Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ivanka.7
18. lis 2012

@teleranka nemam nocnik este, takze nie :D davam ju nad umyvadlo alebo zachod, takym stylom ako pisala @vavrenka 🙂 ale vravim, teraz to velmi nefunguje, milostiva nema cas :p

mochenkaa
18. lis 2012

tak u nas to jde z kopce... Na navstevach cca 80-90% uspesnost, ale doma naopak 10-20% uspesnost ☹ Jsem rada kdyz vychytame kakani a curani minimalne.
Zkousela jsem mu i tu studenou vodu na nozicku at cura po jidle/spanku hned a ne az treba za hodinu a docilila jsem akorat toho, ze jsme byli mokri oba, ale Davis stejne necural 😒

janakkk
18. lis 2012

Já ze z toho sabotéra malýho pakaděnýho počůranýho zcvoknu!!!!!! 😠 😠 😠

ssassi
19. lis 2012

koukám veselo všude. my byli na víkend u našich, muž si užívá v USA. matka uspořádala výstavu. to spočívalo v tom, že se halda známých a příbuzných chodila dívat na dítě. hluk, řev, moje matka v sedmém nebi, ale dítě z toho bylo šílený, v noci se budil, někdy s pláčem, jak kdyby měl zlý sny (se mu nedivím) a byl tak mimo, že se dvakrát pokakal a s čuráním to taky nebylo moc slavný. teď už jsme v klidu doma, tak je dobře. příští víkend zas 😠

janakkk
19. lis 2012

@ssassi chudák ☹ a k jaké příležitosti se konala taková akce? u nás takový větší návštěvy taky nemají dobrej vliv, protože na něj (a na mě) všichni koukají ("to chci teda vidět, jak se ti na povel vyčůrá"), já znervózním, on znervózní a čůrání samozřejmě nikde, resp. v plínce... 😠

mochenkaa
19. lis 2012

@ssassi @janakkk Nám naštěstí odpadla včera oslava mojí babičky. Tam je to totiž havárka. Když jsme tam šli poprvé čůrat do umyvadla, tak tam vtrhla teta a babička a okamžitě se po něm začaly sápat 😠 Než jsem je vyhodila s tím, že na ně při čůrání taky nikdo nesahá, Davís chytil paniku a já ho pak snad hodinu uklidňovala a doteď se jen k té koupelně přiblížíme, tak řev. Takže k babičce jedině s kyblíkem 😒

ssassi
19. lis 2012

@janakkk jenom proto, že jsme tam byli. matka nás ráda vystavuje jako cvičené opičky 😀
@mochenkaa taky horko těžko vysvětluju, že když dítě čurá, chce mít nejspíš klid. babička ohmatává, návštěva se velmi nahlas rozplývá a očumuje a moje matka tomu nasadila korunu, když mu začala prozpěvovat čury mury, matlafousek (nebo co). katasrofa! a nebo na něho huláká ČČČČČ, na což prostě není zvyklý a čumí na ni jak puk. 😀 😀 😀

janistr
19. lis 2012

@ssassi Tak čury mury matlafousek by asi pohnulo i se mnou :D.

U nás stále tak střídavě - máme dny, kdy vychytáme skoro všechno a pak dny, kdy je to katastrofa 🙂. Ale já to beru tak, že cokoliv, co jde mimo plínku je úspěch 🙂. Jinak s těma návštěvama - my máme rodiče 350 km daleko, takže tam jezdíme tak jednou za dva měsíce a zůstáváme vždycky na týden a je to strašný návštěvní maraton. Malá to taky nenese zrovna dobře a doma je pak z toho ještě aspoň týden rozhozená. Další taková návštěva bude na Vánoce, tak se toho už předem děsím. I když ona teď začíná být trochu otrlejší, tak uvidíme...

ssassi
19. lis 2012

@janistr otrlá neotrlá, takové aktivity jsou záhul dycky. viktor už má 15 měsíců a byl v neděli už uplně hotovej. v tom půl roce si můžeš přivázat děcko na břicho a tím ho nějak "ochránit", já to tak dělala. aby už na na něj konečně nikdo nemakal a on se trochu zklidnil. ale takhle velký dítě už neschovám 😝
a nejlepší jsou takoví ti "vtipní příbuzní", co děcku strkají pálivou klobásu a malíček namočenej v pivě.

mochenkaa
19. lis 2012

@ssassi to neznám. Ale asi mu někdo říct čury mury matlafousek, tak se asi složím nejspíš já 😀

janakkk
19. lis 2012

@janistr tak u nás spíš ta kafastrofa poslední dobou 😖 taky jsem to dřív brala tak, jakože každý čůraní mimo plínku je úspěch, ale teď , když už byl malýmu rok, bych od toho čekala víc.... 😒 to už skoro chodí na nočník i ne BKM děti ☹

janakkk
19. lis 2012

@ssassi tak to máte fakt vtipný příbuzný 😒 ...já naposled čelila jen koblihu, máslovýmu krému a třešňovýmu kompotu....ale malej naštěstí stávkuje nejen s čůráním, ale i s jídlem, tak všechno odmítl sám 😀 on je teď vůbec "proti všemu"- jídlo blbý, nočník blbý, spaní blbý, u všeho se jen vzteká, propíná a vřeští

janistr
19. lis 2012

@janakkk 🙂 Helu je teda teď přes den až nadměrně hodná (doufám, že to nezakřiknu). Na dost dlouho se zabaví sama, je pořád vysmátá, i docela pěkně po obědě usíná. Jiná věc je jídlo, nebojím se, že by jí kdokoli mohl cokoli narvat, protože skoro všechno kromě mlíka odmítá :D. Jiná je to ale v noci, do půlnoci pěkně spinká a pak se budí v různých (krátkých) intervalech a vyžaduje buď chování, nebo kojení (teda spíš cucání prsou). A to dřív tak krásně spinkala...

ssassi
19. lis 2012

@janistr jo, to je krásný období, kdy se to dítě od rána do večera chechtá. úsměv od ucha k uchu za každého počasí. teď už si uvědomuje sám sebe, začíná se silně projevovat osobnost. zlobení se, změny nálad, odmítání čehokoli (ale za pět minut to chce, případně naopak - co chtěl včera nechce dnes (a je jedno, jestli je to jídlo, hračka, činnost, písnička)).
před pár měsíci se stačilo na děcko usmát, polechtat na bříšku a bylo... no a teď to chce plno invence, diplomacie, nervů a trpělivosti. flexibilita podmínkou :o)
@janakkk moje dítě teď kufruje všechno. pokud při tom nemusí sedět v židličce. za víkend sežral takových věcí, že se divím, že se nepos... naštěstí má zřejmě žaludek po tatínkovi. 😀 zato se pos... oba psi. moc hezky jsem se vyspala, když jsem po hodinách lítala venčit :o)

janakkk
19. lis 2012

@ssassi no, jestli se takhle začíná projevovat jeho osobnost, tak se asi nedožiju jeho puberty 😀 no, jen jestli jim viky nepodstrkoval, co sám nechtěl 😀 to sis teda užila 😒

ssassi
19. lis 2012

@janakkk psy krmí granulkama a sušenkama. všechno "lepší" zkrmí sám sobě 😉
naštěstí jsem spala v přízemí, takže stačilo v noční košili otevřít dveře. no a pak jim umýt ty dlouhý vlásky na zadečkách 😝 horší to bylo, když zrovna chtělo dítě čurat a do toho chtěl pes kakat. tak jsem si ještě zahrála na uklízečku a drhla jsem koberec tekutým mýdlem s vůní oceánu 😠
a matka mi pak řekne, že jim nic nedávala. přitom jasně vidím uši ulepený od tvarohu a vyblitej prejt. super 😀
si myslí, že čím víc jídla, tím víc ji budou mít rádi. se s ní bojím nechat o samotě i to dítě 😠 tomu mimochodem ten prejt cpala taky 😖

zlilly
20. lis 2012

@janakkk neblbni. 🙂 neBKM děti mají plínky do tří let. klídek. roční dítě má normální bojkot. navíc studený počasí. taky sme to měli. trvalo to dlouho a bylo to otrvaný, ale přešlo to a pak byl rovnou bez plínek. vydrž🙂

majka1981
20. lis 2012

@janakk suhlasim s @zlilly - ukludni sa, prejde to!! v okoli nepoznam ani jedno dieta, co by bolo ako rocne bez plienok (ne-bkm-dieta). neboj, prejde to. predychaj, vymen plienku a tes sa z niecoho ineho, nezameriavaj sa len na bkm 😎

janakkk
20. lis 2012

@majka1981
@zlilly děkuju za uklidnění,ale teď kolem roku začínají maminy v okolí dávat děti na nočník a některé mi hlásí až neuvěřitelné úspěchy, přitom nikdy BKM ani nic podobného nedělaly, tak mě úplně vypalšily 😒 😒 asi i to, že se pohybuju tady mezi váma mi trochu zkreslilo představy o tom, jak to mají jiné děti 🙂
ale je to prostě k vzteku! 😀 😀

majka1981
20. lis 2012

@janakkk neboj... ja som sa tiez citila tak ako Ty teraz - zufala, preco to nejde. a zrazu sa to potom polepsilo a zobrala som mu plienku ked mal 15,5 mesiacov a to aj na noc! a fungovalo to, s nehodami v "rozumnom mnozstve" 😀
a okrem toho netreba porovnavat deti z okolia - jedno je rychlejsie, druhe je v inom lepsie - s tym sa este castejsie stretnes a pockaj ked pride "vzdor" (aj ked ja uz ten nazov neznasam...), az vtedy to zacne byt sranda co si mamicky rozpravaju

ssassi
20. lis 2012

@janakkk u nás je to taky tak všelijak. a to byl celé léto bez plínky! teď považuju za úspěch "jen" dvě nehody denně. je to tou zimou, děti jsou nachlazené, prochlazené. taky my matky jsme opotřebované a krátkými dny utlumené..... nebo aspoň já si to tak ospravedlňuju. viktor teď konečně začíná pojmenovávat obrázky. jsou to taková slova neslova, pes je něco jako epff, ale aspoň něco 😝 motoricky na tom zas byl vždycky velmi dobře. nelze nikdy porovnávat to či ono ve vývoji dětí. a matkám, které v roce začaly dítě vysazovat na nočník, bych nevěřila ani nos mezi očima. možná se nechaly ukolébat pár "náhodnými" úspěchy, ale ono je to nadšení brzy přejde. co vidím v okolí... známá má skoro tříletou holku stále v plenkách. masakr.

u nás byly dnes právě "jen" ty dvě nehody. dostal totiž novou knížku z lidla (super velká obrázková - statek - velké tvrdé stránky, celkem hezké obrázky), tak byl v dobrém rozmaru a nedělal naschvály 😉 taková pohodička to byla. skoro až přemýšlím, co hadovi koupím zítra 😀

janakkk
20. lis 2012

@majka1981
@ssassi no, mě se tomu taky nechce věřit, že by se jim hned tak dařilo.... 😒 děkuju za uklidnění, vy mě dokážete vždycky povzbudit 😉 já jsem tady poslední dobou obzvlášť utlumená, všechno mě sere, nic mě nebaví..... viky je šikovnej 🙂 já se teda na mluvení těším mnohem víc než třeba první kroky, ať mi konečně bude moct říct, co vlastně chce 😀 😀

ssassi
20. lis 2012

@janakkk a za dva roky si budeš říkat "kéž by tu klapačku aspoň na pět minut zavřel!" 😀
ale taky se těším. zatím je všechno ak, aký, kň (to bude nejspíš kůň), kakaka a obdobné variace s hláskou G. občas zaslechnu ale i ham, mama... už si připadám jak na drůbeží farmě. kachny,.... kachny,..... kachny... (co to bylo za film?) 😝

janakkk
20. lis 2012

@ssassi Rozpuštěný a vypuštěný? 😀 kň je moc pěkný 😉

katyxq
20. lis 2012

@janakkk Tak už máme nočník doma - jsem ji na něj posadila, koukala na mě, jako jestli mi nešibe 😀, říkám čury čury, nic, nandám zase plínku a do minuty byla počůraná .... tak uvidíme 😉, jestli se s ním sžije.

rebelie
21. lis 2012

Cha, po dlouhé době mám dojem, že sem mohu přispět - dnes první bobek v sedacím nočníku a za celý den jen 2 počůrané plíny... Jinak to byla v poslední době bída, ale motivovaly mě kamarádky, že v období lezení je to s BKM nejhorší a že má smysl vytrvat a neházet flintu do žita, tak se snažím...

dandelion
21. lis 2012

Holky moje.. 🙂 u nás docela šílený,... začala zkoušet plazení a do toho zuby.. takže spolehlivě čůrá a kaká po ránu.. během dne mi nočník bojkotuje stylem propnu se a matka toho nechá :D 🙂 co mi vyvádí nad tím nočníkem :D 🙂 no nehrotím to.. asi bych se zbláznila.. 🙂 jdu se začíst do BKM knížky abych se uklidnila :D (flákám povinnou četbu k maturitě :D)

katyxq
21. lis 2012

Tok jó, půjde to 🙂 - dneska ráno dvě čůrání a bobek v nočníku.

majka1981
21. lis 2012

Aj od nas bkm historka - vcera vecer hlasil "cikat" - dobre, dala som ho vycikat po stojacky, nestihli sme vsetko, par kvapiek uz bolo v gatkach, tak som ho vyzliekla a kedze to uz bolo pred sprchovanim, nahala som ho holeho. za ten cas som sla umyt cinsky nocnik, do ktoreho cikal. a zrazu pocujem "kaka", kuknem kde je - sedi pod stolom a ukazuje mi na kopku 😕 , uteka na wecko a ukazuje mi, ze tam sa kaka, tak som ho tam este posadila - kakal tam dalej. myslela som si ze uz skoncil, tak som mu utrela zadok a isla po cistiaci prostriedok, aby som umyla ten flak pod stolom - za ten cas si zobral zachodovy papier a kakal dalej pod stolom, sam si utrel novu kopku, ked som prisla zase utekal na zachod - ze tam sa predsa kaka. potvorka mala 😀 .

janinek
21. lis 2012

Nechci to zakriknout, ale prijde mi, z enejak lepe poznavam hlaseni.

Pri vetrani, jak se zacne vztekat, tak kdyz vysadim, tak vetsinou pak fakt cura. Ale nekdy hned a nekdy za par minut az. A uz jsem nekolikrat poznala kakani, kdyz byla v pline na kline nebo v postylce.

A neco pro pobavnei - bezplenkovka s moji mamkou 🙂

Jak tu nasi byli, tak ji dostala vzdy na vetrani, takze na prebal podlozce a pod zadek PUl svrchnaky s ctvercovkou. A rikam mamce, ze jak zacne kricet, at ji vysadi, ze asi chce curat. @no jo, ale jak to stihnu?' No jen vezmes a das na umyvadlo. 'to asi nestinu'. jsem tam s nimi a mala zacina nabirat. Rikam mamce, ze chce curat, at ji da. 'no to nestihnu' a vstala a sla do koupelny neco vyhodit. prisla a povida 'hele, ona se pocurala, tak vidis, ze bych to nestihla' Jsem sla do kolen 😀 😀 😀