Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

kili
1. led 2009

tak ja sa pochválim, aj keď viem, že je to u nás rarita a ďalšie opakovanie moc nečakám, ale nevadí. Tak dnes okrem rannej total prečúranej plienky (ale to je vždy) a jedného kakania, čo sa mi nechcelo a dúfala som, že ešte chvíľku vydrží, lebo na wecku bol MM, tak A. všetko do nočníku 😵
u S. je všetko do plienky, ale akosi sa ani nepokúšam, nejak sa na neho nechytám a on furt nechce kakať, chytáme tak jedno čúranie za niekoľko dní 😝 .
ale u toho A. je to celkom dobré, síce nie tak, ako dnes, sem tam pokakanie, ale ináč sa to fakt s ním dá.

lenki, a neskúsiš dať nočník na wecko? (mám fotku v albume), mne tak nezdrhajú, vedia, že by spadli, tak sedia. Pre istotu istím, že v zadu držím spodný cíp body, lebo sa predkláňa a to by mohlo skončiť hlavičkou, takže tak ho zadržím a nijak neobmedzujem a keď nechce, tak sa ku mne načahuje a chce sa postaviť (sedím vedľa neho na prádelnom koši)

lenki33
1. led 2009

kili uz som ta citala na vztahovej v. urcite skusim, skoda ze u nas sa to na wcku neda
a inak chalani maju kraaaaasne svetriky vlnene 😉

kili
1. led 2009

ďakujeme 🙂
to je problém, treba to fakt dať niekde, kde nevadí prípadné prečúranie, čo mňa na tom wecku tak netrápi, raz za čas dám dole a operiem.

vikinka27
2. led 2009

lenki, detto u nas. chytim po spankoch a niekedy po vylozeni z nosica. ale aspon inokedy pride ze je pocikany.
najnovsie mi ale robi, ze cikne, dam mu dole plienku, cikat odmietne a vycika sa na koberec 😉
v stredu sme mali 20 plienok za den 😢
tak som teraz pri tej kose musela dat vrchne gatky (vsetky pancuchy boli precikane) a to sa neda ani odsledovat :(
neviem kvoli comu chodi.... 😨
tak len stale dam pricuc 😅

bora.b
2. led 2009

vikinka, ta zmena v noci muze byt zpusobena spoustou veci, podobne jak u bojkotu, nejaka zmena, ktera se chysta, zub, nebo vyvojovy skok, nebo nemoc.... a nebo zeby uplnek?

ja abych nemusela v noci balit, jsem balila na sumistu, dite podlozene pripadne zabalene do vlnene deky, aby nebylo mokre vsecko okolo, ten sumista netesni, ale ma tu vyhodu, ze ho lze prebalit jednou rukou pod perinou potme 🙂
(hlavne v zime jsem mela problem davat na nocnik, my mame v loznici vzdycky zimu a me se nechtelo zpodperiny)
ad 20 plienok: co pouzivate? me prave takove dny - taky jsme je mivali - dotlacily k minimalizaci pleny: misto cc jsem rozstrihala jeden stary prebytecny frote zupan na "ubrousky" 30x40 - jedno curani to udrzelo vyborne a v pracce bylo o polovinu min latky, i kdyz byla nauveritelna spotreba - mne to velice pomohlo psychicky

vikinka27
2. led 2009

bori, ta noc moze byt aj choroba, aj zuby :( teda, aj vyvojovy skok (zacal chodit a ciastocne komunikovat)
hm, asi vsetko dohromady 😝

no, u nas je prave tiez kosa, takze ma rychloprdky. davam BL plienky s vlozkou (frote alebo tie obycajne), ale ono to vela nezadrzi, stale je mokre aj pod nim.
posledne noci som dala zbabelo plienku s gatkami, ale bol cely spoteny potom...
no, ale budem asi musiet takto, kym sa to nezmeni....
ta vlnena deka nie je zly napad (uz som rozmyslala nad podlozkou - mam u kamaratky zasobnu latku)

dakujem.

bora.b
2. led 2009

vikinka, filz vleneny, podlozit, zalozit, nalozit, on i neco nasakne, kdyz na to prijde, a nepropusti, rano vyvetras a neni problem.
hlavne je dulezite udelat to pohodlne, aby s tim nebyla prace a stres pro decko 😉

jabrunko
2. led 2009

caute, toto ma celkom zaujalo ako drzak na plinku... pripomina detske traky 🙂
http://www.mamdesign.net/child/clothing/manymon...

kili
2. led 2009

jabrunkko, to nie sú detské traky, tie by asi tlačili, ale na podväzkový pás, som to kúpila na prichytenie návlekov, ale ešte furt nič nezrealizovala, lebo k tomu ešte niečo potrebujem, ale furt som sa nedostala do galantérie. Bude leto, kým sa tam vyberiem 🙄

ro.le
3. led 2009

Ahoj,
pomalu se zapojujeme do bezplenkování, malé je teprve 10 dní 🙂 Začátek mě opravdu nadchnul, protože přes den chytáme většinu kakání. Zatím do plastové nádobky, čínský nočníček ještě nemám - je na cestě. Dokonce i manžel už to 2x zkoušel a úspěšně!

Dávám jen klasickou plenku se separační plenkou, pod to vlněný obdélník (ušitý z rukávu svetru) a přes to zapnu body. Jen mě trochu prudí malou neustále vybalovat ze zavinovačky. V téhle zimě jí mám doma v klasické péřové zavinovačce. Proto se chci zeptat - jak máte děti vy, myslím tedy s novorozencem?

Ještě jeden dotaz: jak dlouho držíte mimčo nad nočníčkem? Malá obvykle hned nic nedělá, někdy až po minutě, dvou... Ale je super, jak se vyprdíkuje. A zkrátí se časem ta doba na nočníčku?

kili
3. led 2009

role, možno sa ešte len učí presne ovládať svoje telo 😕 , myslím, že časom bude reagovať hneď

venonna
3. led 2009

role, vacsina bezplienkarok nosi deti na sebe v babysatke 😉
baby, ja som z toho jelen, mala teraz prestala slovne hlasit "kaka" a vratila sa k naspat nervoznemu mrncaniu 😒 stalo sa vam to niektorej? 😕

sonulah
3. led 2009

zdravim bezplenkařky, já se donutila nočníkovat v noci - mládě čůrá jen jednou, bohužel si to nespojil nijak s kojením, ale je to mezi 2. a 3. nočním baštění....
ale hlášení je jasný, mele sebou, poplakává atd., po vyčůrání usne vedle mě bez prsu, bez pláče 😵 , ráno už chytam taky krásně

jinak jsem tu podle nápadu někoho odtud všila zip do punčocháčů a zjistila, že je pro mě jednodušší stáhnout je než rozepnout, takže zip zůstal jen tak na "okrasu" 😝 😀

bora.b
3. led 2009

ahoj ro.le 🙂
my ted koukali na stare fotky, a ja jsem mela karus v perince, tipuju tak prvni dva mesice, ale nebyla to klasicka zavinovacka, jen takovy polstar, ktery jsem mela premotany dekou nebo co. To slo rozbalit rychle. Vypada to, ze jsem ty dva mesice fakt jen sedela a kojila s lavorkem pod kresilkem, obcas nejake to koupani 😉
potom mivala teple dupacky s rozepnutyma knoflickama v rozkroku, vypadalo to jako saticky, s podkolenkama a botickama, vlnene spodni tricko, svetr a cepici. To bud byla u nekoho na kline nebo u mne v satku.
zezacatku jsem ji drzela v kojici poloze, pozdeji klubicko nebo poloklubicko - polozena na mem brise, ja zapadnuta do sedacky, nocnik v kline.

a casto jsme kojili s nahatou prdelkou, ale s dekou pres ditko, aby mi nezmrzlo (nebo ten polstar-zavinovacku)

lenkakt
3. led 2009

ahoj všichni,
po dlouhé době hlásím, jak u nás: výrazné, ale výrazné zhoršení. jura nehlásí vůbec nic a suverénně si kadí do plíny a pak to neohlásí. kolikrát dokonce do nočníku nečůrá ani po vyndání z nosidla a pustí to až pěkně hezky na zemi.
myslím, že to bude tím, jak teď hodně péruje na kolenou jak ve startovacím bloku. tak si tak říkám, že až vystartuje, že se to zase srovná 🙂

ro.le: a co rychlozavinovačka? my jsme používali tu a šlo to rychle tam i ven. nebo šátek a nosit na těle, to je stejně nejlepší.

zip v kalhotách odpředu dozadu už taky moc nepoužívám - jak se jura děsně mele a při obsluhování všelijak převrací a plazí, je pruda to zapínat. takže vedou rychloprdky a roztřižené punčocháče.

ale tuhle už jsem si dala i na 2 dny veget a měl prostě "normální" svrchní pul kalhotky a plínu a přebalovala jsem tak po hodině. neměla jsem už na to nějak nervy....

lenkakt
3. led 2009

takže závidím všem, co tu řešíte týden staré pleny. my máme denně tak 15 kousků, plus noční nálože.

samicka
3. led 2009

ahoj všem, dnes jsem poprvé zkusila dát mimčo nad umyvadlo a povzbuzovat k čůrání a povedlo se 😀, tak jsem měla velkou radost.
pořídím si nočníček a budu zkoušet. Jinak už 2 dny plně látkuji, tak snad se bude dařit i nadále. zatím jsem chtěla kombinovat s hnuskama, ale daří se, tak snad to nezakříknu.
Postupně si vás u kojení na mobilu dočítám a sbírám inspiraci, jak na BKM apsoň trochu, tak třeba se bude občas dařit něco chytit bokem.

sonulah
4. led 2009

samicko, vítej... teď máš jedinečnou příležitost bejt skoro 100pro úspěšná, k tomu se vrátíte až tak kolem dvou let věku, tak si to užívej.... 😀 😀

bane, ale Jáchym podobně jak Jura, kolem půlroku na to začal trochu mastit, ale pořád to jde, kakoše celkem chytáme, takže v pohodě, to mi stačí 😉

kristynna
4. led 2009

Ahojte. Po dlouhé době zdravím všechny online bezplínkářky. U nás je to teď bída. Nočník stále zeje prázdnotou. Jsou dny to je lepší, nekdy až polovina, ale často chytnu jen jedno dvě čurání a kakání přes den. Trochu lepší to je, když jsme venku. V šátku hlásí a nechce čurat dokud ji nevyndám, takže trochu nedobrovolně bezplenkujeme v téhle kose venku. Nechce se mi ale bojím se, že by to pak úplně odeznělo.
Prostě bojkot jak vyšitej. POřád ale přemýšlím čím to. Nevíte někdo? 😀 Ve všem jiném je malá v pohodě, tak proč se šprajcuje zrovna, když má čurat? Na nočníku nechce sedět a v klubíčku se vzpírá, často dokonce, i když zrovna čurá. A pak si tak úlevně oddychne 😀 mám co dělat abych se nesmála. Nemáte někdo nějakou teorii? Ráda se dovzdělám. 🙂 Ale nepiště zuby, vývojový skok apod. u nás je to stabilní stav.

indy
4. led 2009

ahojky
aj my sa hlasime po dlhej dobe. Mojmir bol pred vianocami chory tak to som bkm vobec neriesila bol chudacik dost mrzuty, ale aj napriek tomu sme uspechy mali. Teraz je to take pohodove ako to byvalo od zaciatku, kazdy den sa nam podari nieco odchytit, ale nejak to moc nehrotim. Najhorsie byvaju rana a doobedia. Teraz ma aj tato dovolenku tak rano ma na starosti nocnik on, ked ja este chvilu dospavam noc a byva z toho "zufaly", ze rano a dopoludnia nic nehlasi a len pusta take male mnozstva do plienky, akoby si to ani neuvedomoval. Tak ho ukludnujem, ze je to normalka. A presne o 12 ako ked utne a uz dovecera hlasi v pohode.Takze tiez perem stale kazdy druhy den lebo aj ked vela odchytime tak dopoludnia sa toho vzdy nazbera skoro ako za cely den. Obcas sa stane v noci, ze spusti velky rev a ked ho skusim prilozit k prsniku tak jest nechce, ale je to signal na curanie, tak ze mam radost ze si to takto uvedomuje a ma zaujem curat mimo plienku. A tiez mam radost, ze skoro vsetko kadenie uz tiez odchytime. Uz to pekne pocut, ked tlaci tak ze stihame pekne po sediacky tlacit 🙂

vikinka27
4. led 2009

baby, nemate niektora na predaj AIO plienky (alebo kapsovky) pre kamaratkou? najlepsie jednovelkostne (teda, ak dobre pisem 1 velkost na vsetko), ak nie, rada budem vediet aj o velkostnych (potrebuje S)
odpovede prosim do IP. dakujem.

bora.b
4. led 2009

kristynno,
zuby a vyvojovy skok? 😀 😎

bojkoty jsou obcas zpusobene tim, ze ditko odmita asistenci (presto ze ji jeste potrebuje), nebo mu nevyhovuje poloha. kdyz jsem tohle resila s jednou rodinou (dvoutydenni korespondence 😉) tak jsme treba zjistili, ze draha mala nejradeji cura nastojaka, coz vyresilo She-Wee (trychtyrek pro zenskou) a zmena "baleni" - draha mala odmitala nechat se polozit na pracku a nechat si sundat plinku. tak dostala spodary vlnene, vycpane cc, ktere se daji stahnout na stojaka. A bylo.

kdyz pises, ze nechce sedet na nocniku, tak vyvstava otazka, zda tam sedi sama ci s asistenci. Zda stoji nocnik uprostred obyvaku ci schovany za kreslem (nektere deti najednou rady soukromi) atd atd... to by fakt dalo na dlouhou koresponcenci pro vychytani detailu. Ale u te vyse zminene rodiny pomohlo nacrtnout par tipu, oni pak chvilku pozorovali, co kdy jak, a na reseni prisli sami 🙂 drzim vam palce

jeste muzes pouzit variantu casovani: kdyz vim, ze ditko s nejvetsi pravdepodobnosti musi ci brzy bude muset, navazu do satku, protoze tam hlasi 😵

kili
4. led 2009

ja zatiaľ budem ticho, ale večer napíšem, ako sme dnes dopadli 😵

zuzana.k
4. led 2009

Kristina, skus zobrat malu na zachod. Nam v case ked Pauli zacala odmietat sedenie na nocniku- ked zacinala behat- pomohlo chodit na wc. Vlastne ani neprotestovala, lebo videla ze tam chodi aj mama. Ja som si sadla do zadu a malu som mala akoby v naruci. https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...
Este stale ju to bavi, pocuvat ten clupot do zachoda. A po zdare sa na mna vitazne usmeje a uz jej nieto. Hlavne to, ze je to rychlovka oproti nocnikovemu sedeniu. Dost mi to pomohlo najma ked ideme niekam prec, alebo na navstevu. Doma sme od roka bez plienok, ale von davam poistku. Na navsteve som nikdy neriesila ci sa pocura, lebo som nocnik nemienila nanasat so sebou. Takze som ju nechavala s plienkou a prebalovala ked bolo treba. Teraz sa citim taka slobodna, lebo zachod maju vsade a deti sa zvacsa na navsteve nestrapnuju 😀
Nocnik je stale po ruke, lebo niekedy tak hlasi ze si doniesie nocnik.

kili
4. led 2009

tak už môžem, už sú v postielkach, síce ešte vykecávajú, ale za chvíľku zaspa. No tak dnes máme prvý krát 100% úspešnosť u Adamka 😵 , nerátam teda nočnú plienku, to sa bojím, že sa zobudí a ráno mi trvá, než sa vykopem z postele, takže nič nečakajú, ale cez deň všetko pekne do nočníka. Teda niekedy aj z rečami 😀 , ale podarilo sa, aj u svokry to šlo do záchoda.
U S. tiež 100%, ale do plienky 😝

jabrunko
4. led 2009

caute, tak neviem, skvrny na slnku ci co ??? u nas volaky bojkot, same mokre plienky, akurat kakanie Dorotka hlasi ... tak rozmylsam o zmene ... myslim, ze teraz Dorotka nechce moju asistenciu a kedze miluje vodu a vanu, zacnem ju davat curat tam ... na stojaka ... vsimla som si, ze ked cika, tak iba trosku pokrci kolena a ide na vec... no a vacsinou si nevsimnem nic, iba mokru plienku, ktora jej evidentne nevadi

kili- to musi byt zlate, ako pises, ze sa chalani spolu vykecavaju 🙂 uz sa asi aj spolu vyhraju, ze?

kristynna
4. led 2009

Díky za tipy. Hned zítra vyzkouším. S tou asistencí to možná bude ono. I v jiných věcech je dost, ehm, samostatná 🙂 tak proč ne v tomto. Když tak přemýšlím, tak vždycky začne řvát, když ji vezmu do náruče a začnu rozdělávat plínku. MOžná, kdybych ji sundala už na zemi... a jen šup na nočník. Když to nevyjde později zkusím záchod - na návštěvách do něj stejně čuráme - tedy nečuráme 🙂
Ještě mě napadá: dáváte dětem na nočníku hračky, nebo je nějak bavíte? A chválíte za vyčurání případně jiné záchodové výkony?

kili
4. led 2009

jabru, no oni nekecajú spolu, ale každý za seba 😀 a hra je tiež o tak isto, niekedy si hračky berú a vtedy je aj krik, ale plač ani moc nie, tak do toho nezasahujem, aj keď je jeden silnejší a presadí si svoje viac, tak zas A. keď moc chce, tak si tiež svoje vie presadiť, tak to nechávam fakt na nich. no a možno vďaka tomu sa naučil A. viac bojovať, teda fakt pravdepodobne kôli tomu.
no a ešte furt kecajú, to už ani nie je smiešne 😠

bora.b
4. led 2009

kili "U S. tiež 100%, ale do plienky " je opravdu pekna hlaska 😀

jabru, zkuste toho stojaka, to vypada na to

kristy, ja nikdy nezabavovala hrackou, na to nebyl cas 😉 a nechvalila jsem primo, spis jsem vedla takove svoje tanecky, jak nam to pekne jde. podle kk mi prijde divne chvalit dite za neco, co dela spravne a prirozene 😉 (moje mama jednou sedela vedle nas, kdyz jsme kojili, uprostred kojeni curali do lavorku a pak kojili dal, a ona na to: to je hodna holcicka. tak ji rikam, proc jako hodna, curat prece umi kazde mimino, jen ja ji necham curat jinam nez do plinky 😎 )

kili
4. led 2009

bora, no tak malé dieťa asi chváliť fakt netreba, to som nerobila ani ja, ale teraz už proste chválim a po kakaní aj ukážem výsledok. Je to síce prirodzené, ale to aj chodenie a vlastne všetko a za prvé kroky chválime, nie?