Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

roana
17. bře 2009

to valka: Káťa zatím neleze, tak bych zkusila rozpárat nějaký tlustý tepláčky. Ten vleněný obdélník je koupenej nebo ušitej? A když, tak z čeho?
Díky za rady.
Jo, Káťa taky hodně čůrá ráno, to je pak plína asi kilová, ale ještě jsem to neodchytla...

lentilka11
17. bře 2009

valka, proč jsou rychloprdky pro lezoucí miminka nepraktické?

sueanek
17. bře 2009

valka: Ty puncochaky ma Lucka kde? Na bodycku, nebo zapinas bodycko pres ne?

vikinka27
17. bře 2009

valka, ano, to je prave problem: to cika tolko na 1x. nie ze plienka nevydrzi celu noc, ona nevydrzi jedno precikanie ;)
ak je cc a baby lucy, tak su mokre gate, postel vo vacsine pripadov iba navlhnuta. ak mam Geniusy, tak to chyta menej (asi tou vstrvou medzi plienkou), to su mokre aj gate aj postel 😉 a to je do hodiny prebaleny...
do polnoci cika cca 2x, od polnoci ani raz, ked je dobry den. inak cca 1x.
ale to je tym kojenim, koji sa min. po 2 hodinach (niekedy aj castejsie)

lentilko: rychloprdky sa na lezucom dietati otvaraju na zadocku. su dobre bud na mimino, alebo uz na chodiace.
alebo prip. prepnut bodynkom, ale aj tak sa to este roztahuje mimo.

lentilka11
17. bře 2009

vikinka dík

napadlo mě, jestli by ty rychloprdky nebyly dobré u (jinak lezoucích) dětiček na noc..?
my jsme v noci ještě pořádně bezplenkovat nezkoušely, neb jsem se bála, že by malá řvala jak tur, což by byl v našem bytě dost problém..
jenže teď, když vstávám co hodinu a půl nebo dvě, si říkám, jestli to taky není kvůli čůrání 😕
před pár dny jsem ji polospící kojila a zároveň posadila na nočník (máme takovýho toho tuleně - asi úžasnej pohled na nás byl 😀 ), vyčůrala se a pak spala 4!!! hodiny
další noc se nám to teda nepodařilo, ale aspoň něco...

vikinka27
17. bře 2009

lentilko, ano, daju sa pouzit na noc, ja som ich doteraz pouzivala. celu zimu, prepnute bodynkom.

plakat moze kvoli cikaniu, neviem aka je stara, neviem odhadnut. nam to starsi robieval, chvilu (ale trochu dlhsiu) trvalo kym sme dosli na to, preco sa nam dieta budi kazdu noc okolo deviatej 😉
uz sme mysleli na nocne mory....

roana
17. bře 2009

Chápu to dobře, že pokud se naše malá budí každý den kolem 20 hod (v rozmezí několika minut pravidelně), tak to je čůrání? Já se tomu pořád divím, co to jako může být, protože hlad určitě nemá, kojím v 19hod.

milwa
17. bře 2009

roana - jojo urcite curani. Ja jsem byla v soku kdyz jsem zjistila, ze se mi mala v noci budi zrejme hlavne kvuli curani, kojeni si k tomu sice vzdycky pridala, ale kdyz jsem ji zkousela dat jen prso, tak mrcela dal...

roana
17. bře 2009

to milwa - aha, tak díky za poznatek, mě by to do smrti netrklo, hned zkusim nocnik misto uspavani a kojeni....

sonulah
17. bře 2009

mý kamarádky dítě spí údajně jako dudek celou noc (budí se až kolem pátý ráno) a ona většinou po půlnoci musí přebalit, páč je dítě hrozně počůráný....
mi to nejde vůbec do hlavy, J se budí v noci s pláčem (na kojení i na čůrání - jak jsem tu několikrát psala, každá činnost má vyhrazený svoje probuzení 😖 ) - já vůbec neznam, že by se třeba vyčůral během nějakýho "mrmlání, vrtění...." 😅

vikinka27
17. bře 2009

sonulo, my sme to mali s romim (kym sa teda nezacal sam budit na to cikanie) - dieta cikalo a ja som nikdy nevedela kedy. tak som sa naucila, ze cca do 9.30 bolo potrebne prebalit (neskor nie, to sa zobudil), dieta spalo dalej a o nicom netusilo 😅 potom spalo suche az do kojenia 😵

marta.k
18. bře 2009

ahoj holky, kde se da sehnat ten cinsky nocnik? taky jsem odhodlana skusit bezplenkovu metodu a rada bych byla pripravena az se mrnous narodi 🙂 a od kdy je nejlepe zacit? hned od narozeni? urcite to nekde resite v strasich prispevcich, ale je nad moje sily procitat celou diskusi 😀

lentilka11
18. bře 2009

marta.k mně dnes přišel z brány k dětem tečka cézet
my jsme začly po šestinedělí, protože teprve pak jsem nabyla přesvědčení, že to taky třeba zvládnu
do zavedení příkrmů jsem malou dávala nad umyvadlo, pak jsme chvíli zkoušely obě sedět na záchodě, ale jak si sedla, tak na normální nočník (tuleň)
v noci jsme to nezkoušely až do nedávna, pak jsem tu popisovala vtipnou pozici polospícího sajícího dítěte na tuleni, i usoudila jsem, že možná číňák by přece jen nebyl od věci (navíc tuleň v baťohu zabírá nepoměrně víc místa 😀 )
včera v noci jsme (ještě s tuleněm) zaznamenaly další (dílčí) úspěch!!!

johanda
18. bře 2009

sonul - Joja v noci před čůráním brumlala a vrtěla se, často se zcela neprobudila ani na nočníku 😅.
Jinak ségra má 4 měsíčního kluka a často nadává, že se jí hošík budí suchý a jen co ho zvedne, pustí řádnou dávku do plíny. Na mou radu, ať zkusí nočník, vždyť ví, že to funguje na příkladu joji, odvětila, že Joja je geniální dítě, což její malý není. To je setsakra pádný argument 😀

papajka7
18. bře 2009

baby neviem co sadeje ale celkom pekne sme cikali do umyvadla a uz 2 dni sa pred umyvadlom spiera a potom ma kludne obcika ☹ ani na cinak nechce.najhorsie ze vcera som jednej tehuske vysvetlovala ako dietatko nechce cikat na svoju mamicku a on ma pocural 😅 .asi sa s nim nejdem tak chvalit 🤐

johanda
18. bře 2009

marta - branakdetem.cz, mokosha.info
začít se dá od narození, do cca 4 měsíců, to je přelomový věk - v Diaper free se tvrdí, že pokud dítě vylučuje výhradně do plíny, ve věku 4. měsíců si tuto zkušenost zafixuje a obtížněji se přeučuje zpět. Ale jde to i později, samozřejmě, jen se obtížněji dekódují signály.

marta.k
18. bře 2009

diky za info holky, hned si ho jdu objednat a uz se tesim jak budeme bezplenkovat 😀

roana
18. bře 2009

No, to, že po 4.měsíci to jde obtížněji (slabý slovo!!!) je pravda, začni co nejdřív. My začaly teď o víkendu a ještě jsem nezachytila nic. VŮBEC NIC. Ach jo, vyděržaj pianěr!!!

marta.k
18. bře 2009

urcite to minimalne skusim. teoreticky uz to ovladam naprosto genialne 😀 prakticky se ukaze za cca par tydnu. hlavne kdyz si tady obcas ctu nejake prispevky ve kterych se pise jak se zrovna dari, tak to cloveka nakopne. ale u mne jak rikam zatim jenom teoreticky 😉 A cinak uz jsem objednala, jeste jenou diky za info, holky

evicka7
18. bře 2009

roano neboj, to přijde, my začali v půl roce a začátek těžký a bez výsledků, ale teď po dvou měsících úspěchy (15 počůraných plen a 10 čůrání v nočníku 😀 no ale aspoň křičí když se počůrá a není v tom dlouho, to předtím nedělala)

roana
18. bře 2009

Evicka7 - Tak to vytrvám, díky, lehce mi to připomíná znakování - na kurzu jsme byly na půl roce a teď je jí necelých 8 měsíců a ještě nic neukazuje, prý máme ještě měsíc vytvale znakovat a pak prý začne taky....

sisa.b
18. bře 2009

holky, my zas mame niekolkodnovu pauzu, lebo mala sopli a kasle a cez vikend mala teplotu zvysenu, tak som ju nechcela stale rozbalovat, pripadne otravovat s prebalovanim. potrebovala som ju lepsie obliect a klasicke stvorce mi precikala az na oblecenie, tak sme na papierovkach a poctivo plienkujeme. chcem sa spytat, ako riesite taketo situacie - nerada by som, aby sa mi oducila cikat/kakat do nocnicka. rano a vecer sa ju snazim nechat aspon vykakat a to nam vcelku funguje.

lentilka11
18. bře 2009

sisa, naše malá (8m) je teď taky pořádně nachlazená, i s teplotou, ale většinou na nočník chce..jenom někdy (zejm. po probuzení) je taková nevrlá, že neví sama, jestli by radši seděla na nočníku nebo ležela, nebo se chovala...
tak jí vezmu na ruku a za chvíli třeba zas na ten nočník - většinou už je klidná a vyčůrá se, ale někdy prostě řve... (a to si pak říkám, že to by byla voda na mlejn všem odpůrcům bkm 😒 )

vikinka27
18. bře 2009

papajka - moze to byt strajk. v takomto veku je to normalne. priciny - rozne: zuby, vyvojovy skok, nieco sa mu nepaci, cokolvek ;)
bud prist nato, ako chce momentalne cikat (chce asistenciu / nechce asistenciu, chce do umyvadla / nocnika / a pod.) alebo menit plienky ;) nezostane to nastalo, malo by sa to zlepsit 😉
bkm nie je o stopercentnej uspesnosti, takto to vie aj ta tehulka 😵
ano, viem, ze lepsi priklad je, ked sa dieta prikladne vycika 😅 😅 😅

sisa: niekolkodnova neasistencia sa vobec na vysledku neprejavi (tipujem ze take 2-3 tyzdne by sa tiez dali prekonat). kakanie nechaj, cikanie vam aj tak bude kolisat stale....
su mamicky, co robia bezplienkovanie iba ciastocne - bud iba v noci, alebo iba doma... a kombinuju s jednorazovkami. nejak to na deti funguje normalne... oni vedia, ako to je za normalnych okolnosti...

bezaz
19. bře 2009

ahojte, idem si pre radu.. zacalo sa nam darit pekne cikat do lavorika, len muz ma schladil, ze sa mala vycikala, lebo jej bolo zima.. ako dlho drzite deticky nad nocnickom? 😅

papol
19. bře 2009

bezaz,To je různé. Někdy se vyčůrá dítko hned, jindy mu to chvíli trvá. Když nemá holé nožky, pak by mu zima být neměla. Toť má zkušenost. Co já vím, třeba 5 minut, ale jistě to říci nemohu. Na hodiny se nedívám. Měla jsem ho někdy i 10-15minut, než se rozhodl, že to tedy nebude do plenky 😅 Bývala mu zima, než jsem mu dala návleky na nožičky a ponožky. Někdo dává punčošky. Dítko má pak holý jen zadeček a to tak nevymrzne. Vždyť dávají maminky bkm děti čůrat i venku v zimě a nemocné nejsou, když je tak nedrží dlouho 😉

papol
19. bře 2009

sonunah, kdy jste měli za den jen jednu počůranou plenku??? Tohle tedy neznám. Alespoň mi to nemůže být líto 🙂

sonulah
19. bře 2009

papol,já už nevim, ale myslim tak kolem 2., 3. měsíce věku.... tak nějak, než se dítě začlo otáčet a zkoumat svět... 😉

mmch, Jáchym se dopoledne vyčůral před odchodem na procházku, věc nevídaná, takhle přes den....
a po obědě se parádně vykadil, takže dneska úžasný 😵

bezaz
19. bře 2009

no ninka dala jednu kaku do lavorika, som happy.. len som zvedava, dokedy ju to bude so mnou bavit 😅

roana
19. bře 2009

Šmarjá, vy jste všechny šikovný!!!
Já to ještě nepodchytla včas. Ráno jsem to nestihla a Káťa po kojení prostě nejde. Já nevim proč, asi už se vyčůrá během kojení, plína je vždycky mokrá. Držim ji nad nočníkem a nejde a nejde, kouká na mě, ale nejde.