Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

lmm
30. bře 2010

Zítra mám jít s dětmi do nového kolektivu a přistihla jsem se, že se mi tam nechce kvůli tomu, že se bojím reakcí na BKM. Achjo, je to boj 🙄 .

mamusia
30. bře 2010

Dik baby.

No ja zacnem asi na vikend, aby sme to spolu s mm pozorovali 😀 nechame ju asi bez plienky cely den a budeme sledovat ako supi 😎

No som najma zvedava na tu koliku,ci prejde........

A kakavate do zachodu,ci nejakej nadobky?

Neboj Imm,ak budu divne reagovat,ttak to len preto,ze budu zavidiet! 😕 A ake je stare Tvoje babo?

Inak sa uz neviem dockat 🙂

lmm
30. bře 2010

Ma sedm tydnu. Kdybych uz byla profik a vytahla kyblik v tu pravou chvili, tak by samozrejme zavidely. Ale nam se zatim dost casto nedari (respektive curani se nedari, kakani vzdycky), tak uz to vidim. Rozbalim dite, dam ho nad nocnik, nic. Polozim dite, pocura podlahu 🙂.

mamusia
30. bře 2010

Cize pouzivate ten cinsky nocnik?

To super, ked kaka vzdy tam!!! Aspon nie ste "domalovani" az po usi 😀

A ucis ho to odnarodenia? Vsak nejak si musi zvyknut na ten system.........neboj aj zvykne, babo je este male....to nasa skor je uz dooost velka na to...vsak uvidime ako to pojde..

A co vravis pri kakani? NIeco ine ako pri cikani?

romanacka
30. bře 2010

Ak sa môžem pridať, tak aj my skúšame bezplienkovú, ale ja som dosť lenivá. Niekedy nám to celkom funguje, ale napríklad dnes sa mi počúral štyri krát na kolená. Ale aj pri našej príležitostnej bezplienkovej metóde musím podotknúť, že míňame omnoho menej plienok ako pri prvom synovi.

lmm
30. bře 2010

mamusio, mám normální umělohmotnou misku, jen tomu tak říkám. opírám se o její kraje hřbety rukou, ve kterých držím v klubíčku malou, tak ji udržím, i když kadí dlouho. Říkám eee, nerozlišujem to, protože na začátku z ní teklo obojí zároveň, navíc bych musela přemýšlet, co zrovna teď chce. Partner tvrdí, že malá už občas řekne eee před tím, než se vyčůrá, ale jsem si jistá, že je to jen náhoda. Začali jsme po návratu z porodnice, ovšem úspěšnost klesá s tím, jak už nemá tak pravidelný režim.

mamusia
30. bře 2010

Baby sa uz tesiiiim a hlavne drzim palce vsetkym bezplienkacomm nech nam to ide dobre 😉

Aj ked som zvedava,ze ako to pojde v okolo 9 mesiacov, zevraj vtedy byva kriza jak baby zacina chodit..

Ale my to zvladneme! Som zvedava,ze ci vobec vydrzim do vikendu, mozno zacnem uz skor 😅

opica
30. bře 2010

my mame jeden signal na vsetko...ssssss...ale niekdy uz ani netreba, proste vidim, ze potrebuje, len dam na nocnik a uz cika, resp. kaka.
pri kakani nie je problem odhadnut, deti zvyknu kakat v rovnakom case, cize to odhadnes casovanim. a ked chce cikat, tak to, co pisali kocky.
ja som napr. nedavala nad nadobku,ale nad zachod, som si aj ruky oprela o dosku 😉 a prislo mi to super hygienicke a prakticke (len my mame viacero zachodov a ten jedne som v podstate pouzivala pre neho). len ked sme boli niekde, tak som ho drzala nad nim, aby sa nedotykal. teraz uz davam na nocnik, sam nesedi,ale na tu chvilu...9 kg je 9 kg 😉
a ked bude vacsia, tak uvidis, ze uz bude na teba pozerat, ked bude potrebovat ist.

no a mne dnes prisli treningove nohavicky,sa vytesujem....ked bude uz o dost teplejsie, tak zacnem, dufam,ze do konca leta budeme bez plienok uplne aspon na den. kupila som nakoniec baby lucy...boli asi o polovicu lacnejsie ako popoliny a hlavne jedine, co som nasla velkost od 9 kg...proste v dnesnej dobe sa nepredpoklada, ze niekto bude chciet dieta oducat skor ako v 2 rokoch, ked bude mat 12 kg...su mu este trosku vascie,ale to zvladneme...vyzera, ze budu aj rychlo schnut, tak som zvedava, ci sa nam osvedcia.

a brusko uz super, konecne kakame klasicky, stihame bkm a perieme menej, sa tesim 😉

mamusia
30. bře 2010

Opica tak to nejak malo vazite...alebo my moc 😀 mala ma ponad 5,5kg a to bude mat 3 mesiace iba 😎

To je super, ze Vam to tak ide.Aj nohavicky su fajn,no ja by som v tom vacsiom veku kupila uz normalne gatky, len take latkove.....

No hej,mala kaka vzdy pri rannom krmeni okol6 rano,tak som zvedava,ze ako to zachytim a ci to vobecc stihnem na zachod 😀

Aj ja budem skusat asi najprv nad zachodom,lebo nocnik mam u rodicov a tam pojdeme az 12-teho,tak potom ho zoberem a uvidim ako nam to pojde.....aspon ho nebude treba umyvat,zachod sa len lahko splachne...

Som tiez zvedava,ze ci nam to pomoze pri tych kolikach 😒 Bodaj by!

nesetrilek
30. bře 2010

delfi: taky jsem se uz dostkrat setkala s tim, ze sve dite mucim 😠 , to pak nevíš, jak na to máš reagovat. Ale nějaký argumenty a vysvětlování většiniu nemají cenu. Já jsem fakt ráda, že mám podporu v rodině 🙂

opica
30. bře 2010

urcite pomoze, u nas to bolo super, ked sa mi zdalo,ze ho boli brusko, dala som do klbka a zvycajne sa vyprdkal a vykakal.

k tej hmotsnosti, neboj sa, moje dieta po mesiaci pribralo kilo a po dalsom tiez atd...ono sa tie pribratia zacnu znizovat. a i tak je to dost 9 kg...ked sa ti zoe zacne v kuse hybat, uvidis, ze moznoze ani nepriberie potom😉

ale nezozenies take gatky latkove a vobec ti to neudrzi ani trochu vlhko, to potom staci body, kedze aj to ti urcite vtedy precika..tie treningove su na to, aby som nemusela pustat pracku 3 razy denne, zachyti sa tam moc a nemusis hned prat vsetky vrstvy 😎

nesetrilek
30. bře 2010

imm: časem si zvykneš a nebudeš to moc řešit, já už teď vytáhnu číňák kdekoliv 😅 , ale ze začátku jsem to taky řešila a představovala jsem si, jak to udělám a jak na to asi bude kdo reagovat.

jaja1118
30. bře 2010

ahojte.......
tiez by som sa chcela pochvalit -ako nam pekne funguje nocnikovanie 🙂
pred par dnami sme sa vratili z plaveckeho vikendu,kde bola nasa mala najmladsie babatko.....
ked som jej stahovala plavky pri bazenovom nocniku-vsetci na mna pozerali-ci mi nahodou nesibe 😀
no a ked potom postupne okolo toho plneho nocnika prechadzali-som sa pozerala ja na tie vyvalene oci 😉 .....
vsetkym vela uspechov a radosti z plneho nocnicka 🙂

mamusia
31. bře 2010

Caute baby.

Takze uspech 🙂 chcela som zacat rannym kakanim,no jak na just nekakala, tak potom isla spat a hned ako sa zobudila som si ju odchytila 😀 najprv velky rev,tak som to vzdala,no ako som jej menila plienku,tak znova plakala,tak som ju zobrala na zachod a uspech 🙂 potom este pocas jedenia raz a tiez sa vycikala .......tadaaaaaaaaaaa 😎

Chcela soom vidiet ten signal, tak som ju nechala bez plienky na nepremokavej podlozke,zacala sa rozculovat (aj som si myslela, ze to je ten signal, no nesla som s nou na wc ) a pochvili sa pocikala.........tak uvidime,ako nam pojde dalej...

A Vase babatka davaju stale len jeden signal, ci rozne?

mamusia
31. bře 2010

A este som zabudla sa spytat...baby co mate 3 mesacne mimi, tak ako casto asi chodia cikat? Ja mam pocit ze mala kazdu pol hodku,alebo tak... no ja by som tam s nou najradsej sedela stale 😀

opica
31. bře 2010

mamusia..cim mensie dieta, tym castejsie zvykne cikat...uvidis, ze obcas sa budes chciet na to vykaslat. hlavne, ked das na nocnik a nic a zabalis a do 2 minut budes prebalovat, aj take obdobia budu...ale potom cloveka potesi kazdy maly uspech. my sme mali teraz horsi mesiac po atb, ale uz sa dostavame do normalu.

mamusia
31. bře 2010

Tak my uz mame 4 uspechy za sebou 🙂 Sa total tesim!!!!!!!!!!!!!!!!! 🙂 Ale samozrejme,ze aj do plienky cosi slo...ona strasne vela cika.........
Som zvedava na to kakanie..........ci to vobec da do zachoda, ci bude chciet......

Dnes je take otrasne pocasie.......ale den ako stvoreny byt doma a cakat na signaly 😀

ludmilabb
31. bře 2010

ahojte po dlhsej odmlke sa dostavam aj sem...takze kedze nam idu zuby a Sofia neznasa prebalovanie tak sme BKM zredukovali a mali sme aj 3 pokakane plienky co sme za 2 posledne mesiace nemali ale nevadi
vy deticky po vycikani chvalite, ups 😅 ja to nerobim som to ani v knihe Bez pleny necitala alebo som to uz zabudla

sonice aj my sme sice nasho psa chvalili po vycikani vonku ale to hlavne na zaciatku ked sme ju to ucili teraz len poviem povel
cikat, kakat a ona uz vie co od nej chcem aj ked je prefikana a obcas zacne rovno zahrabavat akoze uz je hotova 😀
no ale mna neokabati

mne zacala mala sediet nedavno cca pred necelym mesiacom ked zacala stvornozkovat ale ak by som ju posadila na nocnik asi by tam dlho neobsedela a driapala by sa ku mne, lepsia metoda je podrzat nad zachodom alebo usadit na cinak aj ked aj tam chyta nervu, vystizne je ceske slovo vstekat se (dobre to pisem?) lebo toto velmi dobre poznam
a moji rodicia su na Sofiu hrdi aka je sikovna a takisto svokrovci, ale uz som si vypocula ze nazor doktorov je iny, ze je to priskoro a bla, bla

ludmilabb
31. bře 2010

boze kebyze viem o BKM skor tak by sme snad nemali take tazke 4 -mesacne kolikove obdobie...teraz sa vie tiez pekne na cinaku vyprdkat

sonice
31. bře 2010

mamusia - super. Ale nezabudni, ze vzdy ked sa pochvalis, pride curacia katastrofa 😀 Moj ma takmer pol roka a rano cika aj co 20 min! Niekedy mam pocit, ze je zacikany stale 😀

opica, ja som si objednala treningovky tiez z BL. SOm mierne sklamana, - zle sa mi natahuju, al eto chce asi len cvik, no ale hlavne ma otlacene tie gumicky vsade. tak neviem, ci je mu to pohodlne alebo nie. schnu super!

jaja 1118, parada 🙂

sonice
31. bře 2010

ludmila bb 😀 ste sikulky 🙂 pojdes na vystavu teraz v BB?
ps.s vztekat se 😉

mamusia
31. bře 2010

Ludmilabb inak aj ja mam pocit,ze dnes ju akosi neboli brusko..inak kazdy den total!!!! Este sice nekakala dnes,ale mozno uz pomaha aj to,ako ju stale nad tym zachodom drzim......sa inak uz aj rozculuje....ale sa mi zda,ze to je ten jej signal,ze sa najprv stve a potom cika.....ale samozrejme,ze hned prvy den sa mi to neda vyzistit.....musim byt trpezliva....co mne moc nejde 😒

ludmilabb
31. bře 2010

sonice fiha uz skusate treningovky nad tym som este ani nedumala, len tie mokomidi ma na leto lakaju aby sme sup-sup cikat vonku isli...na vystavu sa pojdeme urcite kuknut (byvame pri vystavnom areali teda na plazovom 😀 ), chceli sme aj vystavovat ale potrebujeme este jednu klubovku a ta sa robi len v Nitre

ludmilabb
31. bře 2010

mamusia treba sa tesit z kazdeho odchytenia mimo plienky (teda nam sa podarilo aj na koberec, postel atd) to az taka radost nebola ale to sme sa bud netrafili alebo nedosli na miesto urcenia
urcite jej to pomoze s prdikmi drzim vam palce aby malu co najmenej brusko bolelo, moja ani spavat nemohla len prdkala a budila sa na to, velmi sme sa trapili a nic nepomahalo len si tie koliky odzit

sonice
31. bře 2010

ludmilabb, to čo ma vaš klub za blbinu, na výstavu predsa môžeš ísť s každým psom, ktorý ma PP!!!! Nemusíš byť ani v klube. Tak nás potom hľadaj u trojfarebných potvor. Predpokladám, že aplíci tam budeme len my. Tzn. 2-3 ks dospelí, 1 ks mimino a 2 ks psi čierny a hnedý 😀

skúšame, to je to správne slovo 😀

sonice
31. bře 2010

ludmilabb, kokso asi pojdeme na autobuse 😀

ludmilabb
31. bře 2010

sonice ale jasne ze mozeme vystavovat vsade ale na bonitaciu nam chyba uz len jedna klubovka a zbytocne dame prasule na dalsiu vystavu, ktoru sme absolvovali minuly rok v pracovnej triede sme prisli o titul sampiona kvoli chvostu 😝
to budete mat ako zajazd 😀 😀 😀 esteze to nemate az tak daleko

lmm
31. bře 2010

Mamusia, myslím, že signálů dávají děti víc, já jsem zatím objevila dva, ale někdy se taky stane, že fakt žádný nepřijde. Občas malou sleduju, když ji partner drží v klubíčku. Spokojeně si podřimuje a najednou čůrá. Někdo tu psal, že mimčo čůrá víc dopoledne, můžu potvrdit. Asi to dohání po noci. U nás je to 15-20 minut, záleží taky na tom, jestli hodně pila nebo si jen ucucla. Odpoledne vydrží i dvě hodiny, v noci máme rekord 5 hodin, což mi u tak malého mimina přijde až podivné 🙂.
Od včerejšího rána 4 mokré plínky, to je paráda! A teď jsem to zakřikla, že? 🙂
Škoda, že má být zase hnusné počasí, máme doma zimu, můžu mít malou rozbalenou, jen když na ni svítí sluníčko, to má asi na pár dní smůlu, no a já se sledováním taky.

hzocka
31. bře 2010

Ahojki!
Jdu se zeptat jestli vám sem můžu "vpadnout".
Snažím se začít s bkm, ale zatím to jde velmi ztuha 😢
teda začli jsme včera...systémem minimální plínka a já zkoušela sledovat kdy jako se něco děje.A nevysledovala sjem vůůůůbec nic ☹(((
Dneska jsem to zkusili s časováním a povedlo se mi 1 čůrání odchytit do vany...ale pak se mi to zas vůbec nedařilo☹ Byla jsem s ním nad umyvadlem asi 4x po 5-10 minutách když jsem si myslela,že už by jako mělo něco přijít..a vyčůral se cca 3 minuty poté co jsem to vzdala a dala plínku.
Matýskovi je 9 měsíců...vím o bkm už dlouho,ale příliš jsem to nestudovala a říkala jsem si,že je to taková šílenost,že to asi nezvládnu...a tak jsem asi prošvihla to snaší období počátků kdy se mimi tolik nehýbe a možná je taky zřetelnější v projevech. Ik dyž já právě měla od začátku pocit,že vůbec netuším kdy čůrá/kaká..
jdu se zeptat, začínal jste někdo takhle později???? A šlo to???? A jak na to vypozorování signálů? Jsem asi faaakt vemeno,ale nevidím☹

mamusia
31. bře 2010

Imm, tak to super, ze len 4 mokre plienky, waw!!!! A to stale na nej vidis tie signaly...kazdych 15-20 min??To je super! 🙂

A ako to robis,keed ste vonku a jej sa chce cikat?
Moja teraz spinka v kociku na balkone,tak som zvedava,ze ked vstane,ze ci bude pocurkana,alebo nie.

Moja mala prespi celuu noc,iba sa budi na tlacenie,takze v noci ju nebudem davat cikat,to bude najtazsie oducanie......
Ale robi mi to radost, uvidime,ze ako dlho vydrzim s tym 😉