Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

majka1981
25. dub 2012

@kloranebb v extremnych situaciach ta dieta urcite prekvapi, ked zahlasi potrebu, tak sama budes prekvapena ako dlho vydrzi a Ty urcite najdes tu najlepsiu variantu: do zachodu, do umyvadla, von do travy. Co tak pouzit v takychto extremnych situaciach stahovacie jednorazove plienky? To stiahnes a vytiahnes na rukach, nemusis dieta polozit 🙂 .

kvietok73
25. dub 2012

ahojte...zase otravujem :D mám takú otázku.....je "normálne" ak máme za deň 5-7 počuraných plienok?? nechápem prečo, ale aj keď malú časujeme, alebo nie, prosto nedarí sa nám odchytiť piškanie...už sa nám dokonca stalo, že sa dvakrát i pokakala :/ ale akonáhle ideme von, hoci aj na dlhšie, tak sa nepočurá do plienočky, ale pekne na trávičku...a je úplne jedno, či ju mám v nosiči, alebo v kočiari...už skôr som písala, že nám asi lezie zúbok a najnovšie sa začína pomaly posúvať, takže o chvíľku bude liezť....môže to byť tým? viete poradiť? ja viem, že sme začali neskoro a že je to ešte len mesiac, čo bezplienkujeme, ale aj tak... poraďte, alebo aspoň podporte.. :(

katyxq
25. dub 2012

@kvietok73 Novorozenci čůrají asi tak 25x za den, ppak se postupně ta frekvence snižuje. My chytáme čůrání tak na půl a druhou půlku pustí do plínky (jen doma, jinde to drží, co to jde 😀), a za den máme dona tak 6-8 počůraných plínek (dávám přes den jen čtvercovku na novosklad, v noci kalhotkovku), když doma nejsme, tak je počůráných plínek míň - asi se bojí, kdovíkdy ji pak přebalím, tak to vydrží dýl 😉 a dává důrazné signály, doma na ně poněkud peče.

zlilly
25. dub 2012

jinak u nás totální BKM krize. dítě bylo poslední dobu spolehlivý jak švýcarský hodinky, hlásilo krásně, chvilku vydrželo atd. tak sem v pondělí vyhlásila konec plenkám. hm. v pondělí počural co se dalo, včera pokakal dvoje vlńáky, ty se teď suší. a dneska pokakal do deseti hodin poslední dvoje vlňáky, ty se lanolínujou. pokakal se dokonce venku na hřišti, což neudělal ani nepamatuju, jestli vůbec někdy. strčila sem mu papírovku a od té doby spolehlivě hlásí, ani tam nekapnul, plinka naprosto suchá. uf. mám chut brečet. vím, že to nedělá naschvál, ale občas to tak fakt vypadá.

zlilly
25. dub 2012

a taky mě snědl snídaní, svačinu, jabko a vypil moje pití. lump malinká. 🙂 ale to sem nepatří

rebelie
25. dub 2012

@kvietok73 Růst zoubků i pokroky v motorickém vývoji obvykle způsobí zhrošení úspěšnosti BKM, takže se vůbec nestresuj tím, že máte 5-7 počůraných plínek, považovala bych to za úspěch....
@katyxq Troufám si tvrdit, že Bášek doteď čůrá tak 20x za den, někdy možná stihne i těch 25 dávek...

kvietok73
25. dub 2012

@rebelie jeej....veľmi pekne ďakujem za odpoveď a povzbudenie..... 🙂)
@katyxq veď to, že o novorodencoch viem, koľko piškajú a pritom som už aj zistila, koľko pišká to naše 5-mesačné dievčatko...a presne ako hovoríš....akonáhle sme von, v nosiči, tak je úspešnosť skoro 100%, až na to, ked sme v autobuse a nemám ju ako dať piškať....doma je asi pohodlnejšia "rezervná" plienka 🙂

ssassi
26. dub 2012

@kvietok73 zubem to asi opravdu bude. minulý týden, co jsem si prožila s viktorem, byl katastrofální! řev při každém čurání, pořádně se nevykadil, zvracel, teploty...no a nespal! byly dny, kdy bylo těch 5 mokrých plen. pak jsem zjistila, že ho prostě musím nad tím sprcháčem držet, on si pár vteřin pořval, pak se ale uvolnil a vyčural. předevčírem už naštěstí vylezla i druhá jednička, dáseň mírně splaskla, teplota není, dítě je už naprosto v pohodě a to, co vykadil, vydalo za tři statné dřevorubce. a dneska spal až do šesti!!!!! takže ano, zubama to být může.
vydrž. ono se všechno v životě miminek děje v takových vlnách. vždycky v něčem pokročí, tím se změní něco jiného.. a tak pořád.

ssassi
26. dub 2012

@kvietok73 jestli jedeš autobusem pár zastávek, prďola to určitě vydrží. a jestli jedeš na druhý konec evropy, tak ti nezbyde nic jiného než dát vyčurat v buse:o)

kvietok73
26. dub 2012

@ssassi to ma mrzí, že sa malý tak trápil :( naša malinká pred spaním úplne vyvádza, až sa spotí, tak veľmi ju to bolí..ale chválabohu žiadne teploty, alebo vracanie...dnes to vyzeralo aj celkom schopne, ale strašne ju to bolí...aj mi plače zo spáku, čo nikdy nerobila....ach jo....nech ten malý biely smrad, čo najskôr vyrastie, aby si aspoň trošku oddýchla...
snažíme sa spoločne, ja na nej vidím, že to niekedy asi nejde a že zahlási až pocikanú plienku, aj ked som ju mala pred chvílkou na záchodíku..nuž čo...počkáme, až to bude lepšie a zatial budeme nadalej skúšať.....

ssassi
27. dub 2012

@kvietok73 malý biely smrad 😀 😀 😀 😀 😀 jak u nás vykoukli oba smradové, je pokoj a je zas 100% úspěšnost. už zase vyhazuju pampersky proto, že se rozpadají, ne že by byly počuraný 😉 musíš vydržet. nic jiného se nedá dělat. kdyžtak zkus dát před spaním nurofen/panadol/paralen - u nás to pomohlo v klidu usnout

zlilly
27. dub 2012

myslim, že sem pochopila synkovo čuráni. z BKM ví, že do plinky se nečurá. takže do plínky nečurá. ale slipy, tepláky, treénikový kalhotky atd. to není plínka, takže do toho se čurat a kakat klidně může. jeho logika je neotřesitelná.
asi musím nějak přehodnotit svuj přístup. na 18m měsíční dítě jsou 4 nehody za den furt skvěly. holt se musím oprostit od toho, že se odplenkuje do porodu a nesmím to srovnávat s tím, co už uměl.

lynks
28. dub 2012

ahoj všem, občas sem nakouknu, my taky BKM od 6 týdnů, teď je synovi 21 měsíců a přijde mi, že je na stejné úrovni jako děti co nosily plenky.Přes den si cvrká do kalhot, řekne cici, ale to už to pouští, kaka se taky pár krát povedlo uložit do slipů 🙂 Jak to máte vy, maminky starších miminek? Jako, určitě bych do toh ošla znovu, ale tak jsem tajně doufala, že bude odplenkovaný komplet dřív, no...

zlilly
28. dub 2012

@lynks jako kdybys psala o nás 😖 doufám, že se to zase zlepší s počasím.
ale myslím, že oproti plinkovyaným dětem je na tom furt líp. ne třeba na počet nehod, ale lip si to uvědomuje. za plinkovany děti musí daleko víc přemýšlet matka, náš bezplenkáček si to víc řídí sám - pokud pochopitelně nemá něco zajímavějšího na práci.

wilikiki
29. dub 2012

Caute, dneska sa Kristi vykadila na koberec 😲 normalne rano kakala do nocnika ako kazde rano a potom som ju dala do spalne na koberec a sla urobit malemu mliecko a uz len za 5 minut pocujem strasne nadavky od manzela 😀 Mala sa stihla vykadit, hrat sa s tym, rozpatlat po zrkadle, koberci, sebe, pyzamku a natriet cely manzelov mobil. 😨 No mne to bolo vtipne ale manzel teda nadseny nebol, stale teraz cucha k mobilu 😀

rozarka65
29. dub 2012

@wilikiki 😀 😀 Něco podobného se mi už také stalo...Nechávám ji hodně nahatou,ale od této příhody,když si myslím,že bude asi kakat a nechce být na nočníku,tak ji alespoň zamotám do jedné čč...pro jistotu.... 😀

ssassi
30. dub 2012

ahojky, jak užíváte sluníčka? viktor se dobře vyblbnul o víkendu. akorát škoda, že musel manžel dneska do práce - a já tudíž musím trčet v našem príma vyhřátém půdním bytě uprostřed sálajícího brna. je to tady jako v peci, z děcka leje a já teskním po chládku na chatičce. bylo tam fajn. viki lezl po trávě, hrál si s klackama a pampeliškama, čurali jsme všude kolem a vyhládlo mu tak, že snědl všechno a pak ještě v autě řval hlady, i když dle "plánu" jíst ještě neměl 😀 v neděli jsme jeli ještě k našim, mají barák se zahradou, kde je ta tráva mnohem lépe udržovaná jak na chatě. ale viktor na "anglický" trávníček nechtěl, nehnul se z deky, asi se mu víc líbila klacko-šutrová hrbatá zem na chatě :o))) zapomněl i na zuby a bolení bříška :o)))

ssassi
30. dub 2012

@wilikiki včera jsem se nad tvým příspěvkem tak chechtala, že se manžel zeptal, čemu se směju. tak jsem mu to přečetla. brblal cosi nesrozumitelného, ale očividně se mu to taky nelíbilo. určitě mu bylo líto toho mobilu... detailisti, nějaký blikající krám, že?

mně se dítě pokadilo jen jednou. měl zas děsné bolení, nemohl se ani vykadit, ani najíst, tak jsem ho už po několikáté nesla zpátky na gauč, jestli to teda dopije nebo co...už jsem mu ani nedávala plínu.... no a on mě komplet celou pokadil. naštěstí máme kožený gauč, takže to šlo pěkně umýt, ale co jsem si od chlapa vyslechla 😀 bylo to o víkendu a zcela výjimečně byl doma 😉

zlilly
30. dub 2012

hehe. byli jsme venku a naše sladké batolátko vypilo asi pullitr pití. čural těsně než sme šli domu, pěkně ke stromečku. přijdeme domu, já vařím v kuchyni, on vaří na zemi. najednou se zvedne a jde si pro hadr. koukám loužička. tak sme ji utřeli, já sem ho převlíkla, dala sem ho dočurat na záchod, oblíkla a vaříme dál. ani ne o 10min později koukám, další loužička, utřela sem, jdeme čurat do koupelny na nočník. chce čurat vestoje, ale nočník netrefil. načural na zem, pak si na ten nočník sedl a vyčural se do nočníku pěkně v sedě. to bylo popáté tak za 15min. za chvilku zase shání hadru. to bylo pošesté. posedmé do postele. to už sem vyměkla a dala sem mu nepročuratelný kalhotky. bohužel nic na ně. chvili dobrý, ale pak si ty kalhotky (počuraný) sundal, hodil je na zem, ďábelsky se zachechtal a vyčural se pod stul podeváté. podesáté v chodbě cestou do koupelny, pojedenácté z povinnosti asi 4 kapky do lavoru. pak si vzpomněl, že se přece čurá vestoje z prkýnka do záchodu. vylezl na okraj nočníku, balancoval tam a vyčural se podvanácté. obdiv zaslouží to, že víceméně trefil ten nočník. pak už mě to bylo prakticky jedno. než sem napsala manželovi co se tu děje, synek přišel a počural mou nohu a nohu od židle. strčila sem ho do jídelní židličky, utřela to a on mezitím počural tu jídelní židličku. pak dostal oběd, plinku a šel spát. jakmile dostal plínku, čurat přestal. pohoda 😎
nj. prostě zkouší jak všelijak se dá čurat. to asi budu muset vydržet. ví co dělá, ví kam má, takže o bojkotu mluvit nejde. a když má jenom nějaký slipy a nebo nic, tak si snadno vyloví pindíka a zkouší co dovede. fakt se baví.
tak. a já jdu vyprat všechno to oblečení a hadry, dokud je teplo a schne to.

katyxq
30. dub 2012

@zlilly Tak to bojkot bezplenkování fakt není, naprosto přesně ví, co má dělat 😀 😀 (pardón, jsem se musela prostě smát, ale kdo ví, jak si to psk vyžeru s malou já).

ssassi
30. dub 2012

@zlilly taky jsem to četla jako veselou story:o)))) líbí se mi obzvláště pasáž: ....ďábelsky se zachechtal a vyčural se pod stul podeváté.
gratuluji k úžasnému synovi 😉

evi_
30. dub 2012

Ahojte děvčata. Delší čas jsem tu nebyla. Ne, že by mě nezajímalo, co se tu děje, ale jelikož je malá od 16m bez plínky, tak jsem si říkala, že si dám na chvilku oddych, než zase přijdu s prosbami ohledně BKM 😎
Přečetla jsem si poslední stranu a musím říct, že jsem se dosti pobavila (@wilikiki pokakaný mobil a krásná čůrací story od @zlilly 😀 ) a ráda za vámi začnu zase častěji chodit 🙂
Ráda bych věděla, od kdy dítě vydává signály. Je to hned od narození? Mám obavy, že to opět nepoznám. První dcerku jsem "bezplenkovala" (vždy s plínkou) pouze na základě časování (začínali jsme, když jí bylo 2,5m). Bylo to časově náročnější, a tak se 2 dětma časování nedám. Proto bych chtěla poznat signály. Vy, co vám děti hezky signalizují - dávají vám děti stejné signály ať mají plínku nebo jsou zcela rozbalení? Při přebalování, když mám malou rozbalenou, tak se často vyčurá (říkám jí při tom čurací slovíčko), ale nepozoruji vůbec žádné signály. Tak si říkám, že když je třeba rozbalená, tak žádné signály nedává 😒
Budu ráda za jakékoli vaše rady, tipy, zkušenosti 🙂

zlilly
30. dub 2012

@evi_ hlavně gratulujeme k novýmu miminku🙂

evi_
30. dub 2012

@zlilly děkujiiiiiiiiiii 🙂

wilikiki
30. dub 2012

len sa smejte 😀 😀 😀
storka s curanim ma totalne odrovnala 😀

dandelion
3. kvě 2012

o víkendu jsem malý našla na pipce (mezi pipkou a konečníkem) trhlinku :( může to být tím že vysazujeme? nebo zároveň že se mi třeba zapařila, pak jsme vysadili a prasklo to? hold si dáme chvíli pauzu od kakání do kyblíčku :/ ale mrzí mě to.. prasklinku budem mazat a uvidíme.. snad se brzy zhojí...

majka1981
3. kvě 2012

@dandelion ? neviem myslim ze z bkm by to nemalo byt, neviem si to predstavit ako sa to moze stat... dufam ze sa jej to rychlo zahoji. drzim vam palce 🙂

dandelion
3. kvě 2012

@majka1981 to bylo první co mě napadlo, že jsem jí to rozšklebila jak ji vyšpuluju nad nočníček, ale teď mi psala kamarádka, že její týdení holčička to má taky.. takže BKMujeme vesele dál.. 🙂) ;) ;) ;)

mahalo
3. kvě 2012

caute baby..neviete kde zohnat cinsky nocnik? Na SVK trhu je stiahnuty..nepredava niekto? 🙂

majka1981
3. kvě 2012

@dandelion super 🙂 . nie je nahodov sparena z plienky? nosi plienku?