Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

nesetrilek
14. únor 2010

delfi: Tak to uz se fakt tesim, az bude vic spat a dele vydrzi necurat. My ted mame problemy s usinanim, pred desatou usne je n vyjimecne (ostatne to je u nas normalni, casem ho snad naucime driv), ale ted dvakrat po sobe az o pul dvanacte. Uz nevim, jaky usinaci taktiky zkusit, vyzkouseli jsme vsechno mozny, mozna jeste posunout cas koupani, ted koupeme v sedm.Nez se po koupani naji, pak na chvili usne, ale pak jeste cura, popr. kadi, pak se jeste musi dojist, mezitim se poradne probere a smeje se na me, mava rukama, kope nohama... a nez ho definitivne uspim na noc, tak je plno hodin 😒

delfi
14. únor 2010

nesetrilek: nám malej taky normálně usínal mezi 21-22, ale teď tak od 5 měsíců si to sám (!) posunul nejdřív na 20-20.30 a teď už usíná mezi 19.30-20. pravda šlo to každý den tak o 10-15 min, ake bez řevu a samo. tvůj malej je ještě podle mě malej na nějakej režim. já jsem vždy nechávala malýho ať si to vše řídí sám. hele a u toho "dojedení" ti neusíná? mě vždy u kojení usínal.

luvie
14. únor 2010

Holky, tak dnes u nás byla babička s dědou (po dlouhé době). Moje maminka byla naprosto fascinovaná, jak Kačka čůrá a kaká do nočníku - pokaždé si přičapla k nám a sledovala 😀 Taky prý chytala naše hovínka, když jsme byli malí, ale Kačka dnes za celou dobu nepočůrala jedinou plínku (kromě jedné, ale to byla v kočárku, když jsme byli na obědě - jediné místo, kam bych ji mohla dát, byl květináč s umělým kvítkem... WC dost daleko).
Zato nad ránem jsme měli 2 pokakané plínky... Ovšem, za to můžu já - byla jsem tak hotová (v noci jsem nějak blbě spala), že jsem nebyla schopná ani vzbudit tátu, aby ji vzal... Ale to nevadí, pořád se mi ta metoda moc líbí!!!

Sonice:
na šití plenek podobných jednorázovkám (tvarem) jsem si koupila oboustranné froté a flanel normálně v obchodě s látkami (v Ostravě, v Opavě toho moc nemají, takže spíš asi zkus větší město i u vás)
tu jsem si objednávala froté (je jednostranné, takže počítej, že mnohem tenčí, než kvalitní ručník), z něj jsem šila čtercové plenky
http://www.kukysek.cz/frote-c-13_15.html
a odsud mám Wellsoft, zatím jen 1m, nezjistila jsem, zda se plenka z toho dá prát na 60°, až bude čas, ušiju...
http://www.moraviatex.cz/shop/?p=productsList&i... (tu mají i froté, to jsem nezkoušela objednat)
A jinak jsem taky doma rozstříhala staré savé trička, mikiny, atd...

Opica:
Souhlasím, když je spokojenost na obou sranách, je to nejdůležitější 🙂

nesetrilek
14. únor 2010

delfi: prave ze u kojeni usina, to bych rekla, ze je prave kamen urazu, ze usne vzdycky moc brzo a pak se musi opakovane dojist 🙂 A nekdy se pak vzbudi, je cilej jako ve dne, mava rukama, kope nohama a ted co s nim... A myslis, ze ten rezim si pak udela sam nebo mu k tomu mam pak nejak pomoci? Koupat se snazime pokezde ve stejnou dobu.

opica
14. únor 2010

nesetrilek....a skusala si ho das spat pred kupanim. gregor, ked bol taky malicky, tak sme vzdy chodili este na prechadzku v satke okolo pol 7 a 7 a vracali sme sa tesne pred 8. okolo 8 kupeme, takze bol v podstate cerstvy na kupanie. take malicke deti kupanie velmi unavi, takze kludne sa moze potom stat,ze od unavy nevedia zaspat, resp. ti zaspi skoro na prsniku, to je taky moj postreh.

u nas dnes taky stred, dost pocuranych plienok, ale sme lietali hore-dole, tak asi aj preto. uvidime, ked sa vratime k normalu, co to spravi, ale som presvedcena do leta ho uplne odnaucit, tak som zvedava 🙂

johanka.
15. únor 2010

no, tak nam sa nejak nedari, od vcera poobedia som neodchytila ani jedno cikanie 😝 nejak sa jej zmenili intervaly, a signaly zatial ziadne, alebo som stale slepa. Aspon ze kakania odchytavame, takze mi staci prat plienky na 40 st a mam viac prilezitosti preprat dogrckane oblecko (to prihadzujem k pocikanym plienkam) - treba sa na to predsa pozriet pozitivne, no nie 😎 Nejak sa mi ale princezna rozkecala (aje, brrh, grgla,...). Takto rozpravala uz predtym, ale posledne dni to nabralo na obratkach.

nesetrilek
15. únor 2010

opica: diky za tip, vyzkousime to 🙂 Je pravda, ze jsem taky unavena, kdyz vylezu z vany 🙂, takze na tom asi neco bude

delfi
15. únor 2010

nesetrilek: já jsem mu teda žádnej režim nedělala, dokonce i koupání jsem plánovala aktuálně podle jeho spaní (budil se na kojení co 2 hod. i přes noc), ale všude doporučujou režim zavádět tak nevím 😒 možná mám štěstí na mimčo tak to problém nebyl, ale to co píše opica je dobrej nápad 😉
johanka: jojo od těch 3 měsíců se mu taky zavedej režim rozházel a čůral si jak chtěl a to nám vydrželo v podstatě doteď, akorát že teď už většinou hlásí a mění se mu dva "režimy" - jeden kdy čůrá co 1.5 -2 hod a hlásí a druhej kdy si učůrává průběžně a občas hlásí takže to nestíhám.

sonice
16. únor 2010

ahojte,
bacil ma bacil 😒 vstavat v noci je pre mna teraz doslova utrpenie - dnes som 4 hodiny nevedela zaspat.

Neviem, ci som prisla na nieco nove - ale zasa som si zobrala napad od mojej suky. Suka prve 3 tyzdne pomaha stniatkam kakat a cikat tak, ze ich oblizuje po bruchu - masiruje im bruska.
Nam teraz lezu zuby, kedykolvek ho dam na lavor - jaaaaaaaaaaci reve a NIC, takze som ho vzdy musela dat dolu a za 5 minut sa mi vycika do cistej plienky. Minule ked tak jacal - tak som mu velmi jemne stlacila oblast kde je mocovy mechurik a svalstvo okamzite povolilo a on sa vycikal aj za revu. Hned potom bolo po reve🙂. Podarilo sa mi to tak vzdy. Ked je kludny, nestlacam, cika sam. Stalcam naozaj jemnucko, takmer len kozu. Aj to staci na povolenie svalstva.
snad nerobim nieco zle. 😕
vcera uz som nevydrzala a dala mu gelik na dasienka. Nechcem mu davat kadeco, ale on je tak nervorzny - a ja potom z neho. KEDY UZ VYLEZUUU 🙄

kofinek
16. únor 2010

johanka.: za kolko si prosim kupila tu knihu infant potty training na amazone? 🙂

johanka.
16. únor 2010

delfi: to presne sedi, akurat sa mi do jej troch mesiacov podarilo vybudovat aky-taky rezim a odsledovat intervaly, krasne sa mi par dni darilo odchytavat, a naraz sa to uplne zmenilo. Cika v uplne divnych casoch. Dokonca obcas aj pokaka plienku 😢

kofinek: kupovala som ju na americkom amazone, aj s postovnym mi to vzdy pride lacnejsie nez z nemecka. Kniha stala $16.50, k tomu som si prihodila este knizku Our babies, ourselves (zaujimave citanie o vychove deti v roznych kulturach) a za postovne a balne som dala $11.97. Trva to sice, kym to dojde, ale nikdy nie tych slubovanych 6 tyzdnov, zvycajne to mam za tri-stryri tyzdne.

luvie
16. únor 2010

Tak dnes jsem se svěřila naší doktorce, že bezplenkujeme - a ona (ač o tom evidentně předtím neslyšela), to přijala velmi pozitivně. Prostě mě bere jako "alternativní mamku". Dokonce nás pochválila, že vysáváme koberce jen tak jednou-dvakrát do měsíce (časteji to nezvládáme), že malá bude aspoň odonější 😀

No, ale v čekárně jsme čůraly do umyvadla a jedna malá holčička se ptá maminky: "co to dělá to miminko?" Maminka byla evidentně v koncích... Já jsem jim to neměla potřebu vysvětlovat 🙂

Takže shrnuji - vesměs pozitivní reakce okolí.

luvie
16. únor 2010

Sonice:
Taky jsem to někde četla - je to odkoukané taky třeba od kočky, která přijde ke koťatům, oblíže jim bříška, ony se vyčůrají a kočka to po nich uklidí. Na Kačenku jsem to zatím nezkoušela, ale až bude třeba, taky se k tomu hodlám uchýlit.
Brzo se uzdrav.

nesetrilek
16. únor 2010

Tak ja to s tim rezimem nijak hrotit nebudu, budu proste naslouchat svemu ditku 🙂 Pokud se nepodari, aby si pred koupanim odpocal, tak ho pred koupanim nakojim a pak ho s tim nebudu obtezovat, jako jsem to delala pred tim.

Jinak ted jsme se nejak ustalili na tom, ze mame denne pocurane 2-3 plenky(noc nepocitam, to jsou tak dalsi 3😒 ) Ale to plati jen, kdyz jsme doma sami, kdyz u nas nekdo je, tak je to nejak naruseny a mame pocuranych plin jednou tolik 😒

delfi
16. únor 2010

johanka: to je normál s tím nerežimem, budeš se bohužel muset spolíhat víc na signály a intuici než na časování 😒 jinak jsem si o vždy myslela, že intuici nemám, ale světe div se, už asi měsíc (možná i dýl, ale nevěřila jsem si) u mně funguje. občas zničehonic si vzpomenu, že potřebuje čůrat (malej nesignalizuje a je v klidu), dám ho na nočník a světe div se on čůrá. jednou jsem schválně počkala a on asi na minutku dvě začal hlásit že chce....no abych se zase nepřechválila - dneska počůraný 3 plíny 🙄
nesetrilek: mám stejnej přístup, naslouchat mimču, trocha intuice a zdravýho rozumu. s těma návštěvama je to normální, my jsme to měli taky tak

ludmilabb
17. únor 2010

ahojte ozývam sa po dlhšej dobe, ste toho popísali nie je šanca dočítať pri tom mojom dieťati 😝

čo sa týka šatiek ja by som radšej kupíla pevný, elastický na väčšie bábo už tak dobre neuviažeš. Mne sa tiež niekedy nedarí dobre utiahnuť a to mám pevný. Ale to je hlavne vtedy keď sa mi v ňom malá prieči a odťahuje aj rukami aj nohami

mne prišiel číňak a aj tak používam stále tú misku, nejako sa bojím, že keď ju na to dám bude ju to chladiť

čo sa týka tej intuície a že matka najlepšie vie čo je pre jej dieťa najlepšie tak ja zo seba taký pociť nemám, časujem a robím režim, kým som jej ho nezačala robiť tak to bolo oveľa horšie, máme svoje rituály a zatiaľ to funguje. A kým bola menšia tak som vôbec nevedela dešifrovať ten jej plač, či je od hladu, bolesti atď potom som zistila že sme mali koliky...no nie každý má šiesty zmysel tak dobre vyvinutý 😖

johanka.
17. únor 2010

nesetrilek: vy kupete kazdy den, ze chces od toho odvijat denny rezim? Ved dnes sa to uz neodporuca, bohate staci kazdy treti, niektori radia aj redsie. No je fakt, ze ked niekto zacne radit ako ukladat dieta na na noc, tak sa zacne ritualom "kupanie". Ja som teda kupanie presunula na poobedie, lebo vecer mi uz prilis jacala pri obliekani. Jaci aj teraz, ale o dost menej, asi je to pre nu naozaj vycerpavajuce. V noci spi vcelku ok, ale to vdaka tomu, ze si ju bravam k sebe do postele (postielka ani kocik stale na spanie nehrozia, nechce tam byt, urcite nie dlhsie nez par minut). Aj ked v mudrych knizkach sa to branie so sebou do postele neodporuca, ked sa bavim s roznymi mamickami, tak spusta to tak robi. U nas je to jediny sposob ako sa v noci vyspat. A tak si hovorim, ze najspravnejsie je take spanie, ked sa vsetci zucastneni co najlepsie vyspia, no nie? Akurat s nou musim ist do postele v spravnom momente, ked je uz tak akurat unavena ale este nie prilis hladna, aby sa prsnikom uspala, a nesla sa od hladu zadrhnut mliekom.

delfi, je to fakt, tiez sa mi uz parkrat stalo, ze som si povedala, ze by mohla snad cikat, hoci som nevidela ziadne signaly, a naozaj. Vraj sa vela zien v tomto spolieha na intuiciu, to mam z tej mojej mudrej knizky, berie sa to rovnocenne s casovanim a viditelnymi signalmi. Tak asi na tom nieco bude. V poslednych dnoch som co-to uz odchytila, tak snad sa zase zacne trochu darit. Dokonca sa mi parkrat zdalo, ze sa zacne tak nejak specialne mrvit, ked chce cikat. Aj ked je to tazko povedat, lebo ona sa mrvi stale. Prave tu mam svokru, tak ta len nechape, ze mala nema pokoja, ze furt musi nieco so sebou robit a furt musi mat dost pozornosti. Holt, niektore deti su take. Ja si vravim, ze ked je dieta kludne a ticho, tak to nevesti nic dobre.

ludmilabb: nic si z toho nerob, ja sa tiez uz tesim, ked zacne Miska rozpravat a bude sa vediet vymacknut, ze co jej je. Vy ste mali ale koliky, tak s tym sa asi nic nedalo, len to preckat. Tiez mam zo seba pocit, ze mi to nejak nejde, ked neviem, preco je Miska nepokojna a vrasti sa, a svokra sa ma pyta, ked ju ma vtedy na rukach, ze co jej je - a co ja viem? Treba pozriet plienku, treba inak chytit a ponosit, treba jej zaspievat, zatancovat si s nou, treba ju uspat... poskusat, nieco snad zaberie. Ale v intuiciu verim, len si musim v tomto verit aj sama, nezacat to v sebe spochybnovat, ze ci je to naozaj tak ako mi prave zislo na um, ze to je. No i pri tom vsetkom je fakt, ze Misku poznam najlepsie, aj ked casto place aj u mna, zvycajne najskor zistim, kde je problem.

Ale som sa rozpisala, to mam cas, ked malu namiesto mna obcas natahuje svokra. Aj ked dosledkom je viac pocikanych a pokakanych plienok, a casto je chuda v tej pocikanej asi dost dlho, ked je bombardovana prihovormi typu "maja pjintesnitka", "ujobime guug",... tiez by som z toho bola vyvalena a nenachadzala slova, ach jo...

ludmilabb
17. únor 2010

johanka ja spavam s malou od narodenia, v postielke nikdy nespala, mame ju doma na okrasu
my kupeme kazdy den, nemagam ju dlho ale tiez je to nas vecerny ritual, v lete sa ja casto potila a grckala takze to bolo nevyhnutne...kupem ju o siedmej a ukladam o pol osmej, do osmej spi. Ale ona je uz vacsia takze kupanie uz nie je pre nu stres ako predtym

jasne ze aj ja najskor pridem na to co Sofii je, teraz je vo faze mamickovania, takze nacahuje ruky a furt by sa nanasala je uplne jasne co chce..ale predtym to bolo zlozite

vy byvate v dome so svokrovcami?

johanka.
17. únor 2010

ludmilabb, tiez sa snazim s kupanim svihat, ale asi je to pre nu stale dost vycerpavajuce. Vsak to sa casom zlepsi. Nie, so svokrou nebyvame, je tu len na navsteve na par dni. To by som bola asi o dost prisnejsia na nu, ze ako ma s Miskou zaobchadzat. Pri suslani na mi nozik vo vrecku otvara, a tiez som velmi hakliva na citove vydieranie a manipulovanie ("urob toto, urob hento, aby mala starka radost"). Ale ked je to len takto na chvilu, tak som si povedala, nech sa s malou tesi, ako sa jej paci. Aj ked casom to asi budem musiet nejak riesit, hlavne ked uz Miska zacne viac rozumiet.

sonice
17. únor 2010

ahojte,
Ludmila BB, Johanka. aj my kupeme kazdy den kvoli ritualu - v podstate sa len na 5 minut namoci do vody a pohra s kackami. pekne si v nej plava, packa ruckami aj nozkami. Kupem ho aj kvoli mocu, potu a grckam. Potom ho uspavam na prsniku a dam do postielky -nieked ro trva velmi dlho. no a v noci, ked sa zobudi, to uz si ho beriem ku sebe do posteli a tulkame sa 🙂. prve dva mesiace so maleho nakojila a potom pracne uspavala a davala nazad do postielky. Po dvoch mesiacoch nocneho jacania som bola hotova. Raz som si ho dala poleziacky na kojenie a on spokojne zaspal. - a ja tiez. Odvtedy je na mne v noci stale nalepeny 😀 posuniem sa kusok od neho dalej, aby som sa mohla aspon troska vystriet a on sa doplati ku mne a da si licko na prso a chrape dalej 🙂 nemam srdce ho odstrkovat.
Johanka, nedaj si na dieta suslat. Ja som to starym rodicom zakazala uz pred narodenim.
ALe tiez maju stle tendenciu: avoj, ... a pod. ja so svokrovcami byvam! Uz sme mali aj zopar velkych roztzok 😒

opica
17. únor 2010

ja mam pocit, ze cim dalej, tym viac dava najavo,ze chce ist cikat alebo kakat (kakat jednoznacne, to tak na mna zvrasti celo, kukne, ze mama, halooo a uz ideme 😉 )

k tomu rezimu musim povedat len tolko, ze my sme zacali skoro od narodenia, minimalne tym kupanim a naozaj od dvoch mesiacov nam uplne prespal noc, doteraz to je v podstate tak, cize ja nesuhlasim len s tym, pocuvat signaly dietata. jasne, aj nam sa obas stane, ze ide cez den spavat inokedy ako bezne, ale...je to zriedka, proste dostava jest vzdy v tom istom case, zvykne cez den spavat v tom istom case, kupeme v tom istom case (aj my kazdy den, je to taky ritual. ked bol mensi, tak bol dogrcany kolkokrat, to bolo proste treba umyt a v lete sa aj viac potil)
on nikdy nebol taky,ze by plakaval alebo si nieco specialne vyzadoval, cize ja som si to tiez ako ludmilka musela domysliet 😎
a ja na to rezimovanie od mala nemozem povedat ani pol slova, u nas to naozaj funguje na 95%.

a k satke, vcera sme behali dve hodiny po meste (jasneze v satke), som si ho uviazala asi az moc tuho, teda jemu to vyhovovalo,ale mna este dnes bolia plecia ☹ som si ho nemala ako a kde previazat...to sa mi teda nestava, ale co uz narobim...

johanka.
17. únor 2010

sonice: asi mas pravdu, mala by som to suslanie vyriesit co najskor. Aj kvoli malej a aj kvoli mne, nech vo mne nevrie zlc. A ako, uz si zdrava? Dufam, ze hej.

opica: mne sa zas rezimovanie neosvedcilo. Aj som sa snazila na zaciatku vsetko robit co najvzornejsie, ako mi aj nasi radili, ale proste to nefungovalo, strasne problemy so spanim sme mali. Aj nasi, ked boli pozriet, museli uznat, ze to, co radia, proste nefunguje Tak teraz sme v stadiu, ze do tych dvoch hodin bdenia uspavam, bez ohladu na to, kolko je prave hodin. Neviem, ci sa to da nazvat rezimom, ale uz je to skvele fungovanie oproti prvym tyzdnom po narodeni. Ak nieco lutujem, tak to, ze som sa od zaciatku nesnazila viac pocuvat malu. Kazde dieta je ine, niektoremu asi vyhovuje, ked sa mu naordinuje pravidelnost dna, ine to naopak znasaju dost zle. Moja prave plakavala strasne vela.

barbarka
17. únor 2010

ahojte. kde najdem obrazok tej klbockovej polohy? dnes som svojho maleho skusila dat na nocnik a on sa tam vykakal. to som teda necakala. obdivujem vase odhodlanie, pride mi to chcem tak sialene ze to tiez skusit ale zatial len popri jednorazovkach, to pranie by ma zabilo. no uvidim.

sonice
17. únor 2010

joanka, presne! ja sa v sebe jedujem a oni su v pohode!!! Dakujem za opytanie,.. soplim, kaslu. najhorsie jeto aslanie, lebo ked ho uspavam, tak nemozem kaslat, lebo sa na to budi! tak sa dusim 😀

opica, co mas na stake oblecene, ked ste vonku v zime? CI mas obleceneho maleho a tak ho mas v satke?

barbara, my mame na prani pracku 😕 😅 vysksaj, ved za to sa platit nemusi 🙂

barbarka
17. únor 2010

sonice 😀 pracka frci aj u nas ale uz takto kazdy druhy den - maly vela grcka. ja vas tu tu dlhsie citam tak som dnes vletela do kauflandu a kupila slahaciu misku.
a ked ste doma tak mate deticky uplne bez plienok?

sonice
17. únor 2010

barbarka, no vidis 🙂 super a ked sa Ti raz podari s malym sa vykakat do misky a nie do plienky azbadas ten stastny usmev - som vykakany a cisty tak uz si nasa 🙂 Mame plienky vsetky! toto nieje o tom, ze by nedi nenosili plienky, ale skor o komunikacii a uceni cistote od narodenia nie az v 2 rokoch 🙂 a u mna je to pre nepokakane plienky. prepierat tie oranzove mazliaky to nie je vobec sranda 🙂

sonice
17. únor 2010

hmm nedi mali byt deti 😀

barbarka
17. únor 2010

vsak to ma dostalo ze som ho tam dnes po kojeni viac menej zo srandy supla a on si kakol 😀 az tomu neviem uverit.
no ale ked ma plienku ako potom vies kedy cikal?

martinahor
17. únor 2010

barbarka: když má látkovku bez svrchňáků tak to poznáš hned, pokud i se svrchňákama tak šáhneš pod a cítíš, na papírovce to poznáš taky, ale o dost hůř (mě ty čůrnuté papírovky děsně smrdí - poznávací znamení)

barbarka
17. únor 2010

martina a pouzivas tie klasicke biele latkovky ci nejake specialne?