Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

busni
31. kvě 2010

Opica, uplne si to vystihla, poznam to od susedov a matka povie, ze ved nechce inak a co s nou ma urobit, ze ved hadam sa to nejak ovyriesi. a mala je uz vlastne dost velka a nepovie ani za svet, ze kaka a ked to mama zistuje tak hrozny rev. ale ked ja poviem, ze my uz zaciname v 4 mesiacoch s lavorikom, tak som divna 😉

kofinek
31. kvě 2010

Ahojte holky, az sa sem hanbim napisat. Syn ma 21 mesiacov, bkm od 7mesaicov, hned ako som sa dozvedela. To som si hovorila, konecne doma zo skoly, budeme mat na seba kopu casu a zvladneme to.
Dodnes to je stale o casovani, malokedy pride sam, ze chce. mam pocit, ze mu voooobec nevadi, ze je v mokrom. Akokeby sa spoliehal len na mna. Ze ked sa mu chce cikat a ja ho dam, tak ok a ked ho nedam, tak je to jedno, ved mama hned da do sucheho. A ked si to nevsimne, tak ani tak nevadi 😖

Teraz si fakt hovorim, ci to vsetko stalo za to, sice ma prdelku, ze by sa z nej dalo jest 😀 sudocrem, co sme kupili pri narodeni, este ho stale mame.
Tiez by ma zaujimalo, ci nas nakoniec nepredbehnu pamperskove deti, doteraz v suhcom, potom ich nechaju par krat pocurat a pochopia a hotovo. 😖
Kveluse, withep Ako tie vase starsie deti, latkove, ako ste na tom? Uz bez plienky? Trohcu som sa ukludnila, ked som citala infant potty training, ze vsetky Bkm deti to zvladnu do 2 rokov, ale teraz som fakt blue ☹
Withep:tiez sa pripajam, krasny clanok a zaujimava diskusia
opica: dakedy davno si davala link na kojenie, nemohla by sí ho znovu napisat? nechce sa mi ho hladat 😝 poterebujem sa okrem ineho upokojit aj s kojenim, ten moj maly velky zavislak, som zvedava, do kedy bude na mne visiet... 😉

opica
31. kvě 2010

kofinek...http://dojcenie.wordpress.com/

inak, ved clovek nikdy nevie, ako sa jeho dieta zachova...to je asi to,ze kazde je ine. drzim palce 😉

sussanah
31. kvě 2010

@kofinek jeden link o kojeni,, co znam ja je kojeni.net, tam jsem vsechno hledala ja 😉
Jiank teda si taky nekdy rikam, kdo vi jak to bude, az bude maly starsi a tak. Ale zase i kdyby to melo byt o nacasovani a rikani pul na pul, tak je to podle me o. Vzdyt i starsi deti (3 nebo 4r) se musi obcas hlidat a pripominat jim to, jestli nahodou nechcou. budu drzet palce!

kofinek
31. kvě 2010

A este mimo temu, mate niektora menstruacny kalisok?

kofinek
31. kvě 2010

opica dakuejm
sussanah tiez dakujem, ja viem, ze to zase prejde, ze je to moj momentalny pocit, plno veci sa mi vali na hlavu. dokonca mam zase tik v oku, ako pred statnicami 😕 ale terazz ma to fakt stve, syn je velmi motricky vyvinuty, uz jazdi na tom bicyklovom odrazadle, ale verbalne sa mu nechce hovorit. Ked sa ho spytam, chces cikat? kruti hlavou a za chvilu bud mokry, alebo ked si nevsimne, ze ma pod sebou nocnik, tak vycikany do nocniku. Ach jaj.
este k tym poloham, syn vzdy, ked sa hra a cupi pri tom, hned cika, myslim, ze mu to zatlaci na mechur, mozno to je tak aj ked su na brusku 🙂

luvie
31. kvě 2010

Kačka mi taky čůrá na bříšku, teď to dokonce zdokonalila na čůrání na boku (začíná si sedat, opírá se o jednu ruku). často si jen ucvrkne, třeba 3x po sobě... ale neřeším to zas tak, možná si jenom cvičí svaly močového měchýře. je to přece pořád mimi a jsem ráda, že je tak šikovná

luvie
31. kvě 2010

@kofinek já mám MOONCUP a jsem s ním moc spokojená. teď si zase znovu zvykám, ale k vložkám nebo tamponum se už nevrátím 🙂

sussanah
31. kvě 2010

@luvie fakt spokojenost? Taky nad tim ted uvazuju. A jak dlouho ti to vydrzi napr s porovnanim v tamponama/vlozkama? 3-4h?

kofinek
31. kvě 2010

presne to som potrebovala pocut. Mooncup sa mi zdal najlepsi, tak do toho idem. Dakuejm 😉

withep
1. čer 2010

Mám Lunette (nebo jak se to píše, nechce se mi jít se podívat 🙂). Objednala jsem ho s prvníma plenkama ještě před porodem, takže pak 3/4 roku ležel a čekal, a používala jsem ho asi 3/4 roku, než se zase objevily dvě čárky. Chvíli mi trvalo, než jsem si na něj zvykla, ale zvykla jsem si - je to pohodlné, skladné, levné, ekologické... 😎. Naopak si nedovedu představit ty pratelné men. vložky, to fakt ne 😀.

withep
1. čer 2010

No vydrží - pokud si dobře vzpomínám - klidně celý den (tj. údržba 2x denně - ráno a večer).

ludmilabb
1. čer 2010

boze ani nestrasne ze deti na latkovkach si zvyknu na pocit mokra a odplienkuju sa neskor ako pamperskove 😅
my cikame do nocnicka celkom pekne ale na dve pocikane plienky za den to este nevyzera

kofinek
1. čer 2010

uz som kupila ten mooncup, na latkovkach.cz maju na neho akciu za 525 😉 Ale asi to pride vsetko skoro rovnake, co si clovek vybere, nie?

kofinek
1. čer 2010

ludmilabb: to som nechcela strasit, len teraz ma maly fakt stve, ale keed ho sledujem, tak dobre, len som si myslela, ze uz o tomto case bude viac samostatnejsi, len tolko... 😝

ludmilabb
1. čer 2010

kofinek ja som si tiez objednala mooncap z Ciech 😉 cakam na balik

jonki
1. čer 2010

@kofinek podla mna ano...ja mam lady cup a som tiez spokojna...teda bola som, teraz kalisok spokojne odpociva 😵

zatial sem neprispievam ale chodim pravidelne nakukat pre inspiraciu a mudre rady do buducnosti 😵

johanka.
1. čer 2010

kofinek, ludmilabb, ja tiez kazdu chvilu vaham a pochybujem, ci to ma cenu. Mame prave obdobie, ked strasne vresti uz pri prebalovani, ze ju casto ani nedam na nocnik, nech jej to nesprotivim. Tak kolkokrat si vravim, ci by nebolo menej bolestne dat ju do jednorazovky a prebalit len parkrat za den. Ked obcas sa stretnem s tym, ako sa niektora mamicka pochvali, ze svojmu dietatu, ked malo dva roky, vysvetlila, ze naco je nocnik, a za dva tyzdne bolo odplienkovane... Ale ono su to asi skor vynimky. Pravdepodobnejsie je, ze to iste trapenie a plac, co zazivame teraz, by sme mali o dva roky. Tak je lepsie to vybavit teraz, kym je lahsie ju utesit. A ako pise kofinek, je to aj pre tu peknu detsku prdelku, ktora naozaj moze byt idealom jemnosti, hlavne ked obcas zazriem, co ukryvaju niektore jednorazovky.

sussanah
2. čer 2010

@johanka. Ja to teda delam asi hlavnepro ten pocit, ze se mi v tom mimco nevali cely den. Cimz nechci rict, ze kdo nedela BKM, tak mimco prebaluje dvakrat denne (i kdyz zname i tyto pripady 😉 No proste u me je to asi uz o tompocitu. Spis uz byvam nekdy nervozni, kdyz nekde jsem a vidim na nem, ze potrebuje curat, ale neni moznost a on se vycura do pliny a zacne byt hned protivny atd.. Takze u nas je to opravdu i pro ten klid doma 🙂 I kdyz dneska rano to byla legrace, uz uz jsem si rikala, ze je potreba maleho dat na nocnik, byl uz chudak cely nervozni, tak ho polozim na zada, sundavat teplaky a v tom rana jak z dela a plina skoro plna 😀 😀 Asi ho to jablicko na svacinu kvalitne prohnalo chudacka. No ale stihli jsme jeste asi tak ctvrtinu do nocniku, takze dobry 😎 Zato prat tu po.. plinu v ruce byl zazitek, kdyz uz ted nepouzivam ty separacky 😠 Ale zas kdyz jsem videla ten spokojeny vyzraz na tvari a vedomi, ze jde spat s prazdnym briskem, tak to by mu clovek snad vsechno odpustil 😀

elephant
2. čer 2010

Idem sa trochu zastať "pamperskových" matiek 😀 Ako ste písali, že ich nechávajú (i 2-3 ročné) kakať do plienky a tak. No, bohužiaľ, niektoré deti sa proste zaseknú a nechcú kakať inam. A bez tej plienky a možnosti sa vykakať si radšej privodia príšernú zápchu, než aby si sadli na nočník. Poznám i taký prípad, keď bolo dieťa normálne bez plienky, ale na kakanie si ju proste vypýtalo, vykonalo potrebu a zase odovzdalo...

Ja som na základe tejto diskusie skúsila BKM s dcérou, v 2-3 mesiacoch to šlo perfektne. V 5 začala loziť, tak to šlo horšie, a v 6, keď už normálne liezla, tak už nesignalizovala skoro nič. Alebo som proste nepochopila zmenu signálu 🙂 Keď sedela, skúšali sme nočník, skôr podľa mňa, než podľa nej, ale i tak sa často zadarilo. Ale postupne menej a menej. Rozhodne som na nič netlačila, viem, že to nemá zmysel. Teraz má 17 mesiacov, už by som ju fakt chcela odplienkovať, ale akonáhle ju posadím na nočník (sama si nepovie), tak vstáva a uteká, a kludne sa do 2 minút vyciká niekde na zem. Tak čo s tým? Kde urobili súdruhovia z NDR chybu?

kofinek
3. čer 2010

S tym kakanim do plienky, to som pocula tiez od viacerych 😲 pripomenulo mi tu deb...reklamu na brise: potrebujem kakat a chcem ist ku kamaratovi... 😵
Rada by som poradila, ale neporadim, snad len ju zabavít niecim -knihy, lego, tv na nocniku, u nas to celkom funguje. Alebo redukcia na Wc, ze by to bolo nieco nove?

elephant
3. čer 2010

@kofinek Skúšala som všetko, redukciu na WC mám už po synoch, tam sedáva rada. 🙂 k tomu si vždy vypýta kúsok toaleťáku do ručičky a máva si ním za zadočkom 😀 Ale neurobí tam nič.

Ale ako som sa sem včera posťažovala, že už x dní sa na nočník nechcela ani posadiť, tak dnes je úplne vymenená. Už aspoň 5-6krát sa vycikala do nočníčka! 🙂 Asi sa sem budem chodiť sťažovať častejšie a behom pár dní budeme bez plienok! 😉 😀

sussanah
3. čer 2010

@elephant jj ony to ty deti poznaji, kdyz je maminky pomlouvaji nebo chvali, to ony potom udelaji presny opak 😀 😀

delfi
3. čer 2010

ahoj holky hlásím se po delší odmlce když jsme byly na dovolené (no u tchýňky na moravě) a s potěšením musím konstatovat, že se BKM KONEČNĚ zlepšilo!!! hurááá. přešla jsem na systém bez plíny jen slipy a tepláčky, teda jen na doma - když jedem na celej den do města dám srabácky papírovku 😅 .
ty problémy/bojkoty co mají Vaše menší děti jsme měli úúúúplně ty samý, tj. bojkot nočního čůrání, bojkot čůrání do nočníku, bojkot při přebalování apod. to všechno jsme před pár měsíci měli taky a zatím musím zaklepat že to časem přešlo. dokonce jsme částečně z donucení okolnostma začali čůrat do normálního nočníku na zemi (doteď to byl číňák na mém klíně). holky opravdu vydržte protože přesně jak říká opica BKM začíná sklízet své plody.
ad vlněný obdélník - mám ho a používala jsem ho. je super jen s čč na rovno na to ten obdélník a pak buď slipy, nebo jen zapnout bodýčko. sice nevydrží velkou nálož, nebo dlouhý počůrání, ale to u nás nehrozí bo přebalujem hned po počůrání (jinak by to mohlo navlhnout kolem ).

vlnovkaa
4. čer 2010

Ahojte,
chcem sa pridat s novou skusenostou. Sme na BKM prvy tyzden, zatial to funguje bezvadne. Dcerka ma 10 tyzdnov a pochopila ma zo dna na den. Ja som si totiz nevedela vysvetlit preco sa obcas v satke vzpiera a ona ma chudatko len nechcela ocikat, okakat. 😀 Dufam ze ma moj pociatocny entuziazmus neopusti ako tak citam vase starosti. Pripravujem sa znakovat s dcerkou od 4. mesiaca, tak uvidime, mozno aj to nejake ovocie. Je skvele ze sa clovek moze vselico dozvediet bez toho aby musel pracne sam skusat, takze diky.

lalus
4. čer 2010

@ludmilabb, tiež by som si rada objednala ten mooncap z latkovky.cz 😉 ...... prosím Ťa, platila si to prevodom zo SK? aké poštovné si si tam pripočítala? zaplatila si prepočítanú sumu v eurách? prepáč, že toľko otázok 😅 , len neviem, čo je najvýhodnejšie, aby som zbytočne nepredražila a nepredlžila ten prevod až z ďalekých Čiech 😀 😀 😀

a držím vám všetkým palce. občas - veeľmi máličko sem nakuknem, lebo mám pokušenie s budúcim druhým mimčom skúsiť BKM...pri staršom som o tej metóde ani nevedela 😢 😢 😢 znakovali sme, šatkovali..ešte tá BKM mi chýba ku šťastiu 😀

ludmilabb
4. čer 2010

@lalus ja som ho objednavala cez branakdetem.cz v hromadnej objednavke latkarok, a prepocitava sa to na eura podla aktualneho kurzu ak je objednany tovar v urcitej sume tak je postovne gratis, postovne platim babe, ktora balik dostane a ona rozposiela ostatnym, sama ako jednotlivec som este z Ciech neobjednavala ale mooncup sa da objednat aj na SK nie?

lalus
4. čer 2010

dá, ale je podstatne drahší....20-30 eur....tak preto sa pýtam na to objednávanie z čiech, ak by to poštovné a balné malo dorovnať, tak sa mi to neoplatí....

ludmilabb
4. čer 2010

ked objednavas z tej stranky tak platis za balik v eurach ked ti ho dovezie kurier neviem ake sposoby dopravy su na latkovky.cz