Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

gedren
1. srp 2010

@kveluse
"Vždyť se nemůže stát nic horšího, než že se počůrá nebo pokaká. TAk prostě vyměním kalhoty, uklidím, pračka vypere, sluníčko usuší..... " - tohle je krasny 🙂, jo, nejlepsi je postavit se svym hypotetickym strachum ("a co sedacka, koberec...") zprima ;). Me ted teda ceka trochu paranoidni obdobi, pac doma uz beha bez, ale nevim, kdy se odvazim ji nechat bez treba v hromadny doprave, precejenom pripadny pocurani sedacky je mi blby vuci ostatnim ucastnikum hromadny dopravy 🙂. Na druhou stranu zase, clovek se nesmi nechat strhnout katastrofickejma hypotezama, u Helenky jsem se furt bala, a v autobuse se nepocurala nikdy, zato se tam jednou ve trech letech znicehoznic huste poblila 🙂 Proste stane se a clovek to neovlivni...

prsky
1. srp 2010

@gedren sak daj v mhd pod dieta nepremokavu podlozku 😉 ja mam skor obavu, ze v tej mhd pocura mna, kedze vacsinou stojime a malu mam v manduce 😀

gedren
2. srp 2010

@prsky No prave, si jeste vybavuju, jak jsem s sebou vozila haldu vytiracich a podkladacich hadru a podlozek a Helenka pak samozrejme musela dynamicky prebihat mezi asi peti sedackama 🙂 S tim Ergem a kocarem se taky bojim, co pak s tim, ale hadr a podlozka proti prosakovani jiz pocuraneho zpet na dite 🙂 to rovnez resi, to je fakt...

prsky
2. srp 2010

@gedren 😀

lmm
3. srp 2010

Holky, řeším takovou věc, třeba jste se s tím setkaly. Malá v podstatě od narození vstávala jednou za noc. Většinou vydržela i suchá, vyčůrala se při kojení a šla zase spát. Před 14 dny se mi začala budit dvakrát za noc a to s naprostou přesností v určitou hodinu. A teď dva dny vstáváme už třikrát za noc. Ale mám pocit, že nemá ani tak hlad, v podstatě u prsu hned usne (jinak usíná v pohodě sama, takže to není tím, že by potřebovala prs k uklidnění), spíš mám podezření, že ji vzbudí to, že se chce vyčůrat, no a když už je teda vzhůru, tak se chce i nakojit. Měla jsem v plánu jít opačným směrem, tedy stejně jako u syna postupně vyloučit noční baštu, ale takhle ji vlastně na noc učím jíst, jak to dříve nepotřebovala. Setkaly jste se s tím, že vám najednou dítě začalo vstávat na čůrání (víckrát, než do té doby potřebovalo)? Přes den to klidně hodí do plíny, ale že by se jí v noci nechtělo? Díky za každou radu. Vím, že některé maminky vyprovokuju, že si stěžuju, že vstáváme tak "často", ale myslím, že pochopíte, že předtím mi to vyhovovalo podstatně víc 😀 .

mamusia
3. srp 2010

@lmm a nejdu jej zubky?Ze to ju budi?

lmm
3. srp 2010

@mamusia, na dásničkách nic nevidím, je pořád klidná jako dříve, žádné teploty, žádná změna, prostě jen začala častěji vstávat. Mimochodem, dneska jsme byli na hřibech a jí se podařilo při čůrání jeden najít 🙂.

delfi
3. srp 2010

@lmm já bych řekla, že přichází sprut, než že by se budila na čůrání. mates taky chtěl kolem 6. měsíce častějš kojit a v noci taky. prostě jak je už větší tak jí mlíčko přestává stačit, resp. chce ho častějš. a při příležitosti probuzení se jí chce i čůrat (jako při každým probuzení) a to další čůrání je pak způsobený tím, že jsi jí předtím nakojila. to za pár týdnů přejde (jak začneš přikrmovat)

sussanah
3. srp 2010

ahoj holky, tak se hlasim opet po dovolene. Byli jsme u prarodicu a presne jak jsem ocekavala, nas maly ucuranek se pochlapil a BeKaeMkoval jako o zivot 😎Ale alepson byla pohoda. Normalne ten nas kluk je liska podsita, on jak uz z toho zacina mit rozum, tak proste jak jsme nekde v kocarku, v aute, v obchode nebo na navsteve, tak vydrzi klidne i hodinu a pul a pak krasne zavola, zato doma bude ucuravat i po 15min 😀 Takze na doma jsem najela na ikea rucniky a menime tak 4 za den + noc. Ale zase i kdyz se pocurava do pliny, tak skoro vzdy se vycura i do nocniku. Mam takovou teorii, proste zkousi, co a jak a co se mu bude hodit 😀
Jinak obecny dotaz, kdy si myslite, ze bych mohla zkusit nadobro odlozit plinky? Jakoze ztotoznila jsem se s nazorem @gedren ze bez pocurane domacnosti, to proste nepujde. Ale nevim, kdy to mam zkusit? Ted by to podle me jeste nemelo smysl, proste je ve fazi zjistovvani, co muze a co ne. Videla bych to tak po roku, podle situace, co myslite?
@lmm s tim buzenim, to muze byt sprut, ale taky to muze byt tim curanim, u nas to je taky tak, ze se mi maly zacne v postylce ruzne kroutit a to vim, ze cura (ja ho v noci nevysazuju, to ho vzdycky uplne rozhodi spanek)

lmm
3. srp 2010

@delfi, no já právě nevím, ona ani jíst nechce, jen se přicucne a usne. Ale spurt mě taky napadl. Tak uvidíme. Snad to nebude trvat dlouho, já se ráda vyspím 🙂. Syn spal málo, ale dcera trhá rekordy. Dnes vstávala v 6 a přes den naspala hodinu a půl.
@sussanah, tak je odložte hned, ne? Když vám to tak krásně jde. Musíte být co nejvíc mimo domov, jednak jsi psala, že mimo domov se mu daří, no a taky aby ta počůraná domácnost nebyla ta tvoje 🙂.

johanka.
3. srp 2010

@lmm tam moze byt cokolvek, zubky, spurt, alebo mozno vo spanku spracuva, co sa cez den naucila, kedze v tomto veku je uz asi dost vnimava. Je rozrusena, zobudi sa, potrebuje uspat, tak sa na chvilu pricucne. Podla mna najlepsie, co s tym mozes urobit, je zmierit sa s tym, ze v druhom polroku deti proste horsie spia, asi prave pre ten obrovsky vyvoj, ktorym prechadzaju.

Inak ziram, mne sa asi obcas mala normalne pyta na nocnik. Uz dvakrat sa mi stalo, ze si zacala rozopinat pulky, aj si ich na jednej strane rozopla, tak som ju vyzliekla a posadila na nocnik a vycikala sa 😲 Zda sa, ze bojkot nam naozaj pomaly konci. Teda niezeby sme mali zrazu malo pocikanych plienok, ale tak strasne sa uz nocniku nebrani a su dni, ked sa dom dva-trikrat vycika.

sussanah
3. srp 2010

@lmm to by ze me mely navstevy radost 😀 😀 am se prave az tak moc nedari jako treba pred mesicem. A to v horkach mival jen slipy a ted likviduje jednu plinu za druhou. Takze se obavam, jestli by ta pridana hodnota vubec byla. Spis asi pockam, az se dostaneme na nas davny standard 1-2 pliny denne a pak se oblozim hadrama a kyblama a necham si zlikvidovat nasi krasnou novou parketovou podlahu 😎

luvie
3. srp 2010

Ahoj holky, my máme doma počůránku, co nesnáší nočník, resp. polohu na čůrání, už jen jak se blížíme k umyvadlu, WC nebo nočníku, tak se začne vzpouzet i když se jí chce. V noci se pravidelně počůrává, ale je to i tím, že jak se vzbudí, chce prostě prso, jinak hrozně řve a vzpouzí se, jen u prsa se uklidní, cucne a ... pročůrá plenku úplně durch... ☹ Ale zvykám si, nevadí mi to ohledně BKM, jen že mě hrozně stresuje celé to přebalování v noci, ona prostě nechce... Už jí dávám občas i papírovku, ale aspoň je spotřebujeme - máme celý balík (druhý od jejího narození).

No, ale VENKU je Kačka super hvězda. Vyčůrá se když ji vytáhnu z šátku - ale ani nevím, jestli nějak signalizuje, protože to spíš časuju... Tak to mě těší. Dnes jsem ji nechala lozit na zahradě v punčoškách a věšela jsem prádlo, tak si je pokakala - taky jsem měla velkou radost 😀

luvie
3. srp 2010

@annie003 Ahoj, přidám svoje postřehy a zkušenosti.
Mám spoustu věcí půjčených od sestry, včetně čč, které mi přijdou momentálně nejlepší přes den. na noc používám
http://haipa-daipa.com/product/latkove-pleny-ha... kterou mám jen jednu - zatím jsem si jich neobjednala víc.. ta mi moc vyhovuje je to rychlovka, dobře drží, celkem rychle schne, relativně savá, případně se dá přidat třeba čč.
a pak taky froté čtvercové plenky, které jsem si ušila - skládáme novorozenecký sklad, Kačka se do něj pořád vleze
a občas http://www.babyidea.fi/kestovaipoista/hhstrap.html ale ta je vázácí a Kačka nepoleží... 🙂
Svrchňáčky přes den fleece nebo pullky, v noci babičkou upletené vlňáčky. nejvíce mi vyhovují ty fleecové, jsou na cvoky, rychle se sundávájí a snadno nandávají i venku. Vlňáčky jsou ale nejzdravější, doporučila bych nějaké rozepínací. Ale zase těžká údržba

Jinak taky popřemýšlej nad oblečením - dupačky a jiné gatě, které se zapínají nahoře jsou nepraktické. Body, když nedáš plenku musíš převléct, pokud se ti díte počůrá - já dávám radši trička do pasu, ale body ti zas lépe podrží plenku.

všeobecně - vyzkoušej na jednom kousku a pak případně dokup. Já jsem třeba udělala seznam věcí (plenek) pro kamarádky, které se mi pak složily na malinkou výbavičku - dárečky stejně dostaneš, tak ať jsou ti k užitku 🙂

luvie
3. srp 2010

@lmm měli jsme doma podobné období, pak se to ale rozvinulo tak,, že chce prso a pořádně napít a teď už ani nečůrá do nočníku... ☹ taky si říkám, že ybch se ráda vyspala, nechávám si ji proto u sebe a neřeším to. Ale děti se prý budí častěji od půl roku... Někdy snad zas pros=í celou, noc aspoň já v to doufám 😀

luvie
3. srp 2010

@sussanah co ty plenky odložit hned teď? 😀 my to máme střídavě oblačno - někdy ji celý den přebaluju jak blázen, jindy šuplík s plenkama ani neotevřu... ale na noc teda plenky pořád dávám...

luvie
3. srp 2010

@johanka. gratuluju - taková šikulka 🙂

luvie
3. srp 2010

holky, omlouvám se za ty spamy, ale ještě se vám musím pochlubit 🙂 Kačka si normálně po sobě "uklízí" Když se vyčůrá a je nahatka, sedí si v tom a ručičkama začne tu loužičku rozmetat do všech stran.... Dala jsem jí na to ručník a ona to normálně začala "utírat" - no dostala mě 😀

sussanah
3. srp 2010

@annie003 ja bych na tebe skoro zapomnela 🙂
cc jsou urcite ze zacatku dobra volba. Ono ze zacatku neni moc rozdil, jestli BKMkujes nebo ne. Rozdil v plinkach bude spis az pozdeji, tj je docela zbytecne mit spoustu super savych plinek, myslim, ze vetsina spis jede na necem slabsim (cc, vv, nebo mnou ted objevene ikea rucniky - 5Kc/ks 😎
Ze zacatku jsem ja jela vv do PUL kalhotek + nejaka vkladacka (napr kikko bmb 30x30 nebo levna varianta - ikea zinky). Ted bych jeste pridalacc na novosklad na noc, to se urco hodi. S vlnakama nemam zkusenost, ale mam vlneny obdelnik a ten je bezva. je fajn prave na hodne horke dny, ze nema na sobe PUL. Davala jsem ho do novoskladu pod cc a v pohode. AIO bych ze zacatku ani moc neresila, mimco znich hrozne rychle vyroste, ani si je neuzijes. To bych zkusila treba az pozdeji, az bude mit trochu stabilnejsi vahu. Jinak u nas prebaloval i tatka a bez problemu a babicka, no ceho asi balily ony nez do obyc ctvercu 😉 K dr a na vychazky jsem ja pouzivala normalni standard pliny jako doma, delit jsem to zacala az pozdeji na mene a vice save 🙂 Ale to casem zjistis sama 😉

sussanah
3. srp 2010

@luvie ja jsem na to odlozeni plinek asi mekka 😅 Myslite si,z e si to fakt az tak uvedomi a zacne vzorne volat?? Hmmm... popremyslim 😉 Jinak mas holku poradnou 😀 😀 Alespon budes mit jednodussi uklid domacnosti 😀

luvie
3. srp 2010

@sussanah myslím, že to není o vzorném volání, ale opravdu o tom, že nebudeš prát plenky - jen hromady počůraného oblečení 🙂 jednou nám ty děti určitě budou ale říkat pořádně, nebo se naučí hodit samy. A s úklidem mi pomáhá vzorně to je pravda... jen se divím, že je tu pořád bordel jak v tanku 🙂

sussanah
3. srp 2010

jo jinak ke spani v noci, nas se taky zacal po 5mesici budit (do te doby spal celou noc) a doted to bylo stridave oblacno, furt kojo, problemy u prebaleni, uspani a tak. Ale uz na nem bylo vodet, ze si vymysli a tak jsme najeli na novy rezim "spime celou noc" No proste konec nocniho kojeni.. Prvni noc nic moc, jen jsem prebalila a pak hladila v postylce a zpivala a normalne pofnukaval jen asi 20min. Pak teda trhave spal az do rana, ale vcera v noci dokonce ani nefnukal, nechal se prebalit, poprve vzal namilost v noci vodu a oak usnul 😕 jsem koukala jak puk 😀 Takze tim chci vlastne rict, zkus @lmm ji proste nedat, treba jen potrebuje znovu usnout a bude stacit jen uhlazeni 🙂 Ale jen pokud to tak citis 😉 U nas to proste zabralo, ale myslim, ze k tomu musel trochu dozrat, uz jsem to trochu "zkousela" driv a bez uspechu

sussanah
3. srp 2010

@luvie tak do toho nejdu, akorat jsem si koupila novou varku ikea rucniku 😀 😀

luvie
3. srp 2010

@sussanah ručníky se budou hodit na utírání loužiček po celém bytě 😀

labutka
3. srp 2010

mnooo, tak nasa spotreba dnes 1 nocna plienka +1 denna (vonku curat nechce, zaujima ho vselico ine len nie curanie). 😵 Lenze do serbla zase len rano a z drzanim a s placom. Inak vsetko ostatne v klbku na zahrade do travy . Nerozumiem tomu. Preco az takyto hrozny bojkot? Ved nam to do serbla islo, a teraz na nom nechce vobec sediet. Jak ho to mam naucit?

prsky
3. srp 2010

u nas sa zacalo hlasit ciki ciki, ale 2x z troch uz bolo ciastocne ciki na podlahe 🤐 a vcera vecer cucala MM a zrazu si sadla a dokola opakovala tikitiki - a ja muuudra, ze ano, hodiny robia tik tak a obdobne hlody a teda dost dlho mi trvalo, kym mi docvaklo, ze hlasi, ciki 😀 nastastie podrzala a vycikala sa do nocnika 😵

@labutka nasa bambulka tiez kazdy den aspon raz odmietne aj WC aj nocnik aj hocico a pritom hlasi, ze potrebuje. no na prasky niekedy 😖

labutka
3. srp 2010

@prsky lenze krpec tam nechcesediet vobec, hned sa postavi a odchadza. Neviem ci ho tam mam drzat nasilu, lebo pri tom place. A tak to vzdam, zoberem ho do zahrady a tam sa v klbku vycura.

prsky
3. srp 2010

@labutka moja tiez nesedi na nocniku vobec - teda obcas sa len tak posadi ako na stolicku a nic. cika najradsej do cinaku, ale tam uz to nezvykneme trafit, tak cura skor do umyvadla a ked ma naladu, tak curame do WC, ale aj to musim sediet za nou. ked som skusila ju podrzat, tak sa iba hnevala a potrebu urobila o chvilu neskor na dlazku 😒 ja sa snazim teraz chodit co najcastejsie na WC, lebo v klbku nad cinakom a s tym celym nad umyvadlom je uz dost narocne

lmm
3. srp 2010

@sussanah, na to je ještě asi malá, aby vydržela celou noc, navíc jestli je to spurt, tak by hladověla...ale na později je to dobrý tip, snad na něj budu mít nervy. Všem díky za rady, vypadá to, že budu muset jen doufat, že to brzo přejde 🙂. A závidím těm, co si nechají mimčo u sebe v posteli, aby se vyspali, já se právě nevyspím vůbec. Vím o sobě, že hrozně putuju a bojuju, a tak, když mám u sebe prtě, nespím strachy, že mu ublížím, kopnu ho, bouchnu ho, zalehnu ho...

sussanah
4. srp 2010

@lmm ajo, ja nevim proc ale mela jsem pocit, ze ta tvoje uz ma neco mezi 7-8m, nejak jsem si to popletla 😅 To je urco jeste mala, to jo. S tim spanim v posteli, ja si tak nejak zvykla,taky jsem ze zacatku se skoro bala pohnout, ale jak maly rostl, tak jsem si vsimla, ze uz se zacina branit, takze ten kdo dneska kope v posteli a putuje je on a ne ja 😀 Ale fakt, ze to se k nam stehoval do postele a kolem toho 5-6m kdy se zacal budit. Prvni noci nic moc, ale potom uz to byla pohoda. Akorat jak uz jsem psala, ted se zacal budit v posteli i po hodine, jen aby se si cucnul a spal. Takze proto jsem se rozhodla ho naucit spat celou noc 😔