Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jasekd
10. led 2011

@lmm Dik, jsem rada 🙂 Sice mu zvysili davku antibiotik, ale to je proto, ze uz vazi vic.
Hele, a to te prudej v cekarne nebo kamosky? Ale ty ti asi nevykaji, ze... Na pest tyhle kecy, at si kazdej mysli co chce a drzi hubu. Mne takhle prudili s latkovkama zname, ze to nezvadnu, nevydrzim, ze bude furt proteklej, no a u nas velka spokojenost, ale beda, kdyz obcas latka protece, hned jsou na koni 😝 A pritom v posledni dobe kdyz byl proteklej, jedine v papirovce (davala jsem na noc Alanu, mel odrene nozicky od rantlu plinek, tak na odlehceni) Nebo kdyz se mu nedejboze objevi flicek, hned za to muze latka.
No a dneska, to se teda netyka BKM, ale opet priklad z cekaren 😀 Cekarna na nefrologii je na chodbe a vedle je nejake dospele oddeleni. Baba: Nemam co delat, cekam, nudim se, tak jdu mrknout na to vase miminko. Vubec jsem ji neznala. Je to holka ze? M. mel cervenou mikinu. Ne, kluk, rikam. Kolik ji je? Je MU 9 mesicu. Je, a jeste nesedi? (valel se na prebalovaku). Ne, nesedi, on nikam nespecha. Aha, a jinak je zdrava?!? ( Neee, nas Martin je uplne retardovanaaaaa!!!! 😠 😝 😀 ) Jo, je zdravEJ (co ji budu vykladat, ze ma problemy s ledvinou). No tak nebudte smutna, ONA to dozene... Ale ze jste teda s tema detma snaziva!?! (Jsem v 7. mesici a vypadam na porod, zaradila me asi mezi socialy, co zijou z davek a uziraj ji duchod).Prosim, at na me nikdoo cizi nemluvi, nepta se, nevsima si nas 😀

lmm
10. led 2011

@mamusia, tak jsi me vyhecovala. V pracce se prevaluje vsech sestero kalhotek, patery teplaky, jedny puncosky a dvoje ponozky. Nevim nevim, jestli si to zitra zopakuju 🙂. Stihla to vsechno procurat za dve hodiny, jindy takhle v podvecer uz temer necura. Myslim, ze si ze me dela srandu. Nu coz. Kazdopadne bez pliny krasne lezla a sedala si, takze k necemu to bylo.

lmm
10. led 2011

@jasekd, mozna byla nahluchla. A socka jsi rozhodne, ani na pliny nemas a musis decko nutit na nocnik 😀 .

sussanah
10. led 2011

@jasekd super zpravy od dr 🙂 A teda pribeh s pani je luxusni 😀 By me zajimalo, co ty lidi vede k otmu, aby cizimu cloveku na ulici sdelovali svuj nazor na takove osobni veci 😕
@lmm no ja si teda taky myslim, ze tvoje mala rozhodne ovladat sverace umi, jen se proste rozhodla, ze do plin se ji to libi vic 😀 Jestli te potesim, tak nejsi jedina, kamaradka zacinala s bkm hned po prichodu domu, jeji male je jen o par dnu mene nez nasemu klukovi a jsou na tom s nocnikem tak, ze se tam tak maximalne jednou dene vycura, v polovine pripadu ani to ne. Na kecy kamaradek nedej, jsou proste lidi, kteri nezvladaji to, kdyz nekdo dela neco jinak. Ja uz jsem na sebe taky slysela, ze jsem to s latkovyma plinkama vydrzela jen proto, abych dokazala, ze to dokazu 😀 😀

lucida
10. led 2011

Ahojte mamicky,
som rada ze som nasla tuto temu.
Vy ste tu skusene mamicky,tak mi dufam poradite 😉
Snazim sa malu oducit od plienok,nakolko sa mi zda nato dost rozumna.Sedi na serbliku od 6 mesiacov,takmer vzdy sa vycika alebo vykaka.Akoze ma plienku vzdy,ale davam ju co najcastejsie na serblik,sme tak max. na 3 plienkach za den,viac len ked ma hnacky.
Viem,ze ste to tu urcite spominali,ale je toho hrozne vela,tak mi prosim skuste poradit ako mam zacat 😅
Inak ked vidi serblik,pride k nemu a povie tam piši...ale nie vzdy 😝 Inak neviem ako sa pyta 😅

lucida
10. led 2011

Vopred dakujem ak mi to niekto zhrnie 😉

jasekd
10. led 2011

@lmm Spis blba a neomalena. Pisu baba, ale zas tak stara nebyla 😝
Jo a jak jsem nas tady pochvalila, jak to krasne zvladl az domu, tak se mi samozrejme navecer pokadil do pliny, ale moje chyba, signaly byly, akorat ja mu neverila, mel pekelnej prujem, snad jsme si neprinesli ze spitalu suvenyr 😝 Jako lekar bych mela byt vuci pacientum citliva a chapava atd, ale to, co tam obcas vidim, se pak bojim tam jit na WC 😝 Nastvalo me, kdyz manzel sel s Martinkem za svym tatou na navstevu a sli az na oddeleni, coz meli zakazano (tata normalne chodil, mohl prijit do haly). Baba na nej taky prskala, ale spis to vypada, ze ho prohnalo jidlo, jinak je totiz uplne v pohode 🙂
@sussanah Na prochazce se na me navesila dalsi pani, babicka vencici kocarek,a zase konverzace, ale ta byla celkem v pohode, sla se mnou asi 500 metru, nevim, proc muj protivnej ksicht ty lidi tak pritahuje, asi spis to krasne mile miminko, co mam v kocarku 😀

jasekd
10. led 2011

@lucida Nejsem zadnej odbornik,ale myslim, ze jste na dobre ceste 😉

lmm
11. led 2011

@sussanah, tak to na nás ta teorie BKM, že děti nechtějí nosit na těle nočník, moc neplatí ☹. Škoda, tak mě to bavilo.
@jasekd, já mám taky takové štěstí na paní důchodového věku, které mi buď rozmlouvají nošení v manduce, že o tom slyšely v televizi, jak je to strašně škodlivé, nebo které jsou z toho naopak strašně nadšené a chtějí to koupit vnukům, dokud nezjistí, kolik to stojí 🙂. Taky co procházka, to minimálně jeden rozhovor. Beru to jako službu bližnímu 🙂. Mmch, jakou máš specializaci? Co říkáš na očkování?

jasekd
11. led 2011

@lmm S ockovanim ti neporadim vubec, ja jsem zubar 😉 Mam z pediatrie zkousku, ne statnici, a uz je to davno, cili si nic nepamatuju, bylo toho z ostatnich oboru strasne moc a k tomu ty nase takze hlava zapomina. Co se tyka Martinka, jedem podle normalniho schematu, cili TBC v porodnici, coz se vetsine z vas nelibi, nastesti reakci nemel zadnou 🙂 Pak normalne hexu ma naockovanou ty 3 davky, Prevenar a my dali i rotaviry, ale to z toho duvodu, ze jsme casto v nemocnici, sice jen jedna kratka hospitalizace kvuli vysetreni zatim, ale stale dochazime na ambulance a po nemocnici se pohybujem a tam to chytis raz dva. Jinak bych mozna nedala, i kdyz mam v okoli pripady opravdu oskliveho prubehu, tak mozna i tak. Martin zadne problemy s ockovanim nemel, krome lehce zvysene teploty a trochu byl protivnej, i proto jsem dala i ta nepovinna. Bojim se reakce na MMR vakcinu, ty prej bejvaj horsi. Budu jeste uvazovat s nastupem do skolky o Hep.A. Nebudu davat nestovice, leda kdyby je deti neprodelaly jako male, tak pak mozna ano. Co mi vadi, ze ja jsem v praci v kontaktu s leccims, vim, ze jsem se setkala s HIV, Hep B a C, pak ruzni nosici HBs antigenu, apod. S TBC snad ne, ale kdo vi, a dost kolegu ano, a to i s agresivni otevrenou formou 😝 Tak jsem rada, ze na to Becko se ockuje. Jo, ty lahudky, co jsem vypsala vyse, mel jeden pacient, fetak a propustenej vezen, navic agresivni, a kdo vi, zda si chlapec "nesehnal" s Beckem i Decko 😠

johanka.
11. led 2011

@lmm tak vidim, ze nie som v tom jedina, u koho je bkm uplny prepadak 😒 Ja som sa nastastie ani na zaciatku prilis nechvalila, ono ani nebolo moc cim, cikala do nocnika sice dost casto na to, aby bolo jasne, ze to nie je nahoda, ale zas nejak extra uspesne to nikdy nebolo. Chapem, ze je to dost neprijemne teraz pocuvat tie kecy tych "mudrych" 😠

Mne sa najnovsie Miska nechce nechat ani prebalit, jaci a mlati ma, dobre jej je v pocuranej plienke. No co, asi mam doma hroznu humusacku, ktorej pocurana plienka vyhovuje, ja taaak zavidim babam, ked sem pisu, ako ich detom mokra plienka vadi. Vraj ked sa dieta nechce nechat prebalit, treba ho nechat v mokrej plienke a o par minut navrhnut prebalenie znova ak chce, a vraj tak na tretikrat sa necha prebalit. Figu, u nas to vobec nefunguje. Niekedy mam pocit, ze u nas snad nic nefunguje, ziadne rady, co si niekde precitam, ja neviem, pre ake deti to pisu.

Skusala som, ako co spominala @mamusia ze bez plienky nechat, ale pocikava sa veselo aj tak. Ona uz dava do plienky riadne davky, to byva plienka uplne premocena, takze urcite ta nechut k nocniku nie je tym, ze by necitila mokro. Ja neviem, kde som urobila chybu. Asi by som sa tiez mala na bkm vyflaknut, len prebalovat, a pockat si, kym sa zacne pytat sama. Uz vie, ze sa to da do nocnika a vie sa vypytat, ked chce. Rozhodne nepatrim k matkam, ktore by bkm odporucali vsetkymi desiatimi, nie som si ista, ci to stoji za to.

johanka.
11. led 2011

@lucida robis to dobre. v tejto faze treba dieta uz len dostatocne casto vysadzovat na nocnik a reagovat, ked sa pyta (donesie nocnik, ukaze nan, ukaze znak, ak znakujete...)

jasekd
11. led 2011

Mne ted malej zacal uplne bojkotovat curani po jidle, a jak ho zabalim, za chvilku je mokrej. Po dennim spinkani to same, mokro. My se omezujem jen na to kakani, kez by aspon to fungovalo stopro...

mamusia
11. led 2011

@johanka. @imm neboj nic,ani u nas to nie je 100%-tne,no je to omnoho lepsie ako predtym s plienkami,teraz mame tak okolo 5 gatiek mokrych za den a predtym to bolo 15 plienok a iba tak jedno cikanie vychytane,teraz pekne kaka do nocnika a aj sa na to cikanie pyta,no co je pravda,hned odzaciatku,co som jej dala nohavicky,tak sa zacala pytat,teda najprv zacala hovoirt be,ze sa pocikala,az neskor sa zacala pytat,ale napr.aj my mame dnes zly den,nejak bojkotuje na nocnik cikat...no v sobotu sme mali zas iba jeddnu nehodu tesne pred kupanim,inak bola cely den na jednych nohavickach 🙂 cim dalej tym viac cnima,tak dufam,ze to uz pojde len k lepsiemu,ze sa to uz nemoze pohorsit na plienky naspat.......

Musim sa "pochvalit" ze vcera v noci mala 1x po 10000 rokoch papierovu plienku a to len preto,ze mi ani jedny gatky neuschli na noc 😠 ,tak som hned volala mm,ze nech jej ju zalozi (bo on je ich zastanca),no uz som na nom videla,ze si tiez fest zvykol na latkove a papierove su mu tiez divne - ale samozrejme,ze to nechce priznat 😠 😀
@susannah a jak tam je s Vami?Este mate nehody cez den,ci mu to uz preslo? 🙂

sussanah
11. led 2011

@mamusia uz bych rekla ze je to lepsi, ale ted se mi zas odpoledne pocural a opet ve stjne situaci. On se totiz nevycurany nemuce divat na vceli medvidky, protoze ty uplne miluje a pravidelne se u nich pocura 😕 😀 Takze jsem ho posadila na nocnik, on jakoze nic nebude, tak jsem se "dohadali" a slipy s autickem dostal krtek (ktery se do nocniku vycural) a nas mlady dostal plinu 😀 Ale jakoze celkove je to lepsi, to jen ted me to prost nejak vytocilo. Ale on je totiz uz zase nemocny, ma silenou rymu, k tomu kasel a na me to ted leze taky ☹ Takze ho to trochu omlouva.

mamusia
11. led 2011

@sussanah no Ty sa hlavne chran,kup si nejake vitaminiky,aby si nebola chora,najme tieto prve 3 mesiace!
Ja neviem,co je chore dieta,moja mala este nikdy nebola chora - sa aj tak trosku obavam,ze ked to pride,ci vobec budem vediet dobre reagovat 😲 ale ma celkom dobru imunitu,bo sme ju od narodenia otuzovali a kedze bola kojena len mesiac,tak to davam za pricinu aj tomu,ze UM jej ju urobilo lepsiu,nez keby kojim.....ale urcite pride ten cas,ked fest ochorie. Inak uz ma 3 mini zuby a 3 hore sa jej naraz prerezavaju,tak aj preto beriem,ze moze byt taka vzdorovacna a zla teraz.....najprv skoro rok nic a teraz vsetko naraz 😠 😀

sussanah
11. led 2011

@mamusia no vitaminy bery, maleho jeste kojim, tak i proto. No maly mel vcelku dost studeny odcov a donedavna mel jen lehke nachlazeni a pak prisla na angina v listopadu, na ty mel antibiotika a od te doby je porad nejaky nakrapnuty ☹ Uz jsem prave i uvazovala, jestli ty atb mu nemohly nejak s tou imunitou pohazet, protoze do te doby ani tuk a od te doby uz ma 3 takovy chripko-rymovy naval + kasel ☹
Jinak s tou prvni anginou, ja byla vyklepana jak ratlik, vsech sem se porad ptala a zjistovala. A ted uz alepson vim, co a jak. Ale to poprve si clovek proste musi projit nez se obrni 😀

lucida
11. led 2011

johanka dakujem....vies mi povedat alebo opisat aky je znak na cikanie? 😅 neznakujeme ale tento 1 znak by sa mohla naucit,ci?

johanka.
11. led 2011

@lucida znak je zovreta past s palcom trciacim medzi ukazovakom a prostrednikom, ako figa borova. To je vseobecne pre nocnik, nerozlisuje sa cikanie a kakanie. Kludne skus aj len ten jeden znak. Mne znakuje iba "mlieko", aj ked jej ukazujem aj ine. Mozno mi zacne znakovat aj vodu, lebo si ju velmi oblubila pit v poslednej dobe 😀

Nestihla som ti cez obed uz dopisat, lebo sa mi Miska zobudila, este k tomu bkm. Ja co mam knizku "infant potty training" a co som sa rozpravala s mojou mamou, tak bkm je presne to, ako nas nasi rodicia ucili na nocnik, ked sa este nevedelo, ze do dvoch rokov toho dieta aj tak nie je schopne 😅 takze kludne sa pytaj na skusenosti aj svojej mamy. Tie zasady su naozaj tie iste, vytrvat vo vysadzovani na nocnik, ale nenutit, mat pravidelnu rutinu, pochvalit vzdy, ked sa zadari.... Mne mama este vravela, ze vtedy sa hovorilo, ze nenechavat dieta na nocniku dlho, kvoli zlatej zile, to ale neviem, nakolko je povera a nakolko je na tom nieco pravdy. V tej knizke, co mam, je slovensko zaradene medzi bkm krajiny, to sa asi brala do uvahy este tunajsia tradicia posadzovat dieta na nocnik odkedy vie sediet, pricom deti sa povzbudzovali k sedeniu skor nez vedeli lozit.

lucida
12. led 2011

no moja mala by sedela na serbliku aj cely den,keby ju nedam dole🙂este aj deku na zakrytie si vypýta 😀
inak vcera bola ocikana len jedna plienka,jednu som vyhodila,lebo uz bola zodratá 😉
tak ked bude sediet na nocniku tak jej mam ukazovat figu borovú...to je dobré 😅

johanka.
12. led 2011

@lucida no to ma asi nejaky super luxusny nocnik, ked sa jej na nom tak dobre sedi 😀 To moja sa zacne vzpierat, staci ked nocnik len spomeniem.

johanka.
12. led 2011

@mamusia no tak tie zuby mozu dost pokazit naladu. Ale ber to ako pozitivum, ze sa jej prerezavaju tak svizne. Moja mala prvy zub v necelych 5 mesiacoch a odvtedy sa to natahuje s malymi prestavkami skoro stale. A neviem, ci mam halucinacie, ale normalne sa mi niekedy zda, ze uz jej aj zub jasne presvita cez dasienko, normalne je to vytvarovane tym ostrym hrotom, hnackuje preukrutne, rozpalena byva, myslim si, ze zajtra je to vonku, no dalsich par dni nic, akoby sa dokonca ten zub stratil, hnacky ustupia, aby sa to cele o par dni zase zopakovalo. Uplny sadizmus.

sussanah
12. led 2011

@lucida my pouzivame zna poklepaniu si na podbrisek. Vzdycky jsem ten znak ukazala, pak malemu sundala kalhoty a vysadila na nocnik. Naucil se to vcelku rychle a ted si hezky ukazuje sam.

misha_
12. led 2011

@lucida Beatka znakuje jenom svetlo a nekdy napit. Ukazuju ji i jine znaky, ale na ty nereaguje. To svetlo se naucila snad behem dvou dnu. Taky by mi stacilo, kdyby ukazovala jenom nocnik, ale to se ji nechce. Nebo to ja nedokazu rozpoznat.
@jasekd Taky se mi stalo, ze nas zastavil uplne neznamy pan a rikal, jak mam pekneho kluka (ruzova deka, ruzovy svetr) Je fakt, ze skoro vsichni, co Beatku vidi poprve, rikaji, ze je kluk - dokonce jsme ji kvuli tomu poridili i nausnice. Proste je cela tatinek. Casto se me taky lidi ptaji, kdyz mam malou v satku a obe jsme v jedne bunde, jestli mi nemuze vypadnout.
@lmm Taky jsme zkouseli jenom kalhotky. A uz jsme vetsinou zpatky v pline. Vubec mi neprislo, ze by ji vadilo, kdyz ji to tece po nohach. Jediny uspech byl, ze vzdycky prisla za mnou nebo si aspon sedla na lino a nepustila to do koberce. A nejradsi curala v zidlicce. To byl pak vodopad. A dneska to vylepsila, kdyz se tam i pokadila. Ale za to muzu ja. Chtelo se ji uz odpoledne, kdyz jsme byly v krame. Asi si to tam nejak zarazila neslo ji to hned, jak jsme se vratily domu - a pak uz jsem zas nebyla dost rychla ja.
V pondeli se mi povedla uzasna vec. Beatka se na navsteve u kamaradky (ktera je z bkm unesena, ale svoji holcicku tak trapit nechce) dvakrat pocurala tak, ze ji to vyteklo az ven. A na podruhe mela mokre vsechno, jenom ne plenku.

mamaoli
12. led 2011

@kofinek
ahoj, pisem clanok o bezplienkovej metode a bola by som rada, keby sa mamicky, ktore toto praktizuju so svojim pribehom s citatelkami podelili. Ak by si mala zaujem, tak mi pls napisa na murku2002@yahoo,com
Diky.

mamusia
13. led 2011

Ahojte,

tak zaciname mat znova nejaky divny bojkot 😠 teraz poobede mi cika kazdych 10-20 minut a pritom ani extra vela nepila,proste nechapem,kde sa to v nej berie,ci mi to robi naschval,iba 1x sa vypytala,inak vsetko pustila do gatiek. Dnes bola aj 1x po ldhej dobe rano pokakana,no boli sme vcera na ockovani,tak to moze byt aj kvoli tomu,alebo aj tie zuby..(ja viem,stale hladam iba ospravedlnenia... 😒 ),uz som sa teraz tak nahnevala,ze najradsej by som jej dala papierovku,nech si tam cely den cika a nechala ju v nej 😀 Ideme zajtra vecer k mojim rodicom,tak som zvedava,ako jej to tam pojde,kedze u Vas viacerych je to lepsie na navsteve,tak uvidime.
@johanka. no tak Zoinka nastastie nemala ani raz este hnacku ani teplotu pri tych zuboch,len je nenormalne zla,vzdy tak 2 tt pred prerezanim 😠 no ona mala prvy zub v 9,5 mesiaci az a teraz ma 3,no stale take malinke,dolne asi do polky vyrastene a horny par mm - uz by som bola rada,keby ich ma,nech uz papa vsetko,teda aj papa,no aby som jej to nemusela magat (napr maso mixovat)...
Inak ma to tak mrzi,ze takto bojkotovat zacina,bo som sa uz tesila,ze je to na dobrej ceste a hlavne ma tlaci cas - uz iba necele 3 mesiace a je tu nove babatko,no vidim,ze sa asi neodplienkujeme dovtedy ☹

alenk
13. led 2011

ahojte, potrebujem poradit.
nas maly kakal do nocnika od cca troch mesiacov (do pol roka sa mu "postastilo" do plienky len patkrat aj to vzdy pocas navstevy, ked bol vela na rukach) minuly tyzden mal pol roka (este neprikrmujeme, lebo bol trochu chory a davali sme mu kvapky, tak sme nechceli naviac zatazovat zaludok) a uz stvrty den sa nam pokakava do plienky, uplne necakane, z nicoho nic ☹ dnes po obednajsom kojeni to vyzeralo nadejne, ale to do cinaka len poprdkal a nic, pokakal sa 15 minut potom ked lezal na brusku ☹ nenaznacuje, ani sa nepuci ☹
poradte, co s tym, dakujem

jasekd
13. led 2011

@mamusia To sis dala docela velkej cil, odplenkovat malou do narozeni druheho, to ja teda nepocitam, ale ja mam dite o neco mladsi a jeste nesedi, takze na klasickej nocnik jeste nezkousime. Ja bych se tim nestresovala. Puvodne jsem chtela dokoupit nejake Haipa pliny jako pro malou, ale kaslu na to, prikoupim par Ikea rucnicku po 5ti Kc. Davam je ted casto Martinkovi pres den narovno, nic to nestoji, rychle schne a nemusi se zehlit, a mimco budu balit do Haipy. Ja bavim okoli i tim, ze rikam, ze M. uz tech plin pak treba nebude tolik potrebovat, ze bude chodit na nocnik. Vsichni si tukaji na celo 😀
@alenk To by me taky zajimalo, mame ted taky takove mene uspesne obdobi a duvod neznam.

mamusia
13. led 2011

@jasekd no moja mala je zas v takychto vyvojovych veciach az moc aktivna,ona sedela od 6 mesiacov,od 7 stala a v 9 uz samabez drzania chodila(najprv male vzdialenosti)a teraz uz beha jak drak 😀 my nocnik pouzivame od zaciatku,az nato,ze som ju nad nim drzala najprv. Ja budem pouzivat na zaciatku papierove pleinky,dokym sa nedostanem do systemu aspon s kakanim(odchytavanim),nechce sa mi riesit aj jedno,aj druhe dieta naraz,papierovky nezaberaju cas vobec,tak uvidim aka bude situacia,no dufam,ze na leto nasa Zoe uz bude bez plienok a budem moct zacat riesit latkove u druhej malej.... Ja mam asi 50 stvorcovych plienok,no teraz ich davam iba na spinkanie,jedna plienka a na noc + este separacka z deky Ikea...ale ich minam veeeelmi malo odkedy ma nahavicky.Napr.vcera minula len 2 gatky a 2 plienky a dnes uz minula 4 gatky zatial.....no uvidim ako bude,no jednoznacne sa mi lepsie pracujes gatkami,aj co sa prania a vsetkeho tyka 🙂

mamusia
13. led 2011

@alenk u Vas zacal urcite nejaky bojkot,mozno mu idu zubky,no ked zacnes s prikrmamy,taksa to vylepsi,zacne mat tvrdu stolicu a pravidelne 1(max 2x)denne 😉