Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

crysmile
14. lis 2011

@majka1981 nam sa zmenilo kakanie, miesto 6-8x za den kakava uz 2x a uz nie prazenicu, ale taku horcicu, kaka sa mu tazsie a aj horsie sa mi odchytava, lebo som si zvykla ze ked zavzdycha, tak ho dam, ale tu vzdycha a kakat nekaka.. s cikanim som este nepokrocila, stale su to dve ciky co odchytim.. aj ked ho necham rozbaleneho len s plienkou a snapkou, tak zacne hlasit az ked cika.. to nestiham, lebo akonahle zakorcim, tak sekne cikanie..

romcovaklarka
14. lis 2011

@crysmile Jojo, to nám se to takto změnilo je to tak měsíc zpátky, akorát že malej kaká jednou denně, někdy obden a stalo se že nekakal i tři dny, takže to bych se z toho zbláznila.

Jinak s čůráním máme takové střídavé úspěchy, někdy se mi daří ho dávat vyčůrat třeba půl dne, že máme suchou plínku, včera dokonce i plínku na odpolední spaní nechal suchou a vyčůral se až potom, ale pak zas dalších půl dne třeba to nechytím ani jednou, dávám ho čůrat co pět minut (protože si říkám podle intervalu že už by se mu mohlo chtít), on pořád že ne a za tři minutky je plínka mokrá 😒 A co je horší, žádné signály neumím vypozorovat, asi jsem nějak extrémně laxní matka, ale prostě na něm nic nepoznám, ani že by kakal ani že čůral. Nebo spíš - vím, že se před tím prostě zklidní, přestane dělat to co dělá a zakouká se "do blba", jenže horší je, že toto dělá každou chvíli a jen zlomek z těch případů končí opravdu něčím v plínce, tak to bych ho svlíkala 100x denně 🙄

crysmile
14. lis 2011

@romcovaklarka ja mam ten isty pocit.. teraz si zas zvykam na ten jeho novy rytmus kakaci.. co sa tyka cikania, tak to fakt robi to iste co ten tvoj.. len este nepochopil ze chcem aby do nocnicka aj cikal.. v momente ked zacina cikat, tak stichne, usmieva sa zahadne a robi ech.. to vidim, ze zacne signalizovat az ked cika, lebo ho mam len s latkovou plienkou.. co robit aby daval signal skor, to netusim.. sucha plienka ako u vas nehrozi, cikava tak kazdych 15min., niekedy vymaknem ten jeho rytmus, ze kazdych 15min. ale on mi do nocnika nenacika, aj ked davam signal, potom ho polozim, dam plienku a uz je to v nej.. snazim sa davat aj signal, ze ciky ciky css ked vidim ze nacikal do plienky, ale este nepochopil..

zlilly
14. lis 2011

tak u nás jsou pokroky. Malej si fakt solidne říka na čurání, mokrou plinku mame jen kdyz vyloženě nestihnem čurání o kterým vím. Kakání je horší. pokud se mu nepodari vykakat se hned po ranu, kdyz je rozepsalej, tak se urcite pokaká do plinky. on proste behem dne na nocniku neposedi a neposedi. ma spoustu jine zabavy, no.
a zase si preorganizoval curani v noci. davam ho curat okolo pulnoci, to se pekne vycura, do te doby je vicemene suchy a pak cura az rano, a celou tu dobu je taky vicemene v suchu. takze u nas spokojenost 🙂 akorat ma ted chudak rymu. tak smrkame, odsavame, kapeme do nosa, ach jo....

romcovaklarka
14. lis 2011

@crysmile Neboj, on na to dojde. Já teda ho občas dávám čůrat do vany nebo do lavoru ale častěji jen jak je rozbalenej na přebalováku, tak mu u pindíka podržím plenku nebo něco a řeknu mu aby čůral, ono se jim totiž v leže čůrá líp, než v tom klubíčku (mno... a taky máme pokoj v patře a koupelnu v přízemí 😀). Tak jsem to na něj zkoušela napřed takto, aby se to naučil, a teď když už chápe, co se po něm chce, tak to zkoušíme i v klubíčku.

mamusia
14. lis 2011

Ahojte,

tak ja skusam davat od dnes na nocnik,ani len kvapocku tam nepusti a hadam si mysli,ze je to stolicka 😀 😀

majka1981
14. lis 2011

@crysmile a nemava kakanie priblizne v tom istom case ? (rano, po kojeni, po spanku atd...) v tomto je moj syn vyborny, kakava tak na 95 % rano, to uz od porodu, sice aj cez den, ale ta ranna stolica je ista 😅
@crysmile @romcovaklarka
Su fakt deti, ktore radsej cikaju po leziacky alebo do plienky, treba to respektovat a nenutit neaku polohu, co dieta nechce. Ja to sama viem potvrdit, ze to prejde a dieta sa nauci na inu poziciu. Ja som ho tak nahavala kakat na prebalovaku (to som este nevedela, ze to je bkm) a az ked bol 5 mesacny som ho dala kakat na wecko... a pochopil... a vedel hned, ze sa tam aj cika... takze nesilit, ked dieta radsej cika do plienky, tak komunikujte dalej a casom sa to napravi.

Zacala som ho davat curat aj v noci, ked som schopna vstat z postele, tak ideme do kupelky. Minulu noc bol takto v suchej plienke cely cas a boli sme o polnoci a o stvrtej cikat. Tuto noc som to ale nedokazala, neako som asi tvrdo spala. Potom som vymenila plienku a v momente zaspal 😅 . Uvidime, ako sa to vyvynie.
Baby ja sa taaak tesim, ked bude bez plienky. Nielen cez den, ale aj v noci, on vtedy taaak dobre buva 😵 a je to radost ho mat na rukach, ked nema plienku
😅

romcovaklarka
14. lis 2011

@majka1981 Díky za podporu 🙂 tak já to nebudu hrotit a budu to dělat tak, jak mu to jde. Stejně nejhezčí je že vidím, že to chápe, vždycky má radost, když se mu to povede a navíc to zkouší zatlačit, i když se mu nechce 😵 S tím čůráním v noci jsi dobrá, snad k tomu taky jednou dospěju. Já zatím to mám v noci tak, že ani nepřebaluju, malej si neštěžuje, neprudí se a naopak když jsem dřív přebalovala, tak se tím vždycky strašně vzbudil a pak nechtěl usnout. Teď se v polospánku nají a hned je zas v limbu 🙂
@mamusia Hihi 😀 Však ona na to dojde. Mimochodem nádherná jména jsi dala holčičkám 😵

majka1981
14. lis 2011

@romcovaklarka prosim, ved na to sme tu 😵 😵 . s nocou sa nestresuj... ja som sa na to dopracovala az teraz, lebo na zaciatku som aj skusila ale on nocnik nemusi, to aj cez den velmi nechce na nocnik. a vstat do kupelky mi bolo vela - do teraz, az teraz to zacinam zvladat. Este pred par tyzdnami by som to tiez nebola robila, lebo maval noci kedy bol aj 2 hodiny hore, takze by som bola riskovala ze sa mi prebudi. takze az teraz skusam ako to riesit v noci. Nerobim si z toho tazku hlavu, ked sa dari tak sa tesim, ked nie tak dobre, nabuduce asi hej 😅 . Urcite sa aj Ty prepracujes na nocnu redukciu, zatial bud rada ze sa vyspis 😵 😵 .

sussanah
14. lis 2011

@romcovaklarka s noci se vuuubec nestresuj, bud rada. Ja prebalovat musim a ze teda u toho nekdy usinam.. Ale treba mlady, ten bkm v noci proste nepraktikoval, odmital az nekdy do 9m, potom jako ze jo a od roku byl bez plin 😎 Ja mamnekdy pocit, ze ty noci jsou proste uplne jina kapitola.

Jinak jsem sama uplne prekvapena, jak jde krasne ta bkm u tak maleho mimca 🙂 U mladeho jsem zacaa cilene chytat curani az nekdy v 4m, ale ted je Simi fakt sikula. Kdyz je vzhuru, tak je v drtive vetsine plinka sucha, proste si krasne rekne a uz i dlouho vydrzi (rekord mame 40min i s kojenim). No jsem zvedava, co zas na to budou rikat rodice, ve stredu k nim jedeme 🙂

romcovaklarka
14. lis 2011

@sussanah Jo, já na to právě taky koukám jak blázen, a hlavně, jak to rychle pochopil 😵 I když já jsem začala až po těch 4m, do té doby mě to ani ve snu nenapadlo, říkala jsem si v duchu - potrhlý alternativky, mučej miminka nočníkama a stejně je to celý blbost 😅 No je vidět, jak člověk nemá soudit to, co nezkusil. Jinak naši teda na mě koukají jak na cvoka, táta úplně a máma takovým tím stylem "když ti to dělá radost, tak si to dělej, ničemu to asi neuškodí" 😀

sussanah
14. lis 2011

@romcovaklarka jj to je presne ono, pokud to clovek nevidi na vlastni oci, ze ty miminka opravdu netrpi, ale vyhovuje jim to a spolupracuji, tak neuveri 😀

zlilly
15. lis 2011

@romcovaklarka žejo. taky sem žasla jako blázen, jak strašně rychle dokázalo dvouměsíční miminko pochopit, že může kakat do hrnečku. 🙂 sou ty děti úžasný.

crysmile
15. lis 2011

@majka1981 dakujem ti za tie slova.. snazim sa odchytat co sa da.. po zobudeni davam hned kakat, niekedy som sklamana, lebo nakakal tesne po zobudeni.. vcera sme odchytili vsetky kaky.. asi je to tak, ze moje dieta chce cikat po leziacky, lebo cika sa nam podarila len jedna odchytit.. ale verim ze to bude lepsie a lepsie, ja to nenecham len tak.. budem mu pri cikani davat ten signal aj ked bude cikat po leziacky a prideme na to..
@romcovaklarka ja si myslim ze preto to tak rychlo chapu, lebo je to pre nich prirodzene.. som rada ze to takto je..

mamusia
15. lis 2011

@romcovaklarka dakujem 😉 uz sa vycikala do neho 2x 😝 vcera raz a dnes raz,no inak cinak ostava no.1,dufam,ze nie do 2 rokov 😀
@sussanah aj nam to ide omnoho lepsie nez pri prvej - ale ja to beriem tak,ze to vobec neriesim,tak asi preto 🙂 mala sa pokakala,len ked tatinko strazil 😠

sussanah
15. lis 2011

@mamusia ja si taky myslim, ze je to o tom, ze to clovek bere tak nejak prirozene, bud stiha nebo ne a ony to ty deti vyciti a snazi se 🙂 Teda Sima me fakt prekvapuje, nekyd vydrzi neuveritelne dlouho. Sice rano jsem dneska nejak neodchytavala, ale v noci i dopoledni spanek mel suco 🙂

mamusia
15. lis 2011

@sussanah ja v noci neodchytavam,lebo musim kvoli zdravotnym dovodom pmaly rusit kojenie,tak ju nechcem budit kvoli tomu,no dnes rano sa mi tak precikala,ze az matrac bol 😅 ale dala som jej zle gatky plienkove,to preto 😝

sussanah
15. lis 2011

jej, to je skoda s tim kojenim, ale hlavne at jsi v pohode. Me se maly na tu curani vylozene budi, takze ja nemam moc na vyber 😉

crysmile
15. lis 2011

@sussanah ja tak obdivujem ze ti ostane suchy, mne nacika.. no aspon ho prebalujem casto, aby v tom nelezal, ked uz neviem odchytat... 😔

ansira
15. lis 2011

ahojte maminky. moja malá má iba 6t, a uz zacíname s BKM, ale je to dosť ťažké. cez den som to odchytila iba pár krát, ved ona ciká kazdu 1/2h.v noci ju budiť nechcem, ved tak dobre sa jej spí, spinká aj 2,5-3h. Je to úžasné dieta, nie je plačlivá, ani pri vysávaní hlienov neplakala,a pekne leží aj na posteli vedľa mna, nepýta sa furt na ruky a teraz ju mám trápiť v noci s cikaním?! Som bezradná, neviem čo mám robiť, sestrina dcérka je už šikovnejšia,má iba 2,5mesiaca a sú už skoro bez plienky ale mne sa zdá, že je nekludnejšia, viac plače, a je je fajnovo iba na rukách, v náručí maminky. Ale ja nechcem kontrolovať plienku každu 1/2 h, teraz mám dilemu.. BKM, alebo začneme s nocnikom, kedmalá bude mat pol roka.

crysmile
16. lis 2011

@ansira vitaj.. my tiez robime bkm, ale v noci nie.. v noci ma plienku a spinka, maximalne sa nacicia a je to.. nikto nehovori ze to mas robit aj v noci.. aspon cez den to rob a potom uvidis..

ansira
16. lis 2011

@crysmile a funguje to ? ked nerobim to aj v noci, tak mne sa zda ze to nemá vyznam, nuž, uvidime 😀

crysmile
16. lis 2011

@ansira vzdy to ma vyznam, ale treba zacat postupne..

elaaa
16. lis 2011

Zdravím! Holky, poradte, prosím.
Mám 5 týdenní holčičku. Látkuji a ráda bych naučila malou kakat do nočníku.Máme misku z Brány. Signály se snažím vypozorovat od porodnice, ale marně. Mívám ji rozbalenou, kdy se třeba i 2x vyčůrá, ale nic specifickýho předtím neudělá. Nebo jsem prostě slepá a hluchá. Přes den spí jen 2x po 2 hodinách.
Takže to děláme tak, že ji dávám na nočník po každém rozbalení z plíny. Dost často se vyčůrá, ale kadila snad jen 3x. Dřív kadila při kojení, ale nad nočníkem jsem ji kojit neuměla a kojení přerušit a dát ji na nočník - no to byl hysterický řev, takže mi přišlo, že ji tím trápím a přestala jsem. V plíně má nakaděno aspoň trochu při každém přebalení.

Jak mám pokračovat? Jde tedy vychytat kadění bez signálů? Jak se to podařilo vám? Díky.

rozarka65
16. lis 2011

Ahoj,holky...Eli celkem hlásí,když potřebuje na nočníček...ale když je rozbalená...na bříšku a zabraná do hry,tak hlásí málo...a většinou až když ji to studí...čůrá třeba 5x za půl hodiny...poradíte,jak vychytat i toto?🙂

majka1981
16. lis 2011

@rozarka65 toto je typicke ked sa dieta "uci" lezat na brusku 😉 , to este nie su vyvynute svaly, to prejde 🙂 . Pomaha aj teplejsie obliect, aby dieta necitilo na brusku zimu 😉

majka1981
16. lis 2011

@elaaa skus jej davat signal ked ju kojis a ked citis ze zacina kakat. tak sa nauci kakaci signal a ked prestane pri kazdom kojeni kakat, tak to potom mozes skusit nad misou/weckom/v klbku atd a ked povies signal, tak dieta pochopi 🙂
@ansira vitaj aj Ty, ako prve Ti gratulujem, ze Ti dieta spi este 2x 2 hodiny 😀 . Bud rada, to sa zmeni a bude to menej 😉 . Ako druhe neporovnavaj svoje dieta s inymi, tvoje dieta je jedinecne 😵 a mate urcite inu komunikaciu. Aj ja by som sa ako Ty tesila z toho, ze tvoje dieta je viacej spokojne ako cudzie. Co sa tyka noci, vobec nemusis praktikovat bkm v noci, postupne to mozes pridat, aj my sme zacali len teraz. Zalezi to na Tebe a aj na dietati, ci Ty si schopna vstat a spravit co treba (ci niesi unavena, v tuhom spanku...) a ci to dieta akceptuje. Moj syn to dlho neakceptoval a reval, ked som ho chcela dat na nocnik v noci - cez den bkm fungovalo dobre. A este jedno nedorozumenie: vobec nejde o budenie dietata na vycikanie - dieta same hlasi a same sa pyta na cikanie, to ho Ty nebudis ale ono Teba 😉
Cikanie kazdu pol hodinku je tiez normalne, najlepsie je nemysliet na to a az ked Ta napadne (intuicia), tak vtedy to skusit. Alebo ked sa Ti to zda casto, tak zaviest neaky rezim ktory zvladas (na priklad vzdy po spanku, vzdy po kojeni, vzdy pri prebalovani) - ponuknut cikanie a postupne ked sa predlzia intervaly, pridavat dalsie situacie alebo potom casovat. Takze do kopy: nerobit si stress 🙂
Ten pol hodinovy interval sa da dobre chytat, ked je dieta vela v satke/v nosici... Drzim palce, aby ste si nasli svoju cestu 🙂

elaaa
16. lis 2011

@majka1981 děkuji, zkusím 🙂

romcovaklarka
16. lis 2011

@ansira Ahoj, my zatím taky zkoušíme jen ve dne. Myslím, že je to určitě lepší než nic 🙂

Jinak teda my teď dost stagnujem - malej je děsně protivnej, mám podezření na zuby 🙄

rozarka65
16. lis 2011

@majka1981 Děkuji...🙂 No ono je to právě většinou při větrání...a zimu máme na zemi i když topíme...