Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
19. únor 2012

@dagmarkaaa jj torpedo kolem, to duverne znam 😀 Nejlepsi je, kdyz se mlady rozhodne se divat a asi povzbuzovat, kdyz je maly na nocniku. Samozrejme v tu chvili neda maly ani kapku 😀 Proto ted, kdyz jsme sami, se na neho trochu vice soustredim a jde to paradne 🙂 Maly je vcelku pohodove mimco, takze v podstate nespokojenost a muj instinkt je nejlepsi indikator a funguje na 90%. Takze dobry, ale hlavne jsem rada za to kakani, cloveku to hooodne zjednodusi latkovani 🙂

ofelieee
19. únor 2012

@sussanah to jo teda, závidím... my jsme pořád pěkní lempli. I když Kuba je asi týden venku z nemoci a zase to dává o dost líp, ale fakt stačí, aby měl jakejkoliv malej problém, jako je únava, nemoc a tak, a ani si do kyblíku necvrkne...

sussanah
19. únor 2012

@ofelieee hele, 5m a 11m, to se neda srovnavat, malym mimcum tojde proste fakt vetsinou lepe 😉 Si povime v lete, to budu maleho premlouvat ke kazdemu cvrnknuti 😀

dagmarkaaa
20. únor 2012

@sussanah to jo bobek v latkovce je fakt nic moc 😀 tak doufam ze alespon to kakani bude vychytane... jo to znam mala taky kdyz rozptyluje a malosek se pak nemuze soustredit a nejde mu to.

vavrenka
21. únor 2012

@majka1981 gratulujem! to je parada, ze ti maly tykto vydrzal! 😵 my sme vcera mali anti-bkm day 😀 , mala curala kde mohla, este sa v tom dokladne vyvalala, len do umyvadla ani cvrk, dokonca aj kaku supla potichu dvakrat do plienky 😅 😀 😀 😀

ssassi
23. únor 2012

ahojky. dlouho jsem tu nebyla. viktor je neskutečně živé dítě, všude vleze, všechno musí vidět, ošahat, strčit do pusy. sedí, žvaní, všechno je hrozná sranda :o) takže nemám čas vůbec na nic:o) začala jsem na něj už znakovat, baví ho znakované písničky atd. tak jsme začali chodit i do "kroužku" znakování.
bezplenkování se nám stále daří skvěle. díky bohu už spává skoro do šesti, ale to znamená, že se většinou vzbudí s mokrou plenou, i když ho dám (než jdu spát) na nočník. je to super - ani se neprobudí a vyčurá se:o) takže pokud nepočítám, kdy si cvrkne při spaní, nechytnu tak jedno, maximálně dvě čurání za den. takže jsem na své dítě náležitě pyšná:o)

rozarka65
23. únor 2012

@ssassi Šikulka...🙂 Na znakování s písničkou jsem chtěla taky jít...ale je to tak drahé... 😒

rozarka65
23. únor 2012

@majka1981 To je bezva...🙂 Šikulka...🙂 U nás bojkot pokračuje...ale asi to na čas přestanu řešit...vyčůrá se do nočníku jen tehdy,když ji chci zabalit do plínky a zrovna potřebuje čůrat a nebo když ji tam podržím i přes protest,ale to nechci...nejradši by byla pořád nahatá a čůrala na zem...

michala.l
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
zlilly
25. únor 2012

nechci to zakriknout, už sem se tu nekolikrat radovala zbytecne, ale zda se, ze sme z toho nejhorsiho bojkotu venku. tim nechci rict, ze sme v suchu, to vubec ne, ale malej zacina zase rikat. pravda, rika pozde, ale aspon neco. a me zacala zase fungovat intuice nebo co, takze ho kolikrat rozbalim a vidim, ze se pocural uplne tesne predtim. takze se sice pocurava, ale neni v tom dlouho. uuuuufffff. rozhodne lepsi.

wilikiki
27. únor 2012

Ahoj 🙂 Ja som tu nova 🙂 asi pred mesiacom sme zacali snahy o bezplienkovanie a uz sme vo faze 90% kakania mimo plienky a asi na 3 pocuranych denne. Okolie ma prudko nechape 🙂 tak som prisla sem, aby ste ma pochvalili 😀

ssassi
27. únor 2012

@wilikiki tak já tě teda chválím :o) na okolí je třeba se zvysoka vykašlat :o) a nebo jako já zahájit protiútok. všem, co mají plnou hubu blbých keců a používají "aktivně" pleny, říkám, že jsou prasata a týrají děti - no a jak rychle mi dali všichni pokoj 😀

majka1981
27. únor 2012

@wilikiki ahoj, aj ja Ta chvalim a gratulujem 🙂 . kraaasna bilancia - len 3 pocurane plienky 🙂, a dobre to stihas s 2 detmi, aj "bubu" je bez plienok?
a kto patri do okolia? aj tvoja rodina?

wilikiki
27. únor 2012

@majka1981 jeeej dakujem za privitanie. Ano, do okolia patri aj moj manzel, ale uz sa meni, ked vidi, ze fakt to funguje! Inak ja som vobec nechcela zacat bezplienkovat...... ale mame na diskusii mamicku, ktora to robi od prakticky od porodu a uzasne to funguje (tymto zdravim @charlize ), inak ja som tuto diskusiu citala uz davno predavno (to bol este aj Bubu 😀 v brusku) , ale pomyslela som si len, ze tie baby su asi z ineho sveta 😕 😀 ze to proste nemoze tak fungovat, lebo kedy to fungovalo, tak by plienky neexistovali......... A whoops, raz zacala Kristinka tlacit, ked sedela na mne (mala tak 4,5 mesiaca vtedy), tak mi nieco preplo v hlave, proste nejaky instinkt a zbesilo som utekala na zachod, za nami viali pancusky, ponozky, plienka.... a prd prd a hovienko bolo na svete 😕 sama som bola prekvapena, ze co ze sa to vlastne stalo? No a odvtedy frcime 😎 😅 Bilancia je asi 3-4 (viac urco nie) hovienka do plienky odvtedy (aj to ked niekto iny strazil alebo ked sme boli mimo domu) no a teraz sme uz teda nabehli aj na cikanie. Hovorim povely CIKAS? CIK CIK! a KAKAS, KAKAJ, KAKI KAK 😀 😅 jezkovy oci takto napisane to je dobra infantilnost 😅 A uz to zacina fungovat. Inak my sme na pamperskach, rozmyslam, ze prejdeme na latkovky....
A bubu (Wiliamko) uz bude mat 2 roky a nejake cikanie ci dokonca kakanie ma brutalne na salame 🙄 Aj preto som rada ze sme takto zacali s Kristi, lebo uz mi tie plienky vecne lezu na nervy 😨
@ssassi dakujem dakujem! Ja si z okolia nic nerobim! Mamka (byva v CR, miimo od nas) nechapala, ze to co je zase za moda, to je zas taka hovadina ako to vase nosenie ked trochu zabeci, nosenie v satku, kojenie do 18 rokov...(njn, odchovana na minulom rezime 'zvykania dietata na samotu a nenosenie a hlavne nemazlikovanie... 🙄 ) A ostatne okolie, ti z toho len tazko nechapu.......

majka1981
27. únor 2012

@wilikiki aj moj manzel bol velmi skepticky, ale nemal na vyber, proste zacala som a bolo 😀 . ale aj dodnes sa ma obcas spyta, ze ci nema plienku (doma je bez plienok, uz 2 tyzdne uplne 😅 ) a tak. Nerob si z toho nic.
Ja som sa na verejnosti priznala velmi neskoro, ze bezplienkujeme, lebo neako som sa k tomu skorej nemala. Mama a manzel to vedeli, samozrejme, ale na ihrisku som mu dala plienku a nestarala sa o to. No teraz to uz beriem na plno aj na ihrisku, von mu sice davam plienku (este je chladno, tak sa istim...) ale nerobi mi problem ho dat cikat hocikde von. Okolie to ale berie celkom dobre, no musim poznacit ze pri 15 mesacnom dietati to uz ludia akceptuju, s 5 mesacnym este neako nie.
Kludne zacni s latkovkami, nemusis vela investovat, neake pul-nohavicky alebo vlniaciky a klasicke bavlnene stvorce, zober neakych 20 kusov, to by ti malo postacit kedze tak krasne cika mimo plienky. A Wiliamko na to pride tiez, nahaj ho na jar bez plienky nech si veselo cika do teplakov a spozna zase svoje telo 🙂

wilikiki
27. únor 2012

Dneska sme skoncili na 2 plienkach. A ako to robite v noci? Vstavate a prebalujete, alebo ako ?

majka1981
27. únor 2012

@wilikiki ja osobne som nebezplienkovala v noci do 15 mesiacov, lebo syn to vobec neakceptoval, reval a ja som ho nahala tak. Stacilo mi aj tak ze som kojila ( a dodnes kojim). Ja som mu menila plienku hned ako sa vycikal, tak bol v suchu.
Pred mesiacom zacal prespavat (budil sa az o stvrtej rano tak neako) a prestal cikat v noci, tak som mu pred 2 tyzdnami na noc plienku nedala a ked sa zobudi a mam pocit, ze chce cikat, tak ho beriem z postele a ideme cikat do kupelky. Tam sa hned aj napijeme vody, ked neakceptuje klbko tak mu dam plienku medzi nohy a zatial ja cikam, mam ho na rukach a tak sa vycika ak musi. No nebyva to kazdu noc a ked tak maximalne 1x za noc, takze sa to da.

skus ci by akceptovala cikanie v noci, moznoze to ani tvoja nechce... najlepsie je, ak spite spolu.

wilikiki
27. únor 2012

@majka1981 my spime spolu, Kristi sa totiz v noci budi milionkrat. Ale akoze ja fakt nemam na to vstavat 10x za noc a vyzliekat ju z vaku a pyzamka, to by som asi umrela 😖

majka1981
27. únor 2012

@wilikiki ked sa ti budi velmi casto, tak to moze byt na to cikanie 😉 , ale ja ta uplne chapem ze nechces tolko krat byt ozajstne hore ... moj syn nespava vo vaku a kedze uz nema plienku, tak nohavice rychlo stiahnem 🙂
nestresuj, nechaj to tak a vyspite sa obidve, ked sa Ti zacne budit menej casto, tak skus nocne cikanie 🙂

wilikiki
27. únor 2012

@majka1981 neviem, ona sa zobudi, zacne vrtiet, hladat prso, ako keby nejedla tyzden a za 3 cucy uz zase drichme.... tak neviem.......zeby cikala 1-x za noc a este ju to aj prebudilo?

majka1981
27. únor 2012

@wilikiki skus prilozit ruku na plienku, ci ostane potom tepla 😉 a budes vediet, ci cika 🙂

wilikiki
27. únor 2012

@majka1981 ako, ze ked sa zobudi, tak jej dam ruku na holu plienku? No dobre, uvidim, ci si spomeniem 😀 😅

majka1981
27. únor 2012

@wilikiki tak tak, skusis ci nieco pribudlo do plienky 😀

ofelieee
27. únor 2012

achich... jsme na týden u maminky a BKM nula...

wilikiki
27. únor 2012

@ofelieee my tiez nemame uspechy ked sme mimo domu 😕 a zajtra to som akoze zvedava, idem s malym na kruzok a bude tu sesterka starat sa o malu, tak dam instrukcie 😎

ssassi
27. únor 2012

@wilikiki moje děcko usíná po osmé, někdy skoro k deváté večer v hacce. tak hodinu nebo dvě ho nechám v klidu spát. buď se zavrtí sám nebo ho prostě vezmu i bez toho zavrtění. na přebalováku mu ve spánku stáhnu kalhoty a plenku (nevedu dupačky a podobné komplikované nesmysly) a spícího ho dám na nočník. řeknu čurací slovo a někdy se vyčurá hned, někdy s ním musím trochu "zatřást", aby se trošinku probral a vyčural. ale už zase spícího ho oblékám a nesu do postýlky, kde spí až do rána. budíček máme po páté ráno. to se vzbudí někdy suchý, někdy počuraný. ale i když je plenka mokrá, je tam jen troška. po probuzení jdeme hned na nočník, kde vyčurá snad litr a vykaká megahovínko :o)
jen výjimečně se budí v noci. to musí být akutní - a jenom kakání. čurání zaspí. jsem ráda, ještě před měsícem vstával kolem čtvrté ráno a pak usnul třeba jen na 45 minut a to mně už se třeba ani usnout nepovedlo. teď to sice taky není ideální, ale už si nepřipadám tolik jako zombie:o)

ssassi
27. únor 2012

my naštěstí mimo domov fungujem na 100%. doma mě rozptyluje péče o domácnost, venku jsem soustředěná jen na malého. příbuzní, kroužky, všechno zvládáme. byla jsem v lednu na konferenci (jako těhu jsem psala nějaké kapitoly do jedné publikace) a i to jsme zvládli. prostě jsem tam chodila s děckem na břiše a čural do umyvadla na záchodkách o patro níž než je aula :o) se s tím nepiplám a je mi jedno, co si kdo myslí. uspokojuju potřeby svýho děcka tak, jak potřebuje :o)

wilikiki
28. únor 2012

Ahojte, dneska sme od rana na jednej plienke, dala som jej ju zas na noc, lebo bola sucha 😲

sussanah
28. únor 2012

@ssassi to mi pripomina mladeho, ten byl vzdycky mimo domov 100% uspesny. Jsem vzdycky rikala, ze je to proto, ze nema duveru ve svou matku a ze si asi mysli, ze jsem mu nevzala nahradni plenku, tak se fakt snazil 😀

zlilly
3. bře 2012

Naše bizarní bezplenkované děťátko úplně přestalo čurat do plenek, ale dvakrát denně se do plínek pokaká. no tak mě to vysvětlete🙂