Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

katka_brno
20. zář 2012

@ssassi někde jsem četla moc hezkou větu, po porodu začnete nesnášet svého muže....než jsem porodila smála jsem se tomu, teď už ne 😀 a to můj muž je skvělý - vaří, uklízí, žehlí, dává čůrat a kaka i v noci 😀 😀 😀 .....přesto....

dandelion
20. zář 2012

@katka_brno je to smutný ale je to tak.. :/ jako by se po porodu musel vztah budovat od začátku.. :/ docela mi to otravuje život.. a je mi z toho často smutno.. taky mám skvělýho muže.. o to víc mi je líto co k němu cítím, nebo necítím.. ale makám na tom 🙂

ssassi
20. zář 2012

@katka_brno tak nesnášet je asi silné slovo... ale až teď objevuju řadu "nedostatků". teď mi přijdou šílený, před porodem jsem s úsměvem přivřela oko. manžel se snaží, ale chyba je i na mé straně. i když se moc snažím nekafrat, je asi vidět, že "já vím všechno nejlíp", což asi není moc motivační :o) dnes ráno prošel s mýma dlouhosrstýma psama čerstvým asfaltem. to už jsem se fakt neudržela a ječela jsem jak nejhorší megera! prej to pustí sádlem. haha! nepředstavitelná spoušť a psi obalení černou mastnou hmotou. a on si v pohodě odejde do práce a píše mi po icq kvalitní rady, kde koupím jaký benzín atd 😠

majka1981
20. zář 2012

@katka_brno @dandelion moj muz bol tesne po porode ukazkovy, trvalo to neako do pol roka po porode a az potom sme museli pracovat na vztahu... je to naozaj tak, velmi smutne. co mne velmi vadilo: bola som "sama" a pritom som mala babätko pri sebe, napriek tomu som sa citila opustena, osamela cely den, cele tyzdne, mesiace... paradox...

dandelion
20. zář 2012

@majka1981 mám to samé a paradox ně, že muž si na to stěžuje taky.. :/

majka1981
20. zář 2012

@dandelion co si stazuje muz? ze je sam?

dandelion
20. zář 2012

@majka1981 jj.. prostě porodem se to u nás obrátilo naruby.. já věčně unavená a volné chvilky jsem spala.. tudíž jsem na něj neměla čas.. dokonce mi řekl že několikrát měl pocit, že ho nemám ráda.. :/ což mě hodně mrzelo...

majka1981
20. zář 2012

@dandelion chapem. aj u nas to bolo podobne. urcite sa to polepsi aj u vas. mne tiez vadilo, ze sme sa bud rozpravali len o dietati a domacnosti alebo rozpraval len on a vobec mna nevypocul.

majka1981
20. zář 2012

@ssassi chudatka, tak ako na to? ako odstranis ten asphalt, vobec si to neviem predstavit ☹

ssassi
20. zář 2012

@majka1981 tím sádlem to trochu povolilo. ale dneska vezmu po cestě (dítě jde na očkování) technickej benzín. snad to půjde 😒 akorát jsem měla jít očkovat i ty psy... no a takhle s nima nikam nemůžu, by na mě zavolali kubišovou!!!!

s tím osaměním je to asi všude stejný. měly bychom se jako ženy víc setkávat s jinýma. klidně na celý den. nasáčkovat se v pondělí k jedné, vařit spolu, být spolu, starat se spolu o dítě... další den zase k druhé..... víc být se svými matkami.... ale v téhle společnosti je to technicky špatně proveditelné... jsem taky pořád sama. aspoň, že vymysleli ten internet. jinak už by mi těžce kapalo na maják

katka_brno
20. zář 2012

@majka1981 @dandelion @ssassi to je ono, my víme a oni ne, jenže když jim to chceme ulehčit tak my jsme ty "chytré" co jim do toho krafou a jak to většinou skončí? pláč a k mámě ☹ přesně paradox je, že my se cítíme osamělé, protože jsme pořád s dětmi ale bez nich a oni jsou nasraní že s dětim nejsou, ale pak jsme všichni na sebe citliví na každé slůvko protože si závidme opak, já bych se tak chtěla najíst v klidu alespoň 10-15 min na večeři...to fakt nehrozí a můj muž si jí klidně půl hodiny a já ybch tak chtěla aby si malou vzal aspoň na chvíli, když už nemůžu odejít, poslední dobou jak je u něj a já odejdu tak řve, chodím se koupat až usne nebo během jejího koupání 😅 a můj muž by chtěl být sám s malou alespoň hodiny "bez mých rad"....

dandelion
20. zář 2012

@katka_brno koukám že je to u vás dost podobný... :/
@ssassi ano moje téměř jediné sociální vyžití je zde.. :/

katka_brno
20. zář 2012

@dandelion asi jo plus se k tomu přidává i to že poslední intimnosti byli při početí Bery 😅 pak už jsem blila, a po porodu jsem mrtvá, prvně nedostatkem železa a tekom tím že když malá usne chci si jen povídat o normálních věcech a pak jít spát 😀 nejpozději v 10 😀 😀

dandelion
20. zář 2012

@katka_brno no já ačkoliv v těhotenství hlavně v 2trimestru jsem byla jak "nadržená koza" ve třetím celibát, po CS to proběhlo jen jednou a s divnýma pocitama a od tý doby nic.. :/ taky jsem den co den vyčerpaná..

janinek
20. zář 2012

Holky nedeste, u nas doma zatim ok, rekla bych, jen jsme malo spolu sami nebo proste tak, abychom neresili malou. Ale manzel se stara super, ke vsemu se ma, co zme mile prekvapilo. Jen teda ja sama davam nad umyvadlo, ale tak zkusiem to nejak vymyslet i pro nej, jak jste radily.

Holky, je mozne, ze po ani ne tydnu, co to zkousim, to mala chapala? V noci jsem ji totiz dvakrat dala nad umyvadlo a desny rev a nekakala vubec. Tak jako jestli pozna, ze nepotrebuje nebo jsem ji spis blbe drzela? A vecer take mi tam porvavala a nekakala.

A souhlas s tim osamocenim, ja se v patek vidam v parku s maminkami z Natural Parenting skupiny, maji teda starsi deti vsechny, ale je to fajn. Jak jsem v cizine, moc kamaradek tu nemam. A na moji ceskou, co bydli blizko, mam ted malo casu, ona ma dva kluky ve skole (4 a 6) a blbe se ted sladujeme, tak snad se to zlepsi. A snad se seznamim s nekym blizko se stejen starym mimcem. Chci zkouset nejaka ta cviceni a masaze atd, ale male bude zitra deset tydnu teprve, tak jeste tolik mezi lidi nechodime. Ze jen to nutne, doktori, samoska, do parku a tak.

ssassi
20. zář 2012

@dandelion @katka_brno ono jak to dítě poporoste, tak už to bude s chlapama lepší. manžel už si s malým povídá nad knížkou (lepší neslyšet 😀 ), staví si z kostek, kutálí si balónem... poslední měsíc dva už je s malým docela zábava, tak holky vydržte, oni se ti chlapi trochu chytnou. upřímně - co teď s takovým prckem mají dělat?
taky to bude lepší s tou večeří. dítě posadím do židličky, krmím ho, jak já večeřím, pak mu nasypu křupky, piškoty nebo hrozny a já v klidu dojím. i když většinou až po tom, co dám dítě vyčurat :o) manžel si spokojeně sedí s výmluvou "zases mě přecpala" nebo "su utahanej z práce" .
i ten sex se objeví, jak začnou děti spát víc v kuse. já teda padám na ústa taky v 10 večer, takže když něco manžel chce, musí to stihnout do těch desíti 😎
sice není stav ideální (jsem sama na dítě, domácí práce...jsem unavená, cítím se izolovaná od kamarádek - včera tu byly. moje nejlepší kamarádky. a neměly jsme si už moc co říct. je mi to líto) ale zas s dítětem už se dá do hospody se zahrádkou a pískovištěm, na návštěvách už je celkem zábavné, je celkem flexibilní co se časů jídla týče... no a když už začínám i trochu žít - trajdat po obchodech, teď nám začnou od září kroužky (cvičeníčko pro děti), dostanu se trošku mezi lidi ... tak představa, že teď zas žuchnu do těhotenství (20 týdnů blití, kapačky, děs a hrůza) a zase piplání s dalším miminem.... no upřímně, moc se mi nechce

ssassi
20. zář 2012

@janinek nechci ti kazit radost, ale ono to všechno přijde. nebo už přišlo, ale ty sis toho v tom "šoku z mimina" ještě nestačila všimnout:o)))) se to vyvrbí, posčítá, nahromadí.... až budeš mít jednou chuť po chlapovi hodit hrnec i s tou studenou večeří, s kterou se jako ta káča i přes všechnu práci kolem děcka piláš a on ani není schopnej přijít dom tehdy, kdy slíbí. 😀

ssassi
20. zář 2012

poznámka mimo: asfalt jde dolů technickým benzínem. nicméně koupat v něm psa není nejlepší nápad 😢
pes řval tak strašně (a to nejsou cíťové), že se divím, že už na mě nezvoní policajti, koho to tady vraždím. a dítě si po očkování spokojeně spí... jen mě mrzí, že usnul cestou a já mu nemohla dát preventivně sirup na teplotu :o(

janinek
20. zář 2012

@ssassi No ja vidim, ze jsme malo spolu a bojim se, ze to na nas dolehne. Nejvic me mrzi to spolecne jidlo, jak zminujes. Malokdy spolu vecerime, ze nas mala necha. I kdyz ted se aspon dari, z eji dame do lehatka a tech 10-15 minut tam vydrzi a najime se, ale neni to takove to jako driv jist a povidat, ted je to rychle snist a porad na ni kouakt.

A to ze me rozcili, to je asi normalni, ale nechtela bych takove to fakt odcizeni a tu nechut. No snazime se oba.

janinek
20. zář 2012

@ssassi No chudaci psi a chudak ty, manzel je fakt sikula.

ssassi
20. zář 2012

@janinek rekonstruují ulici, na které bydlíme. už je to víc jak rok. každodenní překážkový běh, slalom mezi bariérami... už dělají povrchy... vypadalo to stejně jako včera - tedy suché. jenže na to asi stihli stříknout nějakou vrstvu v těch 7 ráno? mám doničený oba kočáry, každý den to zatarasí někde jinde, takže fakt bojovka. a nejlepší je ta ochota. stojí tam tři chlapi opření o lopatu, čumí, jak se snažím s kočárem a dvouma psama dostat přes nějakou další sabotáž... a že by mi pomohli?

janinek
20. zář 2012

@ssassi By me kleplo. U nas bylo rozkopano jak jsem nejak byla tehotna, jsem fakt rada, ze ted s kocarem a psem to je ok. Protoze se tu vrtali ve vsem moznem. Ono teda u nas ten chodnik je hruza, jak tu jsou radovky, je to samy najezd a misto chodniku je to samy kopecek, se vzdy vztekam 🙂

A jeste me napadlo, co vlastne delam o vikendu, ze misto abych si lehla treba a poslala manzela s kocarem, tak jdeme vsichni i se psem ven. Nebo s manzelem na neco koukame, kdyz mala spi, proste si rikam, ze radsi ozelim obcas spanek, ale at fakt jsme spolu. I kdyz nevim, jak dlouho to takhle muzu vydrzet.

katka_brno
20. zář 2012

@janinek nám to taky tak fungovalo ... do teď....Bera bojkotuje spánek, manžu, chce se nosit, často jí a naučila se výskat, a nechce být sama ani na dece to příšerně mrčí a navíc ji asi rostou zuby, včera se zklidnila až co jsem ji prstem namasírovala dásně (oteklého nic nemá) a já vypadla koupit něco proti bolesti a ona prý prořvala celejch 15min - jak jsem se vrátila tak klid a po namazání pohoda (až na osypání kolem pusy z heřmánku-stojí to stovku a ta pinda mi neřekla že v tom je heřmánek) no sranda, jsem grogy .....koukám Londýn - anglické počasí-čaj a sušenky 😵 no nic, dost nostalgie 😀 třeba to u vás bude v poho pořád

janinek
20. zář 2012

@katka_brno Ja si myslim, ze krize ais prijd eu kazdheo, u nekoho driv, u nekoho pozdjei 🙂 Nam se take nevyhne.

Chudera mala osypana.

ssassi
20. zář 2012

@janinek já myslím, že u nás to není "krize". spíš takový vakuum, jako takový nevrlý stav .... máme se rádi, jen občas cítím, že bych to celé chtěla "jinak". ale nějaké dusno, strach nebo nenávist neznám.

janakkk
20. zář 2012

@ssassi
@janinek
@katka_brno
@dandelion u nás je to taky podobný...to je asi všude 😒 nejlíp to asi popsala ssassi...prostě to nějak není ono

@ssassi nebydlíš náhodou na Pionýrské?

katka_brno
20. zář 2012

@ssassi musím říct že svého muže miluju a nesmírně si ho vážím, jen opravdu někdy mě fakt sere 😀 a vždycky ho nejvíc nesnáším když se jedná o maličkosti třeba sejdeme se ve městě když jdete na náušnice? jo klidně...sejdeme se a on...hele jako musíme spěchat, musím ještě pracovat....tak proč potom ta schůzka?njn chlapy 😀 ovšem já jsem mnohonásobně horší a protože to vím, tak převládá ta láska a partnerství a ....

ssassi
20. zář 2012

@janakkk bydlím 😖

janinek
20. zář 2012

@katka_brno Jak te ctu, tak me cekaji same pekne veci, uz takhle nechce moc byt sama, tak nevim, co bude za dva mesice. I kdyz zase vypada, ze ji je jedno, jestli je se mnou nebo s muzem. A casto ji spis uspi on nez ja. Takze sama moc ne, beze me klidne.

Ja ted koupila na zadecek neco noveho prirodniho a tam je hermanek, asi prvne ho bude mit. Tak jsem zvedava, cetla jsem prave, z enekterym detem vadi.

Ad Londyn - pocasi fakt vyberov,e leto bylo priserne naprosto, zima, dest 🙂 Na caj a susenky ted tolik casu neni, jsem rada, ze parkrat za den zhltnu caro s mandlovym mlekem a kousnu do cokolady, ne vzdy najednou :( Takove to sednout si k telce s kafickem a dortikem - nebylo ani nepamatuji 🙂

Jinak dnes nam to slo tak napul. Narusila mi to pani na uklid, ze jsem to nejak blbe nacasovala, tak jsem potrebovala umyvadlo, kdyz tam uklziela, nastesti nekakala. Malem totiz byla nehoda. Chtela jsem pouzit dynovy kyblicek z halloweenu, kam deti sbiraji sladkosti, ze ma dobry tvar. A ze nepujdu do koupelny a na prebalovaku, kdzy tam je pani. No jesteze jsem do nej koukla, on ma na dne DIRKU 😀 Pak zase nic nedelala pr pristim rpebalu a zacla mi usinat tam dokonce. A pak po nakrmeni pri odrihani slysim desne rany, tak rozbalim a plinka pekne pokakana, tak jsme sly nad umyvadlo a tam pokracovani. Tak uvidime, jak dal. Dobra zprava je, ze to fakt vypada, ze zacina kakat mene. Dnes jen 2x vlastne.

janakkk
20. zář 2012

@ssassi no tak to jsi skoro sousedka 🙂 já bydlím na Kotlářské, takže já si tu rekonstrukci nemůžu vynachválit, už rok máme v ulici klid, jak tudy nikdo nejezdí.... ale máte to tam fakt masakr, nedá se tama rozumně projít 😠 😠