Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

mochenkaa
4. říj 2012

@katschka tak dnešní score je 6 plín, ale ta poslední byla moje chyba. Odpoledne jsme s Davísem usnuli, jenže já až po něm a spala jsem asi 15 minut, no takže jak praštěná a nebyla jsem schopná vystřelit z postele.
To je jeden z důvodů, proč bych chtěla látkovat, ale mám to zakázané 😀 prej bych kupovala každou plínku co by se mi líbil obrázek (má pravdu 😅 ) a jednorázovky dostáváme. Na vel 2 si frčíme už 8 týdnů a nás s M to stálo 400,- 😵 + máme ještě dobře na 3 týdny (jen se nám do nich asi už nevleze dítě 😀 )
Co se stalo? Stál na červené a zezadu do něj kvůli mikrospánku vletěl kamion. M to odhodilo o 8m do křižovatky. Nemít kombíka, tak asi nebyl. Naštěstí to vesměs udržel kufr, praský rám, ... ale M nemá ani škrábnutí 😵 Každopádně od toho, co přijel domů, se nám s Davčou dařilo, teda kromě toho po mém probuzení

dandelion
5. říj 2012

@katka_brno a jak se ta popálenina projevila? Nemůže to být ta naše "plíseň"???? u nás bylo pokadíno předevčírem :D 🙂) A včera večer bojkot nočníku.. ale byla mrzutá po tom očkování... :/ tak jí to omluvuje.. 🙂
@janistr no vidíš.. šikulky.. 🙂 to je radost, viď :D
@katschka je to teda divný, že už můžu se svou do mlýna, ale je to o období.. já dřív čůrání vůbec neřešila.. byla jsem ráda když jsem chytila 50% kakání a to se zvyšovalo a teď je to tak 90% kakání a určitě 50% čůrání (ne-li víc.. 🙂) takže si počkej až nebude kakat pořád.. 🙂 třeba se to ustálí.. zase je podstatnější, aby jste obě byly v pohodě a na stejné vlně... 🙂 ;) A za mě si myslím, že je v podstatě jedno jestli látka, nebo jednorázovky.. ovšem pro domácí bkm si myslím že je super minimální plenka.. 🙂 nehledě na to, že jednorázovky opětovným rozbalováním docela trpí.... :D resp. pak už nedrží vůbec :D

dandelion
5. říj 2012

@mochenkaa hlavně že je v pohodě! a přebaluješ po každým počůrání? 🙂 6 plín super 🙂 to máme podobně 🙂 včera 3 punčošky a 2 plenky (byly jsme venku)

katka_brno
5. říj 2012

@dandelion já nevím, už mu jsou 3, o víkendu vysonduju, pokud nezapomenu 😅 jo vše nejlepší k svátku

dandelion
5. říj 2012

@katka_brno ooo děkuji 🙂) nevím kdo mě do toho kalendáře napsal :D 🙂) my včera dostaly Fungicilin nebo jak se to jmenuje.. a zabralo to zázračně!!! mám radost.. 🙂 ale plenku jí dávat stejně nebudu :D

katka_brno
5. říj 2012

@dandelion tak jsem to zjistila teď, ségra je zrovna online - vypadalo to jako opruzenina ale mělo to puchyřky,nebo pupínky..
červeny až fialovy

dandelion
5. říj 2012

@katka_brno no tak je to jasný...

katka_brno
5. říj 2012

@dandelion potírala genciánou a bepantenem a prý to postupně zmizelo tak si nachystej starý čtvercovky ať nemáš ty nový plínky fialový

dandelion
5. říj 2012

@katka_brno teď ten fungicilin zabírá.. tak s tou genciálkou počkám.. mám tu ale ještě půl balíku těch BL.. :/ co s nima? Malá je hotová a unavená z toho očkování :( trhá mi to srdce.. teď jsem jí uspávala a půl hodiny na mě koukala a já jí zpívala.. skleněný očička.. :( ach jo

janistr
5. říj 2012

@janakkk No, helča při kakání někdy dost výrazně tlačí, tak to je pak jasné, někdy se jen tak zamyslí a než stihnu cokoliv udělat, je to venku. U čůrání jsem si absolutně žádného signálu nevšimla, když ji držím nad nočníčkem, tak si klidně žužlá nohy, hraje si s dudlíkem, nebo čímkoliv jiným a u toho čůrá 🙂.

@dandelion Radost mám velikou. Nedělám si iluze, že to půjde hned, ale dneska zatím vychytané 100% kakání a čůrání jsme taky 3x chytly 🙂. To očkování je peklo, ať je brzy líp...

janinek
5. říj 2012

Zdravim zase po delsi dobe. U nas stejne, davam nad umyv, kakani se docela dari, cura mi tam take obcas, ale jinak do plinky. Bohuzel ted bojujeme s nejakou vyrazkou/plisni na zadecku, tak je to vse zhorsene. Nekdy desne nad umyvadlem vresti, mylsim, z eji boli, jak ji drzim, ma to totiz i na nozickach.

@janistr Ja signaly take nedavam. Ted teda poznam nad umyvadlem, ze bude kakat, ale mozna si to jen namlouvam. Ona totiz kaka na petkrat. A kdyz ji vetram, tak se vycura take nekolikrat, ale nevypozorovala jsem signal. Zakrici pritom, ale co dela predtim?

ssassi
5. říj 2012

hezký pátek! já ho moc hezký nemám. byla jsem u gynekoložky, těšila jsem se, že se po hormonální smršti během těhotenství ty moje začarovaný vaječníky probraly, ale prej né. už mi zase chtěla předepisovat ty ohavné hormony... kroutila jsem hlavou tak dlouho, až mi dala letáček s nějakým novým přípravkem. jmenuje se nosifol a snad by měl pomoct. akorát je to docela drahý. nechci zase chodit několikrát za měsíc na ultrazvuk, píchat injekce....
ale dítě bylo zlaté, vůbec nezlobilo, hezky koukalo a čekalo. a k pobavení celé čekárny čural do umyvadla 😎
dneska jdu na ten ženský kruh, tak jsem zvědavá, jestli mě to povzbudí nebo spíš dorazí. jak se znám, tak asi to druhý 😒

katka_brno
5. říj 2012

@ssassi vypadá to zajjímavě, ale teda 2tisíce za kůru 😕 😲 třeba to pomůže, furt to asi vyjde levněji než ivf 😉

holky poraďte, malá se normálně ráno vykadila, vše ok a za dvě hodiny to začlo peklo, má totální zelený průjem - většinou z ní teče boblinkatá zelená voda, co to je?a podotýkám, že jsem nic mléčného nejedla...pokadila už kde co(plínu, hrací deku, nočník, bodýno, štrupny - ona ani neví že to z ní teče asi poněvadž si normálně hrála na břiše a posunovala se po tom zeleným a to jí čůrání vadí) takže je pořád v plíně, jsem z toho nějaká nešťastná a smutná ☹

ssassi
5. říj 2012

@katka_brno no, radit v pátek odpo, abys šla k doktorovi, je trochu out, ne?

měř teplotu! pozor na dehydrataci - tlač do ní vodu (pokud neumí z láhve, kup velkou stříkačku bez jehly a kapej).
jakou má náladu? není apatická? bolí ji něco? zvrací? pozoruj, sleduj a pokud nepřejde, zítra na pohotovost. lepší nálepka "hysterická matka" než pak děcko na kapačkách 😉

katka_brno
5. říj 2012

@ssassi teplotu kontroluju od rána a nic, ublinkává už 2.den trochu po jídle, to už nedělala, jenže ona hned po krknutí šup na břicho, fontanelu propadlou nemá, apatická mi ani nepřijde, až přijde m pošlu ho pro kojeneckou vodu (tu jsem jí nedávala ani ve vedrech), tekom stejně malá spí, díky...to tu dovču asi můžem rovnou zrušit co? ☹

ssassi
5. říj 2012

@katka_brno dneska bych to nějak vydržela a když by to pokračovalo i zítra, zajela bych si do toho špitálu. dovču? zvykej si, děti mají senzor na slovo "dovolená" :o) většinou je jejich radostnou reakcí rýma, angína a v tvém případě průjem 😉

tak ve vedrech by mělo stačit mlíko. ale s průjmem bych jí pár ml vody přidala. určitě ji pro jistotu ještě převař, i když bude kojenecká.

janinek
5. říj 2012

@ssassi Proc ti chce davat hormony? A na co?

Tak at se zensky kruh spis libi, at uz to je cokoli 🙂

@katka_brno Chudak mala, snad ji to prejde. Zelna obcas pry tolik nevadi, ale jestli to je takovyhle prujem fakt. Asi bych take pockala do zitra, kdyz nema horecku, treba to odejde, jak to prislo. A kdyz ne, sl abych na pohotovost. Fakt radsi za hysterku a pak vedet, ze je ok.

ssassi
5. říj 2012

@janinek ále, syndrom polycystických ovárií. česky - neovuluju. nebo jednou za sto let. řekla jsem, že to zkusím pár měsíců bez "pomoci", pak se uvidí. hormony jsou svinstvo!

ženský kruh - v naší společnosti se jaksi vytratil. ale v těch "tradičních", "přírodních" kulturách to stále funguje. v ženském kruhu by se měly předávat zkušenosti a "veselé" historky z matky na dceru. oslava první menstruace (jak byla u tebe doma přijata tvoje první menstruace? jaká byla reakce tvé matky, otce, spolužáků, okolí?), přerod v ženu, příprava na porod, sdílení, empatie..... až po pochopení magičnosti být ženou, soulad s měsícem.... uvědomění si vlastní síly a jedinečnosti. kéž bychom to všechny uměly:o)
jsem zvědavá, jak to bude tady v brně probíhat.

janinek
5. říj 2012

@ssassi Jee, tak to je nemile. Ale tak super, ze se vma povedlo mimco, vim, ze ot je pitoma diagnoza.

Tak pak poreferuj. Je fakt, ze driv se zilo vic pohromade a clovke mohl vse odkoukat. Ted musime hledat na netu, protoze odkoukano vetsinou nemame. Pokud treba nemame o dost mladsi sourozence.

ivanka.7
5. říj 2012

@janinek a aj ked mame o dost mladsich surodencov, tak je to ine, ked mas vlastne dieta 🙂

Musim sa pochvalit, ze moje dieta po x tyzdnoch prestava bojkotovat a pomalicky sa dostava do predbojkotovej "formy" :D ale je fakt, ze my sme obe take "light" BKM-karky 🙂

79uffo
5. říj 2012

@katschka jináč tuším, že katka_brno byla na kurzu, tak ta má jistě víc informací ohledně znakování 🙂

katka_brno
5. říj 2012

@katschka no já na kurzu byla, a odnesla jsem si hlavně používání znaku a to toho co používá ta mladá paní co to vedla, tak ho předávám dál 😀 je velmi jednoduchý a u holčiček je fajn, že stačí jen ten jeden a naše malá ho umí od 3apůl m. - palec s ukazováčkem spojit do kroužku a ostatní prsty nechat volně natažené, ona to ještě neumí úplně do kroužku, ukazuje spíš zobáček 😀 ale lepší se a hodně tou ručičkou mává a škube 😅 , jako nezvedne ruku a neukáže znak 😀 na to je ještě hodně malá 😀 😀 chce to opravdu cvik, pozornost a empatii 😉

ssassi
6. říj 2012

ad ženský kruh - napíšu, až se vrátím z víkendu a až to nějak "vstřebám" :o)))
nicméně každopádně to bylo několik hodin jen o mně. bez dítěte a domácích prací. a možná právě o to šlo.

hezký víkend bez plen, nás čekají dva dny s mými rodiči. tak na mě myslete 😀 😀 😀

madlisek
6. říj 2012

Ahoj holky, po delší době zdravím a mám otázku: Jak to děláte s oblečením, když je dítě přes den bez plenky? Dcerce totiž bez plenky všechny tepláky padají. V létě měla šaty nebo jen dlouhé triko, ale teď už tu máme docela chladno.

zlilly
6. říj 2012

@madlisek co punčocháčky? osobně punčocháčky miluju. nepadají, mají šlapku takže se nemusí řešit ponožky, sou natahovací, takže dlouho vydrží a sou maličký, takže se snadno přenáší a nezaberou moc místa.

madlisek
6. říj 2012

@zlilly Vidíš, to mě nenapadlo 🙂 Punčocháče se mi moc nelíbí, tak je ani nekupuju, mám tu jen bílé punčocháčky, co nosí k šatům. Ale máš pravdu, v téhle situaci to bude asi praktické, takže pořídím nějaké méně hodobóžové na doma 🙂

gable
6. říj 2012

Ahoj, zdravím vás. Chtěla jsem se na vás už dlouho podívat,ale nějak nemám čas 🙂 O bezplenkové metodě jsem se dozvěděla až tady na koníkovi a chtěla jsem vás poprosit o rady a zkušenosti. Synovi jsou čtyři měsíce a jde na něm krásně předem poznat,kdy se připravuje na akci. V klubíčku to jde nejlíp,tak proč u toho nesundat plenku 🙂 Akorát si to nějak nedokážu představit,kam ho dát nad wc? umyvadlo? nočník?
Můžete mi proto, prosím,napsat jak byste to praktikovaly vy, zkušené "bezplenkovky"? Děkuju Iva

katka_brno
6. říj 2012

@gable na wc, umyvadlo, nočník, misku,.... 😀 😀 😀 odpověděla sis vlastně sama 😉 🙂

katka_brno
6. říj 2012

holky pádím na dovču na týden tak pááá

majka1981
6. říj 2012

@gable cika a kaka sa vlastne vsade 😀 do umyvadla, do vane, do wecka, do nocnika, do vedra, cika sa von na travu, na strom 😀