Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ssassi
6. pro 2012

@katka_brno můj bratr (a to je radikální fundamentální extrémista, to bys koukala, @katschka 😀 ) tvrdí, že rama je, cituji: "jako když pudeš do lachemy a natočíš si tam z toho nejhusnějšího kohoutku" 😀 😀 😀
hm, takovej guláš, kdy smažíš cibulku na dobrým sádle 😉 třeba z farmářských trhů

u nás se peklo z hery i z másla, třeba linecký vždycky jenom z hery

katka_brno
6. pro 2012

@ssassi no jo asi není alergik jako můj m....těžkej anafylaktik, vůbec nevím co bychom dělali kdyby ten hnus neexistoval

katka_brno
6. pro 2012

@ssassi jo ještě jsem chtěla, rama se alespoň rozpustí, Perla to je ale máslíčko zůstane i při vysokém žáru v celku 😀 😀 😀 😀 😀

ssassi
6. pro 2012

@katka_brno 😀 😀 😀
já jsem alergická na včelu a kočku a ramu mi nepředepsali. musím se příště zeptat 😀 😀 😀

katka_brno
6. pro 2012

@ssassi 😀 😀 😀 😀 měli ti předepsat mouchu a psa víš 😀

ssassi
6. pro 2012

@katka_brno 😀 😀

vikusjk
6. pro 2012

@katschka dakujem krasne za nazor, mam presne taky pocit a myslenie 😉
@ssassi pride mi to fakt az tahane do absurdna, co popisujes, v mojom okoli ani v nasej rodine nikto nicim takym nepresiel, nemal psychicku traumu ani nic podobne, a kazdy z nas sa naucil chodit na nocnik aj zachod uplne normalne, a aj teraz v dospelosti sme v pohode 😉 A to som najstarsia z nasej generacie v rodine, a prebalovala som cez bratrancov, sesternice az po vlastnych surodencov x-krat uz ako dieta 😉 tym chcem povedat, ze sme ako deti vyrastali spolu, a teda viem, ze neslo o ziadne ani neumyslene tresty a podobne.
Proste ako pise @katschka, myslim si, ze v rozumnych medziach pri normalnom mysleni cloveka sa tak, ako u vsetkych plienkujucich deti, aj nasa mala nauci piskat a kakat do nocnicka/ zachoda a vsetko bude v poriadku 😉 Z bezplienkovej metody si urcite vezmeme ako inspiraciu a podnet to, ze sap ostupne naucim, kedy sa malej chce, ja aj teraz viem, aj ked ma pampersky, kedy cika, lebo to na nej proste poznam (ked ju prave vidim, teda sa na nu pozeram, inak samozrejme neviem).

janistr
6. pro 2012

@ssassi @katyxq Helu studenou vodu miluje, takže pokud jí omývám pokaděný zadek studenou, strašně se tomu směje 🙂. Nedělám to teda úplně úmyslně, ale někdy dýl trvá, než začne téct teplá 🙂.

ssassi
6. pro 2012

dnes bylo moje dítě k zulíbání. hezky znakoval čurání - jak viděl, že to teče do vany (proč by měl znakovat něco dopředu, že?) a pak si ještě zatleskal, jak se mu to hezky povedlo 😀

alenavy
6. pro 2012

@vikusjk Mně po pravdě nepřipadá, že by ssassi tady byla radikální, co jsem si všimla, nikomu nic nevnucuje, maximálně vysvětluje...Kdo chce, čte, kdo nechce, nemusí...

janistr
6. pro 2012

@ssassi Tak pochválit se po výkonu je důležitý 🙂.

katyxq
6. pro 2012

@ssassi Samochvála prý sice smrdí, ale já nikdy nic nevyčucala a nikdo tě nepochválí líp než ty sám 😉 - Šárka si aky zatleská, když má radost.
Teď nějak bojkotuje nočník, ale i misku, zatr sakr čtyřky, zuby, pohroma huby no. Ale předtím, když se vykakala do nočníku nebo misky, tak se mezi nohama vždycky podívala, co to stvořila 😀.

ssassi
7. pro 2012

@katyxq u nás už jsou všechny čtyrky prořezané, chvíli klid. dítě krásně kadí do nočníku, čurá střídavě do vany, sprcháče, hajzlíku, nočníku.... ale vesměs hezky a nehod je troška.
včera se ale počural tátovi. měl ho dat vyčurat před večeří, řve na mě z koupelny, že to nejde (přitom jsem věděla, že musí a že musí hodně...) tak ho oblík a že ho dá do židličky... no a než ho přinesl z koupelny do kuchyně, malej to pustil, protože fakt musel. holt manžel nemá trpělivost, nepočkal, až se děcko v klidu uvolní a pustí. sice čurá vpodstatě na povel, ale chce to nějaký klidný ovzduší, ne? manžel zrovna přišel z práce a byl tak plný toho, co všechno mi musí říct.... dítě vždycky vycítí napětí, vzrušení....
tak když dítě nechce čurat i když si myslím, že potřebuje, začnu u sebe. zavřu oči, třikrát se pořádně nadechnu, vydechnu.... a on se zklidní taky a jde to 😉

katschka
7. pro 2012

@ssassi ani já se nechci hádat. Jen jsem napsala svůj názor, za kterým si stojím. Toť vše.

Add pečení.. pečeme s klukama a jako po takovém pečení upadám do postele mnohem dřív. Před týdnem jsem pekla ssama večer a neuvěřitelně jsem si to užívala. Vůbec jsem netušila, že se tohleto dá užívat. 🙂

@katka_brno to fakt? Si to cukroví bez másla teda taky nějako neumím představit. Ale evidentně to nebude tak špatný.. 🙂

katschka
7. pro 2012

@vikusjk je super, že to na ní poznáš. 🙂 Já dneska poznala na malé, že chce čůrat. Držela jsem jí a máchala tak neuvěřitelně rukama, že to by poznal i... i... každej. 😀 Ale to poznám jen když je na mě. Takže evidentně znakuje, ale já jsem debil a nepoznám to, když je na dece. A co při spinkání? Ale to je malá ještě malá, viď? U nás se počůrávají všichni. 😅 Ale to mi řikala doktorka, že to prostě někomu trvá dýl, než z mozku dojde informace do ledvin, aby při spaní tvořily polovinu moče... Tak uvidímeš.
Taky si myslím, že je to všechno hlavně o tom, vzít si ze všeho to, co mi vyhovuje. Nehnat to uplně do extrémů. Stejně za pět let budou výzkumy uplně někde jinde. Navíc podle mě je to všechno hoodně moc o tom, kdo chce zrovna vydělávat. viz kauza s očkováním na ptačí a prasečí chřipku... mediální masáž, aby si někdo namastil kapsy. A děti jsou velmi zajímavý "obchod".

katka_brno
7. pro 2012

@katschka normálka z hery, stely, zlaté hané, syrovátku může, tak dobrý, jako z ramy bych to teda nedělala 😀 😀 😀 😀 😀 ale je i palmový tuk, alsan apod ve zdravé výživě

katschka
7. pro 2012

@katka_brno Zkusím to prubnout, když je to ověřené, díky 🙂

katschka
7. pro 2012

@alenavy někdo by rád četl, ale tahle jediná pravda mu vadí, tak radši nečte.

ssassi
7. pro 2012

@katschka však jasný. nemůžeme všichni se vším souhlasit. snažím se psát tak, aby bylo sice jasno, co si myslím, za čím si stojím., ale tak, abych nikoho neurazila. snad se mi to daří:o)
já třeba mám ráda plamenné projevy. jasná stanoviska. i když třeba ujetý. nutí mě to pak přemýšlet, formulovat svoje názory 😉
a jsem na sebe pyšná, že to poslední dobou umím bez hádek a ječení (s mou matkou především:o) ) u nás doma je to totiž jeden extrémista vedle druhýho. a bohužel každý jiným směrem 😀

verjurci27
7. pro 2012

dievcata chvalim sa 🙂 moja malinka po troch dnoch trenovania dnes rano konecne pochopila co od nej chcem a krasne sa vykakala do lavora 🙂 a drzala som ju trochu dlhsie a hned sa aj vycikala 😉 tak sa z toho tesim moc.uvidime ako budeme pokracovat ale uz len to ze som ju celu nemusela umyvat prezliekat a prat osra...veci stoji za to 😉 ona sa totiz rano dokaze nenormalne pokakat-mava to vsade ale dnes rano nie 😉 dnes to islo do lavora 😉 tesiiiiimmmmm 😀

alenavy
7. pro 2012

@katschka Ahoj, já příspěvky ssassi takhle vůbec nevnímala, jako ty. Fakt mi to jako nějaká jediná pravda nepřišlo, byla jsem až překvapená tvou reakcí. Na mě ty příspěvky působí naopak pozitivně a povzbudivě. Ale to, že to vnímám jinak než ty, nemyslím jako žádnou urážku tebe, nerada bych, aby to tak vyznělo, písemný projevy jsou občas zavádějící.

A máme tady už jiná témata k probírání🙂 Přídávám se k tématu uklízení - haha, dneska malá nemůže pořádně zabrat, probrala se i venku, takže mám rozdělaný žehlící prkno, rozložený nevyžehlený pleny a tak nějak. Takže o úklidu ani nemůže být řeč. Nám je 8 týdnů, já dokonce kašlu i na nějakou výzdobu. Na okně mám svícen, v rohu obýváku maličkatý stromečíček a tím to hasne. Ani nebudu péct, neb už mi mamina hlásila, že nám donese (se tím nechci moc cpát, tak jsem se rozhodla nepéct - ale obávám se, že mamča toho donese pětkrát tolik, než bych si udělala).

alenavy
7. pro 2012

Jo a informace od nás - před kojením krásný čůrání do misky, po kojení dám odkrknout, malá sebou mele, tak ji sundám z ramene a dám zas nad misku - zase krásný čůrání🙂 Za nějakých 15 minut sebou zase mele a bečí, tak ji znovu dám nad misku - opět čůrání. Tak se z toho můžu radostí víte co🙂 Jdu si dělat snídani, malou zatím dám do vibračního lehátka, vrátím se, malá je poněkud nevrlá. A jak jsem matka nechápavá - já si rozumově říkala - vždyť už čurala dvakrát, to bude něco jinýho. No, nebylo, další čurání! Chudák se tak snažila a matka nepochopila... Tak jsem se jí omluvila 😀

dandelion
7. pro 2012

tak dneska jsme byly na poměry úspěšný 🙂 čůrala tak 5x přes den do nočníku .. 🙂 kakala 2x do nočníku, a jednou na koberec :D :D :D

alenavy
7. pro 2012

@dandelion Jé, ten závěr byl vtipnej 😀 I když v praxi asi tolik ne, že jo? 😀 Já v misce měla zatím jen takovej hovňousovej cvrnkanec, a to byl omyl - při čurání si prdla, a ten pidihovňousek vylítnul s tím prdíkem. Jak kadí jednou za tři nebo čtyři dny, tak nemám tucha, jak to poznat. Od tý doby, co se snažím bkm, tak dvakrát kadila na osušku po koupání a jednou do látkový plíny (po kojení, dalal jsem jen jednu čtvercovku na novosklad, že bude po kojení čurání, tak že nebudu plácat papírovku ani vícero látek, jasně že bez separačky 😀 Ale toho bylo... ). Ona u ani jednoho kadění nehla ani brvou, bylo to pro mě totál překvápko, že to z ní lítá. Prostě žádnej příznak jsem nepoznala. Po tom koupání chápu, má pozornost byla rozptýlená, ale po kojení jsem docela ostražitá. A to jsem si myslela původně, že hovňous bude snazší než čurání, jsem se představovala, jak malá zrudne a bude evidentně tlačit. A ono prd, velebnosti 😝

janakkk
7. pro 2012

@alenavy nám se teda taky daří čůrání asi líp, hovínko pokud nevytlačí ráno po probuzení do nočníku, tak to bude skoro 100% někdy během dne v plíně (kdykoliv, bez varování a nejlépe na několikrát)

alenavy
8. pro 2012

Hovňous v misce!!!!!!!!!! Tedy ne že bych ho čekala, já čekala po kojení čurání, ale byl tam, hihi 😉

janinek
8. pro 2012

@alenavy Hele, ja kdyz malou vetram, tak mi cura co 3-5 minut, takze behem pul hodky to mame 2x umyvaldo, petkrat plina pod ni.

alenavy
9. pro 2012

@janinek Já dneska větrám prdku (ne svoji), malá kouká, povídá, nehne brvou a najednou čurá 😀

A jak malá je vlastně tvoje malá? Nebo jak velká? My táhneme 8. týden.

alenavy
9. pro 2012

Holky, kamarádka se ptá, jestli je pozdě začít z bezplenkovkou v 7,5 měsících. To je asi fungovat na časování, že jo?

dandelion
9. pro 2012

@alenavy řekla bych že především na časování, ale třeba se pak mrňous naučí nějaký znak 🙂