Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

mochenkaa
23. pro 2012

Holkýýý, po asi týdnu hned 2 zásahy mimo plínu 😵 Já vím, raduju se nad takovou blbostí, ale po dlouhé době je to úspěch 🙂

mochenkaa
23. pro 2012
alenavy
23. pro 2012

Vzhledem k tomu, že jsem se vybodla na vánoční uklízení a pečení, tak jsem měla čas dělat čárkovače. Jsem zkusila od půlnoci do půlnoci čárkovat, kdy to odnesla plenka a kdy jsme trefily nočník. Takže celková bilance 8 plen a 18 nočníků. Z toho 4 látkovky padly během hodiny po ranním kojení, kdy malá rentgenovala polštář s Patem a Matem. Já to prostě vždycky chytla těsně po, i když já zas rentgenovala malou. Pak jedna papírovka ve vibračním lehátku při pozorování slonů. Další papírovka venku. A pak další látkovka, když jsem testovala manducu. Jsem byla ráda, že malá vypadá spokojeně a najednou řev jak tur. Tak jsem si říkala - holt musím postupně, aby si na manducu zvykla. Chvíli jsem s ní ještě chodila, že ji to uklidní.. Neuklidnilo. Ono to bylo zřejmě to čurání. A pak ještě padla jedna plínka. No a z těch 18 nočníků byly 4 malý hovňousové a jeden velkej. A do toho ještě pár planých poplachů nebo jen prdů.

No musím říct, že to vypadá jako vylučovací masakr. Ale ono mi to tak vůbec nepřijde, jsem byla sama překvapená z těch čísel 😀

alenavy
23. pro 2012

@mochenkaa
@ssassi

Jéééé 🙂

janinek
23. pro 2012

@alenavy Ja to porad rikam, jakla jsi sikula.me to cislo neprekvapuje, ja teda pisu jen plinky a BKM, ale kdyz se vetra, tak jako cura behem te pulhodiny minimalne petkrat. Dneska bylo pri vetrani i kakani :( 2x :( A ot me mrzleo, protoze v umyvadle nic a pak na zemi jo a dvakrat teda a v obou pripadech jsem to poznala, ale rekla si, ze s emi to zda. Protoze to bylo po sobe, pokakane plina, nad umyv, nic, pocurat plinu na zmei, vymenit a po chvili zase pokakala. Ale pak treti kakani ze serie uz slo do misky.

Krasne svatky vsem a same suche plinky a plne misky 🙂

danusa79
23. pro 2012

@ssassi ..preco som si az dnes nasla odpoved..? 😕 No, na tých polohách asi nieco bude, aj to svetlo má dost do tvare... Len v nasej mini kupelni vela moznosti nemame... 😖 Ked bola bez plienky, skusali sme sa aj kojit nad nocnikom, ale to sa mi pocas kojenia nikdy nevycikala ani nekakala, asi len raz sa podarilo jedno aj druhe, ked som ju tam vratila po kojeni. Ale mam taky maly problem - akurat som dobrala antibiotika 😝 a ona ma z toho (dufam ze len z toho) teraz dost rozhadzane travenie, trapi sa s kazdym prdikom, stale sa puci a stuka, je uplakana no a v tom sa uz fakt neviem zorientovat, nejake signaly zachytit, nehrozi. 😢 Dufam ze to coskoro prejde.

OTAZKA PRE VSETKYCH 🙂 : Ako vam ide bezplienkovanie v noci? Nerusi to deturence zo spanku? A ako ste poobliekani aby nebol s vyzliekanim problem?

ameliejulliette
23. pro 2012

@janinek Jsi dobrá, poznáš to, tak si nemusíš říkat, že se Ti to zdá 😉 Taky jsem si kolikrát řekla, že je vysoce nepravděpodobné, aby teď chtěl zase čůrat, když jsem ten pocit měla... a čůral! a já si nadávala 😀 Tak u druhého, jen mi prolítne hlavou cokoli o čůrání, dávám nad číňák nebo umyvadlo a nepřemýšlím 😉
@danusa79 U mladšího na to v noci zatím peču, jsem zombie, ale staršího jsem měla oblečeného normálně, jako bychom neBKMkovali, noční plína, vlňáky, overálek, když "byl čas" nebo nějak zahlásil, rozbalila jsem ho, v polospánku dala nad číňák, vyčůral se a usnul, zabalila jsem... Když jsem nebyla schopná k němu vstát včas, samozřejmě se naštvaně vzbudil a po přebalení řval naštvaně dál a musela jsem uspávat... Čili rušilo ho to rozhodně víc než BKM 😉 (do určitého věku 😉 ) Hodně zdaru!

Hlásím již druhé dítě, které mě nutí bezplenkovat 😀 Bohužel čas není vždy, a tak si opět "vyžírám" několikrát za den i to rozhořčení, že jsem ho nedala včas vyčůrat 😀
Přeju vám do nového roku hlavně zdraví a zdravou komunikaci s dětičkama 😉

katyxq
23. pro 2012

@danusa79 Malá se budí na čůrání/kojení (nerozlišuju, je potřeba oboje - co spodem vyteče, vrchem je třeba doplnit 😀), má akorát body s dlouhým rukávem (v létě s krátkým), kalhotkovku a flísáky, jinak nic. Jak se vzbudí, obvykle začne brečet a chce se přisát, dám ji vyčůrat a pak ji nakojím a spíme dál. Opačný postup, tedy nejdřív nakojit a pak dát čůrat, nefunguje, při kojeni začne usínat, jenže se mrská, ja chce čůrat, pak bych ji dala vyčůrat, brečela by taky a pak bych dokojovala.

mochenkaa
23. pro 2012

v noci neBKMkujeme. Priznavam, nejsem schopna fungovat, jsem rada ze ho prekulim z postylky a nakojim. Vetsinou tak usmeme vzbudi me, az se za hodinu znova prisaje...
Ale dnes to vypada lip, 2x kakani a 3x curani. Jasne, byla doba, kdy do plinky cural 5x za den a zbytek jsme chytli, ale nevim proc, zaciname uplne od zacatku...

zlilly
23. pro 2012

nám se teď s malým báječně daří. noci úplně suché, ale totálně, prostě vydržel až do probuzení nečurat. a přes den 2 plenky, druhé ranní čurání o kterém sice pokaždé vím, ale nikdy ho nestihnu a pak večer před koupáním, taky tradiční - říkám si už už jdeme, dám ho těsně před koupáním a pokaždé nás něco zdrží. nj. ale o co líp jde čurání, o to huř jde večerní uspávání. prostě pořád něco.
a klasická neBKM historka stará asi 14 dní. spíme u babičky a já blbec si říkám - dám miminu papírovku, ať ho neruším čuránm a přebalováním, nerad spí v cizím prostředí. hm. děcko se celou noc budilo, mrčelo, čuralo do plinky a vadilo mu to. nespali sme ani jeden. příště ho dám vyčurat i jinde a bude spát líp.
@ameliejulliette to je sranda jak ta inutuice funguje, co? mě teda taky. akorát sem tam nevím, na který dítě 🙂

tak klidné a krásné vánoce všem, hlavně zdraví dětem.

ssassi
24. pro 2012

@danusa79 u nás se bezplenkuje i v noci. dávám ho vyčurat, než jdu spát a pak kdykoli si řekne v noci a já to nezaspím 😎
oblečení máme http://obleceni.mimishop.cz/detail.php?zbozi=17... polodupačky od honzíka. asi do 9 měsíců nosil jenom je, jak se začal stavět, vyfasoval od nich tepláčky. a fusky s protiskluzem. v polodupačkách ale spí do těď. k tomu triko s dlouhým rukávem. je to svlečené za vteřinu a oblečené za tři. žádné cvočky, značka ideál. šijou mi kde co a i ve velkých velikostech

ssassi
24. pro 2012

jinak já jsem nemocná (nakazila nás i s děckem jedna inteligentní příbuzná. až dva dny po společné oslavě narozenin jejího synka přiznala, že měli oba angínu. vyliskat) takže mám perfektní vánoce :o(

ssassi
24. pro 2012

@zlilly já dávám čurat i v "cizím" prostředí v noci. přesně jako u vás - když ho nedám, celou noc se vrtí, ucvrkává a je neklidný.

alenavy
25. pro 2012

@sassi Před časem jsem se tady ptala na tip, proč malá tak bečí, když ji dávám čurat. Tak jsem dostala několik tipů. A tak jsem zkoumala. A je to lepší! Buď si tedy zvyká... Nebo já ji ted zvedám o malounko jinak. Sice pořád ruka pod hlavičku a prdelku, ale předtím byla docela rovná. Teď ji zvedám už v klubíčku a brekot už někdy ani není! A když je, tak je to - makej, mám hlad, nebo druhá varianta - mý nervy, já už chci spát. Nebo taky prdíky, no... Ale každopádně pláče u toho mnohem míň, takže díky za tipy 🙂

Jo a musím se pochlubit, včera jsme 2x čuraly do misky na návštěvě u rodičů, tak jsem na ni byla tak hrdá 😀 Já měla totiž obavy, jak moje pokusy o BKM vezme jak přítel, tak naši, že na mě budou koukat jak na magora. No a přítel už taky párkrát vystihl, že malá chce čurat, dokonce ji už několikrát zvládl dát vyčurat sám (oblíct látkovou plínu pak musím já, té se ještě bojí). No a našim se to líbilo🙂 Ale u tchyně to asi bude horší... Tam jsem mám pocit divná už kvůli látkovým plenám.

alenavy
25. pro 2012

@ssassi A musím oblečení od Honzíka taky pochválit. Polodupajdy jsou dole rychlostí blesku, bála jsem se oblíkání, ale taky to je docela v pohodě. A co se mi na nich líbilo - jsem chtěla takový ten flísový kabátek s beránkem s polodupajdama. A velikost pro mě naprd - buď taková, že by to bylo malé za chvilnku těsný, nebo zase tak, že by jí to bylo až na jaře. Tuším, že na výběr bylo buď 56/62 a pak 68/74. Tak jsem se jich zeptala - a nebyl problém pro nás ušít mezivelikost! Spadla mi brada, přiznávám. Jo, a fakt jsou přemýšlivý, já chtěla setík s polodupačkama a omylem jsem do objednávky odklikla setík s tepláčkama. No a paní se mi ozvala, jestli jsem si jistá, že tepláčky, že jsme se předtím bavily o polodupajdách! Tak jsem byla nadšená, že mě upozornila a já to mohla opravit. Mohla se na to klidně vybodnout...

ssassi
25. pro 2012

@alenavy bezplenkuješ pro svý dítě. na tchyni se vys... 😀 dělej to jako naprostou samozřejmost. já to tak dělala a dělám. prostě někam přijdu a zeptám se, kde mají záchod, že chce malej čurat. normálka.

a starším lidem s oblibou říkám, ať jdou někam s těma svejma alternativama, že já jsem pro tradiční řešení - nošení, BKM, spaní s děckem, kojení (což se mi bohužel nepovedlo). oni na mě čumí jako na debila, protože v jejich očích jsem alternativní přece já! tak jim vysvětlím, že z pohledu evoluce a celé historie lidstva je plínka a kočárek nějaká nepatrná alternativní odchylka od normy a že doufám, že to brzy pomine 😀 😀 😀 čímž se samozřejmě označím velkou cedulí "pomatená" a je pokoj 😎

jo a u mě se taky tak trochu předpokládá, že budu "nějaká divná", vzhledem k tomu, co jsem vystudovala a co jsem dělala 😀

katyxq
25. pro 2012

@alenavy Pokud jseš tam za divnou, tak si ti užívej 😉 - ber to, že jim rozšiřuješ obzory a přináším trochu vzruchu do nudného života 😀.

alenavy
25. pro 2012

@ssassi Se přiznám, že jsi vzbudila moji zvědavost - co jsi vystudovala a co dělala🙂 Co jsi vystudovala a dělala? Jo, nerada vyzvídám, takže pokud nechceš odpovědět, hlásím, že neva, když nebude odpověď 😉

U mně se zase kvůli mému vzdělání (ekonomka) a práci (kontrolor 😀) jedná o totál šok, co se mi to vlastně stalo 😎.

@katyxq To je fakt 😝

ssassi
25. pro 2012

@alenavy no "smát" se mi začali, když jsem začla studovat speciální pedagogiku, obor logopedie a surdopedie. takže jsem logoped a naposled jsem pracovala jako školní speciální pedagog v jedné speciální škole pro děti s těžkými a kombinovanými vadami (těžší stupně mentální retardace, dětská mozková obrna, autismus, různé vrozené vývojové vady, syndromy a toho všeho kombinace....) měla jsem na starosti ucelenou rehabilitaci (artetarapie, muzikoterapie, bazální stimulace, snoezelen....) pro celou školu (škola má několik odloučených pracovišť), ale fyzicky jsem dělala logopedii a canisterapii. strašně mě to bavilo a po mateřské bych se k takové práci chtěla vrátit. i když byla emočně velmi vyčerpávající 😉 takže nějaká BKM je procházka růžovým sadem 😀

katka_brno
25. pro 2012

Tak já musím říct, že moje mamka už občas pozná, když B ukazuje a dá ji vyčůrat jen namísto čururu říká tak čůrej 😀 , ji musím opravovat 😅 můj taťka nedává, ale říká, nechce náhodou na záchod? 😀 no malá začla lohnnit vodu ve "velkém", tak je i dost nehod, ale hodně chytáme, stále máme dost jednorázovek, jenom noci se nám nějak najednou nedaří, když dáváme vyčůrat, má plínu už nacucanou a i vyčůrá kvanta do nočíku, hlavně že se vyspíme, s nově nabytými dovednostmi, je i méně kvalitní spánek

alenavy
25. pro 2012

@ssassi Tak to mi spadla čelist! Čepici dolů! No ale tak teď už chápu tvoje rady jako buďte v klidu, dýchejte, počítejte apod. 😉 Tebe fakt nemůže hned tak něco rozházet... Člověk má hned jiný hodnoty, co....

alenavy
25. pro 2012

@ssassi Jsem se musela podívat, co to je surdopedie. Wikipeide poradila. Já fakt nevěděla.

ssassi
28. pro 2012

to je hrozný, když je doma někdo jinej jak jenom já s malým. jistěže mám radost, že jsme s mužem pár dní spolu. relativně v klidu. ale moje pozornost je roztříštěná na víc věcí než jen na dítě a tím pádem přibývá nehod 😖
dneska odpo odjíždíme k našim - zítra mám narozky a zůstanem u ních až do nového roku. přecejen, mám malé dítě, dva psy a jedny nervy a tam je klidněji jak uprostřed brna 😉 zase bude plno návštěv a příbuzných, takže beru sebou balík plen navíc 😠
ale když jsme na návštěvě u cizích, je sucho celou dobu 😉 škoda, že doma na to prdí 😒

ssassi
28. pro 2012

@alenavy no to víš že jsou věci, které mě rozhází. jen se to snažím vždycky nějak zvládnout. protože nikdo jiný to za mě neudělá 😒

alenavy
28. pro 2012

@ssassi Tak taky jsi jenom člověk, to už by nebylo normální, kdyby tě nerozházelo nic. To bych si pak říkala, že nám tu radí robot 😉 A všechno nejlepší k narozkám, přeju ti, aby jsi všechno zvládala tak jak chceš a aby za tebe lecos někdo udělal 😉

Jinak já po těch návštěvách jsem nějaká utahaná, pozornost tudíž taky klesá, což už se projevilo na zvýšeným množství počuraných plen, nějak jsem to odchytla vždycky až poté.. A dokonce někdy i dlouho poté, plenka kolikrát nebyla čerstvě počuraná, bylo poznat, že to pustila už před delší dobou a já si toho nevšimla 😢 Ale návštěvy zvládala krásně, musím říct, misku jsme měli sebou a počuraná plenka byla jen jednou, v autě. Ale včera a dneska je to nějak horší se mnou.

janinek
28. pro 2012

@ssassi Vsechno nejlepsi 🙂

Mne vcera snad konecne zacal BKMovat manzel, tak hura. U nas tedy stale klasika, vetsinu kakani vychytavam, kaka minimalne 3x denne. Tak se povazuji v tomhle za uspesnou. Curani stale stejne.

ssassi
28. pro 2012

@alenavy nádherné přání, děkuji. kééééžby 😎
@janinek taky děkuju 😉

mochenkaa
28. pro 2012

@ssassi Všechno nejlepší k narozkám 😵

alenavy
29. pro 2012

Včera na procházce mne políbila můza a je z toho Básnička pro Adélku:

Nakrčila jsi nosánek, třese se ti bradička,
jsem zvědavá, jak veliká bude to teď honička.
A tak rychle položím tě na tu naši postýlku,
dupačky a taky plenku rozepnu ti za chvilku.
Sbalím si tě do klubíčka, opřu o sebe,
mističku anebo nočník položím si pod tebe.
Snad to není planý poplach, čekám s napětím,
jen dořeknu naše heslo, čuráš vzápětí.
Chytly jsme to do nočníku, já se pýchou dmu,
není nad šikovný mimčo a též heslo čururů!

😀 😀 😀

janakkk
30. pro 2012

Praktická ukázka přirozeného rodičovství : http://hobby.idnes.cz/gorily-kamery.aspx?kam=3 😀 😀