Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

denisocka
27. led 2009

no smiešna cena kili,nie

lenkakt
27. led 2009

dotaz na zkušenější: co dělat, když se jura nad nočníkem (vanou, umyvadlem) propíná do luku a pere se a pláče? odhaduju, že mi dává jasně najevo, že nechce čůrat. jenže on se pak počůrá... třeba i hned. přejde to? mám nočník zahodit na pár dní? trvá to odhadem týden, je fakt že se rozplazil a rozpohyboval...

milwa
27. led 2009

Tak vam jdu napsat, ze nam to curani na stojaka ve vane neskutecne zvysilo uspesnost. Male se evidentne libi koukat na ten oblouk, takze si pocka a nikdy se nevzteka, kdyz ji do te vany dam. Prakticky vzdycky se vycura i kdyz je to jen par kapek, protoze se ji zrovna moc nechce. A navic na moje ččččččč odpovida csssssss a pak teprve spusti 😵 Uzasny.

lenkakt
27. led 2009

milwo, to zní krásně! zvlášť k tomu, jak nám to jde nejde nyní
já mám chuť ho nechat pár dní "normálně" v plínách, jenže mi to přijde jako surovost, nedat mu šanci se vyůčrat... co když mi to vrátí, až budu stará, sešlá baba a on mi řekne - máš plínu, tak se počůrej 😉

sonulah
27. led 2009

lenko, tak to teda koukáš hoooodně do budoucnosti.... 😕 😀

milwa
27. led 2009

lenko, byly dny, kdyz jsem to ani nezkousela, proste jsem jen menila plinky a nebyla jsem schopna se chytit. Vubec jsem to neresila, stacilo mi, ze nemusim resit bobky v plinach. Nase uspesnost byla posledniho pulroku spis takova miziva. Jakoze jsem se musela moc soustredit, aby byly uspechy, a na to ja jsem lemra. O to vic me fascinuje ta uspesnost ted. Posledni dva dny 100% Nechapu.

lenkakt
27. led 2009

bobky v plínách... no, ještě to nejsou bobky, ale v plínách to je 🙂

milwa
27. led 2009

😀 To je Jura tak rychlej? U nas tomu od prikrmu (ale spis uz od driv) predchazi rudnuti a mruceni, tak mam cas reagovat 🙂

s.arik
autor
27. led 2009

achjo, asi budu muset Mirku krmit něčím betonujícím...........ona nehlásí nic a nepoznám taky nic 😝 prostě to z ní vystřelí jako z kojence....holt jí skoro jenom ovoce no.
pravidelně ji dávám čurat, to docela funguje, ale kadění zásadně udělá nebo aspoň začne na zem 🙄

holky taky vás chytá po roce takové cukání k trestům? ☹ mě hrozně. když vím, že běhá doma jenom v triku, na nočník si umí sednout, umí si říct (i když to dělá tak jednou za týden), pravidelně ji dávám do klubíčka....a ona stejně někdy 5 vteřin po nočníku spustí na koberec 😠 tak to teda na ni řvu (NE, NE, do nočníku se čurá!!!)...a nejraději bych i prašitla 😝 😔

majenka
27. led 2009

Ahoj holky, tak si jdu "postěžovat" 😅

Lenkakt: máme to samé! Nočník už nezkouším-ten už měsíce nechce-dávám nad záchod (ale to doma také nechce-kdekoliv jinde bez problémů) nebo nad umyvadlo-ve většině případů. Zrovna dneska začala dělat nad umyvadlem luk...pustila jsem vodu jako že ji počůrá (zvuk vody jí pomáhá, jako každému) a stejně lukovala...no tak jsem ji sundala, ale bylo mi to podezřelé...postavila jsem ji, ona si sedla na zem a loužička 😠 Občas, když dělá luk, pomůže dát ji nad vanu a tam se většinou vyčůrá, i když je to jen troška...Ale už byly měsíce, kdy se nám tak krásně dařilo (1-2 plenky za den) a teď ani nemluvím...přesně jak píše Milwa-jsou dny, kdy jen měním plenky a vůbec se nechytám-mám pocit, že jakmile nechytnu ráno první čůrání, tak pak je to nahouby celý den. Kakání teda chytáme téměř na 100% (pokud nemá průjem-to se taky nechytám), protože vidím, jak se začíná na to soustředit a tlačit 🙂 . Doufám, že je to přechodné období, a že se to třeba po 1. narozeninách nějak zlomí 😵

majenka
27. led 2009

S.arik: 😀 dneska s tou loužičkou (viz výše) jsem k tomu neměla daleko-musela jsem se zhluboka nadechnout, abych na ni nezařvala a neplácla ji přes ten zadeček-a to jí ještě rok nebyl 🤐

milwa
27. led 2009

majenko - u nas lukovani bylo, nez jsem ji zacala stavet do te vany. tak nejak jsem zaregistrovala, ze se vzpira, ja ji postavim na zem, ze teda nic, a v ten moment se ona vycura... Tak ted holt cura na stojaka a vsichni jsme spokojeni.

Curani do wc by se mi tak casto hodilo, ale to ona neudela, ani kdyby mela prasknout. U dalsiho mimca to asi budu zkouset od zacatku, aby to prostredi nebylo tak cizi... kazdopadne doufam, ze V. nebude curat do vany jeste v peti letech 😀

majenka
27. led 2009

Milwa: tak na návštěvě nebo na plavání nebo v restauraci je zvyklá chodit na WC, ale doma jen vyjímečně! Jedině na kajdění-to se pozoruje v zrcadle za záchodem a kouká, jak z ní něco leze 😀 . S tím stavěním do vany to zkusím, ale asi to nebude ono-většinou se počůrá v sedě a v tom klubíčku čůrá normálně. Spíše mi to připadá, jako nějaký vzdor, že zrovna čůrat nebude...no uvidíme, vyzkouším to! 😉

milwa
27. led 2009

vy mate na wc zrcadlo? zrcadla jsou dobry, ale tato zasadni vec nam na wc chybi...

majenka
27. led 2009

jojo, my ale máme wc a koupelnu dohromady-takže malá má velké zrcadlo nad umyvadlem i nad wc 😅 . Výhoda je, že když nad umyvadlem vidím, že bude kajdit, přehodím si ji nad záchod, který je hned vedle 😉 . Ale nevýhoda zrcadla je, že když se jí nechce moc čůrat, tak dělá na sebe grimasy, mává si, mává mě, tlemí se...tak pak ji právě dám nad vanu, tam čučí jen do dlaždiček a vyčůrá se 😅

sisa.b
28. led 2009

ja som ine poleno. mala sa mi zobudila, dala som nad nocnik a pekne sa vycikala. ale polovicu na mna 😀 a trafila ma medzi nohy, takze som teraz pocikana ja 😀 😝

s.arik
autor
28. led 2009

sisa, to si zvykni 😀 to už bude pořád 😀 třetina v nočníku, třetina na mámě, třetina na zemi...

vikinka27
28. led 2009

sari, nestras sisu, este to necha tak ;)
sisi, iba kym sa nevytrenujete ;)))

lenkakt
28. led 2009

sari, tvůj vztek chápu... já jsem tohle mívala ke konci s ádou. teď už je od vánoc v pohodě, dokonce se úplně sama obslouží - svlékne, přinese nočník, utře se, oblékne..., plínu nemá od nového roku už ani na noc.
chce to vydžet, já jsem párkrát ujela, ale on to ten vztek nijak neřeší, jenom si pak člověk připadá jako pitomec.
pro mne je nejpoučnější, jak se mi jeden den áda počůrala asi 17x, přitom to už tehdy občas i hlásila, najednou takový krok zpět a když jsem ji dala na nočník, tak zaječela a vyskočila a počůrala vše obloukem ☹ k večeru už jsem byla jak lítá saň... dodneska si to vyčítám, protože ona to tehdy dělala proto, že jí začínal zánět močových cest, to čůrání ji pálilo a proto vyskakovala

takže od té doby se snažím ovládat, nikdy nevím, že...

mirka to možná dělá schválně protože cítí, že ti na tom opravdu hodně záleží.

uvidíme, kam se vyvine ten náš "bojkot", myslím, že jurovi se nelíbí to klubko a nelíbí se mu svlékání a oblékání... tu a tam se vyčůrá, tu a tam se vykaká, ale moc nespolupracuje. no co, těch 7 měsíců s bkm bylo i tak super.

sisa.b
28. led 2009

tak nam sa dnes darilo trosku lepsie aj s tym cikanim 🙂 ale bola to vsetko nahoda, lebo ja fakt na nej nevidim, kedy ide cikat ☹ ale mam pocit, ze zacala poctivo nad nocnickom tlacit. tak pekne pri tom vzdycha 🙂 a neviem, ci jej nevadia plienky, lebo skoro vzdy mrnci, ked ju balim 😕

vikinka27
29. led 2009

sisa, tej nahode sa hovori intuicia ;)))

sonulah
29. led 2009

tak J včera celej den bojkotoval, ale symbolicky začal a ukončil den vyčůránim do nočníku.... ještě kdyby tam vykydnul toho odpoledního hovňouse, tak jsem vlastně spokojená.... 😉

horajda
29. led 2009

cafte baby, zaujala ma tato tema a teda aj bezplienkova metoda. nasa mala zacala kakavat pravidelne aspon sa mi to zda raz za den tak okolo 12-1pm, cikanie vobec neodhadujem a dost vas obdivujem ako to viete. zatial pouzivam jednorazove plienky, vy odporucate latkove. vobec sa v nich nevyznam mohli by ste mi poradit. co treba atd...mala bude mat 3 mesiace o tyzden.dakujem

kili
29. led 2009

horajda, keď chceš bezplienkovať, tak ti bohato stačia klasické štvorce a nejaké vrchné nohavičky alebo keď ti takto pekne pravidelne kakáva, tak len vlnený obdĺžnik vo veľkosti zloženej plienky na 8mini a to dáš do body ako poistku. a potom sú dobré ešte návleky na nohy, aby si sa nemusela obťažovať vyzliekaním a obliekaním. takže fakt minimum 😉

kunak
29. led 2009

sisa, MHD po tom, co jsem behem jednoho dne spotrebovala 4 teplaky, se na me s usmevem podival a prohlasil: to vis, bezplenkova metoda spociva v tom, ze Eliska ma suchy plenky a ty mokry teplaky 😀.
Ale je frajer - od zacatku ji praktikuje a je z toho taky nadsenej. Vypravi Elisce o UJO PEMPRSOVI, ktery straslive keca, ze z malych deti delaji nemohouci stvoreni, co ani nevedi, ze se jim chce kadit 😀 😀 😀

Ale jinak - kadeni vychytavame skoro vsechno - krasne "hlasi" i v noci, ale s curanim nam zacal problem. Vykadi se - jsme nad cinakem celkem dlouho nez vyjde vsechno, ale curani nic. Pak ji zvednu na prebalovak a uz cura.

Jinak jak dlouho drzite bejbatka nad nocnikem? My nekdy nez se vyprdime a vykadime, tak to muze vzit i 5 minut. Neni to dlouho?

elephant
29. led 2009

Ahoj,
som tu nová a ešte som nemala čas prejsť celú diskusiu, časom to určite doženiem.
Chcela by som sa poradiť. Mám 4týž. miminko, s ktorým by som chcela BKM praktikovať. Ale jej sa nepáči, keď ju nad nádobou držím, ani naležato, ani "posediačky"... Najradšej sa vyprázdňuje poležiačky rozbalená na prebalováku. Čo s tým? (Skúšam to asi 3. deň)
Ďakujem.

kili
29. led 2009

elephant, keď jej to tak vyhovuje, tak môžeš praktikovať bkm zatiaľ takto a časom skúsiť zas nočník/umývadlo. Ešte je asi na to maličká, ale neboj, za chvíľku to už bude v pohode, niektorým deťom to proste zo začiatku vyhovuje takto.

kili
29. led 2009

kunak, keď niečo robí, tak ani pol hodina nie je veľa 😉 tiež nevstaneš z wc, keď si na veľkej, že už uplynula moc dlhá doba, nie? 😀

kunak
29. led 2009

kili diky - roti tomuhle nejde nic rict 😀 😀

papol
29. led 2009

Moc zdravím a fandím!
Objevila jsem toto téma teprve včera a velmi mě zaujalo. Ovšem mému chlapečkovi je už 5 měsíců. Používám látkovky. Je fakt, že na hošíkovi vidím, když tlačí. to už je ovšem pozdě. Tak ho alespoň mohu hned přebalit a nezůstane v tom. 😉

stejně mi není jasné, jak můžete stihnout rozbalit ze všeho oblečení a ještě ze svrchních kalhotek a plenek. Nebo je nemáte ustrojené? My doma takové teplo nemáme a musím mu dávat ještě teplé ponožky ☹