Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

milmic
26. srp 2013

@gooobi Náš malinkej má taková období pravidelně. Ted například taky, on prostě nemá čas. 😅 Pořád má napilno, pořád musí něco zkoumat, asi má ted nějakej strašně důležitej úkol a nemá čas si říct. Od doby, co se otáčí, tak je to takové oblačné. Z toho je celé dopoledne suchý, ale odpoledne pak čůrá zásadně do plínky, je to ted takocé slabší. 🙂

nesetrilek
26. srp 2013

@heligona Ahoj, děkuju za tip, ted si tak uvedomuju, ze na starsiho synka jsem strojila taktez jen do bodycka a na nohy jsem mu davala "nevleky" a bylo hotovo, jen malemu jsou zatim velke a padaji mu...ale vidim to tedy tak, ze hned jak do nich doroste, tak to tak zase zacnu praktikovat 🙂

alenavy
26. srp 2013

@gooobi Tak nevím, jestli tě potěším, já tady už pár měsíců fňukám, že dítko přestalo hlásit. Nebo je tedy možnost, že já číhám na jeden jasný signál a ona třeba dává najevo pokaždý jinak, jako některým holkám tady. Ale mám spíš pocit, že vyčkává na matku, že se spoléhá, že to ošéfuju. A když se zapomenu, tak to mám 😀

gooobi
26. srp 2013

@alenavy ten nas mam pocit ze to bojkotuje, on hlasi ale v podstate az ked uz pusta. Predtym to slo fakt super a teraz by som s tym najradsej plesla. ☹

anika142
27. srp 2013

ahojte, mam par tyzdnov do porodu a chcela by som sa vas opytat, kedze planujem BKM no rozmyslame s manzelom nad nejakym slovickom aby mala cikala, kakala, no nejak nas nic nenapada. Viete mi dat radu co pouzivate?
Sama netusim kedy presne s tym zacnem, no chcela by som co najskor, ale tak uvidime ako sa zohrajeme, a aj podla toho aky bude porod.

dandelion
27. srp 2013

Jdu vás milé dámy povzbudit.. Nevzdávejte to ;) Prošli jsme si ročním bojkotem.. vše šlo do plenky.. nad nočníkem vztek.. Celé léto běhala doma nahatá. Začala si uvědomovat čůrání a kakání.. a je ve fázi, kdy hlásí PŘI.. Ale často na ní poznám že je nervózní a chce se jí. Každopádně tím chci říct, že je v noci bez plenky a přes den doma taky. Plenku (spíš tréningáče) má na cestu autem, v kočárku, nebo když jí někdo hlídá. Teď jen vypilovat, aby začala hlásit 🙂 BKM zdar 🙂)

karkuliak
27. srp 2013

@anika142 my pouzivame cici, nerozlisujem cikanie a kakanie, mame dievca a osobne sa mi to nezda dolezite, kamoska pouziva ciki a kaki.

heligona
27. srp 2013

@anika142 @karkuliak říkám jen "lulu", protože stejně dopředu nevím, co z ní vypadne 😉

anika142
27. srp 2013

@karkuliak
@heligona
dakujem pekne, tiez sme rozmyslali ze pouzijeme len jedno slovicko, ved neviem co z nej vypadne. Tiez cakame dievcatko.

alenavy
27. srp 2013

@anika142 Ahoj, já používám "čururů". A když z ní vypadne hovňous, nebo už je vyčuráno a začíná kadit, tak do toho povídám "e-e".

@dandelion Dík za podporu, to vždycky potěší 🙂 Já se hrozím zase podzimu a zimy, teplo mi tak vyhovovalo, malá byla svlečená jedna dvě, doma skoro nahatá... To mi bude chybět.

heligona
28. srp 2013

@alenavy dnes jsem byla v Bráně k dětem a viděla jsem tam tyhle "tréningáče" pro malá miminka
http://www.branakdetem.cz/biobavlnene-kalhotky-...
Na můj vkus ale trochu drahý špás 😎 Jinak tam mají i klasické kalhotky pro prcky.

alenavy
28. srp 2013

@heligona Ty bláho... Tak to asi zůstanem doma při obyč fleecových gatích a ven tu plenku...

susannah
28. srp 2013

@nesetrilek ja som tento problem riesila pred tyzdnami, lebo mi chvilu trvalo, kym som zaregisteovala signaly a ked som malu vyzliekla, tak vtedy sa pocikala. Dost ma to hnevalo, preto som objednala navleky na nozicky a je tk teraz super. Stiham o 100% viac a nemusim ju tolko vyzliekat, len dam dole plienku. Navrchu ma body a dole tie navleky a ponozky, ja stiham, malej je teplo a nemusim ju tolko hore-dolu vyzliekat a obliekat, len stiahnem plienku 😉

karkuliak
28. srp 2013

@heligona co takto ich otocit opacne, tak aby patu mala ako kolienko? tak som mala ja na malej moje ponozky 😀

zitaje
28. srp 2013

@anika142 Cau anika, ja som hovorievala pš-pššš 😀

Zienky, chcem sa opytat, co si myslite, da sa bezplienkovat aj tak, ze na to v noci kaslem?
T.j. ze v noci by som davala plienku a neriesila - alebo je to kontraproduktivne? Ja som strasne leniva v noci vstavat 😅 baby som v noci neprebalovala, teda prakticky som k nim ani moc nevstavala, ale je pravda, ze starsia od malicka dobre spala v noci a mladsia si len cucla a spala dalej - jasne ze pri mne v posteli.

Rodim cca. o mesiac, ide zima, asi to nie je zrovna ideal pre zaciaatky BKM, ale tak nevyberieme si, vakze 🙂

zitaje
28. srp 2013

@karkuliak ja byvam na DD, cize do Dubravky skok - ja by som sa niekedy mozno pridala na nejaku bkm akciu, ale asi az ked porodim 😀 cize napr. v zime.

zitaje
28. srp 2013

A ked uz som sem tak vtrhla medzi vas, mile bkm maminy, chcela by som vas poprosit o nejake prakticke skusenosti s uplnymi zaciatkami. Napr. kedy ste zacali zaznamenavat signaly, ako dlho vam trvalo, kym ste sa zladili a tak.
Ja som s babami neBKM, len od pol roka kakali obe mimo plienku, a ked chceli cikat mimo, vzdy som bola rada a tesila som sa z toho. Teraz pri tretom by som to chcela zobrat tak viac zhurta, cize obliekat babo do plienky a mojich ponoziek 😀 a snazit sa, nech je v suchu, teoriu ako-tak ovladam, knizku som davnejsie citala, sestra ma 16mes. BKM dceru, len v tych zaciatkoch nemam celkom jasno.
Vdaka 🙂

anika142
29. srp 2013

@zitaje ahoj, ako tak citam, tak ty si uz to skusala. Ja co som citala o zaciatkoch tak niektore to skusaju vraj tak najprv ze davaju cikat babo len rano po prebudeni. Ja som rozmyslala ze by som zacala tak ak si nebudem vediet rady. Teda v tych zaciatkoch kym sa zladim s malou.

Skusene maminky aj mna by zaujimali vase zaciatky.

heligona
29. srp 2013

@karkuliak Hned to vyzkouším, ale asi to bude chtít větší číslo ponožek 😀

@anika142 @zitaje Ty začátky mi připadaly nejjednodušší, protože miminko stejně jenom jí a spí a v té chvilce bdělosti vylučuje. Takže po probuzení pěkně šup na nočník, pak nakrmit a zase spát. A já osobně jsem k tomu přišla jak slepej k houslím. Když jsem ji při přebalování oplachovala, malá se vykadila. Poprvé do umyvadla, podruhé až když jsem ji zvedla, takže ohodila celou koupelnu 😀 Tak od dalšího přebalování jsem vždycky svlékla, chvíli podržela nad umyvadlem a v naprosté většině něco vypadlo 🙂 Pak to časování, když je dítě dýl vzhůru, už je vyšší dívčí 😀

nesetrilek
29. srp 2013

Moc děkuju všem za odpovědi 🙂
U nás je to teď tak, že jsem se rozhodla, že je jedno, jestli peru plínky nebo oblečení...takže zkoušíme i bez plínky... Takže dneska úspěšně 3 hod bez plíny (pak sel spat a to jsem mu ji radsi dala) a celkem (zatim) 6 hod v suchu...ale o to ani nejde. Jde mi vazne spis o jednoduchost, uspesnost neresim 😉 Jinak jsem ale zkusila koupit ty polodupačky, tak uvidime 🙂

Ale v noci mame problem...kdyz se vzbudi na kojeni - neni to moc casto, ale o to dyl to trva - tak cura pred tim, potom asi trikrat... je to anabaze skoro na dve hod a to neprehanim, pod hodinu to nejde snad nikdy, spis je to k tem dvoum, mozna i vic. A ze bych ho nedala vycurat nebo neprebalila, to neexistuje, on proste do pliny curat nebude a kdyz uz to nejde jinak, tak v mokre pline prece nebude, krouti se, knoura, rve...coz chapu, ale v noci bych fakt chtela taky spat 😒 Ani jednorazovka nepomaha ☹

Jak to v noci holky mate vy?

nesetrilek
29. srp 2013

@zitaje ahoj 🙂 , presne jak pise heligona, ty zacatky jdou skoro samy 🙂, proste dat vycurat po probuzeni, po kojeni...kdyz je ditko nespokojene... Nekdy se mi to zatim plete s tim, kdyz si potrebuje odrihnout, takze si odrihava nad nocnikem 😉
Ja sama za sebe muzu rict, ze to jde lip, kdyz mam maleho u sebe, kdyz si lezi nekde v kolibce, tak to napojeni neni takove jako kdyz ho mam v satku 😉

Tu noc resim taky, protoze starsiho synka jsem v noci curat davala, ale on mel pak tak narusene spani, ze se do toho ted ani nechci poustet. Sice si myslim, ze to spani bylo pokazene nasledkem ockovani, ale jeden nikdy nevi. Opravdu jsem se k BKM stavela jinak nez ted. Skoro az fanaticky jsem chtela stihnout kazde curani a kakani. Ted mam rekla bych vetsi nadhled. Mladsiho nedavam curat pri kazdem zavrteni, rikam si, at si spi a jestli chce curat, tak se na to musi naucit vzbudit. A pokud se pocura a nevzbudi, tak se alespon vic vyspal 🙂 A prijde mi, ze to zacina fungovat - tedy pres den kdyz spi - krouti se a knoura ze spani delsi dobu, ale ja reaguju az kdyz se opravdu budi - tesne pred tim, nez by zacal brecet - a uz se nam parkrat povedlo i tak, ze byl po spani suchy 🙂

heligona
29. srp 2013

@nesetrilek To jsme měli zpočátku úplně stejné, ale spíš než čůrání jsem to přikládala tomu, že ještě neměla rozlišený den a noc. Prostě kdykoliv se probudila, vyčůrala se, napila, potom tak hodinku koukala, blbla, většinou i řvala (a samozřejmě znova a znova čůrala), pak se zas napila a buď už usnula, nebo jsme jely další hodinu. Teď je to možná tak 3-4 týdny, co se v noci jen vyčůrá, napije a zas spí. Vydrž, malý brzo pochopí, že v noci se spí a přes den blbne 🙂

heligona
29. srp 2013

@nesetrilek S tím kroucením a kňouráním ze spaní - já jsem začala malou budit, když mi konečně docvaklo, co to je. Ona doslova vyřvávala, mávala rukama, škubala sebou... a prděla. Ale často to zaspala a ráno měla nakaděno v plínce. No nevyspala jsem se přes ten řev ani já, ani ona, takže jsem ji začla budit na kakání a bylo to lepší. Pak se jí zlepšilo trávení, tak budit nemusím.

nesetrilek
1. zář 2013

@heligona No, tak budu doufat, že se to zlepší - je fakt, že teď už jsme mezitím měli i kratší noční "mezipauzy" 🙂

karkuliak
2. zář 2013

aaa baby, co mate starsich bezplienkacov. co ste im obliekali na zimu aby ste ich mohli dat cikat? zimny overal asi nehrozi. kym z toho malu vytiahnem, stihne sa mi 2x pocikat. nemali ste problem s tym, ze drobcovi padali gate? ;)

alenavy
3. zář 2013

@karkuliak Geniální! tak jsem zjistila, že ejlepší návleky na nožičky jsou moje teplejší funkční podkolenky 😀 Patu má na kolínkách a spokojená jsem já i prtě 😎 Jinak taky jsem dumala, jak zimu. Tu její první měla teplejší polodupačky a bundičku, jenže to ležela v kočárku ve fusaku a nevyndavala jsem ji. Já se obávám, že když už bude ťapat, tak že jí budou lézt zádíčka ven (už jen při tom dávání do a z kočárku). Tak se přimlouvám za zkušenosti ostatních, taky mě to zajímá. Že by nějaký dlouhý svetřík?

ssassi
10. zář 2013

@karkuliak @alenavy overaly opravdu nehrozí. prostě se musí dobře vybírat. na zakázku si nechávám šít delší trika, natrefila jsem na hezky dlouhou flísovou mikinu. a přes to krásně sedla bunda od wolfa, pěkně až přes zadek. na nohách měl lyžařský zateplený šusťáky. jsou vyšší. původně byly i s kšandama, ale ty jsem ušmikla. a aby opravdu dobře sedly, nechala jsem jednu známou švadlenu všít takový ten nastavitelný pás z gumy s dírkama, která se zapíná na knoflík. musí se dobře vybírat i punčocháče. některé mají nízký sed a jsou tím pádem na prd. mám dvoje od jakéhosi českého výrobce. a ty jsou malému málem pod paže:o))))
dneska jsem objednala http://obleceni.mimishop.cz/detail.php?zbozi=43... gaťata mají vysoký pas a triko si nechám ušít dlouhé. záda v teple, značka ideál. a taky http://obleceni.mimishop.cz/detail.php?zbozi=42... - v pase nastavitelné, nebude padat

heligona
12. zář 2013

@alenavy napadlo mě, že by to mohlo jít s nějakou takovouhle kombinézou, má rozepínání jako dupačky, tak by to šlo jednoduše vyhrnout
http://aukro.cz/nova-detska-zimni-kombineza-vel...

alenavy
12. zář 2013

@ssassi Tak u Honzíka jsem měla všechny polodupačky a soupravu na zimu 🙂 Takže tam nakoupím zas.

@heligona Já si to nějak pořád nedokážu na tu nadcházející zimu představit. Nebo vlastně i podzim, že... Zlatá korba kočáru, tam se přebalovalo dobře. V tom sporťáku mi to nějak nejde. Navíc jsem si zvykla, že přes léto malá seděla s holou prdkou na rozepnuté látkové kalhotkové plence AIO, žádnej vopruz s navlíkáním pleny. Prostě měla šatičky a dřepěla na té pleně jako na pojistce. Prcka hrozně rozčiluje, když jí tu plenku nandavám. Když už tedy měla plenu, tak jsem ji přebalila už i na koleni, ale jak to bude fungovat, když budu nabalená já i prcek... Možná nad tím moc přemýšlím taky. I když... Rozepnout fusak, rozepnout pásy, vyndat dítko, svlíknout dítko, vyčurat, oblíknout dítko, donutit ho sednout v kočáru, zapnout pásy, zapnout fusak, otřít pot z čela... Popřípadě po vyčurání vzdát snahu posadit dítko do kočáru, zahájit variantu B, což znamená sundat svou bundu, nandat manducu, vložit dítko do manducy, navléct ochrannou kapsu, oblíct bundu .... 😀 😀 😀 Já chci LÉTO!!!!!

sugi81
13. zář 2013

ahojte kocky, rada by som vas poprosila o radu, pripadne skusenosti, sme na Bkm od jula ale len tak light, kaka maly len do nocnika resp. wc, cikanie ako sa mi podari, rano to po prebudeni stihame aj pocas dna sa mi dari, teraz je to horsie lebo uz je zimnejsie a maly nechce byt obleceny ked cele leto behaĺpolonahy.
no ale k veci: posledny tyzden mi maly strajkuje (ma 7,5 mesuiaca) s cikanim, nedava mi take signaly a nad wc necika to skor nad nocnikom. moze to byt tym ze rovnako cca tyzden sa mi zacal stavat na nozky a teraz vkuse chce stat hore a riesit kadeco? moze byt tato nasa minikriza sposobena tymto? dakuje 😀