Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

fibi
25. říj 2008

kili skús im prirobiť traky z vlny a budú to mať ako spodné tielko

vikinka27
25. říj 2008

sonulo, s prikrmami sa to zlepsi, to budes vidiet kedy tlaci 😵
a mozno aj dovtedy, to ze teraz nesignalizuje, neznamena, ze o tyzden nezacne...
ja to teraz tiez odchytavam len kvolitomu ze vidim ze tlaci a ide to tazsie... niekedy sice na mna pozera tak uprene zboznujuco, no ale holt, nememu decku ani vlastna mater nerozumie 😵

audreyd
25. říj 2008

dnes som bola trochu vypomáhať na našej burze v centre a náš tatinko mi telefonuje, že malá sa pos..., že čo má robiť 😲 no čo asi 🙄 , žeby prebaliť 😅 😕 a ja že čo sa také vážne stalo... on si asi myslel, že mu povie, že jej treba 😀 zase až tak ďaleko ešte nie sme...

milwa
25. říj 2008

No tak chlap si teda tlaceni vetsinou vsimne az po delsi dobe... Ale vyborna je na bkm tchyne. Kdyz jsem byla na te borine prednasce o KK, tak hlidala malou vic nez tri hodiny a vratila mi ji v te stejne suche plince, kterou mela, kdyz jsem ji tam donesla, mam dojem ze u ni nejak dobre funguje intuice 😵
A predevcirem jsem zas byla u nich, zkousela jsem V. davat curat a ona se tvarila, ze nechce. Ovsem tchyne prohlasila ze "maminka to neumi" 🙂 a vzala ji do koupelny sama. No a co myslite, potvora se samozrejme vycurala 🙂
Tak mam radost, ze si tu bezplenkovku tak vzala za svou a hlida to kolikrat vic nez ja 🙂

sonulah
26. říj 2008

dneska 0 bodů...... ☹ a do usnutí budu mít max. 2 šance, tipuju.... 😉

lucinecka
26. říj 2008

Holky měla bych dotaz jako úplný bkm amatér, jak často zkoušíte dávat dítka vyčurat? Mně se to ještě ani jednou nepovedlo, zkouším po probuzení a ta moje potvůrka to udělá až zas do plíny 😝 😀

sonulah
26. říj 2008

luci, my začli brzo, když to šlo v pohodě - vlastně pokaždý, když byl vzhůru

teď čůrá tak v intervalu dvacet minut (ráno, tak dvakrát) - hodina a půl (odpoledne), když dlouho spí, tj. víc jak hodinu, tak pak občas čůrá velmi záhy po vzbuzení, ale neplatí to vždycky.... 😀 jsem ti hodně poradila, co? 😀 😀

ale J hlásí, takže podle toho....

a už máme jeden čůr chycenej! hurá! kde jsou ty dny, kdy byla jedna plína..... 😅 (ale nám se asi klube ten zub, tak chápu)

valka
26. říj 2008

dnes sme boli v karpatoch s malou...no a po dost dlhom case bez curania si vravim, ze pozrieme, ci uz nie je mokra plienka...aby sme ju prebalili a mohla v klude zaspat...tak ju manzel drzal a ja som kontrolovala plienku...ale nejak som nevedela v tej kose zistit, ci je mokra alebo nie...tak mudra som si prilozila plienku k licu (cast plienky mala lucka este pod zadkom)...a kedze bola v cikacej polohe dost dlho rozbalena, kym som sa nevedela rozhodnut, ci ta plienka je mokra alebo nie, tak co urobila mala? no vycurala sa mi takmer do tvare... 😝 ludia okolo len zirali, ako pustila sprsku z vysky asi 1m...to bola fontanka 😀 a

kili
26. říj 2008

😀 😀 😀

s.arik
autor
26. říj 2008

Miri dvě noci po sobě udělala louži do postele, ale jinak jsem velmi úspěšní (95% asi)

v noci spí jen v triku, nočníkujeme za noc 3-4x, počurá se přibližně jednou týdně...no a teď dvě noci po sobě, ale plenu jí kvůli tomu dávat nebudu. ani ven už ji nedostává, dnes třeba procházka do obchodu (hřiště-obchod-hřiště-domů, celkem na 2hodiny) tak to čurala na trávu 3x 😵

vikinka27
26. říj 2008

luci, je mozne, ze sa mu nechce uplne hned po prebudeni. mas 2 moznosti:
1. odsledovat si casovanie ako skoro po zobudeni sa vycika do tej plienky (moze byt napr. cca 2-3 min. po zobudeni)
2. ak sa mu nechce cikat, nechat ho odbaleneho, minutku pochodit po byte, potulit sa, cokolvek a potom vyskusat znovu. mozno sa mu uz bude chciet.
u nas v polovici pripadov hned tesne po zobudeni (tiez po dlhsom spanku). inak sa musi najprv uplne prebrat, viem ze napr. do tych 5 minut sa vycika.

milwa
26. říj 2008

luci, u nas to po probuzeni vetsinou docela funguje, ale kdyz je mala rozespala a rozehrata z pelisku, tak byva vybirava, treba studenej nocnik v zadnym pripade. Musim ji odnest nad umyvadlo... A nebo nekdy ji vytahnu z postele, rozbalim a chvili se s ni tulim a pak to teprve zkousim...
Uvidis ze brzo prijdes na to co u vas funguje 🙂

lucinecka
27. říj 2008

Holky díky 🙂 Já jsem dokonce jeden den zkoušela mít ho rozbalenýho a sledovat kdy čurá, bylo to ale tak nepravidelně že jsem to vzdala. Navíc máme doma docela kosu, jen 20 stupňů max, takže bych mu musela přitápět kdyby byl rozbalenej a to by mě manžel roztrhl 😀 Takže jsem si řekla že to prostě zkusím po tom probuzení nebo při přebalování, ale zatím bez jedinýho úspěchu ☹ Zkusím vaše rady a uvidíme, vzdát to úplně nechci ale když se nedaří tak je to taky naprd 😝

vercakl
27. říj 2008

Ahojky,
doufám,že nevadí,že vám sem lezu,mám doma měsíční holčičku a docela vážně uvažuji o bezplenkové metodě.Opravdu nejde přečíst tu vaší předešlou diskusi celou,tak jsem se vás chtěla zeptat na pár věcí.
Jak dáváte čůrat miminko,když se třeba na chvíli probudí,zakroutí se,párkát si prdne,určitě i počůrá a pak hned spí dál.Když jí vezmu a dám vyčůrat,tak se probre a už znova nezabere.Nás hodně trápí bolesti bříška a pak špatně usínáme.
Pak jsem se chtěla zeptat jaké jsou možné udělat chyby v této metodě,nerada bych to zazdila hned na začátku.
Předem děkuji za vaše názory a postřehy.
Verča

milwa
27. říj 2008

verca, ja jsem tu bezplenkovku zpocatku zas tak moc neresila. Zacaly jsme ve dvou tydnech, ale davala jsem ji na nocnik jen v dobe prebalovani. Proste ani zdaleka ne tak casto jak by bylo potreba. Ono na tom zpocatku zas tolik nesejde. I kdybys deset curani denne chytila, tak dalsich dvacet nechytis... Tak jsem ji brala nad umyvadlo hlavne kdyz pri prebalovani nebyla pokakana...

vercakl
27. říj 2008

milwo a jak jste na tom teď?Ještě používáte plenky,nebo už jen jako pojistku?

lucinecka
27. říj 2008

Ahoj holky, přišla jsem se pochlubit, že máme první úspěšné čurání do nočníčku 😵 Zkoušela jsem vaše rady a vypadá že moje dítko čurá až chvíli po probuzení, cca za 10 min jsme to chytli do číňáku 🙂 Doufám že těch úspěchů bude víc a víc 🙂

vercakl
27. říj 2008

Ahojky, tak u nás jsou taky úspěchy,ani jsem nevěřila tomu,jak mě to bude napňovat.Tak dneska jsme chytli dvakrát kakání(mělo víc etap,takže jsem podle vašich rad po každém kakání ještě počkala,na poprvé to bylo na třikrát a na podruhé na dvakrát 😉 ) a několikrát čůrání,počůrala se akorát při spaní.Je to úžasné 😀 ,akorát okolí mě bude považovat za ještě většího exota, než do teď 🙂 .
Luci takže začínáme spolu,alespoň tu nebudu sama jako začátečník a na všechno se hloupě ptát.Tak přeji hodně úspěchu i do dalších dní 😉 .

lenkakt
27. říj 2008

verco, chyby dělat nemůžeš, to se neboj ;)

celkem spolehlivé je dávat čůrat/kakat před a po kojení, zvláště po kojení, dále bezprostředně po probuzení
dneska už juráš dost udrží, ale vzpomínám si, jak jsem cca před 2-3 měsíci číhala jako ostříž kolem něj když spal, jestli už se jako chruje, že se vzbudí, pak to byla otázka vteřin...
docela pomůže, když si necháš rozálku rozbalenou a budeš pozorovat kdy a s jakými projevy čůrá

u jury dodnes platí, že je-li podezřele mrzutý (začíná "remcat") chce se mu čůrat nebo už čůral

a zpočátku je dobré se připravit, že hodně čůrání skončí různě na přebalováku nebo možná na zemi nebo na tobě, protože chvíli trvá, než se naučíte rychle tasit. pomáhá bkm oblečení (návleky, rychloprdky, cokoliv)

hodně praktická je podle mne čtvercová plínka chycená v bodyčku, teď v zimě s flísovým nebo vlněným obdélníkem mezi bodyčkem a plínou - rychle se to demontuje a nandavá, rychle sáhnutím zjistíš, zda je mokrá a tak. a taky je tam riziko, že se to pročůrá, tak je člověk takový víc motivovaný pro bkm 😉

sonulah
27. říj 2008

no, já dneska měla jasně bezdůvodně nevrlý dítě na sobě na klíně.... je vám jasný, jak to dopadlo, že 😉 po dlouhém a dlouhéééém hlášení mi to došlo, rozbalila ho a ....! číňák zůstal nedotčen, protože to byl fofr, ale to neva, loužička se utřela a plenka (kterou jsem spolu s gaťkama nestačila odstranit) vyprala

a ráno se J pokakal asi v půl sedmý v postýlce, tak jsem ho rozbalila, umyla - musela jsem ho kvůli tomu, chuděru, vzbudit (byl nevrlej, nemohl zabrat po kojení, pak zatlačil a usnul 😀 ) a pak jsem si řekla, že ho ještě vezmu vyčůrat a on se ještě (po takový době) dovykakal 😕 zkrátka bez bkm bych měla za nějakej čas zase pokaděný dítě 😎
a překvapení na závěr tohoto akčního rána - on ještě usnul! a já s nim 😵

lenkakt
27. říj 2008

no, já mám v poslední době pocit, že jura kaká kdykoliv je déle nad nočníčkem
někdy - po kojení - kaká hned
a někdy ustrne nad nočníkem, respektive ho tam v klubíčku parkuju, zatímco dělám oběma rukama něco akutního pro adélku (vystřihuju, oblékám panenku, prostě něco, fakt důležitého, co nepočká až ho obléknu) a on se pak většinou vykaká. je to takový speciální úchop, špička zadku opřená o nočník a jistím ho pažemi, aby ruce byly volné. tak na 90 % kdykoliv ho "zaparkuju" v klubíčku nad číňákem, tak kadí... zajímavé
adélka tuhle strávila asi 1,5 hodiny hrou s panenkou, kterou opakovaně kojila, dávala čůrat, vylévala nočník, kojila, dávala čůrat, vylévala nočník... celkem se naběhala, z obýváku na záchod... musela jsem jí chodit otvírat, záchod normálně zavíráme. ale přece jí nenechám vylít panenčin nočník někam do předsíně, kampak bychom to přišli.
takže teď už mi zbývá jen ten úkol vysvětlit adélce nějak už teda sakra, že se kadí do nočníku a ne do kalhot. jura už to pochopil ☹

majenka
27. říj 2008

S.arik: tak to je super!!!

My to s BKM máme na střídačku-někdy je 1 plenka, jindy jich je 6 za den. Ale v noci teda nebezplenkujeme kvůli tomu,že jako malá hrozně špatně usínala. Teď si říkám, že bych měla s tím nočníkováním v noci začít, ale stále se mi nějak nechce 😔 -a přitom v noci kojím dost často, tak bych ji mohla začít dávat po probuzení před kojením...
Jo, jak docela obstojně vychytáváme čůrání, tak s kajděním je to mnohem horší než dříve. Když byla malinká, tak jsem vůbec neznala pokaděnou plenu, zato teď si to vynahrazuje 😠 . A musím teda říct, že kdybych od malinka s ní nenočníkovala, tak bych snad ani nepoužívala látkovky...teď mne napadá, že snad zase začnu používat separačky 😒

vikinka27
27. říj 2008

ako som citala soni vase nevrle dieta:
minuly tyzden som bola s detmi v detskej izbe, normalne sme sa hrali. maly sa ku mne priplazil a zacal ma bit po ksichte a stipat. tak som mu vravela, ze au, boli. romi prisiel, zacal ma branit, capal mu po ruckach. dani nervozny, vracal mu a "remcal". tak som romimu vysvetlila, ze to nemoze, daniho cimsi zaujala, aby ma nebil a nechala ho tak.
o minutu sa dieta s revom pocikalo. 😀
tak sme s romim skonstatovali, ze uz vieme, preco ma bil 😀 😀

milwa
27. říj 2008

Ja teda porad pouzivam uplne normalne plinky, jen se proste mnohem vic snazim chytat i to curani. Ackoliv teda musim rict, ze jsou dny, kdy nejak nemam motivaci, nechytnu se rano a pak uz se to veze a mne se nechce pokazdy prat s malou, abych ji zas zabalila, tak ji davam min casto nez bych mela...

Jsem si ted vzpomnela, jak jsme jely o minulem vikendu na chatu. Chlap a tchanovci uz tam byli, jeli autem brzo rano vrtat novou studnu. My jsme se teda vypravily autobusem. Pred cestou jsem V. davala na nocnik, ale nechtela. Byla sice tesne po kojeni, tak jsem si byla jista ze bude potrebovat, ale desne jsem spechala, aby nam autobus neujel, tak jsem ji nastvane rekla, ze holt teda bude muset do pliny. Kdyz jsme o hodinu pozdeji vystoupily v te vesnici, tak nas cekala jeste asi kilometrova streka k chate. Jdu a jdu, dite postupne usina v ergu... Najednou asi sto metru od chaty zacne intenzivne brecet a vzpouzet se. Tak ji vyndam z erga, rozbalim a ona je sucha 😵 Vycurala se na kraj pole a najednou byla tak krasne spokojena 🙂 Proste nekdy me ten jeji drzak fakt prekvapuje... Ale je jasny, ze kdyby celou cestu nebyla v ergu, tak uz byla plinka dvakrat pocurana.

sonulah
28. říj 2008

viki ad nevrlost: já si někdy řikam, že kdyby nebyl "vycvičenej" (to zní hrozně), tak že by se možná vyčůral bez mrknutí oka... přijde mi neuvěřitelný, že se někdo s dítětem diví, že poznam, že se mu chce - ale mam pocit, že i v jednorázovce bych viděla: dítě neklidný, kope nožkama, event. poplakává, mrmlá atd. a najednou se úplně zasekne v pohybech, zahledí se "doblba" a .....
neřikam, že je to tak vždycky, ale někdy je to prostě tak jasný... a teda přišlo by mi divný ho nechat v tom, i kdyby měl jednorázovku (pokud dovolí situace přebalit) - už se mi to stalo, takže kdybysme teď museli nedejbože přejít na hnusky bez bkm, bych se nedoplatila, takovejch plen 😉
jaj, mě by bylo tak krásně, kdybych nepoznala bkm 😀 😀 😀

vercakl
28. říj 2008

Sonulah to ti věřím,já to dělám dva dny a mám ten samý pocit,je to strašně návikové.Říkla jsem si,že v noci se na to vykašlu,ale malá se v noci probudila a tolik se routila,tak jsem neodolala a vzala jí na umivadlo,krásně se vykadila,vyprděla a vyčůrala,pak byla spokojená 😀 ,akorát mi nemohla usnou čtyři hodiny ☹ .
lenkakt docela by mě zajímalo,jak malého držíš,když si hraješ s dcerkou.Nedovedu si to představit.
Holky díky za dobré tipy,je povzbuzující číst jak se vám daří.
Jinak když nepočítám noční plínku tak se mi počůrala jen jednou,jinak už dvakrát kakala a několikrát čůrala do umivadla.
Jak je to s tím čínkským nočníkem,o je nějakej spešl,nebo je akorát malej,chtěla jsem se zeptat kolik asi tak stojí?

lenkakt
28. říj 2008

verco, držím ho v klubíčku jakoby v náručí a nočník mezi nohama, opírá se zadečkem o nočník a kulatá záda o moje břicho. ruce od zápěstí jsou volné pro sestru 😉 jen trocha praxe

čínský nočník koupíš na www.mokoshop.eu, stojí asi 140 Kč a rozhodně si ho kup, je parádní, akorát vymyšlený pro bkm, s ním to jde mnohem, mnohem lépe.

sonulah
28. říj 2008

lenko, nepřipadáš si trochu nevytížená? třetí dítě na tebe, záda máš volný!!! 😀

audreyd
28. říj 2008

sonu 😀 😀 😀

nejdem sa chváliť, nemám čím 😖 ☹

jabrunko
28. říj 2008

no u nas teraz vyhrava chodenie na celej ciare 😒 takze vymienam mokru plienku za pochodu 😉 takze tak ... verim, ze je to ten zlomovy okamih a potom uz to bude iba lepsie 🙂
Lenkakt - ako to vyzera s libereckou bkm sklupinou? uz ste sa skontaktovali???