Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

lucia31
23. kvě 2009

bezaz, ako pise bubaaca, skus ju davat po jedle...ono sa to ustali, ste uz na prikrmoch, tak kakanie bude menej caste a pravidelnejsie, raz, dvakrat do dna....mna Tamca kakava vzdy rano, po prebudeni...my mame na kakania signal, ze "eeeee" 🙂 , ten sa aj pekne rychlo naucila....i ked teraz uz vravi "ka-ka"...ked bola malicka tiez sa nepucila, skor natahovala nozicky a taky zvlastny pohlad "do blba" 😉 nahodila 😅 ...tak som vedela, ze daco sa chysta 🙂

bezaz
24. kvě 2009

babule dik
lucia no u nas nic, len ked bola hola som si vsimla, ze len stahovala brusko dovnutra.. ona sa kludne hra a uz pocujem len rany 😅
ok tak vyskusam, posledne dni kaka hlavne rano hned po zobudeni..
dnes sme veru zachytili riadnu naloz do lavorika, to asi preto, ze som ju tu "ohovarala" 😀

labutka
25. kvě 2009

poradite?
chcem kupiť čínsky nočník,, adam bude mať 3 mesiace, stačí ten malý? a dá sa objednať aj niekde zo SR?

pucina
25. kvě 2009

Ahojte všichni,chtěla jsem se zeptat na nějaký odkaz jak si ušít rychloprdky..na mokoshopu je lze objednat pouze ve vel.86..a ja bych potřebovala úplně na malinkaty mimi.. 🙂 a náhodou není tady nějaká bezplínkářka z okolí Zlína at mám nějakou rádkyni a spřízněnou duši..

ptica
25. kvě 2009

hlasim ze pindika drzim, cura v pohode a neprestrelujeme🙂 labutko, teda staci🙂 muj malej ma osm kg a obrzadek a neni problem.
muj ostych venku se taky zlepsuje🙂 diky holky za podporu

lenkakt
25. kvě 2009

zdravím, mám zoufalý dotaz: jura totálně bojkotuje pokusy být vyčůrán i v situacích, kdy se mu prostě musí chtít (po probuzení, kojení, nošení) apod. prostě se prohne do luku, vzteká se, vyskakuje, kope atd.
číňák v něm vyvolá hysterii, občas svolí s čůráním do umyvadla nebo v terénu.

já nevím, co mám dělat, nějak ho neumím zabalit do plíny a nechat ho se počůrat, přijde mi to prostě vlastně... nechutné... když vím, že by stačilo, aby přestal trojčit, uvolnil se a vyčůral, když se mu sakra chce...

a o kadění raděj nemluvím, tam nespolupracuje už tak měsíc. prostě se pokadí. a vzhledem k jeho síle a hysterii s nočníkem to vzdávám.

lenkakt
25. kvě 2009

pucino, zpočátku v létě podle mne stačí body plus návleky. je to i snazší na manipulaci než rychloprdky.

lentilka11
26. kvě 2009

lenko, E. (10m3t) taky nechce už delší dobu črat hned po probuzení, taky se vzpírá, když ji dám hned na nočník..ale když chvilku počkám, tak to většinou klapne (sice třeba někdy pláče, ale sedí - přisuzuju to tomu, že má prostě blbou náladu po vyspání (po mamince 😝 ), a pak, když se vyčůrá, hned se zvedá a je po pláči..

lentilka11
26. kvě 2009

črat= čurat 😅

papol
26. kvě 2009

pucina, jinak odkaz je tady: http://www.mokosha.info/content/view/63/77/

papol
26. kvě 2009

labutka, možnost je tady:
MOKOSHOP - Windelfrei - Topffit - Sauberbleiben - ECNOVÉ: slovenské zákaznice mohou platit na slovenské konto, většina produktů je skladem i ... Čínský nočníček · Nočníček dal bezplenkování zcela nový rozměr! ...

www.mokoshop.eu/index.php?currency=CZK&language... - 21k -

evicka7
26. kvě 2009

Ahoj, tak se po dlouhé době nakukuju, koukám, že u nás je to jako u Lenky, absolutní bojkot, kakáme a čůráme do plenek (když jsou tak krásné, tak proč je hned nepočůrat a nepokadit, že jo)
ale zase děláme krásné loužičky po bytě 😀 jakmile ji vysvléknu a dám na nočník tak zdrhne a čůrá nejraději v prostřed obýváku

bezaz
26. kvě 2009

baby tak hlasim, ze cikame do travicky, na navsteve, kdekolvek ju dam.. dufam, ze to dlho vydrzi, lebo ked citam tie bojkoty 😝
a skusila som to kakanie hned po ranu po zobudeni a dnes sa mi krasne vykakala, musela som sice dlhsie cakat, ale nakoniec sa to podarilo

papol
26. kvě 2009

Lenka, evicka, my toto prožívali nedávno a jak tak hledím, tak asi ne naposledy. 😖 Nyní to je spíš tak, že mi to jednoduše nehlásí, jen se někdy zarazí a kolikrát to při hře jednoduše z jeho chování nevyčtu. Jó, kde jsou ty časy, kdy se ke mě připlazil... teďky už chodí kolem nábytku a za ručky.

bezaz, jen si to pěkně vychutnávej 😅

lenkakt
26. kvě 2009

děkuji, tak to jste mne utěšily!
jura dneska několikrát čůral i mimo plenu, ale je to s ním těžké, když se propne do luku, že nebude a nebude, ufff... přitom on třeba v koupelně nad umyvadlem začne ukazovat na kartáčky a když dostane kartáček, tak se v cca polovině případů uvolní a vyčůrá... já mám prostě blok ho jen přebalovat a nezkoušet mu nabízet jinou možnost, zdá se mi to nějaké vůči němu hnusné, ale on o to asi nestojí a je mu to šumafuk 🙂

bezaz
27. kvě 2009

tak aj dnes rano sme pekne kakali do lavorika 😵 zabrala sprosta pesnicka "gulalo sa gulalo, suche h.vno z vrsku" 😀

papol
27. kvě 2009

lenkakt, my s drahým také bojujeme s lukujícím se klukem. Nevím, proč někdy je v poho a jinkdy se vzpínající vyčůrá na podlahu a samo také na sebe. Jó, kdyby to bylo ylespoň do plenky. To bychom ho nemuseli stále dokola převlékat. A to u toho smo zdrhá 😀

ulidark
27. kvě 2009

Ahojky.
Mám dotaz. Malé jsou 3 týdny, vychytáváme čůrání a kakání po spaní někdy i po kojení dopoledne i odpoledne. V noci jsem ještě nezačala. Chtěla jsem se zeptat, jak máme pokračovat dál? Mám začít kojit na nočníčku? Když jsem to zkoušela, nějak mi to nešlo, ale asi to chce trochu cviku. Nebo máme pokračovat dál jen takhle, aby si malá zvykla? Přece jenom je to ještě prcek.
Díky

kunak
27. kvě 2009

nam ted Eliska yacala takz lukovat, ale yjistila jsem, ze jakoby ceka na "vrchol" toho lukovani a pak to pusti, takze nase cinakovani ted provadime na zemi, ona ma paty na zemi, jako by sedela a cely telo propnuty a pak vim, ze prijde curani 🙂

jsem zvedava na ten 11ti mesicni bojkot, koukam, ze ten tu maji skoro vsichni 😎

ptica
27. kvě 2009

v noci je super kojeni nad vetsim lavore, nam se stopro osvedcilo,zni to silene, aale vazne to jde.mimino se ani nevzbudi.

ptica
27. kvě 2009

jo a obdivuju ze to delas s tritydenni 🙂 a ze to tak jde

lentilka11
27. kvě 2009

ulidark, já jsem v noci bezplenkovat pořádně nikdy nezačala a myslím, že to byla chyba 😎
párkrát jsem to zkusila na číňáku a docela to šlo (jen jsem často nevychytala ten správný okamžik)

tak jen s chutí do toho.. 😉

ptica
27. kvě 2009

v noci bylo u nas zasadni nedavat curat kdyz chce clovicek jist, to je pak vellky rev a taky neodnaset z postele a moc nesvitit. dokud sem to delala, hrozny. on chce zaroven spat, jist a curat, kdyz mu to umoznim, pohoda. jen se ne pokazde vzbudim vcas.

sywys
27. kvě 2009

Obdivuji kdo stíháte v noci bezplenkovat. Malá čůrá většinou až nad ránem při prvním kojení (často až skoro ke 4h) ale já se pokaždé vzbudím až když už dost dlouho cumlá ručičky - a to už je mokrá skrz. Bezplínky to v noci nejde, to by maminka nesměla mít tak dobrý spaní.

Ptico a lavor, tyjo... ještě ji někde držet - s tou starší jsem poctivě sedávala, odříhávala, teď se svalím do postele, vyndám prso a usnu. Zjistila jsem že čím míň s ní vexluju tím míň blije - a v noci když pije v leže tak neublinkává vůbec. Usne a spí.

Lentilko proč myslíš chyba? Z nějakého zásadního důvodu?

alline
27. kvě 2009

ahojte, som tu prvy krat na Vasej teme, co je to ta bezplienkova metoda? dakujem

lentilka11
27. kvě 2009

sywys, zaprvé nepoužívám látkovky, ale alany (sice je ta vlhkost taky cítit, ale asi ne tak "dobře" jako z látkových plen) a už to možná dává našemu bezplenkování jistou trhlinu, zadruhý mám dojem, že se prostě za těch téměř 11 měsíců naučila spát i v mokru, že si prostě zvykla..
(nejdřív jsem ji nechtěla svlíkat, protože byla moc malinká, pak byla moc zima, pak jsem byla moc unavená...pořád něco - taky jsem neměla číňák a lavorek mě nenapadl, ten teda taky nemáme.. 😀 )

takže průběh naší bkm byl následující:
začaly jsme v 6 týdnech nad umyvadlem, spouštěcí zvuk jsme vypustily, šlo to bez něho
do cca 6. měsíce super, vychytávaly jsme 99 % kakání, čůrání jak kdy, úspěšnost střídavě 50-80(?)%
průměrně 1 plena přes den, jedna v noci (v noci nekaká, kojily jsme ještě nedávno i 8x za noc, plína nacucaná totálně)
jak začala mít další zájmy, zhoršovalo se to nejdřív s čuráním, od 7./8. měsíce i s kakáním.. (dle úspěšnosti 2-4(5) plen denně)
teď mám dojem, že se to lepší, ale taky na to dost dlabu..jsem spokojená, že E. ví, co se od ní na nočníku čeká, často si řekne, často taky ne, průměr tří plen zůstává +/- zachován..
určitě by to mohlo být horší..ale momentálně bych to u nás nenazývala bezplenkováním 😅
poslední 3 noci se budila jen 1 nebo 2x na kojení, s omezením příjmu mlíka je i míň načůraná plena..snad to vydrží

nechci to hrotit, co půjde, to půjde..čekám na fázi, kdy si začne na nočník sedat sama... (základy má)😎

alline- vyčerpávající popis bkm máš hned na první straně této diskuze

zitaje
27. kvě 2009

Ahojte baby, dufam ze moj prispevok nebude uplne odveci. 😅 Mozno sa niekomu bude hodit takato nasa skusenost. 🙂
Minuly vikend sme boli prec a namiesto latkoviek sme pouzivali jednorazovky (fialove TESCO). No a moje dieta sa za tie tri dni trikrat pokakalo, co sa mu nestalo uz dlhe tyzdne, a takto za sebou hadam nikdy v zivote (teda od prikrmov), kedze odmalicka kaka mimo. A cikat tiez nebola ochotna, dokonca ani na nocnik si nechcela sadnut, bola som z nej zlahka nestastna. 😖
No a vratili sme sa domov, zabalila som ju do latky a vsetko po starom - obcas sa pyta sama, a ked sa trafim do spravneho casu, vyprazdni sa do nocnika.
Cize u nas jednorazove plienky su absolutne demotivujuce. Je pravda, ze peluse mame flanelove a cez den jej nedavam ani separacky, takze citi, ked je mokra, a aj hlasi. V jednorazovke nebola ochotna so mnou komunikovat na temu cikania - kakania. 😒

ptica
28. kvě 2009

sywys to mas stesti ze cura az nad ranem🙂 S. cura po kojeni okolo druhe, kdyz se nevzbudim vcas, pocura se uz pred kojenim. lavor zni fakt silene, ale jak rikam, pohoda🙂ta poloha je vyfocena i v knizce Bez plenky a miiminu nevadi a u nas jde jen o to si to pripustiti ze to jde;)

bezaz
28. kvě 2009

bre ranko
tak ste ma pekne "nastrasili", ze cim bude buba starsia, tak to pojde horsie
bkm v noci absolutne nehrozi, koli mojej pohodlnosti, okrem toho ninka tak casto cura, ze bu som ju len davala curat 😝
tiez latkujeme, ale v noci nene, prave koli tomu curaniu
a dnes 3. den po sebe pekne kakala do lavorika, uz mame aj nocnicek, tak som zvedava, co nan povie 😅

yancha
28. kvě 2009

Vikinko, hlásím, že problém stávky je díky tobě vyřešen 😀 . Tak moc dík. Zjistila jsem, že chce prostě sedět sama na klasickém sedacím nočníku, naštěstí netouží po tom, čůrat ve stoje, to bych asi musela koupit to shewee, haha, to si nedokážu moc představit 😉 . Když se tam poprvý vyčůrala, tak jsem měla úplně slzy v očích, protože já už to chtěla celý zabalit, furt jsem jenom měnila pleny.
Lenkokt, nemáš náhodou stejný problém, jako my? Jestli už sedí, tak může sedět na hrni sám 😎
Ad čínský nočníček - jestli ho někdo chcete, tak nabízím big cup růžový i s víčkem, my už ho potřebovat nebudem, viz nahoře.