Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sisa.b
15. únor 2009

vlastne som tym chcela povedat, ze teraz si davame pokoj od bkm.

kristynna
16. únor 2009

HOlky, omluva. Já nechtěla, aby to znělo smutně, nebylo to tak.
Paní Dobrunce bylo 89 a poslední tři roky nemohla po mrtvici mluvit, chodit ani se sama najíst. Já ji znala teda jen poslední rok a půl - takže jsem ji moc poznat nemohla, ale když zemřela, měla najednou takový výraz, že člověk věděl, že její duše je konečně osvobozená od všech těhle trápení. Byl to hrozně silný zážitek hlavně pro její sestru, se kterou žila celý život, a já jsem ráda, že jsme se o to neochudili tím, že bychom ji dali do nemocnice. NO ale já mám taky jistotu, že smrtí život nekončí a potvrdil mi to i její výraz, takže to pro mě bylo jendodušší. HOdně mi to připomínalo porod, přes bolest se narodí nový život - ona se skutečně narodila pro nový život.
Takže ještě jednou se omlouvám, rozhodně jsem nechtěla šířit špatnou náladu a rozhodně ne ve spojení s touto situací - to by mi Dobrunka neodpustila 🙂

kunak
16. únor 2009

Kocky, tak tohle uz zacina byt na povazenou: 😀 😀 😀 Sen z dnesni noci - velmi strucne.

Jedeme kdesi na horach na lyzich velky sjezd a najednou pred nama obrovsky obchodni dum se jmenem
Bora Berlinger 😀 😀 a s bilboardy: Prave vyslo Diaper Free. Tak tam vbehnu a tam probiha tiskova konference. Vsichni si v ruce nosi knihu a ja si ji zbesile chci koupit, ale uz je vyprodana. Tak jdu aspon na zachod a tam sedi pani a rika mi - vitejte na prvnim zachode na svete, kde si muzete vybrat zvuk pri kterem budete curat... 😀 😀 😀

Probudím se a malá chce na záchod - tož tak je to s náma.... jen jsem se musela podělit s BKM nočními zážitky 😎

sonulah
16. únor 2009

kunaku, to je úžasnej sen 😀 😀 😀

kristynna
16. únor 2009

Kunak 😀 😀 😀 Tohle je přeci sen Bory, ne? ONa chce prezentovat bkm jako mainstream 😀 Paráda 😀

sueanek
16. únor 2009

kunak: Bomba sen 😀 A DiaperFree je fakt vyprodana, v tom ma sen pravdu...

papol
16. únor 2009

kunak, tak to je vidět, jak móóóóc bys tu nedosažitelnou knížku chtěla a ... místo toho máš jen bkm v reálu 😅

bora.b
16. únor 2009

kunak, tak o tom se mi zatim jeste nesnilo 😉 ale memu muzi uz mozna 😀 😀
sue, df vyjde v cestine az tak v kvetnu, tak to fakt vyprodany neni, ne? ale doufam, ze pak brzo bude
papol, jak ...jen bkm v realu? 😅 v realu je to prece daleko zabavnejsi nez v teoorii, ne?

papol
16. únor 2009

bora, to rozhodně,to JEN mělo být v uvozovkách.

kunak, pěkná bmk fotka 😉

sueanek
16. únor 2009

bora.b: Jak se to bude jmenovat cesky, mimochodem? Prelozilas to ty?

Diaper free jsem objednavala ve dvou eShopech - prvni pravil, ze je v CR vyprodana a bez sance na sehnani, druhy se ji pokusil sehnat a po pul roce napsal, ze dodavatel zklamal a nedodal... jsem rada, ze je to takovy trhak 🙂

papol
16. únor 2009

kunak, můžeš mi, prosím napsat, co je to tvoje moto?

listicka77
17. únor 2009

sue, DF přeložila Kristulátko.

kunak
17. únor 2009

papol: ...ja jsem ty a ty jsi ja... (aztekove)

jinak uz se tesim na navleky, zatim mame vsechny velky - ale babi uz nam plete. Kazdopadne, ted jak je zima, tak na to zase nemam ji vytahovat venku - uz se tesim na jaro, leto, podzim 🙂

jinak, vcera jsem zase cetla, jak deti nejsou schopny zadrzovat sverace (grrr) a kdyz vidim to nase maly dvoumesicni stvoreni, jak me boucha tlapickama, abychom sli(y) curkosit a kakosit, tak se fakt pousmivam.... hele myslite, ze kdyz nedelaji rodice bkm, ze decka prestanou davat najevo, ze se jim chce? nebo to jde poznat vzdycky...

a na to DF se moc tesim, i kdyz si to bohuzel asi nekoupim v obchodaku BB 😀

papol
17. únor 2009

kunak, děkuji za vysvětlení 🙂

papol
17. únor 2009

kunak, nám jsou pro změnu všechny malé. Klučík už má velikost jako roční 😀 a když to objednávám přes net, tak vůbec nevím, ...

elephant
17. únor 2009

Ahoj,

kunak - ja mám dve staršie deti bez BKM, a oni to potom fakt neoznamujú. Častokrát ani to, že už sú pokadení. ☹ Ja som ich odplienkovávala okolo roku a pol, ten starší už normálne hovoril, a nepovedal nič. Ale hlavne je problém s nočným čúraním, mladší má stále na noc plienku. On sám ju už nechce, ale zároveň nedokáže zostať suchý, ani sa v noci na čúranie zobudiť. Občas (napr večer v aute) nám zaspí bez plienky, a veru sa sem-tam počúra, ani sa na to nezobudí. Aj cez deň sa mu stáva, že si "cvrkne". Práve preto mi napadlo, že s malou skúsim BKM, či sa odplienkuje jednoduchšie.

Inak sa nám darí s malou dobre, akurát dnes som si hovorila, že už to skoro beriem ako samozrejmosť, že sa vyčúrka do misky. Najspoľahlivejšie to je po spaní v šatke, alebo keď ju nechám rozbalenú. To len zakňúka, ja ju dám nad misku, a je to tam! 🙂 Mám z nej fakt radosť. 😀

sisa.b
17. únor 2009

ele, super, ze sa vam tak dari 🙂 ja teda este stale nerozoznam, kedy sa jej chce. ona aj ked kaka, tak zatlaci a vtom uz aj pusti. ziadne varovanie predom nepoznam.

elephant
17. únor 2009

no, ja reagujem, keď zaplače, a skúšam: 1. cikanie/kakanie, 2. prebalenie, 3. papanie, 4. hojdanie/nosenie, 5. spinkanie.
jedno z toho zaberie určite 😀 Inak samozrejme presne nerozumiem, čo kedy chce, proste skúšam. Mám šťastie, že kaká zriedka. A tiež, že chlapci sú u našich na prázdninách, tak mám čas sa s týmto zabávať 🙂

sonulah
17. únor 2009

u nás to takhle časně (ve 2 měsících) bylo takový hekání a neklid s kopáním nohama....... jojo, to bylo tak krásně vidět, teď je to možná taky hekání, ale kdo to na tom objeviteli má poznat, žejo 😉

kili
17. únor 2009

ele, no sranda je, že prso je na 3ťom mieste 🙂 . ak niekto nebkmje a dáva prso na 1mieste, tak potom že je dieťa nekľudné, keď nedostane prso, keď ho predtým tak dostávalo 😝

kunak
17. únor 2009

ele - to je parada, kdyz uz to clovek vnima jako samozrejmost....

musim rict, ze v dobe kolik (18-21h), co uz nam trvaji asi 3 tydny, mame skoro vic pocuranejch plen nez za celej den, to je fakt hukot jak ten drobecek cura a cura a cura a place. Uplne s ni mam ted psycho jit na prvni nocnik po kolice....uz aby to bylo za nama...

kili
17. únor 2009

tak už sa mi celkom darí chytať S. kakanie a začínam mať pocit, že už si aj počká, kedy ho na nočník dám, že najprv poprdí a čaká. Ale že by som tušila, kedy ciká, tak to ani náhodou.
dnes aj včera som chytila 2x kakanie a jedno išlo do plienky.
u A. sme mali nejaké zlé obdobie (asi som bola trochu mimo ja), ale dnes už to išlo celkom dobre. až do 18.40 žiadna nehoda, ale potom ide 5proti5 a to už nevníma nič, žiadne značenie, len čučí na telku a vyčúra sa. takže dnes boli dve nehody.

sisa.b
17. únor 2009

kili a znakovanie nepomaha? 😕 myslela som, ze ked sa naucia deti znakovat, tak uz je to bez nehod 😝 tci som len naivna? 😀

kili
17. únor 2009

sisa, no ale oni ešte neznakujú 😕
a pochybujem, že je to vtedy bez nehody, však aj 3-4r deti, čo sa už pýtajú majú sem-tam nehodu, keď sa zabudnú

sisa.b
17. únor 2009

jaj 🙂 ja len ze ste sa tu kdesi bavili o znaku na kakanie, tak som myslela, ze znakujete 🙂 a nehody samozrejme mavaju aj vacsie deti

papol
18. únor 2009

elephant, tak to mě těší, že nejsem sama, kdo to takhle zkouší.

kunak, u nás to je také někdy tak, že malý čůrá a čůrá.
Má suchou plenku, vyčůrá se do umyvadla a pak se za chvilku znovu vymočí do plenky a hlásí to pláčem, tak ho jdu balit a ... on se mi vyčůrá do prostoru a ... takhle je to i několikrát za sebou.
Někdy se vyčůrá a nechce za nic zabalit - to mi teď dělá často. Nevím, proč to tak je. Zkouším ho tedy ještě chvíli držet nad umyvadlem a ... nic, tak ho chci znovu zabalit a on se moc zlobí, tak to zkouším znovu a... zas nic. Potom už ho zabalím i přes jeho veliké protesty a za chvilinku je to v plence. 😖
Ach, jo. Pak už rezignuji a nechám ho, ať si čůrá do plenky. Každou chvíli ho pak samozřejmě musím přebalovat. Nejsem moc trpělivá a říkám si, že je dobře, když se nám to alespoň někdy podaří.

elephant
18. únor 2009

Papol, a skúšala si nechať ho proste rozbaleného? Ja viem, že už je väčší, a možno by niekam ušiel 😉 , ale možno naozaj len chce byť "naholo". Julianka je tiež najspokojnejšia, keď ju nechám po vycikaní rozbalenú. Občas sa takto vyciká, ale väčšinou to už zachytím do misky. Hneď ako dá najavo, že sa jej niečo nepáči ju nechám vycikať a častokrát je to ono. Ale hlavne ju nemusím vyzliekať 😀 A je to asi aj pre mňa prínosné, že si viac zvyknem na jej signál.

papol
18. únor 2009

elephant, to je možné, ovšem my doma takové teplo nemáme a už teď je nachlazený. No, ještě neleze. To by mě opravdu donutilo honem reagovat na každý jeho podnět, aby nebyl po svém vodotrysku nebyl mokrý celý a nemusela jsem ho celého přebalovat 😀 . Ale asi to tak bude, že chce být volný.

Já už s tím chtěla kolikrát praštit, protože mi přijde, že nic jiného nedělám, jen běhám s malým na WC a rozbaluji a zabaluji a nakonec stejně většinou jen přebaluji. Klučík má už přes 9 kg, sedět neumí a děsně se po všem natahuje, takže mám co dělat, abych ho nad tím umyvadlem vůbec udržela. On je v poho, povídá si a já s ním balancuji 😀 . Když ho pak položím, vidím modré fleky jako modřiny, jak jsem ho držela a nemohu ho už asi držet jinak. ☹ . Ono mu to samozřejmě opět zmizí, ale mě to vadí, protože se bojím, abych mu neubližovala. Nějak bych asi potřebovala mít tři ruce: 2 na držení kluka a 1 na ochranu proti vodotrysku 😀 .

elephant, kolik máte doma °C? To jen tak pro inspiraci.

kunak
18. únor 2009

my 20°C a priznam se, ze se trochu bojim ji nechavat rozbalenou...

elephant
18. únor 2009

Máme tak 22. Keď ju mám rozbalenú, ponožky jej nechávam, tie sa prípadne prezlečú rýchlo 🙂

S tým držaním, mne je to najlepšie, keď si sadnem na zem, medzi nohy dám misku, a malú držím tak, že ju vlstne opieram o seba. Čiastočne pri tom aj sedí na miske. Nešlo by to takto s malým? Keď to robím postojačky na prebalovacom stole, držím ju príliš vzpriamene, a to sa mi pri tom často vyblinká 😒