Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

lulukn79
8. únor 2011

ahojte dievcata. obcas to tu citam a potrebovala by som poradit. BKM robime ciastocne...odchytavame kako a cikanie obcas.Z nesignalizuje a ani nesignalizovala. odchytavame do umyvadla, ale po zavedeni prikrmov kako zhustlo a Z ma uz skoro 8,5kg tak je potrebna zmena nadoby 😉 a tak potrebujem poradit, ze co je z practickeho hladiska lepsie. nocnicek alebo riadne wecko?
a ci ten prechod riesit postupne alebo jednorazovo?
nemaju deticky problem robit BKM aj s niekym inym ako s maminou? myslim tym, ze ak by Z strazila napr.moja mama?
dakujem

sussanah
8. únor 2011

@zlilly no obrovske to na tech detech je, ale zas je to jen na noc, tak si myslim, ze to neva. Nebo alespon muj si nikdy nestezoval 🙂
@lulukn79 Me prijde praktictejsi mit nejaky nocnik (at uz prenosny nebo klasicky, az bude sedet). Je to lepsi v tom, ze je to prenosne, kdyz se cestuje, tak ma mimco "svoje" jiste 😉 Prechod jsme my resili jednorazove, proste bylo najednou neco jineho a finito. Ale nutno dodat, ze mojemu pri prechodu na nocnik bylo 14m 😅 prosvihla jsem totiz tu spravnou dobu ho presedlat z BKM nocniku na klasicky sedaci a pak se ho proste nechtel vzdat.
Co se tyce bkm s nekym jinym, tak to bylo taky vekem. Do toho 8m mu to bylo vcelku jedno, potom jen se mnou nebo s tatou, ted uz se necha posadit na nocnik v podstate kymkoliv. Tohle ale hodne zalezi na diteti, muj mel opravdu docela vtipne separacni obdobi a cizi lidi proste nesnesl, takze ani bkm neprichazela v uvahu. Ale nektere deti jsou takove, ze "jdou " s kazdym, takze ja treba davala malou od kamaradky nad umyvadlo uplne v pohode a to me vidala tak jednou za 1-2m.

lulukn79
8. únor 2011

@sussanah dakujem a este jedna otazocka ako to riesite v napr. v lete na prechadzke? tiez nocnickom, ci na volno do travicky? lebo ja malu len nosim, nema rada kocik a tak si neviem predstavit, ze by som si v igelitke nosila nocnicek 😀

sussanah
8. únor 2011

@lulukn79 no my bydlime na vesnici, takze maly cural od cca dubna pekne na travicku a uplne bez problemu. Ono ja jsem kruta matka, takze kdyz je to nutne, tak ho dam vycurat venku klidne i ted. Ale Zas precejen uz mame velkeho kluka, nejaka zima ho uz jen tak nezdola a navic je hotovy do 2min vcetn svleceni a obleceni. U vas bych klidne jak se otepli zacala i venku. Jen teda nejake rozumne soukromi poskytni, maly nesnasel, kdyz mel pocit, ze se nekdo diva 😀 (coz se mu ani nedivim..)

mamusia
9. únor 2011

Ahojte,

my mame fest bojkot teraz,vobec nechce najma cikat do nocnika,kakat ako ju zastihnem,ze jej treba..... No zakazdym hlasi "kaka"ked to bud ide urobit a kym k nej pridem uz je to tam,alebo ked to uz urobila,za kazdym jednym razom.....no neviem,co tak bojkotuje teraz 😒 a hlavne ja sa citim uz tak unavena,ze uz ani nemam sily ist pre nu co najrychlejsie,ako zahlasi a rychlo ju davat na nocnik 😖 Ale ked sa jej nechce,tak uz aspon pokyve hlavou,ze "nie" ked tam sedi a sa jej spytam......Tak sme teraz na tom asi takto 😒

mamusia
9. únor 2011

A baby periete niektora v pracich gulickach plienky?

misha_
9. únor 2011

@lulukn79 My jsme meli cca do pul roka misku na doma a tu samou na cestovani. Pak jsme zacali davat B. doma na nocnik a venku jak se to hodilo, nejradsi rovnou na travicku. Pres zimu jsem venku bkm neresila. Misku jsem si davala do umyvadla, abych nemusela sbirat hovinka. Ted asi budu ven nosit igelitaky, jako pro pejska. Nase hvezda totiz kadi nekolikrat za den.
A nema problem nechat se vycurat babickou. Ted mame problem my poznat, kdy se ji chce. Dneska mame tri pokadene pliny ☹ A jednou hlasila uplne uzasne, ale jak uz jsem byla vecer hotova, nenapadlo me, ze chce na zachod. A jeste jsem ji okrikla. Uzasne je, jak na ni pusobi voda. Prakticky vzdycky se mi pocura, kdyz napoustime vanu a na bazene to je nekolikrat behem par minut za sebou. A vubec nezalezi na tom, jestli predtim byla nebo ne.
@mamusia Co jsou praci kulicky? My mame jednu velkou kouli, ale moc nefunguje. I kdyz na nase bryndaky nefunguje skoro nic. Davam k tomu praci orechy a sul na skvrny a jde to.

luty
9. únor 2011

@mamusia Tak to su rada, ze nejsme s tim bojkotem sami🙂 Promin, nemyslela jsem to skodolibe!!! Naopak Te obdivuju, jak to s druhym v brisku zvladas!!! J.leze jako das a navic se zacal postavovat. Nema na malickosti jako curani cas, i u kojeni ho musim drzet temer nasilim! Vetsinou si rafne prso a chce i s nim nekam odlezt... I kdyz vidim, ze ted se proste musi vycurat, tak neni sance ho udrzet nad nocnikem (porad ho klubickuju nad nocnikem). Nedovedu si predstavit, ze bych ho mela brzo posadit na nocnik a nejak ho tam udrzet 😒 Takze chytame tak max. rano. Moc to neresim, jsem rada, ze ho stiham chytat pri padech, kdyz ho jeste ty nozicky poradne neudrzi 😝

lea123321
9. únor 2011

@s.arik Podla mna je na tom viac dobreho ako zleo 🙂 Urcite viac lasky a straveneho casu mamicky s dietatkom,taktiez aj vecsieho porozumenia...A to ze to zatazuje chrbticu ...ved pokial mamicka drzi babo na rukach nad umyvadlom alebo nad cinskym nocnikom je to blbost ...hlavna vec ze kopa mamiciek ,hoci baba nevedia sediet uz ich podopiera vankusmi a bohvie cim ,to podla nich chrbtici neskodi 🙂 A je milion milon milion veci ktore skodia ovela viac 🙂 Ja obdivujem maminy ktore bezplienkovu metodu praktizuju....ja som sa o tom dozvedela az prednedavnom a moja bambula uz ma 10 mesiacov,no aj tak neviem neviem ci by som to dokazala 🙂

johanka.
10. únor 2011

Dlho som sem nepisala, lebo velmi nebolo o com 😒 Ale prisla som teraz povzbudit baby ako @mamusia a @luty ktorych deti maju ine starosti ako nacvicovat cikanie do nocnika. U nas to bol brutal bojkot, ja ani neviem kolko, ale viac nez pol roka. Snazila som sa udrzat aspon ranne cikanie do nocnika, spravidla sa to darilo, no boli obdobia, ked ani to nie. Za tie mesiace bolo len par dni, ked bola ochotna cikat do nocnika, a kakanie slo zasadne do plienky. Do toho ju este prehanalo zo zubov, cele mesiace 😠 takze som si naozaj uzila prepieranie plienok, takych, ze som mala vacsinou chut celu plienku vyhodit. A v poslednych dnoch sa stal zazrak. Rano sice velmi cikat do nocnika nechce, lebo ved zacal sa den a treba zit, ale zato vecer a pred obednym spankom si ochotne sadne. A vecer sa don vzdy s radostou vykaka, doteraz kakala hocikedy, uplne nahodne. Zrazu sa zacala strasne zaujimat o osud obsahu nocnika, tak to chodi so mnou s nadsenim vyhadzovat a splachovat do zachodu. Na cisty nocnik sa zase posadi a zase tlaci, takze kaka tak na dva-tri krat, a vynasanie a splachovanie je vyznamna spolocenska udalost 😲 Hovorim tomu "vecerny kakaci ritual". Fakt treba uz len vyckat, kedy sa tie deticky rozhodnu, ze im to tak lepsie vyhovuje, netlacit na ne prilis a ani si to nebrat prilis k srdcu. Zda sa mi, ze je to presne o tom istom ako pri standardnom odplienkovani, ked sa mamicky zacnu snazit az po dvoch rokoch, akurat s tym, ze bkm deticky uz vedia o co ide a vystihne sa ich skore rozhodnutie. Ktore urcite prichadza skor nez po dvoch rokoch.

johanka.
10. únor 2011

aby bolo jasne, odplienkovane zdaleka nemame, vacsina cikani ide do plienky, ale ako to teraz vyzera je vyrazny posun vpred oproti tym dlhym neuspesnym mesiacom.

evi_
10. únor 2011

@johanka. to jsi napsala hezky, že je třeba si to nebrat k srdci 🙂 ...občas mě to namíchne, že nad nočníčkem se začne vztekat a za chviličku to pustí do plínky 🤐

Čtu knížku Bez plenky...kde je psáno, že miminka nečůrají na toho, kdo je zrovna nese. ...no a dneska ráno jsem malou chovala a ona se posrajdila do plínky (asi 10 min předtím jsem jí dávala na nočníček a ona nechtěla). Tak nevím jestli je to normální, nebo mám miminko, které vesele čůrá a kaká na svoji maminku. 😎 Co vaše mimi - dodržují zásadu snažit se nečůrat a nekakat na maminku?

Zlilly - a když dáš v noci vyčůrat drobka na nočníček, tak se to nelíbí? Asi před měsícem jsem zjistila, že když vezmu malou z postýlky, když se probouzí a není ještě úplně probuzená...tak jí nakrmím a dám nad nočníček....tak v 70% případů je suchá a vyčůrá se. Je teda pravda, že je dost ospalá, a tak třeba chvilku čekám, než se probere natolik, aby se vyčůrala...ale prozatím se vždycky probrala, vyčůrala (i se zavřenýma očima) a za chvilku zase chrupkala v postýlce.

luty
10. únor 2011

@evi_ U nas celkem fungovalo "dite prece nepocura toho, kdo ho nosi", ale muselo se jednat o velmi pevne objeti, takove to poponaseni se nepocitalo. Spise jsem mu pomohla se vykadit a vyprdet, kdyz jsme ho klubickovala v naruci. Posledni dva dny mi dokonce cura i v satku. Takze bych rekla, ze je to individualni a zalezi na situaci. A kdyz musi, tak musi. Muze ho pak nosit maminka s tatinkem dohromady a nic nenadelaji.. 😀 Jo a ze zkusenosti vim, ze nejlepe se kaka na maminku, kdyz se nekam specha. No, mozna se prckovi jen nelibilo, co jsem mela na sobe, a chtel me nejak donutit se kompletne prevliknout 😀 😀 😀

luty
10. únor 2011

@johanka. Dekuji za povzbuzeni. Ja to ted fakt ani nemam cas resit a smutnit. Uz jsme jeden bojkot prekonali, kdyz jsem mela mastitidu, a vim, ze J. nakonec nezapomnel. Kdyz jsme se z toho vzpamatovali, slo to krasne. Az se to u nas uklidni, urcite si vzpomene🙂
Jinak se mi moc libi Vas kakaci a splachovaci ritual🙂 Je to krasne, kdyz vidis, ze rozumi tomu, co dela 🙂

slunicko_e
11. únor 2011

Zdravím, o bezplenkové metodě jsem se úplnou náhodou doslechla až dnes. Mám 5měsíční holčičku. Jediné co jsem zatím zvládla najít je, že pokud se s BKM nezačne včas tak v 4m se strácí signály. Můžeme je ještě obnovit? Možná se to tu už probíralo, ale těch 191 stran... Tak se kdyžtak nezlobte 😉

zlilly
12. únor 2011

@evi_ zkousela sem to zezacatku, to mi nad nocnickem spal, pak mel obdobi, kdy v noci skoro necural, ted sem to chtela zase zkusit, ale vcera delal i pres den nad hrneckem takovy sceny, ze sem v noci nemela odvahu to zkusit. az se trochu uklidni tak to zas vyzkousim.
mmch mrnopus je peknej saboter 😀 vcera vecer sem si nachystala spoustu plinek na noc, s vv jako vycpavkou, chtela sem zkusit jak se to osvedci. mimi usnulo o pul desate. ve dve sucho, ve ctyri sucho, az v sest byl pocuranej. takze jsem zjistila prd 😀 no uvidime dneska. vubec mam pocit, ze od toho pondelniho ockovani nejak min cura 🙄 ? ale on ted konecne i min ji, takze je snad vsechno v poradku.

sussanah
12. únor 2011

@slunicko_e ja bych to klidne zkusila, za pokus nic nedas 😉 Pravdepodobne signaly uz asi nebudou, na druhou stranu jen velmi malo miminek opravdu signalizuje, je to hodne o casovani a intuici. Takze vyzkousej, treba bude mala zrovna jedna z tech, ktere to bude vyhovovat a prijde na to rychle 😉 Zacala bych temi klasickymi casy (po spani, po jidle) a pak zkusila treba vychytavat kakani. Urcite bych do toho nesla ted uplne naplno, to by vam mohlo dost narusit vase dosavadni zvyky a zbytecne vas to stresovat 😉 drzim palce 🙂

lucikan
12. únor 2011

Zdravim, rada by som sa podelila o nase skusenosti s BKM. No nemozem hovorit o bezplienkovani, na to sme moc pohodlni 😅 (ja a manzel, na drobca to zvalovat nemozem, hihi) , ale ta komunikacia u nas funguje podarene. Vzdy to ale maleho necham urobit do plienocky a tu mu nasledne hned vymenim (vsak ako inak, ze). Este ked som bola tehu a dopocula sa o BKM, prislo mi to fascinujuce a som si povedala, ze to isto vyskusam. Babo bolo na svete a moj pocit bol: "ak aj signalizujes, netusim o tom". No ale pomohlo nam to, ze maly sa pred kakanim bolestivo pucieval. cca ten prvy mesiac. V snahe pomoc mu chudatku, sme postupne prisli na to, ze pekne mu zabera vyzliect ho, rozopnut plienku a nechat ho to zo seba "vykopkat". Ako sa tam tak pucieval, chytila som ho za rucicky, naklonila sa nad tvaricku a tak povzbudivo som mu vravela "kaki-kaki". Dnes je drobec takmer 4 mesacny a kakame tak, ze si na to moje kakikaki niekedy aj pocka. On vzdy kaka nadranom (medz 4-6 hodinou) a viem to tak, ze po niektorom z nakojeni sa ostane mrvit a mrvit. Tak ja ako taka matoha, hlavne ak je to o tej 4 sa nad neho naklonim, chytim rucicky a zacnem s tym kaki kaki. No a drobec zacne po chvile strielat (ale stale to moze byt nahoda, ze ano))). ALe jasne ze to nie je taketo idealne stale. Mam pocit, ze sa vykaka vtedy, ked vie ze som vedla neho a venujem mu pozornost (cize ak si lahnem v tme vedla neho, nevykaka sa ale bude sa mrvit a mrnkat). U neho neexistuje ho najst zrazu pokakaneho, vzdy k tomu potrebuje ten doprovod, najcastejsie som to samo ze ja. Pokial ide o cikanie, to my prislo uplne mysticke zo zaciatku, nevedela som si predstavit, ako by sme to mohli odsledovat a nieco s tym robit. Tu musim povedat, ze mam normalne pocit, ze to maly nas k tomu priviedol sam. Zacalo to mozno okolo 2 mesiacov, ked uz u nas pekne fungovalo to "verejne" kakanie s doprovodom. Maly bol v pohode a zrazu mrnkot, taka nespokojnost. Netusili sme preco. Kedze my dost ficime na tom, ze vacsinu neurcitej nespokojnosti u nas vyriesi to vyzlecenie spodku a rozopnutie plienky, tak sme to urobili opatovne. NO a zrazu maly sa vycikal. Toto mohlo trvat aj take dobre 2 tyzdne kym mi to docvaklo. Jasne, nebolo to na 100%. Stale ani nie je, povedala by som ze je to tak na pol na pol. Najintenzivnejsi signalizuje (alebo vtedy to najlahsie ja viem precitat?), ked sa ideme kojit alebo kojime. Vtedy sa prisaje, pusti, prisaje, pusti a tak dokola, kym mi to nedojde. A to vam poviem, zo zaciatku mi to pekne dlho trvalo, pochopit, ze co to vlastne chce. A potom najlepsie to funguje v noci. ja mam pocit, ze on sa v spanku skratka nevycika - minimalne mu nachadzam mokre plienky o ktorych by som nevedela ze budu. Stale ta schema, nakojim ho, ulozim nech pokracuje v spanku, on nie, mrvi sa, tak ja vyzleciem, rozopnem plienku, pridrzam mu ju, chvilku pockam a potom sa vycika.
Tak zatial ale vsetko ide do jednorazovych plienok, nejak nemam chut ho drzat nad nocnickom alebo umyvadlom. Co ale planujem, az sa posadi, budem ho usadzat na nocnik. Uvidime, ci nam to vytrva. No dost som toho popisala 😵 MOzno niekoho inspirujem 🙂

susuq
13. únor 2011

@slunicko_e Ahoj, ja by som tiež povedala, že to pokojne skús, malá určite rýchlo pochopí, že v suchu je lepšie ako v mokrej plienke a nejako už ti to postupne začne signalizovať. Možno to bude dlhšie trvať, ale určite to nejaké ovocie prinesie. Hlavne netlačiť na pílu. Držím palce

jitka_
13. únor 2011

Ahoj, tak jsem malou zase posledně přechválila. Jak se pochlubím, hned se to zvrtne. Včera a dneska se pokakala do plíny, ale totálně!!!! 😖 Včera jsem vařila a dneska jsem taky cosi dělala, že jsem ani nepostřehla, jestli si malá v postýlce jenom nadává nebo volá, že se jí chce, no asi volala. A hrozně se poslední dobou na nočníčku vzpírá a ječí, ale to proto, že se jí nechce, jinak když zrovna chytnu dobu, kdy se jí chce, tak je to okamžitě a bez křiku. Má teď hrozně moc práce, to lezení a zkoumání všeho nového, tak je to přebalování boj. Ach jo...

dugyna
13. únor 2011

@mamusia ja periem plienky v gulickach ..a davam tam este prekarbonat ..cize puer

dugyna
13. únor 2011

inak kocky chcem sa pochvalit po dlhej b´dobe..mozno spominate mali sme problem ze mala necrula do uyvadla az vzdy ked sme ju polozili na zem a isli sa hra..alebo ked som od nej odbehla. no a problem bol asi v tom ze uz asi nechcela chodit do umyvadla..lebo som ju skusila davat do serblika a tam sa mi hned na prvy krat vycikala 🙂 ,predtym totiz do serblika nechcela..asi dolsa na to ze uz je velka kocka a uz treba do serblika 😉 .
no teraz sa nam v celku dari kakame len do srblika a ciaknie tak 2-3 nehody za den sa stanu, niekedy aj mojou vinou lebo az potom ma osvieti ze mi to davala najavo/to ked mala pouzije ine hlasenie eko mrnacanie/
v poslednej dobe mam pocit ze na obed ked spinka sa budi koli cikaniu..ze jej treba mate s tym skusenost? a potom spinka menej..
@jitka_ to poznam vzdy ked niekomu malu pochvalim ..tak 2-3dni nasledujuce su uz o nicom..tak dufam ze ked som sa dnes pochvalila ze som nic neuriekla 😒

lumarque
14. únor 2011

@jitka_
TAk to ani ja casto neviem, preco sa maly rozculuje, ci chce ist na nocnik, alebo mi len nadava 🙂 a potom sa tie plienky plnia, hehe

sussanah
14. únor 2011

@dugyna super pokroky 🙂 Jo buzeni kvuli curani, to zname. Je to docela nevyhoda, ale byla to otazka asi jen maximalne mesice a potom se bud v klidu vycural nebo proste vydrzel. V noci se mi zacal budit na curani kolem 9-10m (do te doby jsme v noci nedavali), takze si to vylozene vyzadal. Pres den se to obcas stavalo i pozdeji ( i ted semtam), ale to se proste vycura a kojenim ho vetsinou znovu uspim. A kdyz ne, tak to dospi az vecer. Jo holt ma to i svoje nevyhody 😅

susuq
15. únor 2011

@dugyna Ahoj, nas sa mi tiez doma budí na cikanie. Ale v kociariku vydrzi, alebo to pusti do plienky a spi dalej. Doma by spal najviac hodinu a potom ho zobudí cikania a v kociari spí aj tri hodky. Aj v noci sa budí na cikanie, nikedy má celú noc suchú plienku a zobidí sa aj tri-styrikrát. Vycikáme, nakpojíme a spí dalej. Ale tá suchá plienka je skor výnimka, lebo bud ja hned nevstanem, alebo on nevydrzí, kým sa vyzlečieme, alebo to tam už pustil predtým a ja sa len utešujem, že to sa určite len práve teraz vycikal.... 🙂

lmm
15. únor 2011

Ahoj vespolek, po dlouhé době nakukuju. Vítám nové BKM agenty. My jsme byli na prázdninách, jak je u malé zvykem, mimo domov se zlepšila, takže máme plíny s nočníkem tak půl napůl. Včera ve vlaku poprvé zaznakovala, že chce čůrat (já to na ni hraju už tři měsíce). Ale do gatí to klidně pustí, hlídat to musím spíš já. Dneska jsme byli na očkování, tak uvidíme, co to s ní udělá.

dugyna
15. únor 2011

@sussanah dnes som pozorovala ze mala uz dvakrat v spalni mrnkla...cize asi jej treba curat ..rozpatie casove bolo asi 1,5h. no ale cez den nam pospala 2,5h vkuse..asi 30min pred spanim curala a potom az po spanku. ale niekedy je hore za hodku....tak to sledujem ze hej ma aj nevyhody...ale zase som stastna ze mala sa uci uz cikaniu ako velkacka..a dufam ze po lete uz budeme bez plienociek...
@susuq tak ono ako kedy dnes pospala mala 2,5..ale asi aj tym ze 30min pred hajanim cikala....vonku v nositku mi pospinka ako kedy dnes bola po 30min hore /boli sme na nakupe/ vacsinou v tom case spinkava....ale len 30min dala..ale ako vas tu tak citam je mozne ze jej trebalo cikat a preto sa zobudila...vyciakala sa do plienky hotovo.
mozno je rozdiel v tom aj ze jed som vonku mala ma pienku a preto cinkne....a preo aj tvoj maly vonku spinka v kuse/teda ak davas na von plienku/

kocky na jar sa chystam nosit malu bez plienky..davate detickym na von len nohavicky miesto plienky..ale dam davate nejaku vkladacku pre istotu?

mamusia
16. únor 2011

Ahojte,

tak my sme s nocnikom stale na bode mrazu 😖 Zoinka sice uz ponad 2tt stale hlasi,ked to urobi,ze "kaka" si povie aj na cikanie aj na kakanie,no do nocnika nespravi nic ani keby co! 😠 😀 Robili sme prerabku,tak bol cely byt rozbombradovany,tak si aj trosku myslim,ze to ma s tym suvis,ze jej to vadilo a nemohla sa sustredit a aj jej to tak teraz ostalo.....no uz sa zas davno nestalo,ze by nepovedala,ze je pocikana,alebo pokakakna,ked niecco spravi do plienky,hned mi hlasi takym nestastnym hlaskom 😀 tak dufam,ze to je len nejake pred obdobie pred odplienkovanim 🙂
A drzim palce vsetkym,ktoym to ide dobre,alebo aspon ako tak 😉

mamusia
16. únor 2011

A este som zabudla napisat,ze aj ked vidim,ze ide cikat/kakat (za stol)a vezmem ju na nocnik,tak uplne prestane,akoby sa jej vobec nedalo,obleciem ju,zachvilku znova ide za stol,vezmem ju a znova nic a az ked ju necham tak,az vtedy sa vykaka/vycika do pllienky,proste ma nejaky odpor k tomu ☹

sussanah
16. únor 2011

@mamusia ahoj, ja bych to nehrotila, myslim, ze je to pokrok, ze pokazde, kdyz se pocura nebo pokaka, ze zahlasi. Takze si to dobre uvedomuje a treba za chvili zjisti, ze to bude lepsi hlasit predem 😉 Ja teda na nasem malem od toho 13m do ted toho 16m vidim i v tomhle ooooobrovsky pokrok, tak uvidis, treba jeste taky zacne. Kamaradky mala, ta vubec nehlasila, vypadalo uz to hodne blede a najednou si v 14m zacala sama rikat, kakani maji 100% a curani tak polovinu. Takze jeste nehazej flintu do zita 😉
Jak ti jinak je? Uz to mas docela za par 🙂

@dugyna ahoj, ja jsem davala v lete takove treninkove kalhotky ciste bavlnene s vlozkou a do kocarku nepromokavou podlozku. Na pristi si planuju koupit nejake natahovaci vlnaky z merina a davat pripadne cc do nich. V tech nejvetsich vedrech byl ale vetsinou jen ve slipech a v nich takova mala vlozka, at nemusim vytirat. Ale mival to tak pul na pul, tesne po vycurani jsem ho nechala jen tak, kdyz jsem sla neco delat, dala jsem mu tam vkladku. V lete uz byl docela velky a hlavne v tom horku jsem ho nenosila, ale kdyz nahodou nosil manzel v ergu, tak teda byl maly na ostro, on je totiz dost horkokrevny, takze i tak byli oba dva uplne spoceni a jeste navic do toho plina.. No radeji jsme to riskli, ale nikdy nebyl problem.