Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

bora.b
24. čer 2009

severine, mokoshop.cz bydli v praze, na pozadani je urcite mozne zajet si pro nej osobne:
ing. Petra Janoušková, bezplenková poradkyně, Mírová, Praha 10 - Kolovraty, tel:774 898 415

pouzitelnost je dana jen velikosti prdelky, nase trileta ho s radosti vyzadovala, kdyz se ji nechtelo behat z kancelare, kde ho mam nostalgicky vystaveny, na zachod 😉 ale ona je fakt tintitko

krista
25. čer 2009

Ahojky,
chtěla bych vás informovat o novince - po dosažení 10000 příspěvků už není nutné zakládat nové téma.
Pokud už vás někdo informoval, tak se omlouvám za opakování a děkuji za pochopení.

Krista

lenkicka
25. čer 2009

holky, reagujeme na zvuk!!!...Šimi se dneska 2x vyčůral na heslo i mimo "pospánkové probuzení"...jsem na něj pyšná 😀 ....a už chápu, proč za čůrání a kakání se chválí...i když je to přece přirozené 😀 😀 😀

somik
26. čer 2009

lenkicka, já Honzíka taky chválím, když se vyčůrá do nočníku na heslo, já ho pochválím ikdyž se vyčůrá na podložku a zrovna to vidím a hlásím čííí a když pochválím, tak se tak kráááásně usmívá....

Teď máme pár dnů, co víc načůrá do nočníku než do plínek, tak mám radost, ale je to fakt náročné. To člověk musí mít navařeno, naklizeno a Domča si musí hrát sám, ať můžu každé Honzíkovo zakňourání zbytřit a okamžitě dát na nočník, ale fakt to funguje 🙂 .

sisa.b
26. čer 2009

somik, to mas uzasne, ze ti takto krasne hlasi 🙂 nasa opica minule pocikala tatinka a to sme na nu obaja pozerali. hrala sa s jeho mobilom, ktory drzal v ruke a pustila, ani okom nemrkla 😅
ale na zvuk reaguje ukazkovo. no pocikanych plienok sme mali menej, ked mala 3 mesiace ☹ ona uz dlhsie stvornozkuje, vsade je napchana, vsetko ju zaujima, takze sa mi teraz dost na cinaku vzpiera, aj ked sa jej chce. lebo velakrat ju ledva pustim na zem s holou prdkou a ona minutku na to urobi kaluz pod sebou 😠
no neriesim to, ked chytime, super, ked nie, nic sa nedeje. ale kakanie je u nas 0 bodov. raz za dva dni - do plienky 😝

yancha
27. čer 2009

Lenkicka, to je výborný 🙂 Šimi je šikulka, my taky chválíme, zkoušíme teď znak "šikovná" -tlesknutí rukama o sebe, hned jak se vyčůrá. Mám z toho opravdovou radost. No řekněte, zažijou plenkovací maminky tolik radosti z čůrání a kakání svých miminek 😀 ?
Jo, to mi připomíná: znakují vám děcka, když chtějí? Ty starší, tedy 😅 ...
My dáváme čůrací znak už dlouho, ale Tabi ho po mně ještě neopakuje 😲 😲
Somik, já si taky myslím, že to může být celkem náročné skloubit bezplenkování s domácností. A ještě s druhým děckem, ty jsi fakt šikovná. Taky určitě zafunguje intuice nebo načasování, třeba když budeš Honzíka nosit v nějakém nosítku, nevím jetli si "nosička". V knížce "Bez plen" o tom píšou, jsou tam i různé typy jak víc "využít" intuici.

xaverov
27. čer 2009

Yancha: dik za odpoved. Mala mi neznakuje "nocnik" ani nic tomu podobnyho, i kdyz ten znak ukazuju uz snad pul roku. Kazdopadne znak rozpozna, ale neudela ho.
Jestli holky bezplenkujete i s druhym ditetem, jste borky. To si neumim predstavit, je to docela casove narocny, kdyz ty vsechny minuty sectu..

bezaz
27. čer 2009

hojte, idem pre radu.. krpata zacala mat novu "modu", kaka pri jedle 😝 rano sa vacsinou vykaka, ale da este jednu davku ked je bud teda obed alebo sem tak aj vecer pri kasi.. tak neviem, ci mam prestat krmit a dat ju na nocnik, alebo to "ignorovat" 😝 dik za rady

lenkicka
27. čer 2009

bezaz, s tím sice zkušenost nemám, ale já bych přestala krmit a šup na nočník, a pak dojíst...tak mi to říká moje intuice 😀

holky, vy znakujete? To jste šikovný...taky se chystám to nastudovat a "Bez plenky" už mám taky objednanou. Somi, taky máš můj obdiv...klobouk dolů 😀

Hold mi "exotky" stále něco studujeme a učíme se, kéž by se naše dítka jednou sešla v jedné třídě...byla by to radost učit (jsem úča a hlásím se dobrovolně) 😀 😀 😀

bezaz
27. čer 2009

lenk dik, vyskusam, co mi na to povie 😀
tiez mam tu knihu objednanu a znakujeme, ale teda u nas sa tesime z prevych "papa" a pod 😀

labutka
28. čer 2009

konecne nejaky uspech s cinakom - dnes adam uz 3 krat kakal a vzdy do cinaku. 😀 huraaaaaaaaaaa 😀
ako ho mam naucit, ze kaka sa len do cinaku a nie do plienky? teraz som len zistila, ze tlaci, tak som ho rychlo odbalila a vyslo to... tiez treba nejake "kakacie" slovicko?

matilko
28. čer 2009

labutka, určite je potreba kakacie slovíčko 🙂 ja používam lulu a kaka 😅 každopádne malá sa už postupne konečne naučila kakať len do čínáka, len ráno je pokakaná do plienky, inak to púšťa až ked je rozbalená, tak ako postupne takto púšťa aj čúry, rozbalím a začne cikať, už aj to je pre mňa pokrok, ale nehlási furt ☹

Boli sme na SR a tam bola malá dokonalá, krásne po obede vždycky mega kako, z čoho bola moja mamina totálne hotová 😀 a potom sme párkrát mali suchú plienku a cikali len do čínáčku, no som nadšená! Malé pokroky, ale predsa pokroky 😉

somik
29. čer 2009

Holky, díky za uznání 🙂 , fakt je to s dvěma náročný, ono by ani přestat nešlo, protože Honzík se začne rozčilovat a ještě víc je rozčilenej, když má čůrnutou plínu a to i tu noční ještě před spaním, to je fakt nepříčetnej. Začali jsme BKMkovat i v noci, tedy on vstává na první kojení až ve 4 hod a to je prosím suchej 😉 , on zkrátka nesnese být v mokru, nijak mě to neobtěžuje ho dát k ránu vyčůrat. Domča stejně vstává v 5:30, takže toho tak jako tak moc nenaspím a to někdy i do noci koníkuju 😵 .
Ráda se pochlubím, že když nemusím nic doma dělat, tak vychytáme víc jak půlku čůrání, když musím něco udělat, tak jen třetinu, ale i tak to považuji za úspěch, kolikrát nechám nádobí, utírám ruce od jaru a běžím za kňourajícím Honzíkem 😀 . Dneska jsem šla kolem s prádlem mrknu na naháče a vidím velký bimbas, tak mrsknu prádlo na zem a beru číňák, ale Honzík už začal a jak ze mě vypadlo to čí, tak se mě asi lekl a zastavil to, tak jsem ho vzala do klubíčka a krááásně se vyčůral. Takže intuice taky funguje 🙂 . Knížku Bez plenky mám taky, snažím se číst, musela jsem přeskočit tu prní část, zdála se mi zdlouhavá, ale až dočtu tu druhou, tak se k té první vrátím 🙂 .
Holky, kde jste vzali znakování na čůrání? To vůbec neznám....

labutka, taky říkáme kakací slovíčko "ee" a tlačím jako s ním a zabírá to, on se vždycky taaak snaží 🙂
matilko, závidím kakání jen do nočníku, to Honzík to občas střelí do plínky a jak se při tom pěkně tváří 😀 . Kakání mi tedy nehlásí ☹ , ale čůrání joooo 🙂

lenkicka
29. čer 2009

bezaz, tak se mi to dneska stalo taky...kakání během večeře...tak jsem ho popadla, dala na nočník, vykadili jsme se, umyli ruce a pokračovali v jídle 😀 😀 😀

Somi a jiné pozitivní maminy...skočte se mrknout na Slepicarna.cz...spešl forum pro nás, které děláme tyto "vylomeniny" jako BKM apod 😀 😀 😀
a o tom koníkování do noci...to mi něco vykládej...konečně mám trochu časui pro sebe 😵

somik
29. čer 2009

My jsme teď začali kakat po kojení, jsem zvědavá, jak dlouho nám to vydrží... stejně je u prsa nahatý s nočníkem pod prdelkou - vždy připraven. Já na to moc zvyklá nejsem, tak mě už dnes dvakrát pokřtil, jednou jsem to chytla do ruky a podruhé jsem musela do sprchy 😀 😀... 😝

lenki, asi bych už nezvládla sledovat další diskuzi.... ale mrkla jsem tam a už mám střih na plínku 😀 zkusím ušít 😉 , líbí se mi ta podle HD pastelka, tu stále uvažuji, že koupím.

somik
29. čer 2009

yancha, nosím spíš venku, doma málo, hlásí i v šátku, ale jak ho venku rychle z toho vyndat a svlíknout? A kam položit? Jen řeknu, musíš čůrat do plínky, tak pak pláče ☹ .

labutka
29. čer 2009

a ked mate krpcov na cinaku, su k vam tvarou alebo chrbtom? ja mam adama chrbtom, a stve ma ze mu nevidim do tvare co robi, ale ked si ho otocim, tak mi na ten cinak tak nepasuje... 😕

matilko
30. čer 2009

labutka, ku mne je chrbtom, v podstate sa to asi inak ani nedá, nie? moja malá je u toho hrozne sústredená,mamina vravela, že ani nedýcha 😀

somik
30. čer 2009

labutka, mám Honzíka taky zády, když jsem si ho jednou otočila čelem k sobě, tak mě málem počůral, ale špatně se drží, až bude sedět, bude to lepší 😉. Já Honzíka pozoruji tak, že se na něj nakloním a spíš vidím, jak se tváří, když kaká, je pěkně soustředěnej a rudej 😀, jak se tváří, když čůrá nevím, jelikož sleduju pindíka, aby čůral tam, kam má 😀

Holky, musím se pochlubit, Honzík mi za dopoledne počůral jen jednu plínku a odpoledne jen dvě a to jsem dopoledne vařila a lítala kolem prádla! Akorát když šel do vany, tak se vyčůrat nechtěl, tak jsem si říkala, že ho dám vyčůrat až namažu a jak hledám mastičku tak mi lumpík počůral zeď 😝. Ale i tak to považuji za obrovský úspěch!

lenkicka
30. čer 2009

Somi, to je skvělé...kéž by nám to taky tak šlo...gratulujeme 😀 😀 😀
s tou kontrolou...mám ho zády k sobě...taky spíš koukám na pindíka, ať se trefíme a u kakání mu zrudne někdy i celá hlavička... má světlé vlásky, tak to jde dobře vidět 😀

yancha
1. črc 2009

Ahojky bezplenkové krasavice, byli jsme včera v Brně a Tabi 3x čůrus do nočníku ve vlaku, 1x počur v šátku 😝 , asi 2x čůrus v poradně a 2x počur do tréninkovejch kaťat. Babička hlídala asi hodinu a Tabi prý žádnej signál jen jeden prďoch 😅 . Myslím, že ten hrací nočňajs má své výhody, je na něm ráda, protože tam nemusí sedět zbytečně dlouho a nemusíme zkoumat a nakukovat, jestli teda už něco nebo ne. 😎
Somiku, s tím vyndaváním ze šátku to může být někdy potíž, ale zkus třeba úvaz dvojitý kříž, doufám, že se tak jmenuje... Začneš středem šátku vzadu a vepředu si uděláš kříž a prostrčíš tam Honzíkovi nožičky a adekvátně utáhneš. Nevím ale, jestli už ho nosíváš vertikálně. My jsme Tabi od tří měsíců už nosívali i vepředu. Výhoda toho kříže je v tom, že se dá děcko vyndat a nandat jednodušeji a můžeš nechat na sobě šátek uvázanej. Ale jasan, když má člověk ještě nějakou tašku tak vyndavat nočník a hledat vhodné místo k čůrání být problematický, teď v létě je výhoda, že je pěkně, takže venku se může skočit někam ke keříku...
Holky, nechcete dát někdy sraz? Léto začíná a můžem se někde sejít na půl cesty 😉 Třebas na víkend. Co vy na to? Tak pa, jdu si ještě číst, dokud Tabi spí.

yancha
1. črc 2009

Somik, pokládat vlastně možná nemusíš, jen si odložit zavazadlo, vyndat Honzíka, sednout si s ním, vysvléci a zamířit... No, jednoduše to fakt nevypadá 😒 . My v poslední době rozvazujem Tabi i na zádech sundáme, vyčůráme a leckdy je to jen planý poplach a zase navážeme 🙄 . Hm, ergo je v tomhle teda lepší...
Oj, koukám, že tu píšu pravopisný chyby, tak já myslela tipy, ne typy, sorry, viz výše

somik
2. črc 2009

lenki, ono to pokaždé takhle pěkně nejde, dneska jsem třebas musela vařit, tak jsem hold odbíhat nemohla ☹ ... Včera jsem byla se ségrou v zahradní restauraci no a Honzíkovi se chtělo kakat, tak jsme vytáhli náš hrneček a Honzík tlačil... tak jsem se ptala, jak při tom vypadá, tak prý se tváří jak werich 😀

yancha, když by byla poblíž lavička, tak položím na lavičku, ale sednout si jentak někam někde na cestě zrovna není kde ☹, když poblíž není nic, na co bych si sedla. Když jsou tyhle vedra, tak nenosím, vozím v kočárku nahatýho, to se dobře BKMkuje, nic nemusím svlíkat 🙂 , v šátku bysme se uvařili 😨 . Tabi je šikulka, to už nosíte tréninkové kalhotky takhle brzy? To je supeeer 😀 .

Jo, sraz by byl super, ale jak tak koukám, Uherské Hradiště, Ostrava, Frýdek-Místek, Bratislava.... holky, vy ode mne bydlíte moooc daleko....

ro.le
2. črc 2009

Ahoj, měla bych dotaz na vlňáčky Moko Midi z Mokoshopu. Potřebovala bych radu, kdo je psrosím používáte. Mám je koupené co se naše malá (teď 6 měsíců) narodila, ale nějak jsem se s nimi neskamarádila. Když jí je dám - stále přebaluji na zádech, takže volný konec provlíkám dopředu) tak jí to skoro vždy procucne nohavičkou a má mokré oblečení. V čem je ten fígl? Klasickou čtvercovku složím na čtvrtiny a pak na třetiny širší se do toho nevejde. Nebo je na ně ještě malá? Já fakt nevím a děsně mě to mrzí, že jsem si je objednala a nakonec je moc nepoužíváme. Poraďte, prosím.
Zatím většinu času používáme úžasné vlňáčky doma pletené viz následující odkaz. Ty krásně drží a ještě nám nikdy neprocucly. Nedám na ně dopustit. Máme de facto jen ty jedny plus ty moko midi do rezervy.

https://www.modrykonik.cz/bazar/show_entry.php?...

labutka
3. črc 2009

somik, ja tiež tak nejak nakúkam jak ty.

ja sa tiež musím pochlubiť. 😀 od nedele sme mali len 4 pokakané plienky, všetko ostatné išlo do číňáku. 😵 ale zato mám pyžamové gate trošku od praženičky, takže ešte posledná rada čo od vás potrebujem. - keď je po akcii, ako mám adama chytiť a utrieť mu zadok?

sonulah
3. črc 2009

labutko, já nesla pod umyvadlo - v klubíčku s číňákem pod prdkou, tam jsem nočník odložila a prdku umyla....

labutka
3. črc 2009

hm, len ja neviem co znamena v klubicku? to je tak, jak sa davaju male dievcatka cikat?
ja pouzivam tie vlhcene obrusky...

matilko
3. črc 2009

labutka, je to v klbôčku 😕 proste tak, ako dávaš dievčatko cikať na trávičku, ja maličkú preklopím akoby na bok na moju ruku, držím ju rukou za stehno, neviem to moc vysvetliť a utriem prdelku toaleťákom, pochopila si? 😅

u nás sa postupne zlepšuje hlásenie, dnes zahlásila na brušku, vzala som ju a fakt sa vycikala, takže super, a hlási mi niekedy aj u papania... kakáme úplne pravidelne, to ani nemusí hlásiť, viem, kedy to príde.

somik
3. črc 2009

labutka, úplně stejně utírám prdelku honzíkovi jako matilko, překlopim ho na ruku a tou rukou, na které mi leží, ho držím za stehýnko a utírám takié toaleťákem, vlhčené ubrousky jsou zbytečné, pokud je to čerstvé 🙂 .

matilko, jůůů, to je supeeer, Kájinka začala sama hlásit, to je ale šikulka 😉 .

Mě Honzík kakání nehlásí, jen pustí prso a tak se na mě zadívá, že jakoby říká teď to tam pustím 😀 . My jsme dnes kakali venku, já myslela, že bude čůrat, tak ho držím u stromečku a on začal prdět, tak jsme honem vytahovali náš hrneček a bylo to tam 😀 . Měl na odpoledne IB modrý puntík a večer jsme ji domů přinesli suchou 🙂 . Je super jak si miminka říkají, že se jim chce čůrat 🙂 .

matilko
3. črc 2009

somik, no je to super, až na to, že to moje miminko si to moc nehovorí 😅 a je normal, že dnes necikala 2hodiny vkuse? furt mala suchú plienku, na čínák som ju dala asi 100x a nič, pri každom zaplakaní som to skúsila... asi chudinka všetko spotrebuje, hrozne sa potí, ja tiež menej čúram v tých horkách...