Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jitka_
26. zář 2010

jo a to umělý jsem ještě nerozdělala. Spotřebovala jsem to mlíko z mražáku (a to už tam mám další zásobu, co odstříkám v noci), taky teď malá kaká třikrát za den místo toho jednou za dva dny. Ten čaj z těch bylinek nejspíš zabírá, cítím, že ty prsa nemám tak prázdný, i v noci odstříkám už víc než předevčírem. Tak aspoň něco, když už ne BKM.

lmm
26. zář 2010

@jitka_ nežehlit 🙂.

sonice
26. zář 2010

Ahoj babule,
som nahnevana ako brok. Moje dieta od 3. mesiaca nemalo jedinu zakakanu plienku az do vcera a dneska. Jednoducho strajkuje na nocniku!!! Doteraz bol uplne v pohode a v roku sa zacne sprajcovat. 😠 Robili to aj vase pokladiky? Je to len prechodne, ci musim zacat uplne odznova?
Reve a ryci, obluda mala. ☹

jitka_
26. zář 2010

@sonice tak to musí být něco ve vzduchu, to není jinak možný! My už od třech týdnů žádnou pokakanou plenku a už dokonce i dva dny a dvě noci na sucho. Ale místo toho, aby se to zlepšovalo, tak je to čím dál horší a dneska se úplně posrajdila 😖 Ale Tvůj je už velký, my máme teprve čtyři měsíce, zkus ho vzít na záchod, třeba už nechce nočník.

lmm
26. zář 2010

@jitka_ mně taky malá začala kadit do plíny až někdy ve čtyřech měsících. od té doby peru každé ráno. teď začala lozit, tak vedle ní začnu dávat nočník, jestli se k němu bude plazit, když bude chtít na záchod, jak tady někdo psal. jinak jsme na nule, už ani manduca nezabírá, a to jsme ještě před týdnem mohli chodit do lesa bez náhradní plíny. občas se zadaří v noci, ale jedině do záchodu.

sussanah
26. zář 2010

@sonice no prosim te me nestras 😲 Taky pomerne od brzkeho veku slavime uspechy, ted jsme ve fazi slipu na doma a venku curani do travy apod. Doufam, ze je to u vas jen nejaka prechodna doba, ale blbeje, ze v tomhle veku uz je neni tak lehke oblbnout, aby na nocniku chvili vydrzeli. Zkus zmenit misto, nic jineho me nenapada. Treba redukce na zachod?

ludmilabb
26. zář 2010

@sonice davno si tu nebola my sme uz fakt skoro kazda presla kakacim obdobim do plienky, jednoducho ked nechce tak to nema zmysel treba vyckat, ja som aspon vzdy ked zacala tlacit, rychlo rozbalila a utekala na zachod

izabelkak
26. zář 2010

@jitka_ v súvislosti s tým kojením, ak tvoja malá pozná flašku tak potom sa može jednovať na prsnníku aj preto že jej to netečie tak plynule ako z flaše... kukni na stránku annag, isto je tam nejaký rubrika prečo by dojčené dieťa nemalo poznať flašu a cumel....

a keď už som na téme BKM chcela by som sa opýtať asi skor mamiček starších detí čo už sedia, mali ste problém prejsť s čínskeho nočníka na klasický? my síce BKM aktívne nerobíme ale už od 4 mes. malú na číňak dávame, časujeme, malá sa do nočníčka často vyciká, kakanie už je horšie, ale na klasickom nočníku sedieť nechce, hneď z neho vstáva, pritom v klbku nad číňakom sa mi nevspiera.....

sussanah
26. zář 2010

@ludmilabb jak jste na tom ted vy? Uz odplenkovani nebo ve fazi nebo opet od zacatku? At mam nejaky svetly priklad 😉

sussanah
26. zář 2010

@izabelkak my jsme stale v klubicku nad nasim "cinakem", z klasickeho utika, tak ho nenutim 🙂
Ad kojeni - me dite poznalo jak flasku (dokonce par dnu bylo jen ciste na flasce v cca 3m), tak cumlik a kojeni fungovalo 🙂 Myslim, ze kazde mimco je v tomhle jine 😉

@jitka_ super zpravy 😵 Drzim palce, at vam to jde lepe, hlavne ty uz z toho mas urcite lepsi pocit 🙂

izabelkak
26. zář 2010

@sussanah veď práve každé dieťa je iné a u niektorého može flaša po pár použitiach znamenať odstavenie... asi by som radšej volila iný spôsob ak by bolo nutné prikŕmiť... ale tak to je každého vec ... Jitka to má isto naštudované...

hmm tak to som zvedavá dokedy budeme takto klbkovať🙂

ludmilabb
26. zář 2010

@sussanah my nie sme vzorovy priklad, viac plienkujeme ako bezplienkujeme
dokonca sa to zredukovalo len na jedno cikanie a kakanie denne, a mozem ju tam davat 10x denne a casovat jednoducho teraz to lepsie nebude a to sme uz byvali aj poldna v suchej plienke

ludmilabb
26. zář 2010

@izabelkak ja malu davam stale na cinak, uz usadzam tiez sme dlho "klbkovali"

sussanah
26. zář 2010

@izabelkak jj je to fakt mimco od mimca, nasemu nedelala flaska a prso zadny problem. My jsme meli nutnost nakrmit (ne prikrmit) a nebyl cas resit to hadickama nebo lzickou. Doma mel tatka flasku a ja byla na operaci, takze bylo vyreseno a nastesti to klaplo 🙂

jitka_
26. zář 2010

@izabelkak teď nevím, jak mám chápat to - Jitka to má isto naštudované - jestli dobře nebo špatně. Už jsem totiž unavená z toho neustálého obhajování, proč to dělám tak a ne jinak. Máma mi už čtrnáct dní říká, že je malá hladná, že mám přikrmovat, doktorka chce ještě počkat na ty výsledky. Měli jsme se minulý týden očkovat, jenže kvůli tomu nízkému přírůstku nás doktorka nenaočkovala, takže musíme počkat. Nervozní a vystresovaná jsem z toho dost, dělám, doufám, maximum pro to, aby malá dostávala moje mléko, abych se zase rozkojila, jelikož jsem alergička, moje mléko nemůže žádná uměla výživa nahradit. Ty stránky jsem študovala až teď a začala malou při kojení pozorovat. Podle toho, co píšou, se malá odtahuje při kojení, protože mléko už teče pomalu nebo už tam žádné není. Tak jsem začala přikrmovat svým zmraženým mlékem z flašky. To odtahování ale dělala už před tím, než jsem tu flašku začala dávat, takže tím to určitě není. Mě jenom nenapadlo, že bych mohla mít mléka málo, že proto se u kojení vzteká, až vážení u doktorky mě přimělo nad tím přemýšlet, co je špatně. Malá je při kojení hodně neklidná, když dávám kapky na lžičce, musím dávat moc velký pozor, protože mi už lžičku několikrát vyrazila z ruky. Na flašku byla zvyklá už z inkubátoru a neměla absolutně žádný problém přejít na kojení ze dne na den, proto jiný způsob přikrmování nebudu řešit, ještě víc by mě to stresovalo.

@sussanah nám taky nedělá flaška - prso žádný problém. Dneska jsem ji po kojení přikrmila flaškou jenom dvakrát 😉 Naší malé je jedno, do čeho se "zakousne", hlavně aby tam to mlíko bylo 😀

Děkuju všem za rady a za ochotu pomoct. Pokud máte nějakou osvědčenou radu, jak bych mohla ještě zvýšit tvorbu mléka, sem s ní. Jinak už beru svůj příběh o kojení za uzavřený...

sussanah
26. zář 2010

@jitka_ mozna uz jen rada posledni, vyprdni se na nase rady a delej, jak nejlepe uznas za vhodne a co citis, ze je pro malou nejlepsi 🙂 howgh..

jitka_
26. zář 2010

😉 🙂

lmm
27. zář 2010

@jitka_ a pak dej vědět, jak dopadly testy. držím pěsti 🙂.

jitka_
27. zář 2010

Tak u nás bkm totální katastrofa 😖 Včera jsem prala plínky a dneska budu prát zase, máme zase všechno počůraný. Je pořád počuraná a za úplně malou chvilku ani ne deset minut! Přebalím ji, jdu si uvařit čaj, jdu za ní a počuraná, jdu na záchod a hned zase za ní a zase počuraná, jdu jenom se psem na dvůr se vyčurat a hned zase za ní a zase počuraná a tak furt dokola, je to fakt kolikrát míň jak deset minut! Vůbec nehlásí (nebo to nevidím??), vůbec jí nevadí, že je počuraná, na nočníku se kroutí, to co chytneme, je fakt jenom náhoda, že jsem se zrovna trefila do těch deseti minut. Už jsem zkoušela ji víc obléct, jestli jí není zima a nic, zkoušela jsem ji chovat, jestli na sebe nepoutá pozornost, ale ona se počurá i v náručí. Když čurala každou čtvrt hodinu, tak se to dalo ještě načasovat, ale tohle se už nedá. Asi si dáme s bkm na chvíli pauzu, jinak fakt nevím co s tím 😖

luculele
27. zář 2010

Ahojte baby. Som tu nova, este len o BKM studujem materialy 🙂. Chcem sa opytat, vydavate zvuky ked sa ide cikat (popr. kakat) ? A co vase deti, ked su starsie, nesnazia sa ich opakovat? Take ze curi curi, ciki ciki, kaky kaky .... Dakujem

lmm
27. zář 2010

@luculele, podržíš nad nočníkem a říkáš nějaký zvuk. Někdo rozlišuje zvuk pro čůrání a pro kakání, my ne. Rozmysli si dobře, co budeš říkat. My používáme eeee, ale není to úplně dobré, protože eeee říká malá každou chvilku 🙂. Hodně štěstí.

jitka_
27. zář 2010

luculele my zase říkáme (teda jenom já, malá ještě neopakuje) ssssssssssssss. Máme jenom tenhle zvuk, taky jsem chtěla třeba kakaka pro kakání, ale jak můžu vědět, co zrovna se malé bude chtít?? 😀 Moje máma jí chtěla říkat eeeeee a to malá jakoby opakovala, ale vůbec si to nespojovala s nočníčkem, myslela si, že si hrají, tak jsme to zrušili.

Jinak jsme začali chodit čurat do umyvadla a s úspěchem, malá se vidí v zrcadle, směje se na sebe, nekroutí se a krásně se vyčurá. Tak uvidíme, jak dlouho jí to vydrží.

sussanah
27. zář 2010

@jitka_ to jsem ti chtela akorat navrhnout 😀 Kamaradky holcicka cura zasadne do umyvadla asi od pul roku, nocnik nesnasi. Pravda ze potom vytahovat z umyvadla to kakani je vcelku nic moc, ale aspon to funguje 😉 Me treba maly do umyvadla nechce curat ani za nic a to jsme prave s umyvadlem zacinali. Ted cura jen do sveho nocniku nebo na travicku. Je to ale docela problem, protoze kdyz jsme nekde na navsteve a nemame nocnik, tak radeji dlouho dlouho drzi, pak treba vycura jen to nejnutnejsi do umyvadla, ale plnou davku si schovava na travicku nebo na nocnik.

@luculele my teda rozdelujeme cururu a kakikaki. MM totiz na zacatku podotkl, ze prece nechceme, az jednou bude maly curat jako kluk, aby se pri cururu venku rovnou i pokakal 😀 A vim urco, ze i on to odlisuje, protoze kdyz to vidim, ze se potrebuje vykakat, tak kdyz to zacnu rikat, tak i vic potlaci. Jinak poc nedoporucuju ssssss jako curaci zvuk, protoze je to hodne podobne tomu, kdyz ti potom bude nekdo treba mimco utesovat a bude suskat 😉 Jinak nam zatim nic neopakuje, on totiz i kdyz uz mu bude rok, tak nerika vubec nic, ani nejake slabiky.

luculele
27. zář 2010

No super, neviem sa dockat, ked to budeme skusat. Asi to nebude take lahke, ako si teraz predstavujem, ale posnazim sa aby sme nemali tolko plienok a aby sme mali s malou dobre vztahy.

sussanah
27. zář 2010

@luculele ale ty bys prave mela verit, ze to bude uplne lehke a jednoduche. Ono to totiz casto funguje tak, ze cim vice prirozene to beres, tim lepe to funguje 😉

luculele
27. zář 2010

@sussanah 😉 dakujem

prave studujem stranku http://www.diaperfreebaby.org/index.php?module=...
je po anglicky, ale je tam viac menej vsetka teoria o BKM

lmm
27. zář 2010

@sussanah, aha, tak proto nám to nejde, já už beru přirozeně to, že peru co dva dny pračku narvanou plínama 🙂. Přestala jsem se počítat mezi BKM matky, párkrát za den to zkusím, jinak jen automaticky měním plíny. Kdybych to měla žrát jako na začátku, tak už jsem asi šedivá 🙂. Ale zato mi malá dneska vytřela bříškem celou podlahu. Je to super, když se dítě naučí lozit 🙂.

jitka_
27. zář 2010

@sussanah Já to ssssss říkám takové ostré a nahlas, když někdo utěšuje, tak říká spíš ššššš a potichu. Tak snad to bude dobrý, ale to čuru je asi lepší, tak že bych to ještě změnila??

sussanah
27. zář 2010

@lmm krasne 😀 nojo, ja uznavam, ze mam asi fakt stesti, ze nasemu malemu bkm proste sedla. Vidim to i u kamosky, zacali jsme stejne, ona byla na zacatku mnohem uspesnejsi, no a ted je na tom asi jako ty, az na to, ze ma papirovky..
@jitka_ pokud je na to zvykla a je v tom rozdil, tak to tvoje bude asi lepsi, treba to bude sama casem rikat. Ja se asi na to, ze maly bude rikat curururu hooodne nacekam, zatim nerika jedinou slabiku 😒

jitka_
27. zář 2010

@sussanah no právě jsem si říkala, že tohle ssss by mohla třeba brzo opakovat. A že had dělá "sssss", ji budeme učit, až si sama řekne "čurat" 😀