Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

karkuliak
13. kvě 2013

@ssassi super! tesim sa s tebou 😀
tak sa tu zasa zastav, ked bude novy bezplienkacik na ceste a informuj nas… pevne verim, ze uz tu nebudeme 😉
chichi

@alenavy pohoda … hlavne hlboky nadych a vydych 😉
urcite ta zvladneme niecim potesit ked tu ssassi nebude :-*

ssassi
14. kvě 2013

@alenavy ha ha. já sem budu koukat. a navíc existuje IP, že? 😀
@katka_brno dík:o)
ale tak já myslím, že ještě by nás mohly potrápit ty zuby... takže možná ještě něco připíšu - kterak se budu fstekat nad případnými loužičkami 😎

karkuliak
14. kvě 2013

@raduga ozaj, ja som uz nocnik skusala, ale my mame len 7 kil a mala mi donho padla 😀 a to ona sedi fakt dobre kdekolvek. asi by som si mala zohnat nejaky s mensim otvorom 😀

alenavy
16. kvě 2013

Tak jsem si uvědomila, že malá přestala dávat signály. Že asi nejedem bezplenkovou komunikační metodu, ale beplenkovou časovou metodu. Je možný, že si zvykla, že ji dám včas a přestala si říkat? Nebo změnila signály a já je nevidím? Došlo mi to včera, když nečekaně změnila rytmus čurání (to překvápko, když po kojení vydržela nečurat hodinu! Když jindy do hodiny čurá 4x!). Chjo... Nemáte někdo zkušenost? Vlastní nebo cizí?

Ha, prtě se probouzí, jdem čurat. Já se chtěla asi ještě na něco zeptat, ale teď nevím, na co 😀 Tak já jdu pro ten nočník a třeba si vzpomenu... Někdy 😀

ssassi
16. kvě 2013

@alenavy nevzpomeneš. už nikdy. co si matka na mateřské nenapíše, to už vživotě nepotká :o)))
jo, u nás to samý. taky mi přišlo, že se malej spolíhá na mě - šak máma je od toho, aby poznala, kdy se mi chce, ne?? co bych se vzrušoval 😝
ale dočkej klasu, jako husa času. viki už má rok a 9 měsíců a už si říká 😀 😀 😎 😀 😀 😝 😝 😎 😀 😝 😀

zlaticko444
16. kvě 2013

Ahojte, tak my sme tu novacikovia. Nie v bezplienkovani ale v pisani o nom. Manzel ma ukecal, vsak uz nieco napis... Tak pisem 🙂 My bezplienkujeme asi od 3 tyzdnov - teda skoro od narodenia. Teraz uz mame 8 mesiacov. Najskor sme chodievali nad umyvadielko, neskor sme dostali od krstneho z Prahy krasny nocnicek na bezplienkovanie, tak sa mi ulavilo, ze uz nemusim stale s malym behat do kupelne a od 5 mesiacov uz maly sam sedi, tak ma uz svoj vlastny nocnicek.
Kakanie sme chytali skoro na 100%, s cikanim dodnes problem, ale tak je uz teplo, neriesim, beha mi cely den bez plienky na zadku a ked uvidim, ze sa pocikal, tak hned prezleciem a veci vysusim na slniecku 🙂 Mame stale cca 5 nehod denne, ale je to tym, ze maly mi uz skoro chodi, hra sa a uplne sa zabuda pytat. Minule som ho nechala pobehovat uplne holeho, ze reku budem sledovat prejavy, ako sa tvari, ked cika. Figu, ziaden prejav, mlacka pod nim ako svet a on sa spokojne nerusene hral s hrkalkou. :D Tak kombinujem casovanie, sledovanie prejavov, spankovy rezim a jeho rezim... No snazim sa ale neobetujem tomu samozrejme vsetok svoj cas 🙂
Ja si bezplienkovanie neviem vynachvalit. Ked sa mi po dvoch mesiacoch bezplienkovania Simon pokakal do plienky, ani som nemala prebalovaciu podlozku nachystanu a ani som nevedela, co s nim. Tak som s nim asi dve minuty behala s pokakanym zadkom po byte a zhanala veci na prezlecenie 😀 Minule u nas bola kamoska a ked som videla, ako nechala svojho 9mesacneho prcka evidentne tiskat do plienky, tak mi to uz vazne prislo ako neskutocna lenivost, dat decko na nocnik...
Chcem sa vas ako skusene maminy bezplienkarky opytat, ako riesite to, ze sa dieta vzpiera na nocnicku. Casto sa mi stane, ze zachytim signal, dam na nocnik a maly sa mi zacne vzpierat. Ked ho vsak podrzim dlhsie, tak sa nakoniec vycika (pri kakani inak tento problem vobec nemam). Mam ho tlacit na ten nocnik? alebo ho nechat proste tak, ked nechce, tak nechce.
No idem, maly signalizuje... 🙂 ja urcite este napisem 🙂 Tesim sa na kazdu radu. Mam este kopec otazok, tak to tu budem pomalicky davkovat 🙂 Prajem pekne jarno-letne dni.
Veronika

alenavy
16. kvě 2013

@ssassi Hahahahahahaha 😀 Ale asi máš opět pravdu, doteď mi nenaskočilo, cože jsem to vlastně ještě chtěla 😅
A já tedy budu dělat husu a budu čekat na ten klas 😎

@zlaticko444 Ahooooj, tak to je fajn, že jsi manžela poslechla 😉 A to vzpírání taky znám, já na radu naší guru ssassi měním nočníky a místa. Většinou ji mám nad skládací Tescoma miskou v ložnici, když se se mnou začne prát, tak se přesunu i s tou miskou do předsíně, plácnu sebou na zem před zrcadlo a zkusím znovu. Dost často to zabere. Asi ji baví, jak funím, když se s ní a nadílkou v nočníku pokouším zvednout, bez toho abych vyklopila ji nebo ten nočník. Když ani to nezabere, tak se na to vybodnu a pochovám ji, chodím po bytě, zkoumáme všechno možný a pak zakotvím v jejím budoucím pokojíčku, kde mám jinej nočník, ten dám na přebalovák a zkouším vyčkat tam (tam máme taky zrcadlo). A když ani to ne, tak se vzdávám, zhluboka dýchám (opět guru), v duchu pěním a říkám si - dobře ti tak, tak se klidně počurej do gatí, když se ti chce (což je jí samozřejmě v tu chvíli úplně šumák). Matka ve stresu a dítě se tlemí... 😀

zlaticko444
16. kvě 2013

@alenavy Jeeee, dakujem za reakciu. Ano, to prenasanie medzi miestnostami, nocnikmi a podobne poznam. Dnes som s nim bola uz aj nad umyvadlom, aj nad jednym aj druhym nocnikom, aj pred zrkadlom, aj s takymi aj onakymi hrackami, dokonca sa mi dnes vycikal do vane a kukal, ze co za fontanku to dava... Ale dnes kvoli vzdoru som to niekolkokrat vzdala a vysledok je 4x prezlecene puncosky, 3x prezlecene bodicko, jedno pocikane kresielko a jedna deka. Takze dnes vyhlasujem, ze vojnu vyhralo moje vzdorovite dieta 😀 a uz beha po byte s plienkou a mama oddychuje 🙂
Ale ja mu to nedarujem, zajtra rano davam plienku zo zadku dole znova a ideme na to 😎

ssassi
16. kvě 2013

@zlaticko444 vítej.
nám se osvědčily změny poloh a místa. nočník, klubíčko, nad umyvadlem, nad vanou... no a hned jak začal malý stát, čuralo se na stojáka na něco. dělám to více méně do dneška. na dnešním špacíru jsme čurali na pampelišky.
ono jak se z něčeho stane rutina, tak to ty prťavý potvory přestává bavit a vymýšlí lotroviny. a u nás fungovala taky čurací knížka. soustředil se na obrázky, uvolnil se a v klidu vykonal potřebu.....
... aha a teď čtu, co ti píše žákyně @alenavy 😀 😀 😀 ..... takže jo, tak nějak 😎
a ještě bych poradila čurat tak jako by mimochodem, cestou někam. jít do koupelny pro prádlo - no a když už tam jsme, tak šup vyčurat. já když jsem věděla, že asi chce, ale byl uprostřed zábavy, tak jsem ho vzala a šli jsme se dívat z vokna, kolik je stupňů, jestli mají psi granule... a když už jsem ho měla v náručí, šup vyčurat. samozřejmě je vhodné dávat čurat při změnách aktivity (po jídle, při přesunu z místnosti do místnosti) tak, aby nedocházelo k narušení nějaké činnosti a hry. a když už je to nezbytné, mít v pokojíčku a u míst, kde si často hraje a pobývá, nachystané misky a kelímky, do kterých se dá cvrknout, aniž by se muselo opustit místo zábavy.
a když selžou všechny metody, nastupuje čas pro hluboké dýchání 😎 zavřít oči, pětkrát se zhluboka nadechnout a vydechnout... no a ony pak většinou přejdou ty tendence ke škrcení dětí, kopání do nábytku a třískání hrncem 😝

zlaticko444
16. kvě 2013

Ze ja som toho svojho manzela neposluchla uz davno 🙂 Dakujem, ze tu ste a podporujete seba navzajom aj mna. Su dni, kedy to clovek vazne potrebuje, hlavne ked mu uz ini klepu na celo, ze ci som normalna, ze take male decko pucim nad nocnikom 🙂

ssassi
16. kvě 2013

@zlaticko444 někdy mají i chlapi dobré nápady 😀 😀 😀
jo, já jsem za exota dávno. děcko nosím, spím s ním, bezplenkujem od narození. malej má jantarový korálky a černý hadry s lebkama. a právě jsem napsala výrobci jednoho nosítka, jestli neplánují šít černý. takže v klidu 😝
mě ty kecy okolí prvně ubíjely. pak jsem z nich ale začla paradoxně čerpat sílu. a já jsem taková držka, že jsem na úřadě uprostřed plné čekárny nechala dítě čurat do kelímku a kochala se těma výrazama a kecama, že to přece nejde a to není možný a bla bla.

byly i blbý doby, kdy malýmu rostly zuby a on se chodil naschvál počurat do kouta, kdy mě zrazoval manžel, rodiče, ať ho netrápím a nechám ho čurat do plínky... jsem na sebe pyšná a jsem moc ráda, že jsem vytrvala. stálo to za to. jestli se nám podaří druhé dítě, jdu do bezplenkování bez mrknutí oka znova

alenavy
17. kvě 2013

@zlaticko444 Joooo, to znám 😝 Když je zle, lezu sem, holky vždycky povzbudí a poradí. No a pančelka @ssassi je jistota, hihi 😉 Vypadá to, že z téhle diskuze hned tak nezmizí, neb žákyně (minimálně jedna, ehm) budou furt a furt otravovat 😀

zlaticko444
17. kvě 2013

Od rána jedna mláčka v obývačke na dlážke a jedna na koberci v detskej... Ach jo, to bude zase jeden z tých menej úspešných bezplienkových dní 😠
Ale nedám a nedám a nedám mu tú plienku na riť! 😀

Prajem všetkým pekný dník a ešte krajší víkend 🙂

ssassi
17. kvě 2013

@alenavy si z toho dělám srandu, ale těší mě, jestli někomu poradím a pomůžu. kdyby mně takhle někdo poradil. místo toho se mi všichni smáli a akorát mě od všeho zrazovali. v rodině a v okolí jsem v podstatě s dítětem jediná. postupně jsem si pár kamarádek s dětmi našla, ale ty začátky byly pokus a omyl. pokud jsem nechtěla poslouchat totalitní "rozumy". občas koukám večer na nově na ulici - akorát u toho večeříme. a fakt se směju. jedna aktérka taky bojuje s maminkou, co se na normu dívá jako na ujetou alternativu. akorát v podání tv nova je vrcholem "alternativnosti" látková plenka. o bkm asi neslyšeli. tak přemýšlím, jestli tam nenapíšu 😀 😀 😀

karkuliak
17. kvě 2013

dámy, ako vás tak čítam, tak to moje dieťa je také úžasné a v podstate momentálne tak krásne hlási …
pravdaže nerátam tú kalužku na gauči včera ani tú dnešnú v posteli 😉
kedže doma prakticky tiež 'beháme' bez plienky, tak tých pocikaných plienok máme fakt veeeeľmi málo. no tá pocikaná zem a karimatka 😀 a bodyčka a tepláčky… 😉 (beháme - čítaj - snaží sa dostať na štyri a pritom sa neskutočne rozčuluje keď sa rozplácne o zem)

@alenavy vieš čo, pred mesiacom a pol cca, my sme mali asi týzdeň taký, že malá vôbec nič nehlásila a spoliehala sa na mna a potom ešte mesiac mi ani nepípla celé doobedia, no už to prešlo a teraz hlási úplne ukážkovo, dokonca i kakanie, čo sme vždy mali také náročné…
nehovorím, že mama to vždy pochopí 😀, lebo keby áno, tak by sme nemali nič pocikané. 😵

kocanda2009
19. kvě 2013

ahojky, tak se jdu pochlubit s dnešní zkušeností u známých - sedíme na terase, prcek se vzbudil, kroutí se tak vytáhnu nočníček (žlutá miska), svlékám dítě. Oni koukají ale tváří se úplně normálně, v pohodě a kámoška pak akorát poznamená, že jsme dobře vybavení, že to je fajn, že jsou i takové malé nočníčky pro miminka. Jak je šikovný, že se tam dvakrát vyčůral a vyzvídala jak to poznám. Prostě konečně někdo kdo napoprvé nezíral na nás jako na blázny a neříkal, jak jsem hrozná matka, že dítě trápím 😀

Včera mně potešil i manžel na vycházce, prckovi se v kočárku evidentně chtělo tak jsem mu řekla ať zastaví, rozbalila jsem a šli jsme pěkně na travičku. Bylo to i s pidi kakáním ale manžel si pochvaloval jak se nám to pěkně povedlo venku ..

Mám radost, díky za BKM.Ony ty děti moc dobře ví, že je lepší ležet v suchu

alenavy
20. kvě 2013

@karkuliak Tak já tedy doufám, že si taky naše mrně začne znovu říkat🙂 Do té doby jsem pořídila další tepláčky (já měla jen dvoje - jedny se praly, druhý sušily), hezky v bazaru za 10 Kč jedny, no na případné počurání při povalování se doma na koberci dobrý, ne... Teď právě když mi jedny počurala, tak jsem dávala hned plenku, aby mi zbyly ty druhé. Tak teď jich bude víc do zásoby, než začne mrně hlásit. i když mám takový pocit, že do tý doby se maminka víc vycvičí a vystačily bychom i s těma dvěma kouskama😀 Ale lepší je být ve střehu a připravená, haha 😀

A včera jsme byly skoro celý den venku, s tatínkem na závodech kol, to je taková bomba, když se mrně vzbudí a člověk ho v klidu dá vyčurat, ne jako při těch minusových teplotách, kdy si člověk říkal - chudák bobeš, musí čurat do plenky. jé, bobeš je vzhůru, jdem čurat. Tak zatííííííím....

zlaticko444
20. kvě 2013

Ahojte spolubojovnicky. Nam sa akosi v bezplienkovani posledne tyzdne vobec nedari ☹ Ja som uz musela zase zaviest plienky - pampersky, lebo viac ako 5 pocikanych puncosiek denne /a to neratam este tie mlacky, ked maly behal po byte naholo/ mi pride dost. To, ze beha v pocikanych veciach mu vobec nevadi a niekedy si fakt dost neskoro vsimnem, ze uz je vlastne mokry... Cez vikend sa mi dokonca aj pokakal - ale tak asi to bola skor moja chyba, on sa na toto aj hlasil, len ja som ho vyzliekla neskoro... Dokakal totiz este peknu kopku do nocnicka.

Mam pocit, alebo sa to fakt mohlo stat, ze sa prcek uplne prestal hlasit na cikanie....? Sa mi to nezda, lebo sme cez vikend dost vela cestovali v aute a raz mi strasne zacal vystrajat, nechcel nic, ani jest, ani cajik, ani hracky... tak mi napadlo, ci on nechce cikat. Vyzliekla som ho v aute, dala nad serblik a on toho vycikal teda hodne... Je to fakt len tym, ze uz mi lozi po byte a uplne zazrane sa hra a proste sa zabuda pytat. Zlepsi sa to este? A samo? Alebo mam spravit nejake kroky, aby som to zlepsila ja?

Dakujem za rady.

vju
22. kvě 2013

Ahojte,
zatiaľ bábo čakám, ale plánujem ho čo možno najskôr nabehnúť na bezplienkovanie - lenže si neviem predstaviť, ako to mám kombinovať s nosením v šatke a neskôr v nosiči. Máte s tým niektorá skúsenosť?

majka1981
22. kvě 2013

@vju deti su dost spolahlive, ked su v satke/v nosici - zahlasia, vyberes, das vycikat, das naspät hotovo 😵 😅 😅

sonice
22. kvě 2013

@vju ahoj,neviem, presne ako riešoť Tvoju otázku.AJ ja o 3 týždne nabehnem na bezplienkovanie so satkou 🙂. SO synom sa mi cikanie nedarilo, no od 3 mesiacov kakal krasne do lavorka, nemala som odvtedy zakakanu plienku - nebolo treba ocistovať.

Asi to budem robiť systémom, dávať na lavórik vždy:
- po zobudení
- po nakojení
- prípadne pri pocite, že je treba.

No to sa len plány :D. Možno nám niekto poradí viac. Bo to vyberanie zo šatky, vyzlečenie... to zaberie určitý čas a predpokladám, že to nebudeme stíhať. Zo začiatku istotne nie, možno po pár mesiacoch.

rozarka65
22. kvě 2013

Ahoj,holky...dlouho jsem tu nenakukovala... 🙂 Eli je teď ve fázi,že protestuje proti plínce,což chápu,ale pořád to není v noci 100%...jak řešíte noc vy?

sonice
22. kvě 2013

@majka1981 aj novorodeniatka? lebo my asi riešime momentálne novorodencov, nie staršie.
ako napr. novorodenec nahlási, že mu treba??? Len pre predstavu, keďže ja som pri synovi nič nevypozorovala :(

majka1981
22. kvě 2013

@sonice ano samozrejme aj novorodeniatko 🙂 . novorodeniatko vela spi - a ked nespi tak ho kojis a davas cikat pred/po/pri kojeni, takze nosenie v satke nie je prekazka. novorodeniatko sa zacne mrvit , je nespokojne...

raduga
22. kvě 2013

@zlaticko444 hehe to poznám 😀 môj malý tiež už absolútne nesignalizuje (jedine keď je na rukách), ale on iba lozí a vymýšľa, takže na signalizovanie on nemá čas pánko 😅 takže časujeme väčšinu času. Ale tiež by ma zaujímalo, či sa niekedy vráti k tomu signalizovaniu, lebo nemám čas stále pozerať na hodinky 😀

111safary
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
alenavy
22. kvě 2013

@zlaticko444 @raduga Naše prďolka se rozhodla taky teď nehlásit. Tak doufám, že to přejde, a časuju. A teď to šlo, 2 dny a počuraná jenom jedna plenka (a to když byla s dědou, neb já úterky a čtvrtky předcvičuju, tudíž naháním vždycky hlídání, taťka čurat dává, po dědovi to nechci, jsem ráda, že je ochotnej si malou brát, natož ho přesvědčovat, ať ji dá čurat). No a dneska je doma taťka, a už je to hned horší😀 Člověk rozptýlí pozornost... Ale taky bych brala, kdyby zas hlásila... Trochu se tedy obávám, že si úplně zvykne, neb ji tak průběžně dávám, tak že si prtě řekne - ha, máma to zvládne sama 😀 Ssassi psala, že její malej taky měl takový období, že ho to pak přešlo, tak doufejme, že u nás to tak bude stejně 😝

@vju Ahoj, já začala až po šestinedělí a nosit až někdy kolem 3. měsíce, tak úplně neporadím, možná ale povzbudí, že když mám malou na sobě, tak spolehlivost čurání do nočníku je 100%, zatím. Trochu se teď bojím, neb kdykoli tu malou veřejně pochválím, tak mi to hned vrátí několika mokrýma plenkama v krátkým časovým úseku 😅

vju
22. kvě 2013

To sú celkom fajn správy, asi to nebude sranda zo začiatku, ale snáď sa zladíme a časom aj zošikovniem 🙂

raduga
22. kvě 2013

dnes som si povedala, že vyskúšame nočník po niekoľko nevydarených pokusoch, kde sa len predkláňal a špekuloval nad obrázkom, čo je na nočníku. Tak som ho posadila, povedala pišipiši a hneď spustil (inokedy to musím povedať aj trikrát 😀 ) ale takým prúdom, že to išlo mimo nočníka, tak som pohotovo musela pridržať pipíka 😀 no radosť

iwulew
22. kvě 2013

Ahojte, hlásím s mezi nováčky, zjistila jsem, že mám doma velmi talentované miminko alespoň co se signálů ode mne týče, jakmile ho dám nad umyvadlo a začnu syčet, tak tlačí a tak na 70% se něco i vytlačit zadaří, což vytvoří úsměv na tváři nám oběma 🙂 Ale signály od toho mýho šestinedělňátka jsou fakt nečitelný. Sledovala jsem ho při akci i před a nic, prostě jen kouká "do blba".. myslíte, že ještě něco přijde? Já ho dávám pro kojení, po probuzení a tak nějak intuitivně když si myslím, že by se mu mohlo chtít, ale nějaký signál by neuškodil 🙂
Díky předem za rady