Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

listicka77
4. dub 2009

na hřišti bkm vůbec nejde. má tisíc jiných radostí než se zabývat nějakým pitomým vyměšováním... 😀

než jsme šli ven, tak jsem ji dávala čůrat, na nočníku se vztekle prohnula do luku. tak jsem ji pustila dole bez (převlíkala jsem ji), ona vylezla na korbu své tatrovky a vyčůrala se tam... no chápete to?

listicka77
5. dub 2009

dneska před odchodem ven opět na nočník nechtěla. pak vlezla na tatrovku (oblečená) přikrčila se tam vkleče a zase slezla. tak říkám chlapovi "hele ona se tam asi zas vyčůrala". a on na to "prosím tě, včera se vyčůrala na korbě, tak si teď budeš pokaždý myslet, že čůrá, jo?" no a co myslíte? kouknu do plíny a je to tam.

ale dneska aspoň zas úspěch, že jsem včas poznala, že začíná tlačit. 😵

sonulah
5. dub 2009

tak včera dítě celej den nošený, bkm funguje při tomhle fakt parádně (vydržel i 4 hod výlet suchej)!!
takže jsme chytali "jen" zaručený momenty - pláč v noci, ráno, po vyndání z nosítka, po spánku a spotřeba plen (hnusek 😔 ) byla minimální, juchů 🙂

sonulah
5. dub 2009

lišti, co takhle dávat jí doma místo nad číňák nad tatrovku? 😉 😀

bezaz
5. dub 2009

hojda, tak my sme zmakli weekend u rodicov, ninka normalne struhala formu, najprv nechcela cikat pre "cudzimi", ale potom v pohodke, dnes rano sa dokonca aj vykakala {po troch dnoch} 😀

vikinka27
5. dub 2009

baby, tak posledne 3-4 dni sa drobny vracia z vonkajsich vyletov suchy!!! neviem ci je to teplom (cika aj tak menej, a zahustene - koji sa rovnako) alebo si proste povedal ze vydrzi - ale vydzri...
tocime jednu plienku za den (na vonku)....

len keby mu to chcelo fungovat aj doma. ale doma sa mu nechce... teda, hlasit 😉

tak a teraz sa to moze pokazit... 😀

listicka77
5. dub 2009

tatrovková story pokračuje. zas odpoledne vylezla na tatrovku a zaklekla. tak jsem ji vzala, svlíkla, dala na číňák, nejdřív se trochu vzpouzela, ale uplatila jsem ji prsem. no vyčůrala se... já jí tam snad fakt postavím nočník! (ale to už tam nepoleze, hehe!) a poznala jsem dneska i druhé kakací tlačení, hurá, to jsem ale borkaaa! 😀

matinka
5. dub 2009

ahojte, necitala som celu diskusiu, ale chcem sa vas spytat, ci mozeme zacat aj v 10 tich mesiacoch a asi ako dlho vam to trvalo? Diky moc... 😉 ocenim aj ked mi napisete, na ktoru stranu sa mam mrknut, lebo fakt nestiham byt vela na nete.

vikinka27
6. dub 2009

listi, nerozmyslaj. vopchaj jej ten cinak na tatru ;)

kunak
6. dub 2009

tak my jsme uplne rozhozeny - mala chytla rymu a skoro vsechno jde do plin (krome kakosu). V noci se chce jen kojit a hned u toho usne, tak ji na cinak netaham, jsem rada, ze zabere, ale rano se budime s nacucanou plinusi (uz chapu jak vypada nocni plinuse bez bkm 😎 ). Budi se co tak dve hodky, coz je trochu napor, na to, ze jsme byly zvykly spat s jednim - dvema vzbuzenima do rana. Do toho nastupujici chripka u me - uiiii, hrouti se mi bkm 😀 😀 😀

jinak listi, myslim, ze tatrovka to jisti 😀 😀 😀

pucina
6. dub 2009

Ahojte...hodně jsem o bkm slyšela a pár info také vyčetla ma MOKUSHA,a vidím že to bude opět má zavislost stejně jako látkové plinečky,kterým jsem úplně propadla,ikdyž ještě na praxi si budu muset chvíly počkat 🙂 chtěla jsem se zeptat jestli lze bkm aplikovat už po příchodu z porodnice?a také jestli mimiškovi nebude vadit,když máme doma trochu chladněji tak kolem 20C,máme totiž byteček uděláný místo bývalého sklepa v rod.baráčku,ted si sice stavíme vlastní ale něž tam budeme bydlet tak počítám že malé budou tak aspon dva ročky 😒

milwa
6. dub 2009

pucina - my jsme praktikovali od dvou tydnu, jen pri prebalovani, zadny casty zkouseni, ale brzo jsme najeli na to ze kaka se prakticky vyhradne mimo plinku. Prvni dny clovek vic resil jak se vubec to gumovy dite drzi, ale kdyz o bezplenkovce vis, tak to proste brzo zkusis...

Teploty bych se zas tak nebala, jak ma dite mesic, da se uz trochu otuzovat chladnejsim vzduchem, takze to bude asi v pohode.

milwa
6. dub 2009

No jinak mam problem, nas 12kg cvalik stale preferuje vylucovani v klubicku ale nechce abych sedela a mela mezi nohama golden cup. Takze ji davam curat do umyvadla, kakat taktez, akorat do toho umyvadla polozim ten golden cup, abych nemusela gruntovat umyvadlo. Jenze ja uz ji fakt nejak nemuzu unest. Obzvlast kdyz kouka nejdriv pet minut po vejrech a hraje si s nejakym predmetem, kteryho se zmocni - obvykle zubni kartacek - a pak teprv na dvacatou otazku, jestli bude curat, neco vyprodukuje, nebo da najevo ze teda fakt ne :(
Jak me boli ruce a zada, tak jsem nervozni a nastvana a to cele veci nepomaha.

Touzim po tom, aby byla ochotna sedet na normalnim nocniku, ale to se povede jednou za uherskej rok, obvykle kdyz uz ji tam posadim uprostred tlaceni...
Drzeni nad wc mi huntuje zada jeste vic, a ona se stejne vetsinou prohyba a chce pryc na nejaky vylucovani kasle. Kdyz jsem ji zkousela na wc normalne posadit, tak hned zacala slizat :(

Nemate nekdo radu jak na to, aby akceptovala sezeni na nocniku nebo wc jako standard?

vikinka27
6. dub 2009

pucina, da sa zacat uz od prichodu z nemocnice. ale ak budete vyhukani, a nebudete vediet co skor 😵 tak to nemusite uponahlat. zacnite vtedy, ked sa na to budete citit.
babatko treba opriet chrbatiko o seba - dat do klbockovej polohy, tak sa nezatazuje chrbtica.

chladno nevadi, aj my mame tolko, v zime nekurime (byt) - mame okolo 18.
na nohy navleky, bodynko, nieco co sa lahko rozopne s plienkou, aby Vas to nezatazovalo a idete ;)
okrem toho, ak nahodou budete nosit v satke, bude mu teplucko ;)))

sonulah
6. dub 2009

lišti, štěpánka asi nemá na vylučování ráda intimčo, když si leze na stupínek=tatrovku, což? 😀 😀

matinko, začít můžeš kdykoliv, asi to spíš už bude naučení na nočník než "pravá bkm".... zkus dávat vyčůrat v okamžiku, kdy se nejspíš dítěti chce - po probuzení, po jídle, po vyjmutí z nosítka/šátku (pokud nosíš) a spoj vylučování s nějakym zvukem (čččč, lulu) a uvidíš, ono to půjde samo, pak můžeš zkoušet dávat dítko i ve chvíli, kdy se to "hodí" - před spaním, atd...

kunaku, když se hroutí bkm a né BKM, tak je to ok, ne?
(hehe, BKM je v tomto případě batole/kojenec/matka 😉 )

xsipm04
6. dub 2009

Milwo: U nás to bylo hodně dlouho taky tak. Občas mi tady někdo radil sednout si, nočník dát pod ní a postupně při čůrání posazovat. U nás to ale nefungovalo, jakmile se malá dotkla nočníku, tak hned přestala. Nakonec mi někdo poradil, ať se na bezplínkovku úplně vykašlu na nějakou dobu a pak to zkusím znovu. Tak jsem to tak udělala a zhruba po 14ti dnech mi nechtěla už čůrat ani v klubíčku 😀 ale ani na nočník. Takže jsem pak na to nějakou dobu prděla, Nella nám mezitím očůrávala celý byt neb v plíně být nechtěla, na nočník nechtěla a chtěla si čurdit, kde se jí zachce, tak jsme jí pořád vnucovali, že máme taky ten nočníček a na něj se dá čůrat, až to najednou přišlo. Ale bylo to až cca v roce a 8 měsících 😅 čímž předpokládám, že jsem tě moc nepotěšila 😝

bora.b
6. dub 2009

milwo, klubicko se da praktikovat i na zachode: sedis, dite mas pred sebou, ruce oprene o nohy.

nebo normalne v sede, ale pod prdelkou ne golden cup, ale lavorek na zemi. ten nestudi 😉

milwa
6. dub 2009

sedet na wc s ditetem jsem zkousela, seskakuje :(
Ale asi zkusim to klubicko v sede a lavor, tak dik za tip, to me nejak nenapadlo. Ono me to tahani tezkyho ditete frustruje hlavne posledni tyden. Mala ma porad nejakej prujem nebo co, a tak dvacetkrat denne s ni startuju na zachod, protoze mruci a ono vetsinou nic.... Nevim co se deje. Asi ji proste to bricho boli... Snad se to brzo upravi.

vikinka27
7. dub 2009

milwo, detto u nas... tiez iba klbocko (a najlepsie nad umyvadlom). presne ako popisujes.
zatial som neprisla na sposob co s tym, ale ani romi nam do cca 1,5 roka nechcel sediet na nocniku. potom sme kupili podsedak, a to uz akceptoval.
vyskusaj podsedak.
klubicko v sede dole nie stale funguje. ked velmi treba, tak ano. inak zoskakuje 😵
ked na nieco prides, podaj dalej, aj ja neviem co s tym 😀

pucina
7. dub 2009

Ahoj všichni,chtěla jsem se zeptat zkušených BKM,jak to vlastně dělat v praxi a třeba v noci,malé mimi se budí cca.po třech hodkách,takže první ho vybalím z plíny,zkusím dát vyčurat,pak ho zase dám do plíny,nakojím a pak opakuji znovu?četla jsem že mimi často čůrá i po kojení nebo během,ale zase hodně dětí u kojení usne a to ho mám pak budit?Možná nad tím moc přemýšlím ale nerada bych někde udělala chybu,tak moc děkuji 🙂

papol
7. dub 2009

Ahoj pucina, já sice nezačala s BKM tak brzy, ale od druhých vím, že někdo kojil a měl mezi stehny číňák. Mimi se vyprázdnilo, kdy se mu chtělo a pak se jen uložilo. Jinak v noci se dítko dává vyčůrat jen před jídlem a spící se nechá nerušeně spát. Hlavně to nemá být stres ani pro mimi, ani pro maminku 😵

sonulah
7. dub 2009

pucino, já se kvůli nocím naučila kojit nad číňákem.... bylo to jednodušší než pak po kojení přebalovat pokaděný dítě, páč dítě mělo v podstatě čistej zadeček, stačilo otřít ubrouskem s medvídkem a zabalit
usnul pak většinou v pohodě 🙂

vikinka27
7. dub 2009

pucino, moje skusenosti: myslim ze zahrna skoro vsetky moznosti:
prvy syn cikal v noci 2 x - prvy krat niekedy do polnoci som neodsledovala, to som iba menila plienky. druhy krat pred kojenim. to sa zobudil, vycikal, zabalila som, kojili sme sa poleziacky a hned spali.
neviem ako by som to bola riesila, keby bol cikal pocas kojenia, v tej dobe este cinaky neboli 😉
plienky sme mali iba ako poistku, aj to do cca 9 mesaicov, potom uz bol v noci uplne bez plienok.

druhy syn cikaval pocas kojenia, takze aj ja som kojila nad cinakom. kym bol velmi maly, casto som nad nim rovno spala 😉 postupne sa mu cikanie pri kazdom kojeni znizilo na cikanie cca kazde 3tie kojenie (to bolo iba odhadom, ked som nestihla, tak som nestihla), teraz uz vydrzi celu noc necikat (koji sa stale 3-4x).
plienky vacsinou iba ako poistka, v istom obdobi som bola pomerne uspesna, dlho bol bez plienok, momentalne som sa k nim vratila, ale to len preto, ze uz som leniva ho davat na nocnik (spolieham na to, ze vydrzi),ale este tomu velmi nedoverujem. zatiial teda vydrzal... 😉

pozor!!!! mladsi sa mi budil na kojenie v noci kazdu hodinu, takze ak budes mat dieta, co sa budi cca po 3 hodinach, tak mas stastie 😀 😀 😀 (nestrasim, chcela som trochu pozdvihnut naladu 😵 )

ak ta bude zatazovat bezplienkovanie v noci, mozes dat jednorazovku, alebo bavlnenu plienku.
ak chces vyskusat nocnikovanie - nie je to naozaj nic zlozite. vacsinou tie uplne male babatka cikaju pri kojeni, takze ak budes bezplienkovat s novorodencom, tak pravdepodobne aj cez den budete cikat nad nocnikom. takze v noci to nebude ziadna veda, budes to mat natrenovane.
a suhlasim so sonou - je to jednoduchsie, ako umyvat dieta: na porovnanie:
starsi sa mi raz v sestonedeli (este sme nebezplienkovali) pokakal pri kojeni - do plienky. samozrejme, po vykakani dieta zaspalo. takze som ho musela ist umyt. tym som ho zobudila. kedze som ho zobudila, chcel nakojit. zaroven sa pokakal a zaspal. takze som ho musela ist umyt a tym som ho zobudila. do tretice to iste 😉
nehovoriac o pokakanych plienkach co trebalo preprat.
v porovnani s nocnikovanim kde utries dupku, zabalis a mozete spat nemas nad cim rozmyslat 😉
pri kojeni zaspavaju vsetky deticky, ide hlavne o to, aby si si to zariadila Ty pohodlne pre seba...

inak, na margo, ze drobny vydrzi celu noc necikat: vcera som ho chvalila tatovi, ze uz vydrzi necikat. a hovorim: a danino uz v noci necika, vsak, danino???... a on na to: ne-ne-ne 😵 😵 😵
take to bolo mile... 😅

zitaje
7. dub 2009

Necitala som to cele, akosi nestiham, len ma zaujala poznamka sonulah, ze ste sa dnes cely den nosili a dietatko cely den nepocikane - my to mame tiez tak!!! Cim to je ze v satke necika, alebo ovela menej? Fakt by ma to zaujimalo. Obcas dokonca aj povie v satke, ze chce kakat (rozumej cikat 😉 ) a normalne sa nam stava, ze jej vravim, aby vydrzala a ona vydrzi az domov, napr. 10 minut. Pripada mi to neuveritelne, kedze starsia dcera (od pol roka na jednorazovkach) v dvoch rokoch kricala CURAM! a uz to islo, nedokazala zadrzat. Tak sa stale znova cudujem. 🙂 A tesim sa. 🙂

lenkakt
7. dub 2009

pucino, podobně jako sonulah, pokud se dokopu k akci nočník, tak v noci přitom kojím.
scénář: mládě se mele a zakňučí, já sednu na okraj postele, popadnu mládě, narvu mu prso, sobě mezi nohy nočník a než mládě dopije, nočník je plný.
jiný scénář (nejdřív nočník) končí vykopnutým nočníkem, pláčem a čůráním do postele; ještě jiný scénář (kojit, pak přebalit) zas často končí pročůranou postelí - mládě totiž čůrá fakt hodně

a zitaje, naše mládě taky nošené v nosidle nečůrá, já myslím, že to je nějaký hluboký přírodní instinkt, nekecám... opičátko taky mámu opici nepočůrá, ona ho stihne dát stranou
ale moje mládě někdy čůrá, když se třeba probudí a nemůže hned ven (jsme v obchodě a není ještě zaplaceno, přecházíme silnici, čůrá zrovna starší mládě..) a nebo tehdy, když je úplně rozbité (zuby například)

listicka77
7. dub 2009

dneska jsem konečně koupila normální nočník (ale u mých rodičů ho má už dlouho). přinesli jsme ho domů, postavila jsem ho na zem, štěpuli svlíkla, posadila na nočník, ona se vyčůrala... 😅 kdyby to bylo vždycky tak jednoduché, že... 😀 zase dneska jednou čůrala (do plíny) na tatrovce...
a co se týká učení na nočník, tak sarik mi poradila takovej trik. ale samozřejmě ne na každý dítě taková věc funguje, že... gumovou (pískací) hračku naplnit trochu vodou a ukázat dítěti, jak hračka čůrá do nočníku. sarik s tím měla (po nějaké době) úspěch, miri pak začala chodit sama. já to nedávno zkoušela u mámy. dala jsem ji na nočník, ona se škubala pryč. tak jsem jí ukázala, jak žirafa dělá lulu a aby taky udělala lulu jako žirafa a ona fakt udělala. no ale možná to byla náhoda. 🙂

vikinka27
8. dub 2009

listi, dobre, uz len najst u nas gumovu piskaciu hracku ;)))
budem musiet niekde zohnat 😅

zitaje, rozdiel je v tom, ze mladsiu prirodzene trenujes v jej zadrziavacich schopnostiach... deticky sa to pri bezplienkovani po minutkach ucia (kazde samozrejme svojim tempom).
nebezplienkovane deti nemusia zadrziavat moc, po nich nechceme nic viac ako cikat ked potrebuju. no a potom ich zrazu chceme naucit zadrzat moc a potom cikat na signal (bud ich alebo nas). samozrejme, ze to robi chvilku problem (znovu, niekomu viac, niekomu menej)...

bezaz
8. dub 2009

bre ranko
no my sme vcera boli strazit nasu neter, kedze svagrova rodila {mame synovca Adamka 😵 }, ninka normalne u nich cikala do umyvadla.. sice sa jej to na zaciatku vobec nezdalo, hlavne preto, ze maju velke zrkadlo a ona sa v nom videla a aj mna, tak kym pochopila, ze sa tam nezabavame, resp aj to, ale hlavne treba cikat 😀

sonulah
8. dub 2009

bezaz a jak je neteř stará? 😉 a gratulace k synovečkovi 🙂

pucina
8. dub 2009

holky moc děkuji,dobře jste mi poradili,nevíte náhodou jestli u této metode nepojednává nějaká kniha?Někdo mi říkal že snad má vyjit DIAPER FREE i v češtině,nejsem totiž zkušený angličtinář,docela mě záráží že u nás o této metodě tak málo ví,přitom asi nic přirozenějšího není..