Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

slonikm
31. říj 2008

Ach jo, lidi řekněte mi, co dělám blbě ☹ Anežka teď cca dva týdny chodila v pohodě na záchod (kdykoliv jsem ji tam posadila, vyčurala se), poslední dny si občas i zahlásila, že se jí chce. Když jsme se dopracovali tak na tři nehody za den, sebrala jsem jí zase plínky.

Kadí teda zásadně furt do gatí, ale to zatím nějak neřeším. Dorazilo prkýnko od Bory (mimochodem fakt prima), vyzkoušeli jsme ho a den na to totální bojkot 😠 Kdykoliv ji posadím na záchod ( a je jedno jestli s redukčním prkýnkem nebo bez) prohne se do luku,zamrčí a do pěti minut se počurá někde jinde.

Začínám ji podezírat, že mi to dělá schválně 😀 Ona totiž už víc věcí předvedla, že umí a pak nic, například před pár dny usla v poledne bez kojení, naprosto v pohodě a klidu, ale od té doby to už nezopakovala.

vikinka27
31. říj 2008

sloniku, povedala by som, ze sa jej nepaci to prkynko.... skusala si hned na to do umyvadla alebo nocnika?

slonikm
31. říj 2008

Viki, no záchod jsme právě objevili pro totální bojkot nočníku. Ale odpoledne jsem to zkoušela do umyvadla, a to se vyčurala. Jenže to už se mi nechce, přece jen pro mě byl ten záchod pohodlnější 😉

venonna
31. říj 2008

slonik, to bud rada, ze funguje aspon to umyvadlo, u nas nefunguje nic 😖 chytili sme spatny chod - uz zasa periem kazdy druhy den a to je vedro total plne 😠 esteze to kakanie sa nam dari, ale to len vdaka tomu, ze je to pravidelne vzdy rano... 😒

slonikm
1. lis 2008

Tak hlásím, že do vany čurá bez problémů, asi je fakt problém v tom, že jsem ji posadila na to redukční prkýnko. Budeme zkoušet chvíli vanu a pak zkusíme zase záchod.

kristynna
1. lis 2008

No to nás čekají pěkné věci. Máme 2 umyvadla, v baráku celkem 3 záchody, vanu a sprchový kout. Středověk na nás. Na travičku čurá stejně nejlíp. Jinak u nás celkem dobrý, což je u nás tak půl na půl, když jsme doma. Jenom malá objevila kouzlo šplhání po všem, takže pořád padá. Divila jsem se, že ji to ani moc nebolí, když neřve, ale včera lezla před koupáním nahatá a opět rána, jenom trochu zamrkala a... počurala se. Takže bolí. 😀

lenki33
1. lis 2008

ahojte uz sem vobec nechodim odkedy je tema v babatkach 😒
dari sa nam tak striedavo nie su to uz take katastrofy ako ked rastli zuby, ale nie je to ani tak ako na zaciatku, mame tak 7- 9 plienok za den
V klbocku nechce byt vobec a curat a kakat chce zasadne po stojacky takze vsetko ide do vane, zacnem mu tam asi skusat davat normalny nocnik, alebo neviem 😔
vonku uz vobec nebezplienkujeme lebo je proste zima a nemam ho tam ako postavit 😠 v klbocku byt nechce.
Podla mna sa vela veci pokazilo prikrmami zacal mat brutalne problemy s kakanim a uz vobec som to nedokazala odhadnut ze kedy sa mu chce, a kvoli tomu ze ho bolievalo brusko a podobne uz zase 100% kojim, takze kakanie sa zase upravilo, ale dokedy??
no neviem ale strasne sa tesim ked raz nebude mat plienky 😀
jo a hlasenie u nas 0 bodov, to fungovalo do tych 7mesiacov odvtedy sa to proste s.rie a to doslova 😀

kili
1. lis 2008

baby, keď vám dieťa začne nejak hlásiť, myslím nejakým slovom, tak to slovo začnete používať aj ako čúrací zvuk? Nie teda, že by sme boli už tak ďaleko, ale S. už začína hovoriť kaka, napr. keď som to hovorila A. na šerbli (lebo A. má čúrací zvuk kaka), tak to po mne opakoval. a potom to niekedy povedal aj keď som jeho dávala čúrať. aj keď teda zrovna vtedy nič nerobil. tak si myslím, že by to mohol začať používať, že to začal tak volať, len to ešte nejaký čas potrvá, než začne naozaj hlásiť. tak teraz neviem, či mu to mám hovoriť na miesto Lulu 😨

indy
1. lis 2008

ahojte tak dnes sme BKM praktizovali vo velkej spolocnosti bolli sme na oslave 1 narodenin netere. A mali sme so sebou aj cinak tak sme ho nemohli nepouzit. Mojmir akoby vedel, ze su nanho zvedavi tak ukazkovo hlasil. Celkovo sa vypytal asi 4x. A najviac sme boli prekvapeni, ked nam ho hned o par minut ako si ho na ruky vzala svagrina doniesla nervozneho s placom na krajicku, ze ci to je ono ten signal ze chce curat. No a veru bolo to volanie na nocnik, este bol suchy a hned to pekne vylozil". Tak okolooslavujuci boli poriadne prekvapeni, ale sokovani neboli lebo na nas si uz zvykli, ze sme trosku "divni" vo viacerych veciach (bezmasa strava, satka, latkovky) 😀

panterka
1. lis 2008

ahoj holky 😉 nevím, jestli praktikujem přesně tuhle metodu 😅 teda je to na tom samým principu, ale berem to tak nějak benevolentněji... my teda už Hynečka podrželi nad nočníkem, ale až od nějakých 4,5měsíce a to především, když jsme viděli, že mám suchou plínku 😕 pak jsme ho hodně nechávali bez plínek a zkoušeli nočník a výsledkem bylo, že si ve 14ti měsících začal říkat sám ee, když potřebovat, teda nestihl to vždycky, ale i tak to bylo super... plínky jsme dávali na noc a na ven preventivně, protože byla zima, tak kdyby se počůral, tak aby neprochladl, ale od jara běhal bez nich 😉 s naším druhým malým to taky tak praktikujem, tak jsem zvědavá 😉

kubaka
1. lis 2008

Teda sarik - fakt nic ve zlém, ale po přečtení této 😉 převratné 😉 metody a zvlášť vypečených přímo sušehumorných cimrmanovských Pozitv nemohu než zařvat smíchem: co je to zase za šílenou blbinu?? 😀 😀 Neberte to osobně, resp. s nadhledem - docela jsem se u toho ale pobavila Člověk je zvyklý že tiskem vyjde ledacos, zvykne si , že lidé věří ledasčemu, ale metoda BMK je vážně perla. Novorozenec dávající najevo že se mu chce ...
Abych se sžila se svým dítětem a rozuměla mu nemusím provozovat tuhle ulítlou a absolutně zbytečnou a neužitečnou šílenost - to si teda myslím já. Pokud se někdo chce trýznit nepřetržitým vybalováním miminka a držením ho v klubíčku, nad nádobou, tak ať si to užije. Je mu přáno. Ovšem chudák mimino, které čůrá několikrát za hodinu ve bdění i spánku.

Zajímalo by mě, co by na tuto metodu řekly kupříkladu takové eskymačky... 😀 Tam je normálně problém jít na záchod, aniž by vám umrzla p...el. 😎

kili
1. lis 2008

kubaka. tak po prvé, dieťa čúra tak či tak čúra niekoľkokrát za hodinu, či v klubíčku alebo do plienky 😕 , tak prečo by malo byť chúďa, tak to fakt nechápem.
a pre mňa bolo rozodne jednoduchšie vybalovať dve deti a dávať čúrať aj niekoľkokrát za hodinu, ako nonstop držať revúce dve deti kôli kolikám 😉
a prečo by dieťa nemohlo dávať najavo, že sa mu chce čúrať, však hlad najavo dať vie, vie dať najavo aj pocikanú plienku, tak prečo nie, plný mechúr???

kili
1. lis 2008

baby, a čo to bkm stretko v ba? 😕 🙂
tak už niečo zorganizujme

valka
1. lis 2008

kubaka, odsudzujes, lebo si neskusila..
ad eskimacky - chuda dieta v mokrej plienke cely den...to si myslim, ze je horsie ako na pol minuty vybrat a dat vycurat...ak chodis v zime na hory, vies o com hovorim (spotene tricko alebo sa rychlo v tej kose prezliect)...

stretko v ba..navrhujem horaren a horsky park...alebo zeleznu studnicku...co tak 12.11. doobeda?

listicka77
1. lis 2008

Lenkakt: a Linda je teda těhotná nebo není? oni se teď rozcházej/rozváděj (nevím, jestli jsou vzatý) a barák v J. prodávaj... ☹

johanda
1. lis 2008

eskymačky tuhle metodu používají, je to jednodušší než prát plíny - viz Diaper free od Ingrid Bauer, něco se dá nalézt i na netu v angličtině

s.arik
autor
2. lis 2008

kubaka,
miminko je v klubíčku s holým zadečkem velice spokojené 😉 nevím proč by mělo trpět...

podle mne trpí děti, co si jich rodiče málo všímají (neříkám že to platí pro tebe, to ne), děcka leží celý den v postýlce, krmené jen co 3h a přebalené taktéž 😝 kolikrát leží v hovíncích pár hodin, nebo minimálně v chemických gelech z jednorázovky - že způsobují zvýšený výskyt zánětů močových a pohlavních orgánů víš?

naproti tomu je BKM-mimino obvykle nonstop u maminky, která reaguje na všechny jeho potřeby, kojí ho, nosí, mazlí a dbá na to, aby mělo plenku stále suchou a mohlo se vyprdět a ulevit si v té nejoptimálnější poloze - klubíčku.
BKM děti nemají opruzeniny, nehrozí záněty, zmizí nebo se zmírní koliky, tráví více času aktivně s maminkou 😵 atd. atd.

vercakl
2. lis 2008

Dobré ránko,chtěla bych se vás zeptat,jak jste o této metodě informovali příbuzný a jak to vzali.Včera jsem byli u tchýně a malá celý den poplakávala a pak už jsem neodolala a dal jí vykakat na umyvadlo a byl klid,koukali na to zajímavě,asi to vzali.
Je možné aby si na to R za pár dní tak zvykla,že už mi nechce kakat do plínky?Od té doby co to děláme,nemáme pokaděnou jedinou plínku 🙂 ,to je super při praní 😀 .

sonulah
2. lis 2008

verco, moje máma se fakt divila, ale když viděla, že to funguje, tak to "schválila" a pak dokonce i dala jednou sama vyčůrat, když jsem na 10 min odběhla a malej "hlásil"
tchýně taky, divila se, jak pěkně "hlásí" a minule prej (já to bohužel neslyšela) řikala, že by to taky chtěla vyzkoušet, ale já jí J vzala a strčila ho na nočník sama 😅

kubako, nevim jestli naše děti trpí 😅
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

johanda
2. lis 2008

verco, já jsem rodinu nijak neinformovala, vytasila jsem číňák a bylo 🙂 . Tchýně to znala, její mamka to prý dělala taky tak (bez toho číňáku), moje máma se chvíli divila, ale pak se jí to zalíbílo a ségra prohlásila, že mám geniální mimino 😀

kili
2. lis 2008

verco, moja mama a otec na to reagovali kupodivu rovnako: Však ešte majú právo čúrať do plienok 😝 . Keď som malích dávala čúrať pred mamou, tak sa nikdy ne vy to, jak naschvál. moc u nás ale nebola, tak tých príležitostí sa predviesť nebolo moc. až teraz, čo som bola u nej v práci, som A. odniesla nad umývadlo vyčúrať a keď som povedala, že sa, tak sa divila.
svokra to prijala v pohode, tešila sa a divila, že to funguje. sama to sem tam skúsila, ale až keď boli väčší a to už nebola taká úspešnosť a moc jej to nešlo, nikdy sa nepodarilo. nikdy to neskúšala, keď bola so mnou, iba sama s nimi, tak nevedela, ako na to.

kili
2. lis 2008

valka, blbá otázka, kde je horáreň a horský park? 😅 dá sa tam s kočíkom? a na železnej studienke sa dá kam schovať? lebo počasie je už nevyspitateľné.

fibi
2. lis 2008

ja by som navrhovala nejaké MC, napr. v lamači 🙂 Alebo aj v tej horárni, ak je kde... ale toho 12.11., vlastne skoro celý ten týždeň som u sestry v TN

kili
2. lis 2008

mne je to jedno kedy, takže navrhnite. Kto všetko je vlastne z BA?

a čo hovoríte na moju otázku zo Včera o 20:30? Dnes sme boli do obeda hodinku vonku, a keď sme sa vrátili, ešte boli v kočíku, tak kričal KAKA KAKA a furt, tak som ho zobrala a vyzliekla a ešte bol suchy, dala som ho nad vaňu ale bránil sa, tak nad umývadlo a tam sa vyčúral, pri tom hovoril KAKA KAKA a postupne to prešlo do GAGA. ale moc váhu tomu nedávam, že to bolo pýtanie, ešte aj potom opakoval KAKA. Len myslím, že už to trošku začína chápať, tak že či mu mám hovorit KAKA na miesto LULU? neviete? či sa mám spýtať v AP nejakých so staršími deťmi, čo už sa im pýtajú?

johanda
2. lis 2008

kili, kluci mají 19 m, korigovaně 16, v tom období říkala Johanka na kakání i čůrání LULU. Co vlastně chce se ukázalo až v nočníku. Verbálně oddělovat obě činnosti začala asi ve 20 měsíci, možná trochu později. Když čůrala, což lze slyšet, pomáhala jsem jí slovem" lulu", kakání jsem komentovala až po viditelném výsledku; kakání pak hlásila minulým časem "kakala"

kili
2. lis 2008

johanda, no ale ja to nechcem oddelovať, je mi jasné, že deliť to nebude. len chcem vedieť, či mu mám začať hovoriť na obe činnosti kaka, keď to tak začal volať on 😕

johanda
2. lis 2008

kili, já bych zůstala při stejném názvosloví😀, děcka si dekódují dospěláckou řeč po svém, on ti rozumí..možná by ho to pletlo

fibi
2. lis 2008

možno S. len komentoval, čo robil adamko... Lujza tiež komentuje, keď počuje alebo vidí sedieť na záchode niekoho iného. Potom ešte občas ukáže smerom k záchodu a povie mama/tata csss

kili
2. lis 2008

tak to teda nechám po starom, ja som ho len nechcela pliesť, keď on si hovorí iné a ja iné, ale asi je to tak lepšie 🙂
fibi, vtedy, keď to povedal prvýkrát, čo bolo keď bol na nočníku A. , tak to skôr asi opakoval po mne, čo som hovorila, to neviem. ale potom si to hovoril aj keď som dávala jeho. no uvidíme ako sa to vyvynie. nejak si nefandím, že teraz sa bude pýtať, len mám pocit, že už je aspoň tá nádej, možno do tých 2m by sa už mohol pekne pýtať (teda jasné nie 100%)

valka
2. lis 2008

fibi, aj lamac moze byt 🙂 a kedy by si mohla? pre mna je jednoduchsie doobeda okrem utorka kedykolvek...