Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

luvie
30. bře 2011

@luculele protože ji můžeš provozovat opravdu i bez plenek. my jsme to tak dělali, když bylo teplo, to plenky skoro vůbec nenosila (asi 6 měsíců - skoro rok), teď ji mám zase dost často bez plenky. Jenže v zimě, když ji nemám kde dát vyčůrat, to moc nejde... takže nosila plenky. Doma i proto, že máme od podlahy celkem zimu, takže ji plenka držela v teple...

luty
30. bře 2011

@jasekd Spise me mrzi, ze jsem se uz se sunadavacima natrapila (doslova!!!) 5 let (bylo mi asi 10, nikdo mi fixni nenabidnul..) a po par mesicich to bylo zpatky. Ale ted uz s temi dirami chodit nebudu, takze muzu jen jasat, jak se mi zoubky vyrovnaji. Snad J. nebude mit zuby po mne 😉
Jo a gratuluji Martinkovi k prvnimu roku!!!!
Spinal by byl u Tebe hracka, ale neboj, porodis jako nic🙂
Jinak ted jsem mluvila s kamaradkou, ktera ma asi rocniho syna. Do cca 10 mesicu ani znamka lezeni, pak se postavil a v 11 mesicich zacal chodit. Takze klid, kazde dite je jine a maloktere je tabulkove!

kofinek
30. bře 2011

Ahojte dievcata, dllllllllllho som tu nebola, nebolo uz treba 🙂 A hned trochu mimo temy, co sa tu prebera. Chystam vybavu pre druhe mimco, prosim o radu. Davate separacky na noc? Flisove? Kolko mate kusov? Alebo staci ta irma z ikey? funguje to? Chystam sa na for kids, tak ked tak, aby som nakupila. Ja som u maleho v noci nedavala, ale myslim, ze som ho prave tym na cas pokazila. Tak skusim nieco viac. Inak sa chystam na cc klasicky. Dakujem moc za rady. 😉

jasekd
31. bře 2011

@kofinek Ahoj, moc nechapu, cim jsi ho pokazila? No holky myslim spis separacky nepouzivaji, aby dite citilo mokro, ale ja jo, pres den i na noc. Mam originaly Haipa Daipa flisove, to jsem neznala Irmu, a pak mam prave Irmu, funguje stejne a je o hodne levnejsi 😉 Pocet stejny jako pocet plinek (pouzivam HD kalhotkovky a tech mam 24 kusu a par cc).
@luty Ja nosila snimacky cca od 8 do 14ti. Ono jestli je ti treba 30, tak pred 20ti lety to tu jeste moc nebylo. Mne je 30, spis 31, a v te dobe ty fixy nikdo nemel, boze, jak ja je nechtela, ale zabraly. mela jsem jen na horni zuby, za rok srovnano, a pak cca od 15 do 18 udrzovaci lecba snimackou, ale to uz je pohodicka, retainer nemam, on se dava spis na dolni zuby. Ted se mi ty horni malinko krizej, asi kvuli osmickam, sice nejmodernejsi poznatky tvrdi, ze to neni z toho, ale selskej rozum i zkusenost mi rika, ze ano, dokud nerostly, bylo to krasne rovny. Ale i tak parada, ja mela predkus jak veverice 😀 Nastesti jen protruzi zubu, ne celistni vadu, proto stacilo srovnat jednu celist. Jinak bohuzel komprese je dedicna 😖 Stejne jako vady ve vztahu celisti, anodoncie... Takze muze bejt po tobe,alejsou horsi veci. M. ma zatim dole dva zoubky a ma je trochu nakrivo, jakoby natesno, sice to zatim o nicem nevypovida, ale pokud budou prvni natesno, bez mezer, je bohuzel velka sance, ze druhy tuplem, ideal je prvni zuby s mezerami. Jsme nejak OT 😀 Jinak dekujeme za prani 🙂

evi_
31. bře 2011

Zdravím, jdu se pochlubit, že jsme se včera poprvé vyčůraly na travičku 😝
(věřím, že tímto chlubením nic nepokazím, protože poprvé je vždy jenom jednou 😅 🤐 )

Když už se tu probírají zuby - po ukončení kojení se mám dostavit na vyndání osmiček dolních (málo prořezané) i horních (prořezané) - a to s nima nemám vůbec žádné problémy 🙄

ivanap6
31. bře 2011

Ahojte,
moja dcerka má práve 2,5 mesiaca a skúšame kakať a cikať do klobúčika už cca 2 týždne. Problém však je, že nevidím že by dávala nejaké signály. Skôr ked chce kakať tak tlačí - to vidím. Ale ked chce cikať, tak to netuším, to je vždy náhoda ked sa trafíme. Trošku sa mi zdá, že medzi tie signály patrí kývanie hlavičkou zo strany na stranu, no zatial sa mi to nepotvrdilo. bojím sa však, že sa signály vytratia.. Ranné kakanie zachytím vždy - to ako keby sa naozaj do tej plienky nechcela alebo nemohla vykakať a ako keby čakala kým ju posadím na klobúčik. No poobede až veselo kaká do plienky.
Dúfam, že to časom natrénujeme, vždy mám z toho velkú radosť ked vídím tú nadielku v klobúčiku 🙂
Aké signály dávajú vaše detičky? Asi som slepá ale mám s tým trošku broblém 😅

kofinek
31. bře 2011

@jasekd No pokazila som ho tym, ze som chcela byt ekologicka 😖 a v noci som presla na latkovky bez poriadneho prestudovania a nedavala som ho curat v noci, takze zostaval v mokrom celu noc... Takze si myslim, ze mu to potom tolko nevadilo, prave preto sa chcem pri druhom toho vyvarovat. Dakujem za ten komentar k irme, tak aspon nieco usetrim 🙂

ivanap6
31. bře 2011

tak v tomto robím asi chybu... ak chcem teda robiť túto metodu správne, tak ju musím praktizovať aj v noci?? Nestačí cez den? Tiež používam latkové plieky (zatial začínam) ale na noc dávam jednorázovú aby som nemusela prebalovať ak sa nepokaká. Môžem ju týmto "pokaziť"?

hamma
31. bře 2011

@ivanap6 Já to dělám také tak (už asi dva měsíce) a zatím se mi nezdá, že by se to nějak kazilo. Naopak se mi daří vychytávat kromě kakání i některá čurání. Takže si myslím, že se tím nic nezkazí. Já jsem ráda, když v noci jakž takž spí - když ho chci přebalit, tak se hned probudí a chce si hrát 🙂

hamma
31. bře 2011

@kofinek Já používám separačky od ImseVimse (nejsou fleecový, ale z buničiny), dají se několikrát vyprat, vyhazuju je jenom, když jsou pokaděný (občas to nevychytám). Myslím, že ty fleecový jsou lepší až pro větší děti - já osobně si teda nedovedu představit, že bych je prala pokaděný těma "míchanýma vajíčkama" 🙂

ivanap6
31. bře 2011

@hamma no presne to, aj ja som rada ked v noci spí 🙂 to si ma potešila 🙂

luty
31. bře 2011

@kofinek Ahoj, ja jsem nadsene koupila cely balik celuloz. separacek hned ze zacatku. Kdyz byl J. malinky, tak jsem je davala, jeikoz jsem neznala nic jineho. Prala jsem je, celkem dost vydrzely. Pak jsem koupila za docela draho IM Stay Dry - takovy kus Moiry. Jelikoz byly drahe, tak jsem mela jen 4 a davala je na noc. Jsou fajn. Nicmene pak jsem objevila Irmu a ta mi prijde 100x lepsi nez ony IM. Jedna deka stoji par kacek, muzes ji prat porad dokola a funguje lip nez klasicke separajdy!
Jinak ja davam separacky jen na noc.Pres den obcas: kdyz vim, ze nebudu moct chvili prebalit, davala jsem je, kdyz mel J. prujem (z cc se to fakt blbe dostava, tak chytla vetsinu separacka).

luty
31. bře 2011

@jasekd Rikas, ze se to vetsinou dedi? Tak to ma chudak Jarinek vyhlidky ☹ Ledaze by mel horni celist o tatinkovi a spodni po mamince 😀 Zatim ma 8 mlicnaku (a spicaky uz jsou natekle) a krasne rovne, spise ma malou "skvirku" mezi hornimi jednickami.

luty
31. bře 2011

@ivanap6 Ja jsem zkousela BKM jen parkrat v noci - celkem to fungovalo, nadherne se vycural, nekdy dokonce i nad ranem vykakal, ale pak uz byl neuspatelny!!! Takze jsem to zavrhla, jsem rada, ze spi, balim ho vecer do supervelikeho baliku a rano po probuzeni a kojeni musime okamzite utikat, jelikoz chce kakat. Cekam, az se spani jeste trochu zlepsi a pak bych mozna zkousela, ale urcite ne.

jasekd
31. bře 2011

@luty Nerikam, ze musi, ale casto se to dedi. A mezery v docasnem chrupu jsou jen dobre, protoze ty zoubky jsou male, o hodne mensi nez ty druhe a celist vetsinou neroste tak rychle, aby jeji rust kompenzoval ten rozdil ve velikosti prvnich a druhych zubu. Jinak s tim rannim kakanim to mame taky, skoro stopro, nekdy me to pekne stve, protoze kdyz se vstava pred 6 hodinou, docela bych to dospala a takhle to nejde, on sice vetsinou vydrzi, kdyz treba nekam spechame a neni cas cekat, az se vykaka, ale nemuzu se na to spolehnout a taky ho nechci trapit nebo aby byl zasr. az za usima.

luty
31. bře 2011

@jasekd Tak my mame ranni kakani jako ritual! Po probuzeni proste musi, jinak to jde do plinky. Ale problem to neni, jde to ven do par vterin po rozbaleni. Navic je toho poradny kopec, takze pak uz jde jen jednou (bud po svacine, nebo po obede). Ale po probuzeni a nakojeni musime utikat hned, casto to byva v 5h rano, pak se probere a uz neusne. Tak bud rada za tech 6h 😀

jasekd
31. bře 2011

@luty U nas to driv bylo taky hned, ale ted se na to docela nacekame 😅 Mne vadi i tech 6, drive vstaval v 7 i pozdeji, dneska vyjimka, spinkal do 7,15 🙂 Ja ted vstavam kazdy 2 hodiny na WC a pak treba hodinu nespim, takze mazec 😠 I Martinka rusim, jak se furt hrabu po byte.

lumarque
31. bře 2011

@zlilly NO my uz sme tiez dneska polievali travicku a maly bol strasne nadseny...nrmlne sa snazil, aby to neurobl do plienky.. no somzvedava, ako dlho mu to vydrzi 😉

@luculele
myslm, z bkm naozaj bez plienok by sa dala praktizovat akurt tak niekde buši, kde trošku smradku nevadi..
@jitka_
a uz ste lepsie s ty crievkami? Nas drobec sa dnes prekonaval, co s cikania tyka, ale kakat chce len a len do plienky. Nad nocnikom radsej zadrzi, nechcem, aby si vypestoval nejaku zapchu.

luty
1. dub 2011

@jasekd Clovek tak rychle zapomene, jake to bylo behem tehotenstvi (treba to chozeni na zachod..). Ja teda rusim Jarecka, i kdyz si jdu lehnout a trochu zaskripe podlaha, vrzne postel apod. Pokud si vzpominam, tak jsi psala, ze bydlite v 1+1. To si teda nedovedu predstavit vubec! A smekam! Ale clovek vydrzi hodne... Vzpominam si, ze v nemocnicnich bytech (1+kk) bydlely sestricky s rodinou, obcas i 3 detmi! A nepozabijeli se 😲
Jeste jsem se chtela zeptat, jestli jsi citila, kdyz se mala obratila zpatky? Tak pozde to byva opravdu vyjimecne.

jasekd
1. dub 2011

@luty No je to masakr, kor ted, jak jsem nemocna, dneska jsem spala oddelene, cili v obyvaku/kuchyni na zemi, budu tam spat is malou a kluci v loznici. Mam na zemi matraci, aspon nemusim slejzat a nerusim je kaslem. Navic ta loznice je mala a nemuzem vetrat, protoze M. se odkopava a dneska zas asi spal odkopanej celou noc, manzel jak se nebudi, tak ho nekontroluje. 1+kk, to uz je moc, chce to aspon ty dve mistnosti, sice ta loznice je skutecne ted jen na prespani, prac. kout se pouzivat vecer neda, kdyz tam spi M., ale jak bysme spali v jedny, to nevim. Ono to jde, kdyz je mimco malinke, Martinek v klidu spal a ja zehlila, mela potichu telku atd, ale vetsi dite uz chce svuj klid. Prosim te, nevis, zda bych si mohla vzit neco na ten kasel? Uz je to dost otrava, boli me i bricho z toho a nemuzu spat. Ted jsem volala do spitalu a zrusila tu sekci, diky bohu, jinak by mi ta jizva v utery asi praskla 😠 Jinak jsem mela pocit, ze jsem ten obrat cejtila, kdyz sla do spravne polohy, tj. v tom 32. tt, ale pak v 36. tt byla KP, to jsem taky mela jeden den takovy bolesti, no a v 37. tt zas hlavou a o tom ani nevim, pak zas bolesti, uz jsem nadavala, ze je zas KP, a byla hlavou, takze asi ne, nepoznala jsem to. Ani ted si nejsem jista, ale proste jsem tu sekci zrusila, stejne se ve vyjimecnych pripadech mmuze tocit az do porodu.

kofinek
1. dub 2011

@ivanap6 som sa nejako zle vyjadrila, zaklad podla mna je, aby mimco citilo, ked je mokre, len vtedy, ked som schopna na to reagovat. ked sa teda rozhodnem, ze v noci BKM nebudem riesit, tak by proste malo byt celu noc v suchu. Ci uz v papierovej alebo separacke. 😉 To, ze bol moj chudacik zo zaciatku v mokru, tak si myslim, ze potom nemal proste vypestovany ten cit, ze je suchy a potom zrazu mokry, ze mu to proste bolo jedno. Dufam, ze uz som sa vyjadrila dostatocne jasne.

luty
1. dub 2011

@jasekd Do tech 3 mesicu veku dtete si to dovedu predstavit. To jsem mohla delat v loznici cokoliv a budil se jen ve 2h na mliko. Nicmene ted se bojim splachnout na zachode, at ho v loznici neprobudim. Ma hodne lehke spani. My teda mame 2+1, ale malinke a ja mam pocit, ze se tady nehneme! Sice jsme prohlasila, ze dalsi dite az do baraku, ze v tomto byte 2 deti v zadnem pripade, ale bojim se, ze bych cekala na to, az se prestehujeme do mych 40☹ Mate alespon vyhlidky na prestehovani do neceho vetsiho? Fakt Vas obdivuju, jak to zvadate!
Jinak Mucosovan je ve 3. trimestru bezpecny, ale zalezi na tom, jak moc Ti normalne zabira. Ja mam osobne vyborne zkusenosti s jitrocelovym sirupem (mnam, je mooooc dobry, dela se i pro kojence mimichodem) a pak s cilulovym sirupem (nakrajim najemno 2 cibule, zasypu hoooooodne cukrem, zakryju a necham pres noc stat, cibule vypusti stavu). Nekolikrat denne si dej 2 lzicky stavicky (popr. si je muzes dat do tepleho caje) a za 2 dny mas po kasli! Ta cibule je sice citit, ale opravdu zabira!
Drzim pesti, at je Ti lip a mala to jeste chvilu v brisku vydrzi, nez se das dokupy!

jasekd
1. dub 2011

@luty Dik za rady, mam ten jitrocelak, koupila jsem ho minule pro M. a on z nej zvracel. Ta cibule mi dela blbe na zaludek, mozna do caje bych to zvladla, taky jsem delala Martinovi. Vyhlidky na stehovani nemame, sice bychom si mohli zatim dovolit koupit vetsi byt v panelaku, ale nejsme moc stehovavi, je to pro nas vzdycky horor, tak bysme se chteli stehovat uz definitivne. Taky jse si rikala, ze dve deti sem ne, jenze jak pises, nedockala bych se a stejne by to muselo bejt takhle, takze nam ten omyl prirody zas tak nevadil 😀 Akorat jak ted mame ty starosti s M., tak se toho bojim dost, ale to nikdonemohl vedet. Taky v tom hraje roli navrat do prace, mam RD na dva roky, nemuzu vypadnout na dlouho, takze celkem budu pryc 3 roky. Ty treba planujes chodit obcas slouzit nebo tak neco? Ja tam obcas zajdu, ale jen na malickosti, pichani anestezie napr. a administrativu. A kde jsi vlastne studovala ty? Kdyztak IP.

jitka_
1. dub 2011

@lumarque Díky za zeptání, už jsme se z toho vyhrabali. Ta střevní chřipka teď řádí snad všude, má ji kolem nás kde kdo. Ale od včerejška je malá už úplně ve své kůži a tím pádem se zase vzteká nad nočníčkem a zase jsem ji včera dvakrát chytla, jak kaká do plíny 😀
A čtu, že už čuráte na travičku, tak to je paráda! Třeba se to teď zlomí, jak bude teplo a bude těch plínek pořád míň a míň 😉

ameliejulliette
2. dub 2011

Ahojte, vůbec nic nestíhám, přišla jsem kouknout, jestli se tu už náhodou nerodilo 😉
S drobkem zatím víceméně zvládáme vychytat kadění - začne mi při kojení zlobit, jen tak jako ožužlává bradavku a potutelně se na mě kouká, tak šup na přebalovák (protože pořád hodně blinká - v klubíčku víc než v leže), a prrrrrd, velká nálož. Už asi týden se nestalo, že by to celé pustil do plíny (trochu dokákne, když máma nereaguje... 😀 ), čůrání se snažíme, ale občas to holt nedáme a přijde nám s manželem, že už čekáme moc dlouho, tak ho zabalíme, a je to tam za chvilku 😖 a pak nám to dává pěkně sežrat, není k utišení. A v noci nebo ráno máme občas taky suchou plínu a nechá si to až na rozbalení, pak už tak nějak vím, že ráno čůrá minimálně třikrát, tak to ho celou dobu nechám rozbaleného. Prostě u nás se BKM vyplatí, sice zatím nešetříme plínky, ale Benjamin je pak o mnoho spokojenější, nedovedu si představit, že bych ho měla nechat tak a přebalovat jen v nějakých časových intervalech 😝
Děkuju vám za tuto inspirující a poučnou diskusi 😉
@jasekd Honem vykurýrovat a přeju příjemný porod 😉

lumarque
3. dub 2011

@jitka_
jaj to ano travicka zelena, to je nase poteseni 😉 Dufam, ze to teplo bude mat pozitivny ucinok...ked uz maly bude chodit a budeme vonku necham ho naostro a uvidime

sussanah
4. dub 2011

Ahoj holky, tak jsem tu opet po nejakem tom tydnu a koukam, ze @mamusia tu uz neni, tak uz asi porodila 😵
@jasekd ty uz to mas koukam taky za par 😉

U nas je ted pohoda, maly zase zacal curat v pohode venku, curame na travicku a na stromecky a moc se mu to libi, vzdycky mu povidam, jak je pocura a ony potom pekne rostou a on se u toho smeje jak hrom 🙂
A teda zacinam mit uz fakt bricho, jen kdyby mi po nem to nase mlade neskakalo, hned by se lepe tehotnelo :-/

jasekd
4. dub 2011

No u nas uz jsem nemocna nejen ja, ale i malej 😖 39,8 horecky, nabehli jsme k Dr., zitra volam na vysledky moci, ale doufam, ze ledvinama to neni, asi se nakazil ode me. Kazdopadne musime jeste jednou prijit na kontrolu, protoze zatim ma jen ty teploty a neni jasny, z ceho. Manzel je dnes doma. Zitra mam kontrolu u Dr, snad jeste nerodim, musime se nejdriv vylecit. BKM sla do kopru uplne, sotva lezem 😝 Dokonce chuda i plinu pokakal, asi ho podrazdil cipek, to uz se nam dlouho nestalo. Jinak travicka a kyticky u nas jeste dlouho nehrozi, malej ted vubec necvici, snazime se ho udrzet v klidu, takze v pohybu se asi zaseknem jeste vic.

ssassi
4. dub 2011

ahoj, jsem ráda, že jsem našla vaši diskuzi. doufám, že můžu taky přispět.
jsem sice teprve 25 tt, ale na rizikovém se člověk nudí, tak mám čas na brouzdání po netu a čtení. naposledy jsem se začetla do knížky Bez plenek a metoda mě naprosto nadchla. je to přesně to, jak cítím, že bych se svým dítětem měla "zacházet". zatím se teda na mě kamarády dívají jak na exota, co mu asi kape na maják. a nejspíš si svou touhou po nošení v šátku a po bezplenkování vysloužím nálepku "alternativní matka", ale jsou i horší věci 😀 😀 😀
chtěla bych se vás zeptat, kdy jste u svých miminek s bezplenkováním začaly vy?
děkuju a přeji krásný den!

alenk
4. dub 2011

@ssassi tak ja som to pocas tehotenstva radsej ani nikomu nehovorila, skusila som a ako na mna vsetci skaredo pozerali a hovorili, ze sa mi nebude chciet, tak som to nechala tak, aby ma nahodou este neodhovorili. aj tak najlepsie vsetkych presvedcis praxou 🙂
my sme zacali nocnikovat ked mal prcek 7 tyzdnov, chcela som skor, ale po sekcii som sa na to necitila.

inak baby, ktore ste pouzivali cinsky nocnik, ako ste presli na normalny "velky nocnik"? nas odmieta na nom cokolvek spravit. posedi, ale nevycura sa za nic, drzi to az kym ho nepodrzim nad cinakom, tam to potom pusti az s takou ulavou, ze konecne. akoze neriesim to este nejak velmi, davam ho na velky nocnik tak obden, ale zatial nic.