Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

mochenkaa
7. črc 2012

@majka1981 no, v postýlce nakonec spí, má ji nalepenou na moji postel, ale já v té postýlce spím taky 😀 Aneb, horní polovinou těla jsem s ním v postýlce a jak usne, tak se odstěhuju na moji matraci. On se fakt v noci roztahuje (jak velký tak malý 😀 ) a já uhýbám a uhýbám až padám na zem. Toto je takový kompromis. On hlavně ani nechce být v té ložnici sám a usnout tam..

majka1981
7. črc 2012

@mochenkaa poznam to. aj my sme takto fungovali dlho. teraz uz ani tam nespi, len v nasej posteli, rozculuje sa a budi sa castejsie, tak kaslem na to 😀

anika7
8. črc 2012

Ahoj ve spolek 🙂 Ráda bych se zeptala zkušených bezplenkářek - jak dáváte dítě na nočník při kojení? Dcera kaká právě většinou při kojení, ale nevím, jak s ní a zároveň s nočníkem manipulovat. Je zatím malinká - 3kg, 3 týdny..., takže ji musím přidržovat hlavičku i prso. Mám tedy obě ruce zaměstnané, a i když si dám nočník mezi kolena, tak mi tam prostě nějak nedrží... Jde to vůbec obojí naráz? Chtěla jsem začít až později, až bude větší, ale jelikož ji často trápí nadýmání, tak to nechci už odkládat... Děkuji moc za případné rady.

madlisek
8. črc 2012

@anika7 Ahoj 🙂 Naše dcerka taky kadila zásadně při kojení a nic extra pohodlného to s číňákem nebylo 🙂 Kojila jsem na nízké stoličce, abych měla pohodleně dítě u prsa i u nočníku. Nočník sídlil u stoličky, takže když se dcerka probudila, nemusela jsem nic hledat, sedla jsem si, dala nočník mezi nohy, dcerku jsem držela jednou rukou v náručí (hlavičku měla v mé loketní jamce, dlaní jsem jí podpírala nožky pod kolínky) a zadeček měla v nočníku. Druhou ruku jsem měla volnou na manipulaci s prsem nebo čímkoliv jiným 🙂 Po ruce jsem měla čtvercovky, takže když bylo dokonáno, tak jsem jí prdelku vyndala z nočníku a dala pod ní plínu, nočník jsem postavila vedle a v klidu jsem dokojila už pohodlně s miminkem v náručí. Občas se ještě potom počůrala, ale to už mi tak nevadilo, zachytila to čtvercovka 🙂

ssassi
9. črc 2012

ahojky, hlásím se po týdnu. u nás všechno super. malý oslavil 11. měsíc a je už v podstatě bez plen. dávám mu plenku jen jako jistotu na spaní. stane se tak jedna nehoda denně - to když je moc lidí, rozptýlená pozornost nebo prostě moc vypije. je to zlatíčko. byli jsme týden u našich - bazén, pohoda. malej se super cachtal, miluje vodu. a dneska hurá na chatu. a pak hurá do jeseníků, a pak hurá zase jinam...
tak krásné letní dny bez nehod (všeho druhu 😎 )

anika7
9. črc 2012

@madlisek díky, vyzkouším to, doufám, že to tou jednou rukou zvládnu 🙂

evi_
9. črc 2012

Ahojte, opět po nějakém čase jsem přišla referovat. U malé jsem vypozorovala signál, že začne koulet očima...no ale v tu chvíli už je pozdě, protože právě čurá nebo je těsně "po". Ale jinak na nočníček nebo travičku čurá krásně.
Přemýšlela jsem o dudlíku a chtěla jsem se zeptat, jestli ho některá používáte nebo ne.
U nás ani jedna holčička dudlík nepřijmula.

jennyska
9. črc 2012

Ahoj všem! 🙂
Zapojte se do naší Velké letní soutěže o 4denní pobyt ve 4* hotelu Chopok!!!
Stačí jen odpovědět na tři základní otázky a vyhrát můžete třeba právě vy!

Více info a celá soutěž zde: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=39010393...

Hezký den,
Jennyska
Asmira team

majka1981
9. črc 2012

@evi_ nie, moj syn dudel nema. mal ho len velmi malo na prechadzky v kociku von ked bol malicky, odmietol ho od piateho mesiaca.

raa2
9. črc 2012

Ahojte zeny, mam skoro 3 mesacnu slecinku a zacala som ju pomaly ucit na nocnik, chcela by som sa vas spytat, ako vycitite ze sa da babatku cikat, kakat uz celkom pekne kakame do nocnika, ale vycika sa iba rano, ak teda nema uz mokru plienku, inak vzdy ked ju davam cikat po kojeni tak nic, pred kojenim sa moc nesnazim, lebo to by sa velmi jedovala, myslite ze cika pred? lebo vacsinou uz potom je pocikana..So synom som zacala az ked mal pol roka, takze to nemozem porovnavat..

majka1981
10. črc 2012

@raa2 asi cika pocas kojenia - nevidis neake zmenenie? ktore plienky pouzivas? neoplatilo by sa Ti pouzit pri kojeni latkovu plienku (bavlneny stvorec staci), dat ju medzi nohy a akonahle vidis ze cika, tak hovorit cikaci signal - takto si nan navykne... nosis v satke/ v manduce? tam deti signalizuju dost dobre, ak je nepokojna, mohla by si skusit ju vybrat a dat vycikat.

raa2
10. črc 2012

@majka1981 dakujem za odpoved, pouzivam pampesky, aj pri synovi som pouzivala, takze teraz sa mi uz neoplatilo kupovat. vyskusam dneska pocas kojenia dat tu plienku bavlnenu a hovorit cikcik. zatial sa este nenosime, ale uz zacinam nad tym rozmyslaat, doteraz nebola este taka pevna a bola strasne malicka. nosit budem v manduce.

majka1981
10. črc 2012

@raa2 tie bavlnene stvorce mozes pouzit co davas pod hlavku, tie nestoja vela a oplatia sa. skus toto 🙂, moznoze to potrva dlhsie, par dni, ale urcite sa to oplati.

79uffo
10. črc 2012

@majka1981 Tak to jsem se tedy nasmála, hlavně u toho vysavače 😀 Náš prďola si na něj šahá, když ho dávám čurat, ale v jeho věku je to asi ještě bez záměru. No a já mu tu ruku musím odstrkovat nebo zafixovat, jináč by šlo čůrání mimo misku 😵

janakkk
12. črc 2012

Ahojte, u nás se daří tak střídavě proměnlivě....pokazilo se to s kakáním, to jsem vždycky chytala ráno po probuzení celkem v pohodě, ale poslední dny vstává malej tak potichu a leží potichu v postýlce a čeká, že, když se já probudím, tak už je to v plínce 😒 zlepšilo se chytání čůrání, ale to nám funguje hlavně ráno a dopoledne 🙂 k večeru, jak je už unavenej a protivnější, tak ho nad kyblík nedostanu a před spaním večer už vůbec ne.... 😒 což mě dost mzí, protože večer čůá málo často, takže když ho dávám na noc do plínky, tak vím, že ji bude mít už od večera mokrou...

alenka600
13. črc 2012

Ahojte, chcela by som sa poradit - dcerku davam na nocnik od jej 2mesiacov (teraz ma 7), cika aj kaka do nocnika bez problemov, ale ona je take tichulinke dietatko - niekedy ked sa zobudi, vobec ani nepocujem, ze je uz hore a vtedy sa vycika do plienky a podobne, proste este jej davam plienky - latkove. No a niekedy - neprisla som na to kedy, niekedy rano, niekedy vecer, niekedy 3 dni klud - sa hrozne rozplace, ked jej idem dat plienku. Urcite ju netlaci, neboli, su to tie plienky co vzdy. Ked ju ale necham "len tak s holou ritkou" tak cika o 106 kazdu chvilku - takze nie ako ked ma plienku, tak napr, kazdych 45-60min, ale ked nema plienku vobec, tak si trosku curne, o 15minut zase trosinku curne.....Co to?

janakkk
13. črc 2012

@alenka600 tak s tím, že se malej vzbudí a vyčurá ( a vykaká) do plínky potichu aniž bych si všimla, že je vzhůru, s tím mám taky problém.... 😒
já teda nejsem moc zkušená...ale co malá dělá, když ji nedáš plínku, ale jen tepláčky?Napadlo mě, že v plínce to vydrží, protože ji nechce mít mokrou, třeba by tepláčky bez plínky taky fungovaly....

radun
16. črc 2012

@anika7 Ahoj! Řeším stejný problém - akorát mám výhodu, že Vojtík je docela velikej. Dělám to tak, že číňák šoupnu mezi mě a kojící polštář, tam dobře drží. Když jsem někde bez polštáře, tak udržet dítě - nočník - prso - je fakt akrobatickej výkon, tak jsem to vzdala a prostě venku kojím s plínkou - někdy se zadaří, že jde na nočníček až po kojení, ale často to pustí už v průběhu do plíny. Když jsem na začátku používala ještě ten mini-číňáček, musela jsem ještě řešit plínku přes pindíka, páč jsem rozhodně nezvládla mu tam nainstalovat prdelku i pindíka zároveň. Teď mám větší nočník (mixovací misku) a tam se to naštěstí vejde - ale bez polštáře ani ránu 🙂

zlilly
16. črc 2012

malý update od nás: maličkej je na nočníčku lepší a lepší, stoprocentní zdaleka nejsme, to ani omylem, ale do misky se vyčurá tak v 70% případů a velký dávky kakání jdou taky většinou do nočníku, v plínce jsou jen takový ty malý "odprdnutí" takže pohoda 😉

majka1981
16. črc 2012

@zlilly gratulujeme, prajeme vela zdravia celej rodinke a krasne bezplienkovanie 🙂 . len tak dalej 🙂 . A ako je na tom Honzik?

zlilly
17. črc 2012

@majka1981 Děkujem děkujem 😀 Honzíka sme bohuzel asi trochu zkazili, pokud jde o čurání. jak byly vedra, tak začal v noci víc pít a zase přes noc čurá, ale to by až tak nevadilo. Ale jak nebyl moc čas,pořád sme někde jezdili a občas hlídal někdo jinej, tak sme mu sem tam vrzli papírovku. jakože do auta, nebo když je u někoho "cizího", kdo děti nemá, at tam nemusíme řešit nehody. no a on začal být trošičku laxní a neříká. no, dobře nám tak.
ale skvěle se zajímá o kakání miminka. podává mě jeho misku, volá, že mimi dělá bobek, napovídá ššššššš. tuhle sem seděla na záchodě já, Honzík přišel, ukázal na mě a poradil mě šššššššššš a pak řekl, že mám zatlačit bříškem (abych taky udělala bobek 😀 😀 )

majka1981
17. črc 2012

@zlilly zlaty je, ako hovori ssss 🙂 . skoda ze sa mu to trochu pokazilo, ale urcite sa zase zabehnete, klobuk dolu ze bezplienkujes dve deti 🙂 .

mochenkaa
17. črc 2012

Jsem se chtěla pochválit, že máme první zásah do nočníku a vedle @zlilly si připadám neschopná 😀
Jeden zásah už teda byl, ale to mě na "heslo" poblil 😀 😀

wilikiki
17. črc 2012

@zlilly gratulujem k Jirickovi, to je teda kusan! Moje deti boli polovicne 😅 Tleskam obidvom tvojim detom, Honzik je predsa este vo veku, kedy si moze dovolit plienocku!

U nas je to tak, ze JA som zlaxnela 🙄 Stale niekde lietame a manzela som mala na 2 tyzdne v Azii takze bezplienkujeme tak napoly....ale co, kazdy zasah sa pocita!

zlilly
17. črc 2012

@majka1981 @mochenkaa @wilikiki Diky. ale víte jak to je,když tady dítě pochválíte🙂 dneska odpoledne kojím mladšího, starší toho využil k tomu aby se počural v ložnici. než sem to utřela, tak se mladší děsně pos... kakal. njn, co nadělám.
každopádně jestli to čte někdo nový, tak klubíčko nad nočníkem je skvělý na prdíky!!!

wilikiki
17. črc 2012

@zlilly no ako keby si vystrihla scenu z nasej domacnosti 😀

1982zuzka
17. črc 2012

Ahojte, vážne uvažujem nad tým že tak do mesiaca začneme skúšať BKM. Vraj je to veľmi dobrá metoda a babatko sa veľmi rýchlo naučí na nočník a teda sa zbavíme plienok. Čitala som o tom veľa ale chcela by som poprosiť mamičky, ktoré to reálne vyskúšali, aby napísali ako to v skutočnosti funguje. Či je to naozaj také efektívne alebo hlúposť. Tiež aj nejaké rady a odporúčania z reálnej praxe s vašimi detičkami.

Odpovede na moje otázky som sa snažila v tejto vypatrať ale má až 300 strán ... :(

dakujem

elizabeth1011
17. črc 2012

@1982zuzka urcite sa oplati min. to skusit. ja som zacala bezplienkovat az od cca 3mesiaca,aj ked som chcela skor. nedalo sa mi,lebo som mala vela mliecka a nebolo kedy,lebo som iba odsavala a dojcila. v tych 3mesiacoch zacal moj syncek davat znaky na kakanie a tym sa to zacalo. odvtedy som sa snazila bezplienkovat. v pol roku bol cez den uplne bez plienok a od 9mesiaca aj v noci. sem tamsa nam stane nehoda aj dnes ked mu nevenujem pozornost a on mi znakuje.
Chce to vela pevnych nervov a neustaleho kontaktu s dietatkom. My sme satkovali takze som ho mala neustale pri sebe a nehodu mal iba ked bol s manzelom alebo mojou mamou. neviem si ani predstavit,ze by som sa mala zatazovat s plienkami. Myslim,ze ten cas na zaciatku stal za to a teraz sme obidvaja v uplnom pohodli.

droby
17. črc 2012

@1982zuzka ahoj, urcite sa oplati skusit, nie j eto tak narocne ako by sa mohlo zdat ze nic ine nerobis len davas na nocnik a usetris tym babenku pocit mokra, nauci sa pytat sa ovela skor, tym padom ziadne plienky, ritky dycha.
mne sa to zdalo narocne, ale malinky sa sam rozhodol ze do plienky kakat nebude, tak sme sa pustili na BKM ked mal 3tyzdne, teraz ma 14m a sme bezplienok asi mesiac. a ziadne ucenie lebo mu bolo prirodzene chodit na nocnik a vie zadrzat, tak neni problem ani cesta autom, ci nakup. vyuzili sme horuce leto na odplienkovanie.

pouzivali sme mini nocnicek z tesca a nad nim som maleho drzala, na navstevach do umyvadla ci nad zachod v klbku, u babiciek sme samozrejme mali nocnik. istota je ze deti cikaju hned po zobudeni, tam by som zacala a potom uz sama prides na ten interval cikania a budes davat ked sa ti bude zdat.

drzim palce

dandelion
18. črc 2012

Děvčata, mám takovej dotaz.. malá mi přestala kakat vaječinu a kaká dost mazlavě.. a potichu.. je to normální? kojíme plně a pořád stejně, jediný co tak přestali skoro večerní koliky a teď tři dny dávám espumisan a právě než jsem ho začala dávat, tak malá kakala skoro po každém kojení, teď měla den pauzu, a včera a dneska jednou.. je mi jasný že se to může měnit, ale jak je člověk na něco zviklej, tak mě akorát napadá, jestli nemám málo tekutin 🙂 je to tím, že jí ty střeva začínají víc pracovat? píšu to sem, páč je nás tu asi vícero co "zkoumáme" nálože v nočníčkách :D