Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

alibeli
31. pro 2012

Ahoj, hlásím se mezi vás. Máme doma 8 denní Barušku. (krom 2letého Marka, který zatím odmítá nočník a nosí látkovky)

Občas ji zkouším dávat nad misku v klubíčku. Nevím jestli je ta poloha dobrá, hlavu má opřenou mezi mými prsy a spodní částí zádíček leží na mé dlani, druhou rukou přidržuju nožky. Akorát vracení zpět na přebalovák je takové dost nemotorné. Říkám SSSS. Dvakrát jsem chytla kakání a jednou čurání 🙂 V noci spí docela tvrdě, díkybohu, jen kojím, takže jí uprostřed noci nepřebaluju.

Mám říkat stejný signál na čurání i kakání?

mochenkaa
1. led 2013

@alibeli ahoj a vítej 🙂
Já říkám ČÍÍ a E-E, ale mám kluka a ten bude časem rozlišovat sezení a stání, u holčičky by ti asi měl stačit jeden. Ale líp poradí holky, co mají holčičky

alenavy
2. led 2013

@alibeli Ahoj Alibeli, já nedokážu rozlišit hlášku na kakání a čurání, mně přijde, že to hlásí úplně stejně, takže jí většinou říkám čururů. A v okamžiku, kdy slyším, že kaká, tak se honem přeorientuju a říkám e-e 😀

A poloha - já začala až po šestinedělí, to už jsem ji držela v klubíčku - opřenou o záda, hlavička mezi prsama a držím ji částečně pod prdelkou a zároveň pod stehýnkama. Pak chytím jednou rukou pod prdelkou a druhou jí dám pod krček a hlavičku. A pořád v klubíčku ji dávám zpátky. Když nebyla v klubíčku, ale víc rovně, tak mi bečela.

ssassi
2. led 2013

@janakkk haha, hned jak se to gorilí mimi narodilo, hned jsem začala vykřikovat, jak ho krásně mazlinká a že nemá kočár ani chuvičky.... 😀 😀 😀
@alenavy krása:o)

alenavy
2. led 2013

@ssassi Hihi, děkuju🙂

@janakkk Je fakt, že to je asi nejlepší instruktážní video 🙂

mochenkaa
2. led 2013

Holky, omlouvám se, že s tím lezu sem, ale vím, že tady se mi dostane lepší pomoci/rady než "nech ho vyřvat".
Už cca 2 týdny s malým dost bojujeme. Má hodně velké noční a večerní děsy, začne brečet a nejde utišit, kolikrát u toho spí a řve. Jediné, co ho vždy uklidní je kojení. Takže např. dnes v noci to byl extrém a kojila jsem 9x 😖
Srdce mi říká, ať to vydržím, že z nějakého důvodu to je. Že se to sám odnaučí tolikrát pít, že pro něj dělám to nejlepší. Ale rozum mi říká, že se mi to může vymstít, a že ho mám naučit uklidňovat se jinak... Stále spává zahousenkován, spí mezi mnou a M v posteli (pod vlastní peřinou)...
Přes den je kouzelný, samý úsměv (říkám mu Můj Smíchu), kecka, hraje si (až tak mě nepotřebuje, vyhraje si i hodinu sám na puzzle s hračkama), ale od uložení do postele děs až zas do rána. Pro info, takto to vypadalo dnes 19:00, 19:30, 20:20, 22:10, 23:00, 0:25, 4:00, 5:05, 6:40, 9:45 a 12:40. Tady jde krásně vidět, že přes den se uklidňovat nepotřebuje a ozve se jen na jídlo...

A abych nebyla úplně OT. Tatínek je v práci a nám se zase začíná trochu dařit 🙂
A než jsem ten elaborát napsala, tak se odpíďalil pod konferenční stolek 😀

alibeli
2. led 2013

@alenavy díky, tak ta poloha bude asi dobře, jen to chce praxi.

Dneska 2 krát čurala do misky, jinak plínku má mokrou pokaždé. Dávám ji jenom když přebaluju. Když se kroutí a je napitá, vypadá to, že jí tlačí bříško, ale nevykaká se ani v klubíčku ani do plínky. Pak třeba tvrdě usne a kaká ze spaní. Je to normální?

ssassi
2. led 2013

@alibeli vítej!
polohu a manipulaci si za krátko zdokonalíš. jak bude sílit a víc udrží hlavičku, zase si ji budeš moct chytit jinak, pak zjistíš, že obě kolínka jednou rukou neobemkneš....pozoruj, vnímej, jaká manipulace se jí líbí, na co reaguje nelibě.... já bezplenkuju od narození. brala jsem malého vždy pod hlavou - v podstatě za krček a ramínka, ukazovákem jsem jistila hlavu (už druhý týden ji držel, takže pohoda (narodil se velký a silný)) a druhou rukou pod kolínky. ve vzduchu cestou nad umyvadlo jsem si ho přetočila zádičky na své břicho, hlavičku jsem si opřela mezi prsa a mohla chytit každé kolínko jednou rukou. po vykonání potřeby jsem zas obě kolínka chytila do pravé, malého si nechala zádičky sklouznout do levé dlaně, abych ho mohla chytit zase pod krkem a položila jsem ho na přebalovák. bylo-li potřeba umýt zadek, nechala jsem si malého zády sklouznout na moje levé předloktí, obě kolínka jsem chytila do levé ruky a pravou nad umyvadlem šudlala zadnici. poloha, kterou mi ukazovali v porodnici - dítě si položit na předloktí tváří dolů - se mi jaksi nikdy nelíbila a nikdy jsem ji nedělala.

slova používám různá pro čurání a pro kadění. primárně jsem říkala to čurací a když jsem zjistila, že kadí, říkala jsem to kadící 😉 ("ssss" může být zaměněno s tišícím "šššš". možná bych o čuracím slově ještě popřemýšlela :o) )

ps: máš http://www.branakdetem.cz/ingrid-bauerova-bez-p... ? doporučuju přečíst

ssassi
2. led 2013

@mochenkaa to ti asi já neporadím. s UM od narození 😀 ale stalo se nám několikrát, že byl v noci (nebo i při odpoledním spaní) několikaminutový příšerný řev. někdy pomohl čaj, někdy bylo jasně slyšet, že si řádně prdnul a někdy jsem na příčinu prostě nepřišla a přisoudila jsem to zubům a mizerné konstelaci 😝 jak rychle řev začal, tak skončil.
vím, že děti v noci řvou, páč chcou za maminkou. ale pokud spinká s vámi.... a není v tu noc fakt hladový? co mu večer přišupnout nějakou kašičku? už jste začali s příkrmy?

no a nebo pak jedině odvar z makovic 😀 😀 😀 😀

jinak náš tatínek má dovolenou, ale je taky v práci :-/

ssassi
2. led 2013

@alibeli spíš bude přetažená a tím pádem se neuvolní a nevykaká. v hlubokém spánku děti nevylučují, vždycky se nějakou měrou "probere". pak zas klidně tvrdě usne. když byl viktor opravdu maličký, tak se to několikrát stalo. říkala jsem si, že potřebuje kakat, ale on ne, tak jsem ho uspala... a za chvíli řach a vůně nebeská 😀 tak jsem ho umyla, převlékla a uspávala znovu:o) ale to trvalo velmi krátce. pak se na kakáni opravdu probudil a dožadoval se umyvadla. nebo neusnul, dokud se nevykakal. takže pak si člověk připadá jako debil, páč dítě stále vyslíká a oblíká, zkouší dávat čurat/kakat, nabízí mlíko, snaží se uspávat.....
teď už je to velký kluk a když si na ty první týdny vzpomenu, divím se, že jsem ho neprodala do otroctví :oD

janinek
2. led 2013

@mochenkaa Nase ted par dni hodne rvala ze spani a budila se a kojila jsem i v noci a u ni to bylo brisko. A neni mu teplo? Pry kdyz spi s nami, maji mit mene nez v postylce. My spime obe pod moji dekou, kdyz je u nas. Ma ji tak od pasu dolu 🙂 Ja bych ais vydrzela, i kdyz bych lezla po zdi. Pokud nema horecku a neni nemocny, tak bych doufala, ze se to zlepsi. Vim, ze jedna noc behem Vanoc byla take priserna a ani nepomohlo, ze spala s nami. A potrebuje mliko fakt? Ja vcera uspavala (kojila, BKM, prebalovala) od sedmi do jedenacti vecer, dala si tam slofika po osme hodine na pul hodky. Nakonec si ji manzel strcil ve ctvrt na dvanact do manducy, kde za deset minut chozeni vytuhla, a sla spat k sobe. Spala od pul 12 do pul 11 bez buzeni. Ale ona byla asi pretazena, protoze ani prso prave nechtela. A ja krmial vnoci co 203 hodiny dlouho a pak se proste prestala budit. A nekdy jsou dva dny kdy pres noc krmim 3x a jindy je posledni kojeni po 10 vecer a prvni v 9-10 rano. Takze to vypada, z ei kdyz jednu dve noci prokojime, tak pak zase umi spat celou noc bez mlika.

Drzim palce a preji pevne nervy!

janinek
2. led 2013

@alibeli @ssassi Vitej a preji hodne zdaru. Nase do plinek cura a ja davam hlavne kakat, takze my mame nad umyvadlem 3x 'sssst' a kakino.ALe nekdy mi cura, nedky cura a kakak, nekdy kaka. A jak to dela, tak rikam hura hura curyry nebo hura hura kakino podle toho, co to je 🙂 Ale treba na navsteve jsem nechtela pokrikvoat kakino, tak jsem ji mela jen nad miskou a ona se stejen vycurala.

Drzeni mame podobne, mam ji v klubicku oprenou o sebe, snazim se drzet za zadecek, abych ji netahala za nohy. Drzim obema rukama, ale prehazuji pak do leve jen, na oplachnuti, ona totiz kaka na 5x a jak cura ci kaka, tak ji hned opalchuji zespoda rukou. Casto s emi pokaka, jak ji dam do te leve, ze asi ji nejak vic zmacknu nebo co.A take kdyz vim, ze ma kakat, tak ji jakoby naklanim jemne do stran, abych ji pomohla. Chvilku ji drzim doleva, chvilku doprava a pak zase dam rovne. Ona se snazi udrzet balanc a tim si nejak rozpohybuje streva.

mochenkaa
2. led 2013

@ssassi kdyby ten řev trval pár minut, tak to neřeším, ale toto je klidně hodinu 😒 a v noci to samé, nebo sebou jen šije a nespí. Bříško jsme taky zkoušeli, ale ani neprděl, bylo měkké, a hlavně to nebyl pláč bolestí, ale spíš zoufalý ☹
Dáváme zeleninu, ale zdá se mi, že to snad začalo v takové míře +- kolem zavedení příkrmů? 😕 Byli jsme v tu dobu i na velké rodinné oslavě kde byl středem pozornosti, ale už je to skoro měsíc, to už by mělo být v klidu, ne? Zub má těsně pod dásní, jen a jen prorazit.. Že by přes den hlad neměl a měl ho v noci?
@janinek On má svoji vlastní peřinu, takže spí odkopaný 😀 Je vlastně jen zahousenkovaný v plínce. Teplotu nemá, nemocný není, očividně ho nic nebolí, přes den hlad nemá, jí ukázkově po 3 hod (on by vydržel i 4, ale já mu to hlídám. Aby v noci nejedl furf 😒 😀 ), jen ty večery a noci jsou hrozné... Jak se to dělá, že spí celou noc??? On spí hrozně lehce, kde co ho vzbudí...

ssassi
2. led 2013

@mochenkaa tak třebas je to ten zub. viktor sebou mlel celý noci. neřval, ale furt byl vzhůru, házel sebou.... tloukl hlavou do mé hlavy... což je exkluzivní zážitek

a nebo je to všechno se vším - lehké nadmutí ze zeleniny, vstřebávání aktivit - co zažil a prožil, zuby a hlad.
na oběd mu dej místo zeleniny maso, k večeři pořádný nášup kaše, pomazej dásně calgelem a uvidíš:o)

a jedna na nas*ání: moje dítě celýho silvestra prospalo. byli jsme u našich, střed brna je prostě masakr. ale i tam je to docela pecka. střílet se začlo už odpoledne, žejo, klasika. když jsem dítě uspávala, bylo devět a stříleči se začali probouzet. synek vytuhnul u flašky. přesně v půlnoc vždycky vyleze se svým arzenálem soused. je to pako a je horší jak přehlídka v severní korei. když začal, moje dítě se překulilo ze zad na břicho a po celou dobu sousedova řádění spokojeně spinkal. a to spáváme v přízemí hned vedle sousedovy garáže, odkud to pálí. když v 0:45 skončil, dala jsem spící dítě vyčurat a spalo se dál 😀 😀

janakkk
2. led 2013

@mochenkaa malýmu je 14 měsíců a chová se takhle prakticky doteď...přes den zlatíčko, v noci upír.... pod 4 kojení za noc jsme se nedostali nikdy. ALE předevčírem spal už 6 hodin v kuse, dneska 5 hodin v kuse....samo od sebe.....tak snad to vydrží i dál a ty věř, že se to časem zlepší 😉 😉

janakkk
2. led 2013

@mochenkaa tak po přečtení tveho dalšího příspěvku je to jasný... bolí ho zub 😉

mochenkaa
2. led 2013

@janakkk dřív spal krásně. Někde se to časem pokazilo 😕
@ssassi Tak to máš super spáče. Malý byl vzhůru, tak jsme se všichni pomazlili a pak se z okna dívali na ohňostroj. Ta poslední fotka je rozjařený ze světýlek 😀

mochenkaa
2. led 2013

@janakkk už tak dlouho??

janakkk
2. led 2013

@mochenkaa klidně, u nás to taky bývá dlouho...zkus něco na zmírnění bolesti a uvidíš...jestli se to zlepší, byl to zub, jestli to bude stejný, je to něco jinýho)...

alibeli
2. led 2013

@ssassi ano knihu mám. Původně jsem chtěla říkat ššš, ale pak jsem to změnila na sss právě kvůli záměně s tišením. Nu, ještě se zamyslím. A díky za podrobný popis držení.

ssassi
2. led 2013

@mochenkaa vy máte ty jantarový korálky, že? já co jsem je pořídila, bylo to se zubama mnohem lepší. hodně pomáhaly taky ty homeopatika. heřmánek. a zubařka mi pak doporučila arnica montana - prý je to vyloženě na bolesti dásní

mochenkaa
2. led 2013

@ssassi máme, nemám porovnání s bez korálků, ale prý mají pomáhat i k uklidnění 😕 ale nevím komu 😀

ssassi
2. led 2013

@mochenkaa no nám asi pomohly.
haha, nejlepší byla reakce mého muže. prej su blbá, když "věřím na kameny". po jakési debatě o přírodní medicíně a alternativnu teda uznal, že bylinky jsou léčivý. pak se zamyslel a prohlásil, že vlastně jantar byla taky bylinka, ale že akorát zkameněla, kže by to fungovat teda mohlo.....

mochenkaa
2. led 2013

@ssassi 😀 😀 😀 Jsi mě teď pobavila. Tak naše korálky vybíral M, jen volal jakou má vzít velikost 🙂

janinek
2. led 2013

@mochenkaa Ja bohuzel neporadim, u nas je spani problemove. Treba ma nejaky spurt nebo je to prave souhra uplne vseho - prikrmy, zuby, brisko. Ja jen vim, ze jsem proste jednou zacla zkosuet nekrmit v noci, jak se budila. Prebalit a uspat. A obcas se nechala, obcas ne. Nekdy staci jen nechat spat u prsu, pritul se k nemu, at ma prso u hlavy, jestli mu to nebude stacit. Vcera mi pora dkricela, ja ji davala porad curat/kakat, v domneni, ze chce to a nic. Chtela spat a neslo ji to, pak zabrala manduca. Jine vecery to je tak, ze proste po jednom kojeni konecne odpadne a je to.

Ja pred den kojim podle toho, jak chce, takze nekdy po hodine, jindy po 4-5. K veceru je to po hodine az dvou, ze zacneme jakoze 'poslendi' kojeni po sedme a pak jeste tak 2-3x nez usne kolem 11.

janakkk
2. led 2013

@ssassi joooo, tak to jsem se taky pobavila :D manžel je vtipnej 😀

katyxq
2. led 2013

@mochenkaa Taky bych to viděla všecko se vším dohromady, víš jak to je - tisíckrát nic umořilo ... jediný, co ti poradím je, že se to časem zlepší (ale neřeknu ti kdy).

mochenkaa
2. led 2013

@katyxq to kdy je to, co mě zajímá 😀 😀
@janinek to už jsem zkoušela s tím prsem venku... A? Přisával se asi co 15 minut a mě to pokaždé vzbudilo

janistr
2. led 2013

@mochenkaa Já teda nechci strašit, ale u nás je spaní spíš čím dál horší 🙂. Já to taky přičítám zubům, zážitkům a období velkých motorických pokroků. A přitom Helu byla tak do 5 měsíců fakt spáč (spinkala kidně od osmi do pěti do rána, nakojila jsem a spala do osmi). Teď přes svátky jsme byli u našich, každý den lítali po návštěvách a taky byl každou noc aspoň jeden hysterák. Navíc pravděpodobně prochází obdobím separační úzkosti (už asi třetí týden), protože jak se od ní hnu, následuje řev a k nikomu jinému nechce (teda přes den zvládne pobyt s manželem, v noci vyžaduje jen mě). Spí s námi v posteli. Říkám si, že to prostě musím vydržet, že teď mi to přijde vyčerpávající, ale za pár let si s láskou vzpomenu, jak mě potřebovala 🙂.

janakkk
2. led 2013

@mochenkaa hele, tak ve 14 měsících ještě neee 😀