Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

vikuska.
9. únor 2013

Mile mamky, chcem sa opytat, ktora z vas ktore bezplienkujete mate dve detiska s tym, ze to starsie je len o trochu vacsie nez to mensie. A ak teda mate, ako to zvladate. Nasa dcera ma necele 4 mesiace, a ja nech sa snazim ako chcem jednoducho nestiham ju sledovat. Syn ma cez 2, je s nami doma cez den, ma raketovy motor, a mam co robit, aby som ho vecne len neodklala k telke. S nim sme len latkovali, pri Zojke sa snazime cim menej latkovat a ist smerom ku bezplienkvoaniu, ale zacinam byt z toho vsetkeho taka frustrovana a unavena, ze posledne dni je dievca uz len v jednorazovkach, lebo ma nebavi nestihat a nasledne nezvladat to. Hm? Rano presne viem kedy cika tesne pred zobudenim, ale nie je este ani sest a ja v sebe nemam energiu na to, aby som vstala, zobudila ju a potom sa znovu snazila ju uspat....resp. celit tomu, ze najblizsie dve hodky spat nebude.
Budem fakt vdacna za akykolvek prispevok. Vdaka!

zlilly
10. únor 2013

@vikuska. Ja mam dve deti, 28 a 8 mesicu. Kakani za normalnich okolnosti davame, curani podle toho, jak jde zivot. Mimino ma proste malo savou plenku + k tomu cura do nocniku. Nic lepsiho ted momentalne nedavam. Sice se snazim byt na mimi naladena, vysazuju, sleduju ho a tak, ale obcas to proste nestihnu. Nemuzu byt vsude. Ale mam porad slusnou predstavu ze cural a kdy, a kdyz to nestihnu, tak se proste pocura. Ale pocurana je jedna tenka plenka a nic vic. Nemusi.m hoprevlikat a tak. Ortodoxni BKM to neni, ale na nic lepsiho nemam. Myslim, ze malej je v pohode. Drtivou vetsinu casu je v suchu a uvedomuju si, ze signalizije. Sice me to treba dojde pozde, ale jakymsi zpusobem to zvladame....

zlilly
10. únor 2013

Mmch. Za 6 noci v papiru se drasticky oprudil, za 2 noci v latce je po vsem. Ani se ho nijak nemazala , preslo to samo.
Slavnostne slibuju, ze priste bude papir jen v nouzi nejvyssi.

raduga
10. únor 2013

dnes som sa odhodlala na prvé nočné odplienkovanie a vyšlo to 😉 dala som malého cikať po prvom nočnom kojení a potom až pred šiestou ráno, to už sa strašne krútil a videla som, že už mu nutne treba aj cikať aj kakať. Bolo to náročné, ale som spokojná, že bol celý čas v suchu 😵 a ani pri tom nereval, čoho som sa najviac obávala. 😎

alenavy
10. únor 2013

@vikuska.
@zlilly Holky, máte můj obdiv!

Jinak všem - rozšířily jsme počet míst, kde malá čurala - obchoďák, radnice, hospoda 😎

karkuliak
10. únor 2013

@alenavy juu vy uz ste boli spolu na pive? tak to vam zavidim 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

vikuska.
10. únor 2013

@zlilly Juj, vdaka za odpoved. Smutno-milo si ma potesila. A ako to zvladas v noci? Lebo nasa mala ked sa koji, spi vedla mna, ja som len v takom polospanku, nevnimam velmi. Tiez sa bojim, ze dat ju cikat ju zobudi, a to teda vazne nechcem.

alenavy
11. únor 2013

@karkuliak No my původně vyrazili s taťkou na procházku s kočárem. Jenže jeho to moc neba, tak procházky s ním jsou cesta do cukrárny na špičku do ruky, otočit, dojet domů, tam ho vypustím a jdu drandit dál.Jenže tentokrát ho cukrárna nebrala, že má hroznej hlad. A tak jsme zamířili do hospody, já se trochu cukala, že se tam malá probudí a že by potřebovala spát. Tak jsme dojeli do hospody, v nekuřácké místnosti sami, malá chrněla a taťka radostí, že bude jíst, zahalekal na obsluhu, čímž malou vzbudil, že... Takže odkráčel zpátky na náměstí uspávat, když přinesli oběd a pííívo, tak jsem ho prozvonila, než dorazil, tak jsem to do sebe rychle naházela, vzala malou do náruče, neb samozřejmě neusnula a jídlo do sebe naházel taťka 😀 Takže to byla docela rychlovka 😀

karkuliak
12. únor 2013

@alenavy hehe 😀 no to poznam 😉
my sme tiez tak s manzelom isli na obed, lebo mala spala v satke ako dudok. trvalo to presne po moje prve susto, ked sa mala zobudila, tak som ju tiez musela ist von nosit. nastastie zaspala, no moj obed skoncil v krabici a jedla som ho postupne este zvysok dna 😀

alenavy
12. únor 2013

@karkuliak Jo to jsem zapomněla doplnit - každý jsme do sebe naházel půlku a zbytek šel do krabice též 😀 😀 😀

Za pár dní jdu na kurz vázání šátků, tak jsem zvědavá, jestli malá nebude protestovat. Pokud ne, tak budeme mít potom zřejmě už podobnější scénář, jako jste měli vy, karkuliak 😎

ssassi
12. únor 2013

@karkuliak @alenavy známe! mám pocit, že co mám dítě, jsem se v klidu nenajedla.
ale dost se to zlepšilo, když jsme v naší oblíbené hospodě "doporučili" koupit jídelní židličku. dítě dostane opékané brambory a kus masa, spokojeně si to hází na zem a mně i několik minut nepotřebuje. slast! nebojte, dočkáte se! 😀

zlilly
13. únor 2013

@vikuska. v noci se snažím dávat. připadá mě, že pak líp spí. ale o jeho spánku už vůbec nic neříkám, poslední 3 týdny dělá spací schválnosti. jestli zuby nebo co? to si ale myslím pořád a zubiska nikde.

zlilly
13. únor 2013

mmch. dnesní diskuse na dámském internetovém magazínu. http://www.stastnezeny.cz/index.asp?menu=3&reco... téma jak pro mě a já sem jak naschvál měla mizerný připojení.

janakkk
13. únor 2013

@zlilly ty jo, některý ty názory mi připadají až neuvěřitelný....rozhodně zajímavá diskuze

katyxq
13. únor 2013

@janakkk a klasika - nejvíc BKM zatracují ty, co o ní vědí prd (fakt jsem při čtení nevěděla, jestli se nad těma kecama smát nebo brečet) , natož aby to zkusily 😅 😀

janinek
13. únor 2013

@alenavy
@karkuliak Tak ja musim nasi pochvalit co se resturaci tyce, mame uspesnost tak 50/50. Nekdy prospi cele, jindy cast, ale vetsinou se najime. Akorat na dortik casto nedojde :(

Zato BKM, posledni dny hruza! Dneska konecne uspech, 2x miska, jednou plina a jednou takovy prdik do pliny. Jinak to bylo treba 4x plina :(Rec je o kakani, curani neresim, jo ten den, co byla plina 5x, tak se povedla jedna sucha a pak curala, ale nekakala a za pul hodky to tam zase bylo. Ale je videt, ze to je moje chyba, nejak ji blbe ctu :(

Ad diskuse, na me moc mmb smajlici, tak se tim nechci procitat, ale priznam se, ze BKM je jedna z veci, co jsem kdysi nechapala a tukala si na celo. Ale je fakt, ze jsem nevedela, jak to funguje a myslela, ze jako dite nema vubec pliny a cely den mama sedi a kouka na dite, az vyda signal. A kdyz jsem se nekde zeptala, tak se mi poradne odpovedi nedostalo.

verjurci27
13. únor 2013

dievcata ahojte po dlhej dobe 😒 akosi som na vas nemala cas co ma velmi mrzi ☹ nase novinky najskor mimo bkm remienky ktore mame na nozickach kvoli bedierkam mozme uz davat dolu na 5hod denne tesime sa ani neviete ako. mala sa po 5 mesiacoch konecne kupala normalne ziadne iba umyvanie kozm.tamponmi 🙂 tesime sa sialene nozicky su stale lepsie a lepsie.
k bkm fungujeme stale celkom ok, kakanie chytame takmer na 100per cikanie ako kedy...hlavne ked tatinko dava a ked mala necika okamzite tak sa jej samozrejme nechce...podla tatina...a ja nemam silu ho presviedcat ze urcite bude lebo cuckala cicik alebo sa zobudila a pod..
len co nevieme je odchytit nocne cikanie ..... ☹ ako toto zvladate, nie je vam luto drobca zobudit?

majka1981
14. únor 2013

@janinek som sa trosku usmiala... ze...mama sedi a kouka na dite az vyda signal.
To urcite nie, mam aj inu robotu 😀 . jednehocasu som si sice tak pripadala, ale napriek tomu mi raz kamaratka povedala, ze moja domacnost je najcistejsia z rodin, ktore maju male deti. tak ma to fakt potesilo 🙂

ssassi
14. únor 2013

@zlilly já na takový diskuze už nemám nervy. stačily mi dva náhodně vybrané odstavce, abych se nas*** na celý den 😀
vůbec si poslední týdny připadám nějak bez energie na cokoli. a to je dneska ten prokletý valentýn.
holky, slavíte valentýna? já jsem dřív ochotně slavila cokoli - záminka na fajn večer ve fajn restauraci, hýčkací valentýnský víkend v hotelu... ale dnes budu ráda, když vytisknu a vystřihnu červený srdíčko, který nalepím na hrnec s česnečkou 😀

mochenkaa
14. únor 2013

@ssassi Chodíme na večeři. M je v práci a nemáme dnes hlídání. Jdeme v pondělí. Malý má horečku, čímž padá i varianta jít koupit čokoládu. Takže asi tak.
A abych nebyla OT, vůbec se nám nedaří.

karkuliak
14. únor 2013

@ssassi ja by som drahemu na valentina kupila aspon cokoladu, no kedze sa vcera s malou predbiehali kto bude mat vyssiu horucku 🙄 , tak nic z toho. vyhrala mala s 39,1. nastastie M nie je z toho smutny, bo si nic nepamata 😉
uz je to sice celkom ok, ale i tak slavime, ze sme spolu v posteli vsetci traja lebo mala furt cuca. ...co je dobre, aspon mi zlaticko rychlo vyzdravie.

co sa tyka BKM vcera sme slavnostne minuli asi 15 plienok, rano kukam do policky nad postelou a vidim posledne dve... tak vravim malej, ked si ich pocuras, pojdes do jednorazoviek. a odvtedy sme zasa v pohode. jednorazovky moc nemusi, poti sa jej v tom dupa 🙂 i ked velke plus je, ze sa v nich daju zuzlat ponozky a prsteky na nohach 😀

@verjurci27 vies ako to robim ja? zacne sa dieta mrvit a budit, prve kojenie, odokryjem ju, to uz reve od hladu, tak naprv cicka az potom vybalit a cikat. dalsie kojenia a cikania v noci, prve vyzlecem plienku strcim prdel nad misku a ked necika hned, tak prso do pusy, bo uz reve od hladu.
neboj aj keby si malu zobudila a odniesla cikat, tak ona ti potom pri cickani zalomi. 😉

katyxq
14. únor 2013

@verjurci27 Malá se na čůrání prostě budí sama a ve vlhkém neusne, nebo nakonec usne, ale vrtí se, spí neklidně a brzo se stejně probudí. Takže ji prostě dávám vyčůrat (i když u toho frfle, někdy dóst nahlas) a pokud se probouzím pomalu, tak i přebalím. Usne pak při kojení - a já taky 😀.

verjurci27
14. únor 2013

no to je pravda pri kojeni spinka hned. ono nad ranom pred kojenim ju davam nekompromisne curat lebo to uz viem ze kym sa nevycura tak nebude spokojne cucat. ona totiz sa pri tom curani okolo piatej aj vykaka a to je potom spokojnost ked este ide na cicik. ale ako pri tom vzdy krici najprv, to je hruza. prave preto ju nedavam pri kojeni v noci. ale vyskusam mozno bude spat kludnejsie. je pravda ze sa mrvi kruti a ono to asi fakt bude tym ze je v pocuranej plienke-aj ked v 100%suchej jednorazovke 😉

verjurci27
14. únor 2013

este k tej vcerajsej diskusii "stastnezeny" som to vcera v noci necitala lebo som vedela ze ma nastvu...predpoklad sa splnil. nasr....ma dnes rano...juuj by som im dopriala babatko v spike od prsiciek po kolienka s dierkou iba na plienku, ktoru len zasuvas po sadru..ked sa mi mala pokakala az pekne pod sadru a vytahovala som oserinkanu vatu spod sadry, mala rucala, pchala som jej tam cistu vatu...a stale dokola...samo nebo mi zoslalo bkm 🙂 prdku utriem, ziadne vytahovanie hovienok-prazenicky zo susky a pod. dakujem. dakujem bkm 🙂

alenavy
18. únor 2013

Ta diskuze byla fakt zajímavá. Fakt výborný, jak se zuby nehty svého drží ty, které si o tom ani nic nezjistí. A ještě se snaží ostatní zesměšňovat. Jinak já zjistila, že u nás na vsi se to o nás a o nočníčku už rozšířilo. Ha, a zatím dobrý, nikdo neplive, hihi🙂 Ale bylo mi to jednou osobou řečeno tak, že fakt nevím, jestli to mělo znamenat zvědavost, lhostejnost nebo lehké opovržení 😝 Jo ale jak mý rodiče jsou na malou hrdý! A to jsem měla obavy, že mě budou mít za magora 🙂 Mamča mi hrdě říkala, že jí nějaká známá říkala, jak její vnouče ve 3 letech učí na nočník a mamina jí na to mohla říct - to ta naše holka čurá do nočníčku od šestinedělí 😅

No musím se smát, že já budu někdy hozená do škatulky "alternativní", to bych nečekala 😀 Přitom jak říká ssassi - alternativní věci jsou vlastně papírovky, kočárky apod. A to jestli se mi tenhle týden povede naučit vázat šátek a jestli se v něm bude malé líbit.. 😎 Jdu na kurz, tak držte palce. Chci si vzít sebou i manducu, kdyby mi tam s ní taky uměli poradit... Asi blbě utahuju ty různý pásy, prostě jsem na to fakt děsný jelito, poslední šanci si dávám na tom kurzu. Když ani tam nic, tak nošení vzdávám 😖

alibeli
18. únor 2013

Veselá příhoda z neděle. (Byli jsme lyžovat na 2 hodinky, Barunka spala pod sjezdovkou, než jsme jeli šla jsem ji přebalit.) Přebalovací pult tam je na WC pro vozíčkáře, takže nízké umyvadlo. Podržela jsem jí v klubíčku, krásně hned čurala, pak se nic nedělo, pohla jsem se bokem a kakání vystřelilo přes kraj umyvadla na moji lyžáku. Naštěstí, ta se dá umýt líp než bota či kalhoty. A musela jsem umýt umyvadlo. 😠 Asi jsem nešika.

ssassi
18. únor 2013

@alenavy určitě ti poradí. jelito seš akorát ve svý hlavě. každá jsme taková, jaká se vidíme.
rada jedna: návštěva optiky
rada dvě: open mind
😎

a rada tři aneb ta se hodí vždycky: zhluboka dýchej. když budeš v klidu ty, bude i dítě. ale myslím, že jakmile na kurzu objevíš vychytávky a posílíš sebevědomí, půjde to. taky jsem se bála a po vázacím kurzu to bylo o mnoho lepší a my se "roznosili" 😉

orinek
19. únor 2013

@ssassi ahoj, , vím, že tu býváš často a máš zkušenosti s bkm, už jsme si dříve psaly. Docela se nám dařilo s bkm, malému (cca 11 měs.) jsem dávala na zem nočník a když potřeboval, šel k němu. Doma jsem se vyprdla na plíny a jen jsme sundali tepláky, vyčurali a bylo. Ale teď (14 měs.) je to o ničem, vůbec nejde k nočníku, žádný signál....nic, hraje si nebo stojí u stolu a v klidu čůrá. Máme za den cca 6 počůraných tepláků (včetně triček a ponožek) a asi 2x to chytím. Co to má znamenat? Jsme na tom stejně jako by jsme nikdy bkm nedělali. Chjo 😖 Měla by jsi nějako radu, prosím?

adel22
19. únor 2013

@alenavy Aj my sme si tym presli🙂 zacala som mesiac po narodeni malej...najskror reci ako, moze mi vypadnut...potom ze jej beriem detstvo...potomz e dieta potrebuje v klude lazat abyy sa vykakalo......no a ze som divna samozrejme...

Ale co, ja som s nou 24hod. denne- tak ja viem, co jej robi zle a co nie...a ten usmev po vykakani do nocnika- to stoji za vsetky kriticke poznamky🙂 Nech zije BKM! som rada, ze som ju objavila pomerne skoro a ze ju mozem aplikovat....je to super vec.

Vela stastia!

madlisek
19. únor 2013

@orinek u nás je to úplně stejně, kolem roka doma bez plen i na spaní přes den, na ven plínu měla, ale vydržela většinou suchá. Od roka a čtvrt šla ale celá bkm do kytek :( Na kakání si většinou řekne nebo to poznám, ale na čůrání vůbec a ani nějak nemá snahu to nepustit do kalhot. Plínky teda na doma nechávám, už teď máme s druhým miminkem prádla, že nestíhám prát. Nějaká rada by se mi taky hodila, @ssassi 🙂 upírám naděje k teplému počasí a věřim, že bude líp 🙂