Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

kocanda2009
4. čer 2013

@alenavy ano ano, tak je to i u nás....holt chlapy 😀

ssassi
4. čer 2013

@kocanda2009 @alenavy teď už naštěstí synek tatínkovi strčí čurací kelímek až pod nos. ale když byl menší, musela jsem přetrpět to stejný. s tím rozdílem, že u nás nejede sport, ale debiloviny typu star trek a jakýsi přestavby aut. to je pak manžel v jakémsi změněném stavu vědomí, skelný pohled upřený na televizi a dítě si může podřezávat žíly půlmetrovým nožem a on to prostě nevnímá. a pak se dozvím: "co řveš, dyť tady to dítě.... tak není, no, ale teď tady byl!" 😖

kocanda2009
4. čer 2013

@ssassi mně se vždycky líbí, když muž zahlásí - nechce čůrat, ne není počůranej,..tak jdu šáhnu do plíny a je tam mokro...ale muž ho necítí...

ssassi
4. čer 2013

@kocanda2009 přesně. to pak přemýšlím, jestli je takový pako nebo to jenom předstírá 😠

alenavy
4. čer 2013

@ssassi @kocanda2009 Evidentně znáte situace jako: dej prosím tě, malou vyčurat... Jojo, já si jenom přečtu maila, kouknu na FB a pak se najím a pak a hned to bude 😀 😀 😀

zimka
4. čer 2013

@ssassi 😀

kocanda2009
4. čer 2013

@alenavy a to chtěl být doma na rodičovské...Rázně jsem odmítla, sice bych měla navařeno a naklizeno ale dítě by bylo celý den v postýlce a dostalo by v přesný čas najíst a přebalení by asi taky bylo načasované..nejlépe s jídlem.

a úplně nejlepší je hláška: " já si ještě musím nutně odskočit."...

ssassi
5. čer 2013

@alenavy hááááhahá... jak kdybych slyšela toho svýho 😎

wallina
5. čer 2013

Ahoj bkm mamicky🙂 idem sa k vam poradit. maly ma 9 mes., praktikujeme bkm na polovicny uvazok (nespime s nim ani moc nenosime-ale dobra spolupraca tu je🙂) cca od 2.5 mes. Posledny tyzden je uplne vztekly ked ho davam curat, uplne sa vzpina a protestuje... ze obcas zabuda hlasit neriesim (zuby, zacina sa stavat na nohy atd..). Ale co tie protesty? mam ho nechat na par dni odpocinut od bkm? nezabudne mi "hlasit" ? Pomoooc, poradite mi? dakujem a bkm zdar🙂

zlaticko444
5. čer 2013

@wallina My mame aktualne tiez 9 mesiacov a taky isty problem - ale uz dlhsiu dobu. Simon je vyrazne popredu po motorickej stranke ako ine deti a uz mi zacina chodit, takze odkedy zacal byt aspon trosku mobilny, bolo po hlaseni. Vzdy mal inu "robotu". Ja to riesim casovanim. Ked vstane, dam vycikat. To mam skoro 100% uspech. Rano viem, ze do 10 minut cika znova, tak chodime do vane. Pustim slaby prud vodicky a poviem carovne slovicko. Vacsinou uspesne. A potom ho vysadzam na nocnik kazdych cca 20 minut (ak nechce a buri sa, bud ho necham holeho pobehovat po byte (ale to je zarucene do par minut mlacka) alebo ideme zase do vane. Tam sa mu paci. Teda dodnes sa mu tam pacilo a rychlo sa vycikal... Oddnes robi drahoty uz aj tam. Tak zatial nemam dalsi plan ;)

raduga
5. čer 2013

@wallina he obdobie vzpierania 🙄 také sme si zažili aj my, treba veľa trpezlivosti a skúšať rôzne triky. Ja som mu dávala všelijaké hračky aj nehračky (puzdro na šošovky) do ruky, len aby sa zabavil a uvoľnil 😀 alebo skúšala aj tri miesta cikania, kým sa konečne vycikal bez protestov. Ale aj teraz občas rád protestuje a hlavne nehlási, to ma trápi najviac 😖 alebo som len slepá a neviem, ako hlási 😀

alenavy
5. čer 2013

@wallina Tak v tom, holky, nejste samy🙂 U nás to řeším jak radila kdysi ssassi, stejně to dělá @zlaticko444 a @raduga 😉 Změna místa. Obvyklé místo a miska nezabírají, jenom v noci. Přestalo fungovat i zrcadlo. Tedy jen napůl. V současnosti funguje tedy to zrcadlo s malou obměnou. Musím u toho totiž zpívat "Měla vlasy samou loknu" 😀 Pak ještě funguje umyvadlo v koupelně a dřez v kuchyni. Ehm... Bylo tam nádobí. Jasně že nešlo jen o čurání, hovňous zahučel přímo do hrnečku 🙄 Jo a miska tedy funguje sem tam, když ji nevyruším a do rukou jí vrazím nějakou hračku.
Jo a hlášení teď nějak nevidím. Ale časování naštěstí funguje docela dobře, dávám, když mě to napadne a docela to i vychází.

zlaticko444
5. čer 2013

Čítam tie vaše príspevky, dievčatá a sa smejem nad tým, čo všetko sme ochotné urobiť preto, aby naše lásky nenakladali do plienky 😀 A obdivujem, obdivujem každú z vás. Lebo presne viem, o čom hovoríte 😉

ssassi
5. čer 2013

@wallina jaký odpočívání? dítě, bohužel, nemá tlačítko "on/off". no, mně by kolikrát stačilo aji "pause".... ale ani to jsem k mé velké lítosti nenašla 😝
dítě prostě čurá každý den a dle mého zjištění i několikrát 😉 takže žádný odpočinky, plínky jsou bak.
takže za prvé: zhluboka dýchat.
za druhé: dítě nevyrušovat z činnosti, vždy to zařídit tak, aby bylo vyčurané před hrou, jídlem atd. případně mít nádobku v místě hraní, aby nebylo odneseno od kostek. dítě je třeba řádně zklidnit a docílit toho, aby se uvolnilo a mohlo se tak v klidu vyčurat. je-li dítko zmítáno mezi šesti aktivitami a tužbami, těžko bude bez protestů a s úsměvem močit. vhodné je střídat místa a polohy. píšeš, že už se malý staví. jestli už opravdu stojí s oporou, co takhle ho postavit do vany? u nás je vana kouzelná a čuralo se tam i s horečkama a prořezávajícíma se zubama. viki chtěl čurat na stojáka okamžitě jak stál sám s oporou. no než jsem na to já debilmatka přišla, užili jsme si krušných pár dní 😉
a taky je dobrý čurat tak jako mimochodem. cestou pro okurky do špajzu se zastavíte vyčurat, cestou pro hračku, pro nový bryndák, vyndat prádlo z pračky....
hlavně klid. dítě nesmí cítit nervozitu, jinak to bude ještě horší. teď prochází spoustou změn. fyzicky, psychycky. psychomotorika valí. prostě je toho na něj moc a máma musí být empatická, vždycky opora a jistota.
hodně štěstí 😎

alenavy
6. čer 2013

@ssassi Hihi, předposlední odstavec... Já to čtu narychlo (dítko páře Patovi oko - nebo Matovi? tomu žlutýmu prostě) a četla jsem "vyndat DÍTĚ z pračky" 😀

wallina
6. čer 2013

Ahoj dievcata, diky za tipy. Samo, ze skusam vselijake finty, uz doslo aj na spievanie(chudak) ale vana je naozaj dobry napad. Resp som skusala ho nad nou nechat curat s mensim uspechom to slo... Ale na stojaka 🙂 on uz je velky chlapak, to asi da😉
Ssassi, s tym odpocivanim som myslela ze ked ho chvil vedome "necham" curat do plienky tak potom bude citit odo mna mensi tlak -coz chudak asi citil. Nedarilo sa mi to rozdychat a tu nervozitu som prenasala nanho... Ma to chudak tazke so mnou a zubami etc😉

wallina
6. čer 2013

A velka vdaka za rady, ste super a plne podpory🙂

ssassi
6. čer 2013

@wallina když cítíš, že už je všeho moc a necháš ho teda párkrát vyčurat do plenky, tak mu to ale aspoň okomentuj: "čuráš". samože žádné nadávání, ale jen pro to uvědomění. v tomhle věku mu je upřímně řečeno šumák, jestli bude v mokrých kalhotách nebo plence. prostě je toho všude moc. ale pro to uvědomění a abys neměla strach, že něco zapomene.

matka by sice měla být děcku 24 hodin k dispozici, to ale neznamená, že mu bude pořád za zadkem. je třeba, aby se dítě, má-li pocit nejistoty nebo nebezpečí, mohlo otočit a "sáhnout" po mámě - po bezpečí. je ale třeba se vyvarovat toho, aby mělo dítě pocit, že je omezovaný a dušený přehnanou péčí a láskou. roste do věku, kdy chce už věci dělat sám a je potřeba nechat ho otrkat se. a to myslím opravdu tak, aby si vymáchal čumák v blátě, zakopl o větev, uklouzl na náledí, nechal se povalit (bezpečným) psem, vylil na sebe sklínku džusu.... já mu kolikrát takovýhle věci chystala. aby to bylo bezpečné a on zjišťoval, co ano, co ne. co bolí, co studí.... pak jsem ho postavila na nohy, zeptala se, jestli žije a šlo se dál. naučil se velmi brzy samostatnosti, na druhou stranu ale i opatrnosti a kdy je lepší počkat a chytit se mámy za ruku.
chtělo to ode mě spoustu prodýchávání, obzvlášť řítil-li se poprvé na odrážedle z kopečka, ale ony to ty děti potřebují.
zkus trochu odstupu, nech ho, ať si objevuje svět sám. nakukuj za rohem a dej mu prostor. věřím, že pak spíš se nechá dat vyčurat. sám přijde

karkuliak
6. čer 2013

jaj dievcata, ako vas tak pocuvam, tak mam skveleho chlapa. hra sa s malou aj vie rozoznat ked sa pyta. a to teraz nastastie ma obdobie, ze sa celkom pyta. co sa dost divim, lebo vsetko chce okukavat a najradsej by sa stavala.... my ale mame iny problem. nechce tatinkovi cikat. len kde tu. tatko ju vezme nad umyvadlo a nic. musim prist, chytit ju ja a potom cika 🙄
tak to neviem co s tym. nejaky dobry napad? 😉

anika142
7. čer 2013

Ahojte, ja som natrafila na tuto metodu nahodne na internete, zaujalo ma to velmi tak som si kupila knihu Bez plenky a mam ju rozcitanu no nie este docitanu. Ja som prvy krat tehotna a uvazujem ze by som tu metodu rada vyskusala ale najprv by som sa chcela trosku zabehat s drobcom kedze to bude moje prve babo. No chcela by som sa vas opytat, v tej knizke pise aspon zatial ze je lepsie pouzivat latkove plienky. Je to nevyhnutne? Nie je to mozne skusat s jednorazovymi. Nie ze by sa mi latkove nepacili alebo bola by som proti nim, ale skratka nemame velky byt a mam problem so susenim pradla. Ani balkon nemame tak som prvotne bola rozhodnuta pre jednorazovky. No neviem ci pri tejto metode su vhodne. Da sa to aj s nimi alebo nie.

psenicka1301
7. čer 2013

@anika142 ahoj, neboj sa toho a zacni cim skor, ja som sa nejak nevedela odhodlat a zacali sme az po mesiaci a slo to krasne. zacali sme tym, ze sa mi takmer vzdy po rozbaleni pocikala, takze som ju po rozbaleni rychlo brala nad umyvadlo. ked su taketo male este neprotestuju 🙂

anika142
7. čer 2013

@psenicka1301 hej chcela by som zacat co najskor, no neviem aky bude porod atd. A mozu sa pri tom pouzivat jednorazovky?

psenicka1301
7. čer 2013

@anika142 na toto ti odpovedia ine "guru bezplienkarky" ja som len zaciatocnik a pouzivam klasicke stvorcove plienky, dost casto sa susia aj dnu (prsi, noc, zima...) a schnu velmi rychlo ani vlhko z toho nemame v byte..., ale urcite to ide aj s jednorazovkami 😉

anika142
7. čer 2013

@psenicka1301 dakujem pekne, no tiez som uvazovala nad klasickymi ak by to inak neslo, tych mam aj dost, este tie komunisticke co boli kedysi. A to zvyknes pouzivat len tie a zapnes ich tymi sponami alebo na to pouzivas vrchne nohavicky. Ako s pranim problem nemam ako takou cinnostou len nevedela som ako rychlo to schne lebo som pocula ze tie latkovky tie moderne vraj schnu dost dlho a ked sa narodi september-oktober tak by to dlho trvalo. No uvidim premyslim si to este a docitam v prvom rade tu knihu o tom. ale moc sa mi to paci.

psenicka1301
7. čer 2013

@anika142 davam vrchne nohavicky, zo zaciatku som skladala novosklad, ale teraz uz davam iba narovno, takze ani sponku nepouzivam ale urcite tu su baby, co pouzivaju jednorazovky, latkove plienky urcite nie su podmienkou 🙂 a doma sme casto navolno bez plienky na nepremokavej podlozke, lebo tak sa jej paci najviac 😉 a knizka je fajn, mna nadchla velmi, tiez som ju citala, ked som bola tehu...

anika142
7. čer 2013

@psenicka1301 dakujem ti velmi pekne. Este si to premyslim a najprv urcite docitam knihu. Doma by som ju tiez nechavala navolno ak to budem mat natrenovane aspon trosku, ale pre pripadne cestovanie v aute atd. pre istotu daco potrebovat budem.

kocanda2009
7. čer 2013

@anika142 klidně můžeš používat jednorázovky ale látkovky jsou lepší, protože dítko cítí to vlhko a bude reagovat. Navíc já tedy když vím, že už to do té jednorázovky pustil tak mu ji taky hned vyměňuji aby nebyl v té moči takže by mně to vyšlo asi dost draho. Ale to záleží na tobě. Čtvercové pleny, ty klasické po nás si můžeš používat tak, jak bude vyhovovat tobě. Přes den, když je doma teplo tak dám jen tu plenku, jinak se na ně dávájí svrchní kalhotky. Jinak by bylo mokré oblečení.
Všechno ohledně toho jakým způsobem ty plenky uvážeš na dítko najdeš na různých webech.

anika142
7. čer 2013

@kocanda2009 dakujem pekne za radu. presne na to som myslela ze by latkove boli lepsie z dovodu aby citilo to vlhko. A ako to praktizujes ked cestujes autom. My budeme chodit autom taku 1,5 hod. na vikendy k rodicom. Potom davas jednorazove alebo rovno latkove. a zastavujes pocas cesty? ak treba alebo to by stacilo po ceste odbalit a vymenit.

kocanda2009
7. čer 2013

@anika142 ha tak jsem ti napsala zprávu a koukám, že tu máš ještě zajímavý dotaz - my absolvovali ve 2 měsících první delší cestu autem cca po 40ti minutách se prcek vzbudil a pokřikoval. Tak jsem asi 15 minut čekala a pak jsem poprosila manžela ať zastaví, že ho zkusím přebalit - měl látkovku - základní plenu Bm - a on to celou dobu držel a vyčůral se na travičku (to bylo jak byly ty teplé dny na jaře). Takhle to máme i v kočárku. Jak chce čůrat tak čeká jestli ho dám, protože ví, že by byl v mokru. Ale pokud to jinak nejde a vyčůrá se do plíny tak to pak vydrží taky. V kočárku jsou dobré flísové separačky - odvedou sucho ale v té autosedačce nevím jestli budou tak fungovat, jak je tam dítko natlačené. Takže jednorázovky v nouzi nejvyšší ale když zastavit nejde tak se nezblázní '😀

karkuliak
7. čer 2013

@anika142 ahoj 🙂 mozes kludne pouzivat i jednorazovky. Hlavne na zaciatku kym sa zzijete ti to velmi pomoze. My sme pouzivali latkove stvorce a prvy tyzden sme prali azdy den pracku. To nestihnes ususit ak nemas balkon alebo susicku. Su tu dievcata co bezplienuju sjednorazovkami, len to moze zvadzat k lenivosti, ze nedas dieta vycurat, lebo jednorazova znesie. Mala mi cikavala i po 15 minutach, tak na latkovky dost zaberacka ak nevychytas. 😉
Zacni hned ako to pojde, cim skor tym lepsie. Zacni aspon casovanim a cikanim po prebudeni. Ono sa to zda, pockam kym sa zohrame, ale bezplienkovanie vam prave pomoze sa zohrat. A bude ta tesit a povzbudzovat kazdy uspech. Hlavne pocikanu plienku neries ako neuspech. 😉
Co sa tyka cestovania, mne sa mala pyta, takze vzdy zastavime a cika sa. V zime sme cikali v aute do misky. Tiez sme sa narodili v oktobri. U nas to inac neslo, lebo ked sa pytala, bol plac, ak som ju nedala cikat a pocikala sa do plienky, bol plac este horsi
😀
Jaj a este, na bezplienkovanie a kojenie je idealne spavat s babom a pripadne i nosit v satke/nosici. Nie je to podmienka, no strasne to ulahci zivot vam obom. Uz sme to tu preberli cca 2-3 strany dozadu, tak si citkaj 😉 a vyber si pre seba to co sa ti paci. :-*