Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

katyxq
17. črc 2013

@heligona na trávu jsme dala přebalovací podložku (a nebo nic, koukni ke mně do alba https://www.modrykonik.cz/fotoblog/katyxq/album... a nasledující fotka), malou jsme vyndala ze šátku, dala vyčůrat (nad trávu) a pak teprve jsem šátek rozvázala, malá ležela na podložce/zemi a pak jsem si ji znova navázala

heligona
17. črc 2013

@katyxq díky moc. na výletech jsem tak nějak počítala s tím, že vyhledám nejbližší lavičku, pařez nebo trávu a bude mi asistovat manžel. spíš se toho děsím, když budu sama někde ve městě. no nějak to budu muset zvládnout, vzhledem k tomu, že dítě mi v šátku spí mnohem dýl jak v kočárku, tak to snad zvládnem i bez čůrání 🙂

heligona
17. črc 2013

@katyxq jo a ještě se zeptám na typ úvazu, já jsem si oblíbila kříž s kapsou uvnitř a u toho je nejjednodušší vymotat se celá, než dítko nějak vytahovat. ale já bych obecně potřebovala nejen návody na vázání, ale i na rozvazování 😀

ssassi
17. črc 2013

@heligona proto jsem koupila manducu. šátek byl jen na doma, abych neměla neustále ucourané konce. v brně bydlím taky a hlásím, že vždycky je na dohled něco, kam se dá dítě položit. dítě jsem oblíkala na lavičkách, na parapetu výlohy jakéhosi butiku a když je nejhůř, poslouží i tráva. nosila jsem látkovou plínku, kterou jsem si klidně položila na zem a dítě nasoukala do gatí na zemi. dítě není z cukru. a když bylo mokro, zvládla jsem to jednou i ve dřepu na stehnech 😎
kolik je malé?

ssassi
17. črc 2013

@ludmila14 vítej. začala bych četbou literatury: ingrid bauer - bez plenky.
jinak v takto pokročilém věku se začíná po probuzení, po jídle...

heligona
17. črc 2013

@ssassi Malé jsou tři měsíce, takže to musí být celkem fofr 🙂 Mám ergonomické nosítko, ale zatím jí ten horní konec sahá přes hlavu, takže na spaní super, ale v bdělém stavu chce vidět, proto ji dávám do šátku. V kočárku si zatím vždycky vzpomněla někde na chodníku, kde široko daleko nebylo nikde nic, takže hrnec do kočárku a čurat 😀

ssassi
17. črc 2013

@heligona jo a taky jsem někdy malého oblékala na batohu. mám takový pěkný s širokýma polstrovanýma zádama, hodila jsem přes něj i tu plínku, aby jako teda hygyjéna byla 😀 a šlo to. člověk se nesmí bát. v které čtvrti bydlíš? tady v centru je odkladišť fakt docela dost. a i když má malá 3 měsíce, vydrží. když uvidí, že se snažíš a že k vyčurání mimo plenku dojde, počká si. 😎

heligona
17. črc 2013

@ssassi jsem z Krpole. ona venku docela vydrží, to vím. ale štve mě, že v tom kočáru nechce být. zatím to asi budu řešit tak, že vyjedu s kočárem a jak se probudí a začne ječet, namotám ji do šátku. a nebo budu doufat, že mi v šátku vydrží spát. teď spala dvě a půl hodiny, to už jsem dlouho nezažila 🙂
ještě nejsme tak úplně sehrané, tak má pořád aspoň malou vložnou plínku. bez ní by to bylo asi jednodušší, ale jsem srab 😅

ssassi
17. črc 2013

@heligona nojó, krpolskej starosta zakázal lavičky 😀 😀 tak šup do lužánek, tady jsou laviček mraky:o))))

já kočár začala používat až v osmi měsících, kdy chtěl malý sedět ve sporťáku a rozhlížet se. začalo jaro, bylo hezky..... do té doby v něm prostě být nechtěl. nelámala jsem to, rodinné příslušníky i jejich kecy jsem odeslala do patřičných mezí a měla jsem spokojený dítě.
malýho jsem nosila v manduce bez novorozenecké vložky už od 1,5 měsíce.

heligona
17. črc 2013

@ssassi no jo, kolik jsem mohla ušetřit za kočár 😀 😀 Ale ne, doteď se jí v něm líbilo. až poslední asi dva týdny má jakýsi šprajc.
do Lužánek občas chodíme, mám to 20 minut pěšky 🙂

ssassi
17. črc 2013

@heligona já to mám pěšky 20 vteřin 😀

maylis
17. črc 2013

Ahoj holky, chtěla bych začít bezplenkovat s dvouměsíční holčičkou, ale vůbec nevím jak na to. Knížku Bez plenky už mám přečtenou, ale to pro mě zatím jak příběh sci-fi 🙂. Zatím by mi stačilo vychytat kakání (používáme látkovky), jenže moje dítě koná tuto potřebu naprosto nepravidelně. Je na to nějaký fígl? Nebo ji mám dávat nad nočník a zkoušet to po každým kojení?

anezcino
17. črc 2013

@zlaticko444 Ten máme. Kupovali jsme v Albertu za ještě lepší cenu. Nicméně u kamarádky jsem měla možnost vyzkoušet klasický číňák se širokým okrajem a byl to dost velký rozdíl.

anezcino
17. črc 2013

@ssassi my včera s manželem měli prcka v ringslingu a přebalovali jsme vestoje s tím, že muž ještě musel na stehně poskládat plenku do novoskladu a večer jsem si dali druhou bojovku.....já se sprchuju ve vaně, on si čistí zuby...najednou odhrne plachu, prcka v náručí a huhlá, že se mu chce (chodíme s ním nad vanu)....takže on držel malého s kartáčkem v puse a já dávala signál. Prcek hned spustil a všichni byli spokojení ÷)

katyxq
17. črc 2013

@heligona kříž s kapsou uvnitř a od cca pěti měsíců dvojitá kříž (bylo vedro a větrá to líp než kapsa, ale je potřeba, aby dítko už pevně drželo hlavičku a trochu i tělo - přetáčelo se)
My kočárek používaly asi dva měsíce (ale jedině v případě, že byla vložena a vyndána spící, pak tolik nespala, poslední dva týdny byly často mučením jí, mě i širého okolí), od té doby jsme nosili, kočárek je prodaný, teď v zimě už se moc nosit nechtěla, ale nějak jsme to doklepaly a od jara ťape sama, prostě během pár dní přešla s nošení na samostanou chůzi, nosit se už skoro nechce, takže teď už vyndávání ze šátku řešit nemusím, občůrává trávu, stromy, keře, kanály a tuhle nebyl v dohledu ani kanál, takže to jistil obrubník u silnice 😀

karkuliak
17. črc 2013

@maylis kasli na sci-fy a chod na to. zahod otalanie a strach a zacni chytat vsetko a hned. 😉 neboj ked sa rozbehnes, budes sa sama sebe divit, ze o com si tak dlho meditovala. tak rychlo kym ti mala este hlasi a ma na to chut.
zacni urcite vzdy po spani a po papani. a pomedzi to, vzdy ked budes mat pocit ze hlasi, alebo len tak, ked ta mimochodom napadne, ze ci to dieta nechce nahodou cikat.
radim ti tak i preto, ze moje dieta hlasi len cikanie a kakanie voooobec. takze mozno to cikanie vam pojde naozaj dobre. kazde babo je ine, moze byt, ze sa ti mala rychlo chyti. nediferencovala by som to na cikanie a kakanie. oboje je vylucovanie a teda to ma ist mimo plienku a nie na krasnu hodvabnu ritku 😉
uvidis, hodne ti to ulahci i v mnozstve prania 🙂
sup sup nato 😀

heligona
17. črc 2013

@maylis tak moje dítko kaká naprosto jak se mu chce, někdy jednou ráno a pak celý den nic, někdy uprcává průběžně celý den. A někdy, jako třeba dnes, si libuju, jak je celý den v jedné suché pleně a večer mi bez jakéhokoliv varování a s úsměvem na rtu hodí do gatí takovou nálož, že mám sto chutí celou plenu rovnou vyhodit. A tak si říkám díky bohu za bezplenkování, protože toto nacházet pravidelně, tak se vykašlu i na látkovky.
A podle mě je nejlepší začít vysazovat po probuzení, to je skoro jistota, a pak do deseti minut po krmení. Jinak mně hlásí někdy čůrání, někdy kakání, někdy všechno a někdy nic 😎

heligona
17. črc 2013

@katyxq Teď ji zkouším vozit v autosedačce, to je trošku lepší, protože líp vidí ven. Ale jak ji jednou vytáhnu na čurání, zpátky už stejně nechce. Takže jak píšeš, jedině počkat až znova usne. Takhle jsem jednou byla uvězněná tři hodiny v knihovně, než jsem ji uspala. Včera mě tam držela jen hodinu 😀

maylis
17. črc 2013

@karkuliak díky díky, to jsem potřebovala slyšet 🙂 naše mimčo ještě i dost blinká, takže jsem na to zvědavá, co se mi kam podaří pochytat 🙂)

maylis
17. črc 2013

@heligona no, malá právě taky začala už dost znehodnocovat naše krásné látkovky, takže jsem si řekla, že je nejvyšší čas začít bezplenkovat. Teď už naštěstí nekadí během kojení, to bych asi nezvládala obojí. Díky, určitě se ještě přijdu poradit 🙂

karkuliak
17. črc 2013

@maylis no tak to mas potom istotu , ze mas zakazdym zarucene plny nocnicek. 😉 my sme tiez tak frcali. raz v nocnicku skoncilo cikanie, potom prdik a obcas mlieko zo zaludku. to vlastne bolo super ked skoncilo v nocniku a nebola ogrcana cela postel 😀 chi chi chi

heligona
17. črc 2013

@karkuliak to jsem taky chtěla napsat, že kolikrát chytám do nočníku i blití. ona to většinou vyhodí, jak jí zmáčknu bříško v klubíčku. zas si říkám, že je to lepší, než kdyby to pak vyhodila ve spánku

ssassi
17. črc 2013

@heligona tak ji tolik nemačkej. místo o prsa si malou polož na předloktí - nebude tak skrčená a třeba se nepoblije

heligona
17. črc 2013

@ssassi snažím se o to. buď se zakloním celá, nebo ji hodím na bok právě na ten loket. každopádně už neblije tolik jako dřív

ssassi
17. črc 2013

@heligona my jsme museli koupit koženou sedačku. z té látkové se lehce natrávený mlíko děsně blbě umývalo :o)))))

zdenkam
18. črc 2013

@karkuliak starsi chodi do skoly od 9 do 2.30 , mladsi bude chodit od 9 do 12 do skolky - 3x do tyzdna. Zijeme v Irsku a doplatit sa za skolku na cely den by bolo sialene, navyse ziadne z deti co poznam nechodi na odpludnajsie aj rannu sesion....Tu je trosku iny system. Ale verim ,ze su mamicky, ktore sa aspon pokusia pri viacerych detoch, presne ako pises, len o tom tu nemaju cas pisat. Ved aj ja v porovnani s tym, ked som mala len jedno dieta prispievam do diskusii skor vynimocne nez pravidelne. 😉

maylis
18. črc 2013

@karkuliak takže dnes se mi podařilo do nočníku zachytit zatím jen blitíčko, zítra snad budeme úspěšnější, nejvíc mi dělá problém ji udržet v dobré poloze

karkuliak
18. črc 2013

@maylis no je pravda, ze to chce tu polohu trochu spolu nacvicit. 😉 mala uz ma dva mesiace, tak si zas musi zviknut, ze ma holu ritku pri cikani a ze o co ti vlastne ide. u nas vzdy fungovalo cikat i pri kojeni, to sa vzdy pekne uvolnila, ked bola v strese z niecoho, no je to dost narocne na polohu. my sme cikali do misky na posteli. misku mam medzi nohami a dieta sa ti opiera chrbatom o stehno a predlaktie. mozes vyskusat i rozne polohy, aby si nasla, ktora vam najviac vyhovuje. moja mala bola nesvoja, ked som ju drzala v klbocku nad umyvadlom, viac jej vyhovovalo nieco nie tak vo vzduchu. 😉
drzim vam velmi palce 🙂

anezcino
19. črc 2013

já vás teda obdivuju, že zvládáte kojit a manipulovat s nočníkem zároveň....my jsme k tomu ještě nedospěli. možná i proto, že malý si ještě nedávno všechno nechal až po kojení, ale ono se to všechno měním a teď už kadí i v průběhu. s ublinkáváním máme taky problém, jenže s polohou to moc nesouvisí, spíše s tlačením, malý může ležet i na zádech,ale když začne tlačit bobana jede to ven všechno. okolí zachraňují minibryndáčky....a ještě se musím pochlubit, už máme za sebou první čůrání mimo domov v lesíku a úplně s přehledem. nikdy by mě nenapadlo, že tohle v souvislosti s vyměšováním řeknu, ale bylo to vzrušující ÷D

anezcino
19. črc 2013

@anezcino jo a k té poloze, nám se osvědčila ve vyvýšeném klubíčku s hlavou přiloženou k rameni... pokud stojím a když sedím, tak třeba i na středu těla