Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

kofinek
28. lis 2011

@sussanah
@ameliejulliette to je ta ista pani, sije az po vianociach... Tiez cakam... 😉

kofinek
28. lis 2011

mam dotaz: ake plienky davate v noci? Ja aj davam vycurat, ale ked nezvladam vstat, tak to necham tak. Tak rozmyslam, do coho mam investovat. AIO? alebo staci dat flisovu na normalnu, aby necitil mokro?

sussanah
28. lis 2011

@kofinek aio je dobra kvuli prakticnosti, ale na saavost moc nesazej. Ja davam v noci curat jen kdyz prebaluju a ted uz prebaluju jen jednou kolem pulnoci a pak az do rana ma stejnou plinku (pokud nepotrebuje kakat, top da vedet poradne..). Pouzivam bmb vv bud na kalhotkovy sklad s vkladackou nebo ji asi brzy zacnu davat narovno + flisova separackam, aby byl v suchu. Separacky mam rozstrihanou deku Irma z Ikey.

kofinek
28. lis 2011

@sussanah prosim aky rozmer tej irmy? teda uz ju mam kupenu (myslim, ze podla tvojej rady az hrooooozne davno 😉 ), ale ako ju mam rozstrihat?

romcovaklarka
29. lis 2011

@kofinek Ahoj, já v noci nepřebaluju (pokud se tedy nepokaká, což se skoro nikdy nestane) a dávám jednovel. anavy s oběma vkládačkama nebo teď nově i novou noční anavy, a přes to vlňáčky disana natahovací. A na to flísovou separačku. Irmu jsem nastříhala nějak od oka, takže mám některé kousky menší a jiné větší, ale ono se to nakonec hodí, pač je každá plenka jiná mezi nožičkama 🙂

ameliejulliette
29. lis 2011

@kofinek @sussanah Díky, už jsem to i zjistila, nezbývá, než si spíchnout odklápěčky sama a pak čekat... Snad už je ani potřebovat nebudeme 😅

stangla
29. lis 2011

Holky když zatím držím malou nad miskou jen občas, když např. pžes den po kojení hned neusne (většinou tedy na ččččč a teď už i kaki reaguje) neděje se nic, když pak zase používám normálně plinky dál ... to novorozeňátko střílí pořád, takže já zatím signály nechytám, až po, nestihla bych ani podat misku 🙂
Používám zatím jednorázovky, látkovky sou nám zatím velký kolem stehýnek, takže protíkaj.
Jakože jestli tím nějak žabce nedělám zmatek v hlavičce a pocitech? 😉

sussanah
29. lis 2011

@kofinek zalezi, jak na co 🙂 Ja mam ted 28x14, ale na noc uz chci vetsi. Prumer holky strihaji 30x15cm. Nejlepsi je ale ustrihnout prototyp a vyzkouset, jak sedi 😉

majka1981
29. lis 2011

@stangla nie urcite nerobis zmetok v hlavke 🙂
len tak dalej

stangla
29. lis 2011

@majka1981 Díky, to víš občas mě něco takovýho napadne 😀 😀 😀

majka1981
29. lis 2011

@stangla hej to poznam take myslienky 😀
moze sa aj ciastocne bezplienkovat a nie na plno na 100 %, takze zmetok nebude
a kukam ze pekna nova fotecka 😅

crysmile
30. lis 2011

@stangla musite sa zohrat, moj maly kakal do kazdej plienky.. cikanie som nevychytala ani nahodou.. najprv sa mi darilo odchytit tak dve kaky denne, napr. pocas kojenia sa odtahoval, dala som ho nad cinak a vykakal sa.. alebo ked sa neodtahoval tak po kojeni, davala som kakaci signal eh eh eh.. potom sme sa dostali az k tomu ze len jedna kaka bola v plienke, aj to len taky slaby fliacik, cakal ze ho dam nad nocnik, pustil len co bolo nutne.. a ked sme sa naucili odchytat vsetku kaku, tak som zacala s cikanim.. to je u nas odchytit tazsie.. lebo cika stale velmi casto.. tak mi tu baby radili ze aj ked bude na posteli, ze nechat ho v novosklade a tam hned vidis ci nacikal... on mi daval signal az ked zacal cikat, tak som zacala vzdy pri jeho cikani hovorit ciky ciky csss.. no a teraz sa mi uz aj vycika do nocnika.. kakanie sa mu zmenilo tak na tri krat denne, poviem ti, je to tazsie odchytat ako ked kakal stale, tak si to uzivaj.. lebo nema nejaky rezim a on mi proste da signal, napr. aj ked varim, musim hned vsetko nechat a dat ho kakat.. ale ide nam to az na dnesnu noc, ked vcera kakal len dvakrat a dnes v noci to pustil do plienky, mozno aj signal daval, ale ja som spala.. takze urcite to nevzdavaj, zohrate sa a bude to ok.. a myslienky okolo toho poznam... ale robis dobre..

stangla
30. lis 2011

@majka1981 🙂 🙂 Děkuju. No říkala sem si, že už mám pěknou s žabkou společně, tak sem si ju přihodila 🙂

stangla
30. lis 2011

@crysmile Děkuju, vy ste taky všici moc šikovní. A všechny povzbuzení moc poteší 🙂 🙂

majka1981
30. lis 2011

ahojte babule, tak mam uz vikend kedze pracujem len pon - streda 🙂 .
Co sa tyka bkm, tak akurat lanolinujem vsetky 3 vlniaciky 😝 , lebo vsetky 3 mi obkakal 😝 😝 . Nechapem preco nehlasil. Vcera na priklad som ho po kojeni dala vycikat, vykakat a ja som mala klud ze mozem porobit, nahala ho chvilku sameho´v obyvacke a ja som bola v kuchyni a nechapala som, preco je nepokojny, pridem naspät a on nalozil taku kaku do plienky, ze som plienku zahodila (len taka lacna gazova stvorcova plienka, vobec mi nebolo luto ju zahodit - radsej ju neriadit...) a nahala len vlniaciky 😝 😝 . Takze tak. vobec neviem co to bolo a kedy to bolo.
V noci sa nam darilo nedavno dat na cikanie, ale teraz ani nahodou ist cikat, takze zase do plienky. Nenutim to a som rada ze spime dobre. Premenim plienku, dam novu a otoci sa a spi dalej.
@crysmile jeej tak to sa Vam uz krasne dari 😅
@stangla aj Vy ste sikovni , pridete na to a bude 🙂

crysmile
30. lis 2011

@majka1981 aaale ani nehovor, ako som to tu chvalila, tak dnes jedno kakanie do plienky.. 🙄 som tak na seba somrala neskutocne.. asi netreba zaspat na vavrinoch 😀

majka1981
1. pro 2011

@crysmile nebooj, to poznam, nestresuj sa 😉
ale ja Ta chapem, aj mna to hneva ked akurat kaka ide do plienky, lebo tu normalne krasne hlasi alebo vtedy mi funguje intuicia na jednotku, takze to fakt nemusi byt.

crysmile
1. pro 2011

@majka1981 tak sme na tom uuuplne rovnako.. 🙂

kofinek
3. pro 2011

@romcovaklarka Pises, ze neprebalujes, ale davas na nocnik v noci? Lebo ja vlastne hladam nejaku plienku, asi ideal a neviem, ci existujeea.Teraz uzivam na noc pampersky. Ked sa nejako zobudim, tak dam vycurat, ale ked uz ma trochu curknute, tak to aj tak citim a vymenim za novu. Je mozne, ze by som teda latkovku znovu pouzila, ze by necitil mokro? kazdopadne potom ich musim mat viac kusov, lebo aj ked uz kaknie vychytavam, obcas sa rano o 4.30 😠 proste nezadari...

kofinek
3. pro 2011

@sussanah vyskusam, ale mne vsetko trva teraz vecnost, nic nestiham, nechapem ako to robia ostatni... No to je jedno, chela som ti uz davnejsie napisat. Ako si pisala, ze tent tvoj starsi nechce na zachod. Riesili sme podobny problem 😅 teda maly zahlasil curat a v tom momente sa rozhodoval, ci na wc, ci na wc redukciu, ci na nocnik, a to som ich mala par kusov, takze to bola krasna zabava. 😀 Vyriesilo sa to samo a to tak, ze som odisla domov na slovensko na 2 tyzdne a tam nocnik nemal, len pri posteli ( po prebudeni rano), mal tam o 2 roky starsiu sesternicu, takze ho to ani nenapadlo, ked videl, ze ona chodi len na zachod. Ked sme sa vratili domov, tak som rychlo schovala velke nocniky a nechala len male pre mimino a pochopil, uz si ich vobec nepytal. 🙂

romcovaklarka
4. pro 2011

@kofinek Ne, nepřebaluju ani nedávám na nočník. Dávám noční anavy s vlňáčkama disana. Ale podle mě mokro musí cítit, ale asi mu to nevadí. Nebo nevím. Protože plenka je ráno úplně durch, ale malej v pohodě spinká, neprudí se... Myslím si, že to je mimčo od mimča, některému to vadí, některému ne. Já jsem prostě jen vyzkoušela, že když ho v noci přebaluju (nemluvím ani o tom, že bych ho ještě tahala na záchod), tak h otím strašně proberu a on pak bude usínat hodinu.

sussanah
4. pro 2011

@kofinek ono tahle sokova terapie jeasi nejlepsi, uz jsem nad tim taky uvazovala. Ale on ma ted takove to obdobi, ze jak se zabejci, tak to je konecna (ted ho teprve ucit na nocnik to si ani nedokazu predstavit..). Takze se bojim, ze jak schovam nocnik,tak bude vylozene brecet a nebude chtit curat vubec. To uz mi parkrat udelal, ze proste treba necural 5h s tim, ze mi prestal i pit, tak se toho trochu bojim. No uvidime, musime ho nejak presvedcit. A pritom je to zvlastni, vi ze se chodi bezne na zachod, vi ze ten nocnik tam vylivame, s nama na zachod chodi, nidky jsme ho nicim nestrasili a nic ☹
O nestihani mi ani nemluv. Stiham to tak, ze udelam to hlavni a zbytek se nejak zkutali 😉

majka1981
4. pro 2011

@sussanah moznoze mu je vysoko na velkom wecku? ma tam stolcek?

kofinek
4. pro 2011

som sa zlakla, ze sokova terapia, 😅 ja som to ani nezamyslala, ked som sla na slovensko, proste to tak samo prislo. Doma by som si to netrufla. To ta chapem, ale tym, ze to bolo ine prostredie a sesternica, tak to islo samo. Ale bola to hroza predtym, kym sme vybrali tan spravny nocnik, ohliadnuc toho, ze uz ma nebavilo cistit nocnik po velkej... 🙂 Teraz je zase to, ze cura zasedne postojacky, takze kazdy tyzden musim savovat cely zachod a podlahu okolo a stenu za nim, lebo prave preziva obdobie max samostatnosti, tz ze sa aj zamkne na zachode 😠 a to to potom lieta kade lahsie... 🙄
Ako to ty rieist s mimi v noci? davas vycuravat? Alebo plienka? Furt studujem net kvoli plienke a neviem na to prist...

sussanah
5. pro 2011

@majka1981 mame vsecho, schudky, schodek, ruzne vysky, chtela jsem ho dat i curat na kluka, zkouseli jsme spolu vybrat jeho nove sedatko na wecko s autickem, ale on se k tomu zachodu ani nepriblizi, jakmile navrhnu at to zkusi. Zkousela jsem treba ho dat jenom sendout na zavreny zachod v obleceni, jen at si to vyzkousi, ale ani to. Proste zachod je pro tatu a mamu, nocnik pro neho ☹ No asi se to zmeni az na nocnik pujde Sima, to mozna pochopi, ze uz je fakt velky 😅

sussanah
5. pro 2011

@kofinek no me teda taky uz cisteni toho nocniku fakt nebavi, je to sila.. Ale zas kdyz si predstavim, kolik deti ve veku 2letu jeste kadi vesele do plinky, tak to uz muj zaludek fakt nedava 😖
maleho davam v noci jen pri prebalovani a to jsem uz zredukovala na 1-2x. Nastesti uz pochopil, ze v noci fakt muze do plinky 😅 Naposledy ho vetsinou prebalim kolem 12-1 a pak az do vstanuti kolem 7 je v jedne plince. Mam bmb vv + vkladacka na kalhotkovy sklad nebo bmb vv narovno do nejakeho kalhotkove skladu/plinky.

majka1981
7. pro 2011

Baby ja som bola taka prekvapena - bola som v drogerii na nakupe (len shampony atd, ziadne plienky a tak, to tak casto nekupujem 🙂 ) a jedna rodina predo mnou mala zo sebou 2 deti a kupovali 8 velkych balikov po 12 balickov vlhcenych obruskov penaten !!!! platili 88 EUR, ja som len tak kukala ako puk ze co naco preco a oni ze tolko spotrebuju 😕 😕 . Ja som taka rada, ze to nepotrebujeme, my sme dostali po porode jeden balik kde bolo asi 10 a z toho este väcsinu mame a nie a nie ich spotrebovat... takze aj tam setrime 🙂

sussanah
7. pro 2011

@majka1981 to teda nechapu na co je proboha maji. Treba jako zasoba do jesli mozna 😀 Ja pouzivam hlavne ty babylove ubrousky, ale spis na utirani rukou kdyz jsme venku, jen mimoradne malemu na zadek. A doma/na navsteve je stejne nejlepsi oplachnout malemu zadek vodou v umyvadle. Takze u nas paradoxne zacala vetsi spotreba vlhcenych ubrousku az kolem roku mladeho, jak se odplenkvoal a zacali jsme vice jezdit mezi lidi ven 🙂

majka1981
7. pro 2011

@sussanah ved ani ja kukala som ako blba, ze kooolkooo? Ja tiez pouzivam obrusok skoro len ked sme von, utieram s tym tvar alebo ruky ked papal a je spinavy. na ritku tie obrusky velmi nepouzivam, na stastie kaka do plienky velmi malo a ked tak hned umyjem vodou. mne by sa hnusilo roztierat ...

crysmile
7. pro 2011

@majka1981 fuj, hrozna cena.. niektori ludia fakt nevedia co s peniazmi.. ja utieram malemu zadok s namocenou handrickou.