Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

stipa
22. led 2011

@luty mlhavy pohled do dalky - to má když chce kakat, když čůrá, tak to poznám jen tehdy že se oklepe a to jak kdy....@raa2 asi jen týden, ale z toho jen 2x na nočník, protože měl hysterický záchvat. Dítě kadí a máma ho dává na nočník - to se mu nedivím, že se mu to nelíbí....mě by se to taky nelíbilo.... Vlastně nevím jak pořádně na to. Nechci aby měl trauma z nočníku..... ☹

stipa
22. led 2011

@luty mlhavy pohled do dalky - to má když chce kakat, když čůrá, tak to poznám jen tehdy že se oklepe a to jak kdy.... @raa2 asi jen týden, ale z toho jen 2x na nočník, protože měl hysterický záchvat. Dítě kadí a máma ho dává na nočník - to se mu nedivím, že se mu to nelíbí....mě by se to taky nelíbilo.... Vlastně nevím jak pořádně na to. Nechci aby měl trauma z nočníku..... Kolikrát mi připadalo, že ani neví, že to dílo je jeho:D ale to neva. Teď když udělá ee, tak když se ho zeptám, jestli kakal, tak řekne ee, ale až po...

zlilly
22. led 2011

u nas to bylo s rodicema podobny. drzela sem ho nad hrneckem, on nic a ja pry ho tyram. pak jednou dense plakal, tak sem ho podrzela nad hrneckem, on se vycural a uklidnil se. to bylo udivu

zlilly
22. led 2011

ovsem zatimco se vykecavam tady, tak mi mrnous pocural postel. dneska je na me celejden urazenej, zemu davam plinku a chce byt nahatej. nedivim se mu, ale to pak musi rict ze chce curat trochu driv, ze.....
stavalo se vam to taky, ze vam deti odmitaly byt v plenkach?

misha_
22. led 2011

@zlilly Ja uz si nepamatuju, ze by se mala nechala normalne zabalit. Jedine kdyz je hodne unavena. Jinak se ji snazim zabavit hrackami, taky pomaha, kdyz ji zpivam. Je to boj a casto vyhraje ona. Proto doufam, ze plinky odlozime hned, jak se na trvalo otepli.
@stipa Nejsem si jista, jestli ti tady bude nekdo umet poradit. My jsme vetsinou zacinali davat deti do jejich tri mesicu, kdy miminka jeste signalizuji automaticky a ty signaly se u nich uz jenom zesiluji, tim ze se na ne reaguje. U vas uz to bude o klasickem uceni na nocnik. Co by vam mohlo pomoct, je casovani (ja davam malou na zachod po hodine, ale nekdo ma taky intervaly 15 minut) a davat maleho na zachod v klasickych situacich jako po spani, jidle, pred a po prochazce apod.

susuq
22. led 2011

@stipa ja by som tiež povedala, že na cikanie časovanie a mne pri kakani veľmi pomáha ten najzákladnejší signál, teda prdkanie. Je ale pravda, že mi ešte papame len mliečko, takže to asi veľmi nepomôže.. :-/ držím palce

fraufrt
22. led 2011

@misha_ dik, vyskusame...a uvidime. 😉

susuq
23. led 2011

@susuq Aké strašná chyba, ospravedlňujem sa... mY ešte papáme mliečko... ☹

raa2
23. led 2011

@stipa ja som tiez toho nazoru ze teraz je uz asi neskoro, lebo nema vytvoreny navyk a je mu pohodlne cikat a kakat do plienky ☹ on uz teraz neobsedi tam, ma inu robotu ☹ by som skusala asi a ked nic tak ho vyskusaj cez leto nechat behat bez plienky, nech sa pocika, pokaka, chvilku ho v tom nechat a ked to do tyzdna nezaberie, tak uz neviem ako to riesit. kamaratke sa tak podarilo malu odplienkovat, trvalo jej to tyzden a potom sa uz zacala pekne pytat....

karmenta
23. led 2011

Ahojte, můžu se zeptat - za pár dní máme 3 měs a já prostě nepoznám nic :( Resp. poznám to pár vteřin po tom co se vykadí, pač se začne šprajcovat v zavinovačce, ale dřív to nepoznám :( Už to sledování mám asi vzdát, že? Díky

susuq
24. led 2011

@karmenta Ahoj, nie, že by som bola nejaký odborník, ale už keď som tu 🙂. HLAVNE TO NEVZDÁVAJ. Ja som tiež dlho nič nespoznala, ale skús si odstopovať čas. Ja by som ho asi nechala bez plienky, ak sa nevyciká do 20 - 25 min, tak ho odnes a ak sa vyciká, tak stopuj zase trebárs 20 - 25 min. to uvidíš, aký interval má Tvoje bábo. Môj zvykne kakať po kojení a viem, že mu treba, keď sa začne krútiť, alebo nepokojne hýbať, prípadne púšťa prsník a zase sa prisáva. Niekedy sa pri kojení na mňa pozrie tak zamilovane a usmieva sa, to väčšinou tiež znamená kakanie... u nás :-/ budem držať palce.

misha_
24. led 2011

@karmenta Nevzdavej to, nektere deti opravdu nesignalizuji. Napada me, jestli neni problem v te zavinovacce. B. se vetsinou zacala kroutit, protahovat nozicky, pak zacala i pridavat zvukovy signal. Zkousela jsi nechat Victorku rozbalenou a pozorovat co dela? B. docela dobre signalizovala, ale stejne jsem se spolehala na casovani a na intuici.

misha_
24. led 2011

A skoro bych zapomnela. Dekuju, jak jste tu nektera nechala odkaz na ekozahradu. Vcera jsem usila "mokomidi". Nejsou tak pekne, jako na obrazku, ale funguji. A hlavne prebalovani je s nimi fakt pohoda, mala si muze zdrhat, jak je ji libo. Nevite jeste nekdo, jak usit rychloprdky?

karmenta
24. led 2011

@susuq díky, s tím časem to je dobrý nápad, sice nevím jak to provedu, ale já něco vymyslím 🙂

@misha_ no je možné že přes tu zavinovačku není moc dobře vidět, ale já ji do 3kg nemám nechávat bez ní a to bude ještě min. 14dní trvat než tak přibere :( Už se mi kolikrát podařilo poznat že zrovna tlačí, ale než jsem ji položila na přebalovák už bylo hotov 😀 Ale dopředu nepoznám nic 😢

evi_
25. led 2011

Tak jak jsem tu minulý týden chválila malou jak je šikovná, tak se to o víkendu dost pokazilo... no ale s tím jsem mohla počítat, že 😝 ..to už jsem si říkala "já jí dám papírovky a budeme mít obě dvě pokoj" ... pak mě to ale zase přešlo..je super vidět malou, jak se vyčůrá a usmívá se u toho ... holky, určitě to nevzdávejte!!! já jsem se snažila i nahrávat na video malou, abych poznala ty signály před čůráním - nepoznám nic.... u nás funguje nejvíc časování...a když vidím, že začíná být malá nespokojená.

Karmento - ty máš malou maličkou..narodila se asi předčasně viď? ...Naše malá se narodila o 3 týdny dřív a já jí beru vývojově taky o 3 týdny míň. Takže si myslím, že i když budete mít 3 měsíce, tak vývojově jste asi někde jinde a máte tudíž spoustu času 😉 (toť ale jen můj názor)

stipa
26. led 2011

Ahoj holky, velmi děkuji všem za rady 🙂 Takže v létě ho vysleču a bude lítat s pindískem a holou prdelínou ať se po... a nebo po.... 😀 😉 Pak dám vědět, zda to zabralo a je konečně bez plen 😉 🙂

luty
26. led 2011

@karmenta Ja jsem zacinala s casovanim tak, ze jsem mela Jarinka jen v cc na novorozenecky sklad se Snappi sponkou. Curani chytlo, ale kdyz to pustil, hned jsem to poznala. Zacinala jsem ale pozdeji, mel 2,5 mesice, tudiz jsem se nebala ho nechat jen v bodycku (nezapnutem), podkolenkach (sahaly mu az k zadecku), nebo navlecich a plince. No a trvalo mi to asi tyden, nez jsem zjistila, jak si to casuje, navaznost na kojeni, castejsi curani rano, mene caste vecer apod... No a podobne se mi podarilo odpozorovat i signaly - ale to trvalo mnohem dele! Nic nevzdavej, ale moc to taky neres. Moc to nefunguje, kdyz se to s koncentrovanim se na jen na curani prezenes. Navic bys pak byla zdeptana, zes to "zase nechytla". O tom to neni! Nejde o to, kolikrat to prcek pusti doplinky, kolikrat to nestihnes, kolikrat to nevypozorujes.. Jde o to, kolikrat to spolu zvladnete!!!! Proste zkousej a raduj se z kazdeho odchyceneho curani! Ono to pujde, uvidis🙂)) Drzim pesti!

evi_
27. led 2011

Jak píšete, že používáte separačky - není to kontraproduktivní? Já jsem je přestala používat při přechodu na bkm. Přijde mi, že kdyby měla separačku, tak neucítí mokro, když se počurá a tak si neuvědomí, že čurat do plínky nemá.
Neříkám, že to tak u nás funguje...ale logicky bych řekla, že by to fungovat mělo líp bez separaček.

luty
27. led 2011

@evi_ Uvazovala jsem stejne. Separaclu davam ted jen na noc. Prisla mi fajn, kdyz J. kakal do plinek - vetsinu sebrala separacka. Z toho cc se michana vajicka dost blbe dostavaji 😠

misha_
27. led 2011

Asi se budu muset premistit na jinou diskuzi. Beatka nesignaulizuje uz ani mokrou plinu, je ji uplne jedno, kdyz ji to tece po nohach, jedine, co jeste jakztakz funguje, je, ze si pocka na velkou na nocnik. Jinak desne bojujeme. A tolik jsem verila, ze se nam ten velky bojkot vyhne. Ach jo. Tak ja jdu prat pliny ☹

lmm
28. led 2011

@misha_ neklesej na mysli, ono se to zase zlepší. My jsme se po asi dvou měsících bojkotu a dalších měsících výkyvu ustálily na dvou čůráních denně plus kakanec. Plíny neřeším, beru to tak, že nekadí do plíny plus si udržuje povědomí o tom, že se dá něco dělat i do nočníku, když se jí chce. Držím pěsti, ať se to brzo zase zlepší.

jasekd
28. led 2011

My jsme se ustalili na systemu, chytat kakani, curani po jidle a po dennim spani, vetsinou, kdyz se vzbudi s placem, je suchej a potrebuje curat, kdyz je ticho a najdu ho v postylce, jak si hraje, tak uz to poresil do pliny. Kdyz si hraje, tak ho nechavam, signaly nedava a nebo je nepoznam. Zatim mi to takhle staci, uvidime, jak bude bojovat s nocnikem, zatim sam nesedi, nocnik jeste nemame ani koupenej.

katkavfr
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
susuq
28. led 2011

@misha_ No my tiež máme takú čudnú situáciu už štvrtý deň, ani by som to nenazvala bojkot, ale že nie sme na jednej vlne.... keď ho ja odnesiem, on nepotrebuje a keď on zahlási, ja si myslím, že to je niečo iné.... ☹

karmenta
28. led 2011

ahojte, tak jsem vyčíhla kdy malá kadí - při krmení 😀 takže fakt nevím jak to chytat 😀 (jo a není to vždy ve stejný čas, ale vždy když zrovna papá) 🙂

lumarque
28. led 2011

@misha_ na mokoshi je odkaz alebo v anglictine sa volaju split crotch pants. Ja som ich usila, ale ziadna slava... zatial maly nie je taky spolahlivy, parkrat som to riskla a olutovala🙂. Ale ked bude chodit a bude teplejsie, myslim, zue ich na doma urcite vyuzijeme. Tie mokomini su dobre?

luty
28. led 2011

@karmenta Jarinek taky kakal behem kojeni. Navic asi 10x denne, takze jsem ani BKM nezkousela. Okolo 2 mesicu se zlomilo a zacal kakat 2-3 denne, tesne po kojeni nebo kdyz jsme ho klubickovala na rukach. No a to jsem prave zacala pomalu zkouset ho davat kakat a curat... Snad se to casem zlomi i u vas. Jinak vim, ze nektere holky koji s nocnickem pod zadkem, ale ja si nedovedu predstavit, jak bych to praktikovala.

sussanah
29. led 2011

Ahoj, tak zas po nejake dobe nakukuju, no vy jste toho teda popsaly 😀 A spousta novych tvari koukam, to je dobre 🙂 U nas je to uz zase vsechno v klidu, vetsinou si zahlasi nebo davam ja, ale celkove pohoda. Obcas nehoda je, ale tak 1-2xtydne (vcetne noci a spanku).
@stipa Ahoj, taky se pridavam k tem, co rikaji moc to ted neresit. On uz je maly fakt zvykly na to svoje a jen tak se toho nevzda. Vidim to na tom nasem, kdyz se rozhodne, ze na nocnik nepujde, tak ho ani silou neprinutim 😀 Takze fakt pockat na teplo, zkusit bez plen, kdyz se nechytne, tak zas do plen a pockat dalsi mesic. Vsak jednou bez plinek bude 😉
@evi_ ad separacky, ja pouzivala separacky jen asi do 5m, od te doby jen na spanek, aby se nebudil, ale pres den bez separacky, at si to pekne uvedomi, kdyz cura. Taky mam pocit, ze to dobre zabralo.

jonki
31. led 2011

takze my sme sa uz ustalili na mokrych plienkach a cca 2-3 pokadenych plienkach za tyzden....nedava mi ziadne...ale je pravda ze ju nejako extremne nepozorujem...akurat pocut ked tlaci...to sa teda neda zamenit za nic ine 😀

prisla som sem znovu s otazkou...vcera sa svokra pytala, ze ci to ze sa E nauci kadit v klbku nebude neskor problem...ze takto jej to ide lahsie lebo brusko je stlacene....ci jej to potom pojde samej na nocniku...jej otazka sa mi zdala celkom logicka....co si myslite, moze to nejako ovplyvnit prechod na nocnik????

jasekd
31. led 2011

@jonki Ahoj, podle me kakani tak maleho miminka jako mas ty a decka, co uz sedi na nocniku, je jine. Beru to podle nas, Martinek mel velke problemy se vykakat jako miminko (ale byl dokrmovanej Nutrilonem AR), kolikrat musela bejt i rourka, klubicko u nas neslo kvuli tomu refluxu, strasne by se poblinkal a nepribejval. Ted se vykadi v leze, daleko tvrdsi bobky, tlaci sice jak o zivot, ale zvlada to, neplace, pohoda. Nechavam ho kakat do ubrousku, sam nesedi a ja na to ted nemam, drzet ho nad nocnikem, prece jen vazi skoro 9 kg a to kadeni mu chvili trva 😝 Ja bych se toho nebala.