Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
25. lis 2010

@suik jezis ne keramicky 😀 😀 😀 normalne plastovy, teda promin, je to obal na kvetinac 😀 Koupeny v domacich potrebach za 25Kc 😉

lmm
25. lis 2010

@suik, nám byla šlehací miska brzo malá, používám nějakou obyčejnou plastovou kuchyňskou misku, byla to sada tří velikostí za pár šupů, teď jsme u prostřední velikosti. Opírám se hřbety rukou o okraje a dcera mi jakoby sedí v dlaních. Začala jsem to tak dělat, když jsem zjistila, že když mi visí v klubíčku, tak se jí hodně vytlačuje anální otvor. To mě trochu vystrašilo, tak jsem to zkusila takhle a má to i výhodu, že ji udržím dost dlouho, když někdy déle kadí.

Jinak my jsme byli pár dní mimo, malá se hodně zlepšila, ráno sice valí do plínek o sto šest, ale jakmile jsme vyrazili do města s manducou, vydržela jí plína až do večera. Když jsem ji dala vyčůrat, vždycky nahlas tlačila a skoro vždycky si aspoň malinko čurkla, takže si myslím, že si fakt pamatuje, o co jde, a vědomě se snaží čůrat. Mám z toho velikou radost 🙂.

sussanah
25. lis 2010

@lmm super, tak at vam navrat bkm dlouho vydrzi 🙂

johanka.
25. lis 2010

@misha_ ja som "Bez plenky" necitala, takze neviem poriadne porovnat ☹ Pre tu druhu som sa rozhodla na zaklade recenzii na amazone. A celkom som spokojna, paci sa mi, je to nielen o bkm v zaciatkoch (v tych roznych clankoch na webe sa pise prave o tom obdobi) ale aj o bojkotoch a podobne. Plus vyjadrenia pediatrov, a potom sa mi tiez celkom pacila cast o skusenostiach bkm-mamiciek. Tazko povedat, ci tam bola nejaka zasadna informacia, skor taka dost siroka zbierka skusenosti a odporucani.

suik
25. lis 2010

@sussanah no taky jsem ho nepoužila...taky jsem myslela obal 😀 , je to pěkně těžký, obaly mám teda s ostrým krajem....ještě pohledám. Jako ta miska není špatná, má krásný kulatý kraje, ale je mrňavá, sem si všimla, že má otlačený zádíčka, a hlavně aby mi tam nezaplula a já ten zadek nemohla vyndat 😕 ...ale už se vyčůrala..

@lmm ježiš, fakt? jak sis toho všimla? 😕 ty dlaně zkusím, já se občas opírám hřbetem ruky o prkénko, když jsme na záchodě.

misha_
25. lis 2010

@jitka_ Nam se taky zacalo stavat vic kakacich nehod kolem sesteho mesice, tak jedna za tyden. To byl srpen, v zari a rijnu se snad zadarilo jenom jednou a ted v listopadu (musim zaklepat) zatim nic. Teda az dneska. Beatka se vratila o pul roku zpatky a vytlacila bobek hned po rozbaleni. A pak cele odpoledne prospala. To uz se taky dlouho nestalo. Myslim, ze to bylo tim, ze ji rostou zuby.
@johanka. Co se tam pise o bojkotech? Blizi se nam bojkotovaci obdobi, ak at jsem pripravena 🙂 I kdyz mam pocit, ze jak to tady prubezne ctu, mam informaci vic nez dost. Osobni zkusenost je nejlepsi.
@nis Nechavam malou na nocniku jenom chvilku. Teda kdyz vidim, ze tlaci, tak samozrejme pockam, ale jinak je to snad minutu. A nekdy ani deset sekund, protoze nechce a to se pak napruzi a ani za nic ji nemuzu donutit, aby si sedla.

jitka_
25. lis 2010

Tak to, holky, nebyl žádnej bojkot. 🙂 Malá si jenom uprdnula, prděla už v noci a ráno, a zrovna při tom jí troška vyletěla ven, asi si ani neuvědomila, že je trošku pokakaná. Jak ji dávám tak často, tak tohle bylo po deseti minutách po kojení, takže v tom byla jen chviličku. Pak se ještě dvakrát vyčurala, já šla nakoupit, tak ji hlídala babička. Celou hodinu ji měla na klíně nebo ji chovala, vůbec nešly čurat, prý byla hodná, tak jsem ji rozbalila a ona byla suchá!! Tak jsme se vyčuraly, dala jsem jí mlíko (umělý, protože odpoledne už svoje nemám skoro žádný) a ona vykakala obrovskou dávku 🙂 Doma pak už jenom jedna mokrá plína.
A už asi tři týdny přikrmujeme zeleninkou, příští týden už dám asi i masenko. To je teď jiný kakání než míchaný vajíčka.

@sussanah @misha_ Ano, malé je teď šest a půl měsíce, tak čekám, že bojkot přijde každou chvíli. Pořád vyhlížím zoubky a pořád nic, tak to asi všechno ještě přijde.

jitka_
25. lis 2010

@suik Já mám originální čínský nočníček. Je fakt malinkej, ale používáme ho stále, malá je dlouhá štíhlounká a teď v šesti a půl měsících má slabých 6 kilo. I když někdy jí to čurání tak vystřelí, že čurá dovrchu jako chlapeček a už jsem se párkrát strefily mimo. Doufám, že už začne za chvilku sedět, tak mám připravený anatomický nočníček POTT.

lmm
25. lis 2010

@suik, divala jsem se zepredu, kdyz ji drzel partner, jestli uz cura, a nahodou jsem si toho vsimla. Tak jsme to pak chvili sledovali a vychytavali a takhle se nam to zalibilo. Obcas mi sice pocura ruce, ale nemam z toho divny pocit, ze ji zadelavam na hemoroidy 🙂.
@jitka_ nic nebude, zadny bojkot, neprivolavej to. Budes zarny priklad toho, jak dite kontinualne vzorne bezplenkuje 🙂.

jitka_
25. lis 2010

@lmm No nevím nevím, ještě uvidíme, ještě je brzo 😉 Ale moc bych přála vám, aby to bylo zase dobrý a pořád se to zlepšovalo 😉

liduska.zap
25. lis 2010

@lmm u nás si toho taky všimla tchýně, že má ten zadeček dost roztaženej, takže se taky snažím držet ji částečně i pod zadečkem, zatím je malá, takže se mi do ruky vejde zadek i stehýnko 🙂 A ještě jsme vynalezly jednu polohu, tu má radši na čurání - jednou rukou jí podpírám spodní část zad a druhou rukou držím nožičky, nevím, jestli si to umíte představit, kdyžtak se s ní tak nechám vyfotit 😀 - je přitom jinak rozložená váha a malá je víc uvolněná, ale v tom normálním klubíčku, když ji držím pod stehny, tak se jí zase líp tlačí
A gratuluju ke zlepšení 😉 - jsem tedy na to období bojkotů zvědavá, nic o tom zatím nevím

@suik my máme takovou tu šlehací misku http://www.pejashop.cz/nocniky/slehaci-miska - a zatím vyhovuje, naše malá ale docela dost roste, tak myslím, že než bude sedět na nočníku, budeme muset pořídit ještě něco většího

jinak děkuju všem za slova útěchy, docela jste mě povzbudily, že už si nepřipadám jako tak neschopná matka 😅 - ne, vážně, většinou jsem docela v pohodě a užívám si to a malá je taky vlastně docela spokojený mimčo, holt jen občas ty večery jsou horší, ale vím, že spousta miminek ( a maminek) je na tom daleko hůř, ale stejně člověk vždycky přemýšlí, jak by tomu drobečkovi mohl pomoct, aby mu bylo co nejlíp

suik
26. lis 2010

@liduska.zap já si to umím představit 😉 , taky jí tak občas držím.

misha_
26. lis 2010

@jitka_ Myslim, ze to nebyl bojkot, spis opravdove nehody. Uvidis, jak se ti ted mala bude menit pred ocima - ne ze by to predtim bylo jinak 🙂 Ale ted si bude mnohem vic vsimat toho, co se kolem ni deje a bude mit dost jine prace.
Ja si ted naopak budu muset o bojkotech toho nastudovat vic. Dneska mame dve pokadene pliny, jednu bych jeste pochopila, protoze byla od desiti do jedne venku a jeste s hlidaci babickou, za to ta druha ... Dala jsem ji spat a za hodinu knourala, tak jsme ji sli dat na zachod a uz mela po. Aspon, ze se vzbudila a chtela prebalit. Je mozne, ze by usnula tak tvrde?
@liduska.zap drzime malou uplne stejne uz od zacatku. Akorat venku je ted pohodlnejsi ji drzet "normalne".

sussanah
26. lis 2010

@misha_ a nemela treba neco noveho na jidlo? U nas to prave bylo, kdyz dostal hrusku, tak to proste neudrzel 😉

jitka_
26. lis 2010

@misha_ Až se pak vykakala pořádně, tak jsem si to taky uvědomila, že to bojkot nebyl. Akorát už týden nečuráme do umyvadla, ale jenom do číňáku. Jak se v tom zrcadle vidí, tak se na sebe pořád směje, když ji dám níž, aby na sebe neviděla, tak se vzpíná nahoru, protože ví, že tam je, takže je tak rozptýlená, že se nevyčurá. Ale nevadí, hlavně že nočníček jí zatím nevadí. Ale jestli nezačne brzo sedět a chodit na ten anatomickej, tak budu muset pořídit větší misku, protože do toho číňáku už se blbě strefujeme. To je blbý, že se malá takhle pokakala, je to fakt nepříjemný to z té plínky dostat, budu držet pěsti, ať se to u vás zlepší 😉

misha_
26. lis 2010

@sussanah Nic novyho nemela, teda vlastne jo, takovy ovocny prikrm od Hame, ale vsechno ovoce z nej uz driv mela. Ona vlastne cely den poradne nekakala, ani nemela moc prilezitosti, protoze jsme byli porad venku a to ji nedavam na zachod tak casto jako doma. Uvidim, jak to bude dal.
@jitka_ Prat plinku mi ani tak nevadi. Horsi je to se zadeckem, poradne jsem nevedla, jak ji umyt a moc neprobudit, protoze usnula prakticky hned, jak jsme ji tu spinavou plinku sundali ze zadecku. Je to fakt humus. Aspon jsem si pripomnela, ze BKM ma opravdu smysl.

sussanah
26. lis 2010

@misha_ no to klidne muze byt z te presnidavky v kombinaci s tim, ze nemela moznost se jinak vykakat. I kdyz to ovoce predtim uz mela, tak precejen tam byvaji veci navic (ryzova mouka, vit C). Uvidis, jeste bych z toho nedelala zavery 😉
jj ja si vzdycky gratuluju k bkm ve chvili, kdy ty naloze likviduju z nocniku a rikam si, jeste ze to nema na zadku 😝 😀

Jinak obecna rada, moc neotalejte s klasickym sedicim nocnikem, az budou vase ditka sedet. Maly je sice bez plin, ale furt na tom nasem kvetinaci. Normal nocnik nechce, na velkem zachode taky ne. Ale uz chapu, o cem mluvi ty matky, co uci deti starsi jednoho roku na nocnik, jak vytrvale odmitaji. Protoze nas ted asi 14 dni chodi na normalni zachod. Hrozne se mu libi, kdyz nas na nem vidi (zni to blbe , co? 😅 ) a ukazuje znak pro curani, tj vi na co se zachod pouziva. Taky chce, abychom ho dali na zachod, sedi, kouka, tlaci a pak ukaze "hotovo" a chce na svuj nocnik, kde spusti naprosto okamzite. Takze porad premyslim, jak ho na ten normal nocnik dostat nebo jestli to neresit a davat dal na ten jeho kvetinac 😒

jitka_
26. lis 2010

@sussanah Myslíš teda, že už můžu malou na ten nočník dát? Mně přijde, že to studí. Předevčírem jsem to zkusila a byla z toho taková vyjukaná a stejně nic neudělala. Sama ještě nesedí, ale když jsem ji měla dnes na klíně a držela jsem v ruce knížku, tak se sama zvedla a chvilku i vydržela bez přidržování. Já právě teď nevím, jestli ji zkoušet na ten nočník nebo už rovnou na záchod.

sussanah
26. lis 2010

@jitka_ no to, ze se posadi z pololehu neni ze si sama sedne. Samotny sed je, ze dite, ktere se batoli, si sedne pres tzn bocni sed (pripadne si sedne ze stoje). Urco bych to neuspechavala a pockala az si sedne opravdu sama z polohy na brichu 🙂 Ja jsem jen propasla prave to obdobi v 8,5m kdy uz sedel, dokonce na plavani do nocniku i hezky cural, ale pak jsem ho dlouho nemohla sehnat a kdyz uz jsem ho mela, tak potom nechtel, tak jsem si rikala, ze to nebudu hrotit a najednou ma 13m a ma uz svuj ritual a ani za nic ho nechce zmenit 😅
No zkusime koupit i tu redukci na zachod, treba to s tim pujde. Byla by to vyhoda, treba by potom mohl curat i na navstevach a nemuseli bychom s sebou tahat vsude nocnik 😀

jitka_
26. lis 2010

@sussanah Já jsem si říkala, že to ještě není ono, bylo na ní vidět, že jí to sezení na nočníku není pohodlné, a taky pro záda to ještě není dobře. Já to jen zkusila, protože už ji posazuju do vypolstrované židličky na to jedno zeleninové jídlo denně. Jenom doufám, že jí nijak neubližuju, když ještě vlastně sama nesedí, ale v té židličce tak pět maximálně deset minut denně.

sussanah
26. lis 2010

@jitka_ pokud jde ta zidlicka nejak naklonit, bylo by to lepsi. Ale pokud je to fakt jedine sezeni denne, tak to pravdepodobne prezije 😉 Deti ale s oblibou rady se tahaji do sedu za ruce, kdyz jakoby pololezi. Je to dobre cviceni na posileni svalu bricha/trupu, ale nenechavej ji tak sedet. Vzdycky treba jen nechat pritahnout a sup zpatky do lehu 🙂 Neboj, za 2m uz beztak bude pekne sedet, uvidis. btw mamka je fyzioterapeut, takze jsem absolvovala kvalitni instruktaz co a jak mam delat 😀

jitka_
27. lis 2010

@sussanah Naklonit nejde, takže ji v ní nechám jen nutnou dobu na papání. Už se snaží přitahovat se, ale tak jak říkáš, jenom přitíhnout a pak zase položit. 😉

lmm
27. lis 2010

No u nás to na sezení ještě nevypadá. Syn seděl až v 15 měsících, snad to tentokrát bude dřív. Nad nočník už malou dávám, napůl sedí, napůl ji držím. Říkáš vůbec nenechávat sedět, ani třeba deset vteřin? Myslela jsem, že by si tím taky trochu posílila ty správné svaly.
Holky, ještě jednou k tomu znaku, jakou máte posloupnost? Položím dítě, rozbalím, sundám plínu, ukážu znak (se zvukem pro čůrání nebo bez?), zvednu dítě, dám ho nad nočník? Díky 🙂

sussanah
27. lis 2010

@lmm ja nejprve ukazu nocnik, ukazu znak a pak teprve svlekam a curaci zvuk (i kdyz ten uz skoro nepouzivame).
No ono v tom sedu, do ktereho se dostane pritahnutim, si nijak zvlast ty svaly neposili 😉 Spis si je posili, pri tom pritahovani, ale jinou skupinu svalu, nez ktere potrebuje pro spravny sed. Jakoze ano, kdyz budes davat sedet dite treba od 5m, tak se pravdepodbne sedet nauci, otazka k cemu to asi tak je, protoze pokud neni motoricky dite vyspele k tomu, aby se do toho sedu dostalo samo, tak svaly, ktere delaji pateri v sedu oporu nejsou dostatecne silne, aby tu pater udrzely ve spravne poloze. Pasivnim sezenim se ty vnitrni zadove svaly proste neposili.

lmm
28. lis 2010

@sussanah, díky za info. Takže nesnažit se to urychlit a počkat. No co, bráchu snad netrumfne. Ten i přes Vojtovo cvičení byl sto let pozadu.
Ke znakování- my už ho zase nepotřebujem 🙄 . Vůbec tomu nerozumím, vrátili jsme se z výletu, kde krásně čůrala, včera už jen dvakrát do záchodu, do nočníku nic, no a dneska od rána asi deset plen, včetně kakání. To mi vysvětlete. To fakt funguje jenom v té manduce? Čtu blbě domácí signály? Nebo na ně kašle? Asi budu muset strávit příští rok po výletech 🙂.
Ale přece jen - není mezi znakem a čůráním moc dlouhá doba? Aspoň já teda vybaluju dítě snad minutu. Ale zkusím to.

suik
28. lis 2010

@misha_ já měla před pár dny taky pokaděnou plínu, jako totál, takový to uprdnutí moc nepočítám....fuj hnus fialovej....taky jsem za tu bezplenkovku ráda. To nešlo ani stihnout.
Já teda furt nedokážu poznat když se jí chce, teď kadí nějak málo, dřív to bylo každý kojení, dneska jsme byli od rána na nočníku několikrát a tlačila jak blázen a nic, až před chvílí....a to se i kroutila a tak jinak plakala. možná jí to nešlo, masírovala jsem bříško, nosila v klubíčku nic.

včera jsem objevila dvě šlehací misky v sobě, tak jsem je s nadšením vzala a zjistila jsem, že ta malá je stejná jako mám a ta velká je velká, ani se nedá držet mezi nohama...chjo, jako dá se, ale musím vepředu držet ručníček, ten si většinou trochu počůrá. Já ji stejně přemísťuju radši s tím ručníčkem, už se mi do něj jednou při přesunu vykadila. Ale hlavně když ji špatně držím, tak do toho zapluje a bojím se, aby jí ten nočník na tom zadku nezůstal, no budu hledat dál 😒

suik
28. lis 2010

jaký máte znak na čůrání? Já toho o znakování ještě moc nevím, vlastně vůbec. Taky nechápu, jak se k tomu znaku dospěje. 😅

sussanah
28. lis 2010

@suik s tou zmenou kakani, to je dost dobre mozne, u nas to taky tak bylo. Prvni 2m kakal snad 6x denne, potom to bylo mene az to preslo na jedno kakani za 5-6dni. U kojench deti se to stava, prochazi obdobim rustu, kdy spotrebujou naprosto vsechno z MM, tudiz zadne odpadni latky nevznikaji. U nas to bylo blbe, ze ho fakt bolelo brisko posledni 2 dny pred kakanim, ale pak kdyz to prislo, tak to byla mega naloz a teda tlaceni prehlednout fakt neslo, poznala to i neskolena tchyne, ktera ho videla potreti v zivote 😀 Pokud neprijde kakani 7 dni (ale jinak je chovani ditete v norme), tak je namiste navstivit pediatra pro jistotu, myslim, ze po 10 dnech nekakani se davaji nejake cipky. Ja teda kdyz uz jsem vedela, ze se to blizi, maly place od briska apod, tak jsem mu pomohla rektalni rourkou 😔
Jenom at nejsi prekvapena, kdyby fakt nekolik dni nekakala 🙂

suik
28. lis 2010

@sussanah já o tom vím, naštěstí jednou za den to bylo, ale je to docela změna z ničehož nic. Chjo, to byla jedna z mých denních radostí, když to pustila do záchoda, čůrání tak zábavný není 😀 a taky se nám moc nedaří...

dneska mi teda taky přišlo že tlačí dost usilovně, ale nešlo jí to, rourku nemám, ale někdy mi kakala, když jsem měřila teploměrem.

misha_
29. lis 2010

Hlasim, ze od minule velke nehody dobry, aspon co se velkeho cisla tyce. Jinak mokre pleny mame v nezmenenem poctu. Ale to fakt neresim, protoze ted musim davat malou kazdou chvili na hlidani a pak mi zas dlouho trva, nez chytim jeji rytmus. Ale na vanoce na ni budu mit cas na 100%, uvidim, jestli se to pak nejak vyrazne zlepsi 🙂
Znaky uz jsme tady resili, @sussanah jaky pouzivate vy? Mala uz zacina reagovat, myslim, ze je spravna chvile ji neco naucit. Uz umi "taaaakhle velika" a mozna i svetlo.
@suik Gratuluju vam k mensimu poctu kakani. Nam vydrzela frekvence kolem 6 za den az do zavedeni prikrmu a i ted mi kadi minimalne 3x. Jeste, ze to jde vsechno do nocniku.
@jitka_ Urcite bych malou neposazovala pokud mozno ani na tu malou chvilku denne. Ja jsem byla tak ohromena, ze se B. pritahne do sedu, az jsme ji naucili sedet a to bylo revu, kdyz jsme ji neposadili. Navic se to opravdu vubec nedoporucuje, dokonce jsem si precetla, ze kdyz se dite posazuje, muze si i deformovat hrudnik, jak se mu tam jeste neporovnaji organy. My jsme ze zacatku krmili v lehatku, ktere jsem trochu zvedla. Mala aspon nemela kam utect. Ale nad nocnikem ji drzime od pul roka a i ted je tak trochu v klubicku.