Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ssassi
26. únor 2013

@kajalka bez plenky od ingrid bauer

jarkasj
26. únor 2013

Zrovna jsem si říkala, jak jsme dneska šikovní, kromě 2 ranních nehod byl Patrik celej den v suchu 🙂 Asi se rozhodl, že to musí napravit a večer počůral během chvilky 2 plínky 😖 Tak třeba příště....

ssassi
26. únor 2013

tak nevím, jestli nemá malej zánět močáku. cedí to po kouskách, přijde mi, že nevyčurá všechno... možná je mu to i nepříjemný. ale myslím, že ho to nebolí, to by se tvářil kyseleji. uvidíme zítra a kdyžtak ve čtvrtek k doktorce. vím, že minulý týden jsem ho oblíkla málo, navíc to vzal přes kaluže a dom přišel mokrý a studený.... že by se to projevilo až teď?? chjo 😠 😠 😠 😠

katka_brno
27. únor 2013

@ssassi já už sem ani nechodím, nepraktikujeme komunikační metodu, ale časovou, a ještě občas, vůbec si neříká, v noci spí v mokrém a je jí to fuk 😅 takže plenkový je každý den 🙄 uvidíme na jaro a vlétě, teprve nám vyrostl první dva zuby takže si naděje moc nedělám 😀

alibeli
27. únor 2013

@jarkasj U nás čurací signály vypadají tak, že malá (má 2 měsíce) začne máchat rukama a nohama jakoby chtěla utéct a zavolá náhlým aa, není to pláč. A je to skoro přesně půl hodiny po kojení, pak pokračuje co půl hodinu. Takže někdy celé dopoledne jen vybaluju a "čuráme" a zabaluju... Kaká nepravidelně, takže to jak kdy.

Ale zase se nám fakt daří. Mám z toho radost, i když je to únavné. Dnes tu byla má babička, líbilo se jí, že ušetřím plínky. Akorát, že prý si Baru zvykne na poroznost, že ji často beru a nebude chtít být sama, a taky že ji často kojím, hm 😠

jarkasj
27. únor 2013

@alibeli Tak to jste šikovní, že vám to tak jde. Malej je taky nespokojenej, když chce čůrat, ale někdy je uplně klidnej a počůrá se - nebo to prostě nepoznám 😖 Když čůrá ukojení, tak přestane pít a je takovej zakoukanej, ale to čůrá hned, tak nemám šanci ho dát nad nočník.
Ale i tak... dneska to bylo asi 4x v plíně, takže dobrý 🙂
S babičkama to není nikde asi jednoduchý, na to by mohlo bejt samostatný diskuzní téma 😀

alibeli
27. únor 2013

@jarkasj já myslím, že jste dobrý 😉 Já to nijak nepočítám ať se nestresuju. Dneska od ráda až do odpoledne jedna plína.

ssassi
27. únor 2013

@jarkasj @alibeli přesně, na babičky a tchyně jedno extra šťavnaté téma:o))))

malej je ty poslední tři dny zvláštní, počural se i venku a při spaní...silou si ucvrkává, je mu to nepříjemný... snad je to jen to nachlazení.... ale: každé úterý k nám chodí naši - máti s otcem. a to byla přesně voda na jejich mlýn: "vidíš jak ho to otravuje, stejně je počuranej, proč ho prostě nenecháš v klidu a nevyměníš mu za hodinu plínu za suchou....". DĚS! VYLISKAT! mám pocit, že moje máti to celé naschvál bojkotuje. poprosím ji, aby ho dala, až dopije čaj. vrátím se (myla jsem si vlasy), dítě pochcaný. ptám se, proč ho nedala a její inteligentní odpověď zní: "přece nemůže chtít tak často!" myslím, že v její přítomnosti se malej zasekne, možná se počurává i naschvál. nebo prostě ví, že ona ho stejně nedá... a ona se blazeovaně usmívá s výrazem "sem ti to říkala"!

dneska viki čural trošku uvolněněji, sice se několikrát počural, ale bylo to párkrát ucvrknutí, to hlavní šlo mimo. ale zítra asi raději půjdu k doktorce, přišel mi dnes nesvůj, unavený a bez energie.... už aby bylo jaro:o)

@katka_brno jo, se zubama bude ještě veselo 😀 nám teda zabraly ty jantarový korále.

zlilly
27. únor 2013

"přece nemůže chtít tak často!" uáááááá za tu větu bych zabíjela. jak často chodí babička? když se hodně napije, tak taky furt. ale připadá jí divný, když chce dítě jednou za hodinu. no synáček se jí pomstil - dlouho nešli nešli nešli a tak počural koberec. che. měla sem z toho škodolibou radost.

susannah
28. únor 2013

Ahojte, som tu nova 🙂 Momentalne studujem vsetko o BKM, kniha od I. Bauer uspesne rozcitana, ale chcem sa opytat na Vase skusenosti. Babatko cakame v juni a povodne som si myslela, ze zacnem BKM praktizovat cca od 3 mesiaca, ale jedna kocka mi povedala, ze v takom obdobi uz babatka pomalicky prestavaju vysielat signaly. Kedy ste zacinali s BKM vy? Uplne po navrate z porodnice nechcem, kedze som prvorodicka, tak toho budem mat asi dost tie prve dni aj bez toho. A este som sa chcela opytat, aky nocnik/vedierko pouzivate? citala som, ze najlepsi je cinsky nocnik, ale este sa mi ho nepodarilo najst. A miska sa mi zda praktickejsia ako utekat zakazdym s malou k umyvadlu/wc. Poradte prosim. Pripadne ak mate nejake rady, comu sa v zaciatkoch vyhnut a co naopak praktizovat, sem s nimi 🙂

jarkasj
28. únor 2013

@alibeli Já koukám za jak dlouho je počůranej, abych to líp uhlídala, někdy to jde, ale zrovna dneska ráno to stihl po 10 minutách - vůbec nedal nic najevo, klidně si broukal a až když měl načuráno a nakakáno, tak se začal projevovat 😠
Po ránu to stíhám těžko, to čůrá po 15 - 30 minutách a pak nám něco uteče večer, ale přes den se nám celkem daří 🙂

jarkasj
28. únor 2013

@ssassi Moje tchýně stran bezplenkovky obdivuje trpělivost, kterou to vyžaduje a je z toho taková překvapená, že to vůbec jde 🙂 A moji rodiče - podle nich, když dítě nechodí na nočník sotva umí sedět, tak má neschopnou matku 😠 Bráchové malé to trvalo dýl, než se naučila čůrat na nočník a slyšíme to od našich pořád dokola 😠 Takže se mám na co těšit, měli problém už s tim, že jsem si na cestování k doktorce atak koupila jednorázovky 😖

ssassi
28. únor 2013

@zlilly jako pravda je, že když malej vychlemtá ten svůj půllitr, tak pak opravdu potřebuje po 10 minutách a pak co 20 minut. ano, je to často. ale když chce, co mám dělat 😠

alenavy
28. únor 2013

@susannah Ahoj, trochu závidím holkám, co začaly už v porodnici. Já jako prvorodička s problémovým kojením a poněkud rozhozenou psychikou v šestinedělí jsem začala právě na konci toho šestinedělí. Do té doby ležely ladem i látkovky, jela jsem v papíru. Odbytím šestinedělí jsem se srovnala a najela na látky a BKM. Teď bych fungovala jinak - odřízla od sebe v šestinedělí všechno, co mě stresovalo (ehm.. tchyně...), a zkusila BKM hned.
@ssassi Držím palce, ať je malej v kupě. A s máti, ať už můžeš dýchat normálně. Teď jsi asi hoooooodně zhluboka dýchala, co? Jo a chtěla jsem se zeptat na ty korále jantarový... Taky je chci koupit, až nás to potká. Nerve si je dítko z krku?
@jarkasj @alibeli Holky, jste šikovný!

ssassi
28. únor 2013

@alenavy nerve. on je takový relativně rozumný dítě. dokonce si nechal vysvětlit, že si nemá sundávat flastr, když se tenkrát řízl do prstu o rozbitou flašku medu. mě to teda ani nenapadlo řešit. je to jak se psem a obojkem. za chvíli neví, že ho má. prostě tak jak si dítě nerve tričko, tepláky, fusky,... tak přijme jako součást oděvu a sama sebe i ty korálky. ale ví, že je má. když mám já něco na krku, ukáže na moje korále, pak si nahmatá ty svoje - spokojen, že zas něco objevil. ale nesundává si je. má je 23 hodin a 50 minut, sundávám je jen na koupání, kdy provádím jejich očistu pod tekoucí chladnější vodou.

ano, mou matku prodýchávám od mala. pravidelně:o))) a s tím bkm jsou u ní docela zvraty. prvně si klepala na čelo a spolu s šátkem to brala jako nějaký výstřelek nehodný vážného přemýšlení. pak, když to viděla live, byla tak nadšená, že půl brna bylo pod palbou jejího tlachání na téma bkm. ale jelikož ona u ničeho nevydrží, už ji asi celé bkm přestalo bavit. nebo už si myslela, že bude dítě už zcela bez plen, bude čurat způsobně po třech hodinách a ještě si na ten záchod zajde samo?

ssassi
28. únor 2013

@susannah já začínala hned po příchodu z porodnice. nebo možná tak druhý třetí den, až jsem se "rozkoukala". je to jednoduché. dítě buď spí, jí nebo vylučuje. tehdy se to poznává nejlíp. taky jsem měla krutý šestinedělí. kojení bylo na prd, v našem půdním bytě bylo asi 50stupňů..... ale zvládli jsme to a jsem ráda. představa, že ty novorozenecký žlutý hovínka má namazaný až na zádech.... no to bylo naše nejkrásnější bkm období, dařilo se výborně. všímala jsem si těch prvních signálů, krásná byla ta prvotní komunikace.... prostě začni hned 😀

čínským nočníkem se myslí http://www.branakdetem.cz/miska-pro-bezplenkovo... ve skutečnosti je to vysoká šlehací miska k dispozici v domácích potřebách za 60% ceny.
u nás ale žádné misky nejely, čuralo se do umyvadla, sprcháče a vany. pak na normální nočník
k praktickým věcem - dej si přebalovák do koupelny (třeba na pračku). dost ti to zjednoduší život 😉 😎

zlilly
28. únor 2013

dnešní bezplenkovací příhoda. mimino 2 dny nekakalo. v poledne po obědě před spaním ho dávám na misku, vykala se a pak přestal. říkala sem si, že je to trochu málo, ale že teda dobře. lehli sme si, chtěla sem kojit před spaní jako obvykle. prso nechtěl, mrčel pouštěl se, nespolupracoval, pak si prdl, aby to došlo i těm nejhloupějším. dala sem ho znovu a udělal FAKT velkou hromádku. pak si lehl, nasosl se a za 3 min spal.

katka_brno
28. únor 2013

@ssassi malá je má taky, tak uvidíme, bohužel dorazili se spožděním, takže zuby už byly prořízlé, takže uvidím co dál

alibeli
28. únor 2013

@susannah Taky radím začít hned. Ale pomalu, jen to zkoušej až se budeš cítit. Misku dej k přebalovacímu pultu, pokud nebude v koupelně. Já začala po příchodu domů a to tak, že jsem malou dala nad misku při skoro každém přebalení. A měla jsem dostatečnou zásobu plínek. To ještě hodně čurala v leže, k tomu jsem říkala signál. Nedařilo se, furt byly počurané plínky. Za měsíc už dávala jasnější signály a já to víc chytala a zjistila kdy asi čurá. Přeju ať se daří a máš pohodové šestinedělí. A bude léto, tak může být mimi nahé a můžeš lépe pozorovat 😎

alenavy
28. únor 2013

Já vlastně začala brzy poté, co jsem nakoukla do téhle diskuze - holky mi doporučily knížku, dokonce jsem ji tady od někoho odkoupila a hned po přečtení jsem učinila první pokus. Škoda, že jsem knížku nečetla ještě před porodem, těch 6 "plenkových" týdnů mne trochu mrzí...

jennyska
1. bře 2013

MODRÝ KONÍK, ASMIRA TEAM, OZNAMUJE:

Ahoj, jsem ráda, že diskuze Bezplenková komunikační metoda - rady, postupy, návody, zkušenosti, tipy ... se těší velké oblibě a je opravdu aktivní. Proto bych pro vás měla návrh na využití nové funkce MK, kterou jsou Zájmové skupiny. Lepší popis mám o nich ve svém fotoblogu v článku: https://www.modrykonik.cz/fotoblog/jennyska/cla... .

Vzhledem k tomu, že je diskuze na téma Bezplenková komunikační metoda stále aktivní a opravdu rozvinutá, možná by se i skupina těšila velkému zájmu. Komunikace ve skupinách je přehlednější, rychlejší a do budoucna budou skupiny stále vylepšovány
Pro založení skupiny je třeba 3 zakladatelů, kteří popíší, o co ve skupině jde a jaká má pravidla. Jak být dobrým zakladatelem/moderátorem, si můžete přečíst zde: https://www.modrykonik.cz/fotoblog/jennyska/cla... .

Kdyby Vás zajímaly třeba i jiné skupiny, kt. můžete na MK vytvořit, podívejte se klidně i na takový můj nástřel témat, které byste mohly založit a fungovat ve skupinách s ostatními, kdo mají stejný koníček, názor, zájem https://www.modrykonik.cz/diskuse/modrykonik-cz...
Fantazii se ale meze nekladou. Skupina může být jakákoli. Její založení provedete v záložce Fotoblogy, nalevo ve sloupci klik na Seznam skupin a tam: Vytvoř novou skupinu Díky pozvánkám můžete do skupiny pozvat i své přátelé, které by toto téma mohlo také zajímat...

Popis a pravidla skupiny můžete kdykoli měnit v Nastavení skupiny. Název skupiny však nikoli. Ten, jakmile ho jednou zadáte, je na MK již natrvalo

Mějte fajn den!
J.

ssassi
1. bře 2013

tak co, kdo založí zájmovou skupinu? na mě to nehodíte, já jsem nekompetentní, líná a nic o tématu nevím 😀

verjurci27
1. bře 2013

@ssassi no neviem neviem, nikto iny mi nepride ako vhodnejsi kandidat. este k tebe pridame napr. @alenavy, @katka_brno, @jarkasj a este by som mohlamenovat dalej🙂 😉
ste tu stale, mate skusenosti a my ostatne sa budeme len tesit ze mame skupinu 😀

inak moje dieta vcera cely den pocurane, chytili sme akurat rano a poobede kakanie, kedze ona kaka pravidelne rano a poobede po kojeni, takze to je v pohode. ale vcera ziadne signaly na curanie, nic. zobudila sa pocurana, caz kojenie sa pocurala, no bola som zufala....ale k veceru sa nam pustili nenormalne velke sopliky, takze som sa celkom ukludnila, ze sice mam prechladnute dieta ale tie pocurane plienky suvisia s nachladenim a nie s mojou neschopnostou...aspon som sa mala na co vyhovorit ked chlap prisiel domov a videl to mnozstvo pocuranych plienok ☹

katka_brno
1. bře 2013

já teda taky ne, moderuju homeo a jsem ráda, že zvládám to, navíc nechápu, že když to fungje tady a krásně se přidávají nové bkmačky, proč to samé psát ještě jednou 😉 myslela jsem že skupiny jsou tu pro to, když není diskuse 🙂

alenavy
1. bře 2013

Mně to taky takhle vyhovuje 😀 Děsí mě louskat pravidla skupiny, můj vykojený mozek je rád, že jste ho tu naučily používat funkci odpověz vícero lidem v jednom příspěvku 😀

ssassi
1. bře 2013

holky, jsem slavná 😀 v zahraničí! 😎 takže kdo si na slovensku koupí časopis "máma a já", může se kochat dokonce i mou a vikiho fotkou v článku o bezplenkovce 😝 😀

karkuliak
1. bře 2013

no ja som osobne proti skupine 😒 frcim na iPade a tento web nepodporuje MAC OS ☹ takze polovicu veci, co je pisane v skupinach si neviem ani pozriet. toto ako to je teraz mi vyhovuje.
@jennyska takze by som sa spytala, co s tym chcete spravit, aby to fungovalo spravne a potom sa mozeme byvit o skupinach 🤐

karkuliak
1. bře 2013

@ssassi aaaaa super, musim ho ist rychlo pozriet niekde nech si vas kuknem 😀

inac baby, musim sa pochvalit, tento tyzden sme bez plienok, okrem nocneho spania a prechadzky vonku a okrem dvoch pocuranych plienok v noci, mame troje spinave teplacky za cely tyzden 😎 neskutocne si to uzivam. viem, ze mi to dlho nevydrzi 😖 lebo dnes sa mi mala zacala otacat z chrbta na brucho a teda blizi sa den D ked nas vsetko bude zaujimat viac ako BMK 😀

@susannah my sme zacali v druhy tyzden. prvy sme sa nejako rozbiehali. s BMK sme sa tiez par tyzdnov rozbiehali, takze kym sa zzijete aj spolu aj s bezplienkovanim a vsetkym, sestonedelie ti ubehne ako voda 🙂 jednoznacne zacni co najskor. s druhym mimi chcem zacat uz hned po porode, teda… hned ako to pojde 🙂 drzim ti velmi palce, neboj sa toho, ono to len na zaciatok vyzera strasne, ja som tiez stresovala, pojde vam to skvele, hlavne to chce klud a len pozitivne naladenych ludi okolo seba. 😲

alenavy
1. bře 2013

@ssassi A v Čechách jsi nevyšla? Já to chci, ale z Plzně na Slovensko pro časák... To nedám 😀
@karkuliak Nemuselo by to být tak tragický... Malá se začala takhle přetáčet v první půlce ledna, teď už švihá obě strany, že ji skoro honím s plínkou - švihne sebou doleva, vrátím ji zpátky a jsem na tu levou stranu ve střehu. Takže sebou mrskne a je na břiše na pravou stranu. Tak ji zas vrátím zpátky a ona si chytne nožičky a začne si je cpát skoro až do pusy. No a kudy tam tu plínku narvat.... A včera mě šokovala, protože se jí povedlo z to bříška překulit na záda. Ale to byl asi ještě takovej omyl, cíleně to asi bude ještě trvat. No a zatím se to s tím odchytáváním nijak extra nezhoršilo, čekám, že to přijde s lezením. Jo a nehlásí mi, když je rozbalená na nepromokavé podložce. A pro změnu pozitivum - je spokojená v manduce a tam hlásí naprosto dokonale 😀

karkuliak
1. bře 2013

@alenavy tak to som zvedava kedy sa zacne otacat i na druhu stranu. nohy mame v puse stale, niekedy i cikame tak, ze si mala pritom ozuzlava nohy. najvacsiu radost ma, ked sa jej podari napchat do ust obe naraz 😀