Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

malineta
17. čer 2010

Ahoj holky, zkouším s tím naším prckem také BKM, ale zatím mu to moc nejde, nesnáší nočník a ani když si ho dám do klubíčka nad vanu či umyvadlo. Okamžitě sebou šije a snaží se mi vyškubnout. Nechávám ho tedy bez plenky běhat doma a to se pak vyčůrá na podlahu. Zastaví se a kouká, cože to z něj cáká 😀 Máme PVC, takže to není problém, ale jak ho naučit na nočník či alespoň nad umyvadlo?

kofinek
17. čer 2010

@busni A preco so sebou nenosis cinsky nocnik? celkom sa zmesti do batohu, ja som to riesila tak a ked teplo, tak na strom, ak je poblizku. Ja som sama prekvapena, nam to vzdy islo lepsie von, lebo to ho zaujima vsetko, tak hadam aj zabuda curat, potom ho dam a vycika sa a ide sa dalej 😉 Inak cinak nosim stale, prave kvoli skladnosti, sice musim poriadne mierit, lebo uz je velky, ale staci to na tie presuny... 🙂

mamusia
17. čer 2010

@busni ja malej davam von papierovu plienku,ked idem na prechadzku okolo domu a tak,tak jej niekedy dam latkovku,ale mala mi uz vacsinou vydrzi sa vycikat az doma,ked uz prideme(ak samozrejme nie sme dlho),no davala som ju vonku cikat asi tak 2x,co cikala,inak ju len dlho drzim a nic a hlavne sa hanbim,je mi to blbe pred inymi ludmi,iba ked som s mm tak som odvazna 😀 a este,ze ked je v kociku,tak mi je dost tazku ju odtial vybrat,vyzliect a tak...
No a co sa tyka kakania,tak skus vystihnut,ze kedy kakava,bo deticky vacsinou kakaju v tu istu dobu..
Akurat ju ideme prestahovat do vlastnej izby,tak uvidime,ako budem rano utekat k nej,ked sa zobudi...urcite sa mi nebude chciet... 😒 😠 🙂

kofinek
17. čer 2010

@malineta kedy si zacala s BKM?

kveluse
17. čer 2010

Ahojky,

už jsem vás strašlivě dlouho pořádně nečetla, tak nevím ani , co řešíte.

U nás je to vše báječné. Květuška už si krásně říká slovním signálem (o čůrání), okomentuje i když čůrá někdo jiný. Pořád dává čůrat panenky a všechny panáčky, co máme doma. Už si zkouší i sama sednou na nočník, ale většinou se tam nevyčůrá. Zkusí to i několikrát za sebou a pak jde a vyčůrá se na své obvyklé místo na zem. Někdy ji prostě musím nechat vyčůrat na zem, protože se i při klubíčku vzpírá. Ale už i při sezení na nočníku máme první úspěchy, jak čůrání, tak kakání. Když je venku nahatá, tak ohlásí čůrání, ale obloukem se mi vyhne a vyčůrá se na trávu a pozorně to sleduje, jak to teče. Trochu jsem se toho bála, aby si neodvykla hlásit, ale doma se počůrá jen když nereaguju.

Rozhodně nemůžu říct, že se nepočůrá, počůrá i několikery kahloty za den, ale jsem moc spokojená, protože vidím, že už moc dobře ví, co "se po ní chce".

Malineto, já myslím, že na klubíčko už je velký. Jak dlouho už to zkoušíš? V tomhle věku už jsou dost pohybliví, a pokud na tu polohu není zvyklý už od miminka, tak to pro něj může být nepohodlné a omezující - můj názor. Když si nechce sednout na nočník, zkus čůrání ve stoje. Ať třeba chodí pokaždé s tatínkem a kouká, jak to dělají velcí chlapi, třba se mu to zalíbí a ani na nočníku pořádně sedět nebude.

Tak se mějte, já za čas zase nakouknu.

malineta
18. čer 2010

Ahoj holky, děkuji!!
Kofinek, jsem ostuda, začala jsem až teď, v 11 měsících.
Kveluse, vidiš, to mě netrklo, že klubíčko bude nepohodlné! Takže také necháváš dítko čůrat doma? Já mu u toho říkám "číííí", ale zatím nereaguje.
Jo a když kaká, tak se zastaví a tlačí, nechávám ho do plenky a pak ho hned přebalím (což dělám již od jeho narození). Nenechávám ho ani chvíli pokakaného. Vy dětem to kakání "přetrhnete" a posadíte je na nočníček? Náš malý je hrozná rychlovka, než bych ho vysvlékla, je určitě po 😉

lmm
18. čer 2010

Malineto, jestli ti kadí v určitou dobu, zkus ho posadit dřív, než začne. Jakmile začne, spíš mu to "přetrhneš" definitivně, aspoň u nás to tak bylo. Na nočníku jsem udržela pomocí knížek, hraček, čtení, prostě cokoliv, co odvede pozornost od toho, že se chce dostat pryč. Případně dát nočník vedle záchodu a sedět na záchodě, že oba čůráte/kakáte, nebo zkusit koupit redukci na WC, to je pro ně obrovská motivace, že už sedí jako dospělí.

marcik2
18. čer 2010

Malineta, taky bych to zkusila vychytat tak, ze ho das na nocnik driv, nez zacne tlacit, ale bude to asi trvat, nez se chytne, protoze je nauceny kakat do pliny ☹ a bude se to muset preucit. Praveze u vas uz je na klasickou BKM pozde, spis uz je to normalni uceni na nocnik. Ale urcite bych to nevzdavala, treba se chytne a zacne spolupracovat. Z BKM muzes zkusit cascovani, ze ho posadis rano po probuzeni, po jidle, v urcitych casovych intervalech. Ted pres leto ho zkus mit treba den dva dny jen v teplackach, kdyz jste doma a sledovat, kdy a jak casto cura, i za cenu, ze budes mit za den treba x pocuranych kalhot/slipu, ale treba aspon "neco" vypozorujes.
Nic jineho me nenapada, s vetsim ditkem nemam zkusenosti, treba jeste neco holky poradi. To s tim curacim zvukem delas dobre. A hlavne jit na to pozvolna a nestresovat se 🙂 DRZIM PALCE!!!!!!!!

kveluse
18. čer 2010

Já tedy přetrhávám kakání. Ona si Květule i většinou uleví jen z toho prvního bobku a pak se dokaká do nočníku nebo do WC. My s tím problémy nemáme. Prostě máma nechápe, tak musí hovínko do kalhot.

Čůrání doma na podlahu neřeším. Ono, když bys začala šílet, co to dělá, tak by si to dítko mohlo spojit taky jinak. Takže nechám v klidu dočůrat a pak uklidím. Čůrací zvuk taky používám.

ovanka
18. čer 2010

Ahojte, moc se mi ulevilo, když jsem si mohla přečíst jak to jde ostatní s BKM. Já začala po druhém měsíci, ale bylo toho na mě moc tak jsme si dali pauzu a začali jsme pořádně před 14ti dny. Také nesignalizuje (nebo to nevidím), časujem. Na procházky chodíme většinou v kočárku a když je teplo tak je malej bez plenky a střílí to z kočáru ven,.

kofinek
18. čer 2010

@malineta ziadna ostuda 🙂 je krasne, ze si sa rozhodla skor, nez odporucane 2 roky. My sme zacali tiez pozde, v 7 mesiacoch, ale maly sa celkom chytil. Ako ti tu vsetci popisali, zabavat na nocniku, pozerat tv, ale uplne chapem, ked nebude chciet, videla som to na vlastne oci u inych deti, ako ani za svet na nocnik. U nas, maly ma rad, ked sedim na zachode a on si sadne predo mna, taky mini zachodik 😉 to ho hrozne bavi a tiez mame plejadu kniziek a veci na wc a tiez redukcia. Musis skusat, co pojde. Drzim palce.

kveluse
18. čer 2010

Holky, vždyť tady vidíte, že i když začneme s úplně maličkými miminky, mají období bojkotu a taky s nimi bojujem. Takže nebojte, pokud máte trpělivý a laskavý přístup, určitě není nikdy pozdě ani moc brzy 😉

malineta
18. čer 2010

Ahoj holky, jste zlaté, děkuji! No na náš pidi záchůdek bychom se 2 nevešli, ale nějak to s ním zkusím, redukce na záchod se mi líbí, vůbec jsem netušila, že existuje.. A jaké jinak používáte nočníky (kromě čínského)? Koupila jsem nočník v Ikea, ale možná mu není pohodlný, navíc se mi zdá, že i kdyby do něj čůral, je to všude kolem, ten rantl je moc nízký. Měl období, kdy kakal dopoledne, dnes ale nic, až 3x odpoledne. Dopoledne jsem ho nechala běhat bez plenky a ani nečůral, zato plenky k večeru jsem skoro mohla ždímat. Postavila jsem ho i na vanu, aby čůral dolů, pustila mu vodu a on nic, má prostě svou hlavu a asi si říká, co ta máma zase vymýšlí 😀 Jinak mi nevadí, když čůrá na lino, utřu to a hotovo. Spíš se mi zdálo, že už je chladno a často škytal, proto jsem ho nechala odpoledne s plenkou. Ale děkuji za nápad s kalhotkami, zkusím to odpozorovat jen v nich, stejně minimálně obden peru látkovky, takže další prádlo není problém 😎 Díky za podporu, s vámi mě ty pokusy baví 😵

kofinek
18. čer 2010

@malineta mame tento http://www.branakdetem.cz/anatomicky-nocnik-pot... a je podla mna super http://www.branakdetem.cz/my-wee-friend.htm a k tomu toto a furt ho to bavi. Pisu tam, ze vydrzi 6-12tt, to vobec neni pravda, ja uz to mam vyse roka a furt drzi, ked som sa pytala predavacky z mamaja, tak vravela, ze to maju v MC uz 4 roky a tiez to drzi 😉 najlepsia je podla mna housenka.

ludmilabb
19. čer 2010

@kveluse veru aj ja "pretrhavam" 😀 ked vidim ze tlaci tak necakam rychlo vyzleciem a zvysok ide do nocnika, ziadne take aby som sa na nu pozerala a nebojim sa ze prestane a nevykaka sa ked jej raz treba tak to v sebe uz neudrzi 😀 mali sme teraz take obdobie ze mi zatlacila do plienky aj po dva dni az som nechapala, teraz zase kaka pekne do nocnika

malineta
19. čer 2010

@kofinek super odkazy, děkuji 😵 Dnes jsem nechala malého celé dopoledne jen v trenýrkách a on se jako naschvál rozhodl nečůrat 😒 Vyčůral se jen v 8.30 a pak až kolem 12h do plenky. Pak jsme byli až do večera venku a do plenek mu to šlo. Jestli si myslí, že mě odradí, tak to tedy ne, jde vidět, že si umí poručit 😀

ludmilabb
19. čer 2010

@malineta tak to sa potom zatal 😀 si neviem predstavit zeby mi Sofia necikala tak dlho doobeda ale urcite to nedokaze kazdy den 😉

kofinek
20. čer 2010

Mokoshop sa meni na http://www.pejashop.cz/

Jako zaváděcí akce nyní a také jako omluva za přesměrování stávajícího Mokoshopu máte možnost ihned po registraci při každém nákupu využít slevu 5%. Aspon nieco 😉

lmm
21. čer 2010

ahoj, tak u nás novinka. každé ráno mě malá probudí a je pokaděná až na záda. za poslední týden jsem prala víc pokaděných plín než za celou dobu od jejího narození. předtím kadila jednou za týden do kyblíku. máte pro mě nějakou radu? 🙂

mamusia
21. čer 2010

@kofinek mozem sa spytat,ze ako dlho nieco ide z Mokoshopu? Bo ja som si objednala a 14.06 bolo napisane,ze uz odeslano,no este mi stale nic neprislo... ☹

mamusia
21. čer 2010

A samozrejme,ze ako sme malu prestahovali do izby,tak ju nikdy nepocujem presne,ked sa zobudi a uz je pocikana... 😠

busni
21. čer 2010

@mamusia a kolko je postovne z mokoshopu? by som chcela tiez, lebo sa mi nechce ist do brna do Brany kupit, no obavam sa postovneho.

mamusia
21. čer 2010

@busni ja som platila 4.21 eur za postovne....vtedy sa oplati si viac kupovat radsej,nez jednu vec....

sussanah
21. čer 2010

ahoj holky, tak se zase po nejake dobe ozyvame, s malym je to ted jak na houpacce, nekdy mame cely den suchy, nekdy jako treba dnes za dopoledne uz 3 pliny.. Ale myslim, ze spis zacina zkouset co umi, ze to jsou spis "naschvaly" , proste zkousi 🙂 Pozoruju ho, ze uz mnohem vice vnima, co dela a tak. Takze snad to bude zase dobre. Jinak jsem zjistila, ze ma bkm i sve nevyhody. Vcera jsme byli v obchodaku na obede a cestou jsem ho dala vycurat, v poho a furt uz od rana nekakal, tak bylo jasne ze to prijde. No a vzpomnel si samozrejme uprostred jidla v restauraci s zadnym prebalovacim mistem. Tak si rikam, no nic, tak to mimoradne da do pliny, "vysvetlila" jsem mu to a ze pak ho prebalim, jak dojime. No ale jak jsem ho videla a jak na me vrhal pohledy, tak jsem nevydrzela a sla ho dat na normalni zachod. Proste jsem ho podrzela, on cely spokojeny vykonal potrebu a v restauraci dala do ciste pliny 🙂 Normalne me ta predstava, ze si nadela do pliny a ja to vidim a nic s tim nedelam, proste nesla 😀 😀 Tak si rikam, ze si to delame asi fakt nekdy slozitejsi 😀 😀 😎

johanka.
22. čer 2010

tak dnes sme mali rekord, ani jeden odchyt do nocnika 😲 rozmyslam, ci to este moze byt horsie, ale moze, ze by mi este aj pokadila niekolko plienok.

luvie, pri tych prikrmoch u nas trochu pomaha, ked to jem aj ja. Ona sa totiz strasne rada po mne opici. Takze z tej istej misky jednou lyzickou jem ja, druhou sa jej snazim obcas trafit do ust a tretiu ma v ruke ona a sermuje nou. Daj vediet, ked tiez prides na nejaku fintu.

sussanah
22. čer 2010

@johanka. dneska je neco ve vzduchu, ja mam dneska asi 6 plin pocuranych... 😒

mamusia
23. čer 2010

No my mame tiez bojkot,uz asi tak 2 dni......cika vacsinou do plienok,tak to uz ani radsej neriesim,nechavam ju tak a skusime neskor............

busni
23. čer 2010

@diduska777 ahoj, k tym plavkam happy nappy - dnes sme boli v nich plavat, su podla mna velmi dobre, dobre sedia, nezosuchuju sa, aj mokre sa daju dobre vyzliect, nerobia otlacky, no drzia. takze som s nimi spokojna. len dolezite je kupit si spravnu velkost, lebo ked kupis velmi vacsie tak ti nebudu tesnit na nozickach a to moze byt problem. Moja Lulu ma 8kg a 5 mesiacov a Mka su jej akurat dobre.

zzuzullka
24. čer 2010

ahojte, môžem sa pridať? chcela by som tiež začať praktikovať. vy kedy ste začali? ja to stále nejako neviem rptpoznať kedy chce niečo urobiť. len teda je na ňom vidieť keď poriadne tlačí a to sa niekedy pokaká, niekedy si len prdne a niekedy nič. tak nejako neviem ako na to, ako vlastne začať.

prsky
24. čer 2010

@zzuzullka ahoj, ja som s dcerkou zacala v 3 mesiacoch. tiez som nevedela nic rozpoznat, tak som ju zacala drzat v klbku nad zachodikom v casoch, kedy som vedela, ze priblizne kaka (cize tesne po nadojceni a po zobudeni, pripadne pocas dojcenia). drzala som ju nad cinakom v kupelke, pustila som vodu a zo 3-4 minutky som sa s nou pohupovala a ona sa vycurala - strasne som ju pochvalila a toto som opakovala kazdu hodku-dve. ona si to casom uvedomila, ze ju rozbalujem v pravidelnych intervaloch a zacala zadrziavat stolicu. v 6 mesiacoch uz kakavala iba do nocnika (aj frekvencia kakania sa znizila - pripisujem to tomu, ze do nocnika tlacila co to dalo a do plienky si "len" ulavila z toho, co ju najviac tlacilo) a cikanie sme tiez celkom uspesne odchytavali. teraz sme na tom tak, ze kaka rano a/alebo vecer, vypyta sa na kakanie tak, ze sa postavi a akoze tlaci, len cikanie ju nejak vobec netrapi = nedava mi signal (alebo ho ja neviem rozpoznat) ☹ to stale caka, ze ju nad serblom podrzim - nedari sa mi ju ani naucit, ze si moze sadnut na klasicky nocnik a aj WC odmieta. zacala som tento tyzden davat nohavicky, tak uvidime, co to spravi