Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jitka_
27. zář 2010

Ale odpoledne jsem si dala malou do nosítka, potřebovala jsem na poštu, tak jsme vyrazily bez náhradní pleny. Na poště se začala v nosítku vztekat, ženská na mě hleděla, jak malou v tom nosítku trápím. Venku přestala a usnula, tak si říkám bezva, už je určitě počuraná. Ale riskla jsem s ní ještě do obchodu. Takže jsme byly venku asi 45 minut. Až doma se probudila a byla ,světe div se, suchá a vyčurala se do nočníčku! Tak fakt nechápu, že z toho čurá co 10 minut a pak vydrží tak dlouho, to tak vydržela dokonce hodinu, jak jsme jeli v pátek pro to mlíko. Budeme chodit na procházky v nosítku 😉

sussanah
27. zář 2010

@jitka_ jako bych videla naseho maleho 😀 Doma byl schopen ucuravat porad (po 15-20min kdyz mu bylo cca 8m), ale pri cestovani nekde mimo domov jsem ani nemusela brat s sebou plinky 🙂 Nekde par stranek zpatky jsem vyslovila teorii, ze ty nase deti si mysli, ze jsme blbe matky a ze jsme zapomnely nahradni plinku s sebou, takze radeji s tim curanim pockaji 😉 😀

jitka_
27. zář 2010

@sussanah já to četla, taky mi to tak přijde 😀 Ale u našich už to tolik nefunguje, přece jenom nějaká ta plena počuraná je, ale zase se mi zdá, že tam aspoň trochu hlásí.

sussanah
27. zář 2010

@jitka_ jakoze kdyz se ti snazi vyskocit z nositka, tak je to trochu hlasit? 😀 Myslim, ze dalsi stupen by byl ohnivy napis na obloze "potrebuju curat" 😀 😀

jitka_
27. zář 2010

@sussanah néééé🙂, malá je u našich v postýlce, tak se začne trochu víc mrskat a usilovněji se žmoulat paleček.

prosím Tě, jak to dělá ta Tvoje kamarádka s čuráním do umyvadla v noci? Neprobere se malá moc? Já mám právě strach, že už neusne. My teda máme pročurané noci jako standard, ale přece jenom kdybych to zkusila dát ji i v noci nad to umyvadlo.

sussanah
27. zář 2010

@jitka_ chodi s ni i v noci a rikala, ze v pohode, ze ji normalne potom usne. Teda myslim, ale ze nerosviti svetlo. Ja jsem taky nedavala maleho v noci curat, taky jsem mela strach. Zacala jsem az asi pred mesicem a neco a ono to nejak zacalo fungovat a uz asi 14dni mame temer suche noci, tak 80% suche 😵

jitka_
27. zář 2010

@sussanah teď si nemůžu vzpomenout, kolik je Tvému malému? 5 měsíců?

sussanah
27. zář 2010

@jitka_ za 2 tydny mu bude rok 😀 Staci najet myskou na moji "fotku", tam jsou vzdycky detailu uzivatelek 😉

jitka_
27. zář 2010

@sussanah 😀 tak to máme na noční čurání čas 😀

lmm
28. zář 2010

Jitko, ja chodím v noci s malou na záchod. Sednu si dozadu a nasměruju jí dolů zadeček. Aspoň tak slyším, jestli něco padá do vody. Nerozsvěcím a ona pak v pohodě usne. Ale to musíš vyzkoušet, každé dítě to má s usínáním jinak.
K tomu učůrávání doma a venku mě napadlo jedině, že doma je malá pořád na bříšku, tak možná proto čůrá tak často. V manduce mi vydrží i čtyři hodiny. Když se jí chce. Poslední týden na to prdí a čůrá i v manduce. A dřív tak spolehlivé vyskakování dneska znamená všechno možné, jen ne to, že se jí chce čůrat. Takže zažívám to období, kdy vypadám jako debil, že vytáhnu dítě z manducy, dám ho čůrat, všichni čumí, dítě nic, tak ho zase zabalím a jdeme. A za chvíli přebaluju 🙂. Když si vezmu, že první tři měsíce jsem uvažovala, že prodám plíny...vtipné.
Sussanah, 🙂.

jitka_
28. zář 2010

@lmm na tom záchodě by se mi to taky zamlouvala, hlavně kvůli tomu kakání. Zkusím to, jestli to půjde.

marcik2
28. zář 2010

Ahoj holky, ja jen tak rychle poreferuju, co u nas noveho. Ted ten posledni mesic nam to slo krasne, na doma i ven jen kalhotky, plinka jen na spani, ale v poslednich dnech uz mame zase nehod vice. Davam to do souvislosti s tim, ze jsem zacala trochu pracovat pro manzela, no a to je telefonat sem, cteni emailu tam, no a pocurany gatata 🙂 Ale beru to s rezervou, musim malou proste vic hlidat, v posledni dobe moc nesignalizuje, takze spis casovani no a to ne vzdy vyjde. Ach jo, uz se tesim, az si zacne doopravdicky RIKAT, ted mi to jeste ale pripadne jako utopie 😎

dugyna
28. zář 2010

ahojte kocky hlasim sa po dlhsej dobe..do konca augusta nm isla BKM uplne skvelo ukazkovo...a potom ako som mala posledne povinnosti v skole...som to ja trochu flakla...asi tak 3-4 dni a odvtedy sa nevieme dostat napat...obca sa vykaka do nocnika...ale viac nie ako ano ☹

izabelkak
28. zář 2010

@jitka_ s tým že to máš naštudované som to myslela presne tak ako Ti napísala @sussanah - Ty najlepšie vieš čo je pre tvoje dieťa najlepšie, nebolo to myslené ako rýpanie to vôbec nie ... a ak bola malá v inkubátore, je fakt úžasné že sa vôbec dojčí, držím palce aby to bolo o.k. 😉

sussanah
28. zář 2010

tak dneska mame suchy den a i posledni noc byla sucha 😵 Akorat jsem ted koukala na bazar (hledam treninkovky) a porad mi padne do oka nejaka pekna plinecka, ted zrovna itti bitti, a pak si reknu, ze vlastne uz asi zadnou nepotrebujeme a az je mi to skoro lito 😀 😀 😀 No proste, me se ten nas kluk fakt nezavdeci 😀

lmm
29. zář 2010

mně se dneska po několika týdnech podařilo odchytit kakání (syn déle spal a měla jsem na dceru čas), to je taková pohoda, když člověk nemusí prát tu plínu! 🙂

misha_
29. zář 2010

byli jsme na prodlouzeny vikend na vylete a funguje u nas uplne to same, co u ostatnich. Mala hlasila a curala uplne bez problemu kdykoliv kdekoliv a jen co jsme se vratili domu mame co pul hodiny mokrou plinu a v nocniku nic. Tak asi zas pojedeme nekam pryc 😀
Vidim, ze se tu opet resi nocni zachodovani. Pripada mi, ze se Beatka budi hlavne kvuli zachodu. Jednou jsem nevydrzela jeji knourani a dala jsem ji ve tri na nocnik a uz mela pekne tezkou plinu. Ale pak jsem ji musela nakrmit. Tak resim, jestli ji mam rovnou nakrmit, nebo nejdriv dat na zachod a pak nakrmit. Ale to se mi vetsinou rozerve, protoze se mi dost spatne svleka a navic musim rozsvitit. Davam ji na noc overal a takovy ten fusak na spani, jinak je ji zima. Existuje neco jineho, co by se lip svlikalo-oblikalo, ale pritom hralo?

sussanah
29. zář 2010

@misha_ my mame na spanoi uplne to same. Nic moc svlekanoi, ale zas kdyzspime pri otevrenem okne,tak at je mu teplo. V noci ho davam curat vetsinou az po nakojeni, on jinak spusti jecak, ze chce proste prso. Po nakoojeni bud tvrde usne hned a to ho ani curat nedam nebo se zacne vrtet a to ho dam vycurat. Jinak ted uz fakt vydrzi celou noc uchou, nad nocnik nechce a to ho i nakojim 😵
Jinak nam dneska prisly treninkovky bambino mio, ta vel od 11kg, ale teda jsou mega velke, tak kdybyste nekdo objednaval, tak s rozvahou 😉

lmm
29. zář 2010

@misha_ dávám teplý fusak a do něj bodyčko a podkolenky, fusak rozepnu jen dole, aby horní část těla byla v teple a nožičky díky podkolenkám taky. Čůrat dávám po kojení, hned po probuzení chce kojit a nad záchodem řve. Když při kojení usne, tak čůrat nedávám a pak nemůžu usnout, protože přemýšlím, že jsem ji měla dát vyčůrat, že bude v mokru 🙂.

marcik2
29. zář 2010

@sussanah Ty treninkace jsou pekny, ted jsem se na ne divala, ale nejmensi od 11 kg, no vzhledem k tomu, ze ma moje princezna 7,5 kg a 11 kg bude mit snad ve dvou letech, se jich asi nedockam. Ja pouzivam ecaware pants http://www.ecawarebaby.com/demonstrated.html , mam troje a miluju je 😀 Zadny slozity vyslikani, jen to vpredu odklopim a jde se na vec. V CR ale myslim k dostani nejsou.

jitka_
29. zář 2010

@izabelkak Promiň, já jsem z toho byla tak nervozní, že mi to přišlo zle. 😉

Byli jsme dneska na tom vážení a máme 4450g!!!!!! 🙂 🙂 Takže za týden přírůstek 300g (ona se teda po vážení hooodně vyčurala v ordinaci do nočníčku 🙂)! Ještě čekáme na výsledky krve, budou zítra, tak snad už bude to očkování. To umělý jsem ještě nerozdělala, ale mám poslední skleničku mraženého a večer a v noci neodstříkám tolik, abych měla na dokrmení i na příští den, tak už ho nejspíš budu muset brzo rozdělat, no uvidím, třeba ne, zdá se mi, že toho mlíka mám přeci jen o něco víc, když v noci poctivě odstříkávám. No co by se dalo dělat, pořád nad tím přemýšlím, ale dostala by ho tak dvakrát denně 40ml na dokrmení, zbytek budu dávat to odstříkané z noci, tak to není taková hrůza.

@lmm Tak to máme v noci to samé! 😀 Malá si začne žmoulat o půlnoci paleček, ale nevzbudí se. Tak ji nechci zbytečně budit. Ráno se pak probudí v pět, ale po kojení hned usne, tak ji taky nechci budit, tak jsem každou noc durch počurané.

sussanah
29. zář 2010

@jitka_ no tak to jsou super zpravy, gratuluju 😵

@marcik2 tyjo, to vypada zajimave, ale mam pocit ze to vypada vic jako plena, a ja uz bych rada, aby mel neco vic jako kalhotky/slipy. Kazdopadne i ty bambinomio jsou hrozne tenke, jsou spis na ucurnuti nez aby vydrzely jednu davku. Tak jsem je trochu nastrihla a dovycpala. Stale cekam na otestovani, maly zacina byt nejaky sikula 😵

lmm
29. zář 2010

@jitka_ no úplně to samé to nemáme, my jsme spali celou noc naposledy před takovými třemi měsíci 🙂. Od té doby kojím tak dvakrát třikrát za noc, teď co rost zub, tak i šestkrát, častěji než ve dne. Přeju Ti, aby u vás vydržel celonoční spánek.

misha_
29. zář 2010

@lmm Vidim, ze system mame dost podobny. Obdivuju te, ze davas malou i v noci na zachod. My mame u postele nocnik. U nas by byl problem s temi podkolenkami. Urcite by je mela za chvilku dole 🙂 Naprostou vetsinou se taky necha ukojit a ja si pak rikam, ze kdybych ji dala na zachod ... No, asi se suchymi nocemi pockame, az se zase na jare otepli. Cetli jste "Bez plenky"? Porad premyslim, jak to autorka delala, ze mela deti uplne nahate a nemusela porad prevlekat postel.

jitka_
29. zář 2010

@lmm nás to určitě taky čeká, jak začnou růst zoubky

@misha_ já ji četla, taky nechápu

lmm
29. zář 2010

@misha_ podařilo se mi koupit "zázračné podkolenky" - neotiskují gumičky a zároveň nepadají. Byl to asi osmý pokus, máme plný šuplík podkolenek nanic, a pak tyhle. Bohužel už si nepamatuju značku ☹. Záchod mám asi tři metry od postele, hned za dveřma, v noci se mi tam "visí" se zavřenýma očima líp než nad nočníkem, plus se do něj potmě líp strefuje 🙂. Dál bych asi nechodila.
Myslím, že autorka musela být pořád napojená na děti. To já nedávám. Myšlenky mi lítají všude možně, někdy si až po chvíli řeknu, netlačila holčička? Mrknu, no a tlačila 🙂.

sonice
29. zář 2010

Dievky, absolutne nestiham vase tempo 😀.
Tak kakacia katastrofa je zazehnana, nocnikovy strajk nastastie trval iba dva dni a uz zasa veselo kakame. Cikanie stale nezvladam. To moje dieta ucikuje stale - asi!
Ludka, nebola som teraz dlho na konikovi. Ja neviem, ci to iba ja som taka neschopna, ale neznasam vetu: Nemam cas. no tak ju nepoviem 😀. Te moj opiciak chce, aby som sa mu venovala na 100 % a ked nahodou sa hra 10 min sam, varim, periem, zehlim, upraatujem.. No a ked uz spi, tak som rada ze zijem.
SOm nemozna, priznavam! A to mna o par tyzdnov caka to, ze sa Jurko nauci chodit, neviem, asi mu dam obojok a voditko (VTIP) 😀
Ako sa Ti dari?

ludmilabb
29. zář 2010

@sonice dufam, ze ti fotky na mail prisli z tej vystavy, to uz bolo teda riadne davno, maly uz musi byt riadne sidielko, vtedy len tak lezkal a skeril sa, my sme kakali kadejako aj do plienky, cikanie nam islo celkom sluzne ale posledne mesiace to ide dole vodou vsetko ine zaujimavejsie ako nocnik, niekedy vyslovene dostane nervu, ze kde ju to zase trepem, lebo ked sa jej spytam ci ideme cikat tak na 95 % pokruti hlavou ze nie, odplienkovanie vidim tak najrealnejsie na buduce leto

maeta
30. zář 2010

Zdravim vse. Vcera jsem dostala na vas odkaz. Trochu jsem si precetla co tu "vyvadite" a chtela bych se vas na par veci zeptat, jestli neva. Nase ratolest ma jiz rok, tak nevim jestli neni pozde neco takoveho u neho zacinat. V nasem pripade by se jiz bez tak jednalo o navyknuti na nocnik. Trvalo mu delsi dobu nez se naucil sedet a je to drobatko, takze sezeni na nocniku se mu ze zacatku moc nelibilo. Tec uz nema proti tomu namitky, ale bez tak se mu tam nedari nic vyprodukovat.
Co se plenek tyce, tak kombinuji latkovky a jednorazovky. Hodne cestujeme, ze rodice z obou stran jsou daleko a chodime casto na vylety, tak to pouzivam jednorazovky a doma letkovky. Ted jsme meli delsi pauzu s latkovkama, ze maly mel obdobi srajdy a nabalil plenu i 6x za den a ja to uz odmitala prat.
To kakani u neho jeste i poznam, ale curani vubec ne. Uznavam, ze jsem rano lina hned vyskocit z postele a capnout ho na nocnik aby se vykakal tam, takze v ranni pline je vse. Dalsi velky naklad dava pocas jidla a to nevim jak mam resit. Nemohu ho prece krmit na nocniku a taky b mi tam tak dlouho nevydrzel. Kdyz ale prerusim jidlo kvuli kakani, tak se mi pak poradne nenaji. Mel by jste na to nejakou radu?
Jinak ho na nocnik posazuji po kazde vymene plenky, ale to se nevycura. Radsi utece a udela to za rohem na koberec, lumpik jeden. Jenom pred koupanim, jak tece voda do vany, tak curne do nocniku, ale vubec ho to nezajima, jak se tesi do te vodicky. Z vaseho pohledu zrejme delam spoustu chyb a mela jsme zacit uz drive, ale jak se na to vzpetne koukam, tak tenkrat jsem byla rada, ze vubec chvili spi a ja taky. Zacatky byli krusne a do 3mesicu mi spal pouze v naruci. Do 6mesicu, co byl plne kojen kakal jednou za dva tydny. Pak nstal zlom a hezky jsme si vytvorili rad.
Nevim, jestli by jste meli nejakou radu pro nas.

kveluse
30. zář 2010

Ahojky,

nebyla jsem tu snad 100 let.

Daří se nám vše skvěle. Květule si v pohodě říká i tatínkovi a babičce.

Taky jsem četla Bez plenky a připadalo mi to hrozně složité, že to nemůžu zvládnout. Ale postupem času jsem zjistila, že to tak těžké není. Ono, když je dítko v noci nahaté, tak dát ho vyčůrat je otázka pár vteřin a ani se při tom nemusí probudit. Květule už si teď v noci počká, až se probudím, někdy mi to musí vyloženě říct, že se jí chce čůrat. Teď už spí i v kalhotách od pyžámka. V noci se nepočůrala.... už ani nepamatuju, ale zhruba od 10 měsíců se nám většinu nocí dařilo v suchu.
Ale je fakt, že čím víc jsem kojila, tím víc ona čůrala. Takže, když jsme se dopracovaly k tomu, že jsme byly každou hodinu vzhůru, tak jsem se rozhodla kojení v noci ukončit. Teď čůrá většinou jen 2x za noc.

Postýlku mám sice pořád chráněnou nepromokavým prostěradlem, ale to mám i u té starší dcerky. V kočárku už podložku nevozím.