Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

suik
1. lis 2010

@jitka_ jsem zvědava jak na tom budu ja 😀

suik
1. lis 2010

@jitka_ on z toho ma pak clovek desnou radost, kdyz to vyjde, ja se na to pokazdy tesim 😵 ...jen jsem zvedava jak dlouho mi to vydrzi 😀

delfi
1. lis 2010

@luvie hihi že by? nene plně bezplenkovat určo nebudu od začátku, resp. v létě asi ano (narodit se má v květnu), ale napodzim už asi nee, . I když s tou myšlenkou si pohrávám....ale určo chci mít doma plínky jako pojistku a pro situace kdy to bez plíny prostě nejde.
holky dík za rady ohledně plínek, sem o tom přemýšlela hlouběji 😅 určo pořídím pár pěkných nových plínek a zbytek bude prostě po matesovi, resp. čč a vv mám, a dalších stačí fakt jen 3-5 kusů.
jinak vítám nově příchozí a gratuluju k úspěchům 😉

jitka_
1. lis 2010

@suik budu Ti držet pěsti, ať vydržíš!

jitka_
1. lis 2010

A my jsme byli dneska na rehabilitaci, sestřička čekala, až se malá vyčurá a krásně vyčurala i před ní do nočníčku a pak ještě jednou během cvičení. Takže jsme dneska byli při cvičení pěkně v suchu!! Za to jsem taky ráda, že nám fandí a že nás nechá vyčurat, tak nejsem vůbec nervozní a malá se vždycky krásně vyčurá. A říkala nám, že je na ní vidět, že je spokojená. Tak jsem se jí ptala, jestli je to poznat oproti jiným miminkům, jestli vidí rozdíl. A prý ano!!! Že je vidět, že mezi námi funguje komunikace, že vůbec nepláče a nekřičí, že je taková "dospělejší" a komunikuje. Tak mám ohromnou radost, že to takhle funguje!!! A navíc už vůbec nepoužíváme krém na opruzeniny a malá má krásnej čisťounkej zadeček. 😉

suik
1. lis 2010

@jitka_ 😉 tak to je super odmena. Ja jsem krem teda taky omezila, dávám jen na noc....nekdy, kdyz se mi obcas podari chytit nejaky curani, tak ma i mene mokrou plinu.

suik
1. lis 2010

dneska nam to ale jde hur, behem kojeni poslala do plin nekolik davek a kdyz jsme pak sli, tak uz tam nic nebylo....ráno bylo to samy.

jitka_
1. lis 2010

@suik Z toho si nic nedělej, jak už tu holky psaly, každý den bude jiný. Někdy to bude lepší, někdy horší, to se nic neděje, ono stejně nejde chytit úplně vše. 😉 A během toho kojení si malá zvykne, že ji dáš před a po a počká si. U nás to tak bylo, jinak taky kadila během kojení.

misha_
1. lis 2010

Teda, par dni se sem clovek nepodiva a pak se nemuze docist konce. Vitam nove diskuterky a gratuluju k uspechum. Byli jsme na prodlouzeny vikend pryc a uzasne se nam darilo (i v noci). Dokonce vydrzela v suchu skoro tri hodiny, kdyz jsme byli s manducou na prochazce. Posledni pulhodinu byla protivna a kroutila se jak hade, ale vydrzela. Doma je to samozrejme mnohem horsi, ale zjistila jsem , ze je mi to uplne jedno. Kdyz si rekne nebo mne to napadne, na zachod ji dam, ale jinak to neresim. Jedine, co mi vadi, ze chce chodit na zachod v noci, vzdycky uz ma v plince i se vycura a kolikrat si i pekne zarve. Jenze mne je ji lito jenom prendat plinu, kdyz vim, ze ji za chvilku bude mit zas mokrou.
@jitka_ Nam taky rikali, jak mala vypada spokojene. Nekdy si rikam, jestli by byla taky takova, kdybysme ji nedavali na zachod. A krem na zadecek skoro nepouzivam, co jsme zacali s BKM - mazu ji, jenom kdyz ma dlouho papirovku a to spis indulonou nez specialnim kremem na opruzeniny.

jitka_
1. lis 2010

@misha_ Tak to je skvělé! Taky nějakou dovolenou naplánujeme, když to tak funguje 😉 Já krém nedávám už vůbec. Asi do dvou měsíců jsem dávala papírovky (už si to nepamatuju přesně), ale od té doby jenom látkovky a krém jsem přestala používat úplně. Moje máme mi sice ze začátku nadávala, že aspoň na noc nebo po koupání jí mám prdelku natřít. Ale nenatírám, fakt není potřeba 😉 Když je ráno hodně počuraná, tak ji otřu pořádně vlkým dětským ubrouskem a je to (používáme modré Linteo, jsou jedny z nejlevnějších, nejsou tolik navoněné a vyhovují nám skvěle).

misha_
1. lis 2010

@jitka_ My uz nepozivame ani ty ubrousky, kdyz je v dosahu tekouci voda. I v prirode otirame toaletakem (kdyz ho nezapomenu vzit z domova) nebo papirovymi ubrousky. V lete to bylo super, chodili jsme na zahrade primo pod hadici.

jitka_
1. lis 2010

@misha_ Toaleťák používáme taky, ale jenom po čurání. Po kakání používáme vlhké ubrousky, malá má ještě tekutou stoličku, tak nám na to toaleťák nestačí 🙂

sussanah
1. lis 2010

Ja taky brala jako obrovskou vyhodu to,z e nemusim na maleho patlat tuny kremu na opruzeniny. Pritom maly mel prvni mesic zadek jak rak! Je holt citlivka po me, dlouho jsme hledali vhodny krem no a od 2-3m nemazeme taky vubec. Jen kdyz ma zacervenaly zadek (pri zoubcich obcas) a hlavne po papirovkach, to je temer jistota 🙄 My treba ani vlhcene ubrousky na zadek moc nepouzivame, taky hnedka maly zrudne. No a po toaletaku bohuzel taky, tak mu zase vadi to mechanicke drazdeni asi.. Takze my nebyt BKM, tak asi bojuju prvni rok s opruzeninami porad 😔

jankasramka
1. lis 2010

@suik tvoja malinka cika len kazde dve hodiny? 😲 tak to by som chcela teda....
@jitka_ ja krem vobec nepouzivam, tie latkove plienky su skvele, v tom sa vobec nezaparuju....ajked mame doma aj jednorazovky (ekologicke) lebo mm nechce prebalovat latkovky- raz mu nejak pricvikol nozicku a nedokrvovala sa tak sa teraz boji 😒

inak v nedelu sme mali pauzu v komunikacii(a to sme este ani poriadne nezacali) lebo krpca hryzol pavuk tak sme hodne stravili na pohotovosti 😖
bali sme sa ci to nebola cierna vdova bo tu ich je vela a aj dost babetiek na to umiera.
on tak vrieskal ze ja som myslela ze sa zblaznim ak sa mu nieco stane, vraj je to priserne bolestive, ma na rucke, chudatenko:(

sussanah
1. lis 2010

jo a klidne dite a bkm? nerada vam beru iluze, ale muj teda rval prvni pulrok v podstate porad, druhy pulrok uz jen polovinu casu 😀 😉 Ale pravda je urcite to, ze ta komunikace tam nastavena je, to jo. Mozna ze bezbkm by rval jeste vic...

jitka_
1. lis 2010

@jankasramka Teda, já myslela, že černé vdovy jsou někde na jihu v tropech!! Nám se taky začínají do baráku stahovat pavouci, jak začalo být venku zima. Chudáček malý, to si teda zkusil ☹

jitka_
1. lis 2010

@sussanah A to v knížce píšou, jak jsou děti bkm klidné 🙂 Ale naše malá taky řvala ty dva měsíce, přitom kakala jenom do nočníčku a hodně i čurala. Ona vždycky na chvililinku přestala, zatlačila a pak začala řvát nanovo 😒 Ale teď je to zlatíčko! 🙂

sussanah
1. lis 2010

@jitka_ tak at vam to dlouho vydrzi 😉 U nas byl klid cca 2 mesice, mezi 10-12. To uz nerval, nejhorsi separacni uzkost byla pryc a jeste nezacala batoleci tvrdohlavost. Takze ted uz je u nas opet krik, ale tentokrat zvtekaci 😀 Ale ne, je to samoze mnohem lepsi 🙂 Jen je to uz hodne jine. Kazdopadne jsem si koupila knizku "Nejstastnejsi batole v okoli" jak tu nekdo psal, tak uvidime, jestli to zabere 😀

suik
1. lis 2010

@jankasramka nene, cura castejc, ale jak to jsem jeste nevypozorovala.....kadi co dve hodiny - po kojeni, plus minus. To jediny se nam zatim dari vychytavat, curani je spis dilem nahody.

suik
1. lis 2010

@jankasramka jejda, chudak mala....vy žijete v mexiku?

@sussanah na tu se taky chystam, mam nejstastnejsi miminko a bez ni nych byla uplne ztracena, vse co tam je, na Sofinku paradne funguje....

jitka_
1. lis 2010

@sussanah Díky! Uvidíme, jak se nám bude dál dařit. Nám nejspíš pomohlo vojtovo cvičení, za čtrnáct dní po tom, co jsme začali cvičit, se najednou uklidnila, v noci usnula a vzbudila se až ráno a od té doby to tak je pravidelně každý den. Podle mě ji bolela záda a možná i hlavička z toho, pořád se kroutila, tak jsme mysleli že prdíky, ale nic na prdíky nezabíralo, až po té vojtovce se zklidnila.

jankasramka
1. lis 2010

@suik hej hej, zijeme v mexiku...
nas kaka tak raz za dva tri styri dni 😖 od piatku zatial nic. tak cakam kedy zacne davat "signaly"...

@jitka_ ano , na slovensku ani v cechach nie su, ja zijem v mx, to preto.... 😉

sussanah
1. lis 2010

@jankasramka nas kakal co 5-6dni, o to to bude jednodussi. U nas ani signalizovat nemusel, nejprve asi 20min tlacil a pak teprve neco slo, takze casu dat na nocnik bylo az az 😀

misha_
1. lis 2010

@jankasramka Uz jste v pohode? Vubec by me nenapadlo, ze muze mimco pokousat pavouk. U nas to snad neni vubec mozne. Mate v Mexiku vic takovych nastrah?
Udelala jsem vecer pokus. Nedala jsem Beatce na pul hodiny vecer plinku, jenom teplaky. Samozrejme mela do ctvrt hodiny mokro 🙂 Ale nepustila vsechno, neco si nechala i do nocniku.
Do te knizky jsem ted o vikendu nahledla, je tam cast i o uceni na nocnik. Jestli si dobre pamatuju, tak tam pise, ze deti se to muzou naucit az kolem tri let a je normalni, kdyz se pocuravaji v noci jeste v peti. Je to opravdu normalni?

jitka_
1. lis 2010

@misha_ Ta knížka je nějaká novější?? Já mám půjčenou od kamarádky Velkou knihu o matce a dítěti, je už asi deset let stará a v ní píšou že kolem dvou let. Koukám, že hranice se posunují, zřejmě aby výrobci jednorázovek měli ještě větší kšefty 😠 Podle mě to teda normální není! Ve třech letech už dítě umí spoustu věcí a jednu z nejzákladnějších ne a je na ni čas až do pěti??? V pěti už snad děti umí i s počítačem a mobilem, ne??

sussanah
1. lis 2010

@misha_ myslim, ze z lekarskeho hlediska se nocni pomocovani resi az po 6 roku ditete, do te doby je to v "norme". Ja myslim, ze tu noc dite fakt neovlivni stoprocentne, vyjimecne se to muze stat i 8letemu diteti a nic patologickeho na tom neni. Ale samozrejme si nemyslim, ze by 5ti lete dite, ktere ma kazdou noc pocuranou plinku, je uplne v pohode 😔 Hodne zalezi na pokroku, zda nejaky je.

@jitka_ no ono se ale fakt nemuzes zlobit na deti ☹ Ja teda jsem docela zastance toho, ze pokud se nedela BKM nebo neco tomu podobneho, tak dite opravdu znovu dozrava az tak kolem tech 2 let a pak drivejsi uceni na nocnik muze mit hodne spatne nasledky, zvlast pokud se provadi necitlive (nuceni vysedavat na nocniku, trestani nebo dokonce ledove sprchy za pocurani se do kalhot a podobne). Vzdyt ber v uvahu to, ze kdyz se dite vyviji a ziskava nove znalosti prave v prubehu toho 1,5r - 2r , tak si osvojuje to, jak co funguje. No a vylucovani mu funguje do pliny. Dite se rika, ze prece tak to vzdy bylo, vsichni s tim byli v pohode, mama vzdy prebalila a jeste se obcas s usmevem divila, co vsechno jsem schopen do pliny udelat. No a najednou mu nekdo (po 2letech!) rekne, ze ma vylucovat jinam.. No ani se nedivim, ze to dite, ktere jinak umi sestavit jednoduche puzzle a podobne dumyslne veci ovlada, tohle proste naprosto nechape klidne i do 3 let 😝

@jankasramka no ted jsem si toho teprve vsimla 😲 Tak at je mala brzy ok!

jitka_
1. lis 2010

@sussanah Však já se nezlobím na děti, to já vím, že je nic nenutí a pak vlastně nechápu, proč najednou mají vykonávat potřebu jinam než do plíny a jsou z toho zmatené. Je škoda, že s tím rodiče nezačnou dřív, aspoň když už dítě začne sedět tak ráno ho dát vyčurat na nočník, pak by to šlo určitě líp a dřív. Že to právě všichni podle těch knížek odkládají a odkládají a odkládají, až je dítěti pak třeba těch pět let. A pak právě následují tyhle hrůzné metody, jak jsi popisovala. To se mi právě nelíbí, jak se k tomuto problému přistupuje.

jitka_
1. lis 2010

mám tam překlep, že děti "nechápou",proč mají chodit na nočník.

sussanah
1. lis 2010

@jitka_ ja jsem prave docela zastancem toho, bud zacit fakt brzo (kdyz ne bkm), nejpozdeji pri zacatku sezeni nebo to fakt az radeji nechat na dobu, kdy na to bude pomalu pricahzet dite samo. Ale docela dlouho mi trvalo, nez jsem se k tomuto nazoru dostala, potrebovala jsem si promluvit s par kamaradkama, abych pochopila, ze u starsiho ditete to fakt neni zadna legrace, obzvlast kdyz je hodne palicate 🙂

jitka_
1. lis 2010

@sussanah A to právě v těch knížkách a nikde není, že by se mohlo dítě dávat na nočníček, jak začíná sedět, všude je psáno nejdřív ve dvou letech. A to je pak opravdu problém, to věřím. Dnes mi to právě říkala ta rehabilitační sestra, že je to fakt těžký, učit tak velké děti na nočník. Všude je právě psáno, že dříve si to dítě neuvědomuje, že je na to vyzrálé až ve dvou letech, že je NESMYSL zkoušet to dřív, a to mi přijde ta chyba. Kdyby se začalo, hned jak začíná dítě sedět, tak by pak nemusely být v pozdějším věku problémy. Moje máma i tchýně mi říkaly, že dřív se učily děti hned, jak začaly sedět. A někdo chytrej vymyslel papírovky a najednou je to všechno jinak.