Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

johanka.
16. lis 2010

no tak sa realizujem na webe, kym Miska spi (vcera ju ockovali, dnes ma trochu teplotu, je mrzuta a malatna, tak ju stale uspavam, nech dnesok radsej prespi), este jeden postreh. Naozaj to plienkovanie/odplienkovanie zavisi od vela veci. Pred par dnami jej vyliezla dolna stvorka, prvy zub, co dal naozaj zabrat (vyse mesiaca hnacky, biedny spanok, ...), a hned nato mi prvykrat prakticky prespala noc, bez dojcenia to zvladla od desiatej vecer do siestej rano, cumela som ako puk. Rano mala plienku takmer suchu a cikala o dusu cele doobedie. Odvtedy sa to bohuzial neopakovalo 🙄 Normalny scenar je, ze sa dojci v noci kazdu hodinu az dve, no a samozrejme tym padom celu noc pusta do plienky.

lmm
16. lis 2010

@misha, já jsem syna posazovala od 15 měsíců ráno a odpoledne po probuzení. Nikdy do nočníku nic neudělal. V 18 měsících se odplenkoval během dvou dnů. To jsem neznala BKM. A asi budu ráda, když dcera bude taky tak. Když si vzpomenu, jak jsem s ní chodila ve dvou měsících bez plíny...No nedá se svítit. Když se teď jednou za den vyčůrá nebo vykadí, je to úspěch.
@johanka, já taky kojím tisíckrát za noc. Už je ze mě chodící mrtvola. Neříkej mi, že to takhle bude minimálně do roka.
@sussanah, máme to podobně. syn čte odjakživa, dcerka se učí 🙂-

jitka_
16. lis 2010

Tak já jsem taky tak nějak počítala, že do roka max. do roka a půl bychom byli bez plen 😅 Zatím chytáme stále všechno kakání a většinu čurání. Někdy mám pocit, že hlásí, tak letím za ní, ale stejně pořád hlídám podle času. Už se asi týden obrací ze zádíček na bříško a na BKM to nemá vliv, i když je to obracení pro ni asi namáhavé, když ji po těch asi patnácti minutách pravidelně rozbaluju, je suchá a vyčurá se. Ale peru teda pořád každý druhý až třetí den plnou pračku. Už čtrnáct dní zkouším dávat příkrm, už měla mrkvičku, včera brokolici, a taky zatím v pohodě. Dnes měla dokonce stoličku po brokolici hustou. Ale v noci je počuraná. Zkoušela jsem ji dát o půlnoci na nočníček, vyčurá se a hned usne a ráno je suchá, ale mám strach, aby jí to nenarušovalo spaní a nezačala se pak budit sama. Tak jsem ji dneska nechala spát a vzbudila se zase stejně v těch 6 hodin a byla durch. Tak nevím, jak to mám v noci dělat.

johanka.
16. lis 2010

@lmm neboj, ked si zvladla vstavat v noci doteraz, tak tych par mesiacov navyse tiez uz vydrzis 😀 Ja mam malu v noci pri sebe v posteli, inak by ma z toho vstavania uz svihlo, ale takto je to celkom v pohode. Dokonca som sa citila dost cudne v tu jednu noc, ked spala 😨 Kamaratka ma dve dievcata s odstupom dva roky, kazdu kojila dva roky a ku kazdej tie dva roky v noci vstavala, cize styri roky v noci vstavala. Vravela, ze teraz deti uz noc prespia, no ona to za tie styri roky zabudla, stale sa v noci budi 😕

lmm
16. lis 2010

@johanka, já jsem člověk, který potřebuje ideálně jedenáct hodin spánku, nejmíň tak osm. Asi příroda nepočítala, že budu mít děti 🙂. Taky už občas usnu s malou v posteli, ovšem dvakrát už jsem ji málem zalehla, mám z toho strach. Chtěla bych to kojení nějak omezit, ale veškerá opatření mají spíše opačný účinek 🙂. Ale zdá se mi aspoň, že i když bojkotuje, tak u toho jednoho čůrání/kakání přesně ví, co dělá. Tak snad to nezapomněla. Můžou být při růstu zubů teploty nad 39?

sussanah
16. lis 2010

@lmm u nas byla jedna noc se zubama teplota 39,5 (mereno v zadecku) 😔 Rano to ale uplne preslo. Jen pokud je to prudky narust teploty, tak pozor, at nedostane krece. Pokud by to trvalo cely den a neklesalo po paralenu nebo nurofenu, tak urco v dr

my se ted taky snazime v noci pomalu prestat kojit, ale nejak nam to nefunguje. Uz jsme tyden byli na kojeni nejdriv v 6 rano (pak jeste spal do 8-9), ale vcera v noci se zase budil od pul 4 a kojila jsem do rana snad 4-5x (uz ani nevim 😅 ) Tak doufam, ze si to brzo rozmysli a prestane se v noci kojim (budit se stejne bude pravidelne, i kdyz kojeni nechce 😔 )

lmm
17. lis 2010

@sussanah, díky moc. Měla tak vysokou jen jeden večer, po nurofenu to kleslo, včera večer už měla jen zvýšenou. Leze jí jednička a dvojka současně, slintá jak lama a teče jí z nosu, tak váhám mezi nachlazením a zubama. Řeším to spíš kvůli návštěvám.
Myslíš, že se bude budit, i když už nebudete kojit? To by mělo odeznít, ne?

sussanah
17. lis 2010

@lmm no muj mel ty horecky, kdyz se mu zacaly hybat trojky nahore ☹ Ale jen se tam neco pohlo, nateklo to, on horecky a po tydnu zase nic a zuby nikde 😔
No doufam, ze to buzeni odezni, dneska v noci to bylo zas v pohode, dala jsem ho kolem 12 vycurat, hnedka usnul bez kojo, pak se vzbudil v 5 na kojo a pak az v 8. Kdyby to bylo tak, tak je to zlate. Ja prave chci kojit jeste dal, pokud to pujde, ale zas nechci, aby mel uplne rozhaseny spanek. No chceme mu uz pripravit pokojicek, tak tam treba bude spat lepe.

ameanda
17. lis 2010

baby, nemate link na BKM I.? dakujem

johanka.
17. lis 2010

@lmm zevraj po dostaveni sa deti spravidla prestanu budit, samozrejme vynimky existuju. Ja tie noci vobec neriesim. Chcem este kojit, Miska aj tak skoro vobec nepapa, a pre tvorbu mlieka je dobre kojit aj v noci. Tiez mi pride podstatne jednoduchsie ju v noci nakojit, ked potrebuje, namiesto vymyslania a skusania vsemoznych sposobov, ako to zrusit. Ta teplota sa mi nezda, ze by pri prednych zuboch bola, to skor stolicky alebo ocne su take horsie, vtedy vraj moze byt aj tolko.

@sussanah ten "rozhaseny" spanok dietata je mozno mensi problem, nez sa my matky obavame. Moja oblubena stranka z poslednej doby:
http://www.kathydettwyler.org/detsleepthrough.html
ze na tom nie je nic nezdrave, ked sa take dieta niekolkokrat za noc zobudi.

sussanah
18. lis 2010

@johanka. jj taky jsem to cetla. Ale zase jsem vysledovaa na malem, ze ted, kdyz jsme trochu to kojeni omezili, tak spi lepe, tj vzbudi se kolem te 5 na mliko a pak az v 8. Kdezto predtim byly dny, kde se vzbudil kolem 4 a pak jsem ho kojila tak co 40-50 min az do rana, coz mi osobne uz treba moc v pohode neprijde 😅 Taky myslim, ze je to normalni se budit, ja se taky nekolikrat za noc vzbudim, ale taky se podle me mimco casem musi naucit se probudit a zase v klidu usnout zpatky. No a pak je tady ten muj sobecky aspekt toho, ze bychom chteli druhe mimco, cemuz caste nocni kojeni taky moc nepomaha 😅 😀

lmm
18. lis 2010

@johanka, to je zajímavý článek.
Jinak kojit chci taky, akorát bych si taky občas ráda odpočinula. Včera jsem byla v divadle a už od půlky představení malá řvala a řvala a nic nepomohlo, chtěla mě. Holt to bude muset babička občas přežít 🙂.

sussanah
18. lis 2010

@lmm tak jsem to s tou horeckou asi privolala, malemu jsem pred chvili merila teplotu a ma 39,5 a trojky se zacaly zase hybat, ma tam uplne bile boule ☹

johanka.
18. lis 2010

@sussanah to je fakt, vdaka castemu kojeniu ani u nas surodenec nehrozi 😕 ono tie deticky si takto prirodzene odstavuju konkurenciu, s ktorou by sa museli o mamu delit 😅 Tiez by sme chceli druhe, ale zatial to neriesim, hoci vzhladom na svoj vek by som to asi nemala prilis odkladat... no uvidime. Ked som si teraz citala v debate o rabr pocity matiek s dvoma detmi, ked ich mali kratko po sebe, tak si myslim, ze to asi priroda dobre zariadila, ked sa dojcenim dalsie dieta odsuva. S tym spankom, u nas to bolo vzdy dost biedne, urcite, ze sa dieta musi naucit zaspavat same, ale az ked na to dozreje, podla mojho nazoru, a u nas to asi este potrva. Vidim na nej, ze sa niekedy aj snazi sama, cuca, cuca, potom sa sama odvrati a chce zaspat a nejde jej to, narieka, a aj tak sa nakoniec musi dorazit pri prsniku. Vcera ani to nefungovalo, tri hodiny som ju uspavala, dojcenie, nosenie, kolisanie, spievanie, nic nezaberalo, z noh uz padala, skleneny pohlad mala, ale zaspat ani za svet. Nakoniec som poprosila manzela, nech ju uspi, vraj to niekedy tak funguje. Desat minut sa s nou poprechadzal a vytuhla 😨 Drzte sa, nech tie trojky rychlo vylezu a dlho netrapia. Miske jeden a pol mesiaca hnackovania vyustilo do troch stvoriek, posledna este ostava vnutri, nastastie sa to obislo bez vysokych horucok.

sussanah
18. lis 2010

@johanka. jo co ja bych dala za prujem u maleho, bere totiz aktiferin (ma nizky hemoglobin), takze ma akorat porad zacpy 😖 No s tim samotnym usinanim, on totiz spi cast noci s nama v posteli, coz mi nevadi, vsem nam to vyhovuje, mame obrovskou postel, takze pohoda. Vidim prave na nem, ze i kdyz se v noci nakoji, tak se pusti, kdyz ma dost a otozi se smerem k manzelovi a ke mne zady 😀 Takze on se prave takhle uci pomalu usinat zpatky "sam", nekdy i postylce slysim, ze si jen najde dudlik a zase usne. Jen proste to ranni kojeni po 40min to odrovnava jak me, tak ho, protoze to potom dospava pres den, coz si myslim, ze moc dobre neni. Ale vis jak, kazda zname sve dite nejlepe a vime, kdy neco opravdu potrebuje a kdy zacina vymyslet 😉 A on je prave akorat ve veku, kdy fakt zacina zkouset. Takze se snazim proste vseho s mirou 🙂

lmm
18. lis 2010

@johanka, a co myslíš, že malou trápí, že tak špatně usíná? Jinak bych si to s Tebou klidně vyměnila, abys mohla mít druhé. Já jsem u obou už po dvou měsících menstruovala. Otrava. A jak se vám daří s tím jídlem?
@sussanah, jaj, tak to je mi líto. Zkoušela jsi tvrdou kůrku chleba (jestli už dáváš lepek)? Přeju Ti, aby to stejně jako u nás trvalo jen jeden den.

sussanah
18. lis 2010

@lmm no on ma takove kousatka, ale spis mu vyhovuje dudlik. On ma dudlika normalne jen na spani, jinak vubec, tak jsem mu ho dala na chvili, dostal nurofen a tedspi. Tak to snad bude lepsi. Navic se trosku oprudil, zadek ma jak rak, nedokazu si predstavit ze by mel normalne pliny a valil to do nich, protoze to by byl asi mega opruzeny 😔

sussanah
18. lis 2010

holky, je to naprd, teplota stale stoupa, uz je na 40.3 😢 Myslite, ze to muzou byt porad jeste zuby??

lmm
18. lis 2010

@sussanah, pochybuju ☹
měl pátou šestou nemoc?

sussanah
18. lis 2010

@lmm nee, nemel, doted byl zdravy jak ripa. Teplota mu po zabalu trochu klesla, uvidime v noci a zitra rano pravdepodobne vyrazime k dr. Co to vlastne je ta sesta nemoc??

johanka.
18. lis 2010

@lmm nemyslim, ze ju nieco specialne trapi, ona bola od narodenia mizerny spac. Jedlo tiez stale bieda, dnes zjedla doobeda trochu ovocia, na obed nic a na veceru skoro nic, klasika.
@sussanah ako vlastne obliekas maleho, ked mate uz odplienkovane? Slipy, bodynko a teplacky? Ci miesto bodynka tricko/tielko?

sussanah
18. lis 2010

@johanka. ted kdyz je podzim, tak ma zase bodycko, mame doma chladneji, takze miva slipy, body s dl. rukavem a na to tricko s kratkym (nebo body s kratky a tricko s dlouhym) a teplaky. Kdyz bylo tepleji, tak normos slipy, teplaky a tricko. Proc? 🙂

johanka.
18. lis 2010

@sussanah len tak mi zislo na um, ze ci sa bodynka pouzivaju aj pre deti bez plienok, ked tam vlastne davas uz ine spodne pradlo. Tiez mam v zasobe par vacsich bodyniek, tak som uvazovala, ci ich vyuzijem, ak ako dufam, bude Miska uz bez plienok, ked jej budu dobre.

dugyna
18. lis 2010

caute kocky..nemam teraz kedy moc citat robime malej izbicku, aby sa mala kde hrat. Gratulujem k vsetkym uspechom a tam kde sa nedari prejem hlavu hore.
dneska sme mali poradnu a medzi recou doslo k tomu ze "robime" BKM a nas pediater vedel co to je 🙂dokonca sa ani nepytal nikdy ze co to ma mala za plienocky tie davam ked niekam ideme len na cestu.

lmm
19. lis 2010

@sussanah, to je nějaká viróza, mají to děcka tuším kolem roku, začíná to právě horečkama, po pár dnech se děcko osype. Když to měl syn, měl 41, volala jsem i na pohotovost. Nijak se to neléčí, jenom ta teplota se sráží. Snad to říkám dobře, už je to nějaký ten pátek, co to syn měl.

lmm
19. lis 2010

@sussanah, na internetu píšou někde i do dvou let.

sussanah
19. lis 2010

@lmm no ja to taky vidim na tu sestou nemoc, uvidime. Noc byla teda paradni, opet teplota vystoupala na 40 a celou jsem ji uspesne prokojila. Rano teplota jen 38, ale uz zase stoupa, ma zase uplne ledove ruce a nohy. Takze asi pockame, ze vystoupa a poficime k dr.

lmm
19. lis 2010

@sussanah, tak jak to vypadá? byli jste nakonec u dr?
my jsme dneska byli u kamarádky, kterou jsem naučila BKM, její dvouměsíční holčička vzorně chodí na kyblík, asi tam byla nějaká BKM atmosféra, moje malá se dvakrát vyčůrala 🙂. Ale jinak, co se mi stalo, dneska se mi dvakrát pročůrala až na bodyčko plus v noci přes BE s nudlí, vlňáky a spací vak až na prostěradlo! Vypadá to, že jí přestává přes den stačit jedna čč na půl hodiny, což bych pochopila, ovšem v noci BE s nudlí bývala jistota. A že tak ze dne na den...ještě nikdy se mi nepročůrala.

sussanah
19. lis 2010

@lmm bkm atmosfera, to je hezke 😀 S tou procuranou BE, nema ji treba malou? Nebo male svrchni kalhotky? Me se to stalo taky nekdy v te dobe, kdyz mu byly male svrchnaky, musela jsem koupit vetsi, zacala prebalovat kolem pulnoci a bylo.
No my jsme se pred chvili vratili z pohotovosti, maly mi pres den nic nejedl, minimalne pil, sice se kojil, ale i to mu moc neslo. Porad si ukazoval na usu, slintal, strkal si tam prsty, tak jsme se tam koukli a zjistili 2 veci. Vyrazila mu 4 nahore a ma na mandlich a na hornim mekkem patre hromadu bilych puchyrku 😒 Takze jsme vyjeli na pohotovost a vysledkem je hnisava angina a nasazena antibiotika 😔 Ale hlavne uz vime, co mu je, lecba je zahajena, ted se jen musim pripravit tak na tydeni vyhradni kojeni a snad bude dobre 😅
Jo a mimochodem, vypada to, ze maly ma odplenkovani uz asi fakt finalni, protoze i pri tech silenych horeckach a bolestech v krku a navsteve pohotovosti, porad krasne hlasi a nehodu nemel, ani nepamatuju 🙂

lmm
20. lis 2010

@sussanah, jaj, tak to je mi líto. Tak vám budu držet pěsti. U syna hnisavá angína proběhla rychle (třetí den braní ATB už byl úplně v pohodě), ale se znatelnými sociálními následky (vrátil se do období separační úzkosti). Ale on ji měl o dost starší. Každopádně je super, že jste i přes to bez plenek!
Malé svrchňáky nemá, používám L loveybums, jsou to držáky. Dneska jsem přebalovala v noci jednou a obě plíny byly nacucané, a to se po dlouhé době i vyčůrala do záchodu, asi začala zničehonic čůrat dvojnásob 🙂. No jo, když pije za tři.