Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jasekd
3. led 2011

@lmm 😀 To je fakt, prudic vzdycky rozviri vody 😀 Jenze to musis chodit na diskuse o kojeni, tam je zivo furt. Ona ta diskuse stoji, pak nekdo napise postreh a ty lidi se zase pridaji. A zadarilo se teda? My sli taky dneska. Normalne ted vstava kolem 7,30 a dneska otravoval v 3, 30 (hral si v postylce a desnej smich) a pak se s placem vzbudil v 6, tak jsem toho vyuzila a vstali jsme. Narychlo jsem vyvarela sklenici, nic pripravenyho, umyla ho, to se vycural do umyvadla, nakrmila a pak pres pul hodiny cekala, ale aspon se stihl i vykakat, ale nacural dost malo, no rikala sestra, ze to snad bude stacit 😅 Stihala jsem laborku jen tak tak, tahat ten kocar v hlubokym snehu hruza, snad z toho neporodim predcasne 😠 Pak jsem hodinu courala venku, aby se dospal a kdyz jsem rozbalila, sucho. Takze bych z nej stejne vic nevymamila 🙂
Jak to vlastne odebirate u vetsich deti? Nocnik nevyvaris... Martin totiz jeste nesedi a nad WC ho nedrzim, musim se setrit. Od mala to delame tak, ze lezi rozbalenej a cura do staryho rucniku, kaka na ubrousky.
S tou ledvinou, my mame reflux IV. stupne, coz je skoro nejhorsi (5 stupnu je), a ten se spravi jen ve vyjimecnych pripadech. A s operaci cekaji, protoze M. neni ten nejvaznejsi pripad (prave ty Vky operuji i driv), takze se asi standartne ceka po tom roce. To ho zase zkontrolujou a reknou, co dal. Existuje operace endoskopicka, v narkoze jen asi 15 minut, ale na tu neni zatim vhodnej, a laparoskopie (nevim jak casto se dela) a klasicka otevrena operace je zatim zbytecne riskantni v nasem pripade. To uz trva treba 2 hodiny i vic, cili vetsi zatez.
@misha_ Urcite bych taky davala plinu, aby nezmrznul, jen by me zajimalo, jestli maj pak nejakej blok vycurat se do pliny. Martin jeden cas vypadal, ze fakt ceka na rozbaleni s kakanim a nekdy i curanim, ale ted mi na to nejak kasle.

lmm
3. led 2011

@jasekd, tak malá má ATB, ale překvapivě ne na zánět močáku, ale na průdušky. Tak nevím, šli jsme tam s tím, že poslední dva dny začala hrozně plakat a dost jí smrdí plíny, byla jsem si jistá, že to bude něco "dolního". A ony průdušky...Snad je to ono a nebudem za chvíli lovit něco dalšího.
Ten reflux je nepříjemný, neteři nejvíc vadilo, že se nesměla koupat, miluje vodu, nejezdili kvůli ní ani k moři, aby ji to nelákalo, ale to zas fňukaly ostatní děti...přeju vám, ať se to brzo spraví a ať máš klid na další prtě. Máš je docela krátce po sobě, co?
Malá mi taky ještě nesedí, teda na zemi jo, ale z nočníku padá, pořád ji dávám tak, že ji držím nad záchodem nebo nočníkem. Dneska jsem chytala do vyvařeného pekáčku z varného skla. Nad tím záchodem je to fajn, jenom ji přidržuju, to bys mohla taky, akorát Ti asi bude vadit břicho (sedneš si úplně dozadu na záchod a malého posadíš před sebe). Nebo přidržovat nad nočníkem, tam se váha taky rozloží.
Hele, malá byla stoprocentní BKM dítě a blok vyčůrat se do plíny opravdu nemá 😀. Spíš naopak, o to víc ji to baví.

jasekd
3. led 2011

@lmm Tak at jste brzo fit 🙂 Nam teda nikdo nezakazal napr. koupani doma ve vane, ale na plavani taky nechodime. More bych se tak nebala co se tyka infekce, ale jak bere ty ATB, nesmi vubec na slunce a to jde u more dost tezko, i ve stinu nebo pod slunecnikem to smazi a hazi prasatko od hladiny. Ja bych i byla pro operaci, nez furt cekat a bejt na ATB, ale uvidime, hlavne at se to netahne jeste roky. Antibiotika ma uz pres 5 mesicu a to je podle docenta z Prahy asi mel mit uz od narozeni. Nastetsi zadnou infekci nemel 🙂 A stim WC, to se teda nevejdem, ja mam velke bricho, i Martin byl velkej a mam i hodne vody, takze ani nahodou 😀 Deti budou po roce, to bude jizda 😀

jonki
3. led 2011

popri uceni na skusku som zistila ze mocovy mechur sa da natrenovat aj na tzv automaticky....co sa vyuziva u ludi ktory stratili kontrolu nad vyprazdnovanim (napr. poskodenie miechy)...robi sa to poklopom na mocovy mechur....skusala som to u E (v lahu pri prebalovani) a naozaj sa vyprazdnila...kludne to mohla byt iba nahoda a dobre nacasovanie
co myslite je tato praktika v spojitosti s BKM ok alebo to dieta nauci zlemu stereotypu? vdaka za vase nazory

sussanah
3. led 2011

@jonki zajimave 😕 Asi bych se bala toho spatneho navyku, protoze bkm deti si pomerne rychle nauci to delat vedome (napr vedome zadrzovat u @lmm 😉 ) Mozna bych to treba pouzila nekdy vyjimecne, kdyz fakt vis, ze musi a meli byste pred cestou nekam, proste kdyz by bylo opravdu vhodne, aby se vycurala, ale nedelala bych to casto. Prijde mi to jako kdyz nekdo pousti u curani vodu, taky se vybuduje reflex, ktery ale muze pozdeji zpusobit dost problemu.

jonki
3. led 2011

@sussanah ja mam k tomu tiez taky postoj....zaujimal ma vsak nazor inych 🙂 ...mne ako zacinajucej bezplienkacke je este vela veci malo zrejmych 😀
hlavne ze su zrejme nasej E 🙂 celkom sa jej ta myslienka prdenia do nocnicka paci...alebo do umyvadla..to sa jej dnes podarilo prvykrat...skoro mi vymalovala stenu 😀 kedze sme este trosku nemotorne...

sussanah
3. led 2011

@jonki j na to si taky vzpominam, kdyz jsem na BKM docela nadavala 😀 Nesla jsem maleho z koupelny a cestou stihl pokakat koberec a pocurat stenu i s vypinacem 😀

jasekd
3. led 2011

@jonki
@sussanah Taky bych to nedelala, bala bych se, ze to pak nepujde jinak. U nas to lechtani a klepani nefunguje. Delam to, kdyz chvatam, a zbytecne, zrovna dneska pri sbirani moci na kontrolu, ani kapka, cekala jsem pres pul hodiny.

sussanah
4. led 2011

holky, musim si vam postezovat. Normalne jsem ted tak vybublala, ze jsem malem malemu tak naplacala na zadek, ze by si tyden nesedl. Normalne obedvame, uz pomalu koncime a najednou se maly pocural. A ne ze curnul, ale normalne to slo kolem zidlicky az na zem a uplna kaluz. No vyndala jsem ho a bezeli jsme docurat. A pak to uklizim, on kolem lital nahaty a pak se postavil do kaluze, koukl na me, ukazal znak pro curani a zacal se smat 😠 jsme myslela, ze mu fakt plesknu. At mi nekdo rika, ze ty deti nedelaji naschvaly. Nastesti asi pochopil, ze uz mi fakt rupaji nervy, takze potom asi do 10min poslusne usnul v postylce, jinak bych ho asi dneska i vyrvat nechala 😅

mamusia
4. led 2011

Ahojte,

tak my sme uz skoro tyzden iba na nohavickach s vkladkou a plienka iba na spanie a von. Ide nam to celkom dobre,mala zacala hovorit kaka,ked sa jej chce a ak sa aj pocika,zakazdym jednym razom povie,ze urobila be. Len mam tiez s nou problem,bo boli u nas svokrovci a svokra ju furt davala na sofu a aj sme jej s mm hovorili,nech to nerobi,no samozrejme ignoracia,ze babka s dedkom mozu rozmaznavat vnucata a tak to aj dopadlo,furt sa mi na tu sofu len svera a robi tam zloty,uz 2x padla z nej a reve furt,no otras,vcera som jej aj ja plesklapo zadku 🤐 bo uz som nejak nezvladla situaciu a potom som mm do telefonu revala 😀 no je hrozne zla,uz bola taky zlatuch a takto je teraz zla - dokonca sa mi aj dnes pocikala na tej sofe a este na 2 miesto to odtlacila 😠

No jednoznacne cikame aspon 3x viac do nocnika ako predtym 🙂

sussanah
4. led 2011

@mamusia tak super, ze postupujete. Z toho, ze se ti mala zacina vztekat, jo holt to bude asi prvni obdobi vzdoru 😉 Mozna teda jeste podporene tchanovcema.. Maly se mi kolem toho roku taky dost vztekal, ale nastesti to asi po mesici preslo a vetsinou je ted zlaty (az na to dnesni divadlo 🙄 ) Je to nekdy o nervy ty deti nase 😀

mamusia
4. led 2011

@sussanah tak to si ma teda potesila,ze mesiac 😒 uz teraz padam dole hubou z nej,co uz nevladzem a aj tehotenstvom som uz unavena - no tak hadam to nejak prejde,aspon do toho porodu,aby som mohla ja trosku oddychovat pri nej. Dufam,ze ideme vo Vasich slapajach,co sa tyka cikania 🙂 uz mam len 3 mesiace na odnaucenie ju od pocikavania 😲

sussanah
4. led 2011

@mamusia ale neberte si priklad z dneska 😉 😀 Verim, ze pri tehu je to vsechno o dost slozitejsi, hlavne ty nervy teda, to te obdivuju. I kdyz me to taky za chvili ceka, tak abych zacala ty nervy trenovat 😅

mamusia
4. led 2011

@sussanah a uz sa zadarilo? 😵 Ja si myslim,ze je horsie,ked je dieta vacsie,okolo 2 rokov,ked sa hadze o zem a je neposlusne,tak vtedy to ma tehotna matka vacsi problem sa natahovat s mrnusom,nez s takto malym.....
Neboj,berieme si len tie pozitivne dni ako priklad 😀

lmm
4. led 2011

@mamusia, syn sebou kolem dvou let neházel, zato teď mají období vzdoru oba najednou, on později a ona dřív 🙂. Holky, já to tu asi zabalím a začnu chodit na diskusi učení na nočník ve dvou letech. To přece není možné.

budulinka
4. led 2011

caute koceny, prave som objavila tuto metodu, vyzera to celkom fajne, rozhodne nechcem aby sa mala parila v plienkach. poradite mi take zakladne veci, nechce sa mi pozerat celu diskusiu, aj ked to mozno skusim 🙂 zaujima ma, ze kedy s touto metodou zacat? a ze klubicko znamena, ze je babo stocene hlavickou smerom k brusku? a este nieco o cinskom nocniku, npr aku velkost odporucate atd? Dakujem a prajem este pekny den :D

mamusia
4. led 2011

@lmm skus dat malej tiez nohavicky,mozno si to bude tiez viac uvedomovat a hlasit,ako moja mala,ked sa bude citit mokra,my mame len taku vkladku,ze aby nenacikalana zem - teplaciky ma mokre tak ci tak,tak preto hned asi hlasi - vyskusaj 😉

sussanah
4. led 2011

@mamusia juu, koukam, ze mas novou fotku 🙂 Jo a uz se nam zadarilo, ale je to uplne zacatek, tak pssst, hlavne nezakriknout 😵

mamusia
4. led 2011

@sussanah To drzim prstiky a vela hladkaj brusko,aby bublinka pekne rastla 😵 😵 😵

sussanah
4. led 2011

@mamusia dik, hladim a hladim a premlouvam 😉

lmm
4. led 2011

@mamusia, to by byl dost masakr, ona už nečůrá ani v noci, prostě všechno valí do plínek hlava nehlava, myslím, že je jí to úplně jedno. Můžu to zkusit, ale pročůrá celý prádelník za jedno dopoledne. Ona asi ani hlásit už neumí, tak dlouho nesignalizovala, a znak pro čůrání vytrvale ignoruje, i když jinak už znakuje krásně. Nechci moc tlačit na pilu, tak prostě přebaluju plus ji tak pětkrát denně vysazuju, někdy se vzteká, někdy hned znakuje hotovo nebo říká nene. Prostě nene 🙂.
@sussanah moc gratuluju a přeju, aby všechno probíhalo v pořádku a taky že bude 🙂.

evi_
5. led 2011

@mamusia co to jsou nohavičky? Návleky? ...už jsem se chtěla zeptat delší dobu co to vlastně je 😅

mamusia
5. led 2011

@lmm aj moja mala v tom veku taky bojkot 1-2 cikania max,do nocnika a nic viac a kakanie ani nevravim a teraz pekne si povie kaka 🙂 My to zvladneme,nebojte baby nic 😉 Ked citam tie problemy na oducani na nocnik,to je hrozne,ked Ti 2,5 rocne dieta odmietne kakat aj cely tyzden kvoli tomu,ze nema plienku 😒
@evi_ kalhotky 😀 😉

sussanah
5. led 2011

@evi_ nohavicky jsou kalhotky 😀

sussanah
5. led 2011

jinak teda musim rict, ze zacinam byt docela nervozni, maly se mi dneska uz zase pocural a zase plnou davku ☹ Tak nevim, jestli fakt jeste potrebuje hlidat nebo co. Jakoze on vydrzo fakt v pohode i 2h, kdyz na to prijde, ale zase jsme se dneska koukali na pohadku a on se asi zamyslel a uz to bylo. Venku si rika 100%, doma kdyz se cas, tak se necha vysadit a i sam utika, ale proste nekdy se fakt nepovede. A uz to neni ani kolecko na slipech, ale proste pusti davku a je to vsude 😠 coz muze byt teda i tim, ze fakt ceka, az do posledni chvile a pak uz to neudrzi. Chjo... A blbe je, ze si skoro ani nemuzu nikomu postezovat, protoze mi kazdy rekne, co jako cekam od 15m ditete 😅

malinovka333
5. led 2011

Akože ja osobne by som takúto praktiku na svojom dietati nikdy nikdy nerobila,ani keby nemám na plienky, radsej by som nejedla,to akoze ked ide niekto setrit na svojom dietati tak to je už trochu moc, kamoska to praktizovala pri 1 dietati malý ma 2roky aj 3 mes a plienky má stále,toto iste robí aj pri druhom detati,už od 2 tyzdna,kazdych 15 minut ho rozbalovat,alebo len co sa trocha pomrvi a utekat s nim na wc len aby sa male vycikalo do umyvadla,alebo nocnika??? pocula so raz aj nazor jednej psychologicky nato ktora to taktiež neodporuca pretoze male dieta si nemoze v zianom pripade uvedomovat ze teraz idem cikat,kakat,ano male dieta cika stale.mozete ma za moj nazor hoci aj ukamenovat ale takto trapit svoje dieta nejakou americkou metodou urcite nebudem,

chaarleene
5. led 2011

@malinovka333 zajímavý názor 😉 ovšem kdyby sis přečetla aspoň něco málo ze zdejších zkušeností, tak bys zjistila, že děti, se kterými se tahle metoda dělá, si vyprazdňování opravdu uvědomují 😉 já rozhodně neprovozuju 100% BKM, dávám malou na nočník jen když ji přebaluju nebo když si řekne, odmala do nočníku krásně kaká i čůrá, už ani nepamatuju, kdy se mi naposledy pokadila do pleny - když se jí chce, tak se tak kroutí a řve, že se to nedá přehlédnout 🙂 no a co se týká čůrání - už je i vidět, že to nejen "pouští", když ji dám na nočník, ale přímo to vědomě "tlačí" - čůrá obloukem... takže si to rozhodně uvědomuje 🙂

a rozhodně to není o šetření, spíš naopak, protože jak častěji přebaluju, tak mám i větší spotřebu plenek 😉

sussanah
5. led 2011

@malinovka333 americka metoda 😀 😀 Tak to jsi me fakt pobavila 😀 No vis, ono tahle "metoda" je hlavne ze zemi tretiho sveta, kde plinky proste nemaji. On akorat zapadni svet to objevuje jako neco super noveho, co je potreba nazvat metodou 😉 A kdybys nekdy videla nejake bkm dite, tak bys uverila, ze ty miminka si to opravdu uvedomuji 🙂 Jako miminko jsem ho taky nerozbalovala co 15min, jen pri prebalovani (co 2h) jsem ho dala nad umyvadlo. Kdyz uz mel par mesicu, tak uz i chvilku vydrzel. A teda priznam se, ja jsem sobec a rozhodne chci jist a nebudu na tom setrit, jenom abych diteti do 3 let kupovala supersave papirove plinky. I kdyz vlastne on mel latkove, takze prinejhorsim bych prala ctvercovky v ruce v potoce 😎 Ono je to otazka priorit, a ty mame kazdy nastavene jinak 😉

mamusia
5. led 2011

@sussanah aj u nas som to asi vynachvalila,prave sa pozerala na rozpravku,tulila do mna a celu ma ocikala 😠 a to hlavne predtym sa poickala a ked som isla pre nove nohavicky,tak pustila dalsiu davku na zem 😠 ona si to stale nejak rozdeluje a nevie sa vycikat naraz,ako aj po spanku cika asi na 5x po 5-10tich minutach a ked si len cvrkne do nocnika uz z neho vyskakuje a krici jeeeeej a chce uvidiet,co urobila 😀 Aj ma tym hneva,ze ked ju dam na nocnik nic a potom ma ocika,no si musim asi zvyknut a v 15-tich mesiacoch bude ok 😉 😀

sussanah
5. led 2011

@mamusia no ja ted resim, ze bych maleho asi mela zacit zvykat na ten nocnik, protoze je ho porad tak nejak davam nad ten nas kvetinac, ale pokud pujde vsechno dobre ( a ono pujde), tak ho za chvili neunesu a hlavne se mi tam na to klubicko nevejde 😀 No ja teda musim rict, ze pred mesicem bylo na maleho vetsi spolehnuti, to si hlasil uplne sam a 100%. Ale ono je to asi i tim, ze ted ma fakt tolik veci kolem na praci, ze nestiha 😅 teda doufam, nechce se mi vybalovat znovu plinky, kdyz uz jsem je uspesne sbalila 😅