Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

lmm
21. únor 2011

Holky, já se to úplně bojím napsat, že to zase zakřiknu, ale malá začala chodit na nočník. Po několikaměsíčním bojkotu ji to očividně šíleně baví. Vybírá si, do kterého bude čůrat (když ji posadím na jiný, zahlásí hotovo a okamžitě "zatlačí", čímž mi dává najevo, že se jí chce - posadím na ten, na který dá ruku, a ona se vyčůrá...fakt zírám 🙂. Tak jsem se pochlubila a od zítřka zase plenkujem 🙂.

sussanah
21. únor 2011

@lmm ale za to pochlubeni to stalo, ne? 😉 😀

mamusia
22. únor 2011

Ahojte,

@imm zavidim veru v dobrom 😉 dufam,ze Vam to pojde aj dalej takto dobre 😵 My sme na bode mrazu,uz asi 2tt nic neurobila do nocnika a ani nevyzera,ze chce....len zahlasi "kaka" ked urobi do plienky.....normalne rozmyslam,ze jej dam papierove plienky,bo uz nevladzem ju ani prebalovat (co je boj s nou) a ked aj tak nic nerobi do toho nocnika,ze budem kaslat nato a zacnem ju normalne oducat od plienok cez leto 😒
Este je tu sanca,ze ked bude vidiet svoju sestricku ako kaka do cinaka,ze sa inspiruje.....no aj tak ma to stve,no na druhej strane mi to je jedno (kedze som rada,ked uz teraz sedim a nemusim ju nahanat 😅 )

lmm
22. únor 2011

Přesně, jak jsem čekala. Dneska už máme asi desátou plínu a dokonce i s kakancem, což se nám nestalo už pěkně dlouho. Není ta diskuse nějaká zakletá?
@mamusia, určitě se to zase zlepší, do léta jste bez plen stopro, uvidíš.

sussanah
22. únor 2011

@lmm ja spis podeziram ty nase spunty, ze to nekde tajne ctou 😉

sussanah
22. únor 2011

@mamusia ja myslim, ze leto to jisti a ty se ted hlavne fakt setri. Je fajn, ze uz ti jen staci, ze ji nemusis hlidat. Ale chapu, ze je tezke se po bkm dostat opet do faze, at si ditko dela do pliny co chce, ja jen prebaluju 😅

mamusia
23. únor 2011

@lmm @sussanah no v lete bude mat 1,5 roka.....cize uplne normalny cas na normalne odplienkovanie ☹ a tak som dufala,ze zvladneme tu BKM a odplienkujeme sa skor,nie ako ine deti........ Inak vcera vecer som jej musela dat papierovu plienku,bo som mala vsetky nohavicky spinave a vobec v nej nehlasila......cize hlasi len ako citi mokro - teda tak predpokladam 😅

delfi
23. únor 2011

@mamusia @lmm holky jojo je to tu zakletý - jen co jsem sem napsala, že jsme v podstatě odplenili, tak druhý den se matěj 3x (!!!) počůral do kalhot a vůbec nehlásil.... jinak musím nesouhlasit s tvrzením, že v 1.5 roce se odplenkovává u nebkm dětí. To vůbec není pravda, naopak většina nebkm dětí má plíny min. do 2 let (byť se rodiče třeba od 1.5 snaží dávat na nočník) a když odplení ve 2 letech tak je každý chválí jaký jsou borci. Hodnotím zkušební vzorek dětí jak mých kamarádek tak dětí ve školce, kde většina dětí mezi 2-3 roky ještě má plínu, případně už nemá, ale počůravaj se do kalhot a matěj je za borce. takže mamusia i když odpleníš v 1.5 roce budeš na tom pořád o rok líp než ostatní děti a všichni se budou divit. nevěš hlavu vždyt u bkm dětí se odpleňuje v průměru právě v těch 1.5 letech. Myslím, že to souvisí i s vývojem těch dětí, protože je veeeelký rozdíl mezi ročním dítkem (to je ještě batolátko) a 1.5 dítětem (to už dávno není batole, ale dítě co všemu rozumí a zcela jasně vyjadřuje co chce ve všech ohledech a hlavně osamostatňuje se) 😉

mamusia
23. únor 2011

@delfi jeeeeej Tebe uz svieti 29tt a tiez dievcatko 😵 A ako ste na tom Vy inak s odpllienkovavanim?Este cika do plienky,ci uz aj pekne hlasi? Ja to beriem tak,ze poznam mamicky,co si v 1,5 roku povedali,ze idu to vyskusat,davat dietko na nocnik a do tyzdna boli cez den bez plienok......ale zas na druhej strane je pravda,ze je vela deti,co nechce sediet na nocniku este aj v 2 rokoch. Ale neberiem to az tak kriticky zatial,som rada,ze aspon hlasi,ze urobila "kaka" do plienocky,ze si je plne vedoma,ze tam je to "be" 😀 ale aj tak stale dufam,ze ked uvidi svoju sestricku ako kaka do cinaka,tak aj ona bude chciet 😉

lmm
23. únor 2011

@mamusia, ber to tak, že Tvoje dítě prostě mělo prdelku mnohem víc hýčkanou než většina dětí 🙂. I kdyby se "pozdě" odplenkovala.Syn se odplenkoval ve 20 měsících ze dne na den. Posazovala jsem na nočník od 15. měsíce a bylo to úplně zbytečné (nebyl BKM). Ale když si vzpomenu, jak byl furt v mokrém...
@delfi, tak nevím, jak to budem dělat, člověk se chce pochlubit, zaradovat se s ostatními, ale hned přijde trest 🙂. My jedem dneska půl na půl, ale dcerka vyvinula úžasný signál, na můj znak mi kašle a začne vehementně tlačit a významně se dívá na mě a na nočník. Ovšem dělá to tak třikrát častěji, než skutečně čůrá, takže neděláme v podstatě nic jiného, než že vysazujem 😀.

mamusia
23. únor 2011

@lmm tak mali sme prvy uspech po dlhej dobe,cikanie po spanku 😀 Aj moja mala tak robila,ze pozerala na nocnik a furt som ju vysadzovala.......a potom si zacala hovorit kaka..takze aj Vy ste na dobrej ceste k oznamovaniu,nie mokrej plienky,ale cikania 😉

luty
23. únor 2011

Ahoj, dloho jsem tady nebyla a ted si pripadam jako cerna ovce. Mela bych se presunout na diskuzi o latkovani, resp. prepirani pokakanych plinek 😝 . Zhruba pred 3 tydny zacal bojkot (J. se zacal postavovat a nebavi ho uz ani lezt!!!), ale obcas jsem chytala curani, kakani stale vsechno. Cekala jsem, kdy se to zlomi a zacne mu vadit mokra plina, ale posledni tyden mi kadi temer vsechno do plinky (tak pul roku to neudelal!!!). Ale to by nebylo jeste nejhorsi! Hruza je to, ze ho dam vykakat, kdyz vidim, ze chce, on se strasne sprajcuje, casto u toho i krici, takze to vzdam, nechci ho nutit za kazdou cenu, jen at ma maminka dobry pocit, ze se dite vykaka do nocniku. No a za minutku se mi pokaka v satku!!! Nefunguje ani vysazovani v "jistych" situacich - po kojeni, po vyndani ze satku.. Jako malinky cural co 10-15 min po kojeni a to jsme chytali, v satku to udrzel i pres 2h. Ted vydzi suchy 2h, dam ho vycurat, nic, pak se mi pocura, popr. pokaka v satku do 5 min 😠 😠 😠 . Tak co, trumfnete nas nektera??? 🙂 🙂 🙂
Nevim, jestli ho mam tak casto vysazovat, nebo jen po kojeni, nebo toho na tyden nechat a pak zkusit znovu. Bojim se, ze zapomene, ale na druhou stranu ho nechci nutit, aby si nespojil vysazovani na nocnik necim negativnim, s nucenim.... Chjo... Aspon si tady muzu postezovat - vsechny kamaradky se mi vysmaly, kdyz jsem si stezovala, ze mi 8 mesicni syn kaka a cura do plinek ☹

sussanah
23. únor 2011

@mamusia souhlas s delfi, ono odplenkovani v roce a pul neni zdaleka prumer. To ditko musi minimalne vedet, na co ten nocnik je a pak je to proste uz vedomma akce, bud proste chce nebo nechce 😀 Ale je spousta deti, ktere do 2 let nocnik ani nevidi a pak se samy odplenkuji az ve 3 letech. Ale slysela jsem uz i o par detech, jak pise lmm, ktere se zacaly davat na nocnik ve 20m a behem 1-2tydnu byly odplenkovane, ale to je spis vyjimka, vetsinou to prvni posazeni na nocnik takhle "pozde" byva ditetem odmitano.

luty
23. únor 2011

Jinak fandim vsem bezplenkarkam s briskem! Jste vazne borky!!! Ja jsem ted nejaka nachcipana a nemam silu J. ani nosit, u drzeni nad nocnikem se vzdycky zapotim a nadavam si, jestli mi to stoji za to (navic kdyz se nevycura a nevycura!!!). Zkousela jsem ho posadit na nocnik (uz sedi), ale on bere sed jen jako nutny mezistupen mezi stojem a zemi (spise si do sedu omylem spadne)! Takze sedet mi tam nechce.

sussanah
23. únor 2011

@luty jj zname, clovek asi nemuze poztezovat, protoze se na tebe divaji jak na blbce 😀 Me ale tohle delal maly taky kolem 7m. Proste mel obdobi asi 2-3tydnu, kdy najednou zacal kakat do plinky 🙄 Taky zniceho nic, do te doby to byl jen nocnik. Curani teda jakz takz slo, ale to kakani me teda poradne stvalo. Ale pak to najednou zase samo ustalo a od te doby slo opet veskere kakani do nocniku. Vysvetlovali jsme si to s muzem tak, ze asi chtel zkusit, jake to je, jestli to treba neni lepsi jak do nocniku no a zjistil, ze neni, tak se k nocniku zase vratil 😀 A neboj, nezapomene, ty deti si to pamatuji fakt dlouho 😉
Jo a ja drzela maleho asi do jeho 14m, teprve az po otehotneni jsme koupili nocnik, na ktery si nastesti sedl a neprecural ho, takze klidek 😉 Zkousela jsem ho davat na sedaci nocnik kolem 8m, jak zacal sedet, ale asi jsem nebyla dusledna a pak jsem to zkusila kolem 10m a to uz byl maximalni odpor. Potom chtel curat vzdy jen do toho sveho kvetinace, jinak ani tuk. Az ted se konecne vycura do jakehokoliv nocniku, ale opravdu predtim ani za pul sveta 🙂

luty
23. únor 2011

@lmm Chtela jsem pogratulovat k uspechum, ale nevim, nevim, jestli to ta nase mimina neprectou a nedaji nam co proto...🙂 Mooooc se mi libil vyraz "mnohem vic hyckana prdelka" 😀 😀 😀 To jsi trefila 🙂

sussanah
23. únor 2011

@lmm nam rikala sestrenka, ze kdyz mu zehlim plinky, at se pak nedivim, ze se mi oprudi v papirovkach, protoze mam "kostelove dite" 😀

luty
23. únor 2011

@sussanah Chtel zkusit??? A to se nas nemohl zeptat??? Ja si to tech 30 let zpatky teda nepamatuju, ale poptala bych se jinych plinkovych miminek a kliiiido mu to dala i pisemne!!!!
U nas je to uz 3 tydny a denne se 3x vykaka do pliny, tak su jakasi skepticka. Vysazovali jste v te dobe pravidelne?

sussanah
23. únor 2011

@luty pisemne 😀 😀 No holt, nektera miminka daji jen na vlastni zkusenost 😉 jj vysazovali jsme normlane na curani cca co hodinu, ale on kakal tak jednou za 1-2dny, dost trpiva na zacpy, takze nastesti nebylo tech pokakanych plin tolik 😅 Ale fakt mi to bylo, ze jak to samo prislo, tak to samo odeslo, alespon u nas.

luty
23. únor 2011

@sussanah My mame s Jarinem problem opacny. Uz od maleho ma spise vodnatou, obcas nazelenalou stolici. Ted po prikrmech 3-4x denne, ne jenom ukakanuti, ale velike porce, min. jedna z nich je hodne ridka, protece i okolo nohavicek PULek, kdyz se porad vrti a nepolezi. Navic mam pocit, ze moc dobre netravi jablecnou presnidavku. Je ted dost nafoukly, porad prdi ( a casto se s timi vykaka), vetsinou mi jedno jidlo denne probreci (ale pritom krasne dal ji), tesne po jidle ho vysadim a nekdy se vykaka a jako mavnutim kouzelneho proutku je klid a smeje se. Kdyz se nevykaka, tak to jde do 10 min do plinky a taky je pak klid. Zkusila jsem par dni jabka vynechat, uvidim, co to udela. Ale v 8 mesicich by uz prevarene ovoce mel celkem tolerovat. Jak jsi psala o "kostelovem diteti", tak me ted bylo receno, ze jsem ho zhyckala tim, ze jsem do konce 7. mesice jen kojila a ted vynechvam kojeni jen po obede (resp. to zkousim a celkem to funguje).

sussanah
23. únor 2011

@luty a ti kojenim jsi ho jako zhyckala jak?? ze jako kaka tak moc nebo co? to nejak nechapu 😅
no ono ani jeden extrem neni nic moc.. My si s tou jeho pravidelnou zacpou taky docela uzivame, ted miva skoro kazdy den ovesnou kasi na snidani, kazdy den jablko, jogurt a stejne miva problemy. Staci dat na obed ryzi, na svacinu banan a uz 2 dny nekaka 🙄
S tim jablkem to zkus vynechat, kazde dite je jine, treba mu fakt nesedi. Ale tohle mela sestrenka u syna spis u mlecnych vyrobku (nakonec z toho byla alergie na bkm). Nedavate treba denne jogurt nebo mlecnou kasi na veceri?

jasekd
23. únor 2011

@luty Malej se taky vzdycky prosapne po jabkach. Dost dlouho jsem je prevarela, protoze ma omezeni s kyselym, je na dlouhodobe kryci lecbe antibiotiky, uz pul roku. Ted to ma tak, ze ovocnou svacinu ma dopoledne a pak po obede se vykadi, takovej prujem nazelenalej nekdy, jak pises. Kdyz byl mensi, tak to vylitlo hned po tech jabkach. Ted ji presnidavky a ovoce uz syrove. Naopak po tech prevarenejch to mel takovy napeneny, kolikrat to vypadalo hur nez po syrovejch. Po jogurtu ze zacatku hodne zvracel, jenze on ma reflux a tak to snad je tim, a ne nesnasenlivosti mlika. Vubec se ted zase rozblil do sve byvale formy 😠 UM toleruje normalne, zvraci to jako vsechno. Driv trpel na zacpu, i na zacatku prikrmu, ted se rozkadil a to tak dvakrat az ctyrikrat za den. Jinak uzivame probiotika BioGaia, kvuli tem ATB, a mam pocit, ze to funguje, dite je spokojenejsi a kdyz dojdou a ma treba 14 dni pauzu, nez se koupi nove, je to o neco horsi. Taky obcas place u jidla a pritom ji, a ne vzdy pak kaka, proste rve a pak se zas uklidni.

luty
24. únor 2011

@sussanah Tim zhyckanim mysleli, ze mi ted netoleruje presnidavky (krasne je sni, ale je nafoukly a boli ho brisko), ze porad kojim, jak si rekne apod... To je fuk, jsou to hloupe reci!
Mohou to byt jen ta jablka. Syrove jsem nemela jeste odvahu zkusit, davam mu doma delane presnidavky, takze cista podusena jablicka. Jogurt jeste nemel, s tim jeho bolavym briskem jsem nezkusila, ale mozna by mu nejake mlecne bakterie udelaly poradek ve strevech a byl by klid. No a kasi mu varim z materiny, bilkovinu kravskeho mleka jeste nezkusil.
Jinak ja jsem ted nachcipana a prcek to asi chytil ode me, v noci mel 37,5. Rano se mi krasne vykakal do nocniku, pak jeste usnul. Po probuzeni a mlicku se jeste jednou vycural. Asi je z toho tak zmateny, ze "zapomnel bojkotovat". Nicmene nedelam si iluze, ze to vydrzi.

luty
24. únor 2011

@jasekd Presne jako u Vas - nazelenale prujmy (pred 10 min dalsi, tentokrat do nocniku), ale casto je to napenene a vetsinou to znej vystreli tak, ze kdyz ho drzim nad umyvadlem, tak se sice trefime, ale odrazene to obhodi i kachlicky okolo umyvadla!!! Davala jsem mu lactobacilky, kdyz mel koliky jako maly, hodne to pomohlo Ted jsem je zkusila zase,ale nemam pocit, ze by to melo nejaky efekt. Mozna poradny jogurt bude lepsi 😉

jasekd
24. únor 2011

@luty Ten prujem muze byt i od nachlazeni, plus hlen ve stolici, nebo taky zuby. Martinovi ted rostou horni dvojky a nema to zdaleka tak bezproblemovy prubeh jako dolni jednicky. Jogurt jsem zkusila poprvy asi ve veku tveho Jarina, mozna o neco pozdeji a ze zacatku nic moc, dost ho blinkal. Ted uz ho ma rad, ale jen ciste bilej, jak mu do toho pridam treba banan nebo boruvky (se slupkama), blije. Tak mu obcas ty boruvky propasiruju, aby v tom mel jen tu vodu, a banan si bere zvlast nakrajenej na kolecka. Tema probiotikama nic nezkazis, ja je davam furt, ale my mame ty antibiotika, jinak bych mozna taky nedavala porad. Chce to zkusit. Hlavne at jste oba zdravi 😉

delfi
24. únor 2011

@mamusia no s odpleněním - teď to tu řeknu a zítra bude problém 😀 ale my jsme už odplenili, kromě spánku a výjimečně na den když jdem do města, ale to spíš už taky nedávám. Nehody ¨- se mnou či s manželem téměř nula, když je ve školce tak se jim většinou jednou za den počůrá, ale to přičítám tomu, že se mu dostatečně nevěnujou a důsledně nevysazujou. Takže jsem nadmíru spokojená a jeho čůrání už vlastně ani nevěnuju pozornost, i když ne vždy hlásí sám, tak si prostě počká než ho dám - v průměru čůrá tak po 3 hodinách + po jídle, po spaní.
@lmm když byl malýmu rok tak začal dost bojkotovat , takže vaše půl na půl je podle mě úspěch. jinak ten "znak" dělal malej taky a taky mnohem častěji než se mu skutečně chtělůo, takže jse taky nedělali nic jinýho než vysazovali na nočník 😉
@luty s tím bojkotem jsme to tady myslím měly všechny, taky jsem ztrácela naději, pak se to zlepšilo, že jsem si i slibovala, že do roka odpravdu odplením...no a v roce začal několikaměsíční brutál bojkot, který se z ničeho nic přehoupl do téměř úplného odplenění a myslím, že je to už konečné. takže ty fáze bkm tak jak jsou popisovány skutečně sedí na většinu dětí. držím palce s tím bolavým bříškem - já bych zkusila ten jogurt - holandia bílá + ty probiotika.

luty
24. únor 2011

@jasekd Zuby to nejsou - uz me horni jednicky i dvojky, rostly vsechny zaraz a to byl mazec! Spodni rezaky byly ve srovnani s hornimi prochazka ruzovym sadem 😎 No a teplotu ma jen dneska, prujmu jsou tak prubezne 2-3 tydne poradne vodnata stolice, jinak se trida formovana stolice po zelenine s ridci po kasi a mlicku. Uvidim, co se vyklube z te teploty (zatim se utesuju, ze se s tim pere, takze ma jen teplotu a zadne jine priznaky), pak mu zkusim mu dat par lzicek jogurtiku. Diky za rady!

luty
24. únor 2011

@delfi Toz to je sikula, ze to zvlada i ve skolce!!! Jak na to reaguji pani ucitelky???Predpokladam, ze jsi ho chtela dat vysazovat ve skolce uz drive - nebranily se? Nebo uz si zvykaji, ze dnes ne vsechny deti nosi pliny do 3 let? 🙂
Zkouseli jste nekdo i jiny jogurt nez Holandii? Moc nerozumim tomu, proc vsichni preferuji jen tuto znacku. Ja delam domaci jogurtik i z obyc. bileho jogurtu z Lidlu a z maleho kelimku mam pres litr super jogurtu, takze zivych mlecnych kultur je tam hafa.

delfi
24. únor 2011

@luty no ona je to vlastně taková malá soukromá miniškolička, kde on je skupince dětí do 3 let a je jich tam max.3-4 děti, a ani se moc nedivili. oni jsou zvyklý, že do těch 3 let se dětí na nočník učí, takže počůrání se je na denním pořádku. Navíc tam prvních pár měsíců měl plíny (s pokusy vysazovat na nočník), protože bylo období bojkotu a s "cizími" na nočník nešel ani náhodou. Až po vánocích se to zlomilo. Tím, že je soukromá, tj. placená školička tak tam se nikdo jakémukoliv přání nebrání a ve všem vyjdou max. vstříc. 😉
ad jogurt holandia - já domácí nedělám a tento jogurt se mi zdá kvalitativně nejlepší z běžně prodávaných jogurtů. Možná v bio obchodech mají lepší výběr, ale tam běžně nechodím, takže mám na výběr jen z těch co jsou v supermarketech. Ale holandia narozdíl od norm. jogurtů by měla mít o něco víc těch probio kultur - ale moc se v tom nevyznám. Nicméně taky bych radši dala domácí než kupovaný, ale to u mně nehrozí 😀

lmm
24. únor 2011

Ženské, já to vůbec nestíhám číst 🙂. Luty, trochu to vypadá, že je v tom fakt nějaká dietní chyba. Delfi, malá bojkotovala BKM skoro půl roku, tak snad máme vybráno. Sussanah, fakt žehlíš? To jsi dobrá. Já nemám ani žehličku. Musím dávat separačky, abych malé neodřela zadek 🙂. Včera i dneska dva kakance do plíny. Čůrání skoro všechno do nočníku. A minimálně deset pokusů denně naprázdno. Právě jeden přichází, tak utíkám 🙂.