Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

mamusia
9. kvě 2011

@jasekd aj moja sa jej smeje,ked kycha 😀 ale vies,ze to je babo,to po nej furt vykrikuje a mame dvojity kocik,tak ju furt kontroluje,ze ci ide s nami a ked sedi v trojkolke,tak sa otaca,ze kde je babo - ked ju mam v satke 😀

Inak sa idem pochvalit,ze sa znova vycikala do nocnika,ale to sedi na stole na nom stale a pozera auticka brm,brm 😀 Ale oznamila mi,ze ide urobit kaka a ked urobila,tak kricala jeeeej 😵

sussanah
9. kvě 2011

@jasekd jasne, ono maji vsechny vekove rozdily sve vyhody a nevyhody. Treba ten rok je lepsi v tom, ze deti jsou si vekove bliz, resis priblizne stejne problemy. Kdezto Fil uz bude dvoulety, uz ted zacina vyzadovat spolecnost deti a bude "hur. Navic bude delsi dobu navykly na to,ze veskera pozornost je jen na nem, ze se nemusi s nikym delit, nehlede na to,ze obdobivzdoru bude vplnem proudu.. Ale zas se uz treba sam naji, sunda si cast obleceni, najde si co potrebuje., je celkove samostatnejsi. Proste kazde ma svoje 🙂

@mamusia jaka to je metoda, to by me docela zajimalo? U nas prave perfektne fugnovaly slipy s obrazkama a teda tim, ze maly nosil latkovky, tak teda fakt citil rozdil, jestli ma plinu nebo slipy. A jakoze mala bude naostro rovnou v kalhotech jo? Do toho bych asi nesla 😅 Jednou si maly ucurnul, tak sel domu jen naostro v kalhotech a teda mel pak uplne odreneho pindika.. I kdyz, to u vas asi nehrozi 😀
A teda krati se to rychle. Maly roste jak z vody a ja mam za posledni mesic 4kg nahore 😕 Ale mam proto omluvu, byla jsem hodne u tchanovcu a to je prvotridni vykrmna 🙂 No snad se vejdu do podobne odjezdove vahy jako u maleho, fakt bych nechtela pribrat vic 😔
Ad ta slovenstina, me to proste v tu chvili napadlo slovensky a pak uz jsem se toho nemohla zbavit 🙂 Ale hlavne, ze si rozumime 😀

mamusia
9. kvě 2011

@sussanah neviem,ci vies po anglicky,bo je to v anglctine http://www.babycenter.com/0_potty-training-in-t... no my si nemame co osuchat 😀 a je jedno,ci zoberem plienku naviac,alebo leginy,ideme von,potom napisem,kolkokrat sa pocikala vonku 😀

sussanah
9. kvě 2011

@mamusia docela zajimave, nejvic se mi teda libil ten potty dance 😀 Uplne vidim, jak chodime cela rodina na zachod a manzel dela potty dance potom, co ja vykonam potrebu 😀 😀 Ale jinak to ma smysl. rekla bych, ze "nam BKM matkam" je hodne veci z toho clanku prirozenejsi, ale u normos jednorazovo-plinkovych detech je to treba zduraznit. Ale teda s tim spodnim pradlem bych fakt neresila. Vylozene tam rikaji, ze jde o to, ze treninkovky a spodni pradlo moc pripomina plinku, ale je jasne, ze mluvi o jednorazovce, protoze mezi takovou HD a slipama je fakt obrovsky rozdil 😉

mamusia
9. kvě 2011

@sussanah no uz sme z vonku spat.Tak sa pocikala asi tak po 40-tich minutach,co sme boli vonku,no nebola predtym vycikana,bo som cakala,kymsa Zara zobudi a potom som ju nakojila a tak a sme sli a ona cikala asi 30 minut predtym.....cize ak by bola vycikana,tak by vydrzala hadam az domov. Nic nepovedala,ale ja som si to mohla domysliet,ze ide o to,bo mala kvetinku v ruke a si cupinala s nou a tak sa akoze bavila po zemi s nou...a to asi bolo znamenie,ze sa jej chce...

sussanah
9. kvě 2011

@mamusia a reaguje nejak na to, kdyz se pocura do kalhot? Jakoze stezuje si, ukazuje nebo neco? Pokud na to aspon reaguje, jakoze je mokra, tak je to taky dobry

raa2
9. kvě 2011

Baby a kedy sa vam zacali deticky pytat? my sme uz druhy tyzden bez plienky, mali sme asi cca 7 nehod, vadi mu to,ze je mokry, aj ked sa ho spytam ze kde sa cika, tak ukaze na nocnik, ale pytat sa nepyta, ukaze na pipika ked sa mu da cikat, ale nie vzdy.

raa2
9. kvě 2011

a este mi poradte ako ho mam naucit vonku cikat, lebo on by sa aj vycikal, ked sme niekde, ale inde ako do nocnika mi to nespravi 😒

zlilly
9. kvě 2011

zdravim a gratuluju k uspechum 😉
my sme ted meli tatu pryc, tak sme byli par dni sami doma a par dni u babicky, tka sem curani moc neresila, i tak toho bylo dost. ale malej byl sikovnej a jeden den mel jen 2 plenky (druhej den teda 10, ale to je jina vec). nicmene od te doby co ji prikrmy, tak fantasticky chytame kakani. ani nevim, jak to vlastne delame, nezda se mi, ze by nejak signalizoval, rozhodne bych nedokazala treti osobe zadny signal popsat. ani nekaka nejak super pravidelne, vetsinou je to dopoledne, ale ne vzdycky stejne. ze vseho nejvic mam pocit, ze zkratka chce kakat do hrnecku, tak si na nej proste pocka. je to senzace jak sou ty deti sikovny.

susuq
9. kvě 2011

@mamusia To inak presne robí aj náš, keď ho pred spaním kojím a vela vypije a zobudí sa suchý, nikdy nevyprázdni hneď celú nádrž, o 10 - 15 min ide zase. Je to tak vždy, tak ho proste o 10 min musím zase vysadiť a potom už je klud 🙂)

sussanah
9. kvě 2011

@raa2 curani venku v tomhle veku uz zalezi na okolnostech. Muzou mu uz vadit lidi kolem, provoz, prilis hluku, malo soukromi atd.. My jsme resili vzdycky upoutanim pozornosti (kyticku nebo vetvicku do ruky a uz jsem ho chytla a cural) nebo ted v posledni dobe mame novy hit, zalevani stromecku 🙂 Vzdycky si vybere stromecek, ja mu povykladam, jak stromecek bude stastny, kdyz ho pocura a zaleje, ze poroste a bude mu moc dobre 😀 Proste komedie, ale funguje to, maly je spokojeny, pak jeste stromecku zamava 🙂 Ale je uz o 4m starsi, coz je prece jen v tomto veku dost.

raa2
9. kvě 2011

@sussanah ved toto, u nas je zaklad aby to urobil prvy krat a potom uz budem riesit komediu..myslis ze pomoze ked mu to mm ukaze??ci to je hovadina? tam ide o ten zlom aby to urobil prvy krat...

sussanah
9. kvě 2011

@raa2 ty myslis jako curani ve stoje? To nas maly jeste cura na holku, curat ve stoje se chystame ted v lete za ukazky od manzela 😀 Ale podle me v 15m je to jeste brzy, nemusi mu to vubec docvaknout a taky predpokladam, ze manzel nebude obcuravat kdejaky roh a stromecek ve meste 😉

raa2
9. kvě 2011

@sussanah jaj to som napriklad nevedela ze to treba s nim tak, a to ho chytim pod nohy alebo ako?? ja som myslela ze ho mam ucit hned po stojacky 🙂 lebo nocnik sa mi tiez nechce vlacit kade tade 🙂alebo aspon na wcko keby som ho naucila chodit cikat, tak aj to by bolo fajn..

sussanah
9. kvě 2011

@raa2 nas taky na wc nechce. Obcas se sice zatvari, ze by jako jo, ale jak se priblizime, tak ze ne, ze si mam sednout ja a on ze jde na nocnik 😀 Muzes zkusit curat hned na kluka, nikde neni psano, ze se to nenauci hned. Ja ho ale davala venku curat od cca pul roku, takze jsme zacali curanim na holku a jeste od toho neupustili. Normalne ho chytnes za stehynka, ja teda jeste castecne smeruju malickem pindika dolu, at nema pocurane kalhoty a je to. Chce to trochu cviku s klukem, posledne ho daval curat deda a skoncil s pocuranou kosili, nohavici a maly s pocarnymi kalhotami a botami 😀

maly_prcek
9. kvě 2011

@raa2 A bacha na vítr, čůrat zásadně po větru 🙂 🙂 😉 Taky čůráme venku tak jak sussanah, ale měli jsme jiný problém - začli jsme venku čůrat až letos a měsíc bylo "FOUKÁ, hotovo" hned jak sundal gatě a nebylo ani ťuk... 😀 Dal si říct až viděl čůrat jiného kluka...

mamusia
10. kvě 2011

@sussanah povie,ze "kaka" urobila,ci sa pocika,alebo pokaka,vsetko je kaka. Vcera sme boli este vybavovat najmensej poistovnu v obchodaku a cely cas vydrzala (a nebola vycikana predtym),az asi minutu od domu sa pocikala v autosedacke a kricala hned kaka,neviem ci to kricala,ked uz cikala,alebo az po,alebo tesne pred..... Sme sa s mm rozhodli,ze aj v noci ju budeme budiet a davat na nocnik...tak sme skusili o 11tej a uz mala ucvrknute v plienke,ale velmi vela nacikala aj tak,ani neprotestovala,jak bola ochrapana 😀 tak dnes skusime o 10tej. Ale ako som rano prisla,tak tiez uz mala ucvrknute a este zatial necikala,no nalieva sa cajom,ked sa vycika ideme von,znova bez plienky,bo je krasne,tak uvidim 😅 Ale snazim sa jej stale pripominat,ze mi ma povedat,ked bude chciet urobit kaka.... no teraz ma novu zabavku,dava babiku stale na nocnik robit kaka,takze asi budeme musiet kupit babikovsky nocnik,bo babika ma dierku v puse aj dole,tak hadam aj cikat bude 😀

raa2
10. kvě 2011

Dakujem baby, budem vas informovat o priebehu celej operacie 😀 skusim aj tak aj tak , snad sa cosi uchyti 🙂
@mamusia ja by som ho tiez davala cez noc na nocnik, ale my mame problem ten, ze on neveceria a ja mu davam okolo 22-23 mlieko, ked ideme spat, tak vtedy sa on nevycika, on ma suchu plienku aj do rana, ale prve co rano spravi sa do nej vycika, a to nemam sancu ustriehnut, ine by bolo keby normalne vypil o 1930 mlieko, tak by som ho dala okolo 22-23 na nocnik a to by mi vydrzal so suchou plienkou, ale ked on ani za otca o tej 1930 nevypije to mlieko 😒

mamusia
10. kvě 2011

@raa2 nasa papa na veceru krupicovu kasu okolo 19-tej a potom ide spat a to taha az do rana...ale tak sme sa rozhodli ju budit,kedze nema problem potom so zaspatim.....

Inak dnes 0 bodov zatial,nejak bojkotuje ☹ a musim sa jej stale pytat,ale ked sa jej chce,tak povie ano,aj ked to uz pocas ano robi 😅

raa2
10. kvě 2011

@mamusia my mame to iste, su dni ze ziadna nehoda a potom su dni ze aj 2 nehody plus mokra plienka ked spinka, ja osobne si myslim ze nemaju cas sa pytat a si to plne uvedomuju, napr. mne maly povie ze do nocnika sa cik cik a znazorni tlacenie, ale aj tak, je zaujaty niecim inym a ja si nahodou nevsimnem ze sa chyta za pipika, tak sa pocika.tiez sa furt pytam a povie nechcem, ale ja ho tak raz za hodku dam, aj ked povie ze nechce, hodku v poho vydrzi..ale dnes prekvapil, sme boli na vychadzke a normalne sa vycikal, som ho chytila ako @sussanah hovorila a on sa normalne vycikal 😵 predtym videl ako ja cikam, tiez vonku a potom sa aj on, tak teraz neviem ci mam chodit bez plienky a nosit nahradne oblecenie alebo ako to robit? a ked sa pocika, tak mu dam aj plienku a nahradne oblecenie uz...neviem, on inak pije vela, aj liter cez den a v noci pol litra mlieka da...takze noci zatial neriesim. a to som este chcela ze nam sa neoplati budit, vecer, ako som ti uz pisala.budit by som si musela o nejakej 4 a tak ho dat a potom znova ist spat a to sa mi nechce 😉

sussanah
10. kvě 2011

@raa2 tak zkus nosit nahradni obleceni. Ja mam s sebou vzdycky pytlik s oblecenim, slipama + plinkou, ale zatim nebylo potreba. Snad krome situace, kdy se poblil a prevlikala jsem ho 😀 Je dobre mit nejakou nepromokavou podlozku do kocarku a do auta. Nebo zacnete bez plinky chodit ven jen po okoli a pak, jak v tom oba ziskate jistotu, muzes zkusit i na delsi trasy. Jinak to, jak popisujes, ze nema cas, to je taky tak u nas. Nekdy vylozene uz vidim, ze fakt musi jit, ale on porad ze ne a jeste todleto a tamdleto a pak cura hned po dosednuti na nocnik nebo jeste treba zacne teprve pri sedani si.
Ale i to se ted bude hooodne menit, ty 3-4m v tomto veku je fakt skok a obrovsky kus uvedomeni si, co dela 🙂

raa2
10. kvě 2011

@sussanah po okoli som uz chodila, dokonca aj sirsie okolie som absolvovala, bez plienky, tak cca 20 minut od domu a vydrzal.. a tiez hned ako som ho posadila tak cikal, ale napriklad tiez ked som mu dala plienku, ked sme boli takto dalej a mal ju suchu a hned ako sadol tak cikal. a si predstav ze ked nema cas tak mi aj trucuje pred posadenim na nocnik a tiez hned cika..vyskusam teda zobrat nahradne oblecenie a uvidime ako to dopadne 😉 len este musim doladit cikanie niekde na wecku a snad cikanie v prirode uz bude ok 😉 ...

mamusia
10. kvě 2011

@raa2 no tak ta moja zas vypije veelmi malinko 250ml caju a trosku si cucka vodu popritom,no malo a este vypije asi 150ml granka,mlieko odmieta uplne odkedy mala siestu chorobu,tak musime nahradzat inak 😖 a ja zas vstavam k najmensej na kojo,takze budik si nemusim davat,aby som starsiu dala vycikat 😀 Dnes ideme o 22.00 a potom mozno dam o 4 rano,bo to som vzdy hore tak,uvidim este 🙂 Inak Tebe maly aspon cika do toho nocnika,ja keby aj casujem,tak mala nechce vobec tam cikat,ani sediet na nocniku - nema na take blbosti asi cas 😅

Dnes hrozny bojkot, ziaden odchyt,tak zajtra skusim este dat nohavicky,ze ci jej nebude viac vadit,ze ich ma mokre a ak nic,tak sa vraciame do plienky a mm navrhol,ze znova skusime za 2tt potom.

raa2
10. kvě 2011

@mamusia nas tiez nema cas, ale vzdy ho nejako zabavim a posadim, on nechce, ale vzdy urobi co ma, ide ma tiez porazit, riadny cirkus musim robit a na mm skusa este viacej 🙂 kedy si zacala davat na nocnik? my od pol roka...

mamusia
10. kvě 2011

@raa2 my od troch mesiacov. No moja drzi naschval,aj keby sa jej neviem ako chce,tak zadrziava a nepusti nic 😠

sussanah
10. kvě 2011

@raa2 uvidis, jak vam to pujde na normos zachode, u nas teda stale 0 bodu, takze my obcuravame stromecky 🙂 ale zas, maly mi vydrzi i 2h, takze neni problem vycurat napr pred navstevou obchodaku venku a pak az jdeme k autu. Nebo mivam s sebou jeste nas maly cestovni nocnik a s nim absolvujeme delsi cesty, aby se mohl v klidu i vykakat.

raa2
10. kvě 2011

@sussanah to aj matko vydrzi, dokonca aj 4 hodky vydrzal par krat, ale nechcel inde cikat ako do nocnika, tak sa nakoniec aj tak pocikal, lebo sme nemali nocnik. prenosny uz nejdem kupovat, uz to snad nejako doklepeme a odplienkujeme sa. mame nocnik jeden doma, druhy u nasich a treti u svokrovcov. ked idem ku kamaratkam, tak vacsinou maju deti a pozicaju 😉 aspon tam nema problem sa vycikat do cudzieho. zajtra ho skusim dat na wcko, nech je sranda 🙂

mamusia
11. kvě 2011

Par foteciek 🙂

sussanah
11. kvě 2011

@mamusia uuuzasne 😵 Uplne jde videt, jak Zara tou bezplenkovkou trpi 😉

susuq
11. kvě 2011

@mamusia Bože, ale je nááádherná, pipulka malá. 🙂