Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

greenline
16. zář 2009

kubaka sa nám snaží nahovoriť, že dieťa by malo močiť a kakať mimo plienky až vtedy, keď si dokáže zájsť samo na záchod 😀
tak ma napadlo, že či by podľa tejto logiky nemalo dostať jesť až vtedy, ked si dokáže samé jedlo uvariť, nakrájať a vložiť do úst. a čo s obliekaním? je dieťa dosť zrelé na to aby sme ho začali obliekať keď sa ešte samo obliect nedokáže? nepreťažuje ho to? nemalo by pre istotu iba ležať zavreté v postieľke a vypustiť by sa odtiaľ malo až keď dokáže samé loziť?
kubaka - viem že to myslíš s našimi deťmi dobre 😉 ale dôveruj trochu menej lekárom a viac svojmu materinskému inštinktu. myslím, že príliš riešiš veci, ktoré niektorí ľudia proste nechávajú ísť prirodzenou cestou. bezplienkovanie nie je o ničom inom - je to spôsob starostlivosti o hygienu bábetka. staráme sa oň tak, aby nemuselo ležať v pocikanej plienke poprípade v jednorázovke nasiaknutej močom (nech je akokoľvek suchá) vyrobenej z ropy, ktorá zaťažuje životné prostredie. chvalabohu, že táto vymoženosť jednorázoviek zatiaľ nedorazila všade. ja sa teda nechcem o x rokov prechádzať medzi haldami ukakaných plienok. ty áno? ber to tak že robíme v konečnom dôsledku niečo aj pre teba a tvoje deti, keď už nechceš pripustiť, že robíme dobre aj pre svoje deti (a hlavne pre ne)

delfi
16. zář 2009

holky musím říct, že jsem nad škodlivostí nebo prospěšností BKM nějak moc neuvažovala, teda rozhodně ne takhle "vědecky" zda je dítě zralé, nebo jestli to je reflex atd. prostě instinktivně vím, že to tak dělat chci a že to je pro mimíse minimálně neutrální, spíš pozitivní věc, že nemusí být v počůrané plence. a nevěřmě tomu, že papírová plena je suchá i počůraná, to teda rozhodně není, to mimčo to cítí i když možná není s tou močí v přímém kontaktu....nedokážu si už představit, že by malej musel čůrat do plenky.
ad ten reflex a kubaka - to bylo asi vyprovokováno mým prvním příspěvkem - že malej na nočníku tlačí i když pak nic nevyjde a pak pláče, z toho kubaka vyvodila, že je to reflex. tuhle věc už jsem pochopila proč tlačí a znova opakuju - tlačí protože má prdy a ty ho tlačej v bříšku a holt je ne vždy vytlačí - takhle tlačí i když je v plence a leží a to třeba i hodinu nebo dokud ho nezabavím nebo dokud se nevykadí. Když ho v bříšku noc netlačí tak na nočníku netlačí ani nepláče. takže to reflex opravdu není!!!!! a když se mu nechce tak prostě na nočníku sedí a nic nedělá a dudá si palec aby se zabavil 😀 -takže žádný reflex!

elisovabarbora
16. zář 2009

Mam starsieho syna -ma9r- a aniz by som v tej dobe tusila o bkm ,sme papierove uzivali minimalne a na nocnik sme chodili od dobi co sa naucil sediet.Mal okolo roka ked sa pytal ...na no... 😀 tak nech je to ako chce s reflexami, som za vsemi 10 P.

s.arik
autor
16. zář 2009

po dlouhé době zase nakukuju a tak se připojím s info, jak je to u nás...

Mirka bude mít za měsíc dva roky.
je zcela bez pleny, chodí úplně sama bez výzev či dotazů na nočník nebo na WC (někdy si tam dá redukci, někdy ne), venku mi chodí sama říct, že chce čurat, neb to sama neumí bez počurání oblečení...

v noci ze spánku obvykle nečůrá, jenže není divu, když usíná mezi 23 a půlnocí 😝 a vstáváme o půl osmé.
když se v noci výjimečně moc hemží, dám na nočník a je to.

přes den čůrá strašně často, tak co 30-50 minut, docela opruz při delších cestách mhd je třeba na ni myslet při přestupech a tak. ale samo 100x lepší než plenkovat.

noční nehody - tak 1-3x měsíčně se počurá.
denní nehody - ani nevím, skoro bych řekla, že tak několik měsíců už vůbec nic, ale asi by se něco našlo...výjimečně.

celkově jsem teda s BKM stále spokojená a nadšená a další dítě plánuju "vést" podobně jako Miri: látkovou plenku ano, ale k tomu nočník od narození. žádné koliky, zdravý dýchající zadeček a brzký přechod k samostatnému vylučování, přes den cca od roku, v noci nejpozději před tím druhým rokem.

ale hlavně - bkm považuju za prima věc pro mimino "tady a teď". nějaká dřívější samostatnost je pravdu jenom příjemný bonus, nikoliv hlavní motivace 😉

s.arik
autor
16. zář 2009

dodávám, že doma chodí jen v triku, příp. v tepláčcích bez kalhotek, to si stáhnout umí a na nočníku nepočurá.
takže doma fakt 100% samostatnost, jen musím nočník občas umýt 🙂
ale venku ještě potřebuje to zvednutí do klubíčka a přidržení gatí či sukně.

bezaz
16. zář 2009

hojte
vidim, ze sa to tu pekne zvrhlo.. tak snad mi da niekto radu, aj ked taaak veeelmi skodim moju dietatku, ze chodi kakat a cikat na nocnik od 4. mesiaca
baby, mala mi pekne chodi na nocnik, ale "vonku" v klbku akosi nic 😅 myslite, ze uz tak spohodlnela, ze bez nocniku ani ranu?

lenkicka
16. zář 2009

Díky S.arik, bezva motivace, když člověk vidí, jak to je už u starších. 😀 😀 😀
Ale i tak my už jsme v 9 měsících v noci jen s jednou plínou do půlnoci, a pak už až do rána bez a v noci hlásí a nosím do vany 😀. A je to paráda. Přes den je to už horší, protože skoro nehlásí, tak časujeme. Hold začli jsme později, ale u dalšího to vidím hned od začátku 😀 😀 😀

s.arik
autor
16. zář 2009

bezaz,
dobrá motivace je
1) se na trávu vyčůrat taky, to myslím vážně!
2) ukazovat čurající pejsky
3) a pak taky gumová kačenka (nebo cokoliv jiného), dutého, s dírkou dole, zmáčknout, ponořit pod vodu, povolit, když je to plné vody, vyzít kačenku nad nočník (v tvém případě nad travičku), zmáčknout a nadšeně infantilně zvolat "hele, čůrá!" 😀 já mám k infantilnostem odpor, ale bohužel, děti to milují. asi hlavně dětí nudných seriozních matek 😅 🤐

vím, že nosit hračku s vodou ven je trochu pracné, ale zkusit to sem tam můžeš.
ale nezoufej, venku je prostě příliš mnoho podnětů, tak není čas vnímat vlastní břicho 🙂

lenkicka, paráda. Miri nehlásila snad do 15m, všechno bylo jenom o časování. ale co chodí a mluví, tak to jde samo, vůbec na ni nemusím myslet (až na to zmíněné delší cestování, páč když ona řekne, že chce, tak musí hned nebo max. za 2 minuty, takže je třeba jí "zavelit" vypustit nádrž před cestou nebo při přestupu...)

bezaz
17. zář 2009

sarik diiik 😀 som sa pobavila.. islo mi skor o cikanie na navstevach, v MC a pod, teda do umyvadla, ale s tou kacickou to je dobry napad 😉
baby kedy mozem malu posadit na redukciu na zachod? resp kedy ste zacinali vy?

s.arik
autor
17. zář 2009

když už umí dítě samo sedět, a lézt či dokonce chodit, na co čekat?
čím více způsobů člověk zkusí, tím je větší šance, že se batoleti bude něco z toho líbit - preference se samo střídají.

Mirka chodí některé dny na WC a jindy vyžaduje jenom nočník.....hlavně teda kakání raději do nočníku (škoda, pak musím uklízet 😝 😀 ) asi je to na nočníku pohodlnější než na redukci?

matilko
17. zář 2009

Šárka a nemôže to byť v tom, že jej vyhovuje, že má nohy na zemi? Mne by asi asi kakalo zle, keby som visela vo vzduchu 😀
Inak, mimo téma, uvidíme sa v nedeľu na Morávke?

lenkicka
17. zář 2009

S.arik, díky za tip s kačenkou. To by mě nenapadlo...pořizuji kačenku...ale my máme vlastně 3 malé krabíky....tak mám na 3 čůrání venku 😀 😀 😀 ...a určitě krabíci budou taky čůrat do nočníku 😉 🙂

jaan
17. zář 2009

Ahoj holky, jsem tu poprvé. Snažím se bezplenkovat od 7 týdnů. Signály se ale stále učím a mám pocit, že nejspíš žádný nejsou. Teď máme 3,5 měsíce. V noci se mi ale daří odchytávat všecko, prostě vím, že když se začne mlet, dám ho vyčurat, nakojím a usne do dalšího mletí.
Chci se ale zeptat, když jsem zkoušela, jak dlouho se bude vrtět, než se fakt probudí, počural se. Vyměnila jsem plínku - má ji jen zastrčenou v bodyčku na bříšku a položenou na pindíkovi - a on spal klidně ještě 1 - 3 hodiny. Jak byste to dělaly? Mám upřednostnit čurání do nočníku, i když pak musím nakojit, nebo ho nechat počurat, hned to vyměnit a nechat spát, aby si zvykal na delší noční intervaly bez kojení???

radushka
21. zář 2009

matilko: však jsem taky psala, že je to jen na okraj, že jsme mimo téma 😝 😉

delfi
21. zář 2009

jaan ty necháváš malýho na noc bez pevně uváaný pleny?? a jak to přesně děláš - resp. aby nečůral všude možně... ad tvá otázka - já bych ho nechala čurat do pleny ať spí dál, podle mě až bude starší tak vydrží dýl. já kvůli tomu abych malýho nebudila (resp. v noci mi u kojení usne tak ho jen položí a nebudím na čůrání) dávám papírovku. ale tvoje řešení se mi líbí. ještě otázečku - v čem ti malej spí? jen v bodýčku? a máš ho zapnutý, nebo ne? u nás je totiž celkem chladno tak malej spí v tílku a ještě v overalku....

martinahor
22. zář 2009

Ahoj všichni, píšu sem poprvé, i když vaši diskuzi sleduji už delší dobu. Ještě před narozením Barbory jsem věděla, že chci BKM vyzkoušet. Zkoušíme v podstatě od příchodu z porodnice, teď má 4 týdny, jde to výborně, když chce čůrat tak pláče jak pavián nebo se kroutí v šátku. Jen mi to někdy trvá zjistit jestli má hlad nebo chce na záchod. Dneska jsme ale prožily docela náročný den. Čůrala snad co 20 min celý den, po čůrání chce nakojit, pak zase čůrat, takže se náš den točil jen kolem toho. Někdy je to ale zase lepší, vydrží i 2 hod suchá (v šátku). Vím, že je malinká, takže musí čůrat opravdu často, ale po takovém dni bych radši o BKM ani nevěděla. Vím, že musím vydržet, až bude větší tak vydrží dýl, ale potřebovala jsem si trošku postěžovat. Máte někdo taky takové zkušenosti s malým miminkem? Potřebovala bych povzbudit, že to fakt bude lepší🙂)). Ale je pravda, že je BKM návykové a určitě přestat nejde🙂. Mějte se, a ať se daří.

elina.el
22. zář 2009

Ahoj, Tak já jsem s BKM začala u malé asi před 14 dny, to jí bylo 8 měsíců. A dá se říct, že to perfektně zvládáme, alespoň v tom smyslu, že malá chápe co se po ní chce. Doma jí mám bez plen, občas se učůrne, ale většinou je pořád suchá a jak jí dám na nočník nebo nad umyvadlo tak to pustí, když se jí nechce, tak se mi hned vzepře, tak hned vím a netlačím na pilu. V noci jsem jí taky začala dávat čůrat, plenu dávám, do půlnoci jí dám jednou vyčůrat, to je suchá, ale pak už nejsem schopná jí dávat, ani nevím, jaká je v noci její frekvence, protože kojím hodně často.
Jen mě mrzí, že jsem s tím nezačala přes léto, venku na trávu je to paráda.
Tchýně byla minule na větvy, když přišla, že je malá na ostro. Včera jí měli chvíli na hlídání, tak jsem říkala ať jí dají vyčůrat, tak z toho byli taky na větvy jak hned hezky čůrá 😅
No po 14 dnech se z toho pro mě stává pomalu úchylka, teď už nechápujak jsem mohla malou nechávat takovou dobu v mokru. Pořád jsem hledala co nejsavjší plenu, která nejdýl vydrží 😝

hushidlo
23. zář 2009

ahoj, jsem tady poprvé, mám tříměsíčního syna Šimona a BKM praktikujeme zhruba měsíc. Jelikož ve svém širokém okolí nemám nikoho s kým bych se mohla podělit o zkušenosti, tak jsem ráda, že jsem se dozvěděla o těhle stránkách, je supr že existují, já, jako začínající nezkušená maminka mám spoustu otázek a pochybností, zda to co dělám, dělám správně, atd.
Mám dotázek ohledně kakání, kdy Šimonek dost tlačí a někdy pláče, prostě nejde to lehce a trvá to někdy i 10-15 minut, myslím, že to není v pořádku, kaká několikrát denně i v noci, to se asi nadře nejvíc. Vím, že se doporučuje více pít a omezit třeba mléčné výrobky, jen se chci zeptat na váš názor, zda třeba s tím máte nějakou zkušenost. Stoličku má žlutou, řídkou, není to průjem ani není nějak moc tuhá, plně kojím cca co 2 - 3 hodiny. Je to normální, že tak moc tlačí a vzteká se u toho? Jo a pak se chci ještě zeptat, jak ho mám v náručí, držím ho pod kolínky, a on talčí a nic z něho neleze, tak mu občas pomůžu tím, že mu jakoby prstem zatlačím pod konečníkem a to pak z něho něco výjde, omlouvám se za ten popis... nevím jestli mu tím nějak nemůžu ublížit, proto se ptám, děkuji za všechny odpovědi. Šárka

delfi
23. zář 2009

martina: tak to mi BKMkujem od cca 3-4 týdnů a musím říct, že v tu dobu malej byl suchej v průměru 1.5-2 hodiny - prostě do dalšího kojení (ale fakt je, že mezi kojení tak polovinu až dvě třetiny času prospal - zbytek byl odříhávání a pokusy o čůrání ....) a musím říct, že jeho frekvence se mírně zvyšuje jak kdy, někdy po 40 min jindy po 2.5 hod...20 minut teda fakt neznám. ale určitě se to zlepší, protože na malým pozoruju, že to umí "zadržet" čím dál tím dýl třeba v noci a pak vyčůrá opravdu hodně. hlavně vydžet 😉
hushidlo: tak úplně stejnej "problém" mám i já - popisovala jsem to o stránku či dvě dozadu. taky tlačí a někdy si i popláče, držím ho tak taky dost dlouho když pořád tlačí a občas si prdne, ale pak ho sundám tipuju tak 5-10 min. ale malej kadí 1x denně takže proto ho tam nemám dýl. stoličku má ale úplně řídkou jen trošičku tam jsou kousky a dost často je i napěněná ☹ to s tím prstem mě nenapadlo, to taky zkusím. jinak si myslím že mu rozhodně neškodíš

lenkicka
23. zář 2009

A zkusily jste, holky, rektální rourku? Nemá se to sice používat příliš často, protože si tělíčko pak na to zvykne a nechce se mu samému, ale taky jsme měli problém, tak jsem to asi měsíc používala, a pak se to upravilo samo....a dneska naopak nestačíme dobíhat k záchodu 😀

jaan
23. zář 2009

Delfi,
oblíkám mu na noc body, které nezapínám. Do něho na bříšku vsunu čtvercovku složenou jen na čtvrtiny, už to nepřehýbám v půlce jako když se to dává do kalhotek. Dávám mu to skoro až ke krku, aby se to nevysunulo, a tak ho nechám spát. On se ve spaní moc nepřevaluje a zatím se vlastně ani sám nepřevalí na břicho, takže to drží v pohodě. Dřív jsem mu to zastrkávala do bodyčka i pod zadkem, ale zjistila jsem, že pak se to vsákne do celé plínky mezi nožkama i do bodyčka na zádech. Takhle to pindík pošle jen nahoru a klidně mi leží na posteli bez podložky a všechno je v suchu. Přes to normálně peřinu - buď jeho malou, když spí v postýlce, nebo moji - po prvním kojení si ho nechávám u sebe. On fakt nečurá, dokud se nezačne mlet, a to mě vždycky vzbudí.

Marťohor, náš Marťas taky čurá hrozně často, po kojení co pět minut po dobu třeba 3/4 hodiny, to se mi daří vychytat jen venku, když ho zkusmo dávám každou chvilku signál nesignál. Potom vydrží i 2 v suchu. Teď se ale trochu zkazil v pití, chce častěji, takže čuráme skoro pořád. Na bkm nerezignuju, jen to prostě nevychytám pokaždý, to podle mě není v lidských silách, když je to po 5 minutách. Jsem spokojená, že odchytávám kakání. Tak teď nevím, jestli jsem tě vlastně povzbudila, ale určitě to časem lepší bude!

wsmoulinkaa
23. zář 2009

dobré téma....
ale moje první dcerka měla jednorázovky a na 1,5 už chodila na nočník!! šikula 😉 😀

martinahor
24. zář 2009

Díky, díky, dneska je to zase lepší, čůrání před a po kojení, mezi tím spánek 1,5 v šátku a v suchu. Jupííí. Zítra se ale chystáme na 3 hod cestu autem, tak jsem zvědavá co na to malá bude říkat 🙂.
Hushidlo- když jsme nad vanou a myslím, že je malá se vším hotová, umýváme teplou vodou a jak ji šáhnu na zadeček tak se taky někdy něco ještě spustí, takže poklepání prstíkem nám taky pomáhá🙂

terirez
24. zář 2009

Ahoj holky, mohu se přidat s dotazem?
Snažím se o BKM zhruba dva měsíce, začala jsem, když byly malému 3m věku. Ale ať dělám co dělám, stále je to "sázka do loterie". Sleduju ho, zkoumám, přesto žádný signál, že se mu zrovna chce, nevidím. Je možné, aby prostě nijak neupozorňoval? Když jsme doma, tak ho mám skoro pořád nahatého (v náručí nebo si hraje na zemi). Počůral mě už nespočetkrát, ale ani to nepomohlo k tomu, aby se moje "smysly" zapojily. Tak nevím, kde je chyba, proč se nedokážu naladit na potřeby svého miminka?
Dost mě to mrzí, tak ráda bych omezila plínky na co nejméně, každé vyčůrání nebo vykadění do misky mi udělá obrovskou radost. Ale zatím stále peru víceméně stejné množství plen (vlastně větší), protože i když leží nahatej na zemi, je pod ním složenej aspoň čč, aby to chytil...a na mokrém ho pak samozřejmě ležet nenechám, stejně jako mu nenechám kalhotovku, když si všimnu, že je mokrá.
Měla/máte to některá také tak, že nedokážete vypozorovat signály mrněte, takže krom pokusů a časování nechytíte nic?
Díky moc.

delfi
25. zář 2009

lekni: no tu trubičku jsem zkoušela asi 3x, ale jen když byl menší a měl hysterák. teď se mi zdá celkem v pohodě ohledně toho kakání, poslední týden se dost zklidnil a fakt pořádně kaká 1x denně a sem tam něco uprdne nebo vykaká několikrát denně. mě nepřijde, že by ho bolelo bříško.
s tím poklepáním na zadeček to slyším prvně, ale vyzkouším to - to jako po kakání mám utřít a pak poklepak na dírku nebo někam jinam (perineum??)?
jaan: aha tak díky za tip to taky vyzkouším 😉 jinak můj malej spí do 1. nočního kojení s manželem a pak se mnou v posteli (manža s náma ještě spát nechce prej aby se vyspal 😝 )
terirez: neboj to se poddá, malej mi taky "signalizuje" jen občas a tak se spoléhám na časování (po probuzení, po kojení) a sem tam nějakej pokus, když vím že je třeba neklidnej a už 1,5 nečůral. podle mě ty signály možná bereš jako vědomé upozornění dítětem, ale u těch malých to tak většinou podle mě není. jde spíš o vypozorování jeho chování - např. začne být neklidnej, nebo se naopak úplně zklidní atd. hlavně vydrž ono se to poddá 😉

martinahor
30. zář 2009

Když Barča dočurá tak umýváme zadek teplou vodou a jak ji myju tak se ještě někdy něco spustí 🙂 Jestli ji ta teplá voda pomůže, nevím, ale v noci kaká do lavoru i bez teplé vody.

jaan
1. říj 2009

Terirez, jsem na tom úplně stejně. A navíc mám ještě pocit, že manžel i sousedka jeho signály rozeznají a já ne :(. Takže hlavně časujeme a snažím se o to, aby byl stále v suché plínce. Množství plen se nám taky zvýšilo, protože prostě peru každou učurnutou. Ale třeba v pátek jsme byli na dvou plenkách za den a to jsem s ním byla u babičky a pak u prababičky (40min autem). Někdy je to prostě lepší někdy horší. U nás teď znatelně horší, protože začala škola starším dvěma a já přestávám stíhat pozorovat pouze Marťu.
Ad kakání, Marťa se po ukončení začne smát nebo vykládat, takže poznám, že už nic nebude 😉

ivo7814
6. říj 2009

Hlásím téměř 100% bojkot. Tedy ještě zvládáme kakoše, ale čůrání jde kompletně do plen. Malá (téměř 8 měsíc) totiž přestala čůrat po jídle, což byla předtím jistota úspěchu. Snažím se být nad věcí, ale trochu mne to mrzí. Kdy jsou ty časy, co jsem měla jen 2 plíny za den a celou noc byla v jedné suché plínce. Teď čůrá i v noci, často ještě dřív než to k ní stihnu, v podstatě se to kontinuálně zhoršuje. Nejdřív suchá plína celou noc, potom se probudila a počkala, až ji dám vyčůrat na nočník, teď se probudí, počůrá a řekne si o přebalení. Jako by to měla zmáklé, proč by se namáhala, když mne máma stejně přebalí. Je mi jasné, že to tak není, ale nezasvědcenému to tak příjde. Netuší někdo, kde je zakopán pes? Nemůže být nachladlá, myslím např. ledviny, močové cesty? Nebo je to nějaký vývojový skok? Zuby jsou ještě na houbách. 🙂

terirez
7. říj 2009

Holky, díky za podporu, holt budu dál časovat a časovat a snad to časem bude lepší. Nečekám, že si vědomě řekne, ale nepřišla jsem zatím na žádný signál typu "neklid apod.", on se před čůráním chová pokaždé jinak...

martinahor
19. říj 2009

Ahoj holky,
tak někdy malá čůrá během noci asi tak 3x, ale někdy hlásí skoro každou hodinu, což mám někdy chuť ji dát jednorázovku a nechat ji v tom😒. Nevíte jestli se to dá ovlivnit mojí stravou (kojíme) jak často pak bude čůrat? Dost divný dotaz, co? Ale kdyby náhodou...