Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ivanaaa
5. led 2009

Ahoj holky, prosím prosím o radu. Je to teda trochu mimo mísu, ale mám takový pro někoho možná zbytečný problém s tím, že bych měla nejspíš opustit svojí 2 a čtvrt letou holčičku na týden, kvůli kurzu který se koná v Praze, který potřebuju pro možnost učit v Mont. MŠ. Jsem z toho docela nervózní, protože malou ještě kojím a byla doposud se mnou každičký den a nikdy beze mne déle než 10 hodin, což se stalo asi zatím jen 3x. Obávám se, že je to na ní jestě příliš dlouhá doba beze mne. Fakt nevím jak z toho ven, vzít ji sebou s hlídáním? To zas nevím kdo by jel se mnou a co by tam celý den dělali, ale to by se snad nějak vyřešilo. Boro co myslíš dle pohledu Konceptu Kontinua? Nechat doma ve známém prostředí s tátou v noci bez kojení a nebo sebou do neznáma s tím že, alespoň v ráno a večer a přes noc by byla se mnou? Mám ještě jednu dceru ta má 4 a čvrt, ale ta už je v pohodě, jen nevím zda třeba je nevzít obě dvě, aby byly přes den spolu a nebo prostě naopak obě nebrat. No mám z toho pěknou hlavu. Intuice radí být s ní. Díky moc za vaše pohledy na věc

milwa
5. led 2009

Ja se snazim nechvalit za takovy veci, ale spis rikat, ze to je bezva, protoze ted je ji dobre a tak 🙂 Uplne nenavidim, jak ji vsichni rikaji, ze je hodna nebo sikovna, kdyz se vycura. A kdyz se ji nechce, tak to komentujou: No Verunko, kdo bude curat? To mi pripada desny, copak to ma delat na povel?
Na druhou stranu jsem rada, ze s ni tu bezplenkovku delaji, ze se muzu spolehnout, ze to zkusi, kdyz nejsem po ruce ja.

lenkakt
5. led 2009

hele, co je AP chování v této situaci: adélka stříhá své nové omalovánky na malé kousky a nosí je jurovi, aby si mohl prohlížet obrázky...
a) jura to jí
b) ona přijde o omalovánky
já jsem šla do jiné místnosti prát plínu abych nešílela, vycházím z toho, že jsou to její omalovánky a on že se neudusí, když ještě stejně ani neumí polykat... nechtěla jsem zklamat její nadšení z tvorby zábavy pro bratra...

lenkakt
5. led 2009

pardon, patřilo do jiné diskuse 😀

bora.b
5. led 2009

ivanooo, co tvrdi intuice, je spravne reseni. vzala bych baby sitterku, ci neco jako dulu, placenou nejlepsi kamaradku 😉 kdyz chci s deckem usinat a vstavat. Takhle jsem absolvovala babyexpo 2007, pres den babicka s tetickou a pratetickou, pravidelne u mne o prestavkach, davaly ji curat atd, noci byly uzasne. nenudil se nikdo.

lenko, tenhle problem znam, ale je to jeji omalovanka (knizka, panenka ci co) a to musim akceptovat, i kdyz se mi to nelibi, za predpokladu, ze to neni zdravotne zavadna zalezitost. Neni to do jine diskuze, bkm je o ap 😀

kristynna
5. led 2009

Tak jsem dnes ráno přesunula nočník za křeslo a myslím, že to opravdu byl ten problém, i když úspěch se dostavil jen dílčí. Heduška mě obdařila takovýmtím pohledem: konečně ti to došlo, jen co jsem poodešla se vyčurala a hned na sebe ten nočník vylila jak z něho slézala. Prostě správná bkm: koberec počůraný, dítě celé na převléknutí ale plína suchá. 😀 Později přes den se tam ale už nevyčurala. Možná je to na ní stále ještě příliš v centru dění a příliš její teritorium, kam se ne... Všimla jsem, že vždycky, když mi slezla z nočníku zamířila si to do jiné místnosti, odkud se vzápětí vrátila s mokrou plínkou. Že by ta její potřeba samoty, či co to je, byla tak silná? TAkže budem dále experimentovat.
Ivanko, já myslím, že z toho máš Ty teď větší stres než by měla Tvoje dcerka. 🙂 Ale chápu to, týden je dlouhá doba. Já bych to nejdřív zkusila. Jednu noc a co to udělá. Ani jedno řešení není špatné - když ji vezmeš sebou, bude to v pohodě, když zůstane s tatínkem, zvládnou to a možná to bude to nejlepší pro jejich vztah. Já mám aspoň tu zkušenost. Taky si myslím, že respektovat dítě jako člověka, znamená i nechat ho projít krizemi, které život přináší. Samozřejmě v určitých mezích a s jistotou, že má na blízku milující lidi. I dítě to může posunout - stejně jako dospelýho.

lenkakt
5. led 2009

dik, boro 😉
jojo, bkm je o ap, ale praní pokakané plíny není o bkm 😀 😀
ale dneska už se jura začal plazit za cílem, tak se snad rozleze a zas to období přepírání skončí... už jsem odvykla. dneska jsem si do hovínka sáhla rovnou v restauraci (nejlepší ve městě) - prostě mě nenapadlo, že dítě by taky mohlo být pokakané... držela jsem ho v náručí a říkám si, teď tak bude čas přebalit, i jala jsem se rozbalovat tak jak seděl na klíně a ono ejhle... no, nakonec úplně v pohodě

kili
6. led 2009

včerajšok tu ani opisovať nebudem, to sme boli u dr a aj vonku a ja nervy a..., no proste hotová katastrofa. Iba jednú príhodu napíšem (však tie asi patrua ku mne 😎 ), tak dala som A. čúrať a nič, a myslela som si, že mu je treba, ale jačal a chcel ísť preč, tak som ho zobrala, chvíľku bol rozbalený na gauči a že ho teda idem zabaliť a vtedy spustil, som sa zľakla, tak prestal, zobrala som ho na ruky, že ho zanesiem nad nočník, ale zas začal, tak že mu ho aspoň rýchlo prikryjem plienkou, zas prestal, no ja som chaotila, že čo mám robiť, výsledok bol, že kompletne všetko naokolo počúrané 😀 , ale len také kvapky, tak som sa na to vykašlala 😝 😅 , no a napokon dokončil do nočníka.
Dnes už 2 pocikané plienky a jedna cvrknutá. Teraz som ho po jedení dala na nočník a tak pekne sedel, ináč sa vždy zberá preč, keď nič nechce, niekedy aj keď chce, ale keď si myslím, že by niečo malo byť, tak sa ho tam snažím udržať, teda presvedčiť nejakými blbosťami a tak sa vyciká, no teraz tak pekne sedel hádam niekoľko minút a nič, tak čakám, čakám a on si len žmolí uško, napokon potlačí a to čo z neho vypadlo 😀 , tak to že sa mu oplatilo kôli tomu tam dak dlho sedieť, no o velikosti asi hráška al. ešte menej.

kili
6. led 2009

a v medzičase ako som písala ten príspevok sa mi podarilo, že sa S. vykakal do umývadla, no však je sviatok, nie? 😀

sonulah
6. led 2009

kili, to jsou fakt u vás akce u vás 😀

já jen nahlížím, u nás porád přibližně stejný...... občas čurýs, občas kakoš v nočníku, ani se moc nesnažim, páč, jak už jsem psala na AP, zabalení dítěte je horor, protože na zádech vydrží 2 vteřiny, maximálně 😠

kili
6. led 2009

tak žiadna heuráka sa nekonala, obaja to potom dokončili ešte do plienky, no a S. som akurtá tak debilne rozbalovala 😝 . Tie príhody sú proste vo mne 😀
no už som bola fakt rada, že idú spať 😨 (to je smajla na fu)

valka
6. led 2009

ahojte 🙂 aj ja sem nejak moc malo chodim, od kedy ste to presunuli...nepresuniete diskusiu spat do volnej diskusie? 😕
kili 😀
ja som si dnes znova pripomenula, co je to prat pokakanu plienku...lucka ma taku polohnacku, tak na jeden prd nalozila uplne plnu plienku...takto sa este nikdy nepokakala....bodycko aj pancusky isli rovno do prania....potom vecer som velmi ocenila, ze pockala na nocnik - po cucoriedkovom kaku by sa tazko tie plienky cistili 😝

sonulah
7. led 2009

tyyyjo, můj Jáchym má teda svěrače 😕 😕
před spaním se vyčůral, v noci 3x kojení a ráno suchá plína 😕 😕 to se nám stávalo, když se kojil 1x nebo 2x (aaach, to byly časy.... 😉 ), ale tohle bych nevydržela ani já - třikrát se napít a nejít čůrat
tož tak 😎

terrestriss
7. led 2009

ahojtem zatím se stále daří, malá krásně čeká nad nočníček - já už se naučila intervaly a signály k čůrání tak toho vychytáme opravdu hodně. začínám se zamýšlet nad oblečením a systémem svlékání. máme klasickou čč v PUL kalhotkách a bodyčko nebo pyžamko a kalhoty... ale malá mívá cvrnknuto, protože rozbalit ji trvá dlouho a hlavně je to vopruz furt rozepínat patentky... zapínat patentky... sundavat kalhotky... nandavat kalhotky... jak je to s tím vlněným obdélníkem? vy jste si ho pletly? to má být zplstnatělý? jak tlustý a jak velký? a jak vám tam drží? 🙂
díky zkušeným za rady 😅 🙂

sonulah
7. led 2009

terres, zeptej se na látkovkách 😉
VO mam upletenej ze stopro vlny, velkej tak o něco větší než čč na osminy... plstnatý to bejt, myslim, nemusí....

sama to zatim moc nepoužívam, dítě mi začlo po příkrmech nepředvídatelně srajdit, počkám si na bobek a pak s tim začnu....

lenkakt
7. led 2009

no, já zase naopak používám jen ten vlněný obdélník, doma pletený - čtvercovku na osminy přesahuje asi o 1 cm z každé strany. používáme to už od cca 2 měsíců přes den výhradně. do té doby byla jen čtvercovka bez VO, ale to bylo horké léto, tak trochu počůrané body nevadilo 🙂
teď, jak jsou víc nehody, dávám přes den PUL svchňáky, co mi zbyly po adélce. ale jen občas, většinou má svůj VO dokud si ho nepoto, pak nastoupí PUL do doby, než uschne přepraný VO. on se jinak děsně opruzuje, jakmile má na zadku PUL - už je rozmazlený 🙂
VO je zplstnatělý, protože ho peru normálně v pračce čas od času. tu a tam lanolinuju, ale nijak moc (1x za měsíc nebo tak)
jinak se VO dá udělat ze starého 100 vlněného svetru, kalhot, nebo jiné látky, máš-li, někdo kupoval i v sekáči

lenkakt
7. led 2009

k oblečení: já osobně nedám dopustit na rychloprdky, případně k tomu ještě návleky (aby nebyla zima na nohy).
rychloprdky s VO a čč v bodyčku jsou nejméně bariérové přebalování
nebo rozstřižené punčochy (díra stačí celkem malá, v oblasti sedového švu)

jak je velká zima a u nás studená podlaha, jura teď nosí normální punčochy a ještě tepláky, ale já už mám grif, jak to z něj stahovat...

milwa
7. led 2009

hele nechcete nekdo natocit, jak s tou plinkou v rychloprdkach manipulujete? Ja tu jedny rychloprdky mam, ale plinka v tom nedrzela, natoz jeste aby drzela i s obdelnikem, a pri curani do nocniku mi V. stejne pocurala i ty splitpants. To vsichni zapinate do bodycka? a neni pak s tim zase hrozny drbani? Nejde mi o rychlost - V. docela vydrzi, ale spis o pohodlnost. Rozepinat patentky satranim v rychloprdkach a pak zase instalace plinky do bodycka... no se mi to zda fakt slozity a nesikovny.
U nas jede uplne normalni obleceni. plina ve svrchnakach, body, puncochacky a teplacky. To se da stahnout ke kotnikum a resit body a plinka...

milwa
7. led 2009

a sonul - od toho pulroku jsem se ani nepkousela otocit dite na zada. proste jsem se naucila podstrcit plinku , kdyz byla otocena na brise. na to jsou ovsem dobry svrchnaky se suchyma zipama, patentky jsou na tohle desny.

kili
7. led 2009

ja som na bruchu prebalovať nevedela, tak to museli zvládnuť deti na chrbte a som si ich tak celkom pekne vycvičila, že dám na gauč, rozbalím, idem dať plienku do koša na balkón (alebo hodím len vedľa), potom prejdem na opačnú stranu miestnosti pre čistú plienku a dieťa furt drží 😀

sonulah
7. led 2009

tak to J by se za tu chvíli stihnul otočit, popolézt a trénovat svůj oblíbený seskok z gauče 😠 😀

lenkakt
7. led 2009

no, milwo, ono klukům se mnohem hůř strká plína pod břicho, protože tam maj pindíka 😉 s adélkou to bylo snazší
jinak v těch rychloprdkách je vo plus čč v bodyčku, ale to je rychlé, pohodlnější než norm. oblečení plus kalhotky
navíc se lépe kontroluje, zda již jura konal

milwa
7. led 2009

ha, pindik je trochu komplikace, to me nenapadlo... Tak beru zpet a doufam, ze budu rodit jen holky 🙂

kili
7. led 2009

mne sa dnes páčilo, ako A. behal doobeda len v slipoch a pančuškách, že aký chlapský má rozkrok 😀

milwa
7. led 2009

lenko, tak mi to popis jako pro idiota... Mas v ruce plinku s VO a chces to nainstalovat do bodycka, jehoz cipy jsou v vevnitr v rychloprdkach. V jake poloze mas dite? U stojiciho nebo po ctyrech lezouciho ditete mi to pripada nemozny. Mne pripada, ze mi na to chybi jeste aspon jedna ruka...

milwa
7. led 2009

chlapsky rozkrok 🙂

sonulah
8. led 2009

já už to psala i na látkovky, ale můj šok trvá, tak to sdělim i tady....

J se v noci 3x kojil a ráno se vzbudil suchej a vyčůral 240 ml!! 😕 😕 😕 tak se podivuju nad kapacitou močového měchýře takovýho chrousta

asi je pravda, jak praví reklama na hnusky, že "obvod bříška vašeho miláčka se za noc může zmenšit až o 8 cm" 😝 😀 😀 😀

audreyd
8. led 2009

sonu, to si merala? 😀
u nás tak 20:80 úspšnosť, ale v tom horšom pomere 😖 (lezú zuby, leze adelka, stavia sa a chce vykročiť, málo spí, sople má až po kolená... - na všeličo sa "to" dá zvaliť, len na lenivú mater nie 😅 😕 )

kannah
8. led 2009

Dievcata, prisla mi taka prosba z Estonska, ako byvalej vlastnicke google grup o bezplienkovej... kedze my sme uz hodne veliki a nepraktikujuci nejaky rocik, predavam odkaz sem, komu sa bude chciet, nech sa na nich skontaktuje:
Dear mother,

We wish to make Elimination Communication accessible to mothers in our
country, Estonia
and hopefully even more widely,
to create this chance for mothers to become more aware
and be in caring and respectful relationships with their babies and in
their families.

For this we are publishing Ingrid Bauer's book and building a web
portal.
Our dream is to send Ingrid's book to national baby care packages
that in some cities go to every mother to whom a child is born.

To bring out the essence and power of that approach, we wish that in
the web portal,
there would be colorful pictures illustrating the process and energy
of Elimination Communication.
We also wish to use them in other information channels, for example in
slideshows.

Would you like to contribute by sharing photos of yourself, your baby,
your husband or someone else doing EC?

If so, could you send them to our e-mail: conscious.baby@gmail.com
And please add:
1) the names of people in the photo and their relation to baby (for
example: Maria - mother; Peter - father)
2) the name of your country
3) the age of your baby
4) few lines of text saying: "I agree that photos of me and my baby
will be used in your website and other information channels for the
promotion of elimination communication and Ingrid Bauer's book 'Diaper
Free'"
5) and your comments about the photo are also welcome if you'd like to
add 🙂

Then we can officially use your pictures and spread the seeds of EC!

We warmly welcome you to send this letter to other mothers too.

Wishing you the joy of life,

Katrin - a dedicated mother with lots of creative ideas (she and her
baby EC, too)
Andres - a project manager interested in social initiatives and loving
ways of living

project "Conscious Baby"
kontakt: conscious.baby@gmail.com

sisa.b
8. led 2009

ahojte dievcata 🙂 tak ja mozem hlasit zatial len neuspechy, aj ked je mala malinka a cika a kaka pomerne casto ☹ teda pokusov bolo zatial malinko a podaril sa len jeden z cca desiatich. pekne sa vykakala. ale cez sviatky sa nejak extra nedalo, lebo sme bud behali my po navstevach alebo boli navstevy u nas. a to som nechcela saskovat. navyse mam pocit, ze mala sa vobec nesustredi, lebo stale obdivuje nas prietokovy ohrievac, ktory ju nejak velmi fascinuje 😀 navyse mi po dvoch minutach nad umyvadlom odchadzaju ruky a vzdy to vzdam. no ked je rozbalena, tak sa vycicka aj po piatich minutach. tak neviem, ci mam tak dlho cakat 😕
uz som sa rozhodla pre kupu nocnika, aby som nemusela tvrdnut nad umyvadlom a aby malu nevyrusoval nas ohrievac, do ktoreho sa zamilovala 😝 a zacneme poriadne 😎
este som sa chcela spytat, ci sa bude dat bezplienkovat aj pri jednorazovych plienkach 😕 a preco si myslite, ze je satka najlepsi sposob pre bkm...