Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

karkuliak
10. črc 2013

@janii no v 11mesiacoch by som povedala, ze je to uz ucenie na nocnik. Ked nechces dvoch na plienkach, zacni s druhym drobcom bezplienkovat hned po narodeni.
My uz plienku takmer nenosime a nehod je fakt malo.mala ma 9 mesiacov.
S tym ucenim na nocnik u starsieho skus okrem casovania (tj po zobudeni) este nejaku inspiraciu, ak stoji, tak curanie po stojacky, na nieco, vonku na stromy, kvetinky, mravce... A mozno by prejdenie na latkovky pomohlo na klasicke stvorce alebo byt uplne bez plienky ak mas odvahu. Ak pouzivas jednorazovky, dieta je suche a hlasenie moze mat na haku.
Drzim moc moc palce :-*

alenavy
11. črc 2013

@rozarka65 O pořadu Reportéři na vaší straně speciál, byla tam reportáž o bezplenkovce, ale kolem bezplenkovky to ani nešlo. O pár příspěvků nad tebou mám odkaz.
@ssassi Tak jsme jim napsali něco podobného. Já psala, že je ubohý dělat takhle reportáž, že si nedokázali zjistit ani základní principy a že jestli takhle dělají všechnu svou práci, tak že by se na to raději měli vykašlat.

alenavy
11. črc 2013

@karkuliak Ahoj, prosím tě, tvoje prťátko hlásí, nebo to poznáš? Naše prďolka prostě přestala hlásit, já pořád čekám, kdy začne znovu vysílat signály, ale asi se na mě spoléhá, nebo co... Takže má radši plenky, doma ji někdy nechám tedy jen v kaťatech, do manducy taky může bez plenek, ale jinak si netroufám. Docela se i tak daří, ale ten signál bych tak brala! Jo, a když se chvástám, že se docela daří, tak musím vzpomenout před týdnem den totálního propadu - mám 12 látkových vkladaček a ten den jich padlo 8! 😀 😀 😀 A co mi ještě trochu dělá starost - když hlídá babi s dědou, tak po nich nechci, aby dávali malou vyčurat, zvlášť když nehlásí, a jsem vděčná až na půdu, že mi malou někdo pohlídá, natož abych si ještě poroučela, ať dávají vyčurat. Ale pak se tak obávám, aby si nezvykla, že se čurá do plenky... Není to sice tak častý, to je fakt, takže to asi plašit nemusím...

karkuliak
11. črc 2013

@alenavy cauko 🙂 hej mala hlasi skoro vzdy. nehlasi rano po prve spanie a nehlasi vecer ked je unavena. hlasi uzasne v satke. dnes sa mi napr uplne vecer vzpierala a jacala, ze ona nechce curat a pritom mi bolo jasne, ze ano. no necikali sme, tak sa potom pocikala pri papani v stolicke, a bosorka mala ani nepipla. inac dost i typujem, bo mala v podstate uzasne hlasi cikanie, no vobec nehlasi kakanie, co je dost pech ked chce len kakat a cikat nie 😀
dnes napr spravila tatikovi kopku na zemi a to som ich nechala osamote len kym som bola na zachode. 😖 ale casto sa mi uz dari chytit i to, uz ju viac sledujem, ked mam pocit, ze jej treba. z nocnika mi zdrha, takze ju musim stale drzat v klbocku ked ju davam.
zato vcera sme sa isli kupat a rychlo som jej este varila kasu na obed a nechala som ju 10 minut rozoberat zasuvku (zabezpecenu) a stihla mi nalozit plne bodycko 😵 taky moj anjelik to je 😀

jaj a s tou babkou.... no deti mozu niekomu hlasit a niekomu nie. je mozne, ze teba berie, ze cikate do nocnika a u babky na to bude kaslat. moja zahlasi i tatkovi i babke, no pochybujem, ze by im cikala. i tatkovi cika len kde tu. u nas to konci zvycajne tak, ze mi tatko dieta donesie, ze chce cikat, no ze jemu nacikala. vezmem dieta, vycikame sa a spat odovzdavam tatkovi ;)

zuzik311
12. črc 2013

ahojte kočky myslíte, že je normálne, že 4,5 m chlapček sa vyciká o 21,30 a potom az rano o 7,30? alebo okolo 5-6 od 21?v noci pije casto. nechapem to.. my sme na BKM cca tyzden a odvtedy ani raz v noci necikal do plienky.

rozarka65
12. črc 2013

Tak holky hlásím,že je asi vyřešeno...kamarádku napadlo,že má možná problém,když spí nahatá...tak jsem jí dala kalhotky a už se nepočůrala,tak snad už to bude dobré...ťuk ťuk.... 🙂 Teď jedeme na týden k babičce,tak snad nebudu muset kupovat plíny... 😀 😝

rozarka65
12. črc 2013

@zuzik311 já jsem bezplenkovala jen částečně...signály jsem nebyla schopná poznat...takže jsem využívala časování...čůrala opravdu často.... 😀 A když jsem rozbalila apod.,takže moc neporadím...A v noci pokaždé,když se vzbudila,tak jsem nejdřív kontrolovala plenku,dala vyčůrat a pak teprve kojila...

heligona
12. črc 2013

@zuzik311 pokud by celou dobu spal, tak ano, mně tak malá spí normálně. ale jakmile se probudí, čůrá a pak jí. takže nevím

@rozarka65 časování mi teď vůbec nejde, asi dva dny zpátky je to úplně jinak než dřív. vždycky čůrala do deseti minut od nakrmení, teď s ní cvičím půl hodiny v koupelně a nic... uráčí se až klidně za 40 minut. takže na to kašlu a budu ji dávat jen při breku. i tak chodím kolikrát zbytečně

zuzik311
12. črc 2013

@rozarka65 @heligona ved on sa iba v spanku Napije spi dalej. potom ked normalne vstane ho dakm vycikat a potom papame

heligona
12. črc 2013

@zuzik311 pokud se neprobudí, tak bych to neřešila 🙂 ve spaní děti nečurají.

zuzik311
12. črc 2013

@heligona ved to ze ho nechcem rozobrat

rozarka65
12. črc 2013

@heligona nevím,jak máš staré dítko...ale malá když byla rozbalená,tak čůrala klidně i co 15min 😀 A zhruba od 10měs dávala vědět...a od roka - to bylo léto - super čas na trénovaní - bez plínky - tréningáče nebo spoďárky...Ale to jsem zas bojovala s tím,že doma nehody a venku bez...jééé,to už je dávno... 😀 🙂

heligona
12. črc 2013

@rozarka65 dneska má tři měsíce 🙂 rozbalenou jsem ji nechávala jen asi dva dny, protože čůrala a nehlásila. tak je zabalená a (většinou) hlásí. No a právě vždycky čůrala po těch 10minutách, tak jsem ji po těch intervalech dávala. No a teď je z toho cirkus, protože ji držím nad nočníkem, ona se vzpouzí a dalších 20 minut nic 🙂 Teda ne že by mi to vadilo, zkrátka ji tak často dávat nebudu. beztak to je jen krátkodobá záležitost

rozarka65
12. črc 2013

@heligona jj,to máš pravdu...a hlavně se to pořád mění... 😉

heligona
12. črc 2013

@rozarka65 snažím se jí věřit, že nahlásí... ale občas to dopadne tak, že je nad nočníkem už pět minut, já si říkám, že už se musí stopro vyčurat, malá začne ječet, položím ji, za chvíli zas nad nočník, zas se vzpouzí, zas dolů... tohle několikrát za sebou a nakoneč počůrá přebalovák 😀

rozarka65
12. črc 2013

@heligona jj,to se mi stávalo taky... 😀

kocanda2009
15. črc 2013

Opět "osvětový článek" http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-rodina-..., podstata BKM ale zůstává pro nezasvěcené skryta...

terulin
15. črc 2013

Ahoj holky, jsem tady nová. Mám 9ti denní holčičku a s BKM začínáme vlastně náhodou (když jsem o ní četla v těhotenství, tak jsem byla přesvědčená, že to je trochu magořina), holčička kakala takřka neustála, takže jsem po návratu z porodnice (kdy jsme místo jednorázovek začali používat látku) přebalovala takřka nonstop. Před 3mi dny mě napadlo zvednout jí nad kyblík a mělo to úspěch, takže už máme první nočník. Rozhodně nechytáme všechno, ale zdá se mi že je to lepší. Nemáte někdo zkušenosti s takhle malými dětmi a BKM? Nemusíme být bez plínek, ale chci jí chránit před ležením pokakané nebo počůrané.

heligona
15. črc 2013

@terulin Měla jsem to podobně, asi druhý den po návratu z porodnice se mi malá vykadila do umyvadla (doktorka mi doporučila nešudlat ji vlhčenými ubrousky, ale oplachovat v umyvadle). Taky jsem postupně přešla z jednorázovek na látkové. Ze začátku to bylo úplně v klidu, protože pořád spala. Celkem blázinec nastal, jak začala být víc vzhůru, to čůrá fakt po deseti minutách. Ale teď má tři měsíce a začíná se to trochu zklidňovat. Přeju hodně štěstí, trpělivosti a hlavně humoru, se kterým to půjde skoro samo 😅

karkuliak
15. črc 2013

@zuzik311 je to normalne. my sme okolo 3 mesiacov mavali tiez tak, ze sa celu noc kojila a cikala len raz v noci a potom az rano. podla mna je to o tvrdosti spanku, vylucuje sa hormon, ktory zabezpecuje, ze dieta necika. potom to dozene rano. ale meni sa to stale. v cca 5. mesiaci sa to zo dna na den zmenilo asi na 8 cikani v noci :D teraz uz zasa pohodka, cikame 3x. spime od siedmej do siedmej. ;)

@terulin super! tak to vam gratulujem. my sme zacinali v tyzdni veku malej. drzim vam palce. cim skor zacnete tym lepsie. mne sa mala rozbehla s hlasenim tak cca za 2 tyzdne. teraz sme uz skoro uplne bezplienok. mame 9 mesiacov. latkovky sme tiez pouzivali. hlavne sa nenechaj znechutit ked kde tu nieco pocurate. 🙂)) hlavne je, ze sa vam dari curat i mimo. ak sa mi mala pocurala do plienky, davala som ju i tak nad nocnik, casto uz curala zasa, alebo si do plienky len cikla a v podstate sa snazila stale drzat. vtedy sme cikavali rano po 15 min a natahovalo sa to na 30 min v priebehu dna. drzte sa 😀

zdenkam
15. črc 2013

aka skoda, ze som o tejto metode nepocula pri prvom syncekovi....vtedy som mala cas len nan prvych 6 m kym som bola na materskej /potom som sa vratila na part time do prace a striedali sme sa s manzelom az kym neprisiel druhy syncek/ tam som krasne latkovala az kym nepovedal sam, ze plienku nechce /22m/.....cakame tretie dietatko a mat tak len to jedno dieta isto by som vyskusala tuto bezpienkovu metodu, len takto budem rada, ze budeme mat latkovky /uz by som jednorazovky nebrala/, pri dalsich 2 detoch a starostlivosti o domacnost a zivota bez pomoc pribuznych /zijeme v zahranici/ budem rada, ked budeme stihat toto vsetko a kojit ako som kojila aj chlapcov /do 2 r a do 2r9m/....ale mamicky, obdivujem Vas, ktore sa snazite o bezplienkovu metodu a tisko zavidim, ze na to mate cas....Tu a tam skusim aj ja, ale sustredene sa mi to dat nebude robit. Smrk

karkuliak
16. črc 2013

@zdenkam zdeni, uvidis, mozno nebudes stihat, mozno budes. ja mam sice len jedno dieta, tak ani netusim co je to mat tri, no nam to velmi pomohlo pri latkovkach, nemuseli sme tak casto prat, menej zehlenia ak zehlis, menej vesania pradla.
nejde ani tak o sustredenie, skor o naladenie. je mi jasne, ze pri dalsich dvoch je to velmi narocne, no su tu i mamky co metodu praktizuju s viacerymi detickami a zvladaju dost 🙂 klobuk dolu teda baby. akurat potom uz nestihaju tu o tom napisat ;)
nam sa to z kazdodenneho prania plienok za dva tyzdne BKM znizilo na pranie kazdy druhy az treti den. a predpokladam, ze mas asi starsich v skolke. alebo ich mas cely den doma? a teda ak by si to chcela vyskusat, mozes zacat aspon cez den 🙂 a uvidis ci stihas a vladzes alebo nie. a aspon budes pokojna, ze si si skusila ten cas najst.
prajem vam vela zdravicka s drobcekom :-*
a velmi drzim palce 😵

anezcino
16. črc 2013

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda máte na prodej/víte o někom klasický čínský nočník. Máme šlehací misku i tu skládací, ale není to ono.

zlaticko444
16. črc 2013

@anezcino Ahojko, my mame tento http://www.branakdetem.cz/miska-pro-bezplenkovo...
Maly ma uz 10 mesiacov, chvilu chodil na klasicky nocnik a teraz je hitom zase ten "stary". Aj cena je podla mna super. Mne ho kupil brat priamo na predajni v Prahe. Ale maju predajnu aj v Brne a este neviem kde. Na stranke najdes info.

ssassi
16. črc 2013

@zlaticko444 hm, jenomže to stejný koupíš v každých domácích potřebách za 45 kč pod názvem šlehací miska vysoká 😉

ssassi
16. črc 2013

@terulin vítej. já začala hned, jak jsem se po příchodu z porodnice doma rozkoukala. u takhle malých dětí je to nejjednodušší (taky to má podle mě i největší ekologickej a ekonomickej přínos). buď spí, jí nebo vylučují. horší to bude, až začne lozit a projevovat svůj názor :o)
doporučuju knížku "bez plenky" od ingrid bauer.
hodně štěstí ;o)

ssassi
16. črc 2013

@zuzik311 ano, je to normální. když spí, tak nečurá. to je logický. to je oblíbený mýtus, že se vylučuje při jídle a ve spánku. 😝
ale jsou to takové vlny. pak zas přijde období, že se bude budit na čurání dvakrát za noc, pak za nějaký měsíc zase prospí celou noc.... záleží pak na tom, kolik toho dítě vypije před spaním atd

ludmila14
17. črc 2013

ahojte baby, mame 5 mesiacov a chceli by sme zacat bezplienkovat. Ako zacat?

heligona
17. črc 2013

Chtěla bych se zeptat těch, co nosí dítě v šátku, jak to děláte, když dítě zasignalizuje někde venku, v blízkosti žádná lavička nebo family point? Ptám se proto, že mi malá začala odmítat být v kočárku, tak ji chci začít víc nosit. Doma to probíhá tak, že se začne kroutit a brečet, já se začnu vymotávat z šátku, ten odhodím na zem, malou položím na deku, svléknu, dám nad nočník, zase položím, obleču, nachystám si na sebe šátek a zase ji tam vložím. Vůbec si neumím tento manévr představit venku. Když mám kočárek, svleču a zas obleču ji v něm. Ale bez něj?

heligona
17. črc 2013

@ssassi přesně tuto misku maji v Kauflandu za 59,90. A mně se ještě osvědčily šlehací misky z Lidlu, jsou tři v sadě za asi 70, tak ta nejmenší je akorát.