Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

dandelion
8. srp 2012

@ikuza my v Karlových Varech máme přímo prodejnu Tescoma, jinde jsem jí neviděla.. :/ jinak mám tu 19cm takže to je ta střední ;)

mochenkaa
8. srp 2012

Holky, já to vzdávám. Za měsíc se nám to povedlo 3x a jinak mě důsledně ignoruje. Čůrání ho nezajímá a ani si nevšimne. U kakání je poznat že TEĎ tlačí 😒 Snažila jsem se časovat, ale prostě ne. Ten ťula si počká a pustí to pak ☹

dandelion
9. srp 2012

Holky.. mám dilema.. maličká má píštěl konečníku.. mám dál bezplenkovat? docela dost se nám daří.. a mě to asi srdce utrhne, když jí nevyhovím :/

majka1981
9. srp 2012

@mochenkaa skoda by bolo... skusk mu pri kakani hovorit kakaci signal a po case to skusit znova. oddychni si za ten cas trosku a o par tyzdnov skus este raz.
@dandelion nerozumiem co je pistel konecniku.

dandelion
9. srp 2012

@majka1981 vrozená vada.. má konečník výš než by měl být a užší.. půjde s tím na operaci...

jasekd
9. srp 2012

@dandelion Tak to me mrzi... My jdem s klukem na operaci pristi tyden (ledvina) a holka uz byla s okem, jsou to nervy. Ale nevidim duvod, proc bys nemohla bezplenkovat? Podle me to nemuze vadit nikomu a nicemu, naopak, zvysena hygiena se hodi vzdycky 🙂 My prave delali BKM se synem hlavne kvuli te jeho vade. Drz se.

majka1981
9. srp 2012

@dandelion aj ja si myslim, ze by to nemalo vadit. ked bude po operacii, tak by som ju asi nedavala do klbka - na cas, ale asi radsej dala vycikat/vykakat v inej poloho (po leziacky? s plienkou pod zadkom? neako tak...). hlavna vec je, ze neprestanes komunikovat.

dandelion
9. srp 2012

@jasekd je pravda, že mě to donutila striktně nepoužívat ubrousky.. a to jsem používala vyjímečně ty bílé od BabyLove.. akorát nevím jak to dělat venku, tam mi naštěstí moc nekaká.. Je to takový otravný.. od narození se nás prostě problémy drží.. není to určitě nic vážnýho, jiní maminky si prožívají určitě horší věci, ale prostě to člověka otravuje a nestačí si ty chvilky užívat.. pořád stres :/

dandelion
9. srp 2012

@majka1981 díky.. to jsem asi potřebovala slyšet.. trochu uklidnit.. mám strach i z toho jak budou na tu operaci reagovat svěrače.. snad to nějak zmáknem...

jasekd
9. srp 2012

@dandelion ja prala opakovane s latkovkama ubrousky babylove, ono to vydrzi, a mas to bez chemie, nebo proste jine navlhcene hadriky. Vase starosti jsem zahlidla na latkovkach, ABKM a ted tohle... Jednou bude dobre, ale ted prozivas tu prvni fazi stresu, teprve to budete resit, a to je nejhorsi. Ja uz budu mit snad aspon s klukem brzy pokoj 😵 I kdyz nemame jistotu, ze se to pristi tyden povede, ale musim verit. Kdy planuji tu operaci? Tu BKM jed urcite dal, na druhou stranu se zbytecne nestresuj jeste tim, jak to po operaci bude, dulezite je, aby dobre dopadla, a to ostatni pak vychytate, i za cenu, ze bude nejaky cas curat a kadit do pliny jako jiny prumerny cesky dite 😉 Fakt, starosti s jejim zdravim ti staci, tohle res, az to nastane. Jinak vsechny vady kolem konecniku jsou na hygienu haklive, navic neni dobre, aby mela zacpu, takze BKM je naopak plus 🙂 Ja se bala, jak nemocnice zamava s holkou, ona je dost mamanek, a slo to, naopak se tam celkem otrkala (byla jsem samozrejme furt s ni,sama sla jen na sal) Ted se desim, jak to zvladne kluk, on je dost bojacnej a uz velkej, bude si vse pamatovat. Dneska u Dr dost vysiloval, cejti, ze se neco blizi. Ale treba nas ty deti prekvapi a projdou tim bez vetsich potizi 🙂

dandelion
9. srp 2012

@jasekd a pak si je namáčela? když ono prý u tý píštěle vadí spíš to tření.. že je prostě lepší pod vodu.. doma no problem, to ani ubrousky nepoužívám, ale venku?

jasekd
9. srp 2012

@dandelion Jo, pak jsem je namacela, cokoli lepsi nez ty chemicke, i kdyz Babylove maji dobrou snasenlivost. A co nejaky olejicek, aby to tak nedrelo? Ja to chapu , moje deti jsou zvykle na myti pod kohoutkem, i kdyz chodi uz oba na nocnik, a dneska na chate jsem je utirala ubrouskem a Vendy si stezovala, ze ji to boli 😝 Ale snad kdyz to neni moc casto... Kdy se chysta ta operace?

veru1983
10. srp 2012

holky dotaz, bertik má asi bolestivější vyprazdňování, cca 1 než k tomu dojde se ve spánku v posteli kroutí, vykřikuje, poplakává atd... pak se s pláčem probudí a já už se na to nemůžu dívat jak mu to nejde v leže tak ho frknu nad nočník¨ček pro bkm a vykaká se rychle, do pár minut.. je to podle vás ok ? neškodím mu tak a nebráním aby se naučil kakat "normálně" bez pomoci na d nočníčkem ?

dandelion
10. srp 2012

@veru1983 a veru, proč by se měl učit kakat "normálně"? 🙂) BKM je přeci pomoc 🙂 měly jsme to stejně.. malá se kroutila a jakmile byla nad nočníčkem, tak to šlo ven 🙂

veru1983
10. srp 2012

@dandelion no právě, já myslela normálně jako "normálně" tak, jak kakají skoro všechny děti - vleže na zádech.. víš jak to myslím. Aby se mi pak nestalo, že někdy nebudu moci nočníček použít a on se na zádech nevykadí.

marcellka32
10. srp 2012

Ahojte mozno patríme do inej skupiny ale potrebujem prosím od vas radu,malý mal klasicky od narodenia plienky,teraz má 2,5 roka ,mesiac sme bez plienok,ale kakat chce len do plienky,ako Ho povzbudiť aby kakal do nocnika alebo záchoda?cika postojacky do záchoda,dakujem za rady 🙂

katka_brno
10. srp 2012

Ahoj, já bych se přidala 😉 🙂 zkouším bkm (částečnou, hlavně když jsme doma, ale v kočárku mám vodu i ručníček 😀 ) asi 14 dní(no kakání máme vychytaný asi měsíc, ale v kolíbce do pleny) bez kurzu a znalostí, docela nám to funguje, ale občas to malou bolí, může to být špatným držením nad umyvadlem? nebo tím, že někdy jdeme zbytečně?(máme nad umyvadlem kulaté světlo a malá se na něj ráda směje 😅, tak občas signalizuje navíc) mám trochu strach, abysme ji spíš neublížili.. je dobré jít na kurz? už jsem teda koukala po nočníčku apod.

majka1981
11. srp 2012

@veru1983 syn ti velmi dobre signalizuje potrebu kakanie, robis to najlepsie, comozes, ked mu ulachcujes kakanie. neboj, on sa nauci aj na nocnik, no na to ma este vela vela casu. 🙂

majka1981
11. srp 2012

@katka_brno kurz nie je nutny, ak nemas cas alebo nie je n blizkosti, tak nemusus lutovat. dobre je si precitat literaturu, casto sledocat tuto diskusiu no a najhlavnejsie: doverovat sebe a dietatu 🙂

majka1981
11. srp 2012

@marcellka32 neviem nemam skusenost, ale asi by som zacala s tym, ze by som ho bravala na wecko ked idem ja na velku potrebu, aby videl ze je to normalne, zaujala ho knizkou...

katka_brno
11. srp 2012

@dahane do 12 týdne můžeš střídat, pak už není potřeba, mimčo si vysaje co potřebuje jen z jednoho, bude pít déle, pak už nestřídej, nenaučila by se správně sát, takhle jí to teče samo, musí se naučit tahat i to co samo neteče, já to dělala tak, že pila z jednoho, pak odříhnout, počkat cca 5 min a vrátit k tomu samému a chytla se, tekom už jí asi 4 až 12 min jenom z jednoho a pak už nechce, kojila jsem do 2 měsíců jak si řekla a pak pravidelně po 2 hod a pak postupně na 3, ale je to plus mínus, stejně jí dám jak si řekne 😀

dahane
13. srp 2012

@katka_brno Díky za radu. Jen mě zaráží, že bude pít déle.. ona takhle pije z jednoho 10 minut, takže dohromady 20 minut na jedno kojení, to budu kojit hodinu 🙂

katka_brno
13. srp 2012

@dahane no jo, ale pak se to zlomí, jak jsem psala, malá už pije v průměru 6min

dahane
13. srp 2012

@katka_brno Tak super, vůbec si to nedovedu představit, že bude tak rychle napapkaná 🙂

katka_brno
13. srp 2012

@dahane já jsem z toho taky vždycky úplně hotová 😀 , ale prso mám měkčí tak jí to asi stačí a má tah no, jako přibýrá a polyká tak asi pije dobře, je fakt, že na noc pije víc a když se napije přes den málo, tak si řekne dřív

katka_brno
13. srp 2012

Akorát teda holky, malá mi bojkotuje záchod, ukáže že chce, jdeme a nic, dojdeme že ji dám do plíny zase signalizuje tak znova a zase nic a pak to udělá do plíny, čůrání i kakání, dělá to už dva dny 😒

majka1981
13. srp 2012

@katka_brno skus ju zaujat niecim - hrackou, pesnickou... alebo skus inu poziciu, inu miestnost... 😉

katka_brno
19. srp 2012

tak malá nám úspěšně znakuje záchod, když potřebuje a už nevyplazuje jazyk, to až když je to tůze urgentní 😀

ssassi
19. srp 2012

@katka_brno vítej. já bezplenkuju s malým prakticky od narození a už je asi dva měsíce bez plen. koukám, že jsi z brna. já jsem, abych něco nezanedbala, na kurz do brány šla, ale upřímně, nic nového jsem se tam nedozvěděla. knížka (bez plenky - ingrid bauer) mi dala víc. spíš ti dá víc tahle diskuze. a uplně nejlepší, podle mě, je se setkávat s bezplenkující maminkou.

mně viktor taky občas plakával. taky jsem přemýšlela, jestli mu neškodím, ale on se normálka vyčural a bylo. asi je to nějaký pohyb střev nebo mu něco přeletí přes nos... co já vím. pak byl vždycky horor růst nějakého zubu. ono je furt něco - přikrmování, změna prostředí, teplo, zima, vývojový stadia .... já si kvalitně obalila nervy sádlem a přežiju cokoli 😀

ssassi
19. srp 2012

@veru1983 milá veru, NENÍ NORMÁLNÍ KAKAT DO PLÍNEK a už vůbec né VLEŽE! respektuj svoje dítě a buď ráda, že to do nočníčku jde tak hezky. klubíčko je přirozené, dětem pohodlné. a jako máma musíš cítit, že to tak jde líp a že je děcko šťastnější, když se dobře vyprázdní. a věř, že nočníček můžeš použít vždycky. existují skládací misky,případně jsou ledaskde umyvadla, případně keříčky, stromečky, při nejhorším sloupy :o) navíc dítě není blbé a od útlého věku kaká ve známých prostředích (doma, nočník u babičky, zahrada, umyvadlo u kamarádky...) moje dítě ale jednu dobu konalo potřebu striktně doma. opravdu není problém dát dítě čurat uprostřed nákupního centra za stojanem s pánskými košilemi, případně u lékaře. vyprazdňování je zcela normální. je řada matek, kterým nevadí na veřejnosti kojit. naštěstí je nás víc a víc, kterým nevadí dát na veřejnosti vyčurat mimino. hodně štěstí!