Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sisa.b
28. bře 2009

vrrrrrrrrrrrrr 😠 😠 😠

bezaz
28. bře 2009

sisa nebud, lebo zacnem aj ja na teba 😀

sisa.b
28. bře 2009

bez 😀 nastvali ma, tak vrcim 😝

mouse
28. bře 2009

Ahojte, my sme bezplienkovali skoro 5 mesiacov, teraz sa vobec nedari, ked dam R. na nocnik alebo nad umyvadlo, zacne spekulovat a je po tlaceni, zacne tlacit znovu az ked ho zabalim do plienky a hra sa... Cikanie obcas este zachytim po zobudeni. Viete mi poradit?

sisa.b
28. bře 2009

vrrrrrrrrrrrrrrrrr 😠 nejdem sa tam s nou hadat 🤐 🤐 🤐

martina46
28. bře 2009

no, som si precitala najprv tie komentare, ale poviem vam, ak nikto proste nechce pochopit, mozte mu davat aj zlate argumenty a pravdy a je to zbytocne..... potom take radsej necitat, bo clovek prebdie, cerveny v tvari, celu noc 😀

sisa.b
28. bře 2009

martina, mas pravdu, uz to musim vypnut, lebo ma dviha zo stolicky 😝 😀

bezaz
28. bře 2009

sisa ved si to nemozes takto pripustat.. to je ako s latkovanim, tiez sa na mna pozeraju ako na divnu a co.. 😀 mam v pazi 😉

mouse
28. bře 2009

Kocky poradte prosim, som uz unavena z prania pokakanych plienok, predtym pokakal tak 1 plienku za 2 tyzdne, teraz 2-3 denne...

bezaz
28. bře 2009

mouse ja neporadim, kakanicu este neviem chytat kedze ziadne signaly nie su.. len zrazu rany a je to v plienke 😅

sonulah
28. bře 2009

mouse, já taky moc poradit neumim, ale bora radívá:
změnit oblečení na co nejsnazší k bkm, aby se dítě neotrávilo už při svlíkání
změnit nádobu - zkusit místo nočníku záchod/vanu/umyvadlo
vyčkat a zkoušet fakt jen "zaručený momenty"
chvíli se na to vybodnout úplně a pak začít třeba jen těma zaruč.momentama (tak to, myslim, udělala lenkakt i sarik), prostě dát na chvíli voraz a zas to v klidu zkusit za pár dní....

víc mi nenapadá, já to tak intuitivně vypouštim už delší dobu 😀 bane, ale fakt po 1 počůraný pleně jsem měla období,kdy jsem byla z propadu taková nervozní a teď už to zas beru, že se povede/nepovede a je to fuk....
(hm, tak píše sonulah, co dneska prala pos..... plenku s hovňousem od řepy a borůvek 😝 😀 )

ad diskuze:
ale nějaká evicka7 se nás tam zastává, přece!!! 😉 😀 😀

roana
28. bře 2009

to solulah - tak to vybodnutí se bude asi dobrej nápad, jsem z toho na nervy, že se mi u naší malý nedaří už 4.den, akorát jednou káko, ale to jen proto, že to byla pořádná nálož, takže byly zvukový efekty 😢

zitaje
28. bře 2009

Ha-ha, a je to tu, moja dcera dnes cely den protestuje s zasadne cika do plienok! A to sme mali cca. dva tyzdne s jednou-dvomi plienkami denne!
Este mam taku otazocku, ci neviete co s tym: povie Kaka! (co moze znamenat aj cikat aj kakat), ale ked ju chcem posadit na serbel, strasne vrci a protestuje. Ked ju teda neposadim, aj tak sa pocika do plienky... alebo mi to oznamuje ked uz prave cika a len to proste nestihnem a preto protestuje, lebo jej uz vlastne netreba (to ma teraz osvietilo, ze toto moze byt dovod)?

listicka77
28. bře 2009

tak jsme byly dva dny v brně. cesta tam 4 hodiny, 2x nočník, 2x plína (bohužel i jeden pokak), cesta zpátky 5 hodin, 4x nočník, 2x plína. celkem ale za cca 36 hodin 10 plín. to jako nic moc teda. 😝

vikinka27
29. bře 2009

listi, ake plienky si brala?
rozmyslam ako brat na nas zbeh do Bojnic - mam tiez nejak taku cestu ako Ty, tiez 2 dni tam. nemala som odvahu brat bavlnene. ale rada sa necham isnspirovat.... ;)

mouse, nechcem brat iluzie, ale bude horise 😀
u nas cca 20 plienok za 2 dni (A to sme tiez mali v 2 mesiacoch dobru uspesnost...)
na to kakanie: skusala si zacat az ked uz zacne naozaj tlacit??? u nas funguje posledne tiez iba toto, inak si to zastavi a dokaka potom.
tak ako radi sonula, ale musis sa zmierit s tym, ze uz to take dobre az do odplienkovania nebude... teraz je vsetko azaujimavesjie...

bora.b
29. bře 2009

k tem bojkotum: nejvic to zhorsi to, ze je z toho mama smutna (ci nastvana atd atd atd)
u prvniho decka to bojkot protahlo na rok (tzn. ze jsem menila a menila)
u druheho mi doslo, ze i u toho prvniho to stalo za to. kdyz si srovnam, kolik pokakanych prdelek o pul seste rano jsem si usetrila diky tomu, ze jsem vytahla lavorek a pak jen otrela prdku, fakt to stalo za to.
takze jsem prehodnotila hodnoceni a bojkoty / propady a jina nehodova obdobi jsem nehodnotila negativne. proste jsou. diky za vse, co do jsme do te doby vychytali. usetrili jsme si opruzeniny, prirode usetrili atd.

jinak formulovano: nesrovnavat obdobi katastrof s obdobim, kdy bkm fungovalo na jednicku, ale s miminkem, ktere je non-stop balene do hnusek. Okamzite vymenena mokra plina (kalhoty) je daleko lepsi nez nekolik hodin v jednorazovce. no ne?

listicka77
29. bře 2009

boro, jo, já to tak beru. navíc my nějaké megaúspěšné období nikdy neměly (jen teda s kakáním to bylo jeden čas hodně dobré, ale to bylo proto, že kakala ráno po probuzení).

listicka77
29. bře 2009

viki, měla jsem normálně čtvercovky (kikko bambusové a IV) a vlňáky. brala jsem jich jen pár, protože jsem kupovala nové na bráně (další kikko bambus a vícevrstvé). tak když došly, tak jsem jí s klidem vrazila na prdku ty nové nevyprané. 😀

bora.b
29. bře 2009

listi, ale to jste fakt dobre, ze vas to neomrzelo a ze jedete dal i bez megauspechu 🙂 (ono jich totiz neni az zas tak potreba, kazde vylucovani, ktere jde, tam kam ma, se pocita 🙂 )

vikinka27
29. bře 2009

listi, ako si to skladovala? machala si?

listicka77
29. bře 2009

viki, byla jsem jen dva dny! normálně jsem ty plíny strčila do igelitky a hotovo. dneska doma vyprala.

boro, kdo jednou začne, už nemůže jinak. když vychytám polovinu čůrání za den, tak je to dobrý, ne? no a kakání chytáme, když kaká ráno. většinou to te´d máme tak, že kaká dvakrát denně - ráno (do nočníku), odpoledne nebo večer (do plíny). pokud se nevykaká ráno, je to většinou tak kolem poledne, ale málokdy to chytnu. někdy ji "přistihnu" při činu, když u toho funí, ale někdy nevím, kdy vůbec došlo na věc. třeba včera v brně u macika najednou kouknu do plíny a tam nálož, už řádně rozsezená. přitom se motala furt někde kolem mě a já vůbec nevím, kdy kakala. jsem prd bkm matka. 😀

datelenka
30. bře 2009

ahojte... tak som zvedava, ako nam pojde bezplienkovanie s tretim 🙂 uz to asi nebudem brat tak vazne ako s druhym... s Vikim som od toho asi cakala prilis vela, tak som potom bola trochu sklamana z neuspechov... tak teraz uz som poucena... inak u Vikiho uz kakanie celkom dobre odchytavame, ale musim mu doniest nocnik k miestu, kde sa prave hra, pripadne pritom pozera rozpravku 😒 a to sa mu potom nechce z nocniku ani po dokakani... cura si kludne do plienky (bohuzial hnusky), ale ked je bez plienky, tak sa vacsinou na zaciatku spamata a docura do nocnika... asi s latkovakmi by sme mali viac uspechov, ale nejak sa k nim neviem znovu odhodlat... odradza ma prave to pranie pripadnych hovienok, aj ked teda toho by uz teraz asi nebolo vela....

boro, ako almanach?

pensadorcallisto
30. bře 2009

Ahojky...
Maly ma 3 mesiace a tato BPM ma zaujala uz davnejsie, ale prakticky som nad tym nerozmyslala... Teraz sa to vsak zmenilo a zaujalo ma to viac... Mam ale obavy, ci uz nie je neskoro, kedze som citala, ze od toho 3. mesiaca je to tazsie...

venonna
30. bře 2009

pensador, kludne zacni aj teraz, ja som sa o bkm dozvedela az ked mala Helenka pol roka a nabehli sme krasne 😉
inak baby cafte, ja k vam teraz ani velmi nechodim, ale od jesene hadam zasa zacnem 😉

bezaz
30. bře 2009

pensa my sme zacali po 4. mesiaci a ide nam to zatial prekvapujuco v pohode.. 😉 krizy su, ale kedy by neboli

pensadorcallisto
30. bře 2009

No, mna uz omrzelo stale mu utierat zadocek nejakymi tymi mokrymi obruskami a znova balit do bezvzdusnej hrubej plienky... Doteraz sme pouzivali jednorazovky, latkove mi ani nenapadlo pouzit... 😀
Ja si to vzdy tak stiahnem na seba a mna by urcite nebavilo byt cely den v plienke, kde ani pokozka nemoze dychat... Casu mame nastastie habadej, takze je ten spravny cas....
Len neviem, ci zistim, kedy sa mu chce... Zo zaciatku to pojde tazsie, ale nech..
A co v noci? Plienka len ako poistka?

bezaz
30. bře 2009

pensa my pouzivame latkovky, cikat malu davam po zobudeni, po jedeni, pred a po prechadzke, sak sama uvidis, kedy malemu treba.. noc zatial zazdievam, lebo to by som sa nevyspala 😅

sisa.b
30. bře 2009

baby, tak my dnes nula bodov ☹ vzdy sa jej bud nechce, alebo ju rozbalim po funuse. akurat rano sa pekne vykakala a odvtedy mi len prdi do nocnicka 😒

bezaz
30. bře 2009

sisa u nas sa 2dni nekakalo, dnes sme nejaki velice uspesni, ale vzdy poobede to uz ide do stratena, potom sa uz len vzpina nad lavorikom 😝

lenki33
30. bře 2009

baby uz neviem presne komu dietko robilo to, ze nechcelo nocnik a kakanie vzdy islo do plienky, s ktorou sa niekam schovalo? tak sa chcem opytat ako to vtedy vyriesili??
mne presne to iste robi teraz syn, kym je vyzleceny a pytam sa ho ani pocut, akonahle dam plienku tak do nej nalozi
inak na nocnik si nevie zvyknut, do cinaku od urcitej doby nechce a sediet na nocniku proste nebude 🙄
a najradsej vylucuje na stojaka 😒