Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

katyxq
3. bře 2012

Tak se přidáváme k částečně bezplenkujícím 🙂 a jinak látkujícím. Kakání zvládáme víc jak z 90%, čůrání jak kdy, jeden den 3 počůrané plínky, další třeba 5. V noci zkoušíme bezplenkovat od včerejška, zatím nic moc, uvidím, jak si malá zvykne 😉. Ve dne se teda slušně rozčiluje, když se vyčůrá do plínky, signalizuje pobrekáváním, pokud není moc rozptýlená, to pak hlásí ve chvíli, kdy už prakticky čůrá. Pokud je rozbalená, tak čůrá bez varování 😅. Zatím jsem vypozorovala, že nejčastějc čůrá po probuzení nebo hned po kojení. A že bude kakat poznám, protože začne tlačit a hekat a tak jaksi se u toho zvláśtně tvářit 😀, takže to jsme začli bezpplenkovat nejdřív, čůrání až pak.

Před porodem jsem o BKM četla, přišlo mi to docela zajímavé, ale celkem náročné, myslela jsem, že to ani zkoušet nebudem. Jenže malá rozhodla 😉, je děsná citlivka a tak byla naše spotřeba za 24h 10-12plínek, všimla jsem si, že nejspíš hlásí před čůráním, jen jeden čas trpěla dost na koliky a jak při nich brečela, tak jsem nebyla schopná vysledovat, co značí, že bude čůrat, ale teď už to jde 🙂.

ssassi
3. bře 2012

@zlilly tak to ti asi nevysvětlím:o))) třebas ho nudí stereotyp :o))))

ssassi
3. bře 2012

@katyxq já BKM chtěla určitě zkoušet. ale chtěla jsem až po šestinedělí. ale malý taky rozhodl za mě:o) od čtvrtého týdne nebylo v plínce nakaděno (pokud nepočítám tři nebo čtyři malé nehody, když byl nemocný) a čurání se daří stabilně suprově. průměr dvě pleny za den.
jen tak dál, BKM je podle mě naprosto perfektní věc a vůbec si nedovedu představit, že bych nechala dítě kadit do plen! koukám, že šárka má skoro tři měsíce. jak se začne otáčet a vůbec být víc aktivní, možná začne být obtížnější "to" poznat. já mám tak aktivní dítě, že se z velké části řídím časováním. po probuzení, po jídle, pak 5 minut po jídle a pak 15-20 minut po jídle a pak tak nějak podle intuice. ale kolikrát se stane, že je tak zabraný do hry a já prostě VÍM, že už musí chtít. tak pak je dilema, jestli ho vzít čurat nebo nechat si hrát a bát se, že to nevydrží... 😎

majka1981
3. bře 2012

@zlilly ved tak aj to je daco 😀

Caute babule, ja sa hlasim po dlhsom case. Sebastian horuckoval par dni a je (bol) chory. Len dnes sa ulavilo a je lepsie. BKM fungovalo ako tak dobre - podla toho aka bola vysoka teplota. Celkove cural menej, tak som to vela krat riskovala a nahala aj tak bez plienky, iba v noci nie - to som nezvladala... Dufam ze dnes sa konecne vyspime lepsie, lebo posledne noci boli katastrofalne. Inak prestal zase jest, je len na ciciku a ma striekajucu stolicu, vyzera to na zuby. Raz ma tak obsr.l az az, vobec som to neocakavala a bola akurat pri mojich rodicoch, tam mi obkakal cele rifle, pokrovec, skoro ze to neslo na gaucovku 😀 . moja mama to brala s rezervou, zvladla to a ja som hned na to povedala " budem mat velke stastie" 😀 . Inak je strasne zlaty, raz v noci bol hore a chcel sa hrat, bol uplne mimo co sa tyka rezimu a sedel si na nocniku, vyprdkal sa a nie a nie vstat. Nakoniec som ho este raz nakojila a az potom sa vykakal (riedku prazenicku, velku davku), tak preto si tam pred tym sedel. Ja som celkove rada, ze si to vie takto povedat. nechcem si predstavit tu zaparenu ritulu po takychto dnoch, ked by sme ne-bmkovali. Cele dni bol v satke, nechcel spat bezomna, tak som v domacnosti nerobila vela a spala s nim 😀 .

majka1981
3. bře 2012

@katyxq vitaj 🙂

katyxq
4. bře 2012

@majka1981 Děkuji za přivítání 🙂.

Dneska jsme bezplenkovałi celkem úspěšně i v noci 🙂 - Šárka usnula o půl deváté, kdy se vyčůrala po kojení a pak si ještě trošku cucla a vytuhla, o půlnoci se vyčůrala před kojením, ve tři pak až po kojení (takže o půl čtvrté, předtím ani kapka) a teď o půl sedmé měla plínku vlhkou a ještě se před kojením vyčůrala, ale fakt je, že se někdy před šestou vrtěla tak, že mě probudila, ale já ji nechala a ona spala dál, tak možná čůrala do té plínky tehdy 😉. Akorát v noci, když ji dávám nad nočníček před kojením, tak dost mrčí až začíná brečet, hlad je silnější než potřeba čůrat 😅, ale zkusím ještě pár nocí vydržet, třeba si zvykne, jako si už zvykla přes den 🙂.

ofelieee
4. bře 2012

@katyxq páni to jste teda dobrý!

katyxq
4. bře 2012

@ofelieee První pokus, štěstí začátečníka, takže to vidím na dnešní noc samou počůranou plínku 😀.

ofelieee
4. bře 2012

@katyxq ba ne! teda snad... v mých očích je velkej krok už to, že do toho jdeš ty - já jsem toho po nocích nikdy nebyla schopná ☹ a taky teď bezplenkujem spíš ne než jo

katyxq
4. bře 2012

@ofelieee Pokud bych Šárku nezkoušela dávat v noci nad nočníček, tak bych ji stejně přebalovala, je citlivka 😅 a v mokré plínce neusne nebo usne, ale tak do čtvrt hoďky se probudí, pokud má hodně spavou, tak sice v mokré plínce spí, ale vrtí se a lehounce sem tam zamrčí (a pak samozřejmě nespím já). Takže to vyjde časově nastejno.
Já mám prostě dítě, který mermomocí do plínky čůrat nechce 😀, ke zkoušení BKM jsem byla prakticky donucena 😉.

ofelieee
4. bře 2012

🙂 tak to je super (a trochu se mi ulevilo, že to není jen mnou, Kuba chrupká i když už je durchumdurch 🙂 ) každopádně držím pěsti, ať se daří i nadále! My jsme teď dost marní a dost si slibuju od teplejšího počasí...

katyxq
4. bře 2012

Když včera a dneska choval Šárku taťka, tak nedal na mrčení a ona skončila s mokrou plínkou, jak ji pak přebaloval, tak mu u toho slušně pobrekávala, hehe, mu to vysvětlila, co si o tom nechat ji čůrat do plínky myslí 😀. Mně už to taky párkrát vysvětlila, holka jedna chytrá 😵.

Doufám, že se nám BKM bude dařit, prvních 10dní v červenci by se to fakt hodilo, neb letíme na dovolenou, převážně tam budem ve dne v autě (uvažuju o nějakém nočníčku - misce s dobře tesnícím víčkem) nebo venku 😉, v noci motely.

ameliejulliette
4. bře 2012

Ahojte po dlouhé době, koukám, spousta nových úspěšných bezplenkujících 😉
U nás furt na to h**** 😅 Jak začly v 10 měsících zuby, tak skončila BKM, ale nebudu si jen stěžovat, někdy se vyčůrat milostivě "nechá", ale to fakt třeba 3krát za den a jednu dobu především v noci, jinak nechce, hlásí až mokro. Kadění pořád nejraději do plíny (nesla jsem to těžce po tak dlouhé době spořádaného nočníčkování, ale už to beru, jak to je, a vím, že to zas přejde, někdy 😀 ). Ale pozůstatky BKM jsou vidět - tuhle, když nechtěl dopoledne spát v postýlce, tak zahlásil, že bude velká a taky že jo. Víte, jakou jsem měla radost? No večer to naložil zas do plíny 😝 Ale co, teď konečně začal chodit, tak třeba se to zas nějak ustálí na dobrém BKMkování, i s jarem a létem... uvidíme. A uvidíme pak, co mimi, jestli bude taky od narození tak komunikativní 😉 a jestli já nebudu naprostá zombie 😀

Přeju všem hezké zážitky 😉

ameliejulliette
4. bře 2012

@majka1981 To je moc hezký, jak jsi psala o tom, jak ještě seděl na tom nočníčku, prostě věděl, že potřebuje vykadit, to je super 😉
@katyxq Hehe, to jsme taky velice brzy pochopili, že je výhodnější ho nechat vyčůrat než nechat počůrat, jak on vždycky nadával 😀

wilikiki
4. bře 2012

@ameliejulliette no teda holky vobec ste ma nepotesili, ze sa to moze takto zbojkotovat a zazdit. To uz naco robim teda 😠 som pocitala ze v lete bude odplienkovana uplne 😨

ameliejulliette
5. bře 2012

@wilikiki 😀 To ale samozřejmě může být odplenkovaná 😉 My jen máme takového cíťu asi 😉

majka1981
5. bře 2012

@wilikiki robis to preto, aby neignorovala svoje telo, aby si jej ulahcila kakanie, aby si s dietatom komunikovala, aby nebola v plienkach do 3 rokov. v lete bude urcite bez plienok 😉 , nebude cervena ritula, nebude sparena, bude sa lepsie pohybovat a tak 😉

ssassi
5. bře 2012

@katyxq já to dělám tak, že sebou všude nosím místo čínského nočníku todle: http://www.etescoma.cz/fusion/miska-fusion-15-c... - i když myslím, že mám průměr 19 cm, ale nějak ho nemůžu najít. a potom mám zavařovačku od takové větší marmelády, kam, v případě, že je záchod/umyvadlo/příroda v nedohlednu, čuránky sliju, zavřu a vyliju, až mám kde :o) je to velmi praktické :o) mám samozřejmě i vlhčené ubrousky, abych mohla misku vyčistit. do auta se to bude velmi hodit :o))))

je fajn, že je malá tak cimprlich. ten můj rarach je taky takový. prostě všem v rodině vysvětlil, že nikdo nebude línej ho nosit nad umyvadlo, takže běhá manžel, moje matka.... 😀 u nás je to tak, že se počurá jen tehdy, když já prostě nemůžu - taky někdy musím do sprchy, na záchod. jasně, snažím se ho dát předem - jako třeba, když vím, že budu smažit cibuli. ale stane se, že prostě chce v půli vaření... no a když zrovna zasmažuju mouku, tak má milostpán smůlu, že? jsem si prvně myslela, že jsem strašná matka, že ho nechám jednou počurat.... ale už jsem to rozdýchala :o)))))

wilikiki
5. bře 2012

@majka1981 no dobre dobre ja viem 🙂 Inak je pravda aj to, ze odkedy pouzivam latkovky, tak sa jej prdelka viac opruzuje......neviem co s tym! Prebalujem ju hned ako sa pocura, ked to nestihneme do umyvadla.
A technicka otazka - kam davate deti kakat? My momentalne do umyvadla, pretoze je to pohodlne pre mna (vidim, kedy kaka, plus sa mi lepsie drzi) a show pre nu, lebo je tam velke zrkadlo 😀 Ale je to nechutne, to ano. Som odveci?

katyxq
5. bře 2012

@wilikiki Pokud se ti při látkovkách opruzuje a přebaluješ často, tak můžou vadit dvě věci - separačky nebo prací prostředek, zkus změnit značku a uvidíš, jestli nastane změna.
My taky nejdřív zkoušeli dávat nad umyvadlo, teď máme jako nočníček plastovou šlehací misku - vysoká je tak 20cm, široká dole 15 a nahoře 20cm a má horní okraj ohnutý dokulata směrem dolů, no prostě jak ten čínský nočníček. Sednu si na židli a misku si dám mezi nohy.

katyxq
5. bře 2012

@ssassi O té skládací Tescomácké misce jsem už slyšela, jen mi přijde celkem drahá, ale asi ji taky pořídím, když nám BKM půjde dobře. Jinak noc na dnešek byla ve znamení počůraných plínek, jsem byla moc pomalá a Šárka po probuzení moc rychlá, protože ta mokrá plínka byla vždycky ještě teplá, čerstvě počůraná.

ssassi
5. bře 2012

@wilikiki dávala jsem kakat taky nad umyvadlo. máme taky veliké zrcadlo, byla to pro něj zábava a já jsem viděla, co dělá/nedělá. jenže s těma jeho váhovýma přírůstkama (na půlroční prohlídce měl 9,5kg) už jsem ho dlouho neudržela. tak jsem koupila normální nočník, který jsem postavila mezi dvě umyvadla (viktor na sebe stále do zrcadla vidí a já se nemusím ohýbat) a posazuju ho na něj opačně - stále ho držím pod kolínky (dělá blbosti, krade kartáčky, tahá mě za vlasy - spadl by, kdybych ho nedržela) a on se drží toho, o co by se měl normálně opírat zádama. už ho zkouším dávat na zem a posazovat normálně, ale ještě nedosáhne nožkama na zem, tak to není moc stabilní, i když tam hezky sedí sám. rychlé čurání praktikuju stále do umyvadla, přijde mi to nejpraktičtější. jen to spláchnu, stříknu sanytol a je:o)

ssassi
5. bře 2012

@katyxq to se šárka všechno naučí. viktor už teď vydrží dlouho. i když se mu chce hodně. např.: probudí se v půli parku a vydrží cestu domů, než ho vyndám z kočáru, než vylezu ty dvě patra, než ho vysleču.... a pak je vodotrysk :o)

koukám, že jsi z brna. bylas třeba na kurzu BKM v bráně k dětem?

katyxq
6. bře 2012

@ssassi Jojo na tom kurzu jsme byly, ale bylo to spíš pro někoho, kdo o BKM neví nic, no, pár zajímavých postřehů jsem se dozvěděla.

ssassi
6. bře 2012

@katyxq no, jestlis četla "bez plenky", tak ses asi opravdu moc nedozvěděla 😎 ale já se tam (na povídání pro už bezplenkující rodiče) dozvěděla o té misce tescoma:o) občas takhle někam zajdu, abych pořád jen neseděla doma. byla jsem i na šátkování, chodím na znakování s miminky.... ale pořád si připadám, že sedím doma :o) nikdo z mých kamarádek děti nemá... tak jsem taková opuštěná.... 😒

mamusia
8. bře 2012

Ahojte,

idem sa postazovat...mame strasny bojkot ☹ vsetko bolo uplne super od narodenia poteraz a zrazu par dni hroza 😖 dokonca aj v noci krasne cikala pri zobudeni a celu noc sucha plienka,no teraz sa odmieta vycikat do nocnika,nech ju drzim akokolvek dlho nic neurobi a potom napr.odide do izby kym ja idem pre pleinku a mlacka a este sa v tom aj babre 😠 pripisovala som to zubu,ktory sa jej nevie prerezat mesiac asi,ale vcera sa prerezal.Neviem ci mam kaslat na cikanie a davat len po spanku a ked vyjde von z nosica,satky - to sa vycika,ale inak 0 bodov ☹ asi ju necham v plienkach a vobec to nebudem riesit,bo mam pocit,ze stale len chodim,utieram mlacky, prezliekam........som uz z toho na nervy 😖

mamusia
8. bře 2012

A este,ze cika kazdu chvilku vacsiou,jak naschval,ze nechce viac drzat,ale si len tak potroske ucvrkava,len ked je v satke,tak drzi aj 2 hodky a potom pusti celu davku...ale na zemi kazdu chvilku.SOm uz aj rozmyslala o "satkovom vazeni " na isty cas 😀

zlilly
8. bře 2012

@mamusia citim s tebou. vydrz. driv nebo pozdej to prejde. my sme to meli ted asi 4m. kombinovano s rymickama, kaslickem, mym ttehotenstvim a zubama. ale ted asi pred 14dnama to preslo a je to lepsi a lepsi. pristi tyden seberu plinku a bude🙂
ale zda se, ze u nas funguji vzdycky max. 2veci ze tri. bud se pekne spi, ji a nebo cura. nikdy to neni vsechno. ted se u nas napriklad nespi. ale tak jinak by to byla nuda, ze. 😎

zlilly
8. bře 2012

@mamusia tyyyyjo ted se divam, male uz je skoro rok. no mazec. mela sem porad pocit, ze se sotva narodila. toto leti.

majka1981
8. bře 2012

@mamusia neboj, prejde to... to uplne citim s tebou, oddychni si, daj jej plienku a prebaluj casto, nic si z toho nerob (viem, ze sa lahko hovori, ale predychaj a bude lepsie 😉 ). u nas sa pri bojkote najlepsie darilo na prechadzke von, v nakupnych centrach a tak, tam spolahlivo hlasil a cakal 🙂 . inak doma to byvalo o nicom - tak maximalne po spanku, aj to niekedy s revom alebo s prehovaranim a vymyslanim cim by som ho odlakala. neboj. to prejde. do teraz ste to mali ukazkove, bude to aj neskor tak, moznoze su to fakt zuby 🙂 .

Baby tak dnes na tuto noc som prvy krat po chorobe nedala plienku, som zvedava ako to bude, lebo do teraz po chorobe v noci nechcel cikat mimo, iba do plienky. moznoze bude potopa 😀 .