Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

majka1981
9. bře 2012

Tak baby,rano bola potopa - kojila som ho a myslela som si, ze spi dalej, on sa ani nevrtil nic a zrazu vseeetko mokre 😝 . Tak sme vstali, bolo uz 5:30 😀 . Aj som si myslela, ze bolo by dobre ho dat vycurat, ale on sa robil ako keby spal a pritom ked som ho potom vyzliekala, tak bol vyrehotany. Potvorka mala 😀

katyxq
9. bře 2012

Poslední dva a půl dne po očkování hexy se nám nějak moc bezplenkovat nedaří, malá je poněkud protivná a těžko se odhaduje, které mrčení je signál na čůrání, taky se mi zdá, že to pustí dřív než normálně 😅.
Navíc dneska jsem se snažila být chytŕejši než malá. Kaká teď obvykle jednou denně, ráno se vykakala do nočníčku, za další dvě přebalování, se mi zdálo, že tlačí, ale řekla jsem si, že jen prdy - výsledkem byly lehce pokaděný PULky, zbytek teda už šel do nočníčku. Potom odpoledne spala, probudila se a začla mrčet, tak ji jdu dát vyčůrat, plínka ale byla mokrá, tak jsem si myslela, že jsem byla pomalá a ona už to pustila, houby, holka jedna chytrá se to snažila držet, co to šlo a do plínky jen tak cvrkla - druhý PULky počůraný a přebalovací podložka a bodýčko k tomu.

jesca
10. bře 2012

Ahoj holky, jsem si rekla, ze BKM jen tak ze zvedavosti vyzkousim u novorozenete. Uz dvakrat se dneska povedlo vycurat se do umyvadla (nocnicek jeste nemame🙂), jednou se vykadila, no ale jak se to dela, kdyz mi kadi u kojeni?🙂

katyxq
10. bře 2012

@jesca Blbě 😉. Mě taky Šárka ze začátku kadila u kojení, ale cca od měsíce už ne, bezplenkovku zkoušíme asi 14 dní i na čůrání, kakání asi tak měsíc, předtím dost trpěla na prdy a já nebyla s to odlišit jeden pláč od druhého.
Ale už od narození v mokré plíně mrčela, brečela, tak jsem přebalovala jak divá.

ameliejulliette
10. bře 2012

@mamusia Přeju pevné nervy, nám se BKM vytratila okolo 10. měsíce se začátkem zubů a od té doby jen občas vystrčí své pozůstatky 😉 Zrovna dneska při mytí poměrně nehezkého netuhého výtvoru jsme s manželem až zamáčkli szlu nostalgie 😀

majka1981
10. bře 2012

@jesca ked kaka pri kojeni, tak mozes hovorit kakaci signal, takto si nan navykne. alebo das cinak pod ritku a nahas donho vykakat 😉. Babo potom neskorsie prestane kakat pri koje-ni

jesca
11. bře 2012

@katyxq @majka1981 Diky za reakce🙂 Ja si prave nejak neumim predstavit, v jake poloze bych musela kojit, aby u toho mohla mala mit zadek na nocniku😀 Zatim je Barca takovy prutokac - co jde dovnitr musi nutne vytlacit neco ven. A vy poznate, jestli ditko mrci kvuli curani nebo kadeni? Nebo se nad tim nocnikem rikaji oba ty signaly dokola?

majka1981
11. bře 2012

@jesca skus kojit po sediacky, zatisnut neaku nadobu medzi nohy (nieco podobne ako cinak - ak nemas cinak - na priklad neaky kvetinac alebo mysku na slahanie alebo daco take, rozhodne nieco co je uzsie nez klasicky nocnik) a ked mas pocit ze ide cikat/kakat tak hovor signal. to sa po case naucite obidvaja. ja som ne-bkm-vala novoska, ale takto by som to robila ja. novosko cika a kaka aj viacej krat pocas kojenia, aj na 2-3x-4x 😉. Ano, da sa to rozoznat ci mrnci kvoli cikaniu alebo kakaniu, urcite nie vzdy na 100 %, ale da sa to rozoznat. Kakaci signal je silnejsi a na kakanie funguje tvoja intuicia ovela lepsie, treba len doverovat 🙂 . ak Ti to nebude klapovat s tou nadobou pocas kojenia, tak nechaj kludne cikat a kakat do plienky, mozes dat klasicky stvorec alebo uterak medzi nohy a nestresuj sa s tym, to po case, po par mesiacoch uz nebude cikat a kakat pocas kojenia. ale komunikacia je dolezita 🙂

katyxq
11. bře 2012

@jesca Zkoušela jsem nočníček, alias šlehací misku při kojení, ale nějak jsem si to v náručí neuměla porovnat. A teď už při kojení nevyměšuje 😉.
Před čůráním malá mrčí, před kakáním ne, to se zklidní, skoro až ztuhne a začne tlačit a hekat 😀, ale kakat začne až chvíli potom, musím být rychlá.

mamusia
12. bře 2012

@zlilly @majka1981 dakujem baby za povzbudenie 😉 vymyslela som teraz system chodenia iba na zachod,ze aj ked tam sama pride len tak,tak ju vzdy dam na nocnik,nech sa jej kupelna spaja s cikanim a celkom sa da uz 🙂 prekonali sme gastro virus,tak mozno to bolo aj s tym spojene,alebo aj tym,ze zacala aktivne chodit 🙂 fakt ten cas strasne leti a uz bude mat rocik 😨

majka1981
12. bře 2012

@mamusia u nas to bolo tiez tak, ze ked zacal aktivne chodit, tak bkm nefungovalo dobre 😝 . potom sa to trosku zlepsilo doma, ale ked zacal chodit von, tak von sa mi vobec nedal chytit a o stiahnuti gati dole nechcel nic pocut. teraz je to konecne super 🙂
aj ja to robim tak, ze ked ide do kupelky, tak ponuknem cikanie a robim to aj tak, ze ked idem ja cikat a on uz dlhsie necikal, tak ja sedim na wecku a on na nocniku 😀 a sme celkom uspesni 🙂

kloranebb
12. bře 2012

Baby ahojte. Som tu nova a potrebujem sos pomoc. Mam 9- mesacneho syna, pouzivam latkove plienky ale to je asi fuk. Citala som par clankov o bkm ale nenasla som potrebne info. Potrebujem maleho naucit kakat do nocnika. Ako to spravit ked som taka ulietana mama a nemam cas len tak sediet a pozorovat deti pri hre, skumat kakcie signaly.. Poradte co robit, som ochotna urobit zmeny ake treba len aby mi nekakal do plienky syncek. Uz aj ked eliminujem zopar kakani bude super. Maly mi kaka viac krat denne aj 3 krat, mozno aj kvoli atb co stale berie. Vopred dakujem.

majka1981
12. bře 2012

@kloranebb spozoruj situacie, kedy kaka (po jedle? po spanku? rano? vecer?) a ked budes vidiet ze tlaci, tak par dni mu hovor kakaci signal a ak sa ti da posadit na nocnik tak ho tam posadis a povies kakaci signal. mozes ho zabavit knizkou, hrackou a uvidis ci budete uspesni 🙂. hlavna vec je nenutit. uz si skusila ho posadit na nocnik? asi ano, lebo by si nepisala... teraz ked je chory (co mu je ze berie atb?) tak je situacia urcite ina, vtedy aj bezplienkujuce deti bojkotuju...

duratlicka
12. bře 2012

Ahojte, ako spoznate, ze treba dietatu cikat? Lebo kakame do lavora, to rozlisim, ale ak sa placom neozve, ze potrebuje cikat, tak to vobec nerozoznam a skonci to v plienke. Mala ma 3 mesiace.

majka1981
12. bře 2012

@duratlicka dovolujem si skopirovat toto, link je dole

krúti sa, je nepokojné, mračí sa, stíši sa a preruší aktivitu, sústredene sa pozerá, vydáva určité zvuky, pohne sa, alebo sa zobudí zo spánku. Pri kakaní sú signály ešte výraznejšie vetry, tlačenie... Ako dieťa rastie môžu sa signály meniť.

Viac tu: http://www.prirodzene-materstvo.sk/starostlivos...
Vytvorte si vlastné stránky zadarmo: http://www.webnode.sk

kloranebb
12. bře 2012

@majka1981 nechcem to rozvadzat, mocove cesty nas trapia este ked bol v brusku...

majka1981
12. bře 2012

@kloranebb aho dobre, tak nevysvetluj 😉 .

wilikiki
13. bře 2012

@kloranebb ja myslim, ze by si mala trochu zmenit pristup......... U BKM neexistuje veta 'Potrebujem naucit syna kakat do nocnika' a uz vobec nie, ked nemas cas sledovat signaly. Oni tie signaly sa po xmesacnom ignorovani proste vymiznu, takze pochyubujem , ze tvoj 9mesacny syncek, ktory tieto signaly vysielal na zaciatku, ich este stale vysiela. Uz je na to neskoro. Proste budes musiet pockat, kym vyspeje natolko, ze sam pochopi, ze plenky e-e.....nechaj mu cas. Kazde rano a po velkom papani ho daj nad toaletu s nohami vyssie kolien a skus mu hovorit ze ma kakat, mozno to uvolni a zvykne si. Ale necakaj zazraky a hlavne, zmen pristup......

kloranebb
13. bře 2012

@wilikiki si mi dala. Cervenam sa asi az za usami. Vidim ze si svoje deticky vyslovene uzivas kazdy jeden den. To je krasne. S tvojim pristupom si pri bkm urcite uspesna ale keby aj nie tak najdolezitejsie su tvoje spokojne deti ze?
Obdivujem ta ako zvladas dve male detvaky spolu s bkm. Nechapem len kde dokazes usetrit tolko casu.
Ja som skusala aj vydat sa cela detom nehladiac na poriadok okolo a potreby muza, ale moj muz ma vital s poznamkou: Tu je ale bordel. Bol nespokojny. Potom som robila vsetko preto aby bol spokojny ale boli zase nespokojne deti. A napoly to nejde. Polovicny neporiadok je stale bordel a chvilkove venovanie detom im nestaci.
Dakujem za tvoj prispevok. Si urcite fajn mama.

wilikiki
14. bře 2012

@kloranebb jeeej ty si zlata, dakujem! Na poriadok sa vyprdni, ked nedavas dieta aj poriadok, tak radsej obetuj poriadok, pred detmi......... ja sa snazim mat poriadok ale niekedy tiez nestiham, ved neutecie. A tvojmu manzelovi by som dala lekciu apon tyzdnoveho starania sa sam o dom aj dieta, asi by rychlo zmenil nazor 😀 Drzim palce.

ssassi
15. bře 2012

@jesca ahoj, já teda nočník u kojení neměla, přišlo mi to nepohodlné, navíc s kloboučkem a s málo mlíkem bych se z toho už asi zcvokla, balancovat ještě na nočníku. prostě, když jsem viděla, že to bude, nebo že už kaká, přerušila jsem krmení a utíkala do koupelny. brzy se naučil svěrač ovládat natolik, že se zavrtěl, vyplivl flašku a chtěl nad umyvadlo. pak v klidu mlíko dojedl po kakání. dělá to do teď. akorát, když mu dávám něco, co mu nechutná, signalizuje, že chce kadit nebo čurat. ale je to mrcha, protože když to "říká" už potřetí během jednoho jídla, je mi jasný, že "kecá" a snaží se ze zeleninky vyvlíct :o))))

ssassi
15. bře 2012

@jesca zpočátku ty signály byly dost podobné, ale potom se to vyjasnilo. navíc - když jsem malého držela nad umyvadlem, viděla jsem, jestli se mu stahuje konečník, jestli bude kakat. pak jednu dobu kadil zásadně v 4:40 ráno a pak celý den nic (většinou). teď má takový víc zahleděný pohled, když se mu chce kakat. jakoby přemýšlel :o) když se mu chce čurat, tak tak kníkavě dýchá a mračí se, v šátku kope nožkama... to za chvilku všechno poznáš a rozlišíš. a taky - jak to děcko roste a umí další a další věci, ty signály se mění. teda u nás to tak je

ssassi
15. bře 2012

@kloranebb bordel v bytě - šťastné dítě. toto si opakuju každý den už od porodu. teď už je to lepší, malý se dokáže i zabavut sám, nebo ho do úklidu zapojím. když myju koupelnu, vrznu ho na zem (je vyhřívaná:o) ) a on si tam hraje a kouká, co dělám... takže už to tady zase vypadá normálně a nebojím se pozvat návštěvu 😉 ale chlapovi bych dala pěknou tečku, kdyby jen na půl huby prohlásil, že je tu bordel! nepomůže mi, je furt v práci, má někdy i pracovní víkendy, jezdí po soudech, školit.... ale aspoň se mi do toho ne*ere 😉
jak píše @wilikiki , je to o přístupu. ale není to tak, že bych měla zvlášť čas na BKM. sejně s tím děckem jsem. a jestli se jen válíme na hrací dece - nebo jestli ho jdu dát mezitím dvakrát na hrnec, to už je jedno. jako blbý je, když je večer něco zajímaváho v televizi, už už se dozvíš, kdo je vrah... a malej zahlásí, že chce čurat. tak to chce opravdu silnou vůli:o) stejně jako vstávat s ním v noci, tahat všude nádobu na čurání... ale já už si nedovedu představit, že by dítě kadilo do plen. přijde mi to nechutný a zvrácený. připadám dost lidem divná, ale aťsi! čurali jsme na pracáku, když jsem žádala o mateřskou, na fakultě na konferenci, v obchodech, na ulici, na keříček před rektorátem VFU..... podle mě je to normální, stejně tak, jako dítě nakrmit, tak i ho dát vyčurat, když to chce :o))))
ale abych odpověděla na tvůj dotaz. pozoruj. buď vnímavá. předpokládám, že kaká v nějakou určitou dobu? vysaď ho na nočník hned po probuzení, pokud kaká ráno. nejspíš se ti tam i vyčurá. vše, s čím se jako miminko narodil, jsi úspěšně zabila. pravděpodobně již žádné signály nevysílá a už ani pořádně neví, jestli čurá. jestli do toho chceš jít, buď trpělivá. děti jsou zázračně učenlivé a přizpůsobivé. zjistí, jak je fajn nekadit si do kalhot. možná dřív, možná později, ale dočkáš se:o)
PS:existuje knížka "bez plenky" - http://www.branakdetem.cz/ingrid-bauerova-bez-p...

wilikiki
15. bře 2012

@kloranebb ale nie, nerobim to napoly. Nestaram sa napoly o dieta a napoly o dom. Robim to tak, ze venujem 20 percent straaaasne rychleho casu domacnosti a 80 naplno detom. Poriadok ti neutecie, ale kazdy mesiac dietata uteka rychlejsie ako si myslis. Mas 9 mesacne dieta - pamatas sa, ked mal 2-3 mesiace? Pozri si obcas jeho fotky. Nechyba ti to? Nemas pocit, ze si to premrhala blbym uklidom, ktory bude aj za 50 rokov, furt? Zaklad je, vytvorit zdanie poriadku 😀 😀 😀 Ked zvladnes umenie 'akozeporiadku', tak mas vyhrane 😀 😀

jasekd
15. bře 2012

@kloranebb Ahoj, ze by hydronefroza, VUR a podobne? a k tomu zajistovaci terapie? My z tohoto duvodu zacli s BKM aspon na kakani. Malej i hodne zvracel, takze nesnasel klubicko a drzeni nad nocnickem, nechala jsem ho rozbaleneho na prebaloaci podlozce, snazila se ho zabavit a pockala. proste jsem casovala, vedela jsem, kdy obvykle kaka, nebo jsem poznala, ze tlaci. On byl ale zvyklej na toto cca od 4 mesicu, takze kdyz chtel kakat, celkem na prebalovacce lezel, kdyz nechtel, zdrhal, 9 mesicni dite uz tohle delat nebude atk ochotne, a casovat a drzet nad cinakem bez signalu je dost narocne. Drzim palce, at uz jsem tu vasi diagnozu trefila nebo ne 😉 S uklidem je to tezke, my bydlime v malem byte, takze nemam ty veci kam pozastrkat, u nas je bud uklizeno nebo bordel, "jako uklizeno" neexistuje, a kdyz je bordel, je i zmatek, kor se dvema malinkejma detma. Nemam problem s tim, ze uklizim a oni si sami hrajou, malej mi "pomaha", a kdyz neco musim udelat, tak to udelam, a rozhodne nemam pocit, ze je tim zanedbavam. Ja mam takovy zachvaty, ze jednou za cas super uklidim a zbyle dny mam binec, ale muj muz nema poznamky, naopak mu binec vyhovuje, ale mne ne. Ono totiz vbordelu pak vsechno trva dyl. A protoze mam maly byt, mam i linku malou, prac. plochu tak 20x50 cm, varim na dvouplotynk. varici a tam kdyz neuklidis, neudelas si ani caj. Takze ano, uklizim a deti si hraji samy. Jsou soucast rodiny a vseho, co se u nas deje. Styejne i tak delam spoustu veci az v noci, kdyz spi. Nikdo mi s tim nepomuze a aspon zaklad se udelat musi.
Sorry za roman 😀

ani84
15. bře 2012

Ahoj, hlásím že u nás po měsíci bezplenkování už není úspěšnost taková jako ze začátku, ale aspoň kakání jsme zatím chytili všechno. A to nejspíš díky tomu klubíčkování nad nočníčkem zvýšil frekvenci z jednou za 2 dny na několikrát denně 🙂 Čůrání nám teď jde tak napůl, jak se naučil přetáčet a zajímá se víc o okolí, tak hlásí jen občas. Snažím se aspoň o časování, ale je nevypočitatelnej, někdy čůrá po 10 minutách, někdy po hodině a nemůžu v tom vysledovat žádnej řád 😀
@ssassi Jé, copak jste dělali na VFU? Já jsem tam teď přerušila studium na DSP, ale jsem tam pořád dost často i s malým 🙂 Nedávno jsem ho dávala čůrat na umyvadlo v knihovně na naší klinice, on se rovnou i vykadil a pak jsem zjistila, že je tam ucpanej odpad 😅

ofelieee
15. bře 2012

@wilikiki nemáš manuál na vytváření "akožepořádku"? 😀 to potřebju. Nejsem a nikdy jsem nebyla nijak pořádkumilovná, ale někdy mi to leze na nervy samotný... a do toho jsem odchodila kurz v montessori centru, s tím jejich dbaním na řád...
@jasekd páni to zní dobře...

majka1981
15. bře 2012

@ani84 neboj, aj tak je to super ! aj u nas to bolo tak, ze ked zacal byt mobilnejsi, tak curanie velmi nehlasil iba ked tak uz po curani a zlostil sa strasne 😀 . to curanie po 10 minutach moze suvisiet s tym, ze je vela na brusku a svalstvo este nie je take silne, to prejde 😉

majka1981
15. bře 2012

u nas je to s domacnostou tak, ze vlastne robim skoro vsetko ja, manzel iba ked mu konkretne poviem co - a to hundre... pritom uz pracujem 3x do tyzdna, ale neako sa to da vzdy vzladnut. Syn ma zo vsetkych prac velku radost - vesanie pradla zboznuje, mycku mi vybera on, vysava strasne rad, jedine umyvanie parkiet a tak - to sa s nim neda, iba ked je v satke na chrbate. Varim rychle veci, tak do 30 minut to musi byt hotove a da sa to dobre zvladnut. neako sme sa to naucili. Takze hlasim: da sa zvladnut aj maximalna spokojnost dietata a poriadeny byt. Co mi ale velmi chyba je jarne riadenie - take "ozajstne za 2 dni" od A po Z - to neviem kedy budem robit, asi o 3 roky alebo tak 😀

wilikiki
15. bře 2012

@ofelieee jj navod mam, pofackovat trochu hracky, nahadzat vsetko do suplikov a krabic a je uklizeno 😀 😀